BISSCHOPPELIJKE VASTENACTIE IN LAATSTE RONDE jlATERDAGJ^MAART^l»^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 JEUGD VRAAGT TOEKOMST - strijd tegen honger en analfabetisme JONGENSSTAD IN BRAZILIë In Governador Valadares is een jongensstad opgericht. Men heeft enkele scholen gebouwd voor een kompleet lager onder wijs. Drie duizend kinderen genieten daar op het ogenblik hun lager onderwas. Ruim 80% van de families zijn arbeiders gezinnen en de sociale toestan den zijn van dien aard dat het voor deze kinderen praktisch onmogelijk is, na hun lagere school, hoger onderwijs te vol gen. Men heeft nu een oplos sing gevonden in een Ambacht school, een vakschool, waar de jongens na hun vierde jaar lager onderwijs een vak kun nen leren om zo een meer ver zekerde toekomst te hebben. Het bouwwerk is volkomen klaar, maar de grote nog steeds voortdurende inflatie is oorzaak dat men de komende jaren geen enkele steun voor de installatie van de school hoeft te verwach ten. Met ongeveer 60.000 gul den zou men de school in kun nen richten en zouden - met onderwijspersoneel, dat hier ter plaatse aanwezig is - de volgen de vakken gegeven kunnen worden: bankwerker, elektri cien, kleermaker, schoenmaker, loodgieter en mekanicien. GEZICHT VAN 'N VERGETEN TIJDPERK IN DE LAKENHAL Nieuwsbureau staande gehouden worden. In Tanganyika en Uganda doet zich dezelfde financiële moei lijkheid voor. In Noord Rhodesia ging de enige katholieke krant enige jaren geleden over de kop. Noodge dwongen richtte het episkopaat een nieuw blad op, omdat men de invloed van de katholieke publiciteit in dit ontwikkelingsstadium zonder meer niet kon missen. O" ^M NAAR DE TRADITIONELE methode van onderwijs terug te keren, signaleren we een grote behoefte aan scholen voor huishou delijke vorming. Dit zijn geen huis houdscholen, waarin de meisjes le ren alles wat ze dienen te weten als voorbereiding op het huwelijk. Hoe- langer hoe meer raakt men over tuigd van de noodzaak de opvoeding van de meisjes goed aan te pakken. Deze meisjes zullen straks op haar beurt weer andere meisjes in de dorpen, waar ze gaan wonen, het nodige kunnen bijbrengen. Een an der aspekt van het onderwijs, dat WIJ GAAN DE DERDE RONDE Een klein meisje in Brazilië krijgt dringend om een oplossing vraagt, in van de Vastenactie. Onze eten. Bijvoeding op school is vaak is het tekort aan studentehuizen, steun wordt in deze dagen gevraagd nodig om de kinderen de kracht te Universiteiten trekken hun kandi- voor de toekomst van de jeugd. Meer geven, iets te kunnen leren daten van heinde en ver. Deze stu- bepaald naar de jeugd toe, betekent (Foto Peter Pennarts) denten zoeken een onderdak, een dit: onderwijs voor de opgroeiende maatschappelijke „opvang Dit generatie in de verschillende landen, brengt al meteen grote moeilijkhe- waar armoede en honger wordt ge- den met zich mee: neem bijvoorbeeld leden. Het onderwijs-probleem is te een juiste nieuwsvoorziening en Japan. De gezinnen zijn klein be- natuurlijk niet op te losen zonder een goede opinievorming daarom- huisd. Meubilair, dat ook het honger-ziekte probleem trent. en het armoede-probleem worden aangepakt. Het verband tussen anal- De pers fabetisme en honger is enkele jaren - - - geleden door een vergelijking tus- In dit verband moet onze aandacht in de aanvragen van de Bisschoppe- sen oogstresultaten en schooloplei- ook blijven uitgaan naar de pers. In lijke Vastenactie de conkrete voor- T_ i1_1 omnn DE KUNST VAN HET AFFICHE IN DE LAKENHAL is vrijdagavond een tentoonstelling geopend, die zowel interessant als grappig is, om dat hier een bijzondere vorm van Kunst en Kitsch wordt getoond uit de periode van 1887 tot 1917: het af fiche, het aankondigings- of reclame- biljet. De bloeitijd van het affiche begon in Frankrijk, waar zelfs grote kun stenaars niet schroomden hun talen ten op het affiche bot te vieren. Tou louse Lautrec, Steinlen, Meunier zijn namen, die met het affiche als kunst uiting (of is het beter te zeggen: het kunstige affiche?onverbrekelijk zijn verbonden. Nog niet zo lang ge leden werd in het Haagse Gemeen temuseum een speciale tentoonstel ling aan de beroemde affiches van Toulouse Lautrec gewijd. Kunstenaars van andere landen bleven niet achter. Ook zij gingen zich met het ontwerpen van aankon digingsbiljetten bezig houden, overi- tafels stoelen, ontbreekt. Heel summier hebben we getracht enkele knelpun ten in verband met de toekomst van de jeugd te belichten, waarvan we IN WERELDNOOD ONSYASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht gens met wisselend resultaat. In Oostenrijk waren het b.v. Ernst Deutsch, Oskar Kokoschka en Max Oppenheimer; in Duitsland Otto Gussmann en Kathe Kollwitz, in Bel gië Arm. Rassenfosse en in Spanje Miguel Utrillo. Voor wat Nederland betreft kunnen we de namen noemen van Marius Bauer, Joseph Israëls, Antoon Molkenboer, Jan Sluyters, Johan Thorn Prikker en Jan Toorop. ¥>E MEER DAN tweehonderd af- fiches, die in de Lakenhal tot 20 april zijn te bezichtigen, vormen een selectie van een verzameling van 863 stuks in het bezit van het Kaiser Wilhelm Museum te Krefeld in het Rijnland. De tentoonstelling kan min of meer worden gezien als het resul taat van culturele uitwisseling tus sen Leiden en de Duitse stad. Het is geen strakke selectie naar onderwerp, maar een gezellige bric a brac van aankondigingen voor con certen en tentoonstellingen, reclame biljetten voor kranten en tijdschrif ten als Fliegende Blatter en Simpli- zissimus en van alle mogelijke han delswaar. Van Delftse sla-olie (waar voor Jan Toorop een afgrijselijk af fiche maakte) tot schoenen toe. En dat alles opgehangen in een wirwar van kleuren tot een ware bonte storm. Het voert te ver om er gedetail leerd op in te gaan. Opmerkelijk zijn de verschillen in opvatting en uit voering van land tot land. De zwier en de pikanterie van de Fransen, de renaissancistische ..opmaak" van de Italianen; de nuchterheid van de Skandinaviërs. de soms tot het mini male meestal wat grove beper- Een hoekje van een der tentoon- stellingswanden in de Lakenhal. king van de Duitsers. Natuurlijk zijn de grenzen niet overal even scherp te trekken en met name de enkele produkten van Nederlandse ontwer pers kunnen moeilijk in een bepaald vak worden ondergebracht. WAT DEZE EXPOSITIE echter zo aantrekkelijk maakt is het beeld, dat ze de bezoeker geeft van een bij na vergeten tijdperk, in het bijzonder de tijd van de Jugendstil of de Art Nouveau. De epoche van de krul en de arabesk, van het kwasi vergeeste lijkte en de dikwijls fantastische lachwekkendheid Dat neemt niet weg, dat de ware kunstenaar ook in die periode aan trekkelijke en dikwijls prachtige prenten wist te maken, hoewel dat met betrekking tot het affiche zeker niet bij allen het geval was. Aan de belettering werd weinig aandacht geschonken en is óók bij de groten dikwijls uitgesproken lelijk; het beeld moest het doen. Slechts enkele van hen waren met compositie en tekst hun tijd zover vooruit, dat zij reeds heen wijzen naar het voor onze periode geldende moderne affiche. Maar daarom behoort deze collec tie dan ook tot „die Jugend der Pla- kate", de jeugd van het affiche, zoals Paul Wember het in zijn verhande ling over de Krefeldse collectie zo kernachtig uitdrukt. Wpr. De Harmonie-Kapel te Leiderdorp is weer op de goede weg ding duidelijk aangetoond. Zonder een gezonde, voldoende voeding is men niet tot onderwijs in staat. De ervaring heeft uitgewe zen dat de kinderen, in streken waar honger wordt geleden, op school bij na niets „opnemen", er integendeel suffend en lusteloos bij zitten. Tege- India kan nauwelijks een Katholiek beelden zagen. (Advertentie) „Dever'tentoonstelling vanmorgen in Lisse geopend Vanmorgen is de tentoonstelling nog met man en macht bezig om de van DEVER in de grote zaal van het tentoonstelling in te richten. Direct lijk met de strijd tegen de honger Parochiehuis in de Bondstraat te Lis- bij het binnentreden van de zaal dient ook de strijd tegen het analfa- se geopend. De burgemeester van wordt men getroffen door de histo- betisme te worden ingezet. Want Lisse, mr. Th. J. de Graaf verrichtte rie, welke hier van alle kanten een betere ontwikkeling betekent de opening. Men was vrijdagavond spreekt. Men is geneigd te zeggen: een overwinning op de armoede. Neem de armoede weg dan verdwijnt ook de honger en zullen de typische horjger-ziekten geleidelijk aan ook het veld ruimen. Ruw geschat telt Latijns Amerika nog 55 tot 65 ongeletterd en; voor Azië en Afrika ligt 't aantal tussen de 70 en 90 Op kracht brengen Wanneer wij nu spreken over jeugd en over onderwijs, willen wij beide begrippen zo wijd mogelijk nemen. Onder jeugd verstaan wij dan de schoolgaande mensen. En on derwijs beperken we niet tot het le ren lezen en schrijven, maar bijv- ook landbouwonderricht en technisch onderwijs. De mens op kracht bren gen om zelf zijn leven te leren lei den. Een van de belangrijkste mid delen die onze tijd ter beschikking staan vooral over grote gebieden met zeer verspreide en vaak onbe reikbare bevolking om het onderwijs op grote schaal door te voeren is de radio. RADIO'TJES ZIJN ER GENOEG. Maar wordt dit massa-medium ook voldoende benut ten bate van het onderwijs? En dan ook: ten bate van opvoeding en godsdienstige vor ming? In Latijs Amerika is men reeds sinds 1947 bezig met een radio schoolsysteem. Radio Sutatenza in Columbia is een begrip geworden in internationale onderwijskringen. Groepjes leerlingen (minstens 10 personen, groot en klein) onder lei ding van een daarvoor aangestelde leider of leidster, beluisteren de les via de radio. De leider (ster) schrijft alles wat door de radio wordt ge zegd op een bord en de leerlingen schrijven het na in hun schrift. Dit systeem vindt ook toepassing in Bra zilië, Mexico, Bolivia en Paraguay. In Afrika is men ook bezig aan radiostations. Zo'n zender kan dege lijke voorlichting geven, niet alleen op het gebied van lezen, schrijven en rekenen, maar ook wat betreft De zetel van Jacoba van Beiere landbouw en veeteelt, hygiëne, kin- uit de Noordwijkse Doelen mt derverzorging en huishoudelijke ar- daarboven een kruisboog en eei beid. Verder: godsdienstige vorming hertegewei, dat eertijds in de jacht en algemene ontwikkeling. Tenslot- kamer van Dever hing. wat moet men nu toch van de ruïne van DEVER in vredesnaam tentoon stellen? Maar wie in de zaal ver toeft, is deze mening ten enenmale kwijt en is een en al in verwonde ring over hetgeen het bestuur van de Stichting DEVER heeft weten te verzamelen om het publiek duidelijk te doen zien welke betekenis DEVER in het grijze verleden voor Lisse en de gehele streek heeft gehad en wellicht in de toekomst weer zal Overzicht van de tentoonstelling, die gisteravond nog in volle opbouw was. gaan betekenen. Het bestuur is aan gegrepen door slechts één gedachte: DEVER weer de oude glorie en luis ter te hergeven en in de bollenstreek een historische plek tot nieuw leven te brengen. Het ziet er allemaal bij zonder mooi uit en we kunnen dan ook niet anders en beter doen, dan alle ingezetenen aan te raden: gaat deze tentoonstelling, die met zoveel zorg is voorbereid, beslist zien. Men komt onder de indruk van alles wat hier aan historische stukken, schilde rijen en voorwerpen, allen betrek king hebbende op DEVER, is bijeen gebracht. Indrukwekkend is de „kop" van de zaal, waar de zetel van Jaco ba van Beieren een plaats heeft ge kregen met daarboven het hertege wei, dat eeuwen geleden in huize DEVER prijkte. Er zijn stukken te bezichtigen, welke 7 tot 800 jaren oud zijn! HET IS VOOR een harmonie of fan farekorps altijd een grote en span nende gebeurtenis, zo'n uitvoering in een zaal. Dan wil men later horen wat het resultaat is van een jaar hard repeteren. Dit heeft de Leider dorper Harmonie onder haar bekwa me dirigent J. F. J. Boelhouwer (solo- pistonist van de KMK) gisteravond ook gedaan. Deze Harmonie Kapel, die door de vorige burgemeester nieuw leven is ingeblazen heeft zich uit een kwij nend bestaan met behulp van opge leide jeugdleden opgewerkt tot een korps van plm. 30 leden en kan nu weer met deze dirigent als leider, voor het forum treden. Dat alles vol komen slaagde mogen we niet zeg gen. Er waren nogal wat uitglijders door het te hard aanblazen in de forti en in het klarinettenkoor bo terde het ook niet altijd goed. Maar dat zijn enkele jeugdfouten. Dit al les werd echter goed gemaakt door het frisse en enthousiaste spel van het geheel en de geroutineerde solo blazers die de kapel toch ook in zijn gelederen heeft. De dirigent wist het juiste tempo te bewaren en gaf alles uiterst cor rect aan. Zijn directie moest echter wat minder symmetrisch zijn. Maar 't geheel was zeker het aanhoren waard. WAT HET PROGRAMMA betreft: het was geen diepgaande muziek. Sterk romantisch en geflankeerd door vuurwerk van marsen, dixieland- klanken, swinging horses en drum band. Bij „Swinging horses" toonde de slagwerker zijn kunnen op mees terlijke wijze. De compositie van G. Boedijn „Dans-Suite" is nu niet het sterkste werk van deze componist. Het is een zuiver diatonisch, in verschillende dansmaten geschreven werk waarin de trompet, gestopt en ongestopt, so- lieerde. Wij hoorden enkele accoor- den, die er niet in thuis hoorden, maar die vergeven wij enkele jonge klarinettisten. „The Return" een stuk voor bari ton-solo met orkestbegeleiding werd, ondanks het moeilijke instrument, op enkele toontjes na, muzikaal door L. v. d. Zwan voorgedragen. De ouverture „Antigone" van F. Rousseau beloofde veel, maar bleek als geheel zwak. Het „Feërie Ballet" van Del Maye klonk heel gaaf, maar het zei ons ook niet veel. Wij hopen, nu er een nieuwe basis is gelegd, dat de Leiderdorper Har monie Kapel zich meer gaat toeleg gen op goede originele composities of verantwoorde bewerkingen van klassieke muziek: een wens die wij voor vele andere harmonie- en fan farekorpsen ook uitspreken. De burgemeester sprak de Harmo nie in een slotwoord nog toe en en kele dames kregen bloemen. Na de pauze „Cabaret" van het gezelschap „De Rijndijk" en „The String Brothers" alsmede een gezel lig samenzijn met een dansje. THEO TEN HOOVEN Alarmapparaat met traangas Twee ingenieurs in Malmoe hebben 'n alarmapparaat tegen inbrekers ontwikkeld, dat door middel van ultrasonische gol ven en zonder draadverbindin gen terstond reageert op veran dering van het zuurstofgehalte in de lucht, zoals door mense lijke ademhaling en dat, in af wachting van de komst van de politie, de indringer een portie traangas toedient.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9