Schrij uven is voor Roberta kinderwerk Randje onderjurk zien is chic Brief uit onó gezeefd TUINTJE IN DE KAMER Als baby rood vlekje heeft Britse tv-serie „Ruimte patrouille" 55 55 Roberta Leigh, die o.a. voor de Engelse televisie de poppenspel serie „Ruimte patrouille" schrijft, heeft deze serie aan Japan verkocht voor ruim tweehonderd duizend gulden. De Japanners kunnen haar naam niet uitspreken want de letter L komt in hun taal niet voor. Daarom zal Roberto bij de televisie van Tokio Roberta Rii genoemd worden. Men zal begrijpen, dat dit slechts een annekdote is maar zeker is, dat zjj iets bereikt heeft als zij als Engelse schrijfster met Japan zaken heeft kunnen doen. Zij heeft al zeer veel geschreven. Zij is nu 35 jaar oud en kan terug zien op een dertienjarige schrijfsters carrière. Haar werk heeft grote ver scheidenheid. Zij heeft romans ge schreven met titels als ,.En toen kwam de liefde" en Duistere erfe nis", populaire liedjes als Riding alone on my bicycle", journalistieke artikelen, die min of meer goed ont vangen werden, kinderboeken en zelfs een boekwerkje over de feiten van het leven voor kinderen, genaamd de „Wonderbaarlijke geschiedenis van je geboorte". Ik werk vaak twaalf uur per dag, tijdens de weekeinden ook, en dic teer dan aan twee secretaressen, zegt ze. Ik corrigeer mijn werk la ter in de avond. Soms moet ik zo lachen om mijn eigen grapjes, dat ik moet stoppen met dicteren. Dat vind ik zo aardig bij het schrij ven van kinderboeken. Men kan er al lerlei grappen in maken, die men bij een liefdesverhaal nooit zou kunnen gebruiken. Roberta Leigh is getrouwd en heeft een twaalf-jarige zoon, Jeremy. Zeven jaar geleden begon zij serieus Woninginrichting Een belangrijke rol bij de inrich ting van een huis wordt gespeeld door de binnentuin, met andere woor den: planten, bloemen. Er zijn vele mogelijkheden voor een binnentuintje Het eenvoudigste is wel een hangplant of een mandje met diverse planten ter decoratie van een muur. Planten voor de ramen en planten hier en daar tussen de boeken aan de muur. Het is allemaal heel eenvoudig. Voor hen die wat meer durven is het aardig eens een hoek van een ka- - er in te richten met planten tegen een achtergrond van decoratieve ste nen. Kennissen van mij, binnenhuis architecten, hebben hun binnentuin tje midden in de woonkamer. Om morsen en rommel te voorko men zijn de planten geplaatst op een groot, niet poreus blad. Er is ver lichting aan gebacht maar lampjes zijn niet te zien, want die zijn ver scholen tussen de bloempotten. Dit is niet zo goedkoop en er is ook wel wat werk aan verbonden ma; r men ziet hoe men met wat fantasie en enige kennis van binnenplanten een belang rijke bijdrage kan levere- tot de in richting van een huis. Een gemakkelijker oplossing is een complete miniatuur Oosterse tuin, compleet met paadjes, gebouwtjes en spiegelmeertjes te kopen. Deze Oos' terse tuintjes als decoratie van een tafel of kastjes variëren sterk in prijs Het is dus goed tevoren de prijzer. en onderhoudskosten te vergelijken. Tips Voor de verzorging van de planten nog wat raadgevingen. Planten als, cyclames en gloxinia's mogen niet van boven begoten worden. Zet de potten in en bakje met water en laat de grond volkomen vochtig wor den. Cyclames, azalea's en hortensia's hebben een hekel aar kalk. Zorg dus dat deze planten niet teveel water krijgen en gebruik water dat op ka mertemperatuur is. De compost waarin alle planten groeien moet poreus zijn. Indien men gewone aarde uit de tuin gebruikt, dient men wat zand, turf en een wei nig bladaarde toe te voegen. En druk de planten niet te vast in de aarde. Potplanten houden van veel licht maar niet van directe zonneschijn. Dat is slecht voor ze. Houd de tem peratuur evenwichtig en vermijd tocht. Uw planten zullen het beter doen als ze niet te dicht bij de ka chel staan. Veel planten worden tegen woordig in polystryrenen-potteu ver- k>cht. Deze potten zijn erg licht en isoleren goed. zodat de aarde altijd enige graden warmer blijft dan die In gewone aarden potten. Houd de bladen schoon door ze nu en dan af te stoffen. Gebruik hiervoor liever geen doek, want dan kan men knopjes beschadigen. Gebruik 'n klei ne zachte borstel. met schrijven. Daarvoor had zy al meer dan 100 televisiescripts voor de kinderprogramma's van de tele visie verkocht. Een uitgever richtte een speciale firma op om alle artikelen die van mevrouw Leigh's machine rollen, te behandelen. Maar eerst verzocht hy haar zich door een psychiater te la ten onderzoeken. We wilden zekerheid hebben dat haar werk een gezonde geest ademt, zei de uitgever. Men moet tegenwoordig voorzichtig zijn. Mevrouw Leigh bleef onverstoor baar onder dit onderzoek van haar talenten. Ik wist dat zy alles in orde zouden bevinden met mijzelf en mijn verhalen. Zy schrijit, zoals zij zegt, „meer voor zichzelf dan voor de kinderen. Ik zie de zaken in zwart en wit, zo als een kind doet. Ik houd van karak ters, die duideiyk goed of duidelijk slecht zijn. In halfgoede, halfslechte karakters geloof ik niet. Maak een leuke stola voor wan neer u uitgaat en u staat in het midden van de belangstelling. Maak een werkelijk chic exemplaar, dat past bij uw uit gaans japon; koop extra stof en denk er aan, dat u ook voor de achterzijde van de stola een lapje moet overhouden. Het kan een stola worden van dezelfde soort materiaal, waarvan uw avond toilet is gemaakt, maar bijzonder aardig .is ook om een voorzichtige, contrasterende kleur te kiezen. Van top tot teen Peter-Pan look in Parijse ogen De afgelopen weken ls in Parijs de nieuwe lentemode getoond en gelijk met de opwindende nieuwe kleding is ook de nieuwe make-up mode bekend gemaakt. Pierre Robert, een beroemd man op het gebied van de schoonheidsver zorging in Pargs, voorspelt de Peter- Pan look voor de komende maanden. De huid wordt parelkleurig zandkleu rig, opgefrist met zalmrose lippenstift Ook dit jaar is de oog-make-up be langrijk en Pierre noemt antraciet- grgs als belangrgkste tint. Piere Ro bert verkrijgt de Peter-Pan ogen op de volgende manier: Deonderkant van de ogen wordt voorzien van een grijze omlijning, van het midden uit naar de zy kanten en de lijn wordt in opwaartse beweging door getrokken. Op het bovenlid wordt met de "Eye liner" een lijn gemaakt, die dikker wordt naar de slapen toe en de wenk brauwen worden op dezelfde wyze bg getekend. De ogenschaduw (ook grgs) wordt tot de wenkbrauwen uitgestreken, eerst donker en nabij de wenkbrauw steeds lichter uitvloeiend. Een zachte, non-adstringerende lotion bestaat er voor een gevoelige en droge huid. Deze kan worden gebruikt na het verwgderen van de make-up of voordat deze wordt opgebracht. Js de baby geheel in orde dokter"? Dit is ge woonlijk de eerste vraag die de trotse moeder stelt, zodra de nieuwe wereldburger zich heeft aangekondigd Haast altyd is op deze vraag het antwoord JA. Later bemerkt de moe der echter wel eens een xngerechtigheidje dat de dokter of de zuster niet de móeite van het ver melden waard vonden. Bijvoorbeeld een klein rood vlekje dat zich op de meest verschillende plaatsen van het li chaam kan voordoen. Is een dergelijk plekje zeer uitgebreid dan noemt de volksmond het een wgnvlek - er zijn nog steeds moeders die menen,dat de baby dit heeft gekregen, omdat zij tijdens de zwanger schap ergens voor ge schrokken is. Wat precies de oorzaak van deze zogenaamde „naevi" is, is niet pre cies bekend, maar wel staat vast dat het zo juist genoemde ver zien hier niets mee te maken heeft. Zo'n vlek is een verzameling van uitgezette bloedvaatjes, die juist onder de huid liggen. De grootte is wisselend van een spel- deknop tot een hand palm. Ze kunnen de meest grillige vormen aannemen. Gevaarlgk zijn ze niet, doch wel hinderlijk door hun ont sierende werking. Gelukkig verdwijnen ve- WAT DE DOKTER ER VAN ZEG1 le van deze kleinere vlekken in het verloop van enkele jaren, zodat het alleszins gerecht vaardigd is voorlopig af te wachten. Veelal is het eerder de angstige moe der dan de wijnvlek, die de arts heeft te behan delen. Er is geen eenvoudig zalfje of smeerseltje dat enige verlichting kan geven. Blijft de plek be staan dan is het ver standig, dat men er iets aan doet, voor dat het kind naar school gaat, en zodoende verhinde ren, dat hij of zy het mikpunt wordt van zgn schoolkameraadjes. In de regel verdwgnen de kleinere vlekken zeer bevredigend indien be handeld met staafjes van „Koolzuursneeuw". Het aanstippen is even pijnlijk doch behoeft slechts een of twee keer herhaald te worden. De omvangrgke „naevi" komen voor specialisti sche behandeling in aan merking. Dit komt in de regel neer op be straling. Chirurgisch in grijpen geeft meestal on aangename 1 litteken vorming die minstens zo storend werkt als de wijnvlek. Maar hoe het ook zij; of de „naevi" uit zich zelf verdwgnt of behan deld is of biyft bestaan maak er voor u zelf noch voor uw kind ooit een probleem van. ,///SXSSS/SSjC///SSS/S/SSSSSS/SS/S//VS//SSSXS///j'//SSS/S/S///SSS///SSSSS//////////////S//SS, Londen bevindt zich in de roes van de halfjaarlijkse mode shows. Als men nu in de om geving van Berkely Square of Savile Row wandelt, dan loopt men alle kans getuige te zijn van het fotograferen van man nequins in kleding, die in 1964 de toon zal aangeven. Nieuw is de terugkeer van de pet ticoat, die (expres) onder het rokje uitpiept Men laat bgv. 3 centi meter marineblauw en beige gestipte zgde uitkomen onder een marine blauw linnen pakje ,dat manchetten heeft van dezeelfde stof als de onder- grappig, die niet meer zo streng uit i hoogde taille. Kragen en revers doen een jasje en rok bestaan. Veel man- erg denken aan die van de mantelpak- telpakken hebben een cape of bolero ken. in plaats van een jasje en veel model- Een nieuwe combinatie van stoffen len worden tot een trois pièces door is camel met leer. Misschien zegt u, een extra vest. dat dat niets nieuws is maar de oude J kleuren combinatie was beige met Gebreide mantel Voor mantel zijn er dit jaar enorm veel variaties. De zevenachtste ge breide mantel die er uit ziet als een vest, dat te lang in de wasmachine gebleven is, kan handgebreid zijn of van een stof, die er precies uitziet als een lap ribbelsteek. Veel gebreide mantels In de tradi tionele dessins komen van het eiland Arrin en zijn wit van kleur of heb ben de natuurlijke tint van buffelleer. Ik zag zo'n mantel, gevoerd met fel bruin. Nu wordt het leer gecombi neerd met vuurrood, geel of blauw. Welke kleuren moet u kiezen voor uw nieuwe zomermantel of het voor jaarspakje? Altijd goed zijn de lich tere tinten marineblauw, fel citroen geel of rose in koraal en zalmtinten. door' rok. Om de hals wordt voorts een gestipte das gedragen. Nieuw is ook dat revers en kragen van veel pakjes duidelijk afstaan in plaats van plat geperst te zyn. Nieuw is eveneens de neiging om de rechte rok op de achtergrond te drin gen. Men ziet veel gerende rokken, niet ingeperste plooien en banenrokken. Geen vulling Ofschoon wii een verhoogde taille zien bij japonnen kunnen we er nog zes maanden zekér van zijn, dat de roklengte ongewijzigd blijft. Veel mantelpakjes hebben brede re, vierkante schouders. Enorm breed zyn zij evenwel niet en van schoudervullingen is geen sprake. Het verbrede effect wordt verkre gen door de manier van knippen en naaien. Ik vind vooral die mantelpakken smaragdgroene satijn. Als men dit echter ziet, vraagt men zich af waar om toch zoveel mantel fabrikanten mrar geen genoeg kunnen krijgen van saaie zwarte, bruin en grijs voor voering Bij mantels met schouderstukken wordt ook de verhoogde taille nage volgd. Een schouderstuk kan zich aan de voorzijde of aan de achterkant be vinden, maar zelden aan beide kan ten. Camel en leer Brede ceintuurs hebben plaats moe ten maken voor spaghettidunne veters of smalle suède veters met franje aan de uiteinden Om de indruk van een ruime rug te vestigen, wordt zo'n ceintuur aan de achterkant onder de mantel gedragen en komt door split- jes in de taillenaad te voorschijn, om voor te sluiten. Hooggeplaatste zakken vestigen extra aandacht op de ver- Foor de lente een zomer mantel of een mantelpakje, zegt Londen. Links: Capepakjes, compleet met jagershoedje. De cape kan aan bei de zijden gedragen worden, een kant «s beige, de andere kant een dessin van felle kleuren. Rechts: Het vest, dat uitgroeide tot een mantel, zal de komende maanden waarschijnlijk zeer populair wor den. De mantel reikt net tot de knieën en kan gebreid worden zoals op de foto, of van een ruwe tweed wol. Over stoffen gesproken Linnen is zeer hygroscopisch, het neemt veel en snel vocht op. Het kan zelfs 20 pet. vocht opnemen, zon der nat aan te voelen. Daarom i« linnen zo geschikt voor handdoeken en theedoeken. Linnen is een goede warmtegelei der. Een linnenweefsel voelt daardoor koud aan. Linnen draagt in de zomer dus koel, omdat de 'ichaamswarmte door het goede geleidingsvermogen snel wordt afgevoerd. Echt linnen is gemaakt van vlasga rens. Er bestaan echter verschillende weefsels die wel de naam linnen dra gen, maar uit heel andere grondstoffen zgn samengesteld. Graslinnen is geen linnen maar een stevig weefsel van gebleekt katoen. Verpleegsterslinnen is een katoenen stof met blauwe inslag en afwisselend blauwe en witte ketting Egyptisch linnen is een gemerceri- seerde katoen voor regenjassen. Matrasllnnen is een jute weefsel. Papieren zak als vuilnisvat Papleren verpakkingsmateriaal wordt allang niet meer alleen ge bruikt voor levensmiddelen, boeken, enz. maar vindt en'n steeds ruimer gebruik voor andere doeleinden. Pa pieren zakken voor 't verzamelen van huisvuil vinden steeds meer hun toe passing in Engeland. Daar is men enige tijd geleden be gonnen met een grootscheepse proef, speciaal geprepareerde papieren zak ken te gebruiken voor de verzame ling van huisvuil. Het is namelgk thans mogelgk, papier met moderne kunststoffen zodanig te versterken dat 't pratisch ondoordringbaar en tegen ruwe behandeling bestand is. Het voordeel daarvan uit hygiënisch oog punt is duidelijk. Ook voor de reini gingsdienst echter bleek de papieren zak winst. Het feit dat men de zak maar in de wagen behoeft te gooien bleek grote tydsbesparing op te le veren. De zak, die vanzelfsprekend veel lichter is dan de emmer, is ge- makkeiyk hanteerbaar. Het enige nadeel is, dat het gebruik van papieren zakken voor de huis vrouw duurder uitkomt dan dat van de emmer, die men maar éénmaal in de zoveel jaren behoeft aan te schaf fen. Zonder ontbijt naar school is fout Zoals onlangs in IVest-Duitsland statistisch werd vastgesteld, gebruikt de helft van het Duitse volk de lunch niet .thuis. Dit percentage zai niet veel verschillen van dat in Nederland. Gemeenschappelgke maaltijden in de familiekring komen steeds minder voor. Zelfs het ontbijt wordt in vele gezinnen, door verschil in werktijden, het aanvangsuur van de scholen, enz., vaak niet meer gezamenlgk gebruikt. Toch is de betekenis van een rustige, gemeenschappelgk gebruikte maal tijd zeker niet te verwaarlozen. Een onderzoek naar de eetgewoonten van schoolgaande kinderen gaf schrikba rende cgfers. Ruim 33 pet. van de Duitse kinderen gaat zonder ontbijt naar school, 33 pet. neemt een paar haastige happen als ontbijt en slecht een /ierde geniet - een rustig, volledig ontbyt alvorens naar school te gaan Het merendeel van de schoolgaand! kinderen wordt in de belangrgkst» groeiperiode in hun gezondheid er concentratie vermogen geschaad.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15