AMSTERDAMSE ZAKENMAN MOET IN OOST-DIJITSLAND TERECHTSTAAN TILBURGSE FABRIKANTEN BEBOET VOOR ZWARTE LONEN Akkoord over CAO schildersbedrijf Rijksluchtvaart school schorst twee leerlingen Duinbrand bedreigde huizen te Zandvoort MAROKKAANSE STRAATROVER AANGEHOUDEN 30 MEER PERSO NEEL AAN DE UNIVERSITEITEN DE KLM OVER DE CARAVELLES VHS (Zwolsman) KOOPT VAN DALEN BROS Acht maanden voor „banner van heksen en boze geesten' 13 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Donderdagochtend is de uitvaart van koning Paul van Griekenland in Athene begonnen met een dienst in de kathedraal. Foto: de jonge koning Constantijn knielt bij de kist van zijn vader. Een beeld van de begrafenis van koning Paul van Gri ekenland. Koning Gustaaf van Zweden, koning Frede- rik van Denemarken en koningin Juliana van Nederland (v.l.n.r.) volgen de kist op weg naar de residentie TatoL De 54-jarige Amsterdamse zaken man Th. J. L., die op 8 september van het vorig jaar door de staats veiligheidsdienst in Leipzig werd ge arresteerd, zal volgende week teza men met een vrouwelijke mede-ver dachte uit Leipzig voor het „Bezirks- gerieht" in deze Oostduitse stad te recht staan. De heer L. wordt een reeks van overtredingen van de douane- en deviezenbepalingen als mede van voorschriften betreffende het geld verkeer in de DDR ten laste gelegd. De rechtbank zal worden georesi- deerd door „Ober-richter" Fritsche, met als bijzitters twee leken. Mede-verdachte is de 50-jarige me vrouw Hildegard J., die een week na de heer L. werd gearresteerd. Hij en zijn echtgenote logeerden tijdens de Leipzigermesse sedert een achttal jaren bij het echtpaar J. De Amster damse zakenman, die al een half jaar in voorarrest zit, zal worden verdedigd door een Oostberlijnse ad vocaat. De heer L. werd op de laatste dag van de najasrsmesse 1963 onder een voorwendsel van zijn stand gehaald, Verontwaardiging heerst in de kringen van de Tilburgse fabrikanten van wollen stoffen nu de officier van Justitie te Breda mr. A. J. Kalthoff tegen alle verwachtingen in schik kingsvoorstellen heeft doen uit gaan naar vrijwel alle Tilburgse en Goir- lese textielfabrikanten bij wie over het vierde kwartaal 1962 uitbetaling van hogere dan de cao-lonen is ge constateerd tijdens een onderzoek door de looncontroledienst. De boetes variëren naar gelang van de grootte van het bedrijf en de omvang van de teveel betaalde lonen. Tezamen zijn het enige tienduizen den guldens. Ook fabrieken, die in middels zijn geliquideerd hebben als nog een schikkingsvoorstel ontvan gen. Woordvoerders van de vereni ging van Tilburgse fabrikanten van wollen stoffen ontkenden de over tredingen niet, maar zo stellen zij, aangezien sedert 1956 in de textielin dustrie steeds weer tevergeefs is on derhandeld over verhoging van het basisloon en de tariefmarges, moesten de fabrikanten wel iets hogere lonen gaan betalen om het personeelsver loop naar andere bedrijven, waar meer mocht worden betaald, tegen te gaan. Men kwalificeerde deze maat regel als gaande ver buiten elke rea liteit. mede gelet op hetgeen zich se dert einde 1962 op het loonfront heeft gemanifesteerd. Werkgevers- en werknemersorga nisaties in het schildersbedrijf heb ben gisteren overeenstemming be reikt over de inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf. De overeen komst zal nu ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid worden voor gelegd. De inhoud van de c.a.o. is, naar wij vernemen, in grote lijnen gelijk aan die van de cao voor het bouw bedrijf die gister door de stichting van de arbeid is goedgekeurd. De cao voor het schildersbedrijf is in principe afgesloten voor een tijd vak van twee jaar, met dien ver stande dat garanties zijn geschapen die overeenkomst tussentijds te wij zigen op 1 april 1965 als de geldende loonpolitiek van betekenis te achten verbeteringen van een of meer on derdelen mogelijk maken. Partijen bij de cao zijn overeenge komen om bij het in werking treden ervan in een gezamenlijke publikatie er bij de bedrijfsgenoten op aan te dringen de cao op de juiste wijze toe te passen. zogenaamd om iets bij de douane te komen ophelderen. Daarna werd hij gearresteerd. Hjj heeft tien weken al leen in een cel gezeten, doch zit nu tezamen met anderen. Kort geleden heeft hij bezoek gehad van twee Am sterdamse zakenlieden, die op de voorjaarsmesse stonden. Volgens hen zag de heer L. er goed uit. Stunten boven Lauwerszee en stad Groningen Drie leerlingen van de Rijkslucht vaartschool te Eelde zijn geschorst, omdat zjj met een lestoestel stunts hebben verricht, die volstrekt niet passen in het programma van deze school, dat beoogt hen te maken tot vliegers voor de burgerluchtvaart, wie elke waaghalzerij vreemd is. Zo wel boven de stad Groningen als boven de Lauwerszee werden maan dag grapjes uitgehaald; boven Gro ningen werd gestunt, omdat een van de jongelui er zijn ouders heeft wo nen. Het stunten boven de Lauwers zee is maar net goed afgelopen. Twee maal raakte het lestoestel, een z.g. straaltrainer, het water, waardoor een van de beide motoren nagenoeg geheel werd vernield en de stuurin richting van het toestel ontzet raak te. De jongelui, die een opdracht had den voor een vlucht op 15.000 voet, zijn er nog in geslaagd hun thuisba sis Eelde te bereiken, waar hun ech ter zeer boze gezichten wachtten en de mededeling, dat zij voorlopig, hangende een definitieve beslissing, van de school zijn verwijderd. De jongelui, in de leeftijd van 20 en 21 jaar, hadden hun theoretische oplei ding al achter de rug en waren nu bezig aan de eindopleiding. Opgravingen in de Gevangenpoort Bij opgravingen in het Rijksmu seum Gevangenpoort in Den Haag zijn een deel van een stenen trap en een riool, vermoedelijk uit 1400 da terend, bloot gelegd. Aanleiding tot het onderzoek was een verzakkende vloer in de zogenaamde folterkamer, die door Rijksgebouwendienst wordt vernieuwd. De Gevangenpoort was oorspron kelijk een buiten- of voorpoort van het grafelijk complex, dat door een omtuining van het dorp dat zich rond om vormde was afgescheiden. De Ge vangenpoort werd omstreeks 1400 gebouwd en was vroeger met stro bedekt. Het gevonden riool blijkt in later eeuwen nog te zyn schoongemaakt. Er werden dan ook geen oudheid kundige vondsten in gedaan. Wel werden bij de opgraving nog enkele scherven Siegburger aardewerk en enige tegels van rond 1630, gevonden. Het onderzoek, dat thans vrijwel is afgesloten, staat onder leiding van de heer J. G. N. Renaud, wetenschap pelijk hoofdambtenaar van de Rijks dienst Oudheidkundig Bodemonder zoek. Een aantal huizen aan de Brede- rodestraat in Zandvoort is gistermid dag ernstig bedreigd door een duin brand die, aangewakkerd door een felle wind, de huizen angstwekkend dicht naderde. De brandweer stelde zich op ter hoogte van het rijwielpad naar Noordwijk en spoot daar een flink stuk terrein nat. In deze „wa terlinie" liep de brand na twee uur dood. Het vuur verslond in totaal 30 hec tare beplanting in de duinen van het Amsterdamse waterleidinggebied. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Een groot aantal burgers en 21 militairen uit de Ripperdakazerne in Haarlem hielpen de brandweer bij de bestrijding van de duinbrand. Hij blijft ontkennen Bij een inval in een Amsterdams hotelletje heeft de recherche van het bureau Leidseplein gisteren de 30-jarige Marokkaan M. B. A. F. aan gehouden voor ondervraging op het bureau in verband met de reeks straatroven in de hoofdstad. De af gelopen nacht werden reeds twee Tunesiërs gearresteerd. F. blijft na langdurige ondervra ging halsstarrig ontkennen dat hij iets te maken heeft met de reeks straatroven die de hoofdstad de laat ste weken onveilig maakten. De Am sterdamse politie is er echter van overtuigd dat hij deel uitmaakt van een bende straatrovers, naar wie op het ogenblik intensief wordt gezocht. Een voorbijganger heeft hem n.l. dui delijk herkend als de man die be trokken was bij een beroving van een Italiaan. De recherche wordt bij het verhoor van de Marokkaan ter zijde gestaan door een Franse en Arabische tolk. Met de twee Tune siërs die gisternacht zijn gearresteerd, zal hij a.s. zaterdag aan de" officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, worden voorgeleid. BINNEN VIER JAAR Binnen vier jaar zal de personeels bezetting aan de gezamenlijke univer siteiten en hogescholen met ruim dertig procent worden uitgebreid: thans zijn er aan de universiteiten en hogescholen in totaal ongeveer 17.800 personen werkzaam, in vier jaar tijd moeten daar bijna 5.600 man bijkomen. Dit heeft minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gisteren medegedeeld tijdens een toespraak in Utrecht. Hij was van mening, dat aan het einde van dit studiejaar reeds ongeveer 100 man meer werkzaam zullen zijn aan de Nederlandse universiteiten, hetgeen van belang kan zijn voor het ontvan gen van de te verwachten geboorte golf. Een speciale commissie zal worden belast met een wetenschap pelijk onderzoek naar de problemen rond deze personeelsuitbreiding. Naar aanleiding van de mededelin gen, die de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation aan de pers heeft ge daan over haar offerte voor zes Cara- velle-straalverkeersvliegtuigen aan de KLM, deelt de directie van de KLM in een communiqué o.m. mede: „Als de uitlatingen van de direc tie van Sud Aviation in de pers juist zjjn, zou hier toch wel van een zeer onzakelijke houding gesproken kun nen worden. Immers, het is hoogst ongebruikelijk om gegevens en be schouwingen over de verhoudingen tussen klant en leverancier, als ver strekt door Sud Aviation, afgezien van het feit, of ze juist of onjuist zijn, publiekelijk aan de orde te stel len. De KLM beseft volledig de ver antwoordelijkheid van haar te nemen beslissingen ten aanzien van de be stelling van een straalvliegtuig voor de middel-grote afstanden. Zij kan zich uiteraard uitsluitend laten leiden door commerciële, technische en ope rationele overwegingen welke gericht zijn op zo gunstig mogelijke uitkom sten. Bij deze overwegingen zijn alle hiervoor in aanmerking komende ty pen, inclusief de Cara veile, In de gracht voor 't bos van Ypeu in Bergum is donderdagmorgen het lijk gevonden van de 76-jarige C. de Jong uit Leeuwarden. De oude heer is de avond tevoren waarschijnlijk verdwaald tijdens een wandeling. Voorbijgangers vonden het gedeel telijk boven het water liggende lijk. JONGENS SPIJKERBROEKEN in rood, blauiw, groen. Leeftijd 6 jaar ƒ7.20 Kleine stijging per maat OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ. Haarlemmerstraat 172174 MIDZA HEEL DORP ZOEKT NAAR VERLOREN KWITANTIE In Neder-Hardinxveld leeft ieder een mee met de loketist van het post kantoor, die een dure vergissing heeft gemaakt. Vorige week vrijdag schreef hij een bedrag van duizend gulden af van een spaarbankboekje en liet, zoals het hoort de kwitantie door de rekeninghouder onderteke nen. Sindsdien is de kwitantie spoor loos. Heel het dorp heeft de loketbe ambte bijgestaan om het zoekgeraak te waardepapier op te sporen, maar tot nu toe is alles nog vergeefs ge weest. Men vermoedt dat het beta lingsbewijs per abuis in het weer uit gereikte spaarbankboekje is gesto ken, en dat de bewuste spaarder het nog niet bemerkt heeft. Donderdagavond is het vier jarige zoontje Johnny van de fami lie Van de Camp in Tilburg onder een vrachtauto gekomen en enkele uren daarna overleden. Het jongetje was met een paar vriendjes met pijl en boog aan het schieten. Toen een van de pijltjes de straat over vloog liep het kind er achter aan, zonder op het verkeer te letten. De verenigde Handelsonderneming Scheveningen (VHS) die bij het Zwolsman-concern hoort, heeft alle aandelen overgenomen van v. Daa- len Bros N.V. in Arnhem. Deze on derneming heeft een grote detail handel in radio- en televisietoestel len en huishoudelijke apparaten. POLITIE GRIJPT INBREKER VóóR DE AANGIFTE Nog voor de inbraak was aangege ven heeft de politie uit Weert van morgen een 44-jarige inwoner van Amsterdam naar Geleen overge bracht en met hem voor 10.000 aan sigaren en sigaretten, die in zijn auto waren aangetroffen. De man heeft bekend deze rookwaren van nacht bij een grossier in Geleen te hebben ontvreemd. Zijn arrestatie geschiedde toeval lig bij een routinecontrole om half vier vannacht op de Roermonderweg in Weert. De Amsterdammer die 'n bestelauto bestuurde, negeerde een stopteken van Weerter politieman nen en werd na achtervolging op de Eindhovenseweg klem geredèri. Belgische socialisten trekken hun eis in De socialistische eis, dat een par lementaire commissie wordt ingesteld voor een onderzoek naar het onge val, waarbij drie Belgische militairen het leven hebben verloren, is gisteren ingetrokken. De Belgische minister Segers zegde thans in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers toe de oommissie van defensie van het parlement ten nauwste bij het onderzoek te zullen betrekken. Deze toezegging leidde tot intrekking van de socialistische eis, die werd ge steund door de liberale oppositie in de kamer. Inmiddels is de Belgische sergeant, die de leiding had bij de oefening die tot. de dood van drie dienstplich tigen leidde, voor de eerste keer ver hoord, ter voorbereiding van de be handeling door de militaire krijgs- BOMALARM Een Viscount van de Oosten rijkse nationale luchtvaartmaat schappij werd gisteren na aan komst op het vliegveld van We nen uit Frankfort anderhalf uur doorzocht, nadat het toestel toen het nog in de lucht was al was gewaarschuwd, dat bericht was ontvangen als zou er een bom aan boord zijn. Er werd niets gevonden. De be manning en de vierentwintig passagiers hebben echter wel een paar benauwde minuten doorgemaakt. Dit is de 48-jarige heer C. J. Enen- naam, leraar Engels aan het Amster dams Comeniuslyceum, die zondag middag zijn woning aan de Zacharias Jansenstraat in Amsterdam heeft verlaten om een voetbalwedstrijd' in het Olympische Stadion te gaan zien, en die sindsdien spoorloos is. De heer Enennaam reed in een Bor deauxrode Ford Versailles met een creme dak.. Mevr. Enennaam heeft maandag een brief van haar man ontvangen met poststempel Ouder- Amstel, waarin hij schreef, dat hij „de schande niet langer kon dragen" De Amsterdamse politie yerzoekt om inlichtingen betreffende de verblijf plaats van de heer Enennaam. Chinees-Roemeense besprekingen mislukt Britse waarnemers in Londen zijn volgens UP1 de mening toegedaan, dat de Chinees-Roemeense besprekin gen over een mogelijk bestand in het Chinees-Rnssische conflict zijn mis lukt. Er heeft in Peking gedurende een dag of tien beraad plaats gehad tus sen Chinese en Roemeense leiders, doch uit het korte communiqué dat na afloop van deze besprekingen is uitgegeven, maakten waarnemers in Londen op, dat het niet is gelukt, de vrede in het communistische kamp te herstellen en dat het de Chinezen niet is gelukt, Roemenië voor hun standpunt te winnen. In het communiqué wordt alleen maar kond gedaan, dat men menin gen over kwesties van gemeenschap pelijk belang heeft uitgewisseld en dat de gesprekken vriendschappelijk waren. De frasen die gewoonlijk wor den gehanteerd, als werkelijk iets is bereikt, ontbreken. KUNSTMAAN ONTDEKT NIEUW STRALINGSGEBIED De Amerikaanse kunstmaan „IMP" heeft een nieuw straling'sgebied ont dekt, dat ver achter de bekende Van Allen-stralingsgordels ligt. Volgens de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, schijnt het nieuwontdekte stralings- gebied geen ernstig gevaar voor de bemande ruimtevaart te zijn. De „IMP" werd op 26 november j.l. de ruimte ingeschoten met het doel de mogelijke gevaren voor „maan-vaar- ders" op te sporen. POOL BISSCHOP VAN DANZIG Voor het eerst sinds het bisdom Gdansk (Danzig) onider Pools be stuur kwam, heeft het Vaticaan een Pool benoemd tot bisschop van -dit diocees, zo is donderdag van kerke lijke zijde in Warschau vernomen. De nieuwe bisschop is mgr. Ed mund Nowicki, die in Gdansk is ge boren en getogen en tot nu toe als waarnemend bisschop van dit diocees optrad. Hij neemt de plaats in van de Duitser mgr. Karl Maria Splëtt, die enkele dagen geleden in Düseldorf stierf. Mgr. Splett werd 26 jaar .ge leden bisschop van Danzig. Hij bleef in naam leider van het diocees hoewel hjj in West-Duitsland woonde. In Rome is men begonnèn met de werkzaamheden voor een tweede ondergrondse lijn. De eerste lijn, 'die in 1955 werd geopend, loopt van het centraal station in het centrum naar een woonwijk aan de zuidelijke rand van de stad. Een „duivelbanner" die door een boer was gehuurd om „heksen en boze geesten" uit een koestal te ver drijven, is donderdag tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld. De man, de 51-jarige Hermann Dreher, werd te Ravensburg in W. Duitsland schuldig bevonden aan be drog, het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het afleggen van valse verklaringen. De boer had in 1959 de hulp van Dreher ingeroepen nadat vier kal veren waren gestorven en de koeien niet genoeg melk meer gaven. Toen Dreher met zijn „middelen" geen succes had, beschuldigde hij de vrouw van de boer ervan een heks en een boze geest te zijn, aan wie de vldëk op de boerderij te wijten was. Zij werd daarna door de boer en zijn drie zusters ook als zodanig "behan deld. De 33-jarige vrouw verliet de boer en kreeg echtscheiding. De boer is tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, twee van zijn zusters tot drie maanden ieder, terwijl de derde zuster is vrij gesproken. Presidenten bedreigd bij bezoek aan Verenigde Staten Verscheidene malen is ge dreigd met een aanslag op het leven van president De Gaulle, toen deze zich in Washington bevond voor de begrafenis /an president Kennedy. Ook was er sprake van bedreigingen aam het adres van president Betan-i court van Venezuela en oud president J_an Bosch van de Dominicaanse republiek, zo deelde een hooggeplaatste amb tenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag mee tijdens de behandeling door een con grescommissie van een wetsont werp, dat voorziet in grotere bescherming voor officiële be zoekers.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10