Dr. Meinsma keert zich tegen Duits rapport over longkanker STRIJD TEGEN ROKEN VOORTGEZET Marechaussee blijft aan grens GRINT OP RANTSOEN Paard slachtoffer van de mist Varkensprijzen weer opwaarts DONDERDAG 12 MAART 1964 LEIDERDORPS NIEUWSBLAD PAGINA 9 Sterftecijfer blijft stijgen Dr. L. Meinsma, hoofd van de ■(ankerregistratie en -voorlichting «m ijveraar voor „de emancipatie van de niet-roker", heeft gistermor gen op een persconferentie aandacht gewijd aan het vorige week versche nen rapport van prof. R. Poche over diens onderzoekingen naar de oor zaak van een bepaald soort longkan ker in het (industrierijke) gebied Noord-Rijn-Westfalen. Prof. Poche vond vooral onder de arbeiders op het land, in de industrie en in het verkeer een opmerkelijke relatie tus sen de sterfte aan dat type long kanker en die beroepen, die naar zijn conclusie samenhangen met de toe nemende luchtverontreiniging in het genoemde gebied. Dit rapport heeft nogal de aan dacht getrokken omdat het, in tegen stelling met k bekende Amerikaan se rapport en ook met de resultaten van onderzoekingen in ons land en elders, niet het roken aanwijst als voornaamste oorzaak van de heersen de longkanker-epidemie doch de toe nemende luchtverontreiniging. Dr. Meinsma erkent de bijdrage van dit rapport in de aanpak van het kankervraagstuk doch heeft er ove rigens nogal ernstige bedenkingen tegen. Hij noemt de keuze van prof. Poche - 1229 gevallen op 20.000 weef selsecties beperkt. Dit aantal is z.i. te gering en te zeer door het geko zen woon- en werkgebied bepaald. Bovendien heeft prof. Poche bij zijn onderzoek geen controlegroepen ge bruikt. Van belang acht dr. Meins ma het in het statistisch ma teriaal van het rapport o.m. ontbra ken de specifieke gegevens omtrent de rookgewoonte in die beroepen- groepen, de leeftijdsopbouw, de stof te aan andere longkanker-typef', zo- Tien procent en meer vakantié voor het slagersbedrijf De werknemers in het slagersbe drijf krijgen een loonsverhoging van 10 procent van de rechtens geldende lonen met terugwerkende kracht vanaf 1 januari. Werknemers- en werkgevers-vertegenwoordigers zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe c.a.o., nadat op 20 januari de onderhandelingen waren afgebroken, aangezien over de gevraagde uitbrei ding van het aantal vakantiedagen geen overeenstemming kon worden bereikt. De vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties zijn het in gistermiddag gehouden vergadering eens geworden over een vakantieregeling, die inhoudt dat werknemers, die een jaar onafgebro ken bij eenzelfde werkgever in dienst zijn geweest, recht hebben op een vakantie van twee weken aaneenge sloten, plus voor werknemers van 18 jaar en ouder tenminste vier en voor jeugdige werknemers zes snip perdagen. Ook over enkele andere verbeteringen in de arbeidsvoor waarden zijn partijen tot een ak koord gekomen. Na goedkeuring door de Stichting van de Arbeid zal de herziene c.a.o. voor het slagersbedrijf met terug werkende kracht van 1 januari af gelden. dat het accent uitsluitend valt op het stijgend aantal lijders van een type longkanker en de samenhang daarvan met de luchtverontreiniging. „Maand maart" bestreden. Dr. Meinsma wijdde ook een be schouwing aan de onderzoekingen van de Groningse keel-, neus- en oorarts d r. B. K. S. Dijkstra. Dr. Dijkstra zou zijn gebleken, dat hij in de maand maart geborenen vaker longkanker optreedt en dat dit zijn oorzaak vindt in de invloed van een vitamine-A- gebrek gedurende de eerste maand na de geboorte, dat aanleiding zou geven tot een minder goede ontwik keling van een deel van het long weefsel. Daardoor zou een pre-dis- positie voor kanker en andere ziek ten ontstaan. Volgens dr. Meinsma is deze theorie van meer dan een deskundige zijde voldoende bestre den. Op de vraag van dr. Dijkstra: waarom, als roken de oorzaak van longkanker is, deze dan niet (ook) optreedt in de organen welke de rook passeert, antwoordde dr. Meinsma dat passeren van gevaarlijke stoffen iets geheel anders is dan neerslaan daarvan in een orgaan. Volgens dr. Meinsma staat, en niet slechts statistisch, vast dat roken - zeker in ons land - de belangrijkste oorzaak is van longkanker, In hoever- se de luchtverontreiniging mede-oor zaak is wordt overigens wel degelijk onderzocht. Ook actie M.O. Dr. Meinsma zet, verheugd over de reeds gebleken reacties, zijn strijd tegen het roken vooral, doch niet al leen, bij de jeugd onverminderd voort. De laatste cijfers over sterfte aan longkanker en sigarettencon- sumptie vindt hij minder verheugend. In 1962 steeg de verkoop van sigaret ten in miljoenen stuks - van 14.635 in 1961 - tot 15.190. Per hoofd van de bevolking van 1266 tot 1296 stuks. Aan kanker van ademhalingsorga nen stierven in 1961 2949 mannen en 276 vrouwen, in 1962 3142 mannen en 247 vrouwen. In 1963 beliep de verkoop van sigaretten 16.297 mil joen, d.w.z. per hoofd der bevolking 1371. De sterftecijfers over 1963 zijn nog niet bekend. De actie rok,en-jeugd wordt evenzo voortgezet. Op de 275.000 aan ouders van vierde klassen L.O.-leerlingen gerichte brieven, ontving dr. Meins ma 93.000 verzoeken om de inmiddels welbekende brochure. Begin april zullen alle m.o.-scholieren een folder ontvangen. ROVERS BEWERKTEN OUDE VROUW MET STRIJKIJZER Twee rovers zijn woensdagavond binnengedrongen in de woning van de 63-jarige mej. Antonia Jansje Brienne achter haar drogisterij in de Van de Spiegelstraat no. 1 in Den Haag. Zij mishandelden de alleen wonende vrouw met een strijkijzer en gingen er met een bedrag van on geveer 200 gulden vandoor. Mej. Brienne liep hoofdletsels op en is voor onderzoek naar de Zuidwal ge bracht. Mej. Brienne kwam die avond om streeks kwart voor tien thuis. Zij sloot de deur van de drogisterij en ging naar het achterhuis. Kort daar na werd er gebeld. Er stonden twee mannen op de stoep, die zeiden dat ze van de politie waren. Ze beweer den dat er bij haar aan de achter zijde van het huis was ingebroken. De vrouw liet ze binnen en de mannen wezen haar op een keuken raam dat tien cm. open stond. Toen mej. Brienne het huis verlaten had was dat raam inderdaad gesloten ge weest. Verder stond er tegen een schutting in de tuin een trapje dat uit een schuur was gehaald. Toen zij zich in de slaapkamer be vonden greep een van de mannen de vrouw van achteren vast. De an dere man sloeg haar daarna met een strijkijzer op het hoofd. Het slacht offer smeekte om genade, waarop een van de mannen zei dat het hem speet. Na de vrouw van wat geld te heb ben beroofd, trokken ze de draad uit het telefoontoestel en gingen er van door. Het mishandelde slachtoffer strompelde naar buren, die politie en GGD inlichtten. De daders zijn nog niet gepakt. Het korps marechaussee zal voor lopig belast blijven met de bewaking van onze grenzen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft bevestigd dat de minister dit besluit heeft genomen. Wel is er over deze kwestie nog interdepartementaal overleg gaande, speciaal met het mi nisterie van justitie onder welks fei telijke verantwoordelijkheid de grensbewaking valt. Wegens zachte winter grote vraag Nadat enige tijd geleden reeds een rantsoenering was ingesteld voor het fijne grint, hebben de Nederlandse vereniging van grinthandelaren „Si lex" te Amsterdam en de N.V. Nieuw Grintverkoopkantoor te Nijmegen be sloten met ingang van 16 maart aan staande ook alle andere grintsoorten te rantsoeneren. Hiermee wordt beoogd, de wacht tijden van de grintschepen bij de baggermolens langs de Maas, die tij dens de laatste weken waren opge lopen tot een week of langer, weer tot acceptabele proporties terug te brengen, waardoor het transport ef ficiënter wordt, aldus de N.V. Grint verkoopkantoor. Oorzaak van schaarste is een on verwachte stijgende vraag en een verminderde produktie zoals gebrui kelijk in de wintermaanden. In ja nuari en febrau H de maanden met de grootste kans op vorstverlet in de bouwwereld en dus verminderde vraag naar grint voor betonproduk- tie, is het gebruikelijk, dat baggermo lens gerepareerd en dat ketels ge keurd worden. De zachte winter heeft de vraag naar grint niet doen ver minderen en daardoor zijn de voor deze periode aangelegde voorraden uitgeput. Daarnaast is er een stijgende vraag naar grint te constateren voor in dustriële bouw en utiliteitsbouw. Daarom wordt nu ook voor de grotere grintsoorten, die vooral voor betonskeletten worden gebruikt, een rantsoenering afgekondigd. De toe wijzingen zullen geschieden naar rato van de hoeveelheden, die vorig jaar zijn afgenomen. In kringen van de grontbaggerin- dustrie wordt er aan getwijfeld, of deze stijgende vraag wel zal leiden tot produktieverhoging, nu er nog steeds zoveel onzekerheid bestaat omtrent het concessiebeleid van de overheid, waardoor het problematisch is, of de voor prodiitieverhoging be nodigde investeringingen wel verant woord zullen zijn. Amsterdamse leraar al 10 dagen zoek AI tien dagen wordt de 48-jarige Amsterdamse leraar Engels drs. C. J. van Eenennaam vermist. Zondagmid dag 1 maart verliet hij zijn woning in de Watergraafsmeer te kwart over een om, naar zijn familie later ver klaarde, met zijn auto naar een voet balwedstrijd in het Olympisch Sta dion te gaan. Drs. Eenennaam, die docent is aan het Comenius Lyceum, had maar zeer weinig geld bij zich. Sedert die zondagmiddag heeft zijn gezin niets meer van hem of zijn op vallende auto (een bordeaux-rode Ford Fairline mef crèmekleurig dak) vernomen. Wel ontving zijn vrouw, die maan dag daarop een te Ouderkerk aan de Amstel geposte brief, waarin hij af scheid neemt en, zo deelde de recher cheur mede, ook schrijft dat hij de schande niet kan dragen. De leraar had de laatste tijd huiselijke moei lijkheden met zijn twee kinderen, een dochter van 17 en een zoon van 19 jaar. Er is nu landelijk op de, gebruike lijke wijze een opsporingsverzoek verspreid en de recherche verzoekt hen die inlichtingen over de leraar en/of zijn wagen (kenteken XK 81- 36) kunnen geven, zich met het bu reau Linnaeusstraat, telefoon 59233, in verbinding te stellen. Kardinaal Luigo Traglia zegent hier een groot aantal autobussen, auto's en motoren op de dag van de 1 schermheilige van de Romeinse automobilisten en motorrijders, St. Francisca van Rome. De plechtigheid j schiedde aan de voet van het Colosseum. Naar we uit welingelichte kringen vernemen zou men van de zijde van defensie er bij justitie op hebben aangedrongen de financiële bijdrage die dit departement in de kosten van de grensbewaking levert, te verho gen. In die kringen kan men voorts vernemen dat minister Scholten daar weinig voor schijnt te voelen, alhoe wel hij nog geen definitief stand punt heeft ingenomen. Zoals bekend werd het terugtrek ken van de marechaussee van de grenzen in studie genomen als onder deel van staatssecretaris Haex' be zuinigingsactie die bekend staat als „operatie chirurg". Enige weken ge leden stelde het Tweede Kamerlid, de heer Couzy (VVD) vragen over deze kwestie. In het ministeriële ant woord op die vragen werd gezegd, dat het afwegen van voor- en nade len van deze maatregel intern nog niet beëindigd was. Van de legervoorlichtingsdienst vernemen we dat bij het geheel van de grensbewaking (dus ook op vlieg velden en waterwegen) zo'n 650 ma rechaussees een taak vinden. Dat is praktisch allemaal beroepspersoneel. Op de rijksweg te Heesch in Noord- Brabant reed woensdagmorgen een autobus in een zware mistbank te gen een met een paard bespannen tweewielige wagen. De wagen was niet verlicht. Het paard liep ernstig letsel op en werd op advies van de dierenarts ter plaatse doodgeschoten. De buschauffeur zag door de dich te mist de wagen te laat en kon bo vendien niet meer uitwijken naar links wegens het naderen van een tegenligger. De voerman kwam er ongedeerd af, evenals de buschauffeur en de buspassagiers, die zijn overgestapt in een andere bus om hun reis te vervolgen. Na sterke daling Op de varkensmarkt zijn de prij zen, die half februari nog op f 3,10 per kilo lagen, deze week gezakt tot f 2,65. Deze sensationele prijsdaling is voornamelijk het gevolg van het feit, dat Frankrijk minder Neder landse varkens is gaan afnemen om dat het varkens uit „derde landen" is gaan invoeren. De uitvoer naar Frankrijk is afgenomen van 36.000 varkens in de eerste tot 15.000 var kens in de laatste week van febru ari. De waarnemend voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer J. B. Dinkla, zei op de open bare vergadering van het produkt schap in Utrecht, dat er in Frank rijk een tendens bestaat, toch weer over te schakelen op de Nederland se varkens, omdat die van een veel betere kwaliteit zijn. Het is dan ook niet onmogelijk, dat het dieptepunt in de prijzen al is bereikt. De eerste twee dagen van deze week zijn er voor uitvoer naar Frankrijk al weer vergunningen voor 4000 varkens meer aangevraagd dan vorige week. De slagers hebben de prijsdaling vrij snel doorgegeven aan de consu ment. Het gevolg hiervan is, dat de Nederlanders op het ogenblik weer meer varkensvlees dan rundvlees eten. In de periode van de zeer hoge varkensprijzen werd er ongeveer an derhalf maal zoveel rund- als var kensvlees gekocht. In verband met de prijsdaling heeft het produktschapsbestuur de over nameprijs voor baconvarkens tussen tijds verlaagd van f 3,- tot f 2,85 per kilogram geslacht gewicht. Vandaag werd deze prijs verder aangepast en op f 2,70 gebracht. De echtgenote van de Amerikaanse president, lady „Bird" Johnson, en ex-president Harry S. Truman (rechts) bij aankomst op het vliegveld van Athene, waar zij woensdag arriveerden om de begrafenis van koning Paul bij te wonen. De aankomst van prins Philip van Engeland op het vliegveld van Athene, waar hij in gezelschap van kroon prinses Irene van Griekenland de daar opgestelde erewacht van Evzonen inspecteerde. Van Schiphol vertrok een chartermachine met 15 ton pijptabak aan boord naar Canada, waar vele Nederland se emigranten nog graag op Hollandse wijze een pijpje roken. De laatste tijd is het verbruik van pijptabak daar zelfs aanmerkelijk toegenomen. Aangezien het precies tien jaar geleden was, dat de eerste machine met tabak de reis over de Oceaan maakte, was het vertrek van gisteren een beetje aantrekkelijker gemaakt door de aanwezigheid van een aantal genodigden, die, gestoken in oude costumes en gezeten in een oude mail coach, het vliegtuig „goede reis" wensten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9