SUD-AVIATION BIEDT KLM CARAVELLES AAN WILDE THEO VAN EIJCK UIT MILI TAIRE DIENST? Meer faciliteiten voor een bezoek aan Oost-Duitsland Westra wint eerste vierkamp De Graaff tweede in groep 2 Schema over oecumenisme in nieuwe versie nog stoutmoediger Sabotage-opleiding tegen Zuid-Afrika DONDERDAG 12 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Dit zijn de drie bemanningsleden van het Amerikaanse R.B.-66 straalverkenningsvliegtuig, dat boven Oost- Duits gebied is neergeschoten. Volgens de Amerikaanse autoriteiten zouden de mannen zich per parachute uit hun vallende vliegtuig hebben kunnen redden. V.l.n.r. piloot „captain" David I. Holland, instructeur-navigator „captain" Meivin J. Kessler en de navigator eerste luitenant vlieger Harold Welch. De Franse genationaliseerde vlieg tuigfabriek „Sud Aviation" heeft 14 dagen geleden aan de KLM de her nieuwde offerte gedaan voor zes Ca- ravelle-straalverkeersvliegtuigen. „Sud Aviation" heeft bij deze of ferte gebruik gemaakt van haar door de KLM verstrekte cijfers over het luchtnet der Nederlandse maatschap pij in Europa, van Warschau en Is tanbul tot Las Palmas. „Sud Aviation" heeft bij haar of ferte verder betrokken cijfers over de Douglas DC-9, de British Aircraft Corporation „BAC-lll", zoals die ge gevens door de betreffende fabrieken worden verstrekt en wat in de wan deling heten potentiële afnemers. Op grond van een groepering van deze cijfers meent „Sud Aviation" dat de KLM er in geen enkel op zicht beter aan kan doen dan de „Caravelle" aan te schaffen. FINANCIëLE HULP? Om haar offerte niet alleen de taal van de cijfers der vliegtuigpres taties te laten spreken, heeft de Franse fabriek aangeboden onderde len van de „Caravelle" voor haai rekening gedurende vier jaar te de poneren op de plaatsen, die de KLM aanwijst, zonder opslagkosten en der gelijke. Bovendien zou de fabriek wellicht niet ongenegen zijn de KLM nog op andere wijze financieel tege moet te komen. De KLM heeft daar, zoals steeds meer van die kant wordt gezegd, als het gaat om nieuwe vliegtuigtypen, altijd belangstelling voor. Dat is ook gezegd toen de Britse „Trident", de BAC-lll, de DC-9 en de „Caravelle" ter sprake kwamen. NAMAAK Een paar weken geleden verklaar de ons een zegsman van de British Aircraft Corporation, fabrikanten van de BAC-lll, dat de Douglas DC-9 (die er nog niet is) wel van de BAC zou kunnen zyn nagebouwd; vandaag merkte een medewerker van „Sud Aviation" op dat de Douglas DC-9 wel van de „Caravelle" kon zijn na gebouwd. Nu is het wachten op de verklaring dat de BAC-lll (waarvan er twee vliegen) wel gecopieerd zou kunnen zijn van de „Caravelle" (waarvan er een 160 vliegen) en dan is de kring rond. Maar BAC en „Sud Aviation" bijten elkaar niet zo gauw, want zij bouwen samen het Brits- Franse ontwerp voor een supersone verkeersvliegtuig de „Concorde". Al leen de naam van dit toestel ver draagt al geen tweestrijd en zeker geen zusterstrijd. Het Oostduitse voetbalelftal heeft woensdag voor het vertrek naar Nederland, nog een laatste oefen wedstrijd gespeeld tegen een ver eniging uit Oost-Berlijn. De geselec- teerden zegevierden met 16-0. ANTI-ROOKPIL Zeventig van de 100 zware ro kers die een door een Zuidsla- vische arts uitgevonden anti- rookpil gebruikten zijn van het roken af. De uitslag van deze proef leidde tot duizenden ver zoeken om hulp aan het adres van de uitvinder. Als de Zuid- slavisohe autoriteiten de ver vaardiging van de pil goedkeu ren zal daar spoedig mee wor den begonnen in een fabriek bij Belgrado. De motieven van Theo van Eij\k voor zijn vlucht op zaterdag j.l. met een toestel van de Marineluchtvaart dienst op Malta naar Benghazi (Li- bië) zouden voortkomen uit zijn ver langen om de militaire dienst te ver laten. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken vanmiddag mee gedeeld. De diplomatieke ambtenaar, die vanuit Cairo naar Benghazi is ge^ weest, heeft contact met de marine man gehad. In de komende dagen zal de diplomaat opnieuw contact op nemen om Theo van Eijck als hij dat wil, te helpen naar Nederland terug te keren. De Nederlandse diplomaat blijft verder ook belast met de afwik keling van de formaliteiten voor de terugkeer van het vliegtuig op korte termijn. Burgemeester en Rode Kruis De moeder van de marineman, mevr. Van Eijck uit het Brabantse Riel zei gistermiddag de burgemees ter van Alphen en Riel te hebben ge vraagd zijn invloed aan te wenden om in contact met haar zoon te kun nen komen. De burgemeester zal zich hiervoor inspannen en zich met het gezantschap van Libië in Neder land in verbinding stellen. ZOEKEN NAAR VERDERE ONTSPANNING Westberlijners. Westduitsers en bui tenlanders zullen in de gelegenheid wor den gesteld by treinreizen van West- Berliin naar Scandinavië of de nistische landen hun reis maximaal 72 uur te onderbreken voor een treffen met bewoners van Oost-Duitsland. Dit is gisteren door de Oostduitse overheid meegedeeld aan binnen- en buitenlandse reisbureaus in West-Berltyn. De stations in Oost-Duitsland waar men zijn reis kan onderbreken zijn Sassnltz, Stralsünd, Rostock, Wismar, Neubrandenburg, Maagdenburg, Kar] Marx-stadt (Chemnitz), Eisenach, Er furt, Frankfort a. d. Oder, Leipzig en Dresden. Prinses Beatrix hééft het voor nemen de Nationale Jeugddag bij te wonen die dinsdag 31 maart '64 in het Rijnhotel te Rotterdam zal wor den gehouden. Discussiegroepen uit alle delen van het land zullen dan een gesprek hebben over het thema ,„het Koninkrijk der Nederlanden van nu en in de wereld van mor gen". Aan het slot van deze bijeen komst zal prinses Beatrix het jaar van de nationale herdenking 1813- 1963 door het uitspreken van 'n rede officieel afsluiten. Voor een doorreisvisum moet men zich wenden tot reisbureaus die vergun ning hebben gekregen ze te verstrek ken. Daar moeten ook de kosten van hotel en ontbijt vooruit worden vol daan. Het zogenoemde interzonale verkeer tussen de bondsrepubliek en West- Berlijn valt niet onder dè nieuwe regeling. In politieke kringen te West-Berlijh neemt men aan, dat de bedoeling van de Oostduitse autoriteiten met deze re geling drieledig is, namelijk het dood gelopen gesprek over de pasjes voor Westberlijners die een bezoek aan Oost- Duitsland willen brengen weer op gang te krijgen, het verkrijgen van deviezen en een verlichting van de spanning waaronder de Oostduitsers gebukt gaan door hun isolement. NA AANVARING GEZONKEN. De afgelopen nacht omstreeks twee uur is op het Binnen IJ in Amster dam het 100 ton grote binnenschip „Goede Verwachting" in aanvaring gekomen met de kustvaarder m.s. „Calchas" van de KNSM en gezon ken. De twee opvarenden werden door vletterlui van boord gehaald. Het wrak levert geen gevaar of be lemmering op voor de scheepvaart. VOORJAARSTOERNOOI IN ARNHEM De echtgenote van de naar Libië uitgeweken Nederlander, mevr. Cor- Zeven Leidse schakers vertegenwoordigd In hoofdklasse-groep A was de Phili- dor-kopman Roelof Westra duidelijk de sterkste. Hfl versloeg zijn clubgenoot Berg met sterke middelen en toonde zich ook de meerdere over de al te Zeven Leidse schakers hebben deel- ^essieve Amsterdammer De Vries iToSVanViiriT^iin^nb^ire~7iit Nuê- genomen aan het jaarlijkse voorjaars- Slechts de sterk defensief spelende non.hïeftcontaït^eSt £et hït ^ernooi van de zo actieve schaakvereni- kampioen van Zutphen. Hoogkamp, kon nen, heelt contact gezocnt met net j een verdiende remise noteren. De 2»/i Rode Kruis, dat liet weten de moge- S,ng Arnhem. Dit toernooi trekt de laat- t doQr Westra gescoord waren ech- lijkheden tot contact tussen haar en ^ren ook belangstelling van buiten- ter l^imschoots voldoende voor de eer- haar man te onderzoeken. lanase cracxs. slaagde er niet in de Van het Rode Kruis werd verno- me" dêlire- Behal™ derlands-tiental-spelers Bergsma, Van 5!?!°°5_h?._dï?r._°n?ez?nd_.spel ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ms. Pr. Mar griet (18-3); Argentinië: ms. Water land (15-3), ss. Artillero (18-3); Aus tralië: ms. Bischofstein (17-3), ms. Trianon (18-3); Brazilië: ms. Gaas- terland (15-3), ms. Cap Salinas (16-3), ms. Laënnec (17-3); Voorm. Brits-Oost-Afrika: ms. Yang-.Tsé (15- 3), Canada: ms. Ferd. de Lesseps (18-3), ms. Pr. Margriet (18-3); Chi li: ms. Breitenstein (15-3); Indonesië: ms. Braunschweig (19-3); Ned. An tillen: ms. Sarpedon (17-3); Surina me: ms. Kreon (18-3); Z.-Afrika (Rep) en Z.-W.-Afrika: ms. Cape town Caste (15-3), ms. Radja (18-3). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. LOFWAARDIG STREVEN I. In een lezing voor de Haagse St. Jacobskring heeft oud-minister Cals (thans lid van de Tweede Ka mer) een aantal saillante dingen ge zegd over de werkwijze van onze volksvertegenwoordiging en daarbij van zijn hart allerminst een moord kuil gemaakt! De grieven van mr. Cals tegen de wijze, waarop de par lementariërs hun eerzaam bedrijf uitoefenen, waren vooral gericht te gen het verschijnsel, dat de beide takken van de volksvertegenwoordi ging Eerste en Tweede Kamer dus vaak elkanders werk herha len, zodat tijd en energie (en geld!) verloren gaat: dat de Kamers te veel specialisten herbergen en dat zodoen de de ouderwetse all round politi cus meer en meer het veld is gaan ruimen; dat het echte parlementaire beraad zin en inhoud verliest, aan gezien de partijen tevoren meestal reeds hun vaste standpunten on wrikbaar hebben ingenomen en ten slotte (om ons tot de voornaamste klachten van mr. Cals te beperken) dat de grote politieke doeleinden niet meer voorhanden zijn. In de ontboezemingen van de heer Cals zit veel waars, maar ze ver dienen zonder twijfel toch wel een enkele kanttekening, omdat het ge vaar niét denkbeeldig is, dat de on bevangen luisteraar en/of lezer tot generaliseren geneigd is. De klacht, dat ons parlementaire stelsel twee Kamers kent, is in feite al weinig minder oud dan men sedert het geboortetijdstip van de uitbrei ding van een één- naar een twee- Kamerstel jarenkan tellen; dat is sinds 1815, toen op verzoek van de Belgen (met ons in één koninkrijk verenigd) dat stelsel tot stand kwam. Pogingen tot wijziging en zelfs tot afschaffing van de Eerste Kamer zijn sedertdien bij herhaling ondernomen, maar leden telkens schipbreuk, door dat niet in de geringste mate de Eer ste Kamer zélf een stok in het wiel van de afschaffers stak. Vandaar, dat het in de nu gegeven omstandighe den weinig verstandig lijkt nieuwe pogingen in bedoelde richting te on dernemen, maar wél gevoelen we veel voor de suggestie van mr. Cals om een commissie van deskundigen aan het werk te zetten, die dit vraag stuk tezamen met een aantal andere nu eens met als concreet resultaat te verwezenlijken verbeteringen onder handen gaat nemen. Nog vrijwel da gelijks moet de insider op „Het Bin nenhof' ervaren, dat er inderdaad kostbare nationale tijd verloren gaat met de wijze, waarop met name de Eerste Kamer de arbeid van haar overbuur herhaalt, zonder aanwijs bare noodzaak, laat staan voordelen van die doublures. Aan een opheffing van de Senaat gevoelen we bepaald geen behoefte meer, wanneer zijn arbeid zo kan worden ingericht, dat het parlementaire bedrijf er werke lijk mee gediend zou zijn. Met goede wil en opoffering van nodeloos ge koesterde verworvenheden moet dat mogelijk zijn! De kwestie van de specialisten in de volksvertegenwoordiging ligt geloven we moeilijker dan de voorgaande. Het lijkt ons niet anders dan een noodzakelijk kwaad, dat gaandeweg méér volksvertegenwoor digers zich in bepaalde onderdelen van het politieke bedrijf specialise ren, omdat voor niemand meer alle vraagstukken in hun veelomvattend heid en diepte te doorgronden zijn. Vroeger konden we ons vermeien met enkele waarlijk grote politieke doeleinden, als bijvoorbeeld waren gelegen in de strijd voor de vrijheid en gelijkheid van onderwijs e.d., maar deze zaken zijn gelukkig vol ledig achterhaald. De problematiek is in de plaats daarvan zó sterk uit gebreid, dat elke fractie wel drin gend behoefte heeft aan een aantal gespecialiseerde krachten, reeds om zich te kunnen meten in het debat met eveneens door specialisten ter zijde gestane ministers. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat de specia listen zich dan maar strikt bij hun eigen kleine leest moeten houden en zich niet zouden hebben te interes seren voor de kwestie, waarmee an deren zich weer bezig houden. De fractie-besturen zouden moeten toe zien, dat de specialisatie geen onge wenste vormen aanneemb Herstel betrekkingen Joegoslavië-V atikaan? De verwachting, dat een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen H. Stoel en de Joegoslavische regering op handen is, wint steeds meer veld. In verband hiermede heeft mgr. Seper op 27 februari een be zoek aan paus Paulus gebracht en hem een rapport over de evolutie van dc kerkelijke situatie in zijn land overhandigd. De tendens van het rapport van de bisschop wordt strikt geheim ge houden, maar de Joegoslavische re gering van haar kant vindt gelegen heid van tijd tot tijd te wijzen op de mildere houding, welke zij tegenover de Kerk aanneemt. Van regeringszijde wijst men erop, dat de Katholieke Kerk, die de op een na grootste geloofsgemeenschap van het land uitmaakt, over 6936 stuks onroerend goed beschikt; over 46 katholieke scholen met 4050 leer lingen. Het aantal priesters dat ge wijd wordt neemt toe en bereikt bij na het vooroorlogse peil: in Kroatië werden in 1963 110 seminaristen priester gewijd. Het aantal klooster lingen zou ook ongeveer dat van voor de oorlog bereikt hebben, nl. 6700. Van Joegoslavische zijde meldt men eveneens, dat de Staat jaarlijks 2.5 miljard dinar beschikbaar stelt voor de verschillende godsdiensten, waar van de Katholieke Kerk een derde of 3,5 miljoen gulden ontvangt. landse cracks. De eregroepen van dit jaar waren men, dat het in overleg was getre den met het ministerie van Buiten- '""L*1 r van De Vries en was daardoor kansloos, landse Zaken en dat eerst zal worden In de laatste ronde herstelde hij zich gewacht op de resultaten van de Scholl, de Deen Pedersen de Belg enigermate en won na afmat- <?tarmen die het ministerie denkt te Schumacher en de Fransman Zinser. De f enigermate en won na aimat nemen de t twee eregroepen van zee spelers ieder, £nde strijd verdiend van Hoogkamp, nemen. folio c+rüri to n» «verwin De eindstand: 1 R. Westra (Phil.) 2</.t De naaste familieleden van de ma- gaven felle strijd te zien. De overwin Hooekanm (ZutDhpn) lt/« 1-4 C ÏÏiï?.SSS Sf SïïS* Berg J* W^de t^dami zij maar eerst eens persoonlijk con- superieur toonden aan hun concurren- tact met hem zouden hebben. ten- LEIDSE SPELERS VERRAST WEEKEND-VIERKAMPEN In groep 2 lieten de Leidse vertegen- VOET AFGEKNELD woordigers mr. A. de Groot (LSG) en De dertigjarige arbeider A. van Het belangrijkste deel van de strijd r. a. G. de Graaff (Philldor) zich door Kerkhof uit het Belgische plaatsje in de week-end vierkampen. De bezet- de Moerwijkkampioen Tuk verrassen. Sint Huibrecht werd gisteren tijdens ting was ditmaal niet zo sterk, Slechts fn taktische stellingen toonde de Hage- zijn werk getroffen door een omval- de twee eerste groepen waren van sterk naar zich het behendigst en via een lende rol bandijzer. De rol kwam op KNSB-niveau, maar daarin speelden salonremise met outsider Kerkmeester zijn rechtervoet terecht, dae hierdoor dan ook niet minder dan vier Leidse R0n hy de eerste prijs veilig stellen. werd afgekneld. spelers. De Graaff herstelde zich na zijn wat onverdiende nul tegen Tuk. versloeg zowel Kerkmeester als stadgenoot De Groot en legde daardoor beslag op de tweede prijs. De Groot moest zich met een zege op Kerkmeester vergenoegen. Eindstand: 1 J. Tuk (Moerwijk) 22 De Graaff 2, 3 De Groot 1, 4 Kerkmees ter (Huizen) Vs. JEUGDIGE STER In hoofdklasse 3 speelde de Philidor- speler drs. H. B. Gerritsen niet geluk- Het secretariaat voor de Eenheid het Concilie algemeen hun instem- heeft in veertien dagen (24 februari- ming. De kwestie van de Joden, oor- 7 mrt.) door hard werken onder voor- spronkelijk hoofdstuk vier van het zitterschap van kardinaal Bea het schema, zal als een appendix aan t schema over het Oecumenisme omge- schema worden toegevoegd. Het sche- werkt. Dit is gebeurd in overeen- ma over het Oecumenisme met de kifi- Twee remises benevens een neder- stemming met de wensen van de godsdienstvrijheid en het Joden- laag door overmoedig spel tegen het meerderheid der Concilievaders, zo- vraagstuk, komen op de agenda van jeugdige sterretje Carla Bruinenberg als deze mondeling in de Concilie- de derde Conciliezitting, welke 14 brachten hem niet verder dan een 4e aula, of schriftelijk in de meer dan september begint. plaats. Ook in „hoofdklassegroep" 7 500 veranderingsvoorstellen der bis- Een staflid van het secretariaat, speelde de Philidorspeler drs. A. J. schoppen, tot uitdrukking zijn geko- de Amerikaanse pater Stransky, heeft Reijnen niet overtuigend, maar zijn men. verklaard, dat het schema in zijn score van IV. punt was nog altijd vol- Het schema „de Oecumenismo" be- nieuwe versie nog stoutmoediger is doende voor een tweede prijs, staat thans uit vier hoofdstukken dan het oorspronkelijke. „Wij heb- In de tweede groep van het zwakker waarin de grondbeginselen worden ben de groei van de oecumenische bezette zeskamptoernooi speelde ten- gesteld voor de oecumenische hou- beweging in de Kerk, tussen de aan- slotte de Leithenspeler N, Langerak. ding van de Kerk in de komende tij- kondiging van het Concilie en het Met 2V. punt legde hij beslag op de der den. De Concilie-vaders betuigden moment, waarop het schema de vo- de prijs. In het algemeen geen dave- met de eerste drie hoofdstukken rige zitting in behandeling kwam, rende Leidse successen op dit overigens reeds tijdens de tweede periode van onderschat", aldus deze deskundige, geslaagde Arnhemse voorjaarstoernooi. Balthazar Vorster, de Zuid-Afri kaanse minister van justitie, heeft gisteren in de Zuid-Afrikaanse se naat meegedeeld, dat 900 tot 5.000 mensen Zuid-Afrika hebben verlaten voor een opleiding tot saboteur in Tanganyika, Ghana, Algerije en Cu ba. Velen van hen waren reeds te ruggekeerd en meer dan 150 opge leide saboteurs waren gepakt. Volgens de minister is de sabota ge sinds december 1961 op grote schaal begonnen. Er waren 203 ern stige gevallen geweest, maar slechts 21 hiervan sedert juli 1963. De oor zaak hiervan was de invoering in juni j.l. van de bepaling inzake een hechtenis van 90 dagen. Op 31 januari bevonden zich in Zuid-Afrika 59.885 mensen in gevan genissen, onder wie 41.559 Afrikaan se mannen en 4.900 Afrikaanse vrou- Een DC 7 C van de KLM, de ph-d s n, is gistermiddag op de dienst kl 331 bij de landing te Ge- nève aan het eind van de baan nog 30 a 40 meter doorgeschoten, waar bij een houten barrière werd ge raakt. Het vliegtuig, bestuurd door gezagvoerder V. P. Frendo, liep schade op aan propellors en vleu gelkleppen. De 25 passagiers kon den de machine ongedeerd verlaten. Een overzicht van de demonstratieve optocht door honderden Grieks-Cypriotische studenten in Nicosia, die betoogden voor de eenheid van Cyprus en de vereniging met Griekenland. Zij schreeuwden anti-Britse en •Amerikaanse leuzen en belemmerden de auto van de Britse hoge commissaris de doorgang.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10