OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN WIJ WETEN HET. Is die niet fantastisch Egypte, zowel oud als nieuw, zeer interessant verzamelgebied DE LEIDSE COURANT Onder leiding van de heer p Janssen zetten we onze wande- ling door Leiden van 50 jaar geleden voort. GEMEENTELIJK ABATTOIR Hierbij ziet men een plaatje van het gemeentelijk slachthuis uit de beginperiode van haar bestaan. Veel bijzonderheden zijn er niet van te vertellen. Het staat daar in een hoek van de Pasteurstraat. Rechts ziet men de directeurswoning met daar voor het ijzeren hek. Links wa ren de kantoorruimten met daarbij behorende woningen van enige keurmeesters. De hoofdingang is in de laatste ja- ren enigszins veranderd. Van £®||j de twee smalle ingangen naast het brede hek is er een ver vallen om zodoende aan de grote en brede veevrachtwagens de gelegenheid te geven het terrein op te rijden. Vroeger werd het te slachten vee langs de straat naar het slachthuis gedreven, waarbij het wel eens gebeurde, dat een koe in -• i de nabijheid van de slachtplaats er lucht van kreeg dat haar einde naderde en er vandoor ging, maar door de „drijvers" hoewel met veel moeite werd achterhaald. Vroeger slachtte de slager zelf, tegen woordig wordt dit gedaan door „loonslachters". Het omrasterde stukje grond links op de voorgrond is nog een struikelblok geweest in verband met de daar ter plaatse te bouwen Chr. school. Deze grond behoorde nl. aan de heer Van Waveren, eigenaar van de bierbrouwerij „De Posthoorn", die er een prijs voor vroeg, welke nogal redelijk hoog was; naderhand is men toch tot over eenstemming gekomen. Ook is ter plaatse nog een hofje ge bouwd voor bejaarde mensen, het ligt geheel ingesloten. HET OUDE DIACONESSENHUIS Heel mooi gelegen was het vroegere Diaconessen-zieken huis aan de Witte Singel tegen over de Hortus Botanicus. Het was geen fraai gebouw en had ook geen bijzondere bouwstijl; te grote aantallen kleine ka mertjes maakten het niet doel matig meer om de patiënten bij de tegenwoordige voort schrijding van de geneeskunde hygiënisch en comfortabel te verplegen. Het hek op de voor grond is er niet meer en het afgerasterde stuk grond langs de Groenhovenstraat is door de gemeente voorzien van een groenaanplanting. Het nieuwe Diaconessenhuis aan de Hout laan is zeer comfortabel en voorzien van de nieuwste appa ratuur op geneeskundig gebied. Het oude gebouw zal nu dienst gaan doen als studentenhuis. KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART De oude Kweekschool voor Zeevaart is gelegen in 't Noord einde. Hier werden vroeger de jonge matrozen (vrijwilligers) opgeleid tot volwaardige mari nemannen. Deze opleiding was niet gemakkelijk, wat wel naar voren komt als men de masten met al het tuigwerk op de ach tergrond ziet staan. Die masten stonden niet op een schip, maar op de vaste wal, zó geplaatst alsof zij op een schip stonden. Voor ons, kleine jongens, was het altijd een fantastisch kijk spel deze jeugdige knapen in het want te zien klimmen om hun oefeningen te leren. Ook op het water werden zij getraind in het roeien. Dit vond plaats met grote marinesloe pen in de Leidse wateren. Een van deze sloepen ziet men voor de wal liggen. Hij bood plaats aan een groot aantal leerlingen en de instructeur die aan het roer stond. Him was moesten de jongens zelf verzorgen. Deze werd daarna in het want gehesen om te dro- WILT 11 IETS WETEN JAZZ Bestaat er een jazz-tijd- schrift, dat ons op de hoogte houdt van het gebeuren in de jazz-wereld, vraagt L. Antwoord: Er bestaan op het ge bied van de jazz hier te lande twee maandbladen: a. Jazz Journal, adm. Herenweg 77d, Heemstede, per jaar gang 4,80, afzonderlijke nummers 0.50; b. Rythme, maandblad voor liefhebbers van de lichte muziek, uitg. red. en adm. J. van Haaren, Gagelstraat 85, Eindhoven, prijs per jaargang 7,20. KORTSLUITING In mijn huur huis was kortsluiting ontstaan. De electricien zei dat het van ouderdom was en heeft nieuwe draden getrok ken. Zijn de kosten voor de huurder of de verhuurder? vraagt L. A. Antwoord: Reparaties die noodza kelijk zijn door ouderdom of verval len toestand komen voor rekening van de verhuurder, maar dienen dan wel in overleg met hem te worden uitgevoerd. Als u dus zelf opdracht hebt gegeven aan de eletricien om de bedrading te vernieuwen, kan uw huiseigenaar hier bezwaar tegen ma ken. KAARSVET Tijdens een kaars- processie kreeg ik enige kaarsvet- druppels op mijn wollen winterjas. Hoe kan ik deze verwijderen, vraagt J. v. K. Antwoord: U doet 'n flinke scheut spiritus op een schone lap en wrijft hiermede over de kaarsvetvlekken. Het kaarsvet lost op en de jas is weer schoon. MAXIM HAMEL Wat is het adres van Maxim Hamel, vraagt J. L. Antwoord: Volgens onze gegevens woont Maxim Hamel, Kromme Mij drechtstraat 48 bis te Amsterdam. VAKOPLEIDING Waar is de Stichting vakopleiding voor groente en fruithandel gevestigd, vraagt J. P. v. V. Antwoord: Deze stichting is ge vestigd Prins Mauritsplein la te 's-Gravenhage. SCHAATSEN Kunt u in uw blad een lijst afdrukken van de we reld-, Europese en Olympische win naars schaatsen van het begin af, dus ongeveer de. tijd van Jaap Eden, vraagt B. H. v. P. gen. Aan de ingang stond altijd een matroos op wacht. Ze waren gelegerd in het hoge gebouw, dat men rechts op de achtergrond ziet. Hierin werden zij getraind met gymnastische oefeningen. Zij hadden ook een zaal ter beschik king voor recreatie. Voor het gebouw lag een grote tuin met verschillende banken, waar de jongelui him vrije uren naar eigen inzicht konden door- Natuurlijk zijn we alle maal overtuigd van het nut en de aantrekkelijkheid van pullovers, vesten en truien, die het in ons land zo bij zonder goed doen. Laten we ons echter niet vergissen, want ook in andere landen kent men deze nuttige kledingstukken en een voorbeeld daarvan is wel het fantastisch fraaie exemplaar, dat de Italiaanse ontwerper Antonelli uit Rome ontwierp en dat wij u hierbij tonen, ifet is een wijde, enigszins openge werkte orlon jumper, die eigenlijk als après ski-kle- ding is bedoeld. Dit prachti ge model heeft een rolkraag en vleesmuismouwen, met nauwsluitende manchetten en ook het boord aan de onderzijde is iets krapper dan de trui zelf is, waardoor een bloesend effect ontstaat. De kleur is chartreuse. Een dergelijke fraaie jumper is een heerlijk bezit, want dit is wel een zeer modieus kledingstuk, dat gemakkelijk te dragen en schoon te hou den is. Bovendien is dit een doordrager, die ook in lente en nazomer onmisbaar is, om nog maar niet te spreken over onze zomers ELLY MARTINS On-christelijk vakverbond Het bestuur van het Franse vakverbond van christelijke ar beiders heeft zich uitgesproken voor verwijdering van 't woord „christelijke" uit de naam en het schrappen uit de statuten van „elke verwijzing naar de christelijke moraal". Antwoord: Aangezien een dergelij ke lijst meer plaatsruimte zou ver gen dan in ons blad beschikbaar is, verwijzen wij voor deze gegevens naar de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond, Oosteinde 23, Amsterdam. HUURPRIJS Als men een over eenkomst heeft bestaande uit een prijs voor huur en voedingsmiddelen, mag dan de 4% toegestane verhoging op huurprijs of op zowel huurprijs als voedingsmiddelen worden bere ken? vraagt G. C. M. Antwoord: Aangezien pensionprij zen vrij zijn, is de pensionhouder gerechtigd de perisionprijzen even eens te verhogen. AFKORTINGEN F. v. R. vraagt ons de betekenis van verschillende afkortingen. Antwoord: Van enkele afkortingen kunnen wij u de betekenis hieronder opgeven, van de andere echter zult u moeten aangeven waar of in welk verband u ze tegengekomen bent, aangezien er duizenden instanties, zaken en firma's zijn die met afkor tingen aangeduid (kunnen) worden en welke afkortingen echt niet alge meen bekend zijn. TIR Transport International Routier; ABAN Algemene Bond voor Auto rijschoolhouders in Nederl.; BNMO Bond voor Nederlandse Miltaire Oor logsslachtoffers; HKI Hollandse Kunstzijde Industrie; ISO Stichting „Inspectie Schriftelijk Onderwijs"; LSK Luchtstrijdkrachten. Wafels. Hoe houd ik wafels bros? vraagt Th. G. S. Antwoord. Dat u uw wafels niet knappend houdt, is vermoedelijk te wijten aan te dik beslag. Het besilag moet erg dun zijn en zodra de wa fels gebakken zijn moeten ze in een bus bewaard worden. Is deze bus vol, dat moet hij direct goed worden afgesloten, liefst nog met plakbank er om heen, want anders worden ze 9lap. Levensbeschrijving. Kunt u mij helpen aan de levensbeschrijving van Billy Longstreet, eerste vlieger van de KLM; H. Shaw en J. J. Bak, ook vliegers van de KLM en tevens aan de geboortedatum van Freddy Quin? aldus A. C. M. R. Antwoord. De heren Longstreet en H. Shaw zijn niet in dienst ge weest van de KLM. Deze maatschap pij kan daarover dan ook geen infor maties verstrekken. Ten aanzien van de heer Bak ontvangt u hieronder de volgende gegevens: Jacob Jan Bak, werd op 11 juni 1915 geboren te We- meldinge, volgde de cursus Rijks opleiding verkeersvlieger, Kweek school voor de Zeevaart en Nationale Luchtvaartschool, 1 oktober 1937 vliegtuigbestuurder bij de KLM. 1940-1945 in Nederland op non-actief. 1945 weer terug bij de KLM. Op 7 oktober 1956 ontving hij de penning in brons voor 10.000 vlieguren bij de KLM. Uw vraag betreffende Freddy Quin zullen wij beantwoorden, zodra wij hierover de nodige informaties heb ben ontvangen. Binnenhuisarchitecte. Waar kan ik een opleiding volgen tot binnen huisarchitecte als ik mijn diploma gymnasium heb behaald, vraagt T. v. N. Antwoord. Aan de meeste kunst nijverheidsscholen zijn avondcursus sen verbonden die in hoofdzaak be doeld zijn om aan hen, die in de prak tijk werkzaam zijn en een zekere vaktechnische ervaring bezitten een verdere scholing te bieden, welke vooral door een ontwikkeling in es thetische zin de mogelijkheid opent tot het bereiken van een hoger ni veau in het gekozen beroep, in dit geval de binnenhuisarchitectuur. Wij adviseren u daarom u in verbinding te stellen met b.v. de Academie van de Beeldende Kunsten, G. J. de Jonghweg 4, Rotterdam, ter nadere informaties. Onderhoudsplicht. Is een huis eigenaar verplicht een nieuwe schuur te zetten als de oude vervallen is? Wie moet de schuur onderhouden? Ben ik als eigenaar verplicht een wij dere gasleiding aan te laten sluiten omdat de huurder een geyser heeft gekocht? vraagt J. S. Antwoord. 1. Het onderhoud van een schuur behoort bij het buiten werk en dus tot de plichten van de eigenaar. Is de vervallen toestand van de schuur te wijten aan onmis kenbare schuld of nalatigheid van de huurder, dan is deze aansprakelijk voor de ontstane schade, in het an dere geval dient de eigenaar voor re paratie of vernieuwing zong te dra gen. 2. Als de in het huis aanwezige gas leiding niet is afgekeurd voor het normale gebruik dan komen de kos ten van de wijdere gasleiding ten ge rieve van de huurder voor diens re kening. Is de geyser aangeschaft, om dat in het huis eén douchecel aanwe zig is en de eigenaar geen voorzienin gen had getroffen om deze douchecel door middel van geyser of boiler bruikbaar te maken, dan is dit een gebrek aan het huis en moet de eige naar hiervoor zorg dragen. brengen. Ook ziet men in de tuin de boom nog staan met de omrastering, welke geplant is bij de geboorte van de toenmalige prinses Juliana. Thans is het gebouw bestemd voor revalidatie van marinemensen, die wegens ziekte of een ongeval ongeschikt zijn gewor den voor de militaire dienst. SHERLOCK FRANSE LUCÉTV AARTPIONIER OVERLEDEN De luchtvaartpionier Maurice Far- man is op 96-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij kwam via de sport in de luchtvaart terecht. Hij was eerst wielrenner, vervolgens auto coureur, waarna hij ballonvaarder werd en zelfs een wereldrecord be haalde door de grootste afstand van die tijd af te leggen. In 1908, het jaar waarin zijn broer Henry die drie jaar geleden stierf en nog be kender was dan hij te Issy-les- Moulineaux de eerste vlucht over 'n kilometer maakte met een toestel, dat zwaarder was dan lucht, begon Mr.arice aan de luchtvaart deel te nemen. Op 23 september 1909 bleef hij met een toestel een kwartier in de lucht, wat voor die tijd een re cord betekende. POSTE RESTANTE In mijn jeugd werd ik uitermate geboeid door de pyra> mides en sfinxen, zoals die op alle oudere zegels van Egypte, van 1867 tot 1914, voorkomen. De enorme grootte der pyramides, maar vooral het geheimzinnige, dat er van de sfinxen uitging, hielden mijn jongensziel als het ware gevangen. En zoals het mij is gegaan, zal het vele verzame laars zijn gegaan, want niet voor niets behoort Egypte tot één van de landen buiten Europa, die zich nog steeds in de belangstelling van velen verheugen, al verschijnt er de laatste jaren ook wel iets te veel van het goede. De eerste grotere belang stelling voor Egypte als verzamelgebied dateert uit 1914. Toen immers verscheen er een „plaatjesserie" en die series waren toentertijd nog lang niet zo algemeen als tegenwoordig. Filatelistisch gesproken leven wij thans in het „tijdperk der plaatjes zegels". Deze serie bracht de verzamelaars behalve met de reeds genoemde pyrami des en sfinxen ook in aan raking met de tempels van Karnak en Aboe Simbel, de Memnoskolossen, de godin Isis, de in 1902 gebouwde „eerste" Assoeandam, gezich ten op Cairo, Alexandrië enz. Toen in de jaren11920- 1922 deze serie opnieuw verscheen (in andere kleu ren, onder toevoeging van een 15-mills-waarde en weg lating van de hoogste 200 mills waarde), werd op de nieuwe waarde voor 't eerst Ramses n vereeuwigd eri wel in de vorm van zijn kolos, die zich bij het oude thans niet meer bestaande Memphis (Beneden-Egypte) bevindt. Dan komt er 'n periode, dat op de normale gebruiks- series de ons bekende ko ningen van Egypte, Fouad (de vader) en Farouk (de zoon) verschijnen. Het wa ren echter vooral de ver schillende gelegenheidsze gels, die ons van 1920-1922 tot 1952 (het jaar waarin Farouk werd verdreven) bij voortduring in aanraking brachten met de Egyptische oudheid. Zo maken wij ach tereenvolgens kennis met de god Toth, met een oud Egyp tisch schip (de oude Egyp- tenaren gingen er van uit, dat de zielen in de onder wereld moesten „varen"), met de Egyptische wijze Amenhotep en de beroemde bouwmeester Imhotep, bou wer van de beroemde trap- penpyramide van Sakkarah, die later bovendien als zoon van de god Ptah en zelf als god der geneeskunde werd beschouwd (vandaar zijn vereeuwiging op een post zegel uitgegeven t.g.v. het Medisch Congres te Cairo in 1928), alsmede met figu ren uit de latere en zelfs meer recente geschiedenis van Egypte: Mohamed Ali Pacha, Ismaïl Pacha, Ibra him Pacha enz. In 1947 verschijnt dan t.g.v. de Internationale ten toonstelling van hedendaag se Kunst te Cairo een uiterst fraaie serie van 4 zegels. Op de 5 mills staat koning My- kerinos (IVe dynastie, om streeks 2700 jaar voor Chr.) afgebeeld tussen de godin Hathor en een beeld van 'n nomen of provincier die de koning alle produkten van zijn gebied moet aanbieden. Deze groep moeten zich de bezoekers van de tentoon stelling „5000 jaar kunst uit Egypte" (in 1960 te Amster dam in het Rijksmuseum gehouden en nog verlengd t.m. januari 1961) nog kun nen herinneren, want deze beeldengroep was daar aan wezig. Op de 15 mills vin den we afbeelding van de tempel van Luxor (het zgn. Ramsesseum) gezien van de overzijde van de Nijl, op de 30 mills de lieftallige ko ningin Nefertete (Nefertiti), de gemalin van Ichnaton (XVTIIe dynastie van ca. 1555 tot 1350 v. Chr.), die haar echtgenoot geen zoon, maar slechts zes dochters schonk. Ditis het beroemde gepolychromeerde kalkste nen beeldje, dat zich in een Berlijns museum bevindt en waarover Duitsland en Egypte nog steeds twist heb ben, omdat Egypte meent aanspraken hierop te kun nen doen gelden. Tenslotte komt op de hoogste waarde 50 mills het gouden dodenmasker van de beken de farao Toet-anch-amon voor, dat door de Engelsen Carter en Carnavon 't eerst in 1922 ontdekte, enige „on beschadigde" oud-Egyptische koningsgraf, in de bekende „Koningsvallei" werd aan getroffen. Aan deze fraaie serie is maar één maér ver bonden: de toeslag bedroeg 100 pet, zodat deze serie indien in 1947 de bekende FIP-bepaling reeds had be staan in de rubriek „voor de filatelie schadelijke uit giften" diende te worden op genomen. De laatste jaren kwam Egypte weer in de belang stelling door zijn speciale uitgiften in verband met het behoud van de Nubische monumenten, die door de bouw van de nieuwe Assoe andam worden bedreigd. Over dit onderwerp schreef ik reeds in deze kolommen. Het afgelopen jaar verscheen voor deze monumenten meer dan ons filatelisten lief is, niet alleen in Egypte, maar ook daarbuiten. „De kruik gaat net zo lang te water tot zij breekt!" Dat neemt niet weg, dat Egypte zowel de klassieke als de beeldverzamelaar veel schoons te bieden heeft. K. E. KöNIG

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11