i^^enj (Esnder okó c/ezecjcl Jacqueline Cochran: Snel in luchtlangzaam op de weg Brief uit MEVROUW DORA GAITSKELL NAM DUIK IN POLITIEK LENTEKOORTS WOEDT VOORJAARSMODE-WERELD Hogere taille, schuine baret Lekkernijen „Te weinig" beter dan „te veel" Vrouw aan de top „Ik heb nog nooit een bekeuring gekregen voor te snel ryden" zegt Jacqueline Cochran. „Ik ryd langzaam en ik neem nooit hoofdwegen. Alleen op die manier kun je een land en zyn bevolking zien." Hoe langzaam zy ook op de weg is, in de lucht is mej. Cochran de snelste vrouw ter wereld. Na dertig Jaren van vliegen (zij kreeg in 1932 na een training van drie weken haar vliegbrevet) breekt zij nog steeds records. Kortgeleden stapte zy In een Lock, heed Jet Star, die de naam Scarlet O'Hara droeg en maakte er een proefvlucht van meer dan 5000 mijl mee van New Orleans naar Hannover. Vier uur en 42 minuten later slapte zij uit en kwam toen in aanmerking voor niet minder dan 59 records. N oordat zij naar de USA terugvloog om een driedaagse ruim tecongres in Seattle bij te wonen, stapte de 56-jarige blonde pilote uit in Parys om wat kleren te kopen bij Nina Ricci. ik langs een golfbaan kom, stop ik altijd een speel een poosje" zegt ze. Zelfs al spreek ik de taal niet, de ene golfenthousiast herkent onmiddel lijk de andere". Haar recept voor succes is een sterk lichaam en wat fantasie. Men moet bereid zijn 14 uur per dag te werken en al het andere op te geven. Veel mensen missen hiertoe de disci pline. Mej. Coohran heeft ongetwijfeld zelfdiscipline genoeg, zy is ook in hart en nieren vrouw. Tydens haar Vlieggeld voor liefdadigheid Al het geld dat Jacqueline Cochran met vliegen verdiend heeft, heeft zij weggegeven voor liefdadige doelein den. Zij heeft ook schatten verdiend in de cosmetica. Zij heeft haar eigen zaak. Zy begon deze loopbaan toen zy elf jaar oud was als manusje van alles in een schoonheidssalon. ,,Als men met zo weinig begint als ik destijds", zegt ze. „behoeft men zich geen zorgen te maken over verlie- zen. Maar zolang ik in schoonheidssa lons heb gewerkt, heb ik nooit fooien aangenomen." Vijfentwintig jaar geleden stuurde het Amerikaanse filiaal van een Pa- rijse kapsalon haar naar Frankrijk en Italië om de Europese kappers de Amerikaanse methode van haarver ven te leren. ,,Ik was* destijds een van de beste haarververs" zegt ze met trots. EIGEN HUIS Nu woont zij in Californië op een dadelfarm in een huis, dat zij met haar eigen handen gebouwd heeft. Haar belangrijkste liefhebberij naast Vliegen is golf. Als zij met de auto reist, neemt ztf altijd haar golfstokken mee. ,,Als Glasvezel voor kled ing r Er is al vaak een en ander gemeld over pogingen, een glasvezel samen te stellen waaruit kleding zou kunnen worden vervaardigd. Zoals men weet, neemt de toepassing van glasvezel voor allerlei doeleinden han'd over hand toe. Thans wordt bericht, dat een Ame rikaanse fabrikant met een grote re putatie op dit gebied nu een glasve zel heeft geproduceerd van grote fijn heid, die desondanks niet gemakkelyk slijt en speciaal voor dameskleding geschikt kon zyn. Versierde modetips i Buit het effect van uw mouwloze hemdjurk uit door lange „inzet- mouwen" in een contrasterende kleur. Als de jurk gemaakt is van wol of een zware tweed, zyn zelf gebreide wollen mouwen heerlijk vooral als het een beetje guur is. In geval van een lichter soort stof, zoekt u iets bypassends. Enige leuke knoopjes op die mouwtjes doen het uitstekend. Laarzenmode gaat door in de zomer De laarzenmode voor dames heeft deze winter geheel West-Europa ver overd: laarsjes zyn warm, comforta bel en beschermen de kousen in vies weer. Aangemoedigd door dit succes komen de mode-ontwerpers thans met laarzenvoor de zomer. De laarsjes zijn van gevlochten tex tiel - katoen of linnen - en naar de ontwerpers en de fabrikanten met de hand op het hart verklaren, heerlijk koel. De laarsjes zijn in twee model len, vrij laag en tot de kuit, verkrijg baar. Ze vertonen frisse zomerkleuren en bloemmotieven en zullen het bij zo merjurkjes en sportkleding wel doen, althans wat 't uiterlijk betreft. Laars jes zullen in deze zomer zeker aftrek vinden bij de dames, die dan graag haar nylons uitlaten. recordvlucht had z|j een bemanning van 3 koppen aan boord en er was ook een officiële controleur by. Zy stuur de geheel alleen totdat zij Bonn pas seerden. Voor de landing te Hanno ver schakelde zy „George" de auto matische piloot in. „Nu jij maar even George", zei ze. „Ik ga me opma- Ook dol op koken, tv, dansen en jazz Als een vrouw weduwe wordt, verandert er bijzonder veel in haar leven vooral indien zy voordien, mede door de functie van haar man, een vooraanstaande plaats innam in het openbare leven. Door het wegvallen van haar echtgenoot kan zy In vergetelheid geraken ook al was zy tijdens het leven van haar man zeer bekend. Maar er zijn uitzonderingen: wijlen mevr. Roosevelt, om een voorbeeld te noemen en het ziet er naar uit, dat mevrouw Dora Gaitskell, weduwe van de Britse Labourleider Hugh Gaitskell de sporen van Eleonore Roosevelt zal drukken. Zij was reeds een beroemde vrouw toen haar man nog leefde maar trad nog meer op de voorgrond na zijn dood. Toen haar echtgenoot een jaar geleden overleed, liet hij een van de bekwaamste politieke assistenten in de wereld achter. Zy had Hugh Gaitskell geholpen de man te worden die hy was: de aanstaande nieuwe minister-president van Engeland. Zy was zijn vertrouwelinge en zijn vurigste aanhangster. Van de dag af, in 1937, toen zij met hem in het hu welijk trad, stelde zij haar hele le ven en persoonlijkheid op hem in. Hiermee ging in feite een wens in vervulling, die zy al lang had. Van geboorte Russische, kind uit e mid denstandsfamilie en in Engeland op gegroeid, werd zij op 16-jarige leef tijd lid van de Labour Party en studeerde enige tyd medicijnen. „Als studente mislukte ik volko men", zegt zij zelf over dit deel van haar leven. Als Gaitskells vrouw vond zij echter het succes. En toen hij overleed... wist mevr. Gaitskell zich cp een bewonderens- door Gma Martelli waardige manier een eigen positie te verwerven. Zelf geeft zij zonder omwegen toe niet tot de vrouwen te behoren, die een man ademloos naar zich laten kijken. Zy is klein, gezet en heeft don ker haar. Zo is iets over de vijftig en heeft geen bijzonder gevoel voor de mode. Toch ziet zij er voor haar leeftijd goed uit. Ze heeft een goede stem, die zeer opgewonden of bezorgd-zacht kan klinken. Zij is bescheiden maar nooit onderworpen. Zij is zeer intelli gent en zij is aap niemand gebonden. Haar twee dochters zijn volwassen. Julia 24, werkt bij de BBC en Gressi- da 21, studeert in Oxfoi A. Invloedrijk De lentemode gaat nog ver scholen onder vele lagen vloei papier, maar iedere dag komen meer mode-inkopers en mode journalisten naar de Italiaanse hoofdstad. Rome is namelijk een van dé eerste stopplaatsen op hun tour door Europa om garderobenieuws op te doen voor vrouwen van de gehele wereld. Geheimen zyn geheimen en de ont werpers gunnen dan ook niemand 'n kykje in hun ateliers. Maar we kun nen toch wel het een en ander over de lentemode aan de weet komen door wat ons bekend is van de 1964 modellen van de confectie-industrie. De confectie-kleding en de stoffen hiervoor worden ver te voren gereed gemaakt. Van japonnen en mantel pakken, die groot nieuws zullei) zijn maar die de meeste vrouwen zich niet kunnen veroorloven, worden goedkope re kopieën gemaakt. Het is duidelijk, dat de taille hoger gaat worden. Deze stygende lijn is al enige seizoenen merkbaar. Eerst alleen voor avond japonnen, nu ook voor japonnetjes voor overdag. Bloemdessins De prinseslijn wordt door vele ont werpers toegepast en de reden is niet ver te zoeken. Vele stof fabriekanten zijn namelijk voor de dag gekomen met dessins van een grote bloem op steel en met blad op effen achter grond en de Prinseslijn is de beste stijl om dit dessi nte doen uitkomen. Dit grote bloempatroon speelt ook een belangrijke rol bij de badmode. Het dessin komt beter uit op een delige zwempakken en we verwach ten dan ook, dat we heel veel he le badpakken zullen zien, en veel minder bikini's. In de etalages zien we, dat de ech te winterkleding het veld heeft moe- en ruimen voor de vroege lentemo de in jersey en wol. Japonnen met verhoogde taille zijn er in over vloed. De hogere taille wordt bena drukt doordat het bovenlijfje in een fantasie steek is gebreid en de rok in de gewone kousensteek. Lichtgewicht jumpers hebben een overhemd sluiting, waar soms ex tra de r andacht op wordt gevestigd door de sluiting en de kraag een af stekende kleur te geven. Hoeden Natuurlijk vereist een nieuwe lente een nieuwe hoed. De oogst van 1964 is zeer aantrekkelijk uitgevallen. De bollen zijn ruim en rond, de randen breed, opgeslagen van voren en om laag hangend .n achteren. Geen massa's kunstbloemen als garnering i. .plaats daarvan wo <"t de hoed be schilderd met bloemen of zijn er bloe. .applicaties op bol en rand. De schuine baret blijft altijd modi eus. Ze zyn er nu in sierlijk opge werkt strooi en worden achter op het hoofd of ondeugend op een oor ge- opengewerkte modellen, open tenen, lage en bredere hakken. Het nieuwste op het gebied van de make-up: kunstwenkbrauwen Zy worden op een onzichtbaar net werk aangebracht. Het zou me niet verwonderen als zy even populair wer den als valse wimpers en pruiken, die tot vaste accessoires zyn geworden van modieuze vrouwen, overal ter wereld. Mevrouw Gaitskell begon een we kelijks artikel te schrijven in een na tionaal weekblad en werd een invloed rijke figuur in commissies en aan de conferentietafels. Zij kreeg een uitnodiging in Amerika een lezingen tournee te houden over het Engel se politieke systeem. Rondom de jaarwisseling kreeg zij een van de hoogste en meest belang rijke onderscheidingen, die de bur gers in Engeland kunnen krygen, na melijk het lidmaatschap van het Ho gerhuis voor het leven! Dora Gaitskell is bijzonder veelzy- dig. Zij houdt van naaien, koken, schilderijen, het kijken naar thrillers op de televisie, de schrijver Proust en van dansen op jazzmuziek. Ella Fitzgerald is een van haar favorieten Sinaasappelen op z'n Spaans Er zijn verschillende manieren om een sinaasappel te eten. Gehaaste mensen snijden de vrucht in vier part jes pakken van elk partje de uit einde van de schil beet en eten zo het vruchtvlees af. Bent u minder ge haast dan kunt u met een mesje vier kruissneden over de sinaasappel ge ven, gemakkelijk de schil vèrwijderen In Spanje wordt een sinaasappel vaak geschild, net als wij doen met een appel of peer In een Spaans ho tel, waar u overigens als een prins wordt bediend, ontvangt u bij het des sert een bordje en een vorkje, maar geen mes. De camarero biedt u eerst met een stijlvol gebaar de enorme, goed gevulde fruitmand - en wat zoudt u in Spanje anders kiezen dan een si naasappel? Met een snelle beweging grist de bediende de sinaasappel van de tafel weg. Hij prikt deze met een elegant gebaar op een vork en gaat met een vlijmscherp mesje, van boven af, schillen, niet alleen de oranjehuid, maar ook het buitenlaagje van de vrucht. Er blijft een vrucht over zon der een spoortje wit of schil. De ca marero snijdt nu de vrucht over dwars in schijfjes, die netjes overlap pend op elkaar worden gelegd. Nu nog een beetje poedersuiker en u eet de vrucht zoals Karei de Vijf de het gedaan moet hebben aan zyn Spaanse £of. Indien men van een toetje met fruit houdt dan zal men ongetwijfeld veel plezier beleven aan de onder staande recepten 'Appel Crisp 1 pond geschilde en in stukjes ver deelde appelen (geschikt voor appel taart) half kopje gehakte walnoten half kopje lichte stroop, 3 verkruimelde tarwekoekjes, half kopje bruine suiker kwart kopje bloem, 1 theelepel ^vanille-extract, kwart kopje zachtgemaakte boter of margarine. Vet de springvorm goed in en doe de appels er. noten er in. Giet ver volgens de stroop er overheen Meng de koekkruimels met de sui ker, de bloem, vanille-extract en bo ter. Daarna over de appels sprenke len. Bak een en ander in een warme oven gedurende ongeveer drie kwar tier. Opdiuien met slagroom of ijs (8 tot 10 personen). Cocos-Kaas-Cake Een en een kwart kopje kruimels van droge crackers, kwart kopje suiker, kwart kopje margarine - gesmolten, 200 gram smeerkaas 2 kopjes melk, 1 pakje oplospudding (cocossmaak). Meng kruimels, suiker en marga rine. Bewaar drie eetlepels in een apart schaaltje. Doe de rest in een springvorm. Bak in warme oven ge durende 8 minuten. Daarna laten af koelen. Inmiddels de smeerkaas zorg vuldig vermengen met een half kopje melk. Doe de resterende anderhalve kop melk in een schaaltje. Voeg de op lospudding eraan toe en meng alles. Het kaas-melk mengsel toevoegen en dan met een garde kloppen tot alles goed gemengd is. Giet eert' en ander op de afgekoelde onderlaag in de springvorm Bespren kel alles tenslotte met de drie ach tergehouden eetlepels kruimels. Laten afkoelen tot het geheel stevig aan voelt. Van top tot teen Waarom niet naar schoonheidssalon Waarom zien de meeste vrouwen op tegen een bezoek aan een schoonheidssalon voor een pe dicure, manicure of een verande ring aan het kapsel? Vaak vanwege de kosten maar nog veelvuldiger omdat zij weten, dat zy hun haar of huid, nagels of voeten verwaarloosd hebben en bang zijn, dat de schoonheidsspecialiste daar aanmerkingen op zal maken. Boven dien zyn ze dikwijls bevreesd, dat zy verleid zullen worden tot verdere schoonheidsbehandelingen, die zy zich financieel niet kunnen veroorlo ven. Het is in zo'n geval veel beter de schoonheidsspecialiste te vra gen wat men thuis eventueel zelf zou kunnen doen aan het haar de huid of de voeten. Een schoonheidsbehandeling moet men niet zuiver als een plezier be schouwen maar ook als een beetje onderwijs. Let op, wat men met u doet, zodat u thuis de schoonheids- verzorging kunt vervolmaken. Overigens zou het voor heel wat vrouwen veel beter zijn indien voor het wydse woord „schoonheidssalon" een beter woord gevonden zou kun nen worden. Velen worden namelijk alleen al door het woord afgeschrikt. Kunst die wat opbrengt Liza schildert met naald en draad en kleurige lapjes In een wereld waar men constant zoekt naar iets nieuws, is het onver mijdelijk, dat een talentvol vernieuw ster als Liza Willcox uit Kenya opzien gebaard heeft. Liza schildert, niet met verf en kwast, maar met naald en draad en stukjes gekleurde stof. In het Victori aanse tijdperk zou men haar werk applicatie genoemd hebben maar die naam is te onromantisch voor de le vendige kunstproducten van Liza. Zij woont in Kenya maar haar werk wordt overal ter wereld gekocht. Joe Murumbi, de Kenyase politicus, droeg haar op, een bijna twee meter hoog muurstuk te maken, een werkstuk dat drie maanden in beslag nam: 'n rijke inwoner van California, die in Kenya op safari was, kocht bij haar. Een Harvard professor hield kortge leden een tentoonstelling van haar werken in 'Boston. Haar leven is net zo schilderachtig als haar werk. Zij en haar man Phi lip, een boer, begonnen hun huwelijks leven in een door een paard getrok ken woonwagen, waarmee ze door de heuveh, van Oxfordhire zwierven. Zij werkten enige tijd in Ghana op een boerderij, woonden daarna weer in een caravan en maakten twee lange reizen door de woestijnen van Equa toriaal Afrika. Dat zij haar schilderijen van lap jes stof maakte kwam eigenlijk door dat de caravan te klein was om er in te schilderen. Kunst is wel eens om vreemdere reden begonnen. Ring in zeil Mevrouw E. B. heeft een emmer met heet water op haar vuurrode vinylvloer neergezet en nu bevindt zich middenin de vloer een witte ring. U kunt deze verwijderen met een propje staalwol, waarin zeep is verwerkt, mevrouw B. Het is opvallend hoe veel mensen jaarlijks de dood vinden door aanraking met elektri sche stroom. Stroom door het menselijk li chaam kan een schok veroorzaken die in he vigheid varieert van .onprettig' tot .fataal'. Elektriciteit kan voorts brandwonden veroorza ken, die heel langzaam helen. De uitwerking van het krijgen van een schok loopt zeer uiteen en hoe wel we vaak niet kun nen verklaren hoe dit komt, zijn er toch twee factoren, waar we wel iets van weten. We we ten, dat de droogheid van de huid op 't punt waar de stroom het li chaam binnenkomt en verlaat van groot be lang is. Elektriciteit van een laag voltage kan vaak meer kwaad doen in dien deze binnendringt via een vochtige huid dan stroom van een hoog voltage dat bin nenkomt via een volko men droge huid. De plaatsen die door de elektrische stroom ge raakt worden zijn ook van vitaal belang. Indien het hart of de ademhalingsspieren in de baan liggen, die de stroom volgt, zyn de gevolgen meestal zeer ernstig. Indien men met de linkervoet op een on beschermde leiding staat en een tweede con tact maakt bijvoorbeeld in de linkerdij, dan kan de schok hevig zijn, doch vrijwel nooit fa taal. Veel slachtoffers hou den even op met ade men. Indien evenwel de zenuwen, die hart en longen controleren, niet door de stroom buiten werking zyn gesteld, dan kunnen zij nog ja ren leven als kunst matige ademhaling wordt toegepast ten minste. Er bestaat waarschijnlijk geen en kel ongeluk waarbij kunstmatige ademha ling zoveel geduld en WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT volharding vereist als hier. Afgezien hiervan ver eist een elektrische schok dezelfde behan deling als elke andere soort shock. De brand wonden moeten ook op ongeveer dezelfde ma nier behandeld worden als normale brandwon den. De allereerste stap, die men in geval van elek- trocutie moet nemen is natuurlijk het slachtof fer weg te krijgen van de bron van de elektra. Men dient hierbij geen tyd te verliezen maar verstandig te werk te gaan als men tenmins te niet samen met het slachtoffer naar het ziekenhuis wil gaan. Zet de stroom af of trek de stekker uit de stop. Probeer nooit de kabel door te snijden - elk jaar sterven daar weer mensen aan. Als men de stroom niet kan uitschakelen is het zaak de patiënt van de stroom los te krygen. Gebruik rubber hand schoenen, wat droge kle ding of een bundel dro ge kranten om uw han den te beschermen ter wijl u het slachtoffer in veiligheid trekt. Als hij in contact is geweest met stroom van een zeer hoge voltage kan een vonk naar u over slaan ook als u niet met een snoer in con tact gekomen bent. Blijf zover mogelijk van het slachtoffer verwij derd terwijl u hem in veiligheid trekt. Ge bruik lange, droge hulp middelen, zoals byvoor- beeld een wandelstok, maar gebruik nimmer een' met metaal afge zette paraplu. De behandeling van een patiënt die door de bliksem is getroffen - iets dat zeer zelden voorkomt - is precies dezelfde als voor alle andere elektrische schokken. Alleen be hoeft u in dit geval na tuurlijk geen zorgen te hebben over 't uitscha kelen van de stroom.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11