RAIL SLAAT BEEN AF VAN ARBEIDER Nog 9 mensen in ziekenhuis i.v.m. het drinken van industrie-alcohol f 20.000 Verduisterd bij militair hospitaal te Utrecht DINSDAG 3 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bij het lossen van rails Op de spoor baan HengeloAlmelo is in de nacht van zondag op maandag het linker been van de spoorwegarbeider W. Roelofs uit Borne afgeslagen. Een passerende sneltrein raakte de rail tijdens een transport door zes arbei ders. De rail sloeg het been totaal van de romp. Ernstig gewond werd R. in het Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo opgenomen. Staatssecretaris van O, K en W, drs. L, J. M. van de Laar, heeft maan dag een werkbezoek gebracht aan de Le Sage ten Broek-bibliotheek te Grave, die de nationale lectuurvoor ziening voor visueel gehandicapten behartigt. De heer Van de Laar maakte een rondgang door de brailledrukkerij en braillebibliotheek. Hier bevinden zich 68.000 delen brailleschrift, door vrijwilligers in het hele land voor de blinden vervaardigd. Vervolgens werd de opname-studio van de afdeling gesproken boek be zichtigd, waarvan de geluidsbanden gratis aan blinden en slechtzienden in het gehele land worden uitgeleend, ruim 100.000 per jaar. Tenslotte begaf drs. Van de Laar zich naar de copieer-inrichting van het gesproken weekblad „De Band", waar de periodieken en boeken in gesproken vorm worden verveelvou digd. Op 14 februari werd door de Le Sage ten Broek-bibliotheek de half- miljoenste geluidsband uitgeleend sinds het begin van deze bijzondere lectuurvoorziening in 1955. Eén rijles kost 30 mille Hoe duur een gratis rijles wel kan zijn, heeft gisteren een 27-jarige Delftse ondervonden. In de nacht van zondag op maandag reed zij in de auto van haar man, onder wiens toezicht zij ook mocht rijden, langs de Buitenwatersloot te Delft. Om te bewijzen, dat zij de auto ook kon keren, draai de zij de auto achteruit het terrein van de firma Bezemer op. Tot zover ging alles uitste kend. Maar toen zij moest rem men, drukte zij in plaats van op de rem- op de gaspedaal, zodat de wagen met grote snel heid door de grote spiegelruit van de firma schoot, en eerst tegen de achterwand tot stil stand kwam. Onderweg door de showroom heeft de auto nog enkele koelkasten en tuinstoe len vernield. De totale schade wordt geraamd op dertigdui zend gulden. TEGELEN KRIJGT VIADUCT Q£EN OPLOSSING De bekende watermolen in Rijnsaterwoude aan de Braassemermeer wordt gerestaureerd door molenmaker Piet van Beek en zijn zoon. Een indus trieel heeft de molen (Anno 1835) in vervallen staat gekocht. Na de res tauratie zal de molen door de eigenaar ondermeer worden bestemd als trefpunt met zijn zakenrelaties. Op de foto worden de wieken gesteld. MI VA-LOTERIJ VOOR 5e KEER De Nationale Miva-loterij draait in 1964 voor de pe keer. Dat is een ju bileum, een lustrum. Onder het motto „Geef hem de vijf" wordt deze lustrum-loterij door de Miva georganiseerd. Wie de vijf krijgt, is wel duidelijk. Dat is de missionaris, die de helpende hand krijgt toegestoken van al degenen die een Miva-lot kopen. Maar ook de deelnemers aan de loterij zullen bijzonder kunnen pro fiteren van het jubileum, want er zijn prachtige prijzen uitgeloofd, waaronder 5x een hoofdprijs van f 5.000,- met daarbij nog als- extra verrassing per hoofdprijs een jubi leumreis voor twee personen. Dan komen er nog een dikke 5000 prij zen tot een totale waarde van f 92.500,-. Een loterij die er zijn mag met 'n serie van jubileumprijzen voor de deelnemers en een ferme steun voor ai de Nederlandse missionarissen over de gehele wereld, die dringend behoefte hebben aan een vervoer middel. De Miva-loten zijn te ver krijgen bij de Miva-Centrale, Heren gracht 215, Amsterdam en bij de pro- kures van de missiekongregaties. MGR. BEKKERS BIJ INTER CONFESSIONELE JONGEREN BIJEENKOMST TE AMSTERDAM In aansluiting op een vorig jaar mei in de St. Raphaëlkerk in Amsterdam gehouden interconfessioneel jonge ren-appèl, organiseert de werkgroep „Geloof met handen en voeten" zon dag 8 maart een oecumenische sa menkomst in de hervormde Wester- kerk, eveneens in Amsterdam. Op deze avondbijeenkomst spreekt mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch. De leiding berust bij deken Van der Hoogte van Amsterdam, ds. Kunst en ds. Wolversbergen. Op de bijeenkomst van 8 maart 2ullen de jongeren van Amsterdam in een z.g. rolspel enkele activiteiten uitbeelden. Onder dit spel houdt mgr. Bekkers zijn uiteenzetting. De organisatoren van de oecume nische avond verwachten dat meer dan duizend jongeren van alle ge zindten aanwezig zullen zijn. „Gekke majoor" mag niet meer vliegen De 72-jarige majoor Chris topher Draper, die zichzelf de „gekke majoor" noemt, mag niet meer vliegen. Het minis terie van luchtvaart heeft om medische redenen geweigerd zijn vliegvergunning te ver lengen. De man die onder meer opzien baarde door in 1953 achtereenvolgens onder vijf tien bruggen van de Theems door te vliegen, is nog het meest gebelgd over het feit, dat het betrokken stuk is onderte kend door een ambtenaar van het vrouwelijk geslacht. „Dit is de eerste keer in mijn leven dat een vrouw decreteert dat ik niet in staat ben te vliegen" aldus de majoor die, sedert 1913, meer dan 17.000 vlieguren in 73 verschillende typen vlieg tuigen op zijn naam heeft staan TIEN JAAR HAARLEMSE BLOEMENMEISJES Als straks tien Haarlemse bloemen meisjes in München op de Holland- Week weer bloemen aan het publiek aanbieden, betekent dat het begin van een jubileumseizoen. Het is tien jaar geleden dat de Haarlemse bloe menmeisjes voor het eerst op straat kwamen. In de loop der jaren hebben zij in binnen- en buitenland ongeveer een miljoen bloemen uitgereikt. In de loop der jaren is de kleding van de bloemenmeisjes veranderd. Dat zal op vrijdag 20 maart te zien zijn op een ontvangst van het ge meentebestuur van Haarlem in het Frans Halsmuseum. Meisjes, die in de afgelopen tien jaar bloemenmeisje zijn geweest zullen in de kleding van haar jaar verschijnen. Het programma van de Haarlemse bloemenmeisjes vermeldt dit jaar on der meer bezoeken aan Augsburg en ï?*gelsheim (Duitsland), Parijs en (misschien) Zürich. Gisteren zijn in Amsterdam nog negen mensen, die zondag hebben gedronken van de vergiftigde indus trie-alcohol, tengevolge waarvan reeds twee mensen zijn overleden, in een ziekenhuis opgenomen. In het Binnengasthuis liggen nu elf mannen en een vrouw, en in het Weesperpleinziekenhuis een man en een vrouw. Zij hebben allen deelge nomen aan de drinkpartij aan boord van de Noorse vrachtvaarder Utvik, waar de ontmoeting met een zuster schip van de Utvik werd gevierd. Maandag is een onderzoek begon nen naar malversaties bij het Cen traal Militair Hospitaal in Utrecht. Het betreft onregelmatigheden op het loonbureau burgerpersoneel met de uitbetaling van overwerkuren. Een der ambtenaren, D. E. M. is in verzekerde bewaring gesteld. De juiste omvang van de verduis tering is nog niet vastgesteld. M. heeft zelf verklaard dat hij het be drag schat op 15.000 tot 20.000. Het onderzoek wordt ingesteld door de brigade Utrecht van de Ko ninklijke Marechaussee in samenwer king met de accountantsdienst van het Departement van Defensie. MAN AFGERANSELD Toen een 28-jarige dakbedekker uit Utrecht, de heer C. Linschoten, gisteren te Rotterdam aan een viertal jongelui de weg vroeg naar het sta. tion, ging zonder enige aanleiding een van de vier hem te lijf. De an deren begonnen vervolgens ook het slachtoffer af te tuigen. De man hield aan de vechtpartij een wond aan het jukbeen, een waarschijnlijk gebroken neus beent je en een hersenschudding over. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. De politie vermoedt, dat het buitenlanders waren. Grondarbeiders hebben maandag middag in de Maastrichtse wijk Belfort opnieuw overblijfselen van een romeins graf gevonden. Dit graf is op dezelfde plaats aangetroffen als enkele weken geleden de stenen dubbelsarcophaag. Dit nieuwe graf is van hout geweest. Van het hout zijn echter geen resten meer te vin den, maar gevonden bronzen beslag en spijkers wijzen in deze richting. Zoals ook bij de andere graven trof men nu een verzameling aardewerk en glaswerk aan, waaronder een aan tal flessen. Hierbij bevond zich ook een klein sierlijk reukwerkflacon netje met ingedeukte bodem, dat geheel gaaf te voorschijn kwam. De onderzoekingen worden voortgezet door deskundigen van het provin ciaal (oudheidkundig) Bonnefanten- museum en door ambtenaren van de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek uit Amersfoort. FESTIVAL VOOR DE WERKENDE JEUGD Het derde nationale festival voor de werkende jeugd in Tilburg zal van 6 tot en met 10 mei worden ge houden. In de beide voorgaande ja ren hebben ruim vierhonderd jonge ren in de leeftijd van achttien tot drieëntwintig jaar ingeschreven. Dit jaar wil men het deelnemersaantal brengen op 450, mede omdat het fes tival voor de werkende jeugd in Rot terdam, dat vorig jaar van start ging, dit jaar naar verluidt wegens moei lijkheden met het zoeken naar ge schikte accommodatie niet zal war den herhaald. Het festivèlschema blijft gericht op contact met de kunstenaars en de kunst. Het programma vermeldt achter eenvolgens een optreden van het Bra bants orkest, het Nederlands Dans theater, de Nieuwe Comedie met „Op hoop van zegen" en op de sluitings dag in het natuurtheater te Oister- wijk, de Israëlische zang- en dans groep Shalom en het ensemble van Arie Ben Jossef. Alleen werkende jongeren kunnen aan het festival deelnemen. Zij beta len een vierde deel der kosten, 25 gulden per persoon. De rest komt van het bedrijfsleven en de overheid. Groot open zwembad voor Utrecht B. en w. van Utrecht hebben de raad een plan voorgelegd voor de bouw van een openlucht-zwembad. Het is de bedoeling, dat in dit bad in 1966 de Europese zwemkampioen- schappen worden gehouden. De kos ten worden geraamd op ruim 4V* miljoen gulden. Het plan bevat behalve een wed- strijdbassin van 50 bij 22 meter, waarin acht wedstrijdbanen kunnen worden uitgezet, een springkuil, een half-diep bassin, een ondiep bassin en een kleuterbassin. Aan één zijde van het wedstrijdbassin is een be tonnen tribune met 1000 zitplaatsen geprojecteerd, op een daarachter gelegen plateau kunnen demontabele tribunes met eer^ capaciteit van on geveer 2000 zitplaatsen worden op gesteld. Men rekent bij de Europese kam pioenschappen op circa 6000 bezoe kers, zodat nog enkele demontabele tribunes een plaats (en ruimte is er voldoende) rond het bassin moeten krijgen. In de gemeente Tegelen, die bijna geheel volgebouwd is en die aan steeds toenemende verkeersmoeilijk heden het hoofd moet bieden, zal een grondige verkeerssanering plaatsvin den door de bouw van een viaduct voor de spoorlijn Venlo-Roermond, welke midden door deze plaats loopt.. De overspanning van het spoorweg- viaduct wordt 66 m breed over 6 on derdoorgangen. Het viaduct wordt in gericht voor twee sporen, een hoofd spoor en een fabrieksspoor. De Ne derlandse spoorwegen hebben het ge meentebestuur een volledig uitge werkt en aanbestedingsklaar plan aangeboden, waarvan de kosten op 1,5 miljoen gulden zijn geraamd. NAESSENS MIST „GEHEIME LENZEN" Gaston Naessens, maker van een serum dat volgens hem leukemie ge neest, heeft bij de Franse politie aan gifte gedaan van diefstal van „gehei me lenzen" uit zijn microscoop. Een pakje, dat onderdelen van zijn mi croscoop bevatte, werd ontvreemd toen Naessens op het vliegveld van Nice zijn vliegbewijs liet controleren. Hij was op weg van Bastia, op Corsi ca, naar Parijs om door de justitie te worden ondervraagd in verband met hem tenlaste gelegde onbevoegde uit-, oefening der geneeskunst. Steeds meer Engelse bussen naar Cuba Radiio-Havanna heeft zaterdag be kendgemaakt, dat Cuba een nieuw contract met de Britse maatschappij Leyland heeft gesloten voor de leve ring van nog vijftig autobussen en onderdelen, met een totale waarde van anderhalf miljoen dir. Eerder had Cuba bij dezelfde onderneming al 400 autobussen met onderdelen voor een bedrag van tien miljoen dlr besteld. In het begin van februari had een woordvoerder van Leyland meege deeld, dat Cuba in totaal duizend autobussen zou wilden kopen. Hij voegde hier toen aan toe, dat Leyland met de Cubaanse autoriteiten zaken blijft doen, ook al hebben de V.S. hiertegen grote bezwaren. Twee keer levenslang geëist Franco als schrijver KIND VIEL VAN WIP Het 5-jarig zoontje van de Ned. Hervormde predikant van Wichmond bij Zutfen, ds. C. Fortgens, is van een wip in de pastorietuin gevallen. Met een hoofdwond werd het naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle vervoerd waar het zaterdagavond na een ope ratie is overleden. CLASSIFICEERDER VERDRONKEN Maandagmiddag omstreeks kwart over vier is de 20-jarige ongehuwde classificeerder, C. v. Zetten uit Dor drecht, op de werf van v. d. Giessen De Noord N.V. te Alblasserdam, tij dens werkzaamheden aan boord van een voor de wal gemeerde onderlos- ser, door nog onopgeloste oorzaak in het water gevallen en verdronken. Werknemers van het bedrijf zagen van de wal af het ongeluk gebeuren, doch voordat zij de drenkeling kon den bereiken, waren de levensgees ten geweken. In de mijn Julia in Eygelshoven is de mijnbouwkundig opzichter F. Rouschen uit Kerkrade gistermorgen omstreeks tien uur om het leven ge komen. Hij is waarschijnlijk be klemd geraakt toen hij gebruik maakte van een voor personenver voer ingerichte tussenschacht. Naar de toedracht wordt een onderzoek in gesteld. De heer Rouschen was 42 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. in Haagse moordzaak De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft van morgen levenslange gevangenis straffen geëist tegen de 'twintigjari ge los werkman W. J. J. H. en de twintigjarige E. W. H. van R., bei den uit Den Haag, die ervan ver dacht worden op 24 januari 1963 de nachtwaker G. P. van der Lugt in de suikerwerkfabriek aan de Scha pelaan, en op 30 januari 1963 de we duwe A. C. Lugtigheid uit de Hugo Verrieststraat te hebben vermoord. Tegen de 28-jarige musicus H. C. S. S. uit Den Haag werd wegens me deplichtigheid twaalf jaar gevange nisstraf geëist met aftrek van voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering. De eis tegen de 27-jari- ge caféhouder H. E. L., eveneens uit Den Haag luidde: zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering wegens heling en het ver lenen van hulp aan de beide twin tigjarige Hagenaars. BEJAARDE VROUW AANGERAND Een zeventigjarige vrouw uit Alk maar is gisterochtend omstreeks vier uur, toen zij van huis was ge gaan om aan haar werk als schoon maakster te beginnen, in het centrum van haar woonplaats aangerand. De dader, een 34-jarige Alkmaarder is korte tijd later aangehouden. Hij heeft bekend. Voor de eerste maal in de geschie denis is een zigeunerin in een kloos ter gegaan, en wel in een Benedictij nenklooster onder de naam zuster Marie-Veronique, zo is meegedeeld op een internationaal congres van zi geuners in Rome. Generaal Franco is sedert woens dag onder het pseudoniem Jaime de Andrade lid van het Spaanse schrij versgenootschap. Franco heeft o.m. de boeken „Diario de una bandera" (Dagboek van een vaandel)' en „Ra- za" (Ras) geschreven. BRITSE JOURNALIST ZIET AF VAN MILJOENEN De Britse journalist-schrijver John Rees heeft zijn aanspraken op de miljoenenerfenis van de schrijfster Grace Metalious, die hem vorige week op haar sterfbed tot enige erf- fenaam had benoemd, opgegeven, zo eeft de advocaat van mevrouw Me talious zondagavond gezegd. De advocaat, Bernhard Snierson, zei, dat Rees hem zondag telefonisch van zijn besluit op de hoogte had ge steld. Grace Metalious schreef onder meer de boeken Peyton Place en Re turn to Peyton Place. Zij werkte met Rees aan een nieuw boek. Haar na latenschap wordt geraamd op 900.000 tot 3.500.000 gulden. Bij bouwwerkzaamheden ten zui den van de plaats Peronne in het Noordfranse departement Somme, heeft men een wapenopslagplaats uit de eerste wereldoorlog ontdekt, die o,a. tien munitie, granaten, gasbom men en 3.000 geweren in uitstekende staat bevatte. In het afgelopen weekeinde zijn acht jonge Oostduitsers naar West- Duitsland uitgeweken. Het advies over het vraagstuk van de optrekking naar een „sociaal minimum", dat de Sociaal-Economi sche Raad de minister van Sociale Zaken eind vorige week desgevraagd in handen heeft gespeeld, zal de be windsman bepaald niet tot grote vreugde hebben gestemd. Een zeer schrale troost kan het daarbij voor hem betekenen, dat hij die vreugde na al hetgeen rondom de verwach tingen aangaande dat stuk reeds be kend was geworden, ook niet meer in uitzicht had, maar blijvend is in alle geval de constatering, dat de op lossing van het probleem geen stap verder is gekomen. Eerder: integen deel! Voor de zaak zelf is dat bijzon der te betreuren. Wij hebben hier al eerder betoogd, dat een reële ver hoging van de nu geldende AOW- normen ieders instemming en zelfs enthousiaste medewerking verdient en dat men dan ook de consequenties niet zou behoren te schuwen, al zijn die - gezien de aard en omvang van de noodzakelijke financiering - dan ook van niet-alledaagse aard. Mén weet, waarom de voornaamste strijdvraag draait: moet voor het deel, dat niet meer uit de premie-op brengsten kan worden geput (omdat de heffing anders te zwaar zou wor den) mede gebruik worden gemaakt van „algemene middelen", te weten dus: van belasting-opbrengsten? Voordat het SER-advies werd uitge bracht tekende zich al een groep te genstanders van deze mede-financie ring af; uit het 'stuk is nu de beves tiging tot uiting gekomen, dat de werkgeversgroep in de SER die fi nanciering niet wenst en in feite ook niet de algemene optrekking van de AOW. Men zou de vraag kunnen stel len in hoeverre het een verband houdt met het andei^ in die zin, dat wanneer deze groep zich wél voor optrekking zou hebben verklaard, zij ook bedoelde consequentie zou heb ben moeten aanvaarden. Ze heeft in het advies namelijk een woordje „thans" ingelast, dat slechts afwij zing onder de huidige omstandighe den zou kunnen inhouden, maar bij gebreke aan nadere en overtuigende motivering en gezien de algemeen- economisch-gezien gunstige conjuc- tuur van dit moment lijkt ons op zijn minst plaats voor bovenstaande vraag. Naast de schrale troost voor dr. Veldkamp, dat hij niet in zijn ongunstige verwachting werd bedro gen zou men een tweede „winst punt" aan het SER-rapport kunnen ontlenen, dat uit de optelsom voort vloeit, welke niet minder dan 23 „voorstanders" van de optrekking aanwijst. Deze meerderheid valt ech ter uiteen in 15 absolute voorvech ters, die ook de financiële consequen ties willen aanvaarden en 8 anderen, die de overheidsfinanciering (nu) niet wensen. Op zijn best zou men kunnen hopen, dat met dat getal van 23 nog wat te bewerken zou zijn, al was het maar een of ander compro mis, dat ook in de politieke arena zijn evenbeeld zou kunnen verkrij gen en dat een financieringsplan zou inhouden, dat de optrekking zou kunnen realiseren. rvaartoe zou echter in alle geval een U deel van de algemene middelen moeten worden aangesproken, dat op dit moment krachtens een belofte van de minister van Financiën min of meer is gereserveerd voor de be lastingverlaging. De voorstanders van overheidsfinanciering hebben al aangegeven, dat hun voorkeur des noods zou uitgaan naar het laten schieten van die fiscale verlichting, teneinde de vrijgekomen gelden dus voor de AOW-verhoging aan te wen den, maar daarmee is tevens een heet politiek hangijzer in het geding ge bracht, dat de verhoudingen en te- gestellingen bepaald niet eenvoudiger maakt. Men weet, dat speciaal in het liberale kamp de zaak va7 de belastingverlaging (akkoord van Was senaar!) een zeer vooraanstaande plaats op de lijst van de politieke desiderata inneemt en dat men die niet of nauwelijks zal willen la ten aantasten door financiering van sociale voorzieningen, tenzij in ui terste noodzaak misschien. Duidelijk is in alle geval vol doende, dat minister Veldkamp niet uit de impasse is geholpen en dat hij voor moeilijke beslissingen staat. Hopelijk weet hij (met behulp van een eensgezind kabinet!) toch een oplossing uit te werken, al is de SER hem daarbij ditmaal allerminst be hulpzaam geweest. Terwijl prof. Erhard het gastenboek in het Catshuis tekent, nodigt mr. Marijnen de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroeder, uit te gaan zitten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8