ZIGEUNERSTAMHOOFD MAAKTE ZIJN LAATSTE TOCHT DOOR SLIEDRECHT Goud voor Willeke BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST UITDAGING GING NIET DOOR TWEE KINDEREN IN ROOK GESTIKT PINSDAGJUM^RT^lSm DE LEIDSE COURANT PAGINA T Onder grote belangstelling is maandagochtend op de algemene begraafplaats te Sliedrecht het stoffelijk over schot van de „Zigeunerkoning" Fernando Westhiner ter aarde besteld. Op de foto staat als tweede van links de weduwe met naast haar de nieuwe „koning" Antonio. Ben plechtig Wilhel mus, gespeeld door tien blazers van het harmonie- gezelschap Crescendo uit Sliedrecht, besloot gister morgen de begrafenisplech tigheid van het zigeuner stamhoofd Fernando West hiner. Het is een uitvaart feworden zoals het dorp liedrecht nog nooit heeft meegemaakt. Tientallen ca mera's volgden van minuut tot minuut het verloop, nadat om negen uur de kist met het stoffelijk overschot uit de wagen was gedragen. Naast de brandende kaarsen hielden drie vrouwen de doden wacht rond de doodskist van blank eikehout, die met zwaar koperbeslag was versierd. Kostbare kransen van familieleden bedekten de baar. DODENWACHT Dicht bij de wagen van wijlen Fernando lagen de gedoofde resten van het kampvuur, dat drie nach ten heeft gebrand. Hon derden Sliedreohters zijn zaterdag en zondagavond naar het terrein in het uit breidingsplan gestroomd om de zigeuners daar gade te slaan, terwijl ze hun dodenwacht hielden. De dorpsgemeenschap is nauw betrokken geweest bij de teraardebestelling. Heel de Sliedrechtse gemeentepoli tie, o.l.v. korpschef M. L. Bolhuis, was op de been. De eerste klasse uitvaart werd verzorgd door de be grafenisvereniging „Alge meen Belang". Tot de dra gers behoorde de vader van de tegenwoordige direc teur van deze vereniging, de 81-jarige heer P. Wor. De lijkauto en een aantal volgwagens maakten eerst een rondrit door de ge meente, waarbij vrijwel uitsluitend marsmuziek werd gespeeld. Een hon derdtal zigeuners ging ach ter de muziek te voet door het dorp, waar het zwart zag van de mensen. INBRAAK Op het moment dat heel Sliedrecht uitliep, zag een inbreker zijn kans schoon. Hij liep de verlaten radio- zaak van de firma Van der Stelt binnen en ontvreemd de daar onder meer een radiotoestel. Deze zaak is gevestigd in de omgeving van het tijde lijke zigeunerkamp. Terwijl de hoofdbedie naar C. Wor het tempo aangaf en de mannen van Crescendo hun instrumen ten bespeelden, trok de kleurige stoet voort. De ongeveer vijftien gezinnen van het geslacht Westhi ner en hun aanhang droe gen geen rouwkleding. Sonunigen van hen liepen op pantoffels, vrouwen hadden schorten voor en droegen kinderen op de arm. Anderen hadden bontmantels aan. Het eerste doel van de stoet was de kleine rooms- katholieke kerk aan de Stationsweg, die slechts een honderdtal zitplaat sen heeft. De plechtige uit vaartmis werd opgedragen door kapelaan Groot uit Papendrecht. De inleiden de plechtigheden werden geleid door rector Keet uit Amsterdam, die de familie Westhiner al jarenlang kent en wier vertrouwens man hij min of meer is. KRANSEN EN BLOEMEN Een journalist van een rooms katholiekdagblad uit Dordrecht 'bespeelde het harmonium. Er waren negen dragers nodig om alle kransen en bloemen binnen te brengen. Toen de kist, getooid met een kruis van bloemen in het kerkje was opgesteld, hield rector Keet, beurtelings in het Frans en Nederlands, een toespraak. Een aantal zigeuners woonde de requiemmis niet bij, zij hielden buiten voor het kerkje de wacht. Zy behoorden, naar men aan neemt, tot de groep die is overgegaan naar de Pink stergemeente. Een aantal fotografen had toegang weten te krijgen tot de kerk. Terwijl blitz- licht flitste en af en toe een kind huilde, bad men voor het zieleheil van de overledene en van eerder gestorven familieleden en werd de Miss a pro Defunc- tis gezongen. Toen de kist met het stof felijk overschot naar bui ten werd gedragen, zette de muziek weer een mars in en vertrok de stoet naar de begraafplaats. Een grote stroom van belangstellen^ den volgde de baar. Ook burgemeester Chr. van Hofwegen van Sliedrecht en de beide wethouders waren onder de aanwezi gen. Bij de ingang van de begraafplaats stond een bord opgesteld waarbij fo tograferen en filmen werd verboden. Maar ook bij de groeve deden de camera's weer hun werk. EENSGEZIND Toen de plechtigheden afgelopen waren, werd het Wilhelmus gespeeld. Rector Keet wekte de zi geuners op om eensgezind te blijven en elkaar te be minnen en te ondersteu nen in de geest van de overledene. Mogelijk hield deze op wekking verband met de opvolging van het stam hoofd. Daarover schijnt nog geen zekerheid te be staan. Als pretendenten worden genoemd de oudere broer Antonio en het fa milielid Jacques Petaio. Dezer dagen zal daarover moeten worden beslist. Er gaan geruchten, dat de zigeuners het voorne men hebben om volgens een oude traditie de woonwagen van de over ledene compleet met in boedel aan het vuur prijs te geven. Of en wanneer dit zal gebeuren is nog niet bekend. Men staat overigens toch voor aller lei raadselen. Zo houdt men het niet voor onmo gelijk dat men de dode in zijn laatste rustplaats kilo's goud heeft meegegeven. De Westhiners behoren tot een primitieve zigeuners clan, die hardnekkig aan oude tradities vasthoudt. Dit verzekerde ons de heer P. de Vries van het lande lijk woon wagen werk, die de begrafenis bijwoonde. NOG MAAR 300. Op de 23.000 woonwagen bewoners in Nederland zijn er nog maar 300 eohte zi geuners, aldus deze zegs man, en daartoe behoren de plusminus 15 gezinnen Westhiner. Fernando West hiner is te ruste gelegd in een door de zigeuners ge kocht familiegraf. Het is mogelijk, dat ook zijn vrouw hier later begraven zal worden. Korpschef Bol huis van de gemeentepoli tie houdt het echter voor waarschijnlijk, dat de stam voortaan Sliedrecht zoveel mogelijk zal mijden. De Westhiners beschouwen dit dorp aan de Merwede als een rampzalig oord dat hen ongeluk en verdriet heeft gebracht. Gisteravond hebben de zigeuners, er staan nu een 25-tal wagens in Sliedrecht, een grote vergadering gehouden om over de toekomst en de opvolging te spreken. DRIE KINDEREN UIT EéN GEZIN KREGEN NEKKRAMP Naar eerst thans is gebleken zijn in het afgelopen weekeinde 3 kin deren uit een aan de Albert Cüyp- straat wonend gezin met nekkramp werd, een brandlucht. Zij zag rook in het Binnengasthuis opgenomen, komen uit de slaapkamer van de Bij twee kinderen zijn er in de nacht twee jongetjes, maar kon als gevolg van zaterdag op zondag besmettings- van de dichte rookontwikkeling de verschijnselen waargenomen, bij het kamer niet binnengaan. Zij waar derde kind volgden ze zondag. schuwde een kostganger haar man De GG en GD heeft na het vast- v;'as al naar zijn werk die erin stellen van de ziekte de overige drie slaagde de kleuters uit de kamer te kinderen uit hetzelfde gezin en ook .^en- De kinderen, die het bewust- dc ouders medicijnen toegediend, die Z]Jn a* hadden verloren, bleken niet volgens de GG en GD een mogelijke meer te redden te zijn; zij overleden besmetting onderdrukken. Gezien de °P_weë naar het ziekenhuis, ervaring, dat verbreiding van nek- De brandweer trof in de slaapka- kramp buiten het gezin meestal niet ™er smeulend beddegoed en ver plaats vindt, acht de G en GD 't niet grande kranten aan, alsmede ver- noodzakelijk buiten het gezin bijzon- brande lucifers. Men vermoedt dat dere maatregelen te nemen, zo deel- de kinderen met luciferb hebben ge- de dr. P. L. Noordam, hoofd van de speeld. Het oudste jongetje was al afdeling volksgezondheid van de GG eer^s eefder betrapt bij het spelen en GD ons gisteravond mede. D1" lucifers. Het echtpaar Van der ,T i j j u Dee, dat aan de Palmboomstraat in Nader vernemen w« dat de be- 's-Hertogenbosch woont, had vier smette kinderen 7, 4 en 2 jaar oud kinderen, zijn. De GG en GD heeft aan de drie gevallen van nekkramp geen rucht baarheid gegeven omdat nekkramp in ons land geen unicum zou zijn; er zouden elk jaar wel 50 a 100 geval- len worden geregistreerd De slechte De Katholieke Staatkundige Studie- naam zou nekkramp te danken heb- groepen Federatie houdt op 20, 21 en 22 ben aan het leger dat by ontdekking maart as n, het conferentie-oord Ons van deze besmettelijke ziekte met- Centrum", Traay 299 te Driebergen, een een een barak of een heel kamp iso- congres met als thema: Pacem in Terris leert. Het enige abnormale in het Sprekers zijn o.a. prof. mr. B V A. Amsterdamse geval is, volgens des- Röling over vreedzame coëxistentie en kundigen, dat het drie kinderen uit de Condense hoogleraar Hedley Buil een gezm betreft. MACHINE OP DRIFT VERNIELT WONING Gistermorgen vroeg heeft 'n sleu vengraafmachine te Simpelveld een grote ravage aangericht. De vijf ton sware machine, die op transport was van Heerlen naar Vaals, stortte plot seling doordat de remmen weiger den, de steile St. Remigiusstraat te Simpelveld af en kwam op de T- kruising St. Remigiusstraat-Stamp- straat in een woonhuis tot stilstand. De voorzijde van het huis werd ernstig beschadigd. In de voorgevel werd een gat geslagen van vier me ter doorsnee, de gehele voorkamer werd vernield en de achterkamer, de keuken en de slaapkamer aan de voor zijde werden zwaar gehavend. De 18-jarige dochter van d,e fami lie Dautzenberg, die het woonhuis bewoonde, was even voor de instor ting in de voorkamer. Zij kon zich, evenals de vrouw des huizes, tijdig in veiligheid brengen. Wel liep zij lichte verwondingen op. De 23-jarige bestuurder van de machine, P. uit Schinveld, kwam met de schrik vrij. De schade aan huis en machine wordt geschat op ongeveer veertig duizend gulden. De bewoners waren tegen schade verzekerd. Brandweer gehinderd door drukte i.v.m. huldiging van Sjoukje In de veehouderij annex transport bedrijf van de heer J. Schouten aan de Middenweg in Amstelveen is maandagavond omstreeks half negen door onbekende oorzaak brand uitge broken in een houten schuur. Enkele koeien kwamen in de vlammen om. Ook vier kostbare renpaarden, ver tegenwoordigende een waarde van enkele duizenden guldens, moesten worden afgemaakt, daar de paarden overdekt waren met brandwonden. De brandweer, die het vuur spoe dig onder de knie had, werd bij het uitrukken enigszins gehin derd door de feestelijkheden die verband hielden met de huldi ging van Sjoukje Dijkstra. Parkeerproblemen Meer passagiers in Utrechtse bussen In Utrecht doet zich sinds enige tijd een stijging van het vervoer per stadsbus voor, die niet was voorzien. Burgemeester en wethouders achten het niet uitgesloten dat de per 1 ok tober 1963 uitgevoerde parkeerbeper- kingen, bij autobezitters die langer dan de toegestane parkeerduur in de binnenstad moeten zijn, hebben ge leid tot een toenemende voorkeur voor het openbaar vervoer. Als deze veronderstelling juist is, aldus b. en w. zal ook in de naaste toekomst re kening moeten worden gehouden met een stijgende vraag naar openbaar vervoer. In 1963 vervoerden de Utrechtse stadsbussen ongeveer 8,3 procent, meer passagiers dan in 1962. De ver voerscapaciteit die thans in de spits uren beschikbaar is en die nauw is aangepast aan de in het verleden ge bleken vervoersvraag, is ontoereikend om de toeneming van het aantal pas sagiers op te vangen. Daar komt nog bij, dat er in de spitsuren steeds va ker vertragingen ontstaan ten gevol gen van verkeersopstoppingen in de binnenstad. Al met al heeft het gemeentelijk Vervoersbedrijf meer autobussen no dig dan aanvankelijk was veronder steld. Behalve de vijf wagens die nog in bestelling zijn, willen b. en w. daarom nog drie autobussen aan schaffen. Zij vragen de raad, hier voor een krediet van 238.000 gulden beschikbaar te stellen. Met de nieu we aankoop zal het wagenpark yan het gemeentelijk vervoersbedrijf in Utrecht tot 98 autobussen worden uit gebreid. Tijdens een drukbezochte en vrolijke receptie maandagmiddag in Laren, heeft Willeke Alberti haar eerste gouden plaat (voor „Spiegelbeeld") ont vangen. Hier wordt zij gefeliciteerd met de onderscheiding door de heer J. Haslinghuis, directeur van de platenmaatschappij, die haar de gouden plaat overhandigde. Fantast verscheen niet op demonstratie „hoe moet men slippen?-" De anti-slipdemonstratie, die de heer C. Doyer uit Bussum zaterdag middag in Zandvoort zou geven, is niet doorgegaan, omdat hij niet op de slipbaan is verschenen. De heer R. Slotemaker, die hij had uitgedaagd, was er wel. Tevoren hadden beide heren op een persconferentie eikaars argumenten bestreden. De heer Doy er noemde zijn methode de beste, om-- dat „daarbij niet kan worden ge smokkeld en behendigheidstrucjes uit den boze zijn." De heer Slotema ker zei blij te zijn met dé uitdaging van de heer Doyer om op de slip- baan in Zandvoort zijn theorie aan de praktijk te toetsen. Zijn uitdager heeft reeds op 6 oktober 500 gld uit geloofd voor degene, die zijn theorie omver zou werpen. „Ik ben blij," zei de heer Slotemaker zaterdamorgen, „dat ik dit bedrag vanmiddag ga win nen." Zover is hij echter niet gekomen. Nadat de heer Doyer nog had mee gedeeld dat hij niet van plan was als „top-clown" te fungeren en iedereen had uitgenodigd binnenkort kennis te nemen van zijn theorie op de nieu we drive-in-slipbaèn te Assen, begaf het gezelschap zich tegen één uur naar de slipbaan. De heer Doyer is daar echter niet verschenen. De heer Doyer is ook o.m. de man van de nieuwe Doyer-motor en van het ka belbaan-project in Katwijk. NEDERLANDSE HULP VOOR SKOPJE De eerste drie zendingen van kle ding en gebreide dekens in totaal 213 balen die uit Nederland over zee naar Joegoslavië zijn gestuurd ter leniging van de nood der slachtoffers van de aardbevingsramp in Skopje, zijn daar aangekomen. Dit heeft de burgemeester van Skopje, de heer Blagoj Eopov, laten weten aan mevr. Berghuis-Muller uit Oldenholtpade b- Wolvega in Friesland, die zich met de organisatie van deze hulpactie in tensief heeft beziggehouden. De burgemeester vertelde dat de kleding in Skopje is uitgedeeld. Niet alleen de mensen die de kleren kre gen waren dankbaar, maar de gehele bevolking van de stad heeft de bur gemeester op de hoogte gesteld van de hulpactie en van de gevoelens van solidariteit van de Nederlandse da mes en van de bevolking van de Friese dorpen. Namens de gemeente raad van Skopje bracht de burge meester zijn grote dank over. Er zijn thans weer 118 balen goederen van Rotterdam uit verscheept. Elf arbeiders, die werkzaam wa ren aan een weg bij Casablanca (Chi li) zijn maandag om het leven geko men doordat een lading springstof- te vroeg tot ontploffing kwam. Drie anderen liepen ernstige verwondin gen op. Kinderwagen op appèl Gistermiddag stond, tot groot ongenoegen van de comman dant, majoor A. Leef lang, bij 't appèl van de 940 Afd. Lichte Luwa op het terrein van de Seeligkazerne te Breda, voor't front van de troep een kin derwagen, met daarin de een jarige Lina van Tongeren. Haar vader, kanonnier bij bovenge noemde afdeling, had ten ein de raad zijn dochtertje maar meegenomen. Zijn vrouw lag ziek te bed, zijn ouders waren een dagje uit, en zijn schoon ouders wonen op Curagao. Ma joor Leef lang was het helemaal niet eens met de vaderlijke be zorgdheid van de 21-jarige Mar- tien van Tongeren. „Eens maar nooit weer!", schijnt hij de ar me vader te hebben toege voegd. Een foto van dr. Bohne, een der verdachten in het Euthanasie-proces, die in Buenos Aires is gearresteerd. Bohne is in de zomer van 1963 uit Düsseldorp naar Zuid-Amerika ge vlucht. over ontwapening. Andere onderwer pen: de problematiek der ontwikke lingslanden en vrede als opdracht. Op zondagmiddag zal er een infor mele ontmoeting en discussie plaats vinden met vooraanstaande politici, commentatoren en journalisten. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ15.— en kan gestort worden op postgiro 13.500 kus H. v. d. Lee en zijn broertje van tn.v. P 7494. Verder zijn aan deelname bijna 2 jaar, Hubertus, zijn gaster- geen kosten verbonden. Voor huisves- morgen in 's-Hertogenbosch bij een ting is gezorgd. begin van brand door rookverstikking Opgave en nadere inlichtingen bij het om het leven gekomen. secretariaat: Pacem in Terris, Willems- Hun moeder rook vanmorgen om- parkweg 196, Amsterdam. TeL 020- streeks acht uur, toen zij wakker 719856. Twee kleuters, de 3-jarige Hendri- Voor de aanvang van het officiële diner, dat de Nederlandse regering maandagavond aan Bondskanselier Erhard heeft aangeboden, werd deze opname gemaakt v.l.n.r. premier Marijnen, kanselier Erhard, minister Schroeder en minister Luns.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7