MENANDERS „DYSKOLOS" IN GOEDE VERTALING MAAR MATIG GESPEELD SLÏÏJÏÏ dec's teniet gedaan door hoogstens combinaties zoals marine-oranje en GEVESTIGDE EN VERTROKKEN Diesviering ssr PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Leidse Universiteit TWEEDE NET TV MAAKT BEGIN Toch een koude en droge winter DINSDAG 3 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT „Grote Uitvoeringf* Sted. Gymnasium MODE VAN BOUSSAC Tekst en muziek voortreffelijk MIDDELMATIG \7TUJDAjG heeft de Franse katoen- koning „Boussac" met zijn fleu rige show een Frans zomerzonnetje in de Stadsgehoorzaal te Leiden la ten schijnen. De presentatie van deze Wirth en Hein Krantz zorgden met koillectie geschiedde in samenwerking hun blokfluit voor een fijne Vveer- met de firma Grondheid, Botermarkt 18 te Leiden. Met deze show heeft men een in druk gegeven op welke manieren de diverse stofsoorten verwerkt kunnen worden. In deze uitgebreide staal kaart van zomerstoffen, vond men De indruk, die gegeven, tekst en prachtige dessins, waaronder harmo- —uziek geven, werd echter groten- nierende tinten, maar ook gewaagde i^speldichter Menander. Een to- 2cer middelm,tjs te noemen presta- violet-groen. Kleine dessins waren eelgroep, samengesteld uit leerlln t](,s de spelcrs Jan Lange deed gedrukt op mousseline-tergal, een en van hetStedel.jk Gymnasium, he( pan niej. 0*aardi(, Ucht en luchtig materiaal en boven- mdt iderdiflïond in de SMs. Maria Smit als Parthenos en Irma dien volkomen kreukvrij. Gestyleer- rhoowburg het in 1959 op elf Papy- Zeeman a]s simike konden een vol- de wilde bloemen, in onwerkelijke os-bladen ontdekte blijspel ,,Dys- doendc halen, maar de overige spe- kleuren, stonden gedrukt op de prach. •olos van Menander op, in een ver- |ers hadd,n nof u yM, mMfte £et tijje kwauteiten katoen, hier ver- het „zeggen" van hun tekst, om vol- werkt tot nauwsluitende japonnen, doende „in extase" te geraken, het- soms met shawl of stola van dezelfde geen toch voor ieder toneel een eer- stof. Wit-^wart. bruin-rood en zwart bruin zijn de tinten, verwerkt in de dessins gedrukt op satin de coton, V - U raw Slechts Niels Smith als Sikon, de voor avond- en cocktail japonnen. Wat vrouw Kuenen heeft zorg gedragen kok d-e overjgens een ^et publiek betreft de modelijn hebben we ook voor een sprankelende vertaling, direct aansprekende rol vervulde op deze Parijse kollektie niet veel was degene, die hij voorstelde. Ove- nieuws kunnen ontdekken. Aan de rigens zal hij bij volgende gelegen- z.g. vrijetijdskleding was veel aan- heden zich moeten hoeden voor dacht besteed. Witte katoenen pan- overdrijving. talons werden gecombineerd met lel gekleurde jasjes, blouses of capeg Nadat na afloop door verschillende van badstof. De japonnen vertoonden sprekers de toneelspelers en de re- zowel in het sportieve als in het meer Het is voor een amateurgezelschap Itijd een groot waagstuk een nog nbekend toneelstuk op de planken t db ïuurun, uit kckcvcii, tensv en en stuk v'an de Grieks-klassieke mu*»ek *even' werd cchter eroten" taling van mevr. J. F. Kuenen. Als het succes alleen zou afhangen van de kwaliteiten van de tekst en v™' het gegeven, zou deze opvoering de grootst mogelijk lof verdienen. Me- ;nen heeft zorg gedragen voor een sprankelende vertaling, waarmee zij het karakter van de door Menander gebruikte taal op zijn minst zeer dicht heeft weten te be er maakte voor zijn „Boze Bullebak", zoals de titel door mevrouw Kuenen is vertaald, ge bruik van een nauw aan de volks t/m zaterdag 7 maart Enorms verscheidenheid van tweewieler-produkten in een fleurige voorjaars-entourage van duizenden bloemen. De lente begint dit jaar in de RAI! Toeris tische inzendingen uit alle delen van het land, met daaraan verbonden een boeiende prijsvraag: iedere dag kans op f 500.-. Curieuze tweewieler-constructies, racemodellen, ve- teranenclub-, scooterclub- en kart-centra. Opvouw bare fietsen met een proef circuit. Uitgebreide ANWB- voorlichtlng. Openingstijden: 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Zaterdag van 10-18 uur. Toegang: f 2.- nieuwe amsterdam taal aansluitende woordkeus. Het gie-medewerkers in vele toonaarden geklede genre vaak een laag rugdé- gevaar, dat men bij een poging het karakter van het origineel te bena deren, zich verliest in een al te volk se volkstaal, heeft de vertaalster in gezien en weten af te wenden. Zeer artistiek en fijnzinnig was de muziek zoals de heer G. A. Oosterholt deze had gecomponeerd en aangepast aan de aard van het blijspel. Annelies waren geprezen, begaf zich een groot colleté, terwijl de voorkant tot aan deel van het publiek naar het Gym- hals sloot. Do traditionele bruid be- nasium aan de Fruinlaan, waar tot sloot deze fraaie kollektie met een diep in de nacht in de aula werd ge- voetvrije japon van tergal, welke danst. een kort sleepje had. te Leiden Ter gelegenheid van de 17e dies viering van de Surinaamse Studen tenvereniging afdeling Leiden, de oudste afdeling, kwamen veel Suri naamse studenten en vertegenwoor digers van andere Caraibische ge bieden bijeen in het VCF-huis aan het Gerecht. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van de gevol machtigd minister van Suriname en van de Antillen; voorts afgevaardig den van de West-Indische studenten in Londen, van de studenten uit Martinique en van Frans-Guyana en natuurlijk ook van de Antilliaanse studenten in ons land. De belang rijkste gast was de uit Trinidad af komstige schrijver C. L. R. James. De voorzitter van de SSV, afdeling Leiden, de Surinaamse student R. L. C. Lie Pauw Sam, legde in een gloed» volle diesrede de nadruk op de be tekenis van de huidige student voor de Surinaamse maatschappij van morgen en op het belang om de idea len, welke men nu koestert, te blij ven willen realiseren, en deze niet op te geven door het contact met de maatschappij, Hierbij zou een ver eniging van afgestudeerde studenten als contactorgaan en als klankbord goede diensten kunnen bewijzen. Mr. James, die als titel voor zijn referaat „National identity in the Caraibian area" had gekozen, con stateerde een nationaal karakter in dit gebied, ondanks de grote inwen dige verschillen, op grond van cul turele overeenkomst. Vooral op het gebied van de litteratuur kwam hij tot deze conclusie, en vergeleek het stadium, waarin men zich nu be vindt, met dat van Nederland en En geland; maar vooral met het Rus land van de 19e eeuw, was er een op vallende overeenkomst. Ook daar was een bloeiende litteratuur in een economisch, en technisch minder ont wikkeld gebied. Ook daar zochten o.a. de schrijvers naar het volks eigen, waarvan men zich bewust werd als iets gemeenschappelijks, dat uit de gespleten beschaving ontstond. Immers de overgenomen Westeuro- pese leefwijze is niet eigen aan het volk, dat zich hiermee niet geheel gelukkig voelt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waaruit naar voren kwam, dat de heer James van mening was, dat het Caraibisch gebied een eigen cultuur heeft, an ders dus dan die van Zuid-Amerika, Noord-Amerika en die van Europa, met welke natuurlijk wel sterke ban den bestaan. Politiek heeft de heer James mede gewerkt aan de totstandkoming van een federatieve staat, die helaas (nog) niet te verwezenlijken was. Een evenwichtige democratie kan men eerder in het Caraibisch gebied verwachten, aangezien de militaire traditie er, in tegenstelling tot de Zuid-Amerikaanse landen, niet zo sterk leeft. De heer James hield de lezing ter gelegenheid van de Caraibische Een heidsdag, 23 februari. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: kandidaats Engels: mej. E. A. Keus en mej. P. Verhulst, beiden te 's-Gra- venhage; kandidaats Kunstgeschie denis: mej. L. N. Han, (Oegstgeest); kandidaats N. W. Sociologie: de heer J. N. van Luijk (Leiden); kandi daats Pedagogiek: mej. J. Kars (Til burg); kandidaats Nederlands: de hr. R R. P. A. de Kuijper ('s-Graven- hage); doctoraal Biologie: de heer J. J. H. Storms (Lelden); doctoraal Geneeskunde: mej. H. A. Stegman (Voorburg) en de heren P. E. eriët (Apeldoorn) en A. Joshua ('s-Gra- venhage); Semi-artsexamen: mej. L- Bosselaar (Aagtekerke Zld.) en mej. T. H. Smit Cs-Gravenhage) en de he ren R. F. Engelen en F. Smit beiden te Leiden; Artsexamen: de heren Go Ing Hien, (Leiden) en H. H. Ressing (Delft). Vestigingen in de week van 19 t.m. 25 februari 1964 J. P. Vlasveld en fam., garagehouder, Stationsplein 54. P. Huygens en fam., garagehouder, Stationsplein 54. P. Huygens en fam., restaurant kok. Gangetje 14. IJ. D. Rijnja .en fam., bankemployé, Ka- naalstr. 56. H. A. A. Knaap en fam., automonteur, Kaiserstr. 34. J. Teeu- wen en fam., vertegenwoordiger, Ka- naalstr. 3. T. Gerretsen en fam., Wit te^. Singel 27. N. C, van der Meer, metselaar, Komkommerhof 2. H. Spel Rijnsburgerweg 140. D. H. P. Snel, kleermaker, Corellistr. 51. J. Ber- nardus, militair, Noordeinde 2a. J. J. Hogewoning, 1.1. verpleegster, Hout laan 55. A. Kromhout, 1.1. verpleeg ster, Houtlaan 53. D. de Ruiter, Hoef- straat 65a. H. J. W. Boks, Witte Ro- zenstr. 57. E. T. Prins, kantoorbe diende, Sieboldstr. 42. A. Ozkan. me taalbewerker. Nwe Beestenmarkt 8. E. Varea Sanchez, 1.1. goudsmid. Prin- senstr. 96. I. Ismet, metaalbewerker, Akkerhof 42. G. van der Loo, mach. bankwerker, L. de Colignystr. 14. M. J. Opdam, kelner, a.b. Schelpenkade t.o. 60. S. H. J. Boelee, Lammen- schansweg 357. J. H. Siera, kapster, W. de Zwijgerlaan 327. A. M. L. Roorda, verpleegster, Roomburger laan 75. J. Wolthuis en fam., Witte Singel 27. S. Boersmav. d. Horst en fam,, Bachstraat 366. G. Woering en fam., chauffeur, Bachstraat 364. J. T. Rohreij en fam., motorrijw.handelaar de Bazelstr. 45. J. G. Brouns en fam.. chauffeur, Brahmslaan 23. F. G. M. A. Wiegmans en fam., juwelier, Jac. v Campenln 45. H. v. Dongen, dienst bode, Zoeterw.singel 98. R. Deelstra, militair, Morslaan 38. P. L. Hermans, tuinman, Merelstr. 34. A. M. J. Vlas veld, kantoorbediende, Doezastraat 2a. A. P. Voornemanv. Hien, Rijns burgerweg 140. H. S. Nilssen, Klik- spaanweg 16. G. Scoles, physicus, Fr v. Eedenlaan 53. B. Vizcaino Nunez, metaalbewerker; B. Martin Salinero. gieterij arbeider; E. Ruescas Marcu- nan, gieterij arb.; P. I. Delgado Ji menez, gieterij arb., A. Hernandez Serrano, metaadbewerker, allen Nwe Beestenmarkt 8. S. C. de Vroe, Hout laan 55. A. M. Koppius, wetensch ambt. R.U., Boerhaavelaan 242. G. v. Brummen, verpleegster, Houtlaan 55 J. Meiniger, Koninginnelaan 66. J. T Kootstraa, uitvoerder wegenbouw Brederostr. 19. P. J. M. Kuijpers. Houtlaan 55. H. Amelink, lerares^ De Bazelstr. 55. C. C. Mos, Houtlaah 55 M. R. Schellingerhout, jeugdleidster. Hoge Rijndijk 128. J. G. Haasnoot, Haven 24a. J. P. H. M. Plag, bedr organisator LOI, Herensteeg 13. H Corpel, kok, Vreewijkstr. 18. M. L van Gils—Blaisse. v. Swietenstr. 25 A. NitiPaini. huishoudster, Jac. v. Campenlaan 45. W. K. Gjosund, Klik- spaanweg 7. T. B. Gebbink en fam.. arts, Stationsplein 134. L. Vermeer- van der Kwaak en fam., Prinsenstr. 37a. B. HeemskerkHaazebroek. Boerhaavelaan 2. H. Beukers, B. Bal- losstr. 59. J. C. Jelluma, Hooigracht 97a, A. M. C. Mekking, v? d. Duynstr. 20. W. de Koning, Kaarsenmakers- straat 7. Vertrokken personen in de week van 19 t.m. 25 februari L. T. van de Weem en fam., Kolfmakerssteeg 13a, Oegstgeest, Duinzichtstr. 5. R. A. de Haas en fam., Oppenheimstr. 41, Suriname. B. C. Slegtenhorst en fam. Boshuizerlaan 30, Sassenrheim, van Slochterenhove 14. B. G. J. Schot huis en fam., Plantsoen 45, R'dam, Havenstr. 158. J. H. de Wekker en fam., Magd. Moonsstr. 68, Zaltbom- mel, Dokkarrtpseweg 1. J. J. W. Bos- sardBarg, Fagelstr. 34, R'dam, Quadenoord 290. E, PluijmVoge lenzang, De Ruijterstr. 20, A'dam, Ten Katettr. 551. T. Koelewijn—van Santé, Wasstr. 38, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstr. 84. J. de RuijterWarners, Joh. Poststr. 8, Krimpen a. d. Lek, Fr. Halsstr. 20. A. J. C. M. Herijgers, Rijn en Schiekade 38, Koudekerk a. d. Rijn, Pr. Marijkestr. 13. E. Battel- jee, Thorbeckestr. 15, Nijmegen, Groesbeekseweg 330. J. P. J. Zijer- veld, Plantage 10, Chili. F. J. M. Cuijpers, Hoge Rijndijk 27, Oegst- feest, J. Evertsenln 22. H. de Wolff .udolph, de M. v. Streefkerkstr. 48, Oegstgeest, W. de Withlaan 24. W. H. Warring en fam., Haarlemmerweg 6a Valkenburg ZH, Broekweg 22. W. J. T. van de Venv. d. Assem en fam., Stationsweg 21, Hazerswoude, Jan Steenstr. 12. J. F, Stoutjesdijk en fam., Oppenheimstr. 57, Wageningen, v. 't Hoffstr. 69. P. Gans, Roombur- gerweg 7, Zwolle, Hogenkampseweg 101. H. J. M. Koevoet, Amaliastr. 20, Leidschendam, Stompwijkseweg 21. W. P. A. M. Hellegers, Klikspaan- weg 47, A'dam, O.Z.Voorburgwal 63. A. J. v. Bleek, Noordeinde 2a, Hoog kerk, Halmstr. 16. P. M. Verheul, Plantsoen 93, Den Haag, Leuvense straat 81. G. T. J. Nouwen, Heren gracht 3, Italië. W. P. Joosen, Niei»- we Beestenmarkt 8, Den Bosch, Vaaltweg 40. H. J. Franken, Lam- menschansweg 133, A'dam, Nieu- wendammerdijk 351a. H. G. M. Groe- newegen en M. E. Groenewegen, Rijnsburgerweg 135, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 84. R. E. Blom, Ger- rit Doustraat 21, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstr. 38. D. Binnekamp en fam., Ravenlstr. 17, Terneuzen, Zuid- landstr. 77, J. J. Talens en fam., Beijerincklaan 32, Heemskerk, Zee laan 9. J. H. P. van Diggelen en fam., Pres. Steinstr. 38a, België. B. F. Pie- tersma en fam., a.b. Utr. Jaagpad t.o. 15, Ter Aar, P. v. Sehravendijkstr. 19. f Lokomotief oorzaak van verkeersopstopping Enkele duizenden mensen zagen zaterdagavond in Lon den, hoe een locomotief in een straat een geweldige verkeers opstopping veroorzaakte. Het betrof de „Mallard"-locomotief die in 1938 op de lijn Grantham Peterborough een wereld snelheidsrecord voor stoomma chines vestigde, dat nog steeds niet gebroken is, door twee honderd kilometer per uur te bereiken. De reusachtige ma-, chine zij weegt 126 ton was op een speciaal onderstel geplaatst om te worden over gebracht van het depot „Nine elms" in Zuidost-Londen naar het transportmuseum. Men kwam echter niet ver met het gevaarte: na een vijftigtal me ters begaf de -rijweg het onder het gewicht van de locomotief, die wraak scheen te willen ne men voor het feit, dat zij haar laatste rit op deze wijze moest maken. VOORSCHOTEN WANDELCLUB S.V-L.V. De wandelclub van S.V.L.V. hield in het Bondsgebouw aan de Leidse- weg haar jaarvergadering. Mevrouw P. Knijnenburg opende de bijeen komst en verwelkomde o.a. de heer C. Fortanier als voorzitter van de sportraad. Hierna liet mevr. Knij nenburg de activiteiten van het afge lopen jaar de revue passeren en deed tevens een kort financieel verslag. De vereniging is financieel niet zo sterk en moet aLle zeilen bijzetten om drij vende te blijven. Daarom verdient de krantenactie alle medewerking van de leden. De voorz. riep de 3 leidsters op het podium en bedankte hen voor het vele werk, dat zij voor de veren, verzetten. Zij liet haar dankwoorden vergezeld gaan van 'n presentje in de vorm van een boek. De drie leidsters waren de dames mej. R. v. d. Valk, mej. A. v. Rhijn en mej. C. Meegdes. Leden van de wandelsport betuigden haar dank aan het bestuur t.w. mevr. P. Knijnenburg, mevr. v. d. Valk en mevrouw Douw in de vorm van een boeket bloemen. Het is de bedoeling om in de eerste week van augustus (de juiste datum zal nog worden vastgesteld) mee te doen aan de Jeugd vier daagse, die te Ede gehouden zal worden. Na de pauze volgde de uitslag van de tekenwedstrijd. De prijzen werden als volgt behaald: in de groep 10 jaar en ouder: 1. Hans Kouwenhoven en Nellie Zoetemelk; 2. Marianne Vro lijk. Jongeren tot 10 jaar: 1. Martin Douw en Lucas Kouwenhoven; 2. Pie- ter Plomp. Hierna werd de vergade ring een gezellige bijeenkomst. Er volgde een geestig letterspel en een kienwedstrijd. Een verloting om aar dige prijzen completeerde het geheel. Dressuurwedstrijd jeugdafdeling Leidse Rij- en Jachtclub Begin september jl. werd in de Rijksuniversiteitsmanege .een jeugd afdeling van de Leidse Rij- en Jacht club opgericht en tevens een jeugd- bestuur geïnstalleerd. Sindsdien wordt er door een 15-tal jeugdleden onder leiding van instructeur, de heer J. E. Kok, di/ecteur der manege, in tensief getraind en op het gebied van de dressuur door meerdere jeugdige ruiters grote vorderingen gemaakt. Op 9 februari jl. hield een uit 6 rui ters bestaand Leids jeugdequipe een wedstrijd tegen een jeugdequipe te Bilthoven, welke wedstrijd echter met ruim 200 punten verschil verlo ren werd. Onder grote belangstelling vond gis teren in de Leidse Universiteitsma nege de revanche-dressuurwedstrijd tegen Bilthoven plaats met tevens als inzet 6 medailles voor de 6 beste individuele dressuurprestaties. De Leidse equipe slaagde er niet in re vanche te nemen, doch uit het feit, dat de Bilthovense équipe ditmaal met slechts 64 punten verschil de overwinning behaalde moge blijken, dat de jeugdafdeling van de Leidse Rij club sinds begin februari jl. weer zeer goede vorderingen maakte. Hoewel zoals de uitslag weer reeds doet vermoeden door de Bilthovense jeugdruiters over het geheel geno men voor een betere afwerking van de dressuurproeven werd gezorgd, waren de Leidse prestaties niet op vallend veel slechter en kan de jeugdafdeling de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Het geheel had gisteren onder de beproefde leiding van de heer Kok en zijn Bilthovense collega, de heer J. Advocaat weer een zeer vlot ver loop, zodat zowel de 12 jeugdige deel nemers (sters) als de talrijke toe schouwers kunnen terugzien op een alleszins geslaagd paardesportevene- ment. De jury kende de 6 medailles aan de navolgende combinaties toe; 1. Willem Kukenheim met Marcel (Lei den); 2. Christien Bijker met Wyck- low (Bilthoven); 3. Ellian Nijen Bandering de Boer met Marcel (Bilt hoven); 4. Netty Blanken met Marcel (Leiden); 5. Loekie Muller met Tü- ner (Bilthoven); 6. Gerrit Den Ambt man met Marcel (Bilthoven). NIEUW BESTUUR 'SANCTUS AUGUSTINUS' Nieuw bestuur Het bestuur van Rooms Katholieke Studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" heeft zich voor het jaar 19641965 als volgt samengesteld: M. M. M. Kneepkens, Praeses; C. J. M. Schuyt, Vice-Praeses; Mej. J. C. M. Henning, Ab-actis Ia; S. A. M. Stolwijk, Quaestor; Mej. J. A. M. Fe- ber, Ab-actis Ha; A. H. E. M. Wel link, Assessor. Zendtijd toegewezen aan de N T S Aan de Nederlandse Televisiestich ting is thans zendtijd "toegewezen voor „experimentele uitzendingen" ov«r de tweedel zender te Lopik. de eerste zender van het tweede televisienét, die ge reed is gekomen. In de periode van 1 maart tot 1 oktober 1964 zal 150 uur worden uit gezonden, waarvan de NTS maximaal 90 uur beschikbaar kan stellen voor uitzendingen van omroeporganisaties. Vaststelling van de dagen en uren waarop zal worden uitgezonden, is overgelaten aan het overleg tussen di NTS en de omroeporganisaties. Dit staat in een beschikking van de minister van OK en W, mr. Th. H Bot. De beschikking werd gepu bliceerd in de Nederlandse Staats courant van vandaag. Uit de aanhef van de beschikking blijkt dat de pa cificatiecommissie over deze regeling is gehoord. Het KNMI deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de afgelopen drie wintermaanden de cember, januari en februari bedroeg te De Bilt 1,0 graden celsius tegen -f 2.2 graden celsius normaal. On danks het feit dat de gemiddelde temperatuur vier graden hoger is dan die van de winter van het vo rige jaar, moet het zojuist geëindig de seizoen toch nog tot de koude winters worden gerekend. Van de 91 dagen waren er 54 aan de koude kant. December was ditmaal de koudste maand van het seizoen. In Bilt heeft het op 55 dagen gevroren tegen 41 dagen normaal. Het afgelopen tijdvak van drie maanden was bijzonder droog. Een zo droge winter was tot dusver in deze eeuw nog niet voorgekomen, het was gemiddeld over het gehele land ge nomen de droogste winter sedert de strenge winter van 1890/91. Vooral aan de kust is weinig neerslag ge vallen, zoals uit de voorlopige gege vens blijkt, maar de verschillen met het binnenland zijn niet groot. Dank zij de bijzondere zonnige maand de cember is het aantal uren zonneschijn van de laatste drie maanden te De Bilt 24 uren groter dan het normale aantal dat 169 uren bedraagt, Surinaamse studenten protesteren tegen tv-dansprogramma De vereniging van Surinaamse Stu denten in Amsterdam deelt mede, dat zij een aangetekend schrijven heeft verzonden aan de TV-afdeling van de Avro, waarin zij haar „ver ontwaardiging uit over een op vrij dag 21 febr. uitgezonden amusements programma. In dit programma wer den op onartistieke, onwaardige en schaamteloze wijze zogenaamde Su rinaamse dansen uitgevoerd, die ons gevoel van zelfrespect als minder heidsgroep in Nederland direct heb ben geraakt Van dit protestschrij- ven zijn afschriften gezonden aan het commissariaat voor Surinaamse zaken te Den Haag en aan de overi ge omroepverenigingen te Hilversum. OEGSTGEEST Gerard Walschap sprak over zijn leven op literaire hoekenueekavond Vrijdag werd in de hal van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest de boekenweek geopend in aanwezig heid van de Vlaamse schrijver Ge rard Walschap, die een voordracht hield onder de titel „De weg van een romanschrijver". De heer H. Rozelaar heette allen welkom, in het bijzonder burgemees- te-" H. du Boeuff met echtgenote, wet houder J. F. M. Steenmetzer en ge meentesecretaris De Visser, beiden met echtgenote, alsmede de echtge note van wethouder L. v. d. Voet. Burgemeester H. du Boeuff heeft de boekenweek te Oegstgeest ge opend. Hij zag in de komst van Wal schap naar Oegstgeest (speciaal over gekomen van Antwerpen) een zeer bijzondere manifestatie. „Het ver baast mij dat U de signorenstad heeft verwisseld -met het kwade noorden". Gerard Walschap gaf in zijn voor dracht „de weg van een romanschrij ver", een autobiografie. Hij beschreet zijn geboorte, jeugd en zijn inner lijke strijd. Zijn romans hebben veel stof doen opwaaien hij heeft, zoals Walschap getuigde, „een onhoudbaar geworden Gotische geslotenheid wil len doorbreken". Zijn twijfels ten aanzien van het Rooms-Katholicisme bezielden zijn eerste geschriften en hij heeft gemeend dit geloof de rug te moeten toekeren. Een feit dat hij wereldkundig heeft gemaakt omdat een schrijver niet van wereldbeschou wing zo maar ongemerkt kan veran deren. In het boek „Houtekiet" beeldt hij dit uit. In zijn recente romans „Qproer in Congo" en „Zuster Vir- gilia" demonstreert Walschap zijn mening, zijn evenwicht, te hebben hervonden in het lumanisme. In de openbare leeszaal van de bi bliotheek in het Rijnlands Lyceum was een kleine tentoonstelling inge richt van het oeuvre van Walschap. Brigadier Piet 21. Het snerpende alarmgefluit had gelukkig al gauw succes, want toe vallig deed daar Gerardus Grutjes zijn ronde. Toen hij het gierende ge fluit van brigadier Piet hoorde, zet te hij onmiddellijk alle kop- en staartkleppen van zijn politiemotor open om met brullende knalpot op het gefluit af te stuiven. „Wat is er aan de handi?" vroeg Gerardus Gruties, toen hij brigadier Piet gevonden nad. „Daar! Daar gaat-ie!" hijgde Piet opgewonden. „Een Italiaanse ijsman heeft hem in het mocca-ijs geduwd! Toen is-ie ermee vandoor gehold!" „Waar is-ie mee vandoor gehold?" vroeg Gerard Grutjes verbaasd. „Met Karei Kleuntjes natuurlijk!" riep Piet nerveus uit. „Die is ont voerd. Ze zijn die kant op! Vooruit, Grutjes! Er achter aan!" Gelukkig was de motoragent Grut jes een groot voetballiefhebber, zo dat hij in gerechtvaardigde toorn ontstak, toen hy van Karei Kleuntjes ontvoering hoorde. „Spring op de duo, Piet," riep hij ferm. „Dan gaan we er achter aan!" Intussen was de dikke Diavolo met zijn ijskarretje reeds in de Ganzen- straat aangekomen, waar toevalliger wijze juist de grote verhuiswagen stond van de firma Sjouwerman en Vrachtjes. De klep van die wagen was neergelaten en bij die klep stond de schurkachtige Angelico opgewon den te zwaaien en aanwijzingen te- geven Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5