CoidóeSoii^cmt Plan voor vredesleger op Cyprus door partijen gunstig ontvangen TURKIJE ZOU RECHT OP INTERVENTIE OPSCHORTEN Geen overlevenden na vliegramp in Calif ornië Rode spionnen dringen door tot hoogste V.S.-instanties ERHARD EN SCHR0EDER AAN EEN REGERINGSDINER TE WASSENAAR Belgische soldaat overleed aan rookvergiftiging DINSDAG 3 MAART 1964 Me JAARGANG No. 16.167 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU8: PAPENGRACHT M KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Den Haag en Bonn KNIPOGEN naar Londen Tele». 2.09.35 - Bed. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1.75 Vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad hebben giste ren in een ontwerp-resolutie voorgesteld een vredebewarende troe penmacht voor een periode van drie maanden naar Cyprus te zen den om recht en orde op het eiland te herstellen. Zij bevalen verder aan door secretaris-generaal Oe Thant een bemiddelaar te laten aanwijzen die een vreedzame oplossing van het geschil moet trach ten te bereiken. De samenstelling en de grootte van de troepen macht zouden door Oe Thant moeten worden vastgesteld in over leg met Engeland, Cyprus, Griekenland en Turkije. De kosten zou den voor rekening komen van de leverende landen en landen die vrijwillig bijdragen. stel. In kringen van de Cyprische dielegatie werd het voorstel „over het algemeen aanvaardbaar" geacht. De Griekse afgevaardigde, Ritios, noemde het gunstig. Welingelichte Turkse kringen zei den maandagavond, dat Turkije het ontwerp-voorstel goedkeurt. Het Turkse kabinet is maandag tweemaal bijeengeweest en de minister van buitenlandse zaken had tweemaal 'n onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur. Volgens genoemde kringen zal Turkije ermee instemmen zijn recht op interventie op Cyprus voor drie maanden op te schorten zodra de VN-troepenmacht op 't eiland is aan gekomen. Dit by het verdrag van 1960 bedongen recht zou Turkije ech ter nimmer volledig opgeven, zo zei den Turkse functionarissen. Manoeuvres gaan gewoon door De ontwerp-resolutie kwam tot stand nadat Oe Thant twee weken vergeeij had bemiddeld. Zij is voor een groot gedeelte het werk van de Braziliaanse voorzitter van de Vei ligheidsraad, Carlos Bernardes en de Noorse delegatieleider, Silvert Meil- sen. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant besloten het verblijf van zijn speciale afgezant op Cyprus, de Indische generaal Giani, met een maand te verlengen, tot eind m&art. Men verwachtte geen weerstand van de Sowj et-Unie tegen het voor- JURY IN PROCES-RUBY NOG NIET VOLTOOID - Tijdens het proces tegen Jack Ruby beschuldigd^ van de moord op Lee Oswald, is men er gisteren niet in geslaagd de laatste twee juryleden te kiezen. Er deed zich een incident voor toen de voornaamste verdediger Meivin Belli, beëindiging van het proces in Dallas eiste nadat een vereniging ter verdediging van lijders aan vallende ziekte in het gerechtsgebouw een stuk had verspreid. Hierin werd ver klaard, dat het onzin is te beweren, dat bepaalde epileptici moorden en andere misdrijven plegen. Belli was naar verluidt van plan te stellen, dat Ruby een epileptische aanval van een bepaalde gevaarlijke categorie had toen hij Oswald dood de. De verdediger was van mening, dat het in het gerechtsgebouw verspreide stuk een manoeuvre was om de jury te beïnvloeden. De rechter wees de eis van Belli van de hand, zodat het proces normaal zad worden voortge zet. IFeinig kans voor Erhard-op-z'n- breedst Geheel verschillend van da schertsvertoningen-in-operette- stijl, die wijlen Seyss Inquart twintig jaar geleden in het Haagse regerings centrum liet opvoeren was gisteren de hartelijke ontvangst van de twee de Westduitse bondskanselier sinds de tweede wereldoorlog, Ludwig Er- hard. In bepaalde Duitse kringen verwondert men zich althans, dat Ne derland tientallen jaren na de oorlog nog niet de Duitse misdaden is ver geten en men wijt dit aan de „Hol landse klokken, die nu eenmaal lang zaam lopen". Naar onze mening kunnen klokken ook de Hollandse heel goed op tijd lopen zonder dat men vergeet, wat niet vergeten mèg worden. Dit is voor een groot deel het nawerken van diep leed, dat over velen van ons is gekomen en dat niet in een mensenleeftijd door diploma tieke betrekkingen, geografische en economische verbondenheid en inten sief bezoek aan de badplaatsen opge heven kan worden. Als natie en als partner in zovele gemeenschappen trekken wij niette min met Bonn één lijn in een zich aaneensluitend Europa. Met de toe komst voor ogen zijn de Duitsers even goed mede-Europeanen als de Engelsen en Fransen. Nu kan presi dent De Gaulle over deze kwestie zijn eigen gedachten hebben, Neder land en Duitsland stemmen in dit opzicht overeen. Erhard spreekt zo wel te Rome als te Parijs en Den Haag dezelfde taal: West-Duitsland zoekt nauwe en vertrouwelijke sa menwerking met alle partners in de EEG, een breed standpunt. Wat evenwel het nóg bredere stand punt van de nauwere politieke sa menwerking in Europa aangaat, zal Erhard waarschijnlijk van een kouwe (Haagse) kermis thuiskomen. Minis ter Luns heeft al in Londen duide lijk laten blijken, dat de Nederlandse regering de Europeanen hiervoor nog lang niet rijp acht. Zie de heer De Gaulle, die Engeland niet in het spel wil betrekken. Zie ook de Britten z£lf, die het veel te druk hebben met oe a.s. verkiezingen om voors hands een duidelijk omlijnd stand punt in te nemen. De 68-jarige premier van Israel, Levi Esjkol, treedt in de loop van deze maand in het huwelijk met mej. Miriam Zelikovitsj, 38 jaar oud. Zij is bibliothecaresse van het parlement, Esjkol is sinds vier jaar weduwnaar. Amerikaans-Turkse manoeuvres. Amerika heeft inmiddels besloten de manoeuvres met Turkse eenheden in het noorden van de Egeische Zee door te laten gaan ondanks de crisis om Cyprus, zo wordt van welingelich te zijde in Washington vernomen. Aan de oefening van de Amerikaanse zes de vloot zullen drie Turkse duikbo ten deelnemen. Later in de maand is er een Ame rikaans-Griekse vlootoefening. De Amerikaanse overheid heeft de kwes tie besproken met Turkije en Grie kenland. Geen der beide landen heeft enig bezwaar geopperd. Het wrak van het Amerikaanse verkeersvliegtuig, dat sinds zondag in de buurt van het meer van Tahoe in Californië werd vermist met vijf entachtig mensen aan boord is op een berghelling gevonden, 't Toestel, een Constellation, is verongelukt op een hoogte van ongeveer 2750 meter. Het wrak werd ontdekt door de pi loot van een hefschroefvliegtuig, die later bij de plaats van het ongeluk landde. Hiermee kwam een einde aan de grootscheepse opsporingsactie, waaraan vijftig vliegtuigen deelna men, die zondag begon en maandag morgen vroeg werd hervat. Alle vijfentachtig inzittenden van het vliegtuig zijn bij de ramp omge komen, zo werd later meegedeeld toen een arts ter plaatse een onder zoek had ingesteld. De ramp heeft zich in een sneeuwstorm voltrokken. Een beeld van het bezoek, dat de Paus aan de voorstad Casalbertone bij Rome heeft gebracht. Paus Paulus droeg in de kerk van de H. Maria de Vertroostster een H. Mis op. Hier is hij gefotografeerd in zijn open auto temid den van de gelovigen, van wie er velen een ballonnetje met het opschrift „Viva il Papa" (levq de paus) droegen. PAASBOODSCHAP PAUS PAULUS OP EERSTE PAASDAG Paus Paulus XI zal op eerste Paas dag, 29 maart, een boodschap tot de wereld richten en deze besluiten met de traditionele zegen Urbi et Orbi. Dit blijkt uit het program van de Vatikaanse Radio, dat gisteren ge publiceerd werd. Toespraken van beide leiders De minister-president en mevrouw Marijnen hebben maandagavond de Duitse bondskanselier, prof. dr. L. Erhard, en diens minister van buiten landse zaken, dr. G. Schroeder, in Wassenaar een diner aangeboden. Tot de aanzittenden behoorden behalve de deelnemers aan het overleg in kleine kring, ook de vice-minister- president en minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, en de minister van De fensie, de heer P. J. S. de Jong, Ver der waren onder anderen aanwezig de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, de deken van het Corps Diplomatique, baron F. X. van de Straten-Waillet, en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Minister-president Marijnen heeft aan het diner een toespraak gehou den waarin hij zijn vreugde uitsprak over dit eerste officiële bezoek van de bondsrepubliek Duitsland aan Ne derland. Dit bezoek mag worden ge zien als een bewijs van de vriend schap en de samenwerking die se dert het ontstaan van de bondsrepu bliek is gegroeid. Op het gebied van de bilaterale betrekkingen is een groot deel van de uit de tweede wereldoorlog ontstane hindernissen weggenomen. De pre mier wees in dit verband op het Ne derlands-Duitse algemene verdrag. De komst van de bondskanselier is een verdere stap op de weg naar verdere versteviging van de nieuwe banden. BERLIJNSE MUUR De Nederlandse regeringsleider zei te kunnen verzekeren dat de bonds regering bij haar streven naar het doen verdwijnen van de Berlijnse muur en naar hereniging van Duits land op basis van vrije verkiezingen kan rekenen op de steun van de Ne derlandse regering. Daarop bracht minister-president Marijnen een dronk uit op de president van de Duitse bondsrepubliek. Bondksanselier Erhard heeft in zijn antwoord gezegd dat het nieuwe Duitsland bereid is de Nederlanders de hand te reiken om een nieuwe we reld op te bouwen. De Duitsers wil len degenen de hand reiken die veel geleden hebben en die niet kunnen vergeten en ook degenen die niet willen vergeten. Hij zei dat ais hij door dit bezoek de zielen en de har ten van de Nederlanders kon raken, hij dat als het grootste succes van zijn reis zou beschouwen. Duitsland erkent met dankbaarheid dat Nederland na de oorlog één van de eerste landen was die bereid wa ren met de Duitsers een democratisch Europa op te bouwen. De Duitsers ONTHULLING VAN UITGEWEKEN RUS Bij de Amerikaanse geheime dienst en het ministerie van buitenlandse zaken zitten communistische spion nen die in Washington en in het bui tenland werkzaam zijn. De man die dit volgens de „New York Journal American" heeft onthuld is een naar het Westen uitgeweken voormalige hoge functionaris bij de Russische geheime dienst, Michal Goleniewski. Volgens het blad heeft Goleniewski namen genoemd en het licht gewor pen op een schandaal, dat het geval Alger Hiss, een vroegere hoge amb tenaar bij State Department die ge heimen aan de Sowjet-Unie uitlever de zou overtreffen. Uit verklaringen van Goleniewski zou voorts zijn gebleken, dat onge veer een en een kwart miljoen dol lar van de Amerikaanse geheime dienst via lekken in Wenen in de zakken is gevloeid van de Russische geheime dienst en van Italiaanse en Amerikaanse communisten. Voorts zouden, aldus het bericht in de „Jour nal American" alle Amerikaanse am bassades en andere diensten door communistische agenten zijn geïnfil treerd. Slechts de FBI, de federale recherche, was hiervoor gespaard ge bleven. v De geheime dienst en het ministe rie van buitenlandse zaken wilden geen commentaar op het bericht le veren. Naar maandag in Washington ver luidde heeft Goleniewski, die van Poolse afkomst is en in 1961 naar de Verenigde Staten kwam, inlichtingen verstrekt die leidden tot dex arres tatie van belangrijke geheime Sow- Het proces tegen Zwitserse arts In het proces tegen de 59-jarige zehuwspecialist dr Gerard Savoy, die ervan wordt beschuldigd met voorbedachte rade in juli 1961 de 64- jarige Amerikaanse miljonaire mevr. Marjorie Bird door toediening van opium en bella donna en het uitstel len van een bloedtransfusie gedood te hebben, is gisteren met het horen van de getuigen a décharge begon nen. De Zwitserse verpleegster Alice Servais, die de weduwe Bird in 1958 en in 1961 verzorgd had, verklaarde, dat de Amerikaanse een abnormaal leven leidde en „handenvol" slaap pillen gebruikte. De verpleegster had, toen de we duwe steeds meer slaappillen wilde hebben, er namaak-pillen tussen door gedaan omdat dokter Savoy zijn pa tiënte minder pillen wilde geven. De 49-jarige Roemeen Nicholas Sturdza, die in dit proces terecht staat op beschudiging van voor twee-en-een-half miljoen gulden aan juwelen van mevrouw Bird gestolen te hebben, leek volgens de verpleeg ster zeer aan de weduwe gehecht te zijn. Enige tijd vóór de dood van me vrouw Bird os dokter Savoy met een nieuwe behandeling begonnen waaraan morfine-injecties te pas kwamen die de verpleegster op 200 mijl ten zuiden van Halifax is de Liberiaanse tanker „Amphialos" in tweeen gebroken. Bij deze scheepsramp nauwkeUrige instructies van de dok- kwamen 2 Griekse zeelieden om het leven. De overige opvarenden, 34 man werden aan boord genomen van de toediende. Van een „hoog nodige Canadese torpedobootjager „Athabaskan". Rechts op de foto is nog de reddingssloep te onderscheiden, waarmee bloedtransfusie had zij nooit ge- dit gebeurde. hoord. De Franse ex-minister Jacques Soustelle is zaterdag in Zwitserland gearresteerd en uitgewezen. willen het verleden niet ontkennen. Erhard drong er echter op aan dat men met elkaar tot overeenstemming komt om de taken te kunnen aanpak ken, die de toekomst stelt. De bondskanselier wees op het ve le dat het Nederlandse en het Duitse volk verbindt. Europa kan niet bloei en als het geïsoleerd is. Duitsland staat open voor de wereld. Er zijn nog vele hinderpalen op de weg naar Europa's eenwording. „Wij zullen proberen de goede weg te vinden maar wij mogen ons geeit overdreven illusies maken." Met de woorden „Leve onze vriend schap," beëindigde de bondskanselier zijn toespraak. jetagenten. Deze waren in westelijke landen, buiten de Verenigde Staten, gearresteerd. Goleniewski had van 1958 in verbinding gestaan met ver bindingslied en van de Amerikaanse geheime dienst in Polen. Hij ver schafte de Amerikaanse agenten veel inlichtingen, die in sommige geval len leidden tot de arrestatie van Sowjetagenten in het Westen. In enkele Belgische kranten is gis teren opheldering geëist over een on geval, dat zich de vorige week in het Belgische garnizoen in Leopoldsburg bij een militaire oefening heeft voor gedaan en waarbij een tiental dienst plichtigen een rookvergiftiging heeft opgelopen. Bij deze oefening moesten de mili tairen door een 20 meter lange buis kruipen, waarbij een rookgordijn was gelegd. Door de wind werd de rook echter in de buis gedreven, waardoor de dienstplichtingen wer den bedwelmd. Een soldaat is gisteren overleden. De negen anderen zijn in een mili tair ziekenhuis opgenomen. De toe stand van vier soldaten is nog zeer ernstig. De .justitie heeft een onder zoek ingesteld. i ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70 en 100 of f 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft ze. Grote keuze in alle pry zen. LICHTE VORST Het na-winterweer met in de nacht lichte vorst houdt nog aan. In deze omgeving wordt de wind tijdelijk veranderlijk in verband met de na dering van een kleine storing, die van het noorden van de Noordzee naar het zuiden trekt. Deze storing kan plaatselijk wat lichte regen, ij zei of sneeuw veroorzaken, in hoofdzaak in de kustprovincies. Aangezien er nog veel bwolking in onze omgeving aanwezig blijft zal de temperatuur overdag op de meeste plaatsen niet meer dan enkele graden boven het vriespunt stijgen. Bij zwakke wind van zee zijn dicht bij de kust tijde lijk iets hogere temperaturen moge lijk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- en MAANSTANDEN 4 Maart: zon op 7.22, onder 18.24; maan op 0.05, onder 9.54. H oogwaterstanden 4 Maart: v.m. 6.47; n.m. 19.04. KORRELTJE Men moet willen leven en weten te stftven. (Napoleon)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1