Onderzoek naar Nederlands schot op Belgische grond ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 DE LE1D9E COURANT PAGINA 9 Reügiou KmuUwnd»! Hiarlemmaistiiit 123 Tel. 01710-22889 Geboorte-aankondigingen Prinses Margaretha (30) van Zweden heeft zich verloofd met de niet- adellijke Engelsman John Ambler (40) uit Londen. TAFEL EN STOELEN AAN WEERSZIJDEN VAN DE GRENS De parketten van Breda en Turnhout hebben precies op de Belgisch-Neder landse grens onder Weelde een onder zoek ingesteld naar het optreden van twee Nederlandse douaniers, die don derdagavond op Belgisch grondgebied een van smokkel verdachte bewoner van Turnhout hebben aangeschoten. Het werd een zitting van de onder- zoekrechter in de open lucht waarvoor ijlings een tafel en énkele stoelen aan weerszijde van de grenslijn werden geplaatst, waarna de Nederlandse ma gistraten aan de ene kant en de Bel gische aan de andere zijde plaats namen. Een dergelijke gebeurtenis bij het on derzoek behoort tot de grote zeldzaam heden. De ondervraging van de Neder- ZEILEN EN DE BEROEPSVAART De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. van Aartsen, zal, wan neer behoefte blijkt aan speciale vei ligheidsmaatregelen, eventueel in de vorm van zeilverboden, alle aandacht schenken aan de belangen van het commerciële en het recreatieve ver keer op de rijkswateren. Hij is niet van plan dergelijke maatregelen te treffen zonder de daarbij betrokken belangengroepen te hebben gehoord. De bewindsman deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Post humus (PvdA) i.v.m. publikaties over een mogelijk verbod van de zeilsport op druk bevaren scheep vaartroutes. Het aantal zeilers, dat aanleiding heeft gegeven tot gevaar lijke situaties of aanvaringen op scheepvaartroutes is thans nog niet verontrustend groot, doch de minis ter voorziet, dat dit aantal met de te verwachten grote toeneming van vooral kleine zeilschepen zal kunnen stijgen in een mate, die tot een nader regelend optreden zal nopen. De bewindsman heeft niet de in druk, dat de beroepsschippers onvoor zichtig optreden, maar juist op de drukbevaren scheepvaartroutes is het voor snelvarende schepen niet altijd mogelijk om in noodgevallen tijdig vaart te minderen of uit te wijken. landse douaniers duurde tot laat in de middag. Ze verklaarden niet te hebben geweten zich op Belgisch grondgebied te bevinden, toen ze donderdag 'n auto sommeerden te stoppen en vuurden, toen de bestuurder aan het verzoek om te stoppen geen gevolg gaf. De beide Nederlandse douaniers, J. Adriaansens en J. Sanders, verbonden aan de centrale douanepost Tilburg, déden dienst in het grensgebied Baarle- Nassau-Hertog. De betrokken bestuur der, de 32-jarige J. Schoonjans uit Turnhout werd zwaar gewond aan een been en kreeg een schampschot in zijn rug. De achterbank van zijn auto werd bovendien in brand geschoten, maar hij hij kon tijdig uit de auto gehaald wor den. Terwijl de gewonde Schoonjans naar het ziekenhuis werd vervoerd, kwam de Belgische rijkswacht een on derzoek instellen, maar de Nederlandse douaniers weigerden op Belgisch grond gebied te komen uit vrees dan te wor den aangehouden. De Rijkswacht waar schuwde daarna het parket te Turnhout, waarna dit het parket te Breda waar schuwde. De gewonde Schoonjans reed met 'n Franse wagen die een vals kenteken had. Vermoed wordt, dat hij op weg was naar Nederland om daar smokkel waar te halen. Aan het onderzoek van de parketten gisteren namen uit België o m. de rechter van instructie A. Boekx en procureur Le Paige deel. Het Bre dase parket was vertegenwoordigd door de officier van justitie mr. R. Grasso en mr. A. J. Kalthoff. substituut voor Eco nomische Zaken. Naar de substituut officier van justi tie meedeelde is het waarschijnlijk, dat de Nederlandse douaniers tijdens hun optreden zich op Belgisch grondgebied hebben bevonden. De internationale Engelse kam pioenschappen tafeltennis, die ook dit jaar weer bijzonder sterk bezet zijn, zijn bij de enkelspelen gevor derd tot de halve finales. Bij de da mes hebben zich geplaatst Diana Rowe (GB), Mary Shannon (GB), Maria Alexandru (Roem.) en de kampioene van 1961 Eva Foeldi (Hong.), bij de heren Stanek (Tsj. SI.), Giurgiuca (Roem.), Johansson (Zwed.) en Markovic (Z. S.). AANVARINGEN IN DE MIST 2 Zeeschepen gezonken Op de Noordzee bij Terschelling zijn vrijdag in dichte mist vijf sche pen betrokken geweest bij aanvarin gen. De Spaanse coaster „Siërra Urn- bria" en het Zwitserse vrachtschip „Carona" zijn na de botsingen gezon ken. Alle opvarenden konden wor den gered. Het Spaanse schip kwam ter hoog te van de TerschelMngerbank in aan varing met het Zweedse schip „Tauri" Het Spaanse schip maakte zware slagzij en begon meteen te zinken. De zeventien koppen tellende beman ning kon aan boord van de Zweed worden genomen. De „Carona", die 2351 brt meet en eigendom is van de Swiss Shipping Company in Bazel, kwam twee mijl noordoostelijk van Terschelling in aanvaring met het Liberiaanse vrachtschip Evagelistria, 7.231 brt. Even later botste het Duitse vracht schip Byblos 3.241 brt van de Atlas Levante Linie in Bremen, op de Eva gelistria. De Liberiaan en de Duitser verloren elk contact met de Carona. De 34-opvarenden van de „Caro na", van wie twee vrouwen, stapten na de aanvaring in de sloepen en roeiden naar het lichtschip Ter schelling, dat hen aan boord nam. De kustwacht van Terschelling zond de reddingboot Carlot, die de 34 schipbreukelingen van het lichtschip overnam. De .Carona' zonk en ligt een halve mijl ten oosten van een w aar sohuwin gsboei. De Evagelistria, de Byblos en de Tauri liepen allen zware, maar niet ernstige schade op. Nazimoordenaar vrijgesproken Een Duitse oorlogsmisdadiger, de voormalige SS-onderofficier Leon- hard Scherer, is gisteren door de rechter in Kempten vrijgesproken. Vastgesteld werd, dat Scherer in sep tember 1942 tussen de 15 en 30 Rus sische vrouwen, kinderen en ohde mannen heeft gedood, maar dat hij dit in opdracht had gedaan. Tegen Scherer was zeven jaar ge vangenisstraf geëist. Scherer had opdracht gekregen naar Partisanen te zoeken en had zijn slachtoffer in een schuur onder gebracht. Daarna beval hij deze schuur in brand te steken. Degenen die er in slaagden aan de vuurdood te ontsnappen vielen onder het ma chinegeweervuur van de SS'ers rond de schuur. Scherer zelf beweert, dat hij in de vlammen geschoten heeft om de Russen de verschrikking van de verbrandingsdood te besparen. Scherer werd woensdag na 18 maan den voorarrest in vrijheid gesteld. Hij was postbode. Prinses Irene en Don Carlos in de stoeltjeslift in Lech, met de ski-latten ondergebonden. Exodus van christenen uit Oost-Pakistan Tachtigduizend christenen zijn tot dusver uit Oost-Pakistan naar de In dische staat Assam gevlucht. Dit heeft de Wereldraad van Kerken meegedeeld. Deze schatting berust op rapporten van zendelingen en missionarissen ter plaatse. De vluch telingen hebben verklaard dat mos lims in Oost-Pakistan zich meester hebben gemaakt van hun woningen en hun oogsten verbrand hebben. Volgens de raad verwachten rege ringsfunctionarissen in Assam, dat het aantal vluchtelingen het miljoen zal bereiken. Een correspondent van het Britse blad „The Observer" meldt uit As sam, dat de vluchtelingen een lange voetreis moesten maken door het bergachtige gebied vol oerwouden om aan de Pakistaanse vervolging te ontkomen. De vluchtelingen verklaar den, dat een groep van drieduizend van hen door de Pakistaanse politie werd beschoten toen zij de grens naar India overstaken. Nieuw euthanasieproces Terwijl de enig overgebleven be klaagde in het Euthanasieproces in Limburg, Hans Hefelmann, berecht wordt, heeft de rechtbank in Hann over een jarenlang vooronderzoek voor een nieuw euthanasieproces te gen drie dokters vrijdag bijna geheel voltooid. De rechter van instructie in Hannover deelde mee, dat de 68-ja rige professor Hans Heintze, de 69- jarige Werner Catel en de 72-jarige dr. Ernst Wentzler worden beschul digd van medeplichtigheid aan moord op een niet meer vast te stellen aan tal kinderen. De dokters zouden tot taak hebben gehad over leven en dood van geesteszieke of lichamelijk misvormde kinderen te beslissen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft vrijdag- b °6d aTnklager" worfen' avond in het Amsterdamse Concertgebouw de sehrikkelboekenweek ge- ^g^iend, die zal beslissen of tegen opend. Landbouw minister Biesheuvel had op de gala-avond zelfs met een jje ^rie dokters een aanklacht zal knellend probleem te kampen. Gelukkig kon staatssecretaris Diepenhorst worden uitgevaardigd. De drie dok van buitenlandse saken uitkomst bieden. terg bevinden zich niet in arrest Onbekend meesterwerk van Michelangelo Een onbekecd meesterwerk van Michelangelo is gereed om voor de eerste keer te worden tentoongesteld, 400 jaar nadat de schilder in een ar moedige hut is gestorven. Het beeldhouwwerk is een houten Christusbeeld, dat de grote architect beeldhouwwer en schilder vervaar digde toen hij 17 jaar oud was, 73 jaar voor zijn dood. Gedurende de vier eeuwen heeft het kunstwerk in een donkere hoek gehangen in het Santo Spirito-kloos- ter in Florence, overschilderd met zware lagen verf. Het was bekend, dat Michelangelo een dergelijk werk had vervaardigd in zijn jeugd maar pas twee jaar geleden werd het ge vonden. Een Duitse vrouwelijke des kundige bestudeerde het beeld in het klooster in 1062 en hield vol, dat het het vermiste meesterwerk was. Experts zeggen, dat de toestand van het beeld uitstekend is, behalve het haar. Een deel van dit haar werd door Michelangelo uit hout gesneden, maar hij plakte er ook een paar lok ken van vlas op. Deze lokken zijn losgeraakt. Roemeens bezoek aan rood China China hecht zeer veel belang aan het bezoek dat de Roemeense pre mier, Ion Gheorghe Maurer, komen de maand aan China zal brengen, zo hebben diplomatieke waarnemers in Peking donderdag gezegd. In Boe karest en Peking waren donderdag coramuniqué's gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de Roemeense de legatie begin maart met communis tisch China van gedachten zal wis selen over de „eenheid van het so cialistische kamp" en andere vraag stukken. De besprekingen winnen aan be lang door het feit, dat Roemenië dat bepaalde voorname punten van de Sowjetrussische politiek steunt, de Chinese zaak meer op de voorgrond heeft geplaatst en een scherp oor deel over de Chinese partij heeft vermeden. De Chinezen hebben dit beantwoord met een opmerkelijk hartelijker houding tegen Roemenië in het afgelopen jaar dan zij tegen de andere Oosteuropese bondgenoten of de Sow jet-Unie innamen. Denemarken krijgt Sowjet-schadevergoeding De Sow jet-Unie heeft besloten De nemarken schadeloos te stellen voor de Deense bezittingen, die in de laat ste wereldoorlog door de Russen zijn overgenomen. Het gaat hier om ver goeding voor voormalige Deense be zittingen in de drie Baltische repu blieken Estland, Letland en Litauen en in Russisch gebied, dat vroeger deel uitmaakte van Oost-Pruisen of Polen. Na Zweden zou Denemarken het tweede land zijn, dat schadevergoe ding voor de overname van eigen dommen in genoemde gebieden van de Russen krijgt. Verder zou Dene marken het eerste Navo-land zijn, dat een dergelijke behandeling van de zijde van de Russen ten deel is gevallen. In een communiqué wordt voorts gezegd, dat men aan Russische zijde met voldoening geconstateerd heeft, dat de Deense regering geen atoom bases op Deens gebied heeft laten aanleggen en ook niet van plan is dit te laten doen. Verloving aan Japanse hof Een speciale raad heeft gisteren met algemene stemmen toestemming gegeven voor de verloving van prins Josji van Japan, derde in de lijn voor de opvolging van de Japanse troon, en mej. Hanako Tsoegaroe, de 23-jarige dochter van een voormalige Japanse graaf. Het paar zal vermoedelijk in het najaar, na de Olympische zomerspe len, in het huwelijk treden. Z.- VIETNAM WORDT STEEDS ONVEILIGER In Saigon zijn scherpe veiligheids maatregelen genomen sinds het aan tal aanslagen door terroristen in de Zuidvietnamese hoofdstad is toege nomen. Er waren reeds verscheidene arrestaties verricht en wapens in be slag genomen. Een Amerikaanse of ficier verklaarde, dat deze maand in Saigon zes Amerikanen bij bomaan slagen om het leven kwamen. Acht- en-zestig werden gewond. Exporteert Ziveden kwikzilver-eieren De Zweedse federatie van eierhan- delaren heeft donderdag een onder zoek gelast naar beweringen, dat Zweedse eieren geringe hoeveelhe den kwikzilver bevatten die schade aan de menselijke hersenen zouden kunnen veroorzaken. Het onderzoek vindt plaats als ge volg van een invoerstop door Oosten rijk van Zweedse eieren. Dr. Stig Tejning, van het Zweedse instituut voor gezondheid en hygiëne in de Zuidzweedse plaats Lund, be weerde vorige week, dat hij in zes eieren deeltjes kwikzilver had aan getroffen. Zweedse eieren zouden kwikzilver bevatten doordat sommi ge boeren hun pluimvee zouden voe den met zaaigraan, dat kunstmest be vat. STRIJD IN KASJMIER Pakistaanse en Indische troepen hebben woensdag een zwaar gevecht geleverd aan de grens van het Pa kistaanse deel van Kasjmier. De Indische troepen zouden met „zware verliezen" teruggeslagen zijn. De Indiërs waren de bestandsgrens overgetrokken om een Pakistaanse voorpost te vernietigen. Op hun te rugtocht zouden de Indische troepen drie inwoners van Kasjmier hebben meegenomen en een Mohammedaans heiligdom hebben ontwijd, 'n Waar nemer van de Verenigde Naties zou op weg zijn naar de plaats waar ge vochten is. CRISIS IN GENèVE De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie zijn het gisteren als voor zitters van de ontwapeningsconferen tie in Genève niet eens geworden over de agende voor de behandeling van een aantal ontwapeningsmaat regelen. De Amerikaanse gedelegeer de, Foster, die dezelfde dag naar zijn land terugkeerde om president John son verslag uit te brengen, zei voor zijn vertrek tot persvertegenwoordi gers: „Wij zijn niet ontmoedigd, doch het zou prettiger zijn geweest als er wat meer voortgang had gezeten in de besprekingen die op 21 januari werden hervat." De ontwapeningsconferentie zal nu volgende week woensdag in plenaire besloten vergadering bijeenkomen om te trachten zelf haar agenda vast te stellen. In conferentiekringen verklaarde men, dat de Sowj et-Unie vasthoudt aan haar standpunt volgens hetwelk voorrang dient te worden gegeven aan het Russische voorstel, dat de militaire begrotingen met tien tot vijftien procent moeten worden ver laagd en aan haar denkbeelden over voorkoming van het verspreiden van kernwapens. Gerstemaier wilde Skorzeny niet zien In Madrid is donderdag een pers conferentie afgelast, omdat Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van het Westduitse parlement, de ex-SS-of- ficier en „bevrijder van Mussolini" Otto Skorzeny niet wilde ontmoeten. De persconferentie, waarop Gers tenmaier het woord zou voeren, zou donderdagmiddag gehouden worden. Toen Gerstenmaier echter liet weten dat hij de man, die hem in verband met de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 gearresteerd had, niet wil de ontmoeten, moest de organisator van de conferentie ingrijpen. Hij kon namelijk niet garanderen dat Skor zeny, die als correspondent van een Westduits blad een perskaart bezit, niet op de persconferentie zou ko men. Skorzeny woont al jaren in Madrid, waar hij een im- en export zaak heeft. Een hoekje in de Madrileense residentie van Don Carlos, de verloofde van prinses Irene. Het huis staat in de Hermanos Becquerstraat 6 in de Spaan se hoofdstad. Boven de schoorsteen hangt een portret van Don Carlos VH (Don Carlos Maria de los Dolores de Borbon Y Parma-Este, hertog van Madrid), een van de voorouders van Don Carlos, die een van de eerste verbreiders was van het „Carlisme".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9