IN DE BOLLENSTREEK LIGT DE LENTE IN T VERSCHIET Zonder klemmen lijmt u snel met SNELFIX ^0 OVERBODIG LAWAAI ZAL OP KEUKENHOF WORDEN GEWEERD TWEE DODEN, VIJF GEWONDEN RESPECT OOGSTEN: VAN DE GAULLE ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Dg LEIDSE COURANT Ofschoon we natuur lijk. geen „hei" mogen roepen eer het werke lijk zo ver is, toch na dert de lente. Wat meer zegthier en daar hebben de we de eerste boden daarvan reeds met eigen ogen gezien. Hoeweil nog schuchter steken de crocussen een eierdooiergele bloem boven het gras of de grauwe grond en het zal niet lang meer duren of ook de eerste velden met deze voorjaarsbloe men bij uitstek staan in de bollenstreek te pronk. 't Zit in de lucht en 't zit in de aarde. We snuiven de lente. Brandt dringt aan op bezoekerspasjes Een dag na het mislukken van 't achtste gesprek met Oostduitse auto riteiten over de bezoekerspasjes heeft burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn opnieuw een dringend beroep op de Westruitse regering ge daan, tot een gemeenschappelijk uit gangspunt te komen voor verdere onderhandelingen met Oost-Duits- land. In een toespraak voor radio en televisie stelde Brandt vrijdag voor, hiertoe een bijeenkomst te be leggen van vertegenwoordigers van de regering te Bonn, de Westberlijn- sc senaat en de drie grote Westduit- se politieke partijen. Wklily Brandt, vrklaarde, dat hij de pasjesregeling met Kerstmis verantwoord achtte en in een dergelijke overeenkomst een succes voor de mensen en de Duitse zaak ziet. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT (Advertentie) Eerst ministerieel gesprek over Maleisië De premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman, heeft vrijdag ver klaard, dat overeenstemming op mi nisterieel niveau vooraf moet gaan aan vredesbesprekingen tussen de leiders van Indonesië, de Philippij- nen en Maleisië. De Toenkoe zei dit naar aanleiding van een vrijdag in Djakarta door Soekarno en Macapa- gal uitgegeven verklaring, waarin wordt aangedrongen op een spoedige onvoorwaardelijke topconferentie met de Maleisische premier om 'n vreed zame oplossing van het geschil om Maleisië te bewerkstelligen. Als de ministeriële besprekingen geen re sultaat opleveren heeft het houden van een topconferentie geen zin, zo zei Abdoel Rachman. MALTA 1\0G NIET ONAFHANKELIJK De Britse regering heeft de be raadslagingen over de verlening van onafhankelijkheid aan Malta ge schorst, nadat pogingen om tot een politiek compromis te komen tot dus ver niet tot resultaat hebben geleid. De besprekingen met politieke lei ders van Malta hadden tot doel, het eiland met ingang van 31 mei onaf hankelijk te maken, maar volgens Op de komende Keukenhof-tentoonstelling, die 26 maart a.s. de poorten voor het bloemenminnende publiek zal openen, zal over bodig lawaai worden geweerd. Onder dat lawaai is dan ook begre pen het geluid van draagbare radio's. Op internationaal niet mis te verstane wijze zal daarvan den volke worden kond gedaan, zoals blijkt uit bovenstaande foto van een waarschuwing, die op vele plaatsen het bloemrijke bos zal „sieren". welingelichte kringen zal een de finitief besluit nu wel enige tijd op zich laten wachten en moet betwij feld worden, of de oorspronkelijke streefdatum kan worden gehand haafd. De Britse minister voor Gemene bestzaken en Koloniën, Duncan Sand ys, schorste het overleg met het oog op zijn komende reis naar O.-Afri ka. Men is het nog niet eens kun nen worden over de vorm van Mal ta's grondwet, de rol van de Katho lieke Kerk de grootste kerk op het eiland en zelfs niet over de vraag, of de 350.000 bewoners van Malta eigenlijk nu reeds onafhan kelijkheid moeten krijgen. „Afoord per post?' voor rechtbank Gisteren is in Genua het proces begonnen tegen de 43-jarige Italiaan se dierenarts dr. Renzo Ferrari, die er van wordt beschuldigd de echt genoot van zijn geliefde „per post" te hebben vermoord. De vrouw, Re- nata Allevi (30), die beschuldigd wordt van abortus, staat eveneens terecht. Volgens de tenlastelegging had de zuivelhandelaar Tranquillo Allevi (50) op 25 augustus 1962 uit Milaan een aangetekend pakje ontvangen, dat een flesje met rode vloeistof be vatte. In een begeleidende brief werd hem verzocht het aperitief te keuren en hiervan verkoop-agent te worden. Do volgende dag proefde Allevi van de drank en twee vrienden van hem nipten er even van. Zij vonden, dat er een bittere smaak aan zat. Korte tijd later werden de drie mannen onwel. Allevi stierf enkele uren la ter in een ziekenhuis, maar zijn vrienden herstelden spoedig. Volgens door de justitie geraad pleegde deskundigen bevatte de vloeistof strychnine, maar getuigen- deskundigen van de verdediging me nen, dat het een plantengif was. Dertien jubilarissen bij Gesman en Zoetemeijer Drie koninklijke onderscheidingen Dertien jubilarissen van het Alphens Bouwbedrijf van de fa. Gesman en Zoetemeijer zijn gisteravond in gebouw „Nabij" in aanwezigheid van het gehele personeel tijdens 'n feest avond op hartelijke wijze gehuldigd. Vooral voor de heren H. v. d. Hoogt, J. C. de Jong en L. Kalshoven was het een bijzondere feestdag, want zij her dachten hun 40-jarig arbeidsjubileum by dit bedrijf. Dit feit was voor burge meester Bruins Slot aanleiding om met secretaris A. Veenhuijsen en hun echt genoten het grootste gedeelte van deze feestavond bij te wonen. Na een kort inleidend woord van de heer L. Gesman sprak de burgemeester de drie jubi larissen hartelijk toe. Hij wees er daar bij op, dat het voor een bedrijf als van de heer Gesman toch wel van bijzonder belang is te weten, dat zijn personeel zo trouw in het bedrijf werkzaam blijft. Dat getuigt, aldus Alphens burgervader, van een goede geest en samenwerking tussen de personeelsleden en de directie. Ter gelegenheid van dit jubileum reik te burgemeester Bruins Slot aan de he ren J. C. de Jong en L. Kalshoven de ere-medaille in zilver verbonden man de Orde van Oranje Nassau en ontving de heer H. van der Hoogt deze onder scheiding in brons. De jubilarissen werd KO VAN DUK BLIJFT SPELEN IN „DE OPVOLGER" Ko van Dijk, hoofdrolvertolker in het toneelspel „De opvolger" van Reinhard Raffalt, heeft zich bereid verklaard mede te werken aan nog zes opvoeringen door de toneelgroep Ensemble. Hü is onlangs toegetreden tot de Haagse Comedie, om welke reden „De Opvolger" van het reper toire moest verdwijnen. De bijzon der grote belangstelling voor het stuk is echter blijven bestaan. Overleg tussen Ko van Dijk en Ensemble heeft ertoe geleid, dat in augustus van „De Opvolger" nog voorstellin gen zullen worden gegeven in Utrecht Rotterdam, Nijmegen en Tilburg. MILITAIRE BOTSINGEN Gistermorgen is op de weg van Ol- denzaal naar Hengelo de 19-jarige dienstplichtige soldaat W. V. v. Dam verongelukt. Soldaat Van Dam bege leidde als motorordonnans een colonne militaire auto's. Bij het passeren raakte hij één van de wagens van de colonne, waardoor zijn motor naar links uit week en een tegenligger raakte. Hij was op slag dood. Soldaat Van Dam diende bij het 17e infanteriebataljon dat in de legerplaats Oirschot is gelegerd. Hij was ongehuwd en woonde in Utrecht. Eén militair is gedood, één is er ernstig gewond en vier zijn licht ge wond bij een ongeval dat zich gisteren heeft voorgedaan in Leusden op de kruising Doornse Grintweg-Kolonel v. Royenweg. Een vrachtauto gaf daar geen voorrang aan een militaire drie- tons vrachtauto, die onderweg was van de schietbaan op de Leusderheide naar het depot geneeskundige troepen in Amersfoort. De vrachtauto ramde de militaire wagen met zo'n kracht dat de laatste kantelde. Om het leven gekomen is de 19-jarige dienstplichtig soldaat M. J. Dullemond uit Rotterdam, terwijl de 23-jarige dienstplichtige soldaat C. N. H. Bicker uit Amsterdam ernstig werd gewond. Hij is opgenomen in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Beide mi litairen waren ongehuwd. Een jongetje in Dubbeldam, de twee-jarige Evert van der Weyden, is in de sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Een zware binnenbrand heeft in een overhemdenfabriek te Kerk- rade een schade aangericht van on geveer 120.000 gulden. De brand moet ontstaan zijn in de strijkinrichting van de fabriek, de N.V. Artifex. het eremetaal door burgemeester Bruins Slot op het podium op de revers ge speld. De heer P. C. Veer, districtscommis saris van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond, sprak de jubilarissen in het algemeen toe, waarbij hij hen steunpilaren noemde voor het bouwbe drijf in het algemeen maar voor de fa. Gesman en Zoetemeijer in het bijzonder. Zowel de heren J. C. de Jong, L. Kals hoven en H. van der Hoogt, als de he ren M. Overmeer, Th. Binnekamp, W. Hoepel, B. Ketel en P. Hoepel, die 25 jaar in dienst van het bedrijf zijn en de heren M. A van Egmond, C. J. de Heij, H. van Oeveren, J. P. van der Lee en J. v. d. Laken, die hun koperen arbeids jubileum herdachten, ontvingen de draagmedaille van de bond met de daarbij behorende legpenning. Vervolgens sprak namens de Alg. Bouw Arbeiders Bond de heer A van Veen en namens de Chr. Bouwarbeiders Bedrijfsbond de heer Ph. Dijs, die en kele jubilarissen bovendien een ge schenk onder couvert aanbood. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer Chr. Vrolijk uit Bos koop, huldigde in de eerste plaats de oudste directeur van het bedrijf, de heer G. Gesman in verband met diens 70ste verjaardag ter gelegenheid waarvan deze avond werd aangeboden. De heer Gesman ontving een fraaie vulpotlood als geschenk. Vervolgens bood de heer Vrolijk alle jubilarissen een persoonlijk geschenk aan en ontvingen alle dames een bloemstuk. Namens de directie werden de jubi larissen door de heer W. J. Gesman toe gesproken. Allen ontvingen 'n geschenk onder couvert en de dames een boeket bloemen. De heer L. Kalshoven sprak woorden van dank namens allen. De avond werd opgeluisterd door het cabaretgezelschap van Renee van Voo- ren, waarin o.m. optraden de artisten Willy en Willeke Alberti, de goochelaar Markowitz en het orkest van Jan Staats met zang van Tiny de Cler. Uit het hartelijk applaus viel duide lijk op te maken, dat het optreden bij zonder gewaardeerd werd. Burgemeester Bruins Slot speldt de heer Van der Hoog het koninklijk brons op, nadat hij eerder de heren C. J. de Jong (rechts) en L. Kalshoven (midden) de koninklijke onderscheiding In zilver had uitgereikt. Zie foto boven. REGEREN is niet alleen een beleid uitstippelen en uitvoeren, maar ook het aanvaardbaar maken bij het publiek, het „verko- SPECIALI TEIT Johnson en Home kunnen wel wat van hem leren wone jongen uithing ging er best in. Maar juist de laatste tijd komt daar een kentering in. Er blijkt toch wel een behoefte te be staan wat op te kijken te gen het gezag en er komt nu toch wel waardering voor de manier waarop Kennedy en zijn vrouw van het Witte Huis iets maakten dat respect inboe zemde doordat het de glans DE GAULLE: glorie van de natie pen", om een reclameterm te gebruiken. En hoe moei lijk dat is ervaren nu de Britse premier Sir Alec Douglas-Home en de Ame rikaanse president Lyndon B. Johnson. Hoe goed dat kan kunnen zij bewonde ren bij de Franse presi dent Charles de Gaulle. Over Johnson laaide bij de Amerikanen geestdrift op toen hij aan de macht kwam: hij nam zelfverze kerd en krachtig de teu gels over en bovendien was hij zo heerlijk ge woon. Dat laatste was ei genlijk een verademing voor de Amerikanen, die toch nog al eens de spot dreven met de wat op een elegante hof sfeer lijkende geest in het Witte Huis en zich daar zelfs wel eens aan ergerden, getuige al lerlei boekjes, grammo foonplaten en opmerkin gen in tv-shows. Dat Johnson zo de ge- men voor hem geen ont zag heeft, betekent het ook dat men het voor het land evenmin heeft. ZWAKKE KANTEN ZO WORDT het Johnson een beetje aangewreven dat hij het aanzien van de V.S. heeft laten dalen. En men spot over zijn gewel dige daden: zomaar Enge land bestraft door voor nog geen ton aan militaire hulp in te houden, daar maak je indruk mee. En onvervaard drie Cubaanse vissersboten overmeesterd, tsjonge toch. Waarbij men het het belachelijkst vindt dat na teruggave nog ijlings met excuses de vlaggen werden nagestuurd. SIR ALEC: ...niet alles weten kreeg die men zich bij macht voorstelt. Een jongen die cowboy gijn bedrijft en bezoekers te grote Texas-hoeden over de oren laat zakken, zal best een fidele vent zijn, maar is niet iemand voor wie je automatisch respect hebt. En van wie je ook niet kunt verwachten dat de buitenwereld respect zal hebben. De president van de V.S. is het sym bool van de natie en als LYNDON BAINES: geweldige daden Dit zijn daden, aldus zegt men, waarmee een grote natie zich belache lijk maakt. Deze wrevelige reactie en de tijdbom van het geval-Baker met zijn fraude-luchtje kos ten Johnson zeer veel po pulariteit. Dat is niet al leen naar met het oog op de komende verkiezingen, het is het ook nu al want hoe minder gezien een pre sident is, hoe meer het parlement zich durft ver oorloven tegen hem in te gaan. In Engeland daalt het aanzien van Sir Alec. Eerst vond men het charmant en ook eerlijk van hem dat hij wel eens zei iets niet te weten; een premier is ook maar een mens die toch niet alles kan weten. Maar onlangs verklaarde hij dat het Engeland economisch in lang niet zo goed was gegaan. Prompt daarop kwamen berichten over enorme tekorten op de be talingsbalans, min of meer konsekwenties van het ontwikkelingsprogramma dat de regering is begon nen. Sir Alec wordt nu toegevoegd dat hij inder daad niet alles hoeft te weten, maar dat er een paar dingen zijn zoals de toestand van het land waarmee hij op de hoogte hoort te zijn. En dan ook goed. De vraag rijst nu of de regering met alle geweld een gunstig klimaat voor de verkiezingen wil kwe ken, ook al zou de econo mische rekening ervoor later wel eens enorm hoog kunnen zijn. Die verden king vindt niemand char mant meer. En Sir Alec had kunnen voorkomen dat zij opkwam. EN DAN De Gaulle..Die streeft ernaar het aanzien van Frankrijk in de we reld te verhogen. Inzake Cyprus heeft hij wat dat betreft een meesterwerkje op touw staan. Tot dusver hield hij zich er volstrekt buiten, zodat enige blaam voor chaos hem niet kan treffen. Nu stelt Parijs vaaglijk voor nadat al les zo'n beetje is vastgelo pen en zelfs Oe Thant wei nig of niets heeft kunnen bereiken een conferen tie te beleggen van alle landen die belangen heb ben in het oosten van de Middellandse Zee. Zelf heeft Frankrijk daar ei genlijk net zoveel belan gen als de IJslanders op Java, maar goed. Of van de voorgestelde conferentie iets te ver wachten valt is dubieus, maar ze zou in ieder ge val een h^eel stel andere landen - waaronder Egyp te - in directe aanraking met de zaak brengen en dat zal men daar zeer op prijs stellen. Wat Cyprus betreft haalt het voorstel misschien niets uit misschien ook wel, je weet nooit maar dat de sympathie voor Frankrijk erdoor stygt in de halve wereld van het Nabije Oosten is zeker. De Gaulle heeft weer een oogst aan respect binnen gehaald, ook binnenslands want iedere Fransman waardeert een president die aan de glorie van de natie bijdraagt. Vooral als het niets kost.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3