ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Voorz. „Bloembollencultuur" nam afscheid met twee wensen De nieuw benoemde commissaris der koningin in de provincie Overijs sel, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die gisteren afscheid heeft genomen als voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, heeft het bloembollen vak een testament ach tergelaten. waarin twee wensen ver meld worden. Hij hoopte dat men niet door gaat met versplintering in het vak, maar dat jongeren de banier zullen dragen om eenheid te verkrijgen en voorts wenste hij dat men zo spoedig moge lijk zal komen tot verwezenlijking der plannen voor het verenigingsge bouw in Haarlem. In een jaar wordt voor een bedrag van 275.000.000 ont vangen voor de export der bloem bollen, maar men heeft niet eens enkele miljoenen gulden over om een gebouw tot stand te brengen. Namens de leden heeft de onder voorzitter Van de vereniging, de heer Th. Hoog, de scheidende voorzitter dank gezegd voor de wijze, waarop deze zeventien jaar leiding heeft ge geven aan de vereniging. Hij bood een antieke aquarel aan. Ook zal jhr. van Nispen nog een wens kunnen ui ten voor een tweede geschenk. Verder hebben het woord gevoerd ir. A. de Zeeuw, directeur van de tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij, dr. A. J. Ver- hage, als oud-voorzitter van de ver eniging en voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen en de heer F. J. van der Kolk, voorzitter van de Bond van Bloembollenhan delaren. Onder de talrijke genodigden wa- Douane schoot op smokkelaar Bij een poging tot ontsnapping is don derdagavond een Belgische smokkelaar in het gebied aan de Nederlands-Belgi sche grens ten noorden van Turnhout door twee kogels, afgevuurd door de Nederlandse douane, getroffen. De man die ernstig aan het been werd gewond, is in een ziekenhuis in Turnhout op genomen. Hü verkeert niet in levens gevaar. In de Belgische pers wordt gesproken van een .grensincident", omdat de smok kelaar zich reeds op Belgisch grond gebied zou hebben bevonden, toen de Nederlandse douane het vuur opende. De schietpartij deed zich voor nabij een klooster, dat gedeeltelijk tot de Ne derlandse enclave van Baarle-Nassau behoort De smokkelaar weigerde ge volg te geven aan een bevel van de Nederlandse douane om te blijven staan en hij sloeg in zijn auto op de vlucht. Bij de daarop volgende beschieting werd hij twee keer in een been getroffen. De Belgische rijkswacht nam de auto in beslag. Er werden vervalste nummer platen en autopapieren in aangetroffen. Calvijn op postzegel De sterfdag van Johannes Calvijn, 27 mei 1564, zal herdacht worden in Frank rijk, Calvijn's geboorteland, in Zwitser land, het land waar hij gearbeid heeft, en in vele landen waar hij zijn invloed uitoefende en nog uitoefent. De Franse posterijen zullen een speciale postzegel uitgeven, in Parijs bereidt een comité herdenkingsbijeenkomsten voor, in Straatsburg komen een Calvijnconfe- rentie en tentoonstelling, en in Genève zal de gedenkdag vergezeld gaan van een speciale uitgave van enkele van Calvijn's werken en van een aantal le zingen. In Schotland staat een televisie uitzending. gewijd aan de betekenis van Calvijn, voor maandag op het program ma. ren bij dit afscheid in het „Krelage- huis" o.a. de burgemeester van Haar lem mr. O. P. F. M. Cremers. In zijn dankwoord verklaarde jhr. Van Nis pen wekenlang tegen dit afscheid op gezien te hebben. Het werk voor de vereniging en de bedrijfsgenoten had hem altijd zeer geboeid. Hij begreep nu, dat het een groot risico was ge weest, dat hij als buitenstaander in 1947 als voorzitter was gekozen. Het werk was niet altijd gemakkelijk ge weest. Binnen de vereniging moes ten verschillende belangen gediend worden. Hij verzekerde, steeds ge probeerd te hebben open en eerlijk in het midden van de vereniging te staan. De voorzitter zag hij altijd als het bindende element van de ver schillende stromingen. Hij was er echter over verheugd zoveel vriend schap in het bloembol] en vak onder vonden te hebben, een vriendschap, welke hij als een kostbare herinne ring mee naar Overijssel zou nemen. NEDERLANDSE BISSCHOPPEN NAAR ROME Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bischop van Haarlem, vertrok vrij dagmiddag 28 februari per vliegtuig naar Rome om deel te nemen aan de vergaderingen van de concilie commissie voor de theologie. De bij eenkomsten van deze commissie be ginnen 2 maart. Mgr. van Dodewaard zal tot nadere aankondiging de ko mende weken 's woensdag geen au diëntie kunnen verlenen in verband met zijn verblijf in Rome. Mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, vertrekt maandag 2 maart per vliegtuig vanuit Düssel- dorf naar Rome. Mgr. De Vet, bisschop van Breda, vertoeft reeds in Rome. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, verblijft sinds 22 fe bruari tê Rome. Mgr. Jansen, bisschop van Rotter dam, lid van de conciliecommissie voor de Oosterse kerk, vertrekt 9 maart naar Rome. TEGEN LUCHTVERONTREINIGING Shell gaat in Pernis 200 meter hoge schoor steen bouwen voor 11 miljoen gulden 25 Oude schoorstenen worden buiten gebruik NIEUWE AMERIKAANSE BEVELHEBBER IN STILLE OCEAAN Het Witte Huis heeft gisteren aan gekondigd, dat admiraal Ulysse G. Sharp benoemd is tot bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan ter vervanging van admiraal Harry D. Feit. Admiraal Feit gaat per 1 juli van dit jaar met pensioen. ECHO-1 AAN DE HEMEL BOVEN ONS LAND De kunstmaandienst van de sterre- wacht te Utrecht maakt bekend dat de Amerikaanse ballonsatelliet Echo- 1 de komende dagen weer te zien zal zijn, gaande van west naar oost aan de zuidelijke hemel. Zij zal een grootste hoogte boven de horizon be reiken, die ligt tussen 45 en 65 gra den. Zij zal zich op de in onder staande tabel aangegeven dagen en tijdstippen juist in het zuiden be vinden: op 28 februari om 21.07 en om 23.07 uur, op 29 februari om 19.58 en om 22.00 uur, op 1 maart om 20.53 en om 22.54 uur, op 2 maart om 19.46 en om 21.48 uur, en op 3 maart om 20.41 uur. De andere ballonsatel liet Echo-2 zal de komende weken nog niet te zien zijn. gesteld De Shell olieraffinaderij in Pernis zal binnen een jaar 25 schoorstenen variërende van een hoogte van 25 tot 105 meter, huiten gehruik stellen en vervangen door een schoorsteen, die 200 meter hoog wordt en duizend kubieke meter hinderlijke gassen per seconde in de hogere luchtlagen zal blazen. Met de bouw van deze schoor stenen en de aansluiting op de diver se ovens is een bedrag van elf mil joen gulden gemoeid. De Shell hoopt door deze maatregel de hoeveelheid zwaveldioxyde, die bo ven het Botlek-Europoort-gebied wordt geproduceerd en neerslaat, met minstens vijftig procent te verminde ren. De grote hoogte maakt het na melijk waarschijnlijk, dat de uit gestoten gassen boven de tempera- tuurinversie worden gebracht en dus nimmermeer de aarde bereiken. Maar zelfs als dat niet het geval is, zal de spreiding door die grote hoogte zó zijn, dat de dampen als zij de aarde bereiken, dusdanig zijn verdund, dat zij niet meer te ruiken zijn. Het is niet zo, aldus de directeur van de Shell, ir. T. P. van den Bergh, die deze bijzonderheden op een pers- Met drank minder inbreker Wie rekening moet houden met inbrekers zet enkele fles sen jenever klaar. Dit zal de eigenaar van een zaak in Hil- desheim (West-Duitsland) heb ben gedacht, toen hij 's morgens in zijn zaak kwam en daar vier stomdronken inbrekers op de grond zag liggen. Hij hoefde de dieven, die zich ook nog mees ter hadden gemaakt van zestig dozen sigaretten en een kist si garen, slechts te laten inreke nen door de politie, die hen niet alleen opsloot voor het uitsla pen van hun roes. conferentie mededeelde, dat de Shell schadelijke gassen laat ontsnappen. Alle gassen, schadelijk voor mens, dier of plant worden vernietigd vóór zij in de vrije atmosfeer komen en ook de roetontwikkeling op zich verspilling, want het wijst op onvol doende verbranding wordt met alle middelen bestreden. De gas en zijn alleen maar hinderlijk. De lichtblauwe nevel, die nu nog boven de raffinaderij hangt, zal ook binnenkort verdwenen zijn. Zo hoopt de Shell een belangrijke bijdrage te kunnen leveren in de strijd tegen de luchtverontreiniging. Een andere bijdrage is, dat regel matig de opslagtanks met een vast dak worden vervangen door tanks met een drijvend dak. Hierdoor wordt gasvorming boven de opgeslagen vloeistof voorkomen. Deze gassen ko men dus niet meer in de atmosfeer DIRECTIEWISSELING BIJ KLM-NEDERLAND De heer A. van der Paauw, direc teur van de KLM-Nederland, zal 31 december a.s. zijn taak neerleg gen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Per 1 jai.uari 1965 is tot directeur KLM- Nederland benoemd de heer J. F. Oldenborgh, thans onderdirecteur der vennootschap. j Olifanten gingen I een avondje uit Drie circusolifanten, die al twee dagen in een goederenwa- i gon op het station van Sestri Levante aan de Italiaanse Ri- viera stonden, hadden er ge- J noeg van. Zy rukten zich los van hun kettingen, drukten een wand uit de wagon en gingen de stad in, donderdagavond. Vrolijk trompetterend zaaiden zij paniek. De dikhuiden dron- gen eerst een heren-modemaga- zijn binnen, maar vonden het daar kennelijk te saai. Zij ver- legden hun werkterrein naar de S café's, waarvan zij er enkele gedeeltelijk afbraken. In de laatste kroeg die zij bezochten. J kwamen zij tot rust. Daar vond de dompteur hen. Zonder moei- te kon hij de dieren meenemen. Prinses Margaretha van Zweden verloofd Prinses Margaretha van Zweden heeft zich verloofd met een niet- adellijke Engelsman, John Ambler uit Londen, zo maakte het Zweedse hof gisteren bekend. De 40-jarige Ambler woont aan 't deftige Belgrave Square in Londen en is eigenaar-directeur van een ver- voeronderneming. Prinses Margaretha, een lange, slanke brunette, is de 30-jarige doch ter van prinses Sibylla en wijlen kroonprins Gustaaf Adolf, die in '47 bij een vliegtuigongeluk het leven verloor. Enkele jaren geleden was ex sprake van een romance tussen haar en de pianist Robin Douglas- Home, een neef van de Britse, pre mier. Margaretha is de oudste van prinses Sibylla's vier dochters. Zij is gediplomeerd arbeidstherapeute, op geleid in het Caroline-ziekenhuis te Stockholm en in Londen. MEDISCHE D'ENSTEN Leiden en Omgeving Leiden Dkt. Van Leeuwen, Van der Brandelerkade 28, tel. 20412; dkt. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337; dkt. H. Jasperse, Witte Singel, tel 24961; dkt. Van Leeuwen, Haagweg 60, tel. 26509; dkt. Frijling. Johan de Wit- straat 49, tel. 51873. Voor weekend diensten tandartsen zie de raambor- den. Apotheek: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. Alkemade en Leimuiden De art sen Muskens, tel. 01713-329, Roelof- arendsveen, en Brinkhorst, tel. 01721- 269, Leimuiden. Alphen a. d. Rijn Wit-Gele Kruis zr. Moons, Roerdompstraat 34. tel. 3540; dkt. J. H. Veenendaal, Rem- brandtlaan 31, tel. 2072. Apotheek Allart, Raadhuisstraat 206. Bodegraven Dkt. C. van Beek, tel. 2268, zr. D. Langeveld, Zwam- merdam, dierenarts G. Hofland, tel. 3798. Boskoop Dkt. De Wilde, telef. 2740; wijkverpl. zr. De Haan, telef. 2805. Hazerswoude Zr. v..d. Hulst, tel. 01714-255; arts zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. J. J. v. d. Andel, tel. 5417; apotheek Hoofdstraat 78; tandarts zie Noordwijkerhout; Wit- Gele Kruis zr. E. Snellenberg, telef 6316. Katwijk Rijn Dkt. J. Bergman, tel. 2921; apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. A. G. de Ja ger, tel. 3777; apotheek zie Katwijk Rijn. Langeraar en Nieuwveen Zie Woubrugge; Wit-Gele Kruis zr. Ver haar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-245. Leiderdorp Dkt. H. Bakema, tel. 24828; wijkverpl. zie Hazerswoude. Leidschendam Dkt. Grobben, tel. 3449; Wit-Gele Kruis, tel. 4161, zie kenauto tel. 3923. Lisse Dkt. J. M. van Dijk, tel. 3134; apotheek zie Hillegom, tand arts Noordwijkerhout. Nieuwkoop en Noorden Dkt M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-555; dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. Noordwijk Dkt. H. Kruyt, tel. 2030; Wit-Gele Kruis zr. Laaper, tel. 2338 of 3067; apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk - Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 02533-2285, tand arts L. Caris. tel. 02533-2417; Wit- Gele Kruis Rusthof, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. H. Meissner, tel. 53865; Wit-Gele Kruis zr. War- menhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg Zie Katwijk R#n. Sassenheim Dkt. G. L. van Raay, tel. 7777; tandarts zie Noordw.hout; wijkverpl. zr. Meijssen, tel. 02532- 7796, Voorhout. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; zuster zie Sassenheim. Voorschoten Dkt. Th. v. Schaik, tel. 3344; tandarts G. M. Manschot, Pauwenstraat 1, alleen zaterdags en zondag om 9.30 uur v.m. Warmond Zie Voorhout en Sas senheim. Wassenaar De artsen J. A. J. Paulides, tel. 4561, en W. J. de Jong, tel. 9124; apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zwammerdam Dkt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN KREEG OPENING VAN ZAKEN IN KWESTIE 'LEERHOEVE' Veroorzaakte lichtgranaat felle boerderijbrand Experts zullen a.s. maandag een on derzoek instellen naar de oorzaak van een boerderijbrand te Oosterhout in Noord-Brabant, die gisteren grote scha de heeft aangericht bij de landbouwer Gommers. Bij het district Breda van de Konink lijke Marechaussee is gisteren verno men, dat men aanwijzingen heeft, die doen vermoeden, dat een lichtgranaat, afgeschoten tijdens oefeningen van de commando's in die contreien, de ramp heeft veroorzaakt. In de directe om geving van de boerderij zijn van dit type lichtgranaat afkomstige potjes gevon den waarin het magnesium zit dat bij het afschieten het felle licht veroor zaakt. De granaten komen na het af vuren per parachute naar beneden. Van de boerderij, die bij het Wilhel- minakanaal ligt. brandde de schuur uit en enkele dieren kwamen in de vlam- mer om De boerderij zelf liep ernstige waterschade op toen het vuur van de schuur naar het woonhuis dreigde over te slaan. Landbouwwerktuigen en een opgeslagen montage-bungalow gingen eveneens verloren. Ongewone vangst Het Poolse vissersvaartuig GDY 249 uit Gynia is dezer dagen met 'n ongewone vangst aan boord de thuishaven bin nengelopen. De bemanning van het schip had enige mijlen uit de kust een wolf op een ijsschots langs zien drijven en was erin ge slaagd het roofdier in haar netten te strikken. De wolf is opgenomen in een dierentuin. KORTERE RIJTIJDEN Volgens een op 1 maart 'ingaande wijziging van het rijtijdenbesluit zullen chaxiffeurs voor autobussen en vrachtwagens een gemiddelde werktijd per week mogen maken van 48 uur. „MADURODAM" KRIJGT JORDAAN Als op 1 april de miniatuurstad „Madurodam" weer opengaat, is de kleinste stad van Nederland weer gegroeid. Er is een hele jordaanwijk bijgekomen, er zijn weer wat lamp jes bij (er zullen meer dan 45.000 lampjes branden als Madxirodam 's avonds geopend is) en ook de ten toonstellingen van beelden zullen groter zijn dan ooit. HAARLEMS AUTOBEDRIJF FAILLIET Het 132 man tellende personeel van een der grootste Noordhollandse garagebedrijven, de N.V. Koks en De Jong te Haarlem, is gisteren op staande voet ontslagen. Het ontslag omvat alle employé's van pompbe dienden tot ex-directieleden-naam gevers van het miljoenenbedrijf. Er waren zelfs niet voldoende kasmiddelen meer aanwezig omt naast één week salaris, de vakantie toeslagen in het laatste loonzakje te deponeren. Ter verkrijging van schadeloosstelling zxillen twee per soneelsleden het faillisement van de N.V. aanvragen. Dit is evenwel reeds geschied door de ex-echtgenote van de heer Th. J. Koks (52). AUTOREPARATIES NIET 3% MAAR 4 DUURDER Het ministerie van Economische Zaken heeft zich gisteren vergist met de opgave van prijzenbeschik kingen voor reparaties van auto's en autolessen. Volgens de vanmorgen doorgegeven berichten mogen auto reparaties niet duurder zijn dan 4 boven het niveau van 1 oktober 1963 en voor autorijlessen mag 3 meer gerekend worden dan in oktober verleden jaar. Gisteren vermeldde het ministerie respectievelijk per centages van 3 en 2V« Bij ontsnapping in arm geschoten Een verpleegde van het „Rijks- asiel voor Psychopaten dr. S. van Mesdag" te Groningen, de 28-jarige N. L. uit Den Haag. heeft gistermor gen om kwart over elf aan de Ubbo Emmiussingel te Groningen een po ging gedaan om te ontvluchten. Hij werd na sommatie door een van zijn transportleiders in de bovenarm ge schoten en daarna meteen voor be handeling overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis. Zijn toestand wordt niet ernstig genoemd. De verpleegde was met het politiebusje door twee transportge leiders van de rijkspolitie naar de internist G. A. Lenstra aan de Ubbo Emmiussingel gebracht voor onder zoek. Toen hij na afloop naar het po litiebusje werd gebracht, nam hij de benen in de richting van het Here plein. Hij gaf geen gehoor aan de sommatie stil te blijven staan. HONDERD MILJOEN TON KOLEN UIT ORANJE NASSAU-MIJNEN De Oranje Nassau-mijnen hebben hun honderd miljoenste ton kolen gedolven sinds op 30 maart 1898 het eerste brok steenkool in de oudste mijn. de „Oranje Nassau I", naar bo ven kwam. De tot nu toe geprodu ceerde hoeveelheid zou een kolen- trein, bestaande uit wagons met een laadcapaciteit van 25 ton, kunnen vullen tot een lengte van 38.750 kilo meter, of zeven achtsten van de om trek der aarde. VEERBOOT HAD AANVARING MET VISSERSBOOT In dikke mist van vrijdagmorgen had de salonboot „Friesland" van rederij Doeksen (Terschelling) ter hoogte van Vlieree een frontale aan varing met de Friese kotter UK 45. Beide schepen liepen een groot gat in de boeg op, doch konden hun reis vervolgen. De „Friesland" had geen passagiers aan boord; het schip maakte een extra reis met boormate- riaal voor de NAM naar het eiland. Ondanks het oponthoud kwam er geen stagnatie in de passagiersdienst op Terschelling WINKELIERSTER MET STILETTO GESTOKEN Inu haar sigarenwinkeltje aan de Bakkerstraat bij het Rembrandtplein in Amsterdam is gisteren de 75 jaar oude weduwe mevrouw Th. M. van der Boom-van den Heuvel door een Italiaan met een stilet neergesto ken. De vrouw werd met zware ver wondingen aan borst en rug in het Binnengasthuis opgenomen. Na zijn daad stapte de Italiaan, de in Utrecht wonende 22-jarige me taalarbeider M. P. het politiepost huis op de hoek van de Reguliers- breestraat binnen om zich aan te ge ven. Hij werd opgesloten. De Italiaan, die gisteren een vrije dag had, beweerde dat hij in de win kel van mevrouw Van der Boom iets had willen kopen. Er zou toen onenig heid zijn ontstaan over de betaling van het artikel. DEUR STAAT NOG OP EEN KIER Zolang ze het wel kon klaren bin nen de muren van het hxridige fa brieksgebouw en zolang ze had kun nen blijven meegaan met de moderne eisen van doelmatige en nuttige pro- duktie en ze daarbij nochtans binnen haar territorium de gewenste moder nisering tot stand had kunnen bren gen. zolang zou er geen vuiltje aan de lucht zijn, voor de Veevoederin dustrie „De Leerhoeve" n.v. te Al phen aan den Rijn. Hoewel er uitbreiding nodig is heeft toch het college van burge meester en wethouders de noodzake lijke vergunning tot de bouw van een silo in het centrum der gemeente geweigerd. Alles goed en wel, zei het college, maar niet daar, elders in de gemeente op een der in ontwikkeling gebrachte industrie-terreinen van harte welkom. Men had het oog op bet industrieterrein aan de Heymans- wetering, bereikbaar per schip en per tractie, waarop vele gegadigden, al dus het college, hun ogen hebben ge richt. Metdeze aanbieding van het college voor ogen, volgden vele on derhandelingen, waarbij het bieden in het middelpunt stond, maar waar bij het loven uitbleef en uiteraard een acceptatie eveneens ver te zoe ken was van de zijde van het bedrijf, dat een allround nieuwbouwplan in studie had. Het enorm hoge investeringsbedrag dat de nieuwbouw zou vergen en het naar de mening van de belang hebbende te lage tegemoetkoming van de zijde van de gemeente, schie pen een schier onoverbrugbare kloof, die tenslotte tot vruchteloosheid van de onderhandelingen leidde, de par tijen uiteen dreef en het plan in de ijskast liet belanden. Dit bedroevende resultaat, zoals de heer Duin het vrijdagavond in de ge meenteraadsvergadering noemde, was aanleiding, dat de langste tijd aan deze kwestie was gewijd. OPENING VAN ZAKEN Het was de heer Duin, die het col lege uitnodigde opening van zaken te doen, waarom de onderhandelin gen zijn „afgesprongen". Spr. zal hiertoe wel alle aanleiding hebben gevonden in de publikaties rondom deze affaire en wellicht 'dacht de heer Duin nog terug aan het dramatische besluit van de directie van de cen trale coöperatie van de LTB, die een aantal jaren vanwege het gebrek aan een gunstig terrein voor het stichten van een nieuw bedrijf van gelijke voorzieningsfunctie in de streek, haar biezen pakte en zich elders, over Al phens grenzen, ging vestigen. De burgemeester aanvaardde de uitnodiging dankbaar, omdat hij de mening was toegedaan, dat naar bui ten de indruk is gevestigd, dat de gemeente onvoldoende in deze be- langenzaak is tegemoetgekomen. Ook spr. betreurde het, dat de zaak ergens is vastgelopen. Hij schetste de voorgeschiedenis van de onderhande lingen, waaraan wij het voormelde voor een belangrijk deel hebben ont leend. Spr. onderstreepte dat de twee belangen „ergens" met elkaar in con flict zijn gekomen. Omtrent het uit gangspunt, dat voor de n.v. verstan dig was elders in de gemeente het bedrijf geheel nieuw op te bouwen, waren beide partijen het met elkaar eens. Het aangeboden terrein was het beste, dat de gemeente momen teel kon aanbieden. Hiervoor zijn vele gegadigden, maar de Leerhoeve kreeg het eerste recht. De gemeente bepaalde hierbij evenwel, dat het binnen tien jaar de beschikking moest verkrijgen over het oude bedrijf met terreinen, op basis van taxatie. En hiermede diende zich de eerste bron aan voor een meningsverschil, dat wel zo ernstig door de directie was opgenomen, dat zij weldra een ge reserveerde houding aannam. De di rectie wilde de overdracht van haar oude bezittingen laten lopen langs de weg van het recht van eerste ko per, een systeem, dat het gemeente bestuur als overheidsinstantie niet kon en mocht dienstbaar maken aan zijn vorm van transactie, omdat het naar zijn mening een te groot specu latief karakter d,roeg. Het stelde zich voorts op het standpunt, aldxis de burgemeester, dat een privaatrechte lijke instantie als de gemeente, ge rechtigd was voorwaarden te stellen, die passen in de richtlijnen van haar bestuursvorm. BEVOLKINKSAANWAS De heer Duin merkte op, dat de be volkingsaanwas volgens de laatste definitieve cijfers over het vorig jaar iets achter de begroting is gebleven. Geeft dit geen consequenties voor de begrotingen voor 1964 en voor de fondsuitkering. De voorzitter erkende, dat de be volkingsaanwas met ongeveer 250 te hoog is becijferd. Dit was echter geen greep in de ruimte. Het was geba seerd op de toezeggingen m.b.t. de in aanbouw zijnde woningen. De prog nose hieromtrent is evenwel wat te gengevallen. De belangrijkste oorzaak de weersgesteldheid, in algemeen be kend, achteraf. 1964 Daarentegen zal als tegenvallers uitblijven, een extra gunstig beeld te zien geven. Wat de bevolkingstoename als ge volg van de overgang van Zwammer dam naar Alphen betreft, die zal het college m.b.t. de fondsuitkering nauwlettend volgen. Bij het voorste] tot verhoging van de presentiegelden van leden van de woonruimtecommissie, van het be stuur van de gemeentelijke diensl van sociale zaken' en van de door de raad ingestelde commissies, niet zijn de raadscommissies, alsmede inzake de bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand en de ver hoging van het presentiegeld van raadsleden voor raadsvergaderingen van de raadsafdelingen en -commis sies van resp 10 per bijgewoonde vergadering tot 15 aan de drie amb tenaren van de burgerlijke stand elk 150 per jaar, aan de ambtenaar niet in gemeentedienst 10 per huwe lijk en de overige ambtenaren belast met voltrekking van huwelijken 4 per huwelijk en van raadsleden van 10 tot 15 per bijgewoonde verga dering, verklaarde de heer v. d. Meent opgelucht te zijn met dit voor stel, in het bijzonder voor wat de beleningen voor het sluiten van hu welijken betreft. De overige van de totaal 27 voor stellen merendeels schoolzaken, werden zonder belangwekkende dis cussies en z.h.st. aangenomen. GEEN BASIS Hoewel van de zijde van het ge meentebestuur cijfers in het geding zijn gebracht, heeft de directie van de Leerhoeve nooit prijzen naar vo ren gebracht. In de landelijke pers spreekt men van 3 miljoen gulden, dat het oxide pand inclusief waard zou zjjn. De voorzitter verklaarde van mening te zijn, dat op een der gelijke basis niet valt te onderhande len. De gemeente heeft meerdere fa ciliteiten aan de Leerhoeve toege zegd en een, naar spr. mening, rede lijk aanbod gedaan, maar „tusisen handgeklap" zijn de onderhandelin gen afgebroken, omdat de kloof on overbrugbaar scheen. Niettemin is de deur op een kier blijven staan, was de indruk die bij de discussies in de raad was gevestigd, al verheelde de burgemeester niet, dat de gemeente ergens het recht aan haar zijde heeft om de industrie „De Leerhoeve" des noods langs de weg van de rechter lijke procedure duidelijk te maken, dat het noodzakelijk is haar produk- tiebedrijf met alle aanhdng ter plaat se te beëindigen en elders voort te zetten. Het spreekt vanzelf: liever elders in deze gemeente, dan elders in een andere gemeente. De heer Duin repliceerde, dat het hem toch wel verdriet, dat de onder havige onderhandelingen zo abrupt een einde hebben genomen. Spreker hoopte ook, dat van de zijde van de Leerhoeve het nodige begrip wordt opgebracht voor de belangen van de gemeente en dat men nogmaals met elkaar aan de onderhandelingstafel zal gaan zitten, en dat de bespre kingen dan voor beide partijen een aanvaardbaar resultaat zullen opleve ren. De voorzitter toonde zich hiertoe van ganser harte bereid, maar, zo merkte hij op, dan moet dat spoedig gebeuren, want voor de begeerde grond zijn meerdere gegadigden. Men zal dan ook moeten overwegen dat 't tegenover de soepele houding van de gemeente, die alle mogelijke mede werking verleent, gepast is beter voor de dag te komen met tegenvoorstel len, die tot basis kunnen dienen voor een perspectiever heropening van de besprekingen. EUROPASÏNGEL Het voorstel van het college tot verlenging van de Europasingel waar mede inclusief andere voorzieningen daarmede verband houdende, een krediet gemoeid zal zijn van bijna een miljoen gulden, werd in de raad met instemming begroet. Het was vooral ir. Schilpzand, die zijn vol doening hierover onder woorden bracht omdat deze uitvoering betere perspectieven voor de gemeente in het algemeen en voor het industrie gebied in het bijzonder opent. Het enthousiasme hierover heeft het college met voldoening aanvaard. Het is het zoveelste bewijs van dat er op veel terreinen in de gemeen te gang in de ontwikkeling zit. Naar aanleiding van de informaties van de heer Duin naar wat de oorzaak van de heer Duin naar wat er de oor zaak van is, dat de onderhavige uit breiding van het wegennet deels 8 m. deel 9 meter breed zal worden, ant woordde de burgemeester, dat het breedte-verschil zijn oorzaak vindt in de inmiddels tot stand gekomen be bouwing op de betreffende punten. Het principe dubbele-rijbanen, zoals dat ten grondslag ligt aan de aanleg van het begin van de Europasingel, wordt ook voor de verdere lengte van deze weg gehandhaafd. In antwoord op de informatie van de heer De Ruiter antwoordde de burgemeester, dat bedoelde weg in de eerste plaats een belangrijke snel- verkeersverbinding zal zijn, maar dat niettemin ook voetgangers hun trot toir zullen krijgen, zij het voorlopig slechts aan één kant.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12