NOG GEEN SPOOR VAN DUITSE JONGEN PRIJZENSTOP VOOR DOODKISTEN RIJLESSEN EN AUTOREPARATIE Staking bij bouwwerk in Amsterdam Westduitse minister pleegde zelfmoord Albanezen wilden Italiaans schip opbrengen DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Westduitse politie heeft nog steeds geen spoor kunnen vinden van de 7-jarige Timo Rinnelt en zijn ontvoerders. Wel hebben zij bij de jacht op misdadigers drie jongeman nen gegrepen, die echter niets met de ontvoering te maken bleken te heb ben. Enkele priesters in Wiesbaden heb ben zich bereid verklaard de 50.000 mark, die de stad Wiesbaden beschik baar heeft gesteld voor de veilige te rugkeer van Timo, te overhandigen •n nei jongetje af te halen. Zij heb ben beioofd geen woord los te laten ais nei zover mocht komen. Oud-minister Visser van Defensie is bij beschikking van de ministers van Landbouw en Binnenlandse Za ken benoemd tot president-commis saris van de raad van commissaris sen van de N.V. Vuilafvoermaat schappij VAM, die zetelt te Amster dam. De VAM, die de hoofdstad niet on der haar klanten heeft, zorgt voor vervoer van 't stadsvuil van veertien gemeenten, waaronder Den Haag, Eindhoven en Groningen. Zoals be kend wordt het stadsvuil in gesloten treinwagens naar de compostbedrij- ven in Wijster (Drente), Schiedam en Brabant vervoerd. In het voormalig Nederlandse, thans Duitse dorpje Safelen is dins dagmiddag een verkeersongeval ge beurd, waarbij twee broers uit Ge leen, de 34-jarige G. J. Stoffers, ge huwd en vader van twee kinderen en de 32-jarige H. Stoffers, ook ge huwd en vader van drie kinderen, om het leven zijn gekomen. Zij wa ren met nog een andere man uit Geleen onderweg naar een mijn in Huckelhovc, waar zij werkzaam wa ren. Op een voorrangsweg werd hun auto aangereden door een uit een zijstraat komende autobus. De auto bus vloog hierna tegen een woning, terwijl de auto van de Geleense mijn werkers achter een andere woning terecht kwam. Een Con vair 240 van de Japanse „Foedji Airlines", die te Oita, op het zuidelijkste Japanse eiland Kioesjoe, was opgestegen voor een vlucht naar Een foto van de 18-jarige Erhard Tokio, is onmiddellijk na het opstij- Reichel uit München, die de politie gen omlaag gestort en in brand ge- Brigadier Piet en de semi-prof 18. Men zou werkelijk geneigd zijn te veronderstellen, dat de twee Italia nen een ijsje gingen eten. Ze liepen tenminste op de ijsman af en zeiden: „Una porzione di cinque tutti frutti". De ijsman, die blijkbaar een ontwik keld heerschap was, verstond Itali aans en vroeg schamper: „Watte? Eén portie van 5 voor met zijn bei den? Maak het nou even!" „Silentio", siste toen plotseling Angelico met de snor. Bliksemsnel verscheen er een dreigende revolver in zijn hand en hij voegde er aan toe: „Sempre pluro ultra manua tua! Vivace!" De ijsman kon natuurlijk niet veel uitrichten en koos eieren voor zijn geld. Pro testerend stak hij vQ.ug zijn handen omhoog. „Exua tua blanca vesti- mente!" grijnsde de dikke Diavolo. Ook aan dit bevel voldeed de ont wikkelde ijsman schielijk. Braaf trok hij zijn witte jasje uit, dat snel van eigenaar verwisselde. Toen dat ge beurd was, trok dikke Diavolo dat jasje aan om er vervolgens doodge moedereerd met het ijskarretje van door te gaan. Hij liep brutaal naar het stadionplein, waar brigadier Piet nog steeds stond te wachten op de komst van Karei Kleuntjes. „Alwéér een ijscoman," dacht hij. „Jonge, jon ge, wat maakt deze zich druk." En dat was ook zo, want deze ijsman schreeuwde ijverig: „IJsco Italiano! LJsco sempre e mobile Torino!" Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor telefonisch het volgende heeft mee gedeeld: „Timo Rinnelt is in Mün- vlogen. Volgens de Japanse radio-omroep chen. Ik eis 62.000 Mark en zes uur zijn meer dan dertig van de 43 in- om weg te komen. zittenden om het leven gekomen. De minister van Economische Za ken heeft prijsmaatregelen afgekon digd, met betrekking tot de prijzen van onderhoud en reparatie van auto's en andere motorvoertuigen, de tarieven van autorijscholen en de prijzen van in Nederland vervaar digde doodkisten. Deze maatregelen moesten worden genomen omdat in een groot aantal gevallen in de betrokken sectoren prijsverhogingen zijn doorgevoerd, die niet in overeenstemming zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Overleg met de desbetreffende orga nisaties heeft er niet toe kunnen lei den dat de prijsverhogingen op korte termijn tot een aanvaardbaar niveau zullen worden teruggebracht, zo ver nemen wij van het ministerie van economische zaken. De prijsmaatre gelen zijn afgekondigd in de Staats courant van vandaag. Volgens de thans afgekondigde prijzenbeschikking onderhoud en re paratie van motorvoertuigen 1964 mogen voor onderhoud en reparaties van auto's en andere motorvoertui gen de prijzen niet meer dan drie procent boven het niveau van 1 ok tober 1963 liggen. De prijzenbeschikking autorijscho len 1964 schrijft voor dat de tarie- De 18-jarige drukker E. Rietbergen uit Den Haag is gisteravond bij een verkeersongeluk ernstig gewond en vannacht aan de gevolgen overleden. Hij verleende op het kruispunt Otterrade - Wolvenrade in Den Haag op zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto en werd door deze auto aangereden. Met ernstig letsel aan zijn hoofd werd hij naar een zie kenhuis overgebracht. Dankbare Duitser door „loods" bestolen Omdat hij een Duitse vrachtwagen chauffeur door Utrecht de weg had gewezen, kreeg een Utrechtse jonge man een beloning van twee gulden van de dankbare Duitser. Het is niet bekend, of de jongeman de beloning te laag vond, want men heeft hem nog niet te spreken kun nen krijgen, maar wel schijnt hij zich de portefeuille van de Duitser inhoudende f 125 te hebben toege- eigend. De verbolgen chauffeur deed aangifte bij de politie, die zoals uit bovenstaande blijkt nog niet op het spoor van de jongeman is ge stoten. Onderzeeboot van 500 miljoen In de Engelse plaats Barrow- in-Furness is gisteren in tegen woordigheid van vertegenwoor digers van de Britse en de Amerikaanse marine de kiel gelegd van Groot-Brittannies eerste Polaris-onderzeeboot, die „resolution" zal heten. De on derzeeboot, die gebouwd wordt op de werf van Vickers-Arm strong, zal naar verwachting in 1968 operationeel zyn. De kos ten voor de bouw en de uit rusting met zestien Amerikaan se Polaris-raketten worden ge raamd op ruim vijfhonderd miljoen gulden. Groot-Brittan- nië hoopt in 1969 over vier Polarisonderzeeërs te beschik ken. ven niet meer dan twee en een half procent boven het niveau van 1 ok tober 1963 mogen liggen. In de prijzenbeschikking doodkis ten 1964 is bepaald, dat fabrikanten deze kisten slechts mogen verkopen tegen de prijs die hiervoor op 1 ok tober 1963 gold vermeerderd met een toeslag van respectievelijk ten hoog ste negen procent voor massief eikenhouten kisten en zes procent voor oudere kisten. Dit percentage is vastgesteld mede op grond van de verhoogde houtprijzen. De geldmarge van handelaren in doodkisten mag ten hoogste vijf procent meer bedra gen dan die welke op 1 oktober 1963 werd toegepast. Wegens „wit loon" in plaats van „zwart" De mo betonstorters van de bouw en aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren, die werken op het bouwter rein van de nieuwe Nederlandse Bank op het Frederiksplein in Amsterdam zijn vanochtend om zeven uur in sta king gegaan uit protest tegen het gis termiddag aan acht collega's gege ven ontslag. De staking is algemeen. Alleen 50 betonijzerwerkers, die niet in dienst zijn van Van Eesteren, wer ken nog. Men vreest dat het arbeidsconflict wel eens lang zou kunnen duren, om dat het niet alleen gaat om het ont slag van de acht betonstorters, maar ook om ontevredenheid betreffende de verminderde premie. Dit is een gevolg van de eerste stap om het zwarte loon wit te maken. Daarmee is bij Van Eesteren reeds een begin gemaakt op 1 januari j.L als „schoon loon" kregen de arbeiders hetzelfde in hun loonzakje als voorheen, maar een deputatie van hen gaf vorige week te kennen dat zij korting van de verhoogde basisionen op de pre mie onbillijk vinden. Om aan deze eis kracht bij te zet ten kondigden de arbeiders dinsdag j.l, aan elke dag van 2 tot 3 te zul len staken en demonstreren. Ze be gonnen daarmee dinsdag. Aangezien het betonstorten niet mag stagneren, belastte de directie van Van Eesteren voorlieden en uitvoerders met h^t werk tijdens de 1-uurstakingen. Daarmee nam de stakingsleiding evenwel geen genoegen. Ze dreigden gistermiddag met maatregelen. Toen om kwart voor vier bleek dat een van de betonpersleidingen verstopt was, waardoor het stortwerk niet om vijf uur klaar kon zijn, belastte de directie een stortploeg met overwerk. Deze weigerde onder druk van het actiecomité, waarna ontslag op staan de voet volgde. Van de 200 stakers komen er 130 van buiten Amsterdam. t.v.-reportage over het CARLISME Het t.v.-programma van de NCRV van morgen bevat o.a. een filmrepor tage over het Carlisme. Henk Mo- chel is met cameraman Jan Huys- kens vorige week in Navarra, het hart van de Carlistische beweging, geweest. De journalist Joost de Rui ter, Spaans correspondent voor en kele Nederlandse week- en dagbla den, stelde voor de NCRV vragen aan verschillende Carlisten. Hij sprak ook enkele ogenblikken met Don Carlos, die de NCRV-equipe op zijn flat in Madrid ontving. De filmrepor tage wordt uitgezonden in de ru briek „Attentie. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie JHR. SANDBERG KRIJGT LEIDING NATIONALE MUSEA IN JERUZALEM Jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud-direc teur der Amsterdamse stedelijke musea, gaat op 8 maart naar Israël om de lei ding op zich te nemen van de te Je ruzalem in aanbouw zijnde nationale musea. Een tiental dagen geleden werd de heer Sanders benoemd tot chairman of the board of directors. Het wordt 'n complex van gebouwen, waarvan de meeste van buiten al klaar zijn. Het is de bedoeling dat het in de zomer van 1965 wordt geopend. In de diverse mu seumeenheden, die elk een eigen direc teur krijgen, zullen de archeologische verzameling, die van de oude- en mo derne kunst, judeica, en de verzame ling Perzische kunst worden onderge bracht. Het is het plan van de heer Sandberg een deel van het jaar in Is rael te verblijven, doch hij zal er niet permanent gaan wonen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van: ss. „Rijndam" (1-3), ss. „Westerdam" (4-3); Argentinië: ss. „Lancero" (1-3), ras. „Algorab" (3-3); Australië: ms. „Münsterland" (4-3); Brazilië: ms. „Algorab" (3-3); Voorm. Brits-Oost- Afrika: ms. „Africa" (5-3); Canada: ss. „Rijndam" (1-3), ms. „Pr. Casi- mir" (3-3), ss. „Westerman" (4-3); Chili: ts. „Isarstein" (1-3); Indonesië: ms. „Calchas" (5-3); Ned. Antillen: ms. „Oranje Nassau" (4-3); Surina me: ms. Chiron" (4-3); Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: ms. „Pretoria Castle" (1-3), ms. „Agol" (4-3). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Jury in Dallas nadert voltooiing Een 29-jarige vertegenwoordiger in papier R. J. Fletchen, is woens dag als zesde jurylid gekozen in het proces-Ruby. Hij werd beëdigd na de kortste ondervraging tot dusver. De advocaat Meivin Belli verhoorde hem slechts zes minuten en had daarmee nog minder tijd nodig dan de open bare aanklager voor het stellen van standaardvragen. Fletchner is ge huwd en heeft twee kinderen. Ook het zevende jury-lid werd woensdag gekozen, namely k me vrouw Gwen English. Zij is de twee de vrouw onder de leden van de ju ry, die thans gekozen zijn. Als acht ste jurylid werd gekozen de hulp postbesteller J. G. Holton. WILDE OSWALD OOK NIXON DODEN? Lee Harvey Oswald, de vermoede lijke moordenaar van president Ken nedy, was ook van plan om de vroe gere vice-president Richard Nixon neer te schieten, zo heeft James Mar tin, de voormalige raadgever van mevrouw Marina Oswald tot een ver slaggever van het blad „Houston Post" gezegd. Nixon was op 21 november van het vorige jaar, de dag voordat pre sident Kennedy werd vermoord, in Dallas. James Martin, die mevrouw Os wald naar Washington vergezelde toen zij voor de presidentiële com missie van onderzoek moest verschij nen, zei, dat de commissie van Os walds plan op de hoogte was gesteld, aldus de „Houston Post". NAVO-PROEFSCHIP De Amerikaanse torpedoboot jager „Biddle" is uitgekozen als proef- schip voor een gemengde Navo-be manning. Het zal als thuishaven Nor folk in Virgina hebben en beurte lings met de tweede vloot op de At lantische oceaan en de zesde vloot in de Middellandse zee opereren. Het euthanasieproces AKTIE ONTMOETTE TOCH TEGENSTAND Beklaagde Hans Hefelmann heeft woensdag in Limburg (West-Duits- land) tijdens het euthanasie-proces verklaard, dat twee hoogleraren zich in de nazitijd tegen de actie om gees teszieken pijnloos te doden hadden verzet. Hefelmann, die een hoge post be- kleedde in Hitiers kanselarij en wie medeschuld aan de dood van 73.000 geesteszieken, onder wie 3000 kinde ren, ten laste wordt gelegd, ver klaart, dat de Düsseldorfse arts prof. Kreuz hem tijdens een bezoek had gezegd, dat er in Rijnland nauwe lijks een arts zou zijn, die voorstan der van euthanasie was. Ook het hoofd van de verpleeginrichting in Andernach, dr. Recktenwald, zou te genover hem bedenkingen tegen deze methode hebben geuit. Volgens He felmann zouden de overheidsartsen bij de uitvoering van het euthanasie programma de vrije hand hebben ge had. In een vergadering van drie des kundigen werd over ieder geval be slist en bovendien werden de ouders van misvormde kinderen „voorzich tig" op de „ernstige toestand" van hun kinderen gewezen. Hadden alle drie de adviseurs een plus-teken op hun verklaringen geplaatst dan werd de betrokken geesteszieke in een in richting tot „inslapen" gebracht. De ouders werden niet gedwongen toe te stemmen in de genadedood van hun kinderen. Stonden er evenwel een minus- en twee plustekens op hun verklaring dan werd het geval „voor onderzoek" doorgestuurd. Mevrouw Kennedy adviseuse kunstzaken President Johnson zou, op advies van zijn echtgenote, hebben besloten mevr. Kennedy, de weduwe van de vermoorde president, aan te stellen als raadgeef ster voor kunstzaken op het Witte Huis. Dit werd door een Amerikaans dagblad, de „Washington Post" bekend gemaakt. Aangezien de president van mening is, dat het vrouwelijk element niet voldoende in de bestuurssector is vertegenwoordigd zou hij besloten heb ben vijftig sleutelposities in vrouwelijke handen te leggen. Mevrouw Kennedy zal in dit geval August Heckscher op volgen, die als eerste in de door presi dent Kennedy gecreëerde functie van kunstadviseur voor het Witte Huis werd benoemd. De minister van cultuur van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein, Edo Osterloh, die sinds dinsdag werd vermist, blijkt te zijn verdron ken. Het ministerie van justitie in Kiel deelde gisteren mee, dat op het lijk geen sporen van geweld zijn aan getroffen. Het lijk van de 54-jarige minister werd woensdagmorgen door een voorbijganger in de haven van Kiel aangetroffen. Osterloh was een christendemocra tisch politicus die bekend stond om zijn verzet tegen de nazi's. De poli tie vermoedt dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Osterloh was dinsdag na het ontbijt te voet op weg gegaan naar zijn ministerie. Hij was vorige week naar zijn werk teruggekeerd nadat hij enige tijd met ziekteverlof was geweest wegens overspanning en uitputting. Zijn medewerkers had den opgemerkt, dat hij zich na zijn terugkeer niet goed kon concentre ren. Minister Osterloh is ook betrokken geweest bij de tijdelijke schorsing van een schoolmeester te Luebeck, Lothar Stielau, uiterst rechts gezind, die aan een krant had geschreven, dat hij twijfelde aan de echtheid van „Het dagboek van Anne Frank". Belastingverlaging in Ver. Staten een feit De Amerikaanse senaat heeft gis teren het wetsontwerp op een belas tingverlaging van 11,5 miljard dollar aanvaard en doorgezonden naar het Witte Huis. Gisteren was het aange nomen door het Huis van Afgevaar digden. Alleen de handtekening van president Johnson was nog nodig om de belastingverlaging een feit te la ten worden. President Johnson heeft inmiddels de wet ondertekend met een vul pen, die hij aan mevrouw Kennedy heeft aangeboden. Haar beide kinde ren John junior en Caroline kregen ook elk een vulpen van de president. Standbeeld Pius XII 12 maart onthuld Het standbeeld van Pius XH, een geschenk van de kardinalen die on der zijn pontificaat tot kardinaal zijn gecreëerd, wordt 12 maart onthuld. Op die dag is het 25 jaar geleden dat Paus Pius XII tot Paus werd ge kroond. Met de uitvoering ervan is men praktisch gereed gekomen. Het beeld stelt Paus Pius XH voor, schrijdend door de Sint Pieter, de hanid geheven voor de zegen. Hij is gekleed in koorkap en heeft de Pauselijke mitra op het hoofd. Het bronzen beeldhouwwerk is vervaar digd door de kunstenaar Francesco Messina. Het is drie en een halve meter hoog en komt op een rood Le- vanto-marmeren sokkel te staan in de Sint Sebastianuskapel in de St. Pieter. Paus Johannes heeft in 1960 op dracht tot de vervaardiging ervan gegeven. Premier Tsjoe En-lai van commu nistisch China en minister van buiten landse zaken maarschalk Tsjen Yi zijn uit Dacca naar Colombo op Ceylon ver trokken. De Italiaanse trailer „Rapepi" is gisteren de haven van San Benedetto del Tronto aan de Italiaanse oost kunst binnengelopen na een succes volle vlucht voor twee gewapende Albanese schepen. De kapitein van de Italiaanse treiler vertelde, dat zijn schip dinsdag in de Adriatische zee werd aangehouden door „twee be wapende Albanese treilers". Hij kreeg opdracht de treilers te volgen naar de Albanese haven Durazzo, maar wist de beide schepen te ontwijken en gaf opdracht met volle vaart naar Italië te stomen. Ruim een uur lang bleven de Albanezen zijn schip ach tervolgen. Intussen had men op de Italiaanse marinebasis te Bari de radiobood schappen tussen de Albanese schepen en de Italiaanse treiler opgevangen. Direct kozen vyf torpedoboten zee en zetten koers naar de plaats waar de treiler zich bevond. Vier uur lang zochten zij tevergeefs naar de „Rape pi". Daarna keerden zij terug naar de basis. GLENN GLEED UIT De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn is woensdag in zijn bad kamer uitgegleden, waardoor hij aan het hoofd gewond werd. Met een lichte hersenschudding is hij in een ziekenhuis opgenomen. Glenn, die voor de democratische partij lid van de senaat wil worden, is in afwachting van zijn ontslag uit de marine, om zijn verkiezingscam pagne te kunnen beginnen. Cyclotron op drielandenpunt De Verenigde Staten en de Sow jet- Unie zyn van plan een cyclotron met een doorsnede van vijf kilometer te bouwen op het drielandenpunt van Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho- Slowakije. Senator prof. dr. Thirring heeft dit op 18 februari in de Oosten rijkse senaat verklaard. Het cyclo tron kan daardoor zonder grensover schrijding uit de drie genoemde lan den worden bereikt. Het gevaarte zal een energie van een biljoen elek- tronvolt kunnen leveren en moet in 1980 klaar zijn. De benodigde elek trische energie zal worden geleverd door een waterkrachtcentrale die in de Donau wordt gebouwd. Madurodam krijgt een dubbel ganger in Halmstad aan de westkust van Zweden, waar in 1966 een mini atuur-Zweden zal worden gebouwd op een terrein van twintigduizend vierkante meter, bestaande uit ee tachtigtal replica van bekende Zweedse gebouwen (schaal 1 op 25). waaronder een vijf meter hoge ka thedraal van Uppsala, a" plastificeerd hardboard. De 71-jarige Siciliaanse grondbezitter Genro Russo is door een speciale rechtbank verbannen naar Loverre in Noord-Italië, 2400 km. van zijn woonplaats. Hij was kortgeleden aangehouden tijdens een grootscheepse actie tegen leiders van de ondergrondse maffia. Genro Russo werd een gevaar voor de openbare veiligheid bevonden en voor vijf jaar naar Loverre verbannen, waar hij onder politietoezicht zal blijven. Op de foto zien we bijna blinde Genro Russo aan de arm van zijn advocaat op het station van Caltanissetta, waar hij onder politiegeleide per trein Is vertrokken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8