DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 IRENE EN CARLOS VANDAAG NAAR HET OVERVOLLE LECH Afscheidsfeestje in Kitzbühel Opperstalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, heeft gisteren in Lech bekend gemaakt, dat prinses Irene en don Carlos, zich vandaag bij de koningin en de prins zullen voegen. „Er zijn kamers voor de prinses en don Carlos gevonden", zei de heer Bischoff van Heemskerck. Hij voegde daaraan toe dat don Carlos tot vrij dag zal blijven en dan naar Spanje zal doorreizen. Prinses Irene keert zaterdag met haar ouders naar Ne derland terug. De hoffunctionaris weigerde te zeggen waar de verloofden zullen lo geren. Eerder had de heer Bischoff van Heemskerck verklaard dat prin ses Irene en haar verloofde niet naar Lech zouden komen omdat er geen kamers voor hen waren in de druk ke wintersportplaats. Hij zei verder dat koningin Juliana en prins Bern- hard vrijdag samen met het verloofde paar zullen gaan skiën voor don Car los op dezelfde dag vertrekt. Erich Moosbrugger, eigenaar van het hotel Post waar het koninklijk paar logeert, verklaarde, dat prinses Irene de kamer van haar moeder zal betrekken. Don Carlos zou zijn in trek nemen in een particulier huis in Lech. Gisteravond is in de villa Münster in Kitzbühel een afscheidsfeestje voor prinses Irene en haar verloofde gehouden. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn gisteren tot een hoogte van 2500 meter gegaan in een poging de warme föhnwind te ontwijken die de sneeuw beneden zacht had gemaakt. De prins ging op die hoogte vier maal naar beneden, de koningin twee maal. Kaarten Volgens Oostenrijkse gendarmes, die op de veiligheid van het konink lijk paar moeten toezien, houden de koninklijke vakantiegangers zich des avonds bezig met kaarten. Religieuze artikelen in grote sortering. geboorte aankondigingen Vraagt monsterboek ter inzage. Fa. J. N. Geyer Eerste radijs in Ter Aar Door de tuinders C. W. v. d. Hoorn en Gebr. Lek te Ter Aar, werden gisteren aan de Ter Aarse groenten- veiling de eerste radijs aangevoerd. Door diverse kooplieden werd deze primeur afgedrukt voor de prijs van 38 tot 39 cent per bosje. Het vorig jaar werd de eerste radijs op 8 maart aangevoerd. (Advertentie) Negen kinderen uit één gezin met tbc besmet Eerste kievitsei in Arnhem Arnhem heeft de primeur dit jaar: gisteravond vond de 12- jarige Tineke Pietersma uit de Heermoesstraat het eerste kie vitsei op de grens van stad en polder, op enkele meters van de Albert Plesmanschool. Tineke, die eerst dacht dat het een steen was, bracht het ei naar huis, waar haar vader burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem opbelde, omdat hij veronderstelde, dat het het eerste kievitsei was. De burge meester was dezelfde gedachte toegedaan en hij vertelde de heer Pietersma dat het een goede gewoonte was, het eerste kievitsei aan de koningin aan te bieden. Men belde het secretariaat van de landsvrouwe op, waar men kon meedelen, dat het in derdaad de eerste melding was. De koningin is echter met va kantie in Oostenrijk, zodat de heer Pietersma nog nader be richt zal ontvangen wanneer en Op welke manier het ed aan de vorstin kan worden aange boden. Als de koningin nu maar niet te lang wegblijft Pater dr. H. de Cock naar Cook-eilanden Paus Paulus VI heeft pater dr H. J. C. M. de Cock van de Paters van de H.H. Harten benoemd tot apostolisch vicaris van de Cook-eilanden in Oce- anië. Pater de Cock werd in Tüburg ge boren in 1906. In 1928 vertrok hij naar Rome, waar hij in 1932 promoveerde tot doctor in de theologie. In 1931 werd hij in Valkenburg priester gewijd. Pater de Cock doceerde tot 1940 pastoraal-, moraal en dogmatische theologie te Val kenburg. Tot 1952 was hij directeur van het Gezinsapostolaat van de Paters van de H.H. Harten, waarna hij tot 1958 achtereenvolgens overste van het kloos ter te Nuland en prefect van de cursus voor paters, die na hun priesterwijding nog een pastoraal jaar volgen. In 1960 vertrok hij naar-Engeland om deel te nemen aan het gezinsapostolaat van de Nederlandse paters aldaar. Pater de Cock is nog nooit in de mis sie werkzaam geweest. Gemeentedienst Venray haalt achterstand in Bij een aantal afdelingen van de gemeentesecretarie en de dienst Openbare Werken der gemeente Venray ligt op het ogenblik voor zes tot tien maanden achterstallig werk, zo heeft burgemeester mr. M. M. L. G. M. Custers dinsdagavond in ant woord op schriftelijke vragen in de raad meegedeeld. Burgemeester en wethouders zullen, om de achter stand in de werkzaamheden snel te kunnen inlopen, een urgentieschema opstellen. Op basis daarvan hoopt men eind 1964 weer in de pas te lo pen, aldus burgemeester Custers. In het verleden werd vanuit de ge meenteraad herhaalde malen ge klaagd over werken die bleven lig gen. In 1963 werd toen een over- werkschema voor alle ambtenaren opgesteld, maar dat heeft zo bleek gisteravond niet het verwachte re sultaat gehad. Begroting van Justitie in Eerste Kamer Na een schoolonderzoek, dat elk jaar wordt gehouden, is komen vast te staan, dat negen van de dertien kinderen uit het gezin van trans portondernemer Van Ewijk te Veld- driel (Bommelerwaard) besmet zijn met tbc. Toen men tijdens het schoolonder zoek constateerde, dat verschillende kinderen uit het gezin waren besmet, heeft men ook de niet-schoolgaande kinderen Van Ewijk en him ouders onderzocht. De kinderen, die in het sanatorium te Rosmalen zijn opgenomen, varië ren in leeftijd van anderhalf tot twintig jaar. De ziekte bleek bij na der onderzoek te zijn overgebracht door een vroegere kostganger van de familie. Onderzoek naar techniek afluisteren De recente stakingen in Scheve- ningen, waarbij zowel het vraagstuk van het gezag van het recht als de positie van de vakbeweging en maat schappelijk bestel aan de orde zijn gekomen, hebben de minister van jus titie aanleiding gegeven zich intens bezig te houden met het vraagstuk van het stakingsrecht. De bewinds man hoopt binnenkort contact te heb ben met het bestuur van de stichting van de arbeid hierover. Hij hoopt van de stichting adviezen te krijgen om daarna zijn standpunt te kunnen be palen. Minister Scholten heeft dit gister middag in de Eerste Kamer meege deeld bij de voortgezette behande ling van de begroting 1964 van het departement van justitie. Voorts verklaarde hij, dat een tech nisch onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden van het afluisteren van telefoon-geheimen. Zodra dit on derzoek is voltooid, zaïl de minister de juridische zijde van dit vraagstuk bestuderen. Een voorontwerp van 'n nieuwe uitleveringswet is gereed ge komen. De bewindsman noemde het on wenselijk, dat gerechtelijke uitspra ken nodeloos worden aangehouden. Niet in alle gevallen zal een directe uitspraak mogelijk zijn, want dik wijls is beraad nodig. Getracht zal worden door middel van wetswijzi ging voor dit „niet gemakkelijke" probleem een oplossing te vinden. Jan de Cler geslaagd voor artsexamen De veelzijdige 48-jarige artist Jan de Cler, die onder meer bekendheid geniet als radio-zanger, componist en tekstdichter, is gisteren in Amster dam geslaagd voor zijn artsexamen. Het ligt in zijn bedoeling zich bin nenkort in Amsterdam als arts te vestigen. Van 1947 tot 1952 was Jan de Cler in vaste dienst van de KRO als lei der van de amusementsprogramma's, terwijl hij daarnaast optrad als ca baretier in programma's als Negen heit de klok en de Zonnepit. Grote bekendheid verwierf hij zich door zijn gezongen commentaren op in terland-voetbalwedstrijden, aanvan kelijk samen met Dico van der Meer en na diens overlijden alleen. Wie kent niet het vrolijke „Hup, Holland, Hup" -en wie heeft het nooit eens na gezongen? Voorts bracht Jan de Cler veel eigen liedjes voor de radio en had hij een eigen TV-programma. In 1955 begon hij zijn medische studie, die hij dus nu heeft voltooid, onder tussen regelmatig meewerkend aan radio-programma's. ANWB-PLAN: Hulpcentrales en „praatpalen" De ANWB heeft een nieuw groot plan op stapel staan. Binnenkort hoopt men over te kunnen gaan tot de vestiging van een zestiental hulp centrales, uitgerust met mobilofoon- apparatuur, die op ten hoogste der tig kilometer afstand van alle be langrijke Nederlandse wegen zullen staan. In het plan is tevens opgenomen de plaatsing van een groot aantal „praatpalen" langs de rijkswegen, die de automobilist-in-moeilijkheden in de gelegenheid zullen stellen zo snel mogelijk kontakt op te nemen met één van de hulpcentrales. Het plan wordt in samenwerking met de PTT uitgevoerd. De gisteren in Utrecht gehouden ledenvergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging heeft zich ak koord verklaard met het voorstel de aanvankelijk overeengekomen abon nementshonorering voor 1964 alsnog te verhogen van 15.60 tot 16.28 voor de eerste 2000 ingeschrevenen en van 11.56 tot 12.12 voor het aantal daarboven. Voor farmaceutische hulp van apo- theekhoudende huisartsen wordt de honorering verhoogd van 7 tot 7.28. De controletarieven zullen worden verhoogd van 4 tot 5 per spreekuurcontrole en van 5 tot 6 per visitecontrole. Deze herziening moet nog worden goedgekeurd door de ziekenfondsraad, die dezer dagen hierover vergadert. SCHULDEISERS „NIJMEGEN-KONINKRIJK" B. en w. van Nijmegen hebben de raad voorgesteld, af te zien van de vordering van ongeveer 60.000 op de stichting „Viering 150 jaar Ko ninkrijk". De Twentse Bank, die een ongeveer even groot bedrag van de stichting tegoed had, heeft dit voor beeld gevolgd. Het totaal der schul den van de stichting vermindert hierdoor tot ongeveer 235.000. De autoriteiten van het Zwitserse kanton Schwyz ran geren hun oude tramwagens uit op de schroothoop, ge legen in de bossen tussen Goldau en Laurez. Een beeld overigens, dat vele liefhebbers van spoor- en tram wegen aan het hart zal gaan. VAN DE HAAGSE POLITIERECHTER Hoe kwamen die boodschappen in de tas Zou de rechter een huisvrouw uit Roelofarendsveen mogen geloven, dan was het een wonder hoe de bood schappen in haar tas terecht waren gekomen. De controleur van een zelfbedie ningszaak had een overhemd, koffie, drop en andere artikelen uit de tas getoverd, die daar op „onbekende wijze" in terecht waren gekomen. Maar omdat de offitier van justitie niet in wonderen geloofde, nam hij aan dat verdachte zonder meer die goederen had weggenomen en dus zonder te betalen mee wilde ne men. Maar dat werd beslist door ver dachte ontkend, hoewel zij geen re delijke verklaring voor het gebeurde kon gev^n. „Ik vertrouwde haar al niet, ze deed zo vreemd in de zaak", vertel de een verkoopster, die daarom haar chef had gewaarschuwd. Deze hield de vrouw aan en toen kwamen de spullen voor de dag. De verkoopster werd als getuige gehoord en bleef bij haar verklarin gen. „Het is een harde zaak", vond de Officier van justitie, omdat ver dachte bleef ontkennen. Mogelijk heeft verdachte uit hebzucht gehan deld maar in elk geval achtte de of ficier de diefstal bewezen en eiste hij daarvoor 50.boete. „Ik ben de boodschappen ook al kwijt," klaagde verdachte. „Nóu nog mooier, die had u niet eens betaald", riep de officier uit. De rechter veroordeelde conform de eis. HERRIE OM EN OVER DE SCHUTTING. „Poging tot doodslag, subsidiair po ging tot zware mishandeling", was tenlaste gelegd aan een 25-jarige vertegenwoordiger uit Bodegraven. Het zag er dus wel ernstig uit, doch het bleek nog mee te vallen. „Hier- zo", zou verdachte hebben gezegd en meteen een stekende beweging met een mes hebben gemaakt in de rich ting van een buurman, die met zijn hoofd over de omheining kwam. Om die heining ging het nu. Die is reeds lange tijd een bron van ruzie, gevolg ook van de omstandigheid, dat het een twistpunt is of zij op de juiste plaats staat. Bovendien is de heining kennelijk zeer labiel en om haar wat stevigheid te geven, had de buurman er een touw aan gebonden. „Subiet weg met dat. touw,"-zou de buurman hebben geroepen, jiü.kwam met een mes aandraven en sneed het touw door. Bij die handeling zou hij dan een stekende beweging in de richting van het hoofd van de buurman hebben gemaakt. Verdachte ontkende dat beslist en stelde systematisch zijn vragen om trent dat punt, waarbij een advo caat het hem niet had kunnen ver beteren. Aan het eind kwam de officier van justitie tot de conclusie, dat hetgeen tenlaste was gelegd niet bewezen kon worden geacht, hoogstens een poging tot mishandeling, maar dat was niet tenlaste gelegd. Daarom werd vrij spraak geëist, waarmee de rechter ac- coord ging. KWADE DUW KOSTTE 100 GULDEN. De duw, welke een 31-jarige koop man uit Leiden op 29 mei iemand van wie hij geld had te vorderen gaf, was lelijk aangekomen. De man viel zoda nig op een stenen trap, dat hij nog steeds onder doktersbehandeling is en zijn werk niet volledig kan doen. „Ik wil niet zeggen dat het uit sluitend van die val is", zo verklaar de het slachtoffer voor de Haagse Politierehcter, waar de koopman wegens mishandeling terecht stond. De officier wilde daar wel reke ning mee houden en eiste 100. (Advertentie) boete. „Het is een hoop centen", overwoog verdachte. „Wie zegt van niet", gaf de rech ter toe, die veroordeelde conform de Twee jongemannen uit Katwijk hadden op 15 april in een dronken bui beschadigingen aangericht aan een geparkeerde vrachtauto. De één nam de linker- en de an der de rechterkant voor zijn reke ning. Er werd voor ƒ77.vernield. „We hebben ons excuus aangebo den en de rekening betaald", lichtte het tweetal nu de rechter in. „Eigen lijk zou de zaak niet eens worden vervolgd maar door een fout is dat toch gebeurd", deelden zij mee. Rekening houdend met de betaling, wilde de officier nu volstaan met 50.boete voor ieder van de ver dachten. Het vonnis werd 30. Binnenkort wordt in Parijs, onder de Esplanade des Invalides een enorme parkeergarage in gebruik gesteld, H.K.H. Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse Heide Maatschappij in Am- welke aan 722 auto's ruimte biedt. De garage bestaat uit twee verdiepingen: de bovenste biedt plaats aan 322 hem. Op de foto zien we een beeld van dit bezoek: de prinses bekijkt een maquette van een recreatieplan. wagens, de onderste aan 400. Het tarief zal twee nieuwe franken per halve dag bedragen; nachts is het par- Haar werd uitleg gegeven door ir. W. A. Dieleman (r.). Links ir. C. Staf, president directeur van de Heide keren kosteloos. Maatschappij en tweede van links jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter van de Maatschappij.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7