Felle kritiek van KVP en VVD op tekort Leiderdorpse begroting NA ZES UUR EENSTEMMIGHEID DE SCHADUW VAN EEN MAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leiderdorp zal ook dit jaar door een eensgezinde gemeenteraad bestuurd worden. Dit is hedenmorgen in alle vroegte, omstreeks half een komen vast te staan, nadat daar bijna zes uur lang over gediscussieerd is. Zowel de KVP als de VVD lag het bijzonder zwaar op de maag, dat de begro ting voor 1964 een tekort van ruim een ton vertoont. De heer A. M. Kleiss en mr. J. de Groot voor de VVD spraken hun diepe teleurstelling en be zorgdheid uit en wensten opheldering alvorens men zou goedkeuren. Nóch het antwoord, nóch de dupliek van het college, waarvan burgemeester R. NL 'Gallas meer dan twee uur onafgebroken de tolk was, konden de opponerende partijen afdoende overtuigen. Na schorsing van de vergade ring verklaarden de heren Kleiss en De Groot, dat zij tijdens het intern beraad met hun fractiegenoten andere argumenten dan die van b. en w. voor het voorstemmen gevonden hadden. Leiderdorp zal dit jaar nu met goedvinden .van alle fracties naar raming 2.109.394,kunnen uitgeven. Bijna 103.000,van deze uitgaven zullen dan niet gedekt zijn door de inkomsten. Voldoening over wetsontwerp Voor de behandeling van de begro ting sprak mr. Gallas er zijn vol doening over uit, dat het wetsont werp op de grenswijziging, zoals dat juist gisteren bekend werd, hetzelf de inhoudt als destijds het plan. Lei derdorp blijft dus buiten de grens wijziging ten behoeve van Leiden. De burg. hoopte, dat Leiden binnen een krans van sterke randgemeen ten (Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest) vrijer zal kunnen adem halen, zonder dat hierdoor adem nood ontstaat in de randgemeenten en dat de samenwerking hecht mag zijn. Beschouwingen De heer L. Ros (AR), die de alge mene beschouwingen opende, ver klaarde, dat zijn fractie vertrouwen heeft in het beleid van b. en w. Bij de AR waren echter wel enkele wen sen en vragen gebleven. Zo signaleer de de heer Los het gevaar van het commissiewerk voor de besluitvor ming buiten de openbaarheid om. De AR wenste ook te vernemen of het juririsch mogelijk is, dat speculatie voorkomen wordt wanneer een pre mie- of woningwetwoning aan de bewoners verkocht worden. Andere vragen van de AR: wanneer ver dwijnt de N.V. Schoorsteenbouw en kan het plan Ouderzorg afgerond worden; hoe staat het met de sport hal en is de gespannenheid in de verhouding met Leiden aan het wij ken? Mej. M. van der Voort (PvdA) stelde met klem vast, dat de bouw van woningen, welke meer bieden dan de minimale woonruimte-behoef te in de toekomst voor Leiderdorp van zeer grote betekenis kan zijn, on danks het standpunt, dat werd inge nomen door de provinciale bouwdi- rectie. De PvdA dringt er verder op aan, dat het gemeentebestuur al het mogelijke zal doen om te bewerkstel ligen, dat het contingent woningen verhoogd zal worden met een con tingent, gebaseerd op de door de overheid gepropageerde arbeidsbe sparende bouwmethode. De PvdA-fractie stelt zich voorts op het standpunt, dat verkoop van premiewoningen moet worden nage laten, teneinde te bereiken, dat daar, waar de woningnood het grootst is, dus de groep van de minstdraagkrach- tigen, door de gemeentelijke over heid de helpende hand wordt gebo den. Grote zorg De heer A. M. Kleiss (KVP) zei namens zijn fractie met grote zorg vervuld te zijn. Te bedenken boven dien, dat slechts f 13.000 voor „on EEN VERMOGEN ACHTER DE HAND. voorzien" is uitgetrokken. Het fiat van de KVP, aldus de heer Kleiss, zou afhangen van de informatie, die het college nog zou kunnen geven over mogelijke bezuinigingen en methodes tot verwerving van meer inkomen. Door het niet-sluiten van de begroting meent de KVP het ver krijgen van goedkeuringen door ho gere organen in het gedrang te zien komen. Bevreemding wekte het bij de heer Kleiss, dat de bouw van een 2e R.K. Kleuterschool in de Zijllaan en Meij- epolder, waarvoor de raad reeds in principe medewerking verleende, niet in de begroting voorkwam. De KVP-fraktie Ten aanzien van het bouwbeleid wil de KVP het college van b. en w. dringend verzoeken de in de gemeen te niet benutte bouwcapaciteit te sig naleren bij het ministerie van Volks huisvesting. Stellig wordt volksvijand no. 1 - de woningnood - die helaas nog steeds het veld houdt, ook hierdoor krachtig bestreden. In het vorig jaar werd aangevan gen met de bouw van eengezinswo ningen voor de verkoop aan ingeze tenen van onze gemeente. De heer Kleiss sprak de hoop uit, dat ook in 1964 een voorstel tot de bouw van een zo groot mogelijk aan tal van dergelijke woningen de Raad zal bereiken. Wat de overige woning bouw betreft wenste hij dat het col lege van b. en w. zich zal beijveren om een zo groot mogelijk contingent woningwet- en premie-woningen voor de verhuur of verkoop - te ver krijgen. Bij dit pogen dient de na druk te liggen op woningen van vol doende grootte, zodat gezonde ge zinsontplooiing mogelijk is. Zeer nauwkeurig dienen de ontwikkelin gen van het toepassen van aardgas als verwarming voor deze woningen te worden gevolgd, zodat tijdig de no dige voorzieningen worden getroffen. De heer Kleiss besloot met een kri tische vraag over de verkeersveilig heid. In 1963 werd verkeersles op de scholen gegeven, maar verkeersexa- mens werden niet afgenomen. De heer W. van der Sluys (CH) zeide zijn wensen te hebben willen inperken in verband met het beeld van de begroting. Hij betreurde de late inzending en vroeg b. en w. te onderzoeken of niet een verhoging van de rijksbijdrage mogelijk zal" zijn, omdat Leiderdorp een bepaalde func tie heeft ten opzichte in de Rand stad. De CH-woordvoerder vroeg bo vendien de grootste aandacht van b. en w. voor het creëren van leefbare woonwijken. Onzorgvuldig Mr. J. de Groot (VVD) zeide niet de overtuiging te hebben, dat het te kort zo klein mogelijk was gehou den. Hij had dit niet verwacht van dit college en meende, dat 'n onzorg vuldige voorbereiding de oorzaak was geweest. Niet het tekort als zodanig, hoewel een tekort op een begroting in een tijd van hoogconjuctuur al een sti mulans in inflatoire richting is, maar de onzorgvuldigheid, aldus spr., le verden te veel bezwaren voor goed keuren. Nadat de vergadering een half uur geschorst was geweest ging mr. Gal las uitvoerig in op de vragen der raadsleden. De opmerking van mr. De Groot over onzorgvuldigheid had het college zich bijzonder aangetrok ken. De begrotingscommissie heeft bijzonder veel werk verzet. Het te kort had veel groter kunnen zijn. De voorzitter noemde het verwijt van de heer De Groot ongerechtvaardigde kritiek, wellicht te wijten aan het feit dat de commissie slechts uit 3 raads leden heeft bestaan. Speculatie tegen te gaan bij het verkopen van woningwetwoningen is juridisch mogelijk, alhoewel ver koop op zich al moeilijk is, daar de minister restricties gemaakt heeft voor de verkoop van woningwetwo ningen. De onderhandelingen met de N.V. Schoorsteenbouw zijn er op gericht, dar dit bedrijf in 1965 ontruimd kan zijn, zodat het plan Ouderzorg afge rond kan worden. Wat het realiseren van de uitbrei dingsplannen betreft streven b. en w. naar voortdurend tempo in de ont wikkeling. Het gemeentebestuur wil graag in grote aantallen laten bou wen, maar aan het prettig wonen mag geen afbreuk gedaan worden door revolutiebouw. Een sporthal zal de eerste 5 jaar waarschijnlijk niet gerealiseerd kunnen worden, maar het ontbreken van een sporthal op het investeringsplan betekent niet, dat er nooit een hal zal komen. Grond in het Wijkplan is reeds gere serveerd en de Culturele Raad zal nog spoedig aan plannen voor een tekening kunnen beginnen. In antwoord op de heer Kleiss zei de burgemeester dat de r.k. kleuter school op de begroting had moeten voorkomen. De verstandhouding met Leiden is niet gespannen. Integendeel zij is bijzonder goed. Op woninggebied is er een voorlopig akkoord om het Leidse contingentvoor 1965 te re aliseren op grondgebied van Leider dorp. Bovendien bestaan er plannen tot nauwere samenwerking op ande re gebieden. Geen ach en wee Hef tekort op de begroting doet ook het college niet prettig aan, al dus mr. Gallas aan het eind van zijn 2 uur durend antwoord aan de raad. De groei van de gemeente brengt het tekort mee. Het ambtenarencorps en de secretarie moet uitgebreid wor den. Er behoeft echter geen ach- en wee-stemming te heersen bij de raad, want ook op hoog niveau ziet men het niet al te donker in, aldus de burgemeester. Het college zal voorts er op toezien, dat met zuinigheid ge handeld wordt. Van de gelegenheid tot repliek werd door de fractievoorzitters een druk gebruik gemaakt. De heren Los, Andrik en Van der Sluys gaven, na dat zij op enkele punten door de bur gemeester tevreden waren gesteld, hun vertrouwen aan het college, maar de heren Kleiss en De Groot wensten schorsing voor intern beraad in hun fracties. De heer Kleiss meende, dat te veel vragen onbeantwoord waren gebleven en dat het tekort met ge voelsargumenten verdedigd was („Het komt wel goed"). De heer De Groot kon op vele punten met b. en w. „meegaan", maar bleef de toelich ting op de begroting teleurstellend vinden. Toch voor Na de tweede schorsing verklaar de de heer Kleiss, dat hij tijdens het beraad met zijn fractiegenoten an dere argumenten dan b. en w. had den genoemd, gevonden had om voor te stemmen. De KVP-fractie wenst in opbouwen de zin kritiek geleverd te hebben. Mr. De Groot verklaarde, dat de liberale fractie ondanks teleurstelling vertrouwen heeft in b. en w. De Leidse agglomeratie is niet gebaat met een gemeente met een verdeelde raad en de derde reden om voor te stemmen is 't persoonlijk vertrouwen in de voorzitter, die betoogd had, dat „men het op de Griffie niet som ber inziet". Zonder hoofdelijke stemming ging hierna de begroting, omvattende de begroting van het Bureau Sociale Zorg, de Algemene Dienst en de Be drijven, onder de hamer door. Het verdere agendagedeelte - on derwijs voorstellen en een geldlening - bracht behoudens een opmerking van de heer Kleiss niet veel moei lijkheden meer. De heer P. A. Geerlof te Rotterdam volgt mej. H. H. F. van de Moortel op aan de openbare lagere school en de raad verklaarde zich accoord met een geldlening groot f 1 miljoen te gen 5%, af te lossen in 10 jaar, aan te gaan bij de Twentsche Bank N.V. De ze geldlening is nodig voor het aan kopen en bouwrijp maken van gron den in de Zijllaan- en Meijepolder en Munnikenpolder. Machtig, zoals klein spaartegoed groot wordt. Een vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) De stichting „De Heygraaff" in Woudenberg, die zich ten doel stelt een verantwoorde medische behande ling en verzorging van het zwakzin nige kind op algemene grondslag, zal haar accommodatie aanzienlijk gaan uitbreiden. Er zullen negen nieuwe paviljoens, in elk waarvan 250 a 300 kinderen kunnen worden opgenomen worden gebouwd, waarmee een be drag van rond acht miljoen gulder gemoeid is, A etherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouvertude. radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmu- ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Klassieke or kestmuziek (stereofonische uitzen ding). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: plaatjes, die verschijnen, blijven en verdwij nen. 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze week, lezin gen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke orkestwerken. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Militair orkest. 14.30 Vader van 85 kinderen, klankbeeld over Father A. J. Andeweg (herh. van zondag 9 febr. j.l.). 15.00 Klassieke orkestwerken (gr.). 15.40 Licht in strumentaal kwintet. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Pianorecital: moderne muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Grammofoonmuziek. 17.30 School- zang. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspektiek, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 De jeugd op eigen wieken (31), hoorspel. 20.40 Samen uit Samen thuis, ge varieerd programma. 21.55 Kerkor gelconcert: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in het gehoor, literair programma. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht en lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Clavecimbelrecital (gr.): oude muziek. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Lichte grammofoonmu ziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Amusementsmuziek (gr.). 12.00 Licht orkest en solist. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven. 12.43 Elektronisch orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel en we reldkampioenschappen kunstrijden op de schaats te Dortmund, reportage. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansor- kest en zangsolisten. 14.00 Cello en piano: Oude en moderne muziek. 14.30 Klankomrankte levens, radio- biografie van grootmeester der Lichte Muziek. (Herhaling van 2 februari j.l.) 15.25 Mezzo-sopraan en piano. 16.00 Van vier tot vijf, een radiopro gramma in een Notedop. 17.Q0 Voor de jeugd 17.55 De gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie: Marjolin als eco nomisch profeet. U hoort prof. J. W. v. Hulst, lid van de Eerste Kamer fractie van de Christelijk-Historische Unie. 18.30 Licht ensemble en zang soliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharmo- nisch orkest en soliste: moderne mu ziek. In de pauze (20.5021.20): Ge hoord, gezien, gelezen, kunstsympo sion. Na de pauze: klassieke muziek. 22.15 Zang met gitaarbegeleiding. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieu we grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.4' Pauze. 16.0016.15 Voor de kinderen 19.30 Bestuurder en bestuurde, docu mentair programma. NTS: 20.00 Journaal AVRO: 20.20 Pas voor pas, documentaire over het ontstaan van een ballet. 20.50 In AVRO's Televi- zier. 21.00 De roof van de gordel, TV spel. 22.25 Gesprek. NTS: 22.55—23.0 Journaal. 29 Ik was zo blij haar te zien, dat het naar weinig scheelde, of ik had mij als een idioot aangesteld. Inderdaad stond ik op het punt naar haar toe te gaan en onze kennismaking te her nieuwen, toen iets in de gelaatsuit drukking van Mercia mij weerhield. Een vale bleekheid had plotseling haar gezicht overtogen en de hand die op de mouw van haar begeleider rustte, had onmiskenbaar gebeefd. Haar bedroefde ogen rustten een ogenblik in de mijne, met een uit drukking die gedeeltelijk vrees, ge deeltelijk verlichting vertolkte; ten minste, zo scheen het mij toe. Daarna ging zij de zaal in en het volgende ogenblik hoorde ik iemand mijn naam noemen. Instinctmatig keerde ik mij om en stond vlak voor door Victor Bridges lord Lammersfield, de vriendelijke oude, beleefde staatsman, die mij de vorige dag in Park-Lane had staande gehouden. In zijn avondtoilet en met de decoratie van de Kouseband maak te hij een bijzonder gedistingeerde fi guur. „Ah, Northcote", zei hij, mij met zijn hand toewuivend. „Ik vroeg mij juist af, of je al gekomen was. Het is gewoonweg een wonder, als men ie mand in deze menselijke maalstroom kan vinden." Met een buitengewone inspanning kwam ik weer tot mijzelf. „Ja", zei ik. „Sangatte moest een luidspreker en een bel aanschaffen, ofschoon de laatste niet veel nut zou opleveren. Lord Lammersfield lachte cynisch. „De menselijke stem", sprak hij, „is een eigenaardig ding. Alléén gehoord, kan zij zeer aangenaam zijn, maar collectief!" hij haalde zijn schouders op. „Collectief", zei ik, om de volzin af te maken, „doet zij mij aan als het meest onaangename van alle dierlijke geluiden." „Een uitstekende beschrijving", zei Lammersfield. „Wat zou je er van denken, als wij naar de rookkamer gingen en de sigaretten van Sangatte eens probeerdèn. Als je tien minuten tijd hebt, zou ik je graag over een paar aangelegenheden willen spre ken." „Zeker, zeker", zei ik; wij keerden de deur van de balzaal de rug toe en ik vergezelde Lammersfield over het trapportaal, dat vol mensen was, naar beneden, waar wij een lange galerij doorliepen, waarvan de wanden met familieportretten waren behangen. De rookkamer was aan 't einde en toen wij er binnen kwamen, bleken wij de enige bezoekers te zijn. Ik was natuurlijk nieuwsgierig, wat die „paar aangelegenheden" zouden zijn, waarover deze minister mij zo gaarne wilde spreken. Het zou zeer goed mogelijk kunnen zijn, dacht ik, dat Northcote aan politiek deed en aangezien ik te dien opzichte abso luut onwetend was, besloot ik buiten gewoon op mijn hoede te zijn. opdat ik dit niet door een of andere onjuiste aan- of opmerking zou verraden. Mijn gemoed werd op dit punt spoedig gerustgesteld, doch op een geheel onverwachte wijze. Feitelijk verbaasden de inleidingswoorden van Lammersfield mij dan ook méér dan welke politieke ontboezeming dit met enige mogelijkheid had kunnen doen. „Het dient nergens toe, Northcote, om mij op te jagen", zei hij kalm. „Ik heb het geld op 't ogenblik niet dis ponibel en het is mij absoluut onmo gelijk om het los te maken." Indien ik in mijn verrassing niet: „Wat geld?" uitstootte, dan was het meer door een gunst van boven, dan door mijn eigen scherpzinnigheid. „Om het kind bij zijn naam te noe men," vervolgde Lammersfield vrien delijk, „ik ben geheel in je handen. Indien je het verkiest mij te dwin- jen, zal ik verplicht zijn "'ranleigh te verkopen en mij uit de politiek terug te trekken. Het Britse publiek kan zijn leiders alles vergeven behal ve overspel en geldverlies. Het laatste wordt, geloof ik, als 't meest onvergeeflijke van de twee be schouwd. Als je mij de dienst zou wil len bewijzen te willen wachten, dan zal ik je betalen zodra ik slechts in de gelegenheid ben. Indien echter mijn ongelukkig fortuin nog lang zo veel geweld wordt aangedaan als in de laatste tijd, zal er vermoedelijk van Cranleigh niets meer overschie ten om je te voldoen." Ik had inmiddels tijd genoeg gehad om de toestand te overzien. Het was duidelijk, dat Northcote geld geleend had aan Lammersfield een grote som, dat bleek zonneklaar uit zijn woorden en dat de terugbetalings termijn was verstreken. Welke be doeling Northcote hiermee had ge had, kon ik niet raden, maar ik be greep spoedig tot mp voldoening, dat ik hierdoor in staat werd gesteld een grote dienst te bewijzen aan ie mand die mij vroeg of laat wederke rig van onberekenbaar nut kon zijn. Er is niets aangenamers dan edel moedig te zijn met andermans geld en ik besloot van deze omstandigheid zo goed mogelijk gebruik te maken. „Er is een 'Indisch spreekwoord, lord Lammersfield", zei ik, „dat zegt: „Haast behoort bij de duivel." In het onderhavige geval ben ik het er vol komen mee eens." ,,'t Zou voor mij zeker duivels slecht zijn", bekende de staatsman eerlijk. „Mijn tienduizend pond per jaar van mijn ministerschap is alles waarmee ik moet rondkomen. Als ik het tot 't volgende jaar kan uithouden, zal het beter gaan. In het voorjaar komt er geld van een verzekering los en d( veestapel van Cranleigh belooft vol gens mijn rentmeester een aanzien lij ke som af te werpen, ofschoon d' natuurlijk nooit met volkomen zeker heid te zeggen is." Ik lachte. Als een gewone liberal kiezer zijn hooggeschatte leider eer zo had horen spreken, wat zou zij gezicht een studie geweest zijn! „Nu", zei ik, „die vooruitzichtei zijn mij voldoende. Ik heb wel enij zwak voor speculatieve belegging. Het gelukte mijn metgezel wel nit geheel, zijn flegma van Engels staat.1 man te bewaren, maar hij hield toe zijn emotie goed in bedwang. H hoorde mijn woorden, zonder d minste verandering van gelaatsur drukking aan. „Het zou een beetje ironisch klin ken, als ik zei, dat ik je ten zeers! verplicht ben, Northcote." Toer zweeg hij even. .Eerlijk gezegd", ver volgde hij, „had ik nooit verwach: dat je deze hoe zullen wij he; noemen nobele houding zou aan nemen. Je laatste brief over dit on derwerp (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2