S)e ftzidóeSoti/ACMiL Oe Thant: particuliere onderhandelingen over Cyprus in het slop geraakt MAKARIOS BEVEELT DE INLEVERING VAN WAPENS Overwegen Amerikanen een „tweede front" in N.-Vietnam Rusland eist terugtrekking van V.S.-militairen Russen verwerpen Brits voorstel VLIEGRAMP IN De zaak-Timo Rinnelt ARTSEN MELDDEN ZICH VRIJWILLIG VOOR HET DODEN „UIT GENADE" Ook vierde en vijfde jurylid nu „binnen" V.S. KOSTTE 58 LEVENS Havenboycot tegen graan beëindigd Gearresteerden niet betrokken bij ontvoering Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.< BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 18.163 CYPRUS: TE TAAI VOOR THANT Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. ƒ10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes ƒ1,75 Russische infiltratie? De afgevaardigden van Engeland en Turkije hebben gisteren in de Veiligheidsraad, jdie de kwestie- Cyprus behandelde, geen ant woord gegeven op de vraag van de Cyprische minister van bui tenlandse zaken Kyprianou, of zij van mening waren, dat hun ga rantieverdrag met Cyprus hun het recht geeft tot militaire inter ventie. De Griekse afgevaardigde Bitsois gaf namens zijn regering een ont kennend Antwoord op deze vraag. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft meegedeeld, dat de particuliere onderhandelingen over Cyprus in het slop zijn ge raakt. Men is gestrand op de Cy prische eis, dat de Veiligheids raad een resolutie aanneemt die de kracht aan het garantiever drag ontneemt. Het debat wordt donderdag voortgezet. Inmiddels zullen bui ten de raad de pogingen om tot een oplossing van het conflict te geraken, worden voortgezet. Oe Thant zei, dat de sfeer bij net overleg met de vêrtegenwoordigers van Cyprus, Griekenland, Turkije, Engeland en de V.S. goed was ge weest. Bij alle betrokken partijen bestond een oprecht verlangen om de kwestie op vreedzame wijze te rege len. Het was niet zijn bedoeling ge weest, een oplossing voor te stellen, maar alleen om een gemeenschappe lijke basis hiérvoor te vinden. Vast stond in elk geval, dat hij geen vre desmacht naar Cyprus zou zenden zonder goedkeuring van de Veilig heidsraad. Aartsbisschop Makarios, de presi dent van Cyprus, heeft gisteravond alle Cyprioten, die onwettig wapens bezitten, bevolen, deze bij de over heid in te leveren. Makarios deelde mee, dat de speciale politiemacht van de Cyprische regering tijdelijk tot 5.000 man uitgebreid zal worden. Volgens de aartsbisschop was het thans nodig, dat de ordetroepen ver sterkt en gereorganiseerd werden. De politie en ordetroepen hadden in structies gekregen A)m alle burgers te ontwapenen, die geen wapens mo gen hebben. De leiders van acht Grieks-Cypri sche vakbonden hebben de Turkse arbeiders opgeroepen, zich bij hen aan te sluiten om Cyprus van het „fanatisme" te bevrijden en de een dracht te herstellen. „EEN TWEEDE CUBA" Dr. Fadil Kutchuk, de Turks-Cy prische vice-president van Cyprus, heeft in telegrammen aan president Johnson, westelijke leiders en de V.N. gewaarschuwd, dat Cyprus in „een tweede Cuba" veranderd wordt. Hij dringt aan op maatregelen om „de communistische gewapende in filtratie" tegen de houden voordat het te laat is. Dr. Kutchuk meent, dat er reden is om te geloven, dat de Russen, onder de dekmantel van handels- en luchtvaartovereenkom sten, willen proberen wapens, oor logsmateriaal en Russisch personeel Cyprus binnen te krijgen. Een plan om de strijd in Zuid-Viet- nam uit te breiden tot Noord-Viet- nam, dat naar bekend onder commu nistisch bestuur staat, is tot in bij zonderheden besproken door de Zuid-Vietnamese en Amerikaanse militaire leiders tijdens het bezoek, dat de opperbevelheber van de Ame rikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, admiraal Harry Felt, de vo rige week aan Saigon heeft gebracht, zo meldde het dagblad „Saigon Post". Volgens het blad is ter zake ech ter nog geen enkele beslissing geno men en duurt het overleg hierover tussen de Amerikaanse en Zuidviet- namese autoriteiten voort. In dit ver band wordt het bezoek, dat de Ame rikaanse minister van defensie, Ro bert McNamara. begin volgende maand aan Zuid-Vietnam zal bren- ben, met grote spanning tegemoet- gezien. De nieuwe militaire plannen zou den een reeks acties op kleine schaal, zowel te land, ter zee als in de lucht, behelzen tegen de voornaamste in dustrie-centra, havens en bruggen van Noord-Vietnam. Met deze stra tegie hoopt men volgens welinge lichte kringen ook de Vietcongrebel- len uit de gebieden in Zuid-Vietnam te krijgen die ze bezet houden, met name uit de vruchtbare delta van de Mekong, ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Saigon. De Sowjet-Unie heeft gisteren in een door het persbureau „Tass" ge publiceerde verklaring een beroep gedaan op de Verenigde Staten, hun militaire personeel en materieel uit Zuid-Vietnam terug te trekken. „In tensivering van de vijandelijkheden door de Verenigde Staten en hun volgelingen kan de oplossing van de kwestie-Zuid-Vietnam alleen maar bemoeilijken", aldus de verklaring. Amerika moet „zijn inmenging in Een foto van oud-president Her- de aangelegenheden van Zuid-Viet- bert Hoover van de Verenigde Sta- nam beëindigen, zijn militaire perso- ten. Hij is ernstig ziek. Zijn leeftijd neel en materieel uit dat land terug- is 89 jaar. trekken en het Zuid-Vietnamese volk in de gelegenheid stellen, zelf over zijn toekomst te beslissen". De ver klaring zegt verder, dat „het Rus sische volk niet onverschillig kan blijven staan tegenover dergelijke ontwikkelingenhet volgt met diepe sympathie de rechtvaardige nationale bevrijdingsstrijd van het Zuid-Vietnamese volk en zal de no dige bijstand en steun geven voor deze strijd". AMERIKAANS ONDERMINISTER VRAAGT ONTSLAG President Johnson heeft het ontslag aanvaard van zijn onderminister van buitenlandse zaken voor aangele genheden het Verre Oosten betref fend, Roger Hilsman. Deze heeft meegedeeld, dat zijn ontslaga?gvrage geen verband houdt met enige poli tieke kwestie. Zijn besluit viel kort nadat de re gering nieuwe maatregelen had aan gekondigd met betrekking tot Zuid- Vietnam. Het is bekend, dat er in de regering meningsverschil bestaat over wat er moet worden gedaan tegen de communistische guerilla- strijders in Zuid-Vietnam. Alle 28 bemanningsleden van de Panamese vrachtboot Cissoula van 4499 ton zijn opgepikt door 't Zweedse schip Hallaren (6.714 t.) nadat de Panamees gisteravond in het Kanaal in aanvaring was geweest met een Zweeds schip. De Cissoula heeft een lek opgelopen en werd door een Britse sleepboot op sleeptouw geno men. In een (naar verluidt) hoffelijke toespraak heeft de leider van de Rus sische delegatie op de Geneefse ont wapeningsconferentie, Tsarapkin, gis teren een Brits voorstel, het appa raat van de Verenigde Naties ter handhaving van de vrede te verster ken, verworpen. Het Britse plan was gepresenteerd door minister Butler, van Buitenlandse Zaken, en bestond uit negen punten. Zes van de punten stemmen over een met wat president Johnson eer der aan „Genève" heeft voorgesteld. De overige drie behelsden: er moet in Genève minder tijd worden besteed aan algemene dis cussies en meer aan detailwerk in groepen van experts. de huidige denkbeelden over het verifiëren van ontwapeningsak koorden moeten worden herzien, en wel zó, dat in plaats van aan inspec tie over hele gebieden meer aan in spectie van bepaalde wapenfabrie ken en opslagplaatsen wordt ge dacht. er moeten plannen worden ge maakt voor de vorming van een per manent vredesleger van de VN. Tsarapkin zei over de strijdmacht, dat deze alleen maar moeilijkheden en complicaties -zou kunnen veroor zaken. Hij hield een buitengewoon beleefde rede, zeiden westelijke func tionarissen, maar het slot ervan was, dat hij niets bleek te voelen voor wat Butler had geopperd. Wat het vredesleger betreft, dit zou volgens hem onder een driehoofdige leiding moeten staan (Oost, West, neutra len) en slechts met algemene in stemming mogen worden uitgezon den, zodat Rusland het recht van veto zou hebben. Negentien Indiase militairen zijn gedood en verscheidene gewond door een ontploffing bij het laden van explosieven. Het ongeluk deed zich voor in het noord-oostelijke grensgebied. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft dinsdagmiddag op het J. D. Meijerplein te Amsterdam een krans gelegd bij het standbeeld „de dokwerker", tijdens de herdenking van de februari-staking in 1941. Hefelman verklaarde, dat vroedvrou wen voor elke melding van geboorte van een kind met afwijkingen 2 mark uitbetaald kregen en dat het nazi regiem zelfs de postzegels hierbij ver goedde. Toestemming van de ouders een dergelijk kind ter dood te brengen werd niet gevraagd, „omdat hij hen wilde sparen voor het nemen van dit besluit" en omdat men het risico wilde vermijden, dat ouders van de gelegen heid gebruik zouden maken om van achterlijke kinderen die „een te grote last" betekenden af te komen. De order van het nazi-ministerie van binnenlandse zaken, die in de recht zaal werd geprojecteerd, zegt, dat ouders elk kind, dat sporen vertoont van „idiotie of zogenaamd mongolisme", blindheid, doofheid, misvormd hoofd, ernstige misvormingen en andere af wijkingen bij de geboorte moesten aan geven. Artsen gaven zichsin de nazi-tijd „uit innerlijke overtuiging:" als vrijwilliger op voor het doden van kleine kinderen „uit genade", zo verklaarde gisteren de 57-jarige Hans Hefelmann, die terecht staat wegens medeplichtigheid aan moord op 73.000 mensen bij de uitvoe ring van Hitiers euthanasie-program- ma. Voor kinderen werd in 1939 op last van Hitier een „rijkscomité voor de wetenschappelijke registratie van erns tige zieken door erfelijkheid of als ge volg van gestel" in het leven geroepen. Het ministerie van binnenlandse za ken had in augustus 1939 een „strikt vertrouwelijke order" uitgegeven waar in de grondslag werd gelegd voor de selectie van kinderen die volgens de nazi's in aanmerking kwamen voor de genadedood. In deze order, die dinsdag in de rechtszaal werd voorgelezen, staat, dat vroedvrouwen en artsen alle baby's en kinderen beneden de drie jaar die geestelijke of lichamelijke afwij kingen vertoonden moesten aangeven. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, is dinsdagmiddag op Schiphol aangekomen. Zij bezoekt ons land tot 2 maart. Op de luchthaven werd mevr. Meir verwelkomd door haar Nederlandse ambt genoot mr. J. M. A. H. Luns. Het proces-Ruby De 27-jarige zakenman Luther Dick- erson is gisteren als vierde jurylid ge kozen voor het proces tegen Jack Ru by, die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, doodschoot. Hij was het zesde kandi daat-jurylid, dat deze dag werd on dervraagd en het 67ste sedert het be gin van het proces. Dickerson wat het eerste jurylid, dat de aanslag van Ruby op Oswald niet op het televisiescherm had ge zien. Ook het vijfde jurylid is gisteren aangewezen. Het is de 34-jarige vlieg tuigmonteur Douglas J. Sowell. Er moeten nu nog 7 juryleden gekozen worden. Opnieuw aardbevingen op eiland Sao Jorge Op het eiland Sao Jorge van de Azoren hebben zich dinsdag opnieuw drie lichte aardbevingen voorgedaan, zo meldde het Portugese persbureau Lusitania. Het eiland is, naar bekend, de laatste tien dagen getroffen door enkele reeksen aardschokken. Een groot gedeelte van de bevolking is ge- evacueerd. Er woedt momenteel een aware storm. Een DC-8 met 58 inzittenden is gis termorgen in het Pontcartrain-meer bij New Orleans (Ver. Staten) ge stort. Niemand heeft de ramp over leefd. Wrakstukken van het toestel van de Eastern Airlines zijn over 'n groot gebied in ondiep water waargenomen. Hieruit is opgemaakt, dat het toestel ofwel in zijn vlucht ofwel bij het neerstorten is ontploft. Het grootste stuk werd ontdekt op negen km. van de oever van het meer, dat groten deels wordt omringd door moerassen. Onder de 51 passagiers bevonden zich veertien personeelsleden van de Eastern Airlines. Het straalvliegtuig was om 10 u. gistermorgen (Nederl. tijd) van het vliegveld van New Or- leans opgestegen. Het moet ongeveer zes minuten later zijn neergestort in het bijna 50 km brede meer. Het was van Mexicostad op weg naar New York. De Amerikaanse havenarbeiders heb ben gisteren besloten de belading van graanschepen voor de Sowjet-Unie te hervatten nadat president Johnson had beloofd, dat er in de toekomst geen uitzonderingen meer zullen worden ge maakt op de regel, dat de helft van het aan de Sowjet-Unie verkochte graan met Amerikaanse schepen wordt ver voerd. De uitzonderingen echter waar toe tot dusver besloten is, worden ge handhaafd. Dit betekent, dat van de miljoen ton die de exportonderneming „Continental" aan de Russen heeft ver kocht, slechts 38 procent met Ameri kaanse schepen zal worden getranspor teerd. Verder is afgesproken, dat voor een andere partij van 700.000 ton nog een uitzondering op de 50 procent re geling kan worden gemaakt als mocht blijken, dat toepassing van deze rege ling de transactie in gevaar brengt. Zo als bekend berekenen de Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen een hoger vervoerstarief dan de buitenlandse. Het Griekse vorstenpaar Een bevoegde zegsman in Athene heeft gisteren gezegd, dat uit het on derzoek van het weefsel, dat bij de operatie van koning Paul van Grie kenland, verwijderd werd, gebleken is, dat de maagzweer geen kwaad aardig karakter heeft. Koning Paul gaat goed vooruit en zijn leven is niet meer in gevaar, zei den zijn dokters gisteravond. De toe stand van koningin Frederika is „zeer bevredigend", aldus werd dinsdag avond in een apart medisch bulletin bekend gemaakt. De politie in Wiesbaden heeft gis teren, zoals wij reeds berichtten, drie arrestaties verricht in verband met de ontvoering van de 7-jarige Timo Rinnelt uit Wiesbaden, die al meer dan twaalf dagen lang is verdwenen. Tegen twee van hen waren ernstige verdenkingen gerezen. De derde werd na grondige ondervraging op vrije voeten gesteld. Volgens de po litie had hij niets met de ontvoering uitstaande. Later deelde de politie mede, dat ook Bialek en Klein kennelijk niets met de ontvoering zelf te maken hebben gehad. De 21-jarige Rudolf Bialek en de 18-jarige Erich Klein lieten zich maandagavond in het centraal sta tion van Frankfort door 'n verslag gever van de „Abendpost" 15000 Mark uitbetalen in ruil voor de sleu tel van een huis waar de ontvoerde jongen zich zou bevinden. Bij de ontmoeting was volgens de verslag gever een derde man aanwezig. De woning was echter leeg, maar Klein eii Bialek werden nauwelijks zes uur later in Wiesbaden gearresteerd. In totaal is 67.000 Mark uitgeloofd voor degene die het kind weet terug te brengen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering Een zeer diepe, bij de Azoren naar het noorden afzwenkende depressie veroorzaakt luchtdrukdalingen aan de Atlantische kust. Dit heeft tot gevolg, dat er een nieuwe hoeveelheid zachte lucht Frankrijk binnenstroomt 't Front van de depressie dringt langzaam over de Golf van Biscaje en het Kanaal naar het oosten op. Een ander, weinig actief front drong vanochtend ons land bin nen. Morgen wordt met wind uit zuide lijke richtingen voor de tijd van het jaar nog vrij zachte lucht aangevoerd, waarbij over het algemeen veel bewol king voorkomt. Regen van enige be tekenis wordt niet verwacht. ZON- en MAANSTANDEN 27 Febr.: zon op 7.33. onder 18.14; maan op 18.08, onder 8.00. Volle maan 13.39. Hoogwaterstanden 27 Febr.: v.m. 3.15; n.m. 15.31. KORRELTJE Wie zijn jeugd niet benut met stu deren, zal zijn dagen moeten beste den met sloven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1