Grootste voorzichtigheid bij vorming R.V.C. van KLM Sjeik El Ro-Jenbiet CKefariite 4 DE SCHADUW VAN EEN MAN Vleesfabriek te Akkrum gesloten BEMANNING VAN DE „WITTE ZEE" WEER THUIS 18 meer tv- ontvangers DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister van Verkeer: Er worden geen ernstige moeilijk* heden ondervonden bij het zoeken naar een geschikte kandidaat voor de functie van president-commissa ris van de KLM, zo heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de hr. Posthumus (PvdA). De minister wijst er in zijn antwoord op dat het belang van de KLM, „waarom het hier uit sluitend gaat", meebrengt, dat de grootste voorzichtigheid wordt be tracht met betrekking tot de samen stelling van de raad van commissa rissen. Minister Van Aartsen zegt verder van oordeel te zijn, dat voor degenen, die zich onder de huidige omstandig heden beschikbaar stellen voor de functie van commissaris van onze na tionale luchtvaartmaatschappij, de honorering niet van overwegend be lang is te achten. Vooralsnog zal de KLM van de toekomstige commissa rissen en in het bijzonder van de pre sident-commissaris veel tijd en aan dacht vragen. Op den duur, wanneer de moeilijkheden bij de KLM geheel of gedeeltelijk tót het verleden zullen behoren, zal hun functie zeker weer vergelijkbaar zijn met commissaris werkzaamheden bij andere soortge lijke vennootschappen. Verantwoordelijkheid van de ministers. De minister geeft verder in zijn antwoord nogmaals als zijn oordeel te kennen, dat het bepaald niet zo is, dat de regering via de namens de betrokken ministers optredende ge delegeerd commissarissen volkomen verantwoordelijk is voor alle beslis singen in de raad van commissaris- seh over door de directie voorbrei- de voorstellen, „al ware het alleen reeds doordat de genoemde commis sarissen slechts twee plaatsen bezet* ten in de raad van commissarissen, die 14 leden telde en waarin uiter aard met de meerderheid van stem men wordt beslist". De mutaties, welke sedert decem ber 1962 in de directie van de KLM hebben plaatsgehad, zijn vooraf aan het oordeel van de betrokken minis ters onderworpen. Met betrekking tot deze mutaties bestond na gehou- den overleg tussen de betrokken mi nisters en de raad van commissaris sen geen verschil van mening, aldus de bewindsman. Op de vraag van het kamerlid, of kan worden geconcludeerd, dat er in- stede van een volstrekt gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid van de betrokken ministers en de raad van commissarissen eerder sprake is van een overwegende mate van Verant woordelijkheid van de betrokken mi nisters, antwoordt minister Van Aart sen, dat er geen sprake is van een overwegende mate van verantwoor delijkheid van de betrokken minis ters. HET STAAT DEZE WEEK IN Waarom werd er door de Ameri kanen een schroothoop gedepo neerd in de Zee der Stilte? Hoe wordt Olympisch kampioen op de 10.000 meter schaatsen tot kampioen gemaakt? Markies die tot zijn 18e jaar geen cent in handen kreeg, werd rijkste modekoning ter wereld Hoe wordt Loemoemba's dood gewroken door neger, die oplei ding had in Rood-China? Tien giechelende negermeisjes wagen zich op uitermate glad Ijs. Vergissing van elektronische ma chine speelde autohandelaar 162.000 gulden in handen, die hij nu terug betaalt met een tientje per week. Het weekendhuis van anderhalf mil joen dat Reinder Zwolsman Het bouwen en waar de airconditioning de rook van 't houtvuur door het hele huis blaast. Dochter van beroemde Engelse geheim agente kan geen baan krij gen in Britse overheidsdienst. Het bestuur van de Coöperatieve Vleescentrale te Rotterdam heeft beslo ten haar bedrijf te Akkrum met ingang van 1 mei 1964 te sluiten, o.a. wegens het aantal varkens dat in Friesland wordt gemest, de noodzaak tot concen tratie van werkzaamheden en de over weging dat ook bij de huidige capaci teit teer belangrijke investeringen no dig zouden zijn in het bedrijf te Ak krum. Omtrent de ontslagregeling voor het personeel of overplaatsing naar andere bedrijven van de Vleescentrale is over leg gepleegd met de ondernemingsraad en de vakorganisaties. Het personeel is gistermiddag van 't ontslag op de hoogte gesteld. In de vleesfabriek te Akkrum zijn 118 per sonen werkzaam uit Akkrum of naaste omgeving. Zij wonen voor het meren deel in bedrijfswoningen. Voor Akkrum betekent de sluiting van de fabriek 'n zware slag. De vleescentrale heeft ver der nog fabrieken in Assen, Twello en Wierden. ,Jij bent mijn leven'' tiaar Kopenhagen Meer dan tweehonderd inzendingen van componisten en tekstschrijvers wa ren nodig om tenslotte het liedje voor Anneke Grönloh te leveren waarmee deze populaire zangeres op 21 maart zal meedingen In het Eurovisie Songfesti val ln het Kopenhaagse Tivoli. In een wat minder feeëriek verlicht Utrechts Tivoli heeft Anneke Grönloh gister avond temidden van een ware lente- weelde aan bloemen drie liedjes ge zongen waarbij zij werd begeleid door het MetropOlé Orkest o.I.v. Dolf van der Linden. Terwijl Anneke zong discussieerden 120 juryleden in ons land over hét liedje waarmee ons land op 't Eurovisiesong festival zal uitkomen. Drie festival liedjes te weten „Jij bent mijn leven", „Weer zingt de wind" en „De vliegende Höllartdèr" werden de juryleden voor gelegd. Het werd reeds spoedig duide lijk dat het liedje „Tij bent mijn leven", geschreven en gecomponeerd door Renê de Vos en Ted Powder, het meest in de smaak viel en daarmee zal Anneke Grönloh op de eerste lentedag naar Kopenhagen gaan. KLEURENTELEVISIE IN ENGELAND Een functionaris vah de Britse ra dio-omroep, Michael Peacock, heeft gisteren in Londen gezegd, dat vol gend jaar herfst in Engeland tele visie-uitzendingen in kleuren zullen worden verzorgd. Hierbij zou ge* bruik gemaakt worden van het 625- lijnen systeem over het tweede tele visienet BBC 2, dat op 20 april in gebruik genomen zal worden. Als mijn kinderen straks op eigen benen staan,»* „Binnenkort kan ik mijn eerste volle zegelboekje omruilen voor een CO-OP gezinsobllgatie", zegt mevrouw M. E. Wierenga, Rijn- laan 104 bis in Utrecht. „Als mijn kinderen later ^op eigen benen staan, krijgen ze die waardepa-. pieren van mij mee. Met de gewei* dige 7% CO-OP consumenten-rente kan zo'n obligatie uitgroeien tot een aardig bedrag. Ik vind het een fijne manier om voor ze te sparen. Anders zou daar misschien niets van komen. Nu gaat het automa tisch en onmerkbaar met die paar dubbeltjes bij de boodschappen. (Advertentie) Alles wat overbleef van L. Smit en Co's sleper „Witte Zee", die zondag avond bij een bergingskarwei op de rot sen van het Engelse Kanaaleiland Wight verloren ging, is vanmiddag met een DC3 charlertoestel van „Fairways" op de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven aangekomen: zestien bemannings leden, de ijzeren kisten met scheeps papieren en een megafoon. De zestien schipbreukelingen werden begroet door familieleden, functionarissen van I* Smit en Co en een tiental persvertegen woordigers. Sporen van het hachelijk avontuur, dat de zeelieden hebben be leefd. waren te zien aan hun Kledfhg en bü sommigen ook wel aan de ge zichten. Slechts enkelen vah hen droegen eigen kleren, het overgrote deel was er, toen het noodlot op hun schip voltrok, niet meer in geslaagd al hüh kleding stukken bij elkaar te krijgen. Gedeelte lijk in hun eigen kleren, gedeeltelijk in kleding van Engelse makelij en bijna allemaal op blauwe Britse gymnastiek schoenen betraden zij kort na hun lan ding het restaurant van Zestienhoven om onder een „pijpè" bier of een kop koffie nog wat over het avontuur na te praten. Kapitein J. Klein (33 jaar) had niets meer toe te voegen aan het relaas over het verlies van zijn schip, dat hij zon dagavond al in een telefoongesprek met Rotterdam had verteld. Vandaag heeft hij zijn bevindingen nog eens besproken met de directie van L. Smit en enige leden van de raad voor de scheepvaart. Het is nog niet bekend of men zal trachten de „Witte Zee" te bergen. Bin nenkort gaat een deskundige van het bergingsbedrijf „Van den Tak" naar Wight om daar een onderzoek in te stellen naar de ligging van de „Witte Zee". Aan de hand van het rapport van deze deskundige zal men beslissen of de sleper al dan niet zal worden gebor gen. OPHEFFING DAGBLAD „ONS NOORDEN" Het katholieke gewestelijke dagblad „Ons Noorden" zal met ingang van 1 april aanstaande niet meer ver schijnen. De stichting „Ons Noorden" en de directie van het blad hebben dit vandaag in een mededeling aan de lezers laten weten, „Ons Noorden" isin 1881 opgericht. De laatste 15 jaar was 't een dagblad. De reden van de opheffing is het geringe aantal abonnees. Een laatste actie om het aantal abonnees te vergroten heeft niet het gewenste resultaat gehad. PRINS BERNHARD NAAR AMSTERDAM EN VELSEN Prins Bernhard zal zaterdag het 50c charter van Lions International district 110 (Nederland) aan de nieuwe Lions club Amsterdam-Centrum uitreiken in het Hilton hotel te Amsterdam. Op dinsdag 3 maart zal ZKH aanwe zig zijn bij de uitreiking van de prijs voor het be6te jaarverslag over 't boek jaar 1962, de zgn. Henri Sijthoffprijs. Het is de 10e maal dat deze wordt toe gekend. Deze gebeurtenissen zouden aanvan kelijk op 23 en 25 november 1963 plaats vinden, maar zijn toen niet doorgegaan door de plotselinge dood van president Kennedy. Op woensdag 6 mei zal prins Bern hard in Velsen de fabriek van Crown- Van Gelder Papierfabrieken N.V. offi cieel in gebruik stellen. Het nieuwe bedrijf is een gezamen lijke onderneming van Crown Zeller- bach AG. de in Zwitserland gevestigde dochteronderneming van Crown Zeller- bach Corp. UBA. en de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen NV. De produktie bestaat grotendeels uit ponskaarten en andere kartons. De fa briek staat langs het Noordzeekanaal op de terreinen van Van Gelder Zonen. Deze vennootschap is ook belast met de directie. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I 402, M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws eh SOS-bêr. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram- mofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu- ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Moderne kamermuziek. 1030 Morgendienst 1100 Fluit en piano: klassieke muziek, (gr.) 11.15 De jeugd op eigen wieken (30), hoorspel. 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet. 12.53 Grammofoonmuziek eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Walsmu ziek, (gr.) 14.00 Tsjechische kamer muziek (gr.) 14.50 Klassieke orkest werken (gr.). 15.20 Samenzang: gees telijke liederen. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzmuziek. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.55 Met Sp'ek- trum, lezingen. 18.10 Koorzang en in strumentaal ensemble. 18.30 Radio- Volks-Universiteit: Recente ontdek kingen in de puinheuvels langs Eüfraat en Tigris, door prof. dr. M. A. Beek. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Klassieke gram mofoonmuziek 20.00 Hoe zien wij Hem?, eerste Passiestonde. 20.35 Klassieke grammofoonmuziek. 21.30 Actualiteiten. 21.45 Promenade-orkest Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Elke week minstens 46 bladzijden kleur, fleur, spanning en ontspan ning, boeiende verhalen, briljante kleurendruk, geheel doordrenkt van levensvreugd, dat is Panorama. Gun het u-zelf en uw gezin voor de prijs van 10 sigaretten. Vul nu deze bon in. NU, onver wijld! Posten in open enveloppe met postzegel van 5 cent. Adresse ren aan Panorama-Haarlem. Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama a f0.40 per week af 5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). (Advertentie) Op 1 februari j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.617.816 televisietoestellen aangege ven tegen 1.574.395 per 1 januari jJ. (tot en met 20 februari 1.643*732). Het aantal geregistreerde tv-ont- vangora lag in de periode 1 oktober 1963 t/m 31 januari 1964 bijna 18% hoger dan in het tijdvak 1 oktober 1962 t/m 31 januari 1963. Het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen bedroeg op 1 februari 2.643.148 tegen 2.637.236 op 1 januari De draadomroep telde op 1 febru ari 459.993 aansluitingen tegen 460.071 op 1 januari j.l. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet valt streek raakt. Ydvertentie) en solisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Avohdöverdenking. 22.53 Grammo foonmuziek. 23.00 Grammofoonmu ziek. 23.15 Koorzang: liedjes van de Zee (gr.) 23.35 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nieuw6. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kook praatje. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Oude kamermuziek, (gr,). VPRO: 9.40 Schoolradio. VA RA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu Rotterdam, gevarieerd programma. (Herh. van 15 februari j.l.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet: amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koperorkest: mo derne muziek. 13.35 Licht instrumen taal sextet. 14.00 Koor, Gelders orkest en solisten: Fragmenten uit het ora torium: Triumph von Zeit en Wahr- heit. 14.50 De waarde van een mid delbare schoolopleiding, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Licht orkest. 17.50 Re geringsuitzending. Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumen taal sextet (gr.). 18.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. Tot U spreekt mr. W. R. v. d. Sluis, sekretarls van de Anti-Revolutionaire Partij. 18.30 Licht instrumentaal kwartet. 18.50 Muziek voor kinderen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Het nieuwe Israëlische lied, muzikale le zing. 19.30 Dansórkest met zangso listen. 20.00 Nieuws. 20.05 Tango rumba-orkest met zanigsolisten. 20.35 Hart op de tong, programma over een actueel onderwerp. 20.50 Radio- philharmonisch orkest, groot omroep koor en zangsolisten: Moderne en klassieke muziek. In de pauze (pl.m. 21.35—21.45): Voordracht. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Wereld kampioenschap kunstrijden op de sohaats in Dortmund, reportage. 23.00 Jatt-muziek-uitzending. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Licht en semble. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA S. NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal. KRO: 17.10 —17.50 Voor de klnderena. 19.30 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 TV-Dansant. 21.15 Bonanza, TV-film (ld. 3). 22.05 Het land van onze kinderen, documentair programma (dl. 2). 22.40 Zie de mens, tweede vasten-epiloog. NTS: 22.50 Journaal. 22.55—24.00 Wereld kampioenschap kunstrijden te Dort mund, reportage. Ik dacht vlug na. Ik ben niet bij zonder bedreven in het auto bestu ren, maar ik had het toch dikwijls met voldoende succes in Buenos- Aires gedaan. Wat mij veel zorg baar de, was de kwestie van Billy. Het was mijn plan, indien hij tijdig bij mij kwam, hem mede naar Woodford te nemen en hem daar in de dichtst bij gelegen herberg te laten logeren; in dien ik Simpson mede zou nemen, beliep ik grote kans, dat Maurice door middel van zijn bediende mij een poets zou spelen. Ik besloot dus, in ieder geval zelf de auto te be sturen. „Neen, Simpson, je behoeft niet mee te gaan, breng de wagen maar om half elf voor en zorg, dat er ben zine genoeg in is. Ik blijf maar een paar dagen weg." Hh groette beleefd en verdween. Mijn laatste ontdekking had mij in een opgeruimde stemming gebracht. Met een auto te mijner beschikking, zag ik niet tegen een bezoek aan Woodford op. Ik vertrouwde Maurice in hét geheel niet, en een auto is eert duivels gemakkelijk ding, om een plaats zonder uitstel of afscheid ne men te verlaten. De enige spaak in het wiel was het wegblijven van Bil ly. Ik begon te vrezen, dat hij met Maxwell geslaagd was en dat ik er mij alleen zou moeten doorslaan. Ik heb echter als levensstelregel aange nomen geen zwarigheid te maken vóór de tijd en maar het beste te ho pen. Met die troost ging ik naar bo ven om op mijn gemak mijn toilet te maken voor de soiree van lord San gatte. Ik had een licht diner besteld en terwijl ik met smaak de heerlijke schol en ooteletten, die de keuken meid meesterlijk had toebereid, ver orberde, drukte ik het kamermeisje nog eens ernstig op het hart, dat, in geval Billy gedurende mijn afwezig heid mocht komen, hij in ieder geval, kostte wat het kostte, moest blijven. „Zeg hem", zei ik, „dat ik misschien laat thuis kom, maar dat manheer hier kan logeren. Ik veronderstel, dat je wel een kamer in gereedheid hebt". „O ja, mijnheer", zei het kamer meisje, ,,'t is enkel maar een kwestie van het bed te luchten". „Lucht het dan", „zei ik, „en je kunt doen, wat je wilt, maar je zorgt, dat mijnheer Logan niet weggaat." Ik bleef tot ongeveer half elf zitten ro ken en lezen en toen er nog geen Billy verscheen, zette ik mijn hoed op, deed mijn Jas aan en ging de deur uit. Buiten gekomen, riep ik een taxi en verzocht de chauffeur mij naar Belgrave-Square te rijden. Het huis van Sangatte bleek te zijn een groot, vrijstaand herenhuis met tuin, dat een hoek van het plein ge heel in beslag nam. De ingang was een soort Grieks portiek met pilaren, voorzien van een rood zonnescherm. Een groot aantal auto's van allerlei merk reed af en aan en een politie agent gaf telkens een teken als een der wagens door de gasten was ver laten en verder reed. Hoe ook de mo raliteit van Sangatte mocht zijn, stand wist hij op te houden. Eindelijk kwam mijn bescheiden taxi aan de beurt; ik stapte uit en ging de trap op, die met een kostbare loper bedekt was en naar de voor deur leidde. Aan de linkerkant van de hal, die bijna geheel werd inge nomen door onberispelijk geklede da mes met veel diamanten en heren in avondtoilet, stonden voor een anti chambre enige dienstknechten in li vrei, om de hoeden en jassen van de bezoekers in ontvangst te nemen. Na hiervan gebruik gemaakt te hebben, ging ik de hal door en de trap op, daar ik vermoedde, dat San gatte op de belétage zou ontvangen. Verschillende mensen groetten mij onder het noemen van mijn naam en een paar knappe dames glimlachten mij zeer aanmoedigend toe. Het deed mij genoegen, voor de eerste maal te kunnen constateren, dat Northcote mij ook,nog betere relaties had nage laten dan die welke ik tot nu toe had ontmoet. Eindelijk bereikte ik de gang, waar een plechtige huisknecht voor de receptiezaal stond. Hij her kende mij natuurlijk onmiddellijk. „Mijnheer Stuart Northcote", kon digde hij aan, Lord San gatte begroette met behulp van een oude dame met grijs haar, elke gast op zijn beurt, doch toen de huisknecht mijn naam riep, stapte hij uit de rij der gasten, en kwam direkt naar m(j toe. Hij was een man van rijzige ge stalte. ongeveer vijf en veertig jaar oud, met een grof, gladgeschoren ge zicht en harde blauwe ogen. Ik ge voelde onmiddellijk een geweldige af keer tegen hem. „Ik ben blij, dat je gekomen bent, Northcote", fluisterde hij. terwijl hij mijn hand schudde. „Je hebt immers mijn briefje ontvangen? Ik zou graag even met je willen praten, zodra ik met deze aanstellerij klaar ben". „Uitstekend", antwoordde ik. „Waar kan ik je vinden?" „O, kom maar in mijn etudeerka mer", zei hij haastig, „ik zal tegen elf uur Wegglippen en dan kun je me daar vinden." Toert -met stemverhef fing: „ik geloof niet, dat u mijn tante reeds heeft ontmoet", vervolgde hij, „laat ik u even voorstellen: tante Su sanna, mijnheer Northcote." Het glimlachje van de oude dame, dat mjjn ogen ontmoette, kon niet beschreven worden als „in-hartelijk", zelfs niet door een optimist, doch als of mij een onwaardeerbare gunst werd bewezen. Na hetgeen ik van Northcote wist, voelde ik wel enige sympathie voor de oude dame. San gatte bemerkte natuurlijk, dat zij niet zeer enthousiast over mijn ver schijning was, want er flikkerde een boosaardige glans in zijn ogen. Hij zei echter niets en ik ging de balzaal binnen en verborg bescheiden 't ge noegen dat mij vervulde. Op de maat van de muziek van een strijkje, dat juist boven het praten en lachen uitklonk, was een zaal vol mensen in krampachtige bewegingen bezig, wat men met de technische naam aanduidt als „dansen". Ik stond voor een ogenblik verblind door het liaht, de toiletten en diamanten en bleef op de drempel staan. Plotseling bemerkte ik, dat er iemand achter mij stond te waohten, om binnen te gaan. Ik deed een stap zijwaarts, sloeg mijn ogen op en even plotse ling deed mijn hart de onbehoorlijke en hinderlijke poging om in mijn keel te schieten. Want daar stond vlak voor mij, met haar hand op de arm van een grijzend heer, die mij bekend voorkwam niemand anders dün Mercia Solano! (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2