■Bi ...voor mij zware Brandaris! MAANDAG 24 FEBRUARI 1984 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet Scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige UBilszak Minister „vult" onbenutte bouwcapaciteit Minister drs. P. C. W. M. Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid verwacht binnenkort een duide lijk inzicht te hebben in de behoefte aan werk bij de groep van kleinere aannemers die over onbenutte bouw capaciteit beschikken. De minister zei dit zaterdag in Oosterhout (N.B.), waar hij de eerste gereedgekomen woningen van een continuproject van 617 stuks bezichtigde. Nadat een enquête van de Neder- landsche Katholieke Aannemers- en Bouwpatroonsbond had aangetoond dat door een stroef rjjksgoedkeu- ringsbleeid veel kleine bouwbedrij ven zonder werk dreigden te komen, Kardinaal Alfrink spreekt in Wenen Vanmorgen is kardinaal Alfrink ^^1 van Sahiphol naar Wenen vertrokken. Op uitnodiging van de aartsbisschop van Oostenrijk, kardinaal König, zal hij vanavond in de Oostenrijkse hoofd stad een voordracht houden voor de werkgemeenschap van katholieke journalisten. Hij zal spreken over de ontwikkelingen van de afgelopen zit tingen van het Vaticaans Concilie te Rome. Bovendien zal hij enige toe lichting geven over de nog te behan delen punten van de komende zittin gen. Morgen houdt hij een voordracht over dit onderwerp voor „eenieder die belangstelling voor het onderwerp heeft", zo deelde hij op Schiphol mee. Op de vraag of de kardinaal van de Oostenrijkse pers nog vragen ver- waohtte over de toetreding van prin ses Irene tot de Katholieke Kerk ant woordde hij, dat men in Oostenrijk daarvoor te bescheiden was. Boven dien zou hij op dergelijke vragen het antwoord schuldig moeten blijven. Schriftlezingen alleen in Nederlands had de minister ook zelf een onder zoek naar de behoefte aan werk in gesteld. Vooruitlopend op de uitslag hier van zullen de komende weken goed keuringen voor een groot aantal wo ningen in de ongesubsidieerde sector worden verstrekt. De afgifte van rijksgoedkeuring voor woningen be neden f 14.000 zal bovendien zo mo gelijk versneld worden. „Bij eventuele verdere maatrege len zal voorts de prioriteit van de gesubsidieerde sector (woningwetwo ningen en premiewoningen) voorop moeten staan. De werkvoorziening zal dan ook mede afhankelijk zijn van de bereidheid van de aannemers, werken tegen een aanvaardbare prijs in de gesubsidieerde sector te aanvaarden", zo zei minister Bo gaers. Bij een brand in Cheraw, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, is zaterdagmorgen een gezin van elf personen omgekomen. De afgelopen weken hebben de Nederlandse bisschoppen druk con tact gehad met de Franse en Belgi sche episcopaten. Vermoedelijk is reeds vernomen, dat daar officieel is afgekondigd, dat de lezingen tijdens de eucharistievieringen in de volks taal kunnen geschieden. Ditzelfde geldt van nu af aan ook voor de Nederlandse Kerkprovincie. Over andere punten is nog contact gaande met de H. Stoel, zodat er momenteel nog geen ruimere facili teiten kunnen worden gepubliceerd. Ook de episcopaten van Frankrijk en België hebben zich, in tegenstel ling met eerder gepubliceerde berich ten, wat betreft de volkstaal in de H. Mis, nog tot de lezingen moeten beperken. In blijvend overleg met hun collega's in de nabuurlanden, streven de bisschoppen naar een snelle en ruime uitvoering van de li turgievernieuwing in de geest van de Constitutie. Misschien ten overvloede zei nog vermeldt, dat krachtens het Motu Proprio „Sacram Liturgiam" van 25 januari j.L in het breviergebed de Prime is vervallen en van de Horae Minores (Kleine uren) slechts dat uurtje hoeft te worden gebeden, dat het meest overeenkomt met de tijd waarop men bidt. Ditzelfde Motu Proprio voert aan het huwelijk voortaan te sluiten on der de M. Mis na het Evangelie en de preek. Eventuele wijzigingen in de huwelijksritus, die hierdoor nood zakelijk zijn, zullen hopelijk nog1 vóór Pasen gepubliceerd kunnen worden. Utrecht, 20 februari 1964. De Bisschoppen van Nederland. BIJ SKITOCHT ZWAAR GEWOND De 40-jarige heer C. Henskes uit Haarlem, die vrijdag bij een val tij dens een skitocht zware verwondin gen opliep,wend met behulp van een hefschroefvliegtuig gered en naar een ziekenhuis in Gerlos overge bracht. De heer Henskes maakte met een aantal andere skiliefhebbers uit Ger los een tocht naar een der bergen, waarbij hij kwam te vallen. Daar het gezelschap over een draagbare radio zender beschikte, kon de reddings brigade in Gerlos worden gealar meerd, die onmiddelijk daarop een hefschoefvliegtuig uit Salzburg naar de plaats van het ongeluk dirigeerde. H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben zich gereed gemaakt voor een skitochtje. HOOFDPIJNPOEDERS Vangrail redt zes mensenlevens Ruim honderd auto's waren van ochtend tussen 8 en 10 uur betrokken bij een vijftiental kettingbotsingen op rijksweg 12 (Arnhem-Utrecht) tei hoogte van Utrecht. Wel hebben volgens de Utrechtse politie, tenminste zes personen hun leven te danken aan de aanwezigheid van een vangrail die de auto's tegen hield en waardoor grotere rampen op de rijbaan van het tegengestelde ver keer voorkomen werden. De materiële schade is groot. De politie schrijft de kettingbotsingen toe aan het slechte zicht vanmorgen en de gladheid van het wegdek. NAESSENS ZET ARBEID IN ENGELAND VOORT Een Schotse zakenman, die de Franse bioloog Gaston Naessens een toelage van 3.000 pond sterling per jaar heeft toegezegd om door te gaan met zijn werk, heeft bekend gemaakt, dat Naessens, wiens serum tegen leu kemie vorige maand door Franse me dische deskundigen waardeloos werd bevonden zijn arbeid in Engeland zal voortzetten. Naessens zelf heeft gezegd, dat hij zich in Engeland zal vestigen als hij in Frankrijk niet meer kan werken. Zijn serum was waardevol gebleken en 500 mensen, die hij sinds 1949 be handeld had, waren nog in leven, al dus Naessens op een persconferentie in Londen. Smokkelaar doodgeschoten Een Westduitse arbeider heeft za terdagavond een poging om ander half pond koffie, één ons thee en 20 eieren uit België te smokkelen, met dc dood moeten bekopen. De 36-jarige bewoner uit het dorp Nütheim by Aken, was met zijn scoo ter naar Belgisch gebied gereden, 'n Douanebeambte zag, dat hij daar en kele inkopen deed. Toen de man te rugkeerde, stopte hij echter niet bij de grenspost, maar reed door, ook toen hem een stopbevel werd gege ven. Toen ook een waarschuwings schot hem niet tot andere gedachten had gebracht, schoot de douanier op de vluchteling. Deze reed nog hon derd meter door, maar viel toen in een greppel lang de weg. Op weg naar een ziekenhuis in Aken over leed de man aan zijn verwondingen. CHINA EN PAKISTAN President Ajoeb Chan van Pakis tan en premier Tsjoe en-Lai van China hebben gepleit voor toelating van China tot de Verenigde Naties en een betere vertegenwoordiging van Aziatische en Afrikaanse landen in de wereldorganisatie. Dit staat in een Chinees-Pakistaans communiqué, dat zondag in Lahore is uitgegeven. Daarin heet het verder, dat China thans de eisen van Pakistan met be trekking tot een volksstemmnig in Kasjmier steunt. China en Pakistan dringen tot slot aan op een tweede Afrikaans-Aziatische conferentie. In de Tweede Binnenhaven te Scheveningen in de nacht van zater dag op zondag de 75-jarige waker M. Ginder uit Den Haag verdronken. De heer Ginder bewaakte 's nachts enkele loggers van de rederij Van der Toorn. Vermoedelijk is hij in het donker van een van deze schepen gevallen. Zondagmiddag heeft men het stoffelijk overschot na een uur dreggen uit de haven opgehaald. Op de Frieseweg in de Noordoost- polder is vanmorgen in dichte mist een bestelauto tegen de aanhangwa gen van een vrachtauto gebotst. De bestuurder van de bestelauto, de 41- jarige G. R. van Asperen uit Em- meloord, kwam daarbij om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. In de hal van het hoofdbureau van politie te Amsterdam hebben dinsdag middag enkele leden van de politiekapel hun nieuwe gala-uniformen aan de per# getoond. Castro wil met Shell over schadevergoeding spreken De Cubaanse eerste minister Fidel Castro heeft zondagavond te Havan na verklaard, dat de Cubaanse rege ring „spontaan heeft aangeboden" met de Shell Oil Compagny bespre kingen te beginnen over het betalen van schadevergoeding voor het be slag leggen op de bezittingen dezer maatschappij in Cuba. „Het zal mogelijk zijn tot een op lossing te komen, indien de „Shell" besprekingen met ons wil voeren. Wij willen onderhandelen over het betalen van schadevergoeding, ver deeld over een aantal jaren", aldus Castro. Hij verklaarde, dat de Cubaanse regering het vorenstaande ter ken nis van de Britse ambassade in Ha vanna had gebracht, nadat 'n over eenkomst was gesloten met de Britse Leyland-maatschappij voor de leve ring van autobussen aan Cuba tot 'n bedrag van tien miljoen dollar. De Cubaanse regering heeft op 1 juli 1960 beslag gelegd op de raffi naderij van de Shell op Cuba, even als op de raffinaderij van de Ame rikaanse Esso-oliemaatschappij, na dat deze maatschappijen hadden ge weigerd door Cuba gekochte Russi sche olie te laten raffineren. Krijgt Spanje regiem a la De Gaulle? Het Pardo-paleis, de commandopost van de Spaanse politiek, staat door de ontwikkelingen van de laatste tijd steeds meer in het middelpunt van de belangstelling, zo meldt het Westduitse persbureau DPA. Wie zal generaal Franco opvolgen? Zal het Spaanse staatshoofd Don Juan Carlos als zijn opvolger aanwijzen of de verloofde van prinses Irene, Don Carlos Hugo, of geen van beiden? Politieke waarnemers in Madrid me nen dat Franco aan de toenemende voorkeur van de Spanjaarden vooral de jonge generatie tegemoet zal ko men en een regent zal aanwijzen. Voor namelijk de jonge generatie in Spanje toont voorkeur voor een regiem zoals in Frankrijk onder generaal De Gaulle. Volgens de opvolgingswet van 1947 kan het Spaanse staatshoofd een regent als zijn opvolger aanwijzen en de waar nemers wijzen er op, dat Franco het stormachtige meningsverschil tussen de Carlisten en de aanhangers van don Juan Carlos gade slaat zonder partij te kiezen. Zij menen, dat een ervaren politicus als minister-president onder een regent het land politiek zou kunnen leiden. In dit verband wordt kapitein-generaal Augustin Munoz Grandes genoemd, de bevelhebber van het leger die thans reeds als vice-president praktisch Fran co's plaatsvervanger is. Rome krijgt 28 nieuive parochies Paus Paulus VI heeft besloten tot de oprichting van 28 nieuwe paro chies in zijn diocees Rome. De paro chies liggen allen in de buitenwij ken van Rome of in de voorsteden. In een schrijven tot de Romeinse gelovigen zegt kardinaal Micara, vi caris van de Paus voor de stad Rome, dat de snelle uitbreiding van Rome oprichting van nieuwe parochies noodzakelijk maakte. Hij roept de gelovigen op tot steun aan de op te richten parochies door gebed aan financiële bijdragen. De Paaspassenkwestie Burgemeester Brandt van West- Berlijn, heeft gisteren gezegd, dat de uitgifte van passen aan Westberlij- ners voor bezoeken aan Oost-Berlijn in de paasperiode slechts mogelijk zal zijn, als nog deze week een desbe treffende overeenkomst met de Oost- Duitse onderhandelaars bereikt wordt. In een radiorede zei Brandt, dat er technische oplossingen zouden moeten komen, die het optreden van Oostberlijnse PTT'ers in West-Ber- lijn, zoals bij de verstrekking van passen in de afgelopen kerstperiode, thans niet nodig zouden maken. Geref. „Laakkerk" te Den Haag door brand verwoest Voor ogen van duizenden Hage naars is zaterdagavond in korte tijd de gereformeerde „Laakkerk" aan de Isingstraat in het zuidelijk stadsdeel door brand verwoest. De brand brak omstreeks kwart over zeven uit. Een uur later stonden nog alleen de toren en de rokende muren van de kerk die eens duizend zitplaatsen telde, overeind. Niemand werd gewond. De brand werd ontdekt door men sen die tegenover de kerk wonen en die achter de kerkramen lichtflitsen hadden gezien. De koster, de heer Broersen, sloeg toen alarm en greep zelf een brand- blusapparaat. Zijn vrouw belde de brandweer en politie. De koster gaf zijn gevecht met het vuur pas op, toen ook de voorste rijen banken vlam vatten en de dichte rook hem de tranen in de ogen dreef. Toen de brandweer even la ter arriveerde, loeiden de vlammen reeds door de hele kerkruimte en zakte het orgel (waarde 60.000 gul den) kreunend in elkaar. Kort daar na werden de resten van het kerkin terieur begraven onder het puin van het instortende dak. Terwijl de strijd tegen het vuur in volle gang was, zorgden mensen van het Leger des Heils voor het licha melijk heil van de brandweer- en po litiemannen door het uitdelen van koppen warme koffie. Omstreeks kwart voor acht werd het sein „Brand meester" gegeven. Daarna begon het nablussen, dat tot zondagochtend heeft geduurd. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. Deze foto toont wat er is overgebleven na de brand, welke de gerefor meerde „Laakkerk" in Den Haag zaterdagavond geheel heeft verwoest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6