BOEIEND CONCERT VAN HET NAT. JEUGDORKEST IN STADSGEHOORZAAL N.K.V. (K.A.B.) beraadde zich over nieuwe structuur Goede uitvoering van 110-jarigOnder Ons' van Arthur Millers ,Mijn Zoons' KORTE GOLF Libië en militaire afspraken over bases Weer verzet tegen Ben Bella WEER KRITIEK OP STALIN MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Proost; de eerste paal zit erin! En als elke Amstel man drinkt hU daarop een heerlijk glas prachtpils van Amstel. NIEUWE BRON IN HELMOND! Helmond, maandag - Heden morgen heeft Dr. J. C. M. Sweens Burgemeester van Hel mond, onder grote belangstel ling een eerste paal in de grond geslagen. De Amstel Brouwerij in Am sterdam barst uit haar voegen tengevolge van de steeds stij gende vraag naar Amstel Bier. Ofschoon reeds 7 brouwerijen aan de wereldvraag naar dit veel gedronken bier voldoen, ia de bouw van een tWeede brou werij in Nederland noodzakelij k geworden. De keuze viel op Helmond door zijn gunstige ligging. Deze nieuwe bron van welvaart is van niet te onderschatten waar de voor geheel Zuid-Nederland. Van dit terrein, vijf maal zo groot als in Amsterdam, zullen binnen afzienbare tijd millioe nen liters bier. hun weg vinden naar de ware bierliefhebbers. ZOETERWOUDE Joop Stokkermans briljant solist Het Leids comité „Herdenking 150 jaar Konink rijk" onder voorzitter schap van mr. P. J. de Ruyter de Wildt heeft ter viering van dit heu gelijk gebeuren het Nationaal Jeugd orkest uitgenodigd onder leiding van Nico Hermans alhier een jeugdcon- cert te geven. De gehoorzaal was tot de nok gevuld. Er werd aangevangen met: oud-Ne derlandse dansen van Julius Röntgen. Een musicus is deze geweest in hart en nieren, begaafd met veel zin voor de muzikale folklore, in 't bijzonder van het land waarmee zijn kunste naarsloopbaan zo zeer verband hield. Hij heef velerlei bewerkingen van Nederlandse volkswijzen geschre ven waarvan de reeks oud-Neder landse dansen voor orkest: Salterel- le, Braulade, Bourgogne, Ronde, Gaillarde la Brune, Bergerette en Pavane. Alle verschillend van aard en karakter. Alle hulde voor de mooie, frisse en zwierige wederga ve, waartoe de uitnemende dirigent dit in aantal zo sterk bezet jeugd- orkets (bestaande uit gevorderde amateurs en vakleerlingen uit 't ge hele land) zo kunstzinnig heeft voorbereid. Deze moet een zeer muzi kaal kunstenaar zijn voorzien van grote paedogagische gaven.'Wij hoor den soli o.a. van de eerste cellist, en in groepsverband van de blazers, die 't beluisteren alleszins waard waren. Hierna volgde „Capricietto" voor pauken en strijkers van Ottmar Ger sten (1897). De jonge knappe pauke- nist Cees Teeling zorgde voor een new-sound. Hij bespeelt zijn instru ment (beter gezegd instrumenteel) uit stekend. Hij is ras-muzikaal; hij kan de pauken laten zingen zelfs; ont wikkelt waar nodig grote kracht en bereikt prachtige effecten. Ongetwijfeld zal hij zijn weg wel vinden De kritische luisteraar zal met intens muzikaal genoegen hebben geluisterd naar Teelings wederga ve, die heeft verrast en geïmponeerd. Het orkest heeft hem uitstekend ge secondeerd. De beroemde Recercare (een oude vorm in nieuwe stijl be handeld), van Hendrik Andriessen, werd in juiste mate van klank en voorbeeldig muzikale diepgang ver wezenlijkt. Na de pauze was Joop Stokker mans aan de beurt. Een jonge con certpianist speelt met het Nationale Jeugdorkest het eerste klavierconcert van Mendelssohn, diens eersteling op dit gebied. In het eerste deel molto allegro con fuoco, duister en hevig bewogen, contrasterend met het lyrische zangthema, was Stok kermans nog niet op dreef, 't Valt ook niet meer om in eigen contrijen, als solist op te treden; maar het An dante was aanmerkelijk fraaier. Het volksliedachtig karakter een Lied ohne Worte meer emotioneel gericht, daarin kwam hij geheel tot rust, en de levendige Finale, molto allegro et vivace, heeft hy brillant ge speeld: muzikaal feilloos in virtuoos en licht, aantrekkelijk musiceren. Met het orkest, dat in het eerste deel tamelijk sterk speelde, werd later een goed afgestemd geheel bereikt. Joop Stokkermans had groot succes en werd meermalen teruggeroepen. In zijn succes betrok hij meermalen de dirigent en zijn orkest. Tot besluit van Albert Rouszel, diens „Rhapsodie flamande", in 1936 gecomponeerd, gebouwd op nationale volksliederen, wordt op de melodie van het zegelied „Bergen op Zoom" het eerste deel majestueus ingezet. Andere volksliederen volgen: het rit mische Spinneliedje; strijdlustig laat de trompet zich horen in „Kareltje", en rustig in de juiste sfeer zingen de strijkers de Berceuse, ter afwisse ling van de levendige delen. Prachtig is dit stuk opgebouwd door de componist en de instrumenta tie is een spel van kleur en scha keringen. De indruk die wy van het ensemble kregen is die van geani meerd musiceren en concentratie, waarvan de spelers zelf genieten. De uitvoering werd door Nico Hermans met stimulerende voortvarendheid en accuratesse geleid tot een belang rijk concert. Aan aanmoediging heeft het van de zijde van het talrijke jeugdige ge hoor niet ontbroken; en deze hou ding heeft een welhaast ideaal kli maat geschapen voor het succesvol optreden van dit jeugdorkest onder zulk een bijzonder bekwame dirigent. J. Kortmann. HAZERSWOUDE KATWIJK AAN DEN RIJN Stille Omgang. Onder leiding van de wrn. voorzitter, de heer C. L. van Kesteren, vergaderde in het parochie huis de afd. Katwijk van de Stille Omgang. In zijn openingswoord heette de voorz. hartelijk welkom kapelaan H. P. Meijer en bestuursleden van de Stille Omgang uit Leiden, waaronder Katwijk resort eert. Het eerst was dan aa nde orde bestuursverkiezing we gens vertrek van de voorz., de heer Feuth. Na een tweetal stemmingen bleek gekozen te zijn de heer A. van Besouw, die hierna ook tot voorzit ter werd gekozen. Vervolgens hield kapelaan Meijer een inleiding met als onderwerp „Een historisch overzicht van het ontstaan der Misviering". Er was gelegenheid om vragen te stellen waarvan een groot gebruik werd gemaakt. Hierna werd een en ander over de Omgang besproken. Zaterdagavond om half elf zal er lof zijn in de pa rochiekerk en te elf uur vertrek der bussen van de firma Beuk uit Noord- wijk. De Omgang wordt gehouden in de nacht van 29 februari op 1 maart. De samenkomst voor de Omgang zal zijn na de H. Mis in de „Mozes en Aaronkerk" aan het Waterlooplein. VOORHOUT „De Speleweij". De speeltuinver eniging „De Speleweij", die nog geen half jaar bestaat, heeft zaterdag een filmmiddag gehouden voor de kinde ren van de leden. Hiermee heeft de vereniging duidelijk laten blijken, dat het haar ernst is de activiteit niet te „Wij hopen, dat u, heer burgemees ter, en gij, geacht pnbliek na onze voorstelling kunt zeggen een genoeg lijke avond bij „Onder Ons" te heb ben beleefd". Aldus sprak de heer Th. Wesselingh zaterdagavond in het Groenendijkse parochiehuis, waar hij bij de honderdtienjarige Koninklijke Toneel-, Muziek- en Zangvereniging „Onder Ons" debuteerde als regis seur met een werk van de Ameri kaan Arthur Miller: „Mijns zoons". Gezegd kan worden, dat de heer Wesselinghs wens voor de aanwezi gen in het parochiehuis, onder wie dus Hazerswoudse burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn, wethouder H. van Rijn, pastoor Alberti en vele andere plaatselijke notabelen, in alle opzichten in vervulling is gegaan. Om te beginnen met de keuze van het stuk zelf: de honderdtienjarige, en dus oudste vereniging op amateu ristisch toneelvlak in ons land, blijkt wat dit betreft jong, ja zelfs zeer jong te zijn. Miller immers heeft zijn „Mijn zoons" na de wereldoorlog ge schreven. Debuterend als regisseur bij „On der Ons" mag de heer Th. Wesselingh tevreden zijn over de toneelactivitei ten van zijn leden. Zowel wat de rol- kennis betreft, als inzake het spel kwamen de Onder-onzers goed uit de verf. De decors van de heer H. Bakker droegen hiertoe zeker by, als mede de voortreffelijke grime van Pijl uit Leiden. Typische bijzonderheid in de vertol king van „Mijns zoons" was, dat de rollen van de familie Keiler ook in derdaad op de planken door familie leden werden gebracht. Joe Kellers rol immers werd gebracht door de heer J. Koot; die van zijn vrouw Kathe Keiler door zijn eigen echtge note, mevr. N. Koot-Verkleij, terwijl de zoon Chris weer over het voetlicht werd gebracht door mevr. Koots broer Jac. Verkleij. We menen, dat de uitdeling van deze drie rollen aan genoemde personen door de regisseur in alle opzichten een gunstige „uit slag" heeft gekregen. Zij drieën im mers, met daarbij de vertolking van mej. J. de Jong als Ann, hebben er vooral toe bijgedragen, dat „Onder Ons" deze uitvoering in de annalen van haar vereniging met gouden let ters mag boekstaven. Hoogtepunten beperken tot een speeltuin alleen. De speeltuinveren, is er voor de kinde ren met en zonder speeltuin, al blijft het realiseren van een speeltuin het hoofddoel. Om half drie was de grote zaal van het parochiehuis volgestroomd met meer dan driehonderd kinderen en waren alle plaatsen bezet. Zy genoten van enkele luchtige te kenfilms, interressante en leerzame documentaires en van de hoofdfilm met de „dikke en de dunne". Na de filmmiddag werd de kinde ren een kleine tractatie aangeboden. Het was voor het bestuur een voldoe ning de kindervreugde te horen op- klateren en deze filmmiddag zal zeker stimuleren ook op andere wijze de band tussen kinderen en speeltuin vereniging te verstevigen. vonden wij steeds de dialogen, dae het echtpaar Keiler door de auteur kreeg toegemeten, door de spelers dan ook met verve, en dan naar ama teuristische maten gemeten, in alle opzichten goed voorgedragen en ge speeld. Een goede uitvoering dus, en daar droegen ook de „bijrollenspelers" toe bij! Noemen we de heer Peters' spits gespeelde dokter Jim Bayliss, Marja Verkleijs charmante bijdrage als cfiens vrouw, de heer Th. Ver kleijs met humor gekruide „toetje" als pseudo-horoscopist Frank Lubey. en de bijdrage van zijn vrouw, ver tolkt door mej. W. Peters. Een bij zondere pluim verdient de heer H. Vertegaal; hij zette de uitvoering door zijn goede vertolking van Anns zuster George, die door zijn komst naar het huis van de Keilers zorgt voor de climax in het spel, alleszins luister bij. Het grote vraagteken voor de uitvoering zal voor spelers en re gisseur onbetwist zijn geweest: hoe zal Paultje van Velzen het doen als Bert, in het spel de zoon van Frank? In elk geval: het liep niet in het wa ter. Paultje, een knaapje van negen jaar, trad onbevangen op en verte derde eenieder met zijn rolletje. „Onder Ons", dat dus op een goede uitvoering mag terugzien, heeft za terdag en zondag dus weer een goede bijdrage geleverd aan het amateur toneel in de streek. Hoe de jury, die zaterdag acte de présence gaf t<A be oordeling voor een landelijke wed strijd, er over denkt, zal wel later blijken. Natuurlijk, het was niet al lemaal vlekkeloos, maar bij al het goede vielen de foutjes in het niet. Vrijdagavond werd in de boven zaal van het parochiehuis in Zoeter- woude de jaarvergadering gehouden van de KAB. Op de convocatie stond als vergaderzaal het „Don Boscohuis" opgegeven zodat allen eerst na een bezoek aan die zaal te rechter plaat se aankwamen. Zo kwam het dat eerst om kwart over acht voorzitter J. H. van der Ploeg de vergadering kon openen. De heer Van der Ploeg schetste de na-oorlogse ontwikkeling van de KAB. Was er reeds na de oorlog sprake van „één en dezelfde KAB", eerst nu is dit verwezenlijkt in het NKV. Dit is dan, na enige jaren van voorbereidend werk, onderhandelin gen op hoog en (zoals de spreker zei) ook een klein beetje op laag niveau tot stand gekomen. Spreker vestigde in een uiteenzet ting van het NKV de aandacht op de vernieuwde geest, die er zal moeten waaien. De vaart was eruit en moet er weer ingebracht worden door een hernieuwde aanpak van zaken en als dat nodig is door nieuwe bestuurs leden. De besten zullen nodig zijn om het NKV goed op te zetten. De voorzitter kon de vergadering mededelen dat de heer C. Groen weer in het bestuur kwam, hetgeen met applaus werd ontvangen. Dit jaar stond er geen bestuurs verkiezing op het programma, dit met het oog op de binnenkort uit te voeren structuurwijziging. Tussen de behandelde onderwer pen door werd er telkens geïnterpel leerd door de vergadering. Vooral over het punt contributie ophalen, zodat de voorzitter nog al eens zijn hamer moest gebruiken. Een bewijs, dat iedereen het gesprokene niet langs zich heen liet gaan, een ver schijnsel waarmee de laatste jaar vergaderingen nogal eens te kampen hadden. Ook by de rondvraag kwamen de reacties los. De heer Th. den Elzen hekelde de gang van zaken als er een lid overgeschreven moet wor den. Hierbij zal voortaan een andere werkwijze toegepast worden. De heer Muziekavond Chr. Lyceum Aanstaande donderdagavond zul len leerlingen van het Christelijk Lyceum te Leiden een muziekavond verzorgen in de Gereformeerde Ou- de-Vestkerk. Deze avond is tevens georganiseerd als finale van de mu- ziekwedstrijd 19631964, waarin de medewerkende leerlingen strijden om de door het schoolbestuur van het Christelijk Lyceum beschikbaar ge stelde wisselbeker. De avond staat onder auspiciën van de leerlingen vereniging Amicitia et Animo Iunc- ti. Er zullen werken worden uitge voerd van o.a. Bach, Albeniz, Debus sy, Haydn, Schubert, Chopin, Handel en Mozart. De avond begint om 20 uur. Voor leden en donateurs van de leerlingenvereniging is de toegang kosteloos, voor niet-leden en belang stellenden f 0.60. v. Velsen vroeg hoe het met het Re traitefonds stond, omdat hiervoor al lang geen contributie voor opgehaald is. De heer P. van Bemmelen be dankte het bestuur voor de huldiging van vorig jaar en stopte 25.in de kas voor „Hulp in Nood". Nog veel meer onderwerpen werden aange sneden en de voorzitter zag hierin een goed vooruitzicht voor de ver wezenlijking van de nieuwe struc tuur. Na afloop van de besprekingen werd er nog een kaartje gelegd. President Leon Mba van Gabon, heeft zondagavond medegedeeld, dat de Gabonese regering is ontbonden. De lopende zaken zullen worden be hartigd door een kernkabinet van deskundigen. 12 April a.s. zullen verkiezingen worden gehouden voor een wetge vende vergadering. Deze zouden aan vankelijk op 1 maart zijn gehouden. Het Deens koninklijke paar zal in aansluiting op het staatsbezoek aan Italië in april, ook een officieel staatsbezoek aan het Vatikaan bren gen. Dit is het eerste bezoek van le den van de Deense koninklijke fa milie sedert de oprichting van de Vatikaanse Staat in 1929. Een 16-jarige Oostduitse jongen heeft vrijdag de prikkeldraadversper ring aan de grens doorgeknipt en is naar West-Duitsland gevlucht. De vader van de knaap is voorzitter van de Oost-Duitse communistische partij van een plaatsje vlakbij de grens. Door een brand die zes uur duurde is vrijdagavond de Chinese wijk van Manilla op de Philippijnen groten deels verwoest. De schade bedraagt meer dan honderdmiljoen pesos (ong. honderdmiljoen gulden). Van slacht offers werd geen melding gemaakt. Een Zweedse commissie heeft een invalidewagen voor totaal ver lamden ontwikkeld, die wordt be stuurd door de adem van de patiënt. Door een mondstuk wordt een vlies in beweging gebracht, dat op zijn beurt door elektro-mechanische im pulsen de motor op gang brengt of stopt. De ambassadeur van Mexico in Bolivia, de 55-jarige Salvador Pardo Bolland, die vrijdag in New York werd gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen, is door de Mexicaanse regering van zijn post ontheven wegens „het zonder toe stemming verlaten van zijn post". Schotland zegevierde in het vyf- landentoernooi rugby zaterdagmid dag in Dublin met 63 over Noord- Ierland. In Parijs kwamen Frankrijk en Engeland tegen elkaar uit. Enge land won met 63. Schotland staat bovenaan met 4 uit 3, gevolgd door Wales en Engeland. AARDSCHOK IN GRIEKENLAND In de omgeving van Athene heeft zich kort na middernacht een krach tige aardschok voorgedaan. Volgens de eerste berichten is er geen schade van betekenis aangericht. De Libische regering is hoege naamd niet van plan haar militaire overeenkomsten met Engeland en de Verenigde Staten te vernieuwen. Dit staat in een communiqué van de Li bische regering, dat door radio-Cai ro is aangehaald. De verklaring was een antwoord op een rede die president Nasser van Egypte zaterdag gehouden heeft en waarin hij aandrong op opheffing van de buitenlandse bases op Cyprus en in Libië. De buitenlandse bases in Libië waren gericht tegen Egypte en Libië diende hen op te heffen. De Amerikaanse luchtmachtbases te Wheelus, enkele kilometers ten oosten van Tripoli, is de grootste Amerikaanse vliegbasis buiten de V.S. De overeenkomst met de V.S. werd in 1954 getekend en loopt tot 1970. De Britse bases in Libië wer den ingericht krachtens een in 1953 getekende overeenkomst die een gel digheidsduur van 20 jaar heeft. Het in Algerië verboden front van socialistische groeperingen, dat ge leid wordt door de Kabylenhoofd- man Hocine ait Achmed, heeft zon dag bekend gemaakt, dat het „de strijd hervat" tegen president Ben Bella's „dictatoriale bewind". Deze bekendmaking stond in een manifest, dat onder de buitenlandse correspondenten was verspreid. Het manifest was niet getekend. Alge meen wordt echter aangenomen, dat het door Ait Achmed zelf is opge steld. Er wordt verder in gezegd, dat het bewind van Ben Bella moet en zal vallen. INCIDENT IN KASJMIER Een woordvoerder van het Indi sche ministerie van defensie heeft zondagavond gezegd, dat 23 leden van een Indishce politiepatrouille worden vermist nadat zij op Indisch gebied vanuit een hinderlaag waren aangevallen door troepen uit het ge bied aan de andere zijde van de eb- standslijn in Kasjmier. Financiële maatregelen van Italiaanse regering De Italiaanse regering heeft een aantal maatregelen genomen ten ein de de druk van de vraag in het be drijfsleven te verminderen en een groter deel van de besparingen te reserveren voor investeringen. De belasting op benzine zal worden ver hoogd, waardoor de prijs van 96 op 110 lire per liter voor gewone kwa liteit komt en van 106 op 120 lire voor super kwaliteit. Voor buiten landse toeristen blijft de benzine prijs echter onveranderd. Voorts wordt voor de tijd van twee jaar een speciale belasting ingevoerd op aan koop van auto's en kleine vaartui gen, welke 7 tot 10 procent van de waarde zal bedragen. De voorwaar den voor aankoop op afbetaling wor den verzwaard. Kopers moeten voort aan 30 procent contant betalen en de resterende 70 procent moeten in 12 maandelijkse termijnen worden be taald. Radio Moskou heeft vandaag in 'n uitzending voor Noord-Amerika ge zegd, dat de Sowj et-Unie onder Sta lin „enkele van de grootste onrech- ten in de geschiedenis van ens land" heeft gekend. In een programma waarin brieven van luisteraars worden beantwoord, zei Radio Moskou: „Er kwamen mas sa-onderdrukkingen van volledig on schuldige mensen voor en de wet werd geschonden". „Tegen Stalin werd opgezien als tegen een soort halfgod, en we leef den in een toestand die bekend is geworden als de „cultus van de in dividu".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4