S)e £<2idse6ou/fcci/nt SLEEPBOOT „WITTE ZEE" STOOTTE OP ONDERZEESE ROTS EN ZONK Bij bergingspoging in het Kanaal Maleisië sluit luchtruim boven Noord-Borneo Indonesië wil guerilla's niet in de steek laten Gesprekken van Oe Thant haalden niet veel uit Eis van Makarios grootste struikelblok Deense prinses verliest haar recht van erfopvolging Toestand Griekse koning gaat vooruit AUSCHWITZ- VERDACHTE OPNIEUW IN HECHTENIS V.S. en Engeland erkennen Zanzibar MISSIELEDEN IN KONGO VERMOORD Moslims vervolgen christenen in Oost-Pakistan Honderdduizend eruit! VOORSTEL AAN ONTVOERDERS DUITS JONGETJE Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.161 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STUKJE „HOLLANDS GLORIE" GING STRIJDEND ONDER Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mod., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 De stranding van het 7200 brt metende Liberiaanse vrachtschip „Brother Georg" op de zuidwest punt van het eiland Wight is de ondergang geworden van een van de oudste sleepboten van „L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Maassluis de „Witte Zee". Bij een poging om de Li- beraan te redden is de Neder landse sleepboot ten onder ge gaan. De kapitein en bemanning konden het schip bijtijds verla ten. De sleepboot, die gestationeerd was in het Kanaal, was gistermorgen toen de „Brother Georg" noodseinen uit zond onmiddellijk uitgevaren en sloot een contract onder Lloyds open form. Het schip kwam omstreeks twee uur aan bij de Liberiaan, maar de weersomstandigheden waren dermate slecht, dat pas tegen een uur of zes een poging kon worden gedaan een lijn over te schieten. Bij deze poging in de „Witte Zee" op een onderzeese rots gestoten. De schade was aanzienlijk. Het voorschip waarin zich de bemannings- verblijven bevonden liep direct vol en al heel spoedig begaven ook de machines het. De daardoor lam ge raakte sleepboot moest verlaten wor den. De Engelse sleepboot „Gatcom- be" nam acht van de zestien beman ningsleden over; de reddingboot uit Yarmouth de andere acht. De sleepboot zelf zonk weg en rust op het ogenblik op de fotsige bodem. Er is nog iets van de toppen van de Een Hongaars echtpaar is vrij dag onder een kogelregen van de Hongaarse grenswachten met een vrachtauto door de grensversperrin- gen nabij Eisenstadt, in Oostenrijk, gereden. Beiden bleven ongedeerd, evenals hun 14 maanden oude doch tertje. masten te zien, maar de zeer slechte weersomstandigheden ter plaatse ma ken het zeer twijfelachtig of het mo gelijk zal zijn het schip nog te lich ten. De „Witte Zee", die een vermogen van duizend pk had werd in 1946 gebouwd en in dienst genomen. Het is een van de kleinste zeesleepboten van L. Smit. Gezagvoerder was J. J Kleyn uit Goes. „Schelde" neemt taak over De sleepboot „Schelde" van L. Smit is gisteren van Rotterdam uitgevaren om de plaats in te nemen van de „Witte Zee". De „Schelde" zou van ochtend bij de Liberiaan aankomen Kapitein J. Kleyn vertelde, dat hij zelf de poging om de „Brother Geor ge" te redden liever tot maandag had uitgesteld om de hulp van andere sleepboten af te wachten. De kapitein van de Liberiaan wilde echter van de omstreeks acht uur opkomende vloed gebruik maken om zijn schip vlot te krijgen. De „Witte Zee" bevond zich vlak bij de „Brother George" om een lijn over te schieten, toen hij op een onderzeese rots stootte. De beman ning verliet het schip pas toen dit bijna onder de golven verdwenen was, aldus kapitein Kleyn. De federatie Maleisië heeft gia teren bekendgemaakt, dat zij het luchtruim boven haar grondge bied op Borneo heeft gesloten na Indonesië gewaarschuwd te heb ben, geen pogingen te doen om voorraden voor de guerillastrij- ders daar te laten afwerpen. Ma leisië heeft, naar bekend, de te rugtrekking van de Indonesische guerillastrijders uit Serawak en Sabah geëist. In de Maleisische bekendmaking wordt gezegd, dat de Maleisische luchtmacht in actie zal komen bij schending van het luchtruim. In Djakarta verklaarde dr. Soe- bandrio de Indonesische minister van buitenlandse zaken, zaterdag, dat de bevoorradingsoperaties ten be hoeve van de guerrillastrijders zul len worden doorgezet in weerwil van het felle verzet van Maleisie daartegen. „Als wij hun geen voed sel zouden geven, zouden wij ons schuldig maken aan ontrouw omdat wij het waren die hun opdracht ga ven, het vuren te staken", aldus de Indonesische minister. Britse kritiek op V.S. Het Britse onafhankelijk-rechtse blad „Sunday Express" leverde zon dag felle kritiek op de Verenigde Staten in verband met de „steun" van dit land aan Indonesië. In een hoofdartikel werd gezegd: „De Ame rikanen zijn boos over de Britse hou ding jegens Cuba, maar heeft Groot- Brittannie niet tienmaal meer het recht, boos te zijn over de Ameri kaanse houding jegens Indonesië - een land welks in uniform gestoken terroristen nog verleden week een Britse militair doodden?" Neem geen risico, „verf met H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard genieten van de zon voor hotel „Post" in Lech. Zij worden ge flankeerd door de eigenaar van het hotel, Sepp Moosbrugger, en diens vrouw. Met Oe Thants vredesplan voor Cyprus wil het niet vlotten, zo is gis teren van wel ingelichte zijde in New York meegedeeld. De secretaris-generaal van de V.N. heeft zondag ruim 1 t/i uur met ver tegenwoordigers van Engeland en Cyprus op het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie geconfereerd. Het overleg heeft echter niet veel uitge haald. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. sprak met de Cyprische minister van buitenlandse zaken, Spyros Kyprianoe, en de Britse ver tegenwoordiger sir Patrick Dean met het doel goedkeuring voor zijn plan te krijgen. Dit behelst onder meer de vorming van een internationale vre desmacht voor Cyprus. Het voornaamste struikelblok voor een akkoord zou de eis van Cyprus zijn, dat de Veiligheidsraad de ver antwoordelijkheid op zich neemt voor de handhaving van de onafhanke lijkheid en de territoriale onschend baarheid van de republiek Cyprus, zonder rekening te houden met het verdrag van 1960, waarbij Engeland, Griekenland en Turkije het recht kregen om op Cyprus tussenbeide te komen. President Makarios van Cyprus zou de mening zijn toegedaan, dat dit verdrag waardeloos zou worden als -de Veiligheidsraad die verantwoorde lijkheid op zich zou nemen. Turkije is echter gekant tegen elk besluit, dat zijn recht op interventie zou aan tasten. Engeland wil ook niets weten van een verandering in het verdrag van 1960 die niet de goedkeuring van alle betrokken partijen heeft. De juridische adviseurs van Oe Thant zouden er volstrekt niet zeker van zijn, dat de Veiligheidsraad ver antwoordelijkheden op zich kan ne men die in de plaats zouden kunnen komen van een verdrag dat op basis van vrijwilligheid is gesloten en wordt nageleefd. De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het zelver De toestand van koning Paul van Griekenland gaat vooruit, zo is gis teren te Athene bekend gemaakt. Vrijdag jl. werd de vorst geopereerd aan een maagzweer. In de imddag arriveerde de 17-ja rige prinses Anne-Marie van Dene marken in de Griekse hoofdstad. Op het vliegveld werd zij afgehaald door haar verloofde, kroonprins Constan- tijn, die gedurende de ziekte van zijn vader als regent optreedt. Ook diens zwager, prins Juan Carlos van Astu- rië, was naar het vliegveld gekomen. Prinses Anne-Marie kwam uit Zwit- sehland waar zij nog op school is. De zeventienjarige prinses Anne- Marie van Denemarken zal automa tisch haar recht van erfopvolging op de Deense troon verliezen, als zij be gin volgend jaar in het huwelijk treedt met kroonprins Constantijn van Griekenland. Dit is zondag in officiële kringen te Kopenhagen mee gedeeld. Vóór het huwelijk zal de prinses overgaan tot het Grieks-Orthodoxe geloof. Volgens de Deense grondwet moet het staatshoofd lid zijn van de Deense Lutherse Kerk. Voorts staat de constitutie niet toe, dat de vorst of vorstin tevens koning of koningin van een ander land is. De geloofsovergang van de prinses wordt in Denemarken door de grote meerderheid zuiver als een persoon lijke zaak gezien. Reacties zoals die welke de overgang van prinses Irene naar het katholicisme in Nederland heeft opgeroepen, acht men vrijwel ondenkbaar. Toch moesten de ouders van de prinses en de kroonprins een moei lijkheid oplossen voordat een huwe lijksdatum kon worden vastgesteld. Terwijl men in Athene het huwelijk zo spoedig mogelijk wilde zien vol trekken, stonden de Deense koning en de koningin er op, dat Anne-Ma rie minstens tot haar achttiende jaar zou wachten, de leeftijd waarop in Denemarken voor een huwelijk geen toestemming van de ouders meer ver- De commandant van het eerste legercorps, luitenant-generaal E. J. C. van Hootegem, heeft zaterdag op de Grote Markt in Arnhem namens de staatssecretaris van defensie de eerste 50 gala-uniformen aanvaard, die de in de Gelderse hoofdstad gelegerde gele rijders zijn aan geboden door een actie-comité uit de Arnhemse burgerij. De uniformen zullen bij bijzondere gelegenheden worden gedragen. Op last der justitie is Robert Mui- ka, een der voornaamste beklaagden in het Auschwitz-proces dat op het ogenblik in Frankfort tegen 22 per sonen wordt gevoerd, in hechtenis genomen in verband met nieuwe te gen hem ingebrachte beschuldigin gen. Mulka bevond zich tot dusver nog in voorlopige vrijheid, na een borgstelling van 50.000 mark. Volgens de officier van justitie zou Mulka in 1942, toen hij adjudant was van Rudolf Höss, de commandant van 't beruchte vernietigingskamp Ausch witz, drie gevangenen hebben dood geschoten. In de afgelopen dagen wa ren hierover tijdens het proces door een getuige verklaringen afgelegd. De V.S., Engeland en vijf landen van het Britse gemenebest Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Canada, Ma leisië en India hebben het nieuwe bewind in Zanzibar erkend. Enkele uren voordat de stap van de Britse regering bekend werd, was de Britse hoge commissaris in Zan zibar, Timothy Grosthwaint, in Lon den teruggekeerd, nadat de revolu tionaire regering in Zanzibar had ge vraagd het land te verlaten. Deze maatregel was kennelijk een uiting van wrevel over het uitblijven van do Britse erkenning. In zijn boodschap aan president Karoeme zei premier sir Alec Dou glas-Home, dat het hem genoegen deed te kunnen meedelen, dat zijn regering, na voltooiing van beraad slagingen met andere landen van het Gemenebest, had besloten 't nieuwe bewind te erkennen. eist is. De prinses wordt op 30 augus tus a.s. 18 jaar. Overeengekomen is, dat het huwelijk begin van het vol gend jaar zal worden gesloten. De Griekse koninklijke familie ziet daar tegenover haar wens ingewilligd dat het huwelijk in Athene zal worden gesloten. Opstandige Kongolezen, die aan hangers zijn van de Loemoembist Moelele, hebben twee Belgische leke ieraren van de missiepost Magongka, op 50 km ten zuiden van Kikwit in de provincie Kwiloe, vermoord. Twee leraren en een geestelijke liepen ver wondingen op, zo is van officiële zij de in Leopoldstad vernomen. De vermoorde Belgen zijn de 25- jarige Jacques Bollaerts en de 24- jarige Robert Marechal. Zij werden vermoord door leden van de „Jeu- nesse" (Kongolese jeugd), die de mis siepost bestormden en een regen van pijlen afschoten op de zeventien mensen die daar vertoefden. Bij de ze zeventien waren acht priesters. In de afgelopen maand hebben de jeugdige guerillastrijders van de „Jeunesse" regerings- en missiepos ten in het westelijk deel van de pro vincie Kwiloe aangevallen. Ook trachtten zij het verbindingsnet te ontwrichten. Ruim 400 blanken vluchtten uit dit gebied. De centrale regering in Leopoldstad heeft al 1.000 man naar het gebied gezonden om de orde te herstellen. Bij de jongste aanval zijn ook enkele men sen gewond. Hun verwondingen zou den echter niet ernstig zijn. Duizenden haveloze christenen zijn barrevoets naar de Indische heuvels van Garo gevlucht, omdat zij in Oost- Pakistan aan vervolging van moslims blootstonden. In totaal zijn 60.000 vluchtelingen uit Mimensingh naar deze heuvels in de staat Assam gevlucht, volgens of ficiële Indische schattingen, waar mee buitenlandse missionarissen in India het eens zijn. Onder hen bevinden zich 20.000 katholieken en 15.000 protestanten De overigen zijn hindoes. Katholieke missionarissen en baptistische zende lingen helpen de plaatselijke autori teiten, de vluchtelingen te huisvesten en te voeden. Dit is voor het eerst sinds de deling van India en Pakis tan in 1947, dat christenen uit Oost- Pakistan gevlucht zijn. Van Pakis taanse zijde is de uittocht nog niet bevestigd. - De duur van de militaire dienst in Italië zal van achttien tot vijftien maanden worden teruggebracht. Het kabinet besloot zaterdagavond hier toe op voorstel van de minister van defensie. De verkorting van de diensttijd is bedoeld als onderdeel van de economische ontwikkeling. Vanmorgen is bij de trekking van de 562e staatsloterij de honderdduizend ge vallen op lot nummer 16883. Deze prijs is eruitgekomen in de vijf de lijst van de vierde klasse. De zes series van de winnende loten zijn verkocht door de collecteur E. Kleyn (serie a), Aalsmeerw. 51 hs, Am sterdam en door de collectrices mevr. W. Cormane-v. d. Beek, Overschiese- dorpstraat 22, Rotterdam (serie b), me vrouw A. de Lannoy, Van Boetzelaer- laan 138, Den Haag (serie c), mevr. E. J. Krol, Burg. Weertstraat 48, Arnhem (serie d), mevr. M. Parmentier-v. Oyer, Graafseweg 9, Nijmegen (serie e) en mevr. A. Ie Maire-Quadekker, Willem van Oranjelaan 34, 's-Hertogenbosch (serie f). De justitiële autoriteiten in Wies- baden hebben gisteren de ontvoer ders van de zevenjarige Timo Rin- nelt een „bestand" van 6 uur voor gesteld. In deze tijd zouden zij de gelegenheid krijgen zich uit de voe ten te maken na het losgeld van 15.000 mark in de wacht gesleept en de jongen overgeleverd te hebben. Timo Rinnelt, zoon van een anti quair, verdween 11 dagen geleden en het intensieve politie-onderzoek heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. Dit nammer bestaat ait 12 pagina's ZACHT WEER Een diepe, nu langzaam opvullende depressie heeft dit weekeinde de cir culatie op de oceaan en het aangren zende deel van het continent volle dig beheerst. Zachte lucht, die rond deze depressie stroomde, drong West- Europa binnen, waardoor de vorst geheel verdween. In het grootste deel van Brabant en Limburg werden zondag temperaturen van 10 tot 13 graden bereikt. In Groningen en Drenthe werd het nog maar 3 a 4 graden, maar daar begint het nu ook zachter te worden. Een randsioring van de depressie, die ten westen van de Azoren is ontstaan, trekt langs Ierland naar het noorden. Door deze ontwikkeling blijft de wind in onze omgeving overwegend zuidelijk tot zuidwestelijk en gaat de aanvoer van zachte lucht onverminderd voort. Er zal de eerstkomende dagen dan ook geen vorst meer voorkomen. In de loop van de avond en nacht zal het front, dat bij de randstoring behoort, ons land met enige regen passeren. Daarna zijn enkele verspreide opkla ringen mogelijk. ZON. EN MAANSTANDEN 25 Febr.: zon op 7.37, onder 18.10; maan op 15.34, onder 6.59. Hoogwaterstanden 25 Febr.: v.m. 1.31; n.m. 13.53. KORRELTJE Kunt u iedere avond zeggen: „De dag is weer gewonnen?"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1