TANTE POS GAAT HET AUTOMATISCH DOEN Man trachtte zijn vrouw te wurgen Vissers staken niet meer GARANTIELOON VAN f 125.- PER WEEK, TOESLAG PER REIS Nederland blijft tweewielerland PRINS GAF GEEN OPDRACHT TOT ZWIJGEN fanTTERSjgf^ LlNlA Eén dode Autobestuurder verongelukt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NIEUWE SORTEER- MACHINES VRAGEN EENHEIDSMAAT Wie dezer dagen een brief uit Rot terdam krijgt met ongeveer in 't mid den aan de bovenkant van de adres- zijde drie rijtjes zwarte vertikale streepjes moet niet onmiddellijk den ken aan herstel van de brievencen- suur in Nederland maar voor de ver zamelaar is zo'n enveloppe toch wel de moeite waard. Het betekent na melijk dat. deze brief door de nieuw ste sorteermachine van de posterijen is gegaan en omdat het hier nog al tijd een proefneming geldt, is 't dus wel een unicum. Ons land heeft een ernstig gebrek aan arbeidskrachten. Dat is bekend. Voor een arbeids intensief bedrijf als de posterijen is dit evenwel een bijzonder ernstige zaak, temeer daar de prognose wil, dat het postverkeer zich in de ko mende 20 jaren zal verdubbelen, ter wijl de bevolking en dus ook het aantal arbeidskrachten, in die perio de slechts met pl.m. 30 procent zal toenemen. Dit dwingt de posterijen over te gaan tot ver doorgevoerde automa tisering en mechanisatie aldus de hoofddirecteur der posterijen, de heer L. Th. Hoolboom, op een bij eenkomst vrijdag in Rotterdam. Nu zijn er enkele delen van het werk der posterijen die eenvoudig niet meer kunnen worden geautomati seerd, zoals het ophalen van de post en het distribueren, maar alle tus senliggende fases kunnen, mede dank zij de geweldige ontwikkeling van de techniek, in het bijzonder van de electronica, wel goeddeels uit de han den der mensen worden weggeno men en door machines worden ver richt. Het sorteren van de post b.v. kan voor een belangrijk deel wor den verricht door machines zoals die ontwikkeld zijn door het Dr. Neher- laboratorium in Leidschendam en thans opgesteld staan op de 12e ver dieping van het splinternieuwe post kantoor aan het Delftsehof in Rot terdam. De machine gaat niet zo ver dat het de adressen kan lezen, de on telbare variaties in hand- en ma-' chineschrift maken dat onmogelijk. Code Maar men heeft een machine gecon strueerd die de bediener de gelegen heid geeft in een snel tempo 4.000 brieven per uur de post te schif ten in, ook voor het buitenland, stads post, post bestemd voor 64 andere gemeenten, slecht geadresseerde post enz. De postbeambte die deze machi ne bedien kijkt slechts naar de plaatsnaam op het adres, slaat dan een bepaalde toets aan en ongeveer in het midden aan de bovenkant van de brief wordt een codering opge drukt in de vorm van drie rijtjes vertikale strepen die later door een electronisch oog wordt gedecodeerd en de brief via een ingewikkelde machine doet vallen in een vakje waarin alle brieven voor die ene plaats samenkomen. Op deze wijze kan de door een postbeambte uit de brievenbussen gehaalde post dus met een minimum aan mankracht ge- In het huis van bewaring te Maas tricht is ingesloten de 23-jarige los- arbeider W. uit Schaesberg. De man wordt verdacht van poging tot dood slag op zijn echtgenote. Enkele dagen geleden had hij ge probeerd zijn vrouw te wurgen maar door ingrijpen van kennissen kon dit worden voorkomen. Wel heeft de vrouw zich onder dokterbehandeling moeten stellen. Nadien was de man spoorloos. In Dordrecht is hij door de politie aangehouden. Hij werd overgebracht naar Maastricht, waar hij is voorgeleid aan de officier van justitie. Het echtpaar heeft geen kin deren. schift worden, wat tenminste deuit het vakje halen, in zijn tas stop- briefpost betreft, in stapeltjes die pen en rond gaan brengen. 70 procent van het gehele postver- Deze mechanisatie gaat natuurlijk voer omvatten. Dit is dus een aan- wel bepaalde eisen stellen aan de zienlijke vereenvoudiging van de brieven. De stukken moeten tenmin- expeditie. ste 9 x 12 cm zijn en mogen niet gro ter dan 14 x 23,5 cm zijn. Bovendien Districten zal het publiek er aan moeten wen nen dat aan de bovenkant van de Men kan zich inmiddels voorstellen adreszijde van de enveloppe een dat vrijwel gelijke machines ook de strook van 4 cm vrij moet blijven, bestelling kunnen vereenvoudigen Daarin mag wel geheel rechts wanneer men een stad in 64 distric- moet zelfs de posztegel worden ten verdeelt en op die manier, maar geplakt, maar de rest van de strook dan met een andere codering, de post moet blanco blijven opdat de code- voor één stad bestemd, automatisch ring, de vertikale streepjes, duidelijk in de vakjes van de diverse distric- kan afsteken en het electronisch oog ten terecht doe't komen. Bij wijze niet in de war wordt gebracht door van spreken kan de besteller dan eventuele andere streepjes die door zo de post, voor zijn district bestemd, adressering zijn ontstaan. bond van bedrijfsorganisaties aange sloten vissers gesprekken voeren met niet-aangeslotenen. De heer Koning dacht daarbij vooral aan de Katwij kiers. De secretaris-penningmeester van het O VB, de heer Van den Berg, betoogde dat het doel blijft ook voor Scheveningen, Vlaardingen en Kat wijk de zgn. noord-regeling te ver werkelijken. Deze houdt in een vas te maandigage plus procentengeld. Zo als bekend was dit aanvankelijk ook door de stakers geëist. De regeling waarop men nu gaat varen: een ga rantieloon van 125 per week en af rekenen per reis, geldt tot 31 de cember a.s. „NU OOK NOG DE KATWIJKERS" Een door het stakingscomité be legde vergadering van Scheve- ningse vissers heeft zich gister avond unaniem bereid verklaard te gaan varen op de thans door de reders toegestane voorwaar den: een garantieloon van 125 per week en afrekenen per reis. Daarmee is de staking dus ge ëindigd. De voorzitter van de Bedrijfsor ganisatie van Zeevarenden, de heer J. Koning, die ook in deze vergade ring weer het woord voerde sprak van een volledige overwinning. Hij bracht dank aan de Pacifistische So cialistische Partij, die ervoor gezorgd heeft, dat er voor de stakers „brood op de plank" was. Er zal nu aandacht besteed moe ten worden aan de problemen van - de visserij, zo zei de heer Koning. Er zal gewerkt moeten worden aan de gezondmaking van de visserij en dat kan alleen als er eenheid is on der de vissers. Daarom zal het nodig zijn, dat de bij het onafhankelijk ver- VOUWFIETSEN DE ATTRACTIE VAN R.A.I. „Ondanks de steeds toenemende motorisering blijft Nederland het meest uitgesproken tweewielerland ter wereld", aldus merkte de heer S. Schootstra, algemeen voorzitter van de RAI, gisterochtend op tijdens een persconferentie n.a*v. de komen de RAI-tweewielertentoonstelling. De heer Schootstra verklaarde, dat er in ons land volgens de laatste gegevens ruim 6 miljoen fietsen, ruim 1,5 mil joen bromfietsen en ruim 150.000 scooters en motorrijwielen in omloop zijn. Op iedere volwassen Nederlan der is er dus een tweewieler voorhanden. De komende (48e) RAI-tentoon stelling wordt gehouden van 28 fe bruari t/m 7 maart. Een bijzondere attractie zullen de „vouwfietsen" vormen: de RAI heeft 19 verschillende typen uit Neder land, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan bijeengebracht. In ons land worden jaarlijks 550.000 fietsen verkocht. De jaarverkoop van brommers bedraagt ongeveer 200.000 stuks. Men rekent erop, dat in 1970 in ons land1,9 miljoen bromfietsen zullen rondrijden. In de motor- en scooterbranche gaan de zaken naar de mening van de heer Schodtstra nog niet naar wens: in ons land wer den he<t vorig jaar nog maar 8.000 scooters verkocht. Z.K.H. prins Bernhard is vrijdag in Kronberg bij Frankfort aan de Main aangekomen. Hij zal hier met de voor zitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier als gastheer optreden bij een diner ten bate van het World Wildlife Fund. We zien de prins hier bij de aankomst aan zijn hotel, waar hij door een lid van het personeel wordt begroet, in het midden staat dr. Gerstenmaier. Referendum. Tenminste dirie maanden vóór die datum zal gezorgd moeten worden, dat de mening van de vissers op tafel ligt. Er zal daarom op de hele vloot een referendum moeten worden ge houden, dat aan de reders, de erken de bonden, de Rijksbemiddelaars, de Stichting van de Arbeid en vooral aan de ministers een klinkend ant woord zal geven op de vraag, wie de aangewezen mensen zijn om de vissers bij besprekingen te vertegen woordigen. Het voor deze staking gevormde actiecomité moet volgens de heer Van den Berg blijven be staan, opdat het elk moment, waar op dat nodag is, in actie kan komen. Prins Bernhard heeft op donder dag 6 februari géén opdracht gegeven aan de commandant van de vlieg basis Soesterberg om geen enkele inlichting te verstrekken over een vlucht van het regeringsvliegtuig, zowel wat de inzittenden als wat de bestemming betreft. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van defensie, de heer De Jong, op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Bruggeman (PSP). De commandant heeft zelfstandig en niet in opdracht, zo luidt het ant woord verder, het standpunt ingeno men, dat ten aanzien van de bewe gingen en andere bijzonderheden van dit vliegtuig geen mededelingen aan anderen dan de direct hierbij be trokkenen moesten worden gegeven. De chef van de luchtmachtstaf heeft dit gevoelen van zijn ondercomman dant volledig kunnen delen en ook de minister acht deze handelwijze juist. Minister De Jong geeft de heer Bruggeman verder de verzekering, dat ten aanzien van de positie van inspecteur-generaal van de Kon. Ma rine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht noch bij prins Bernhard, noch bij de chefs van staven, noch bij hemzelf enige onduidelijkheid be staat. Vrachtauto door trein gegrepen Op 26 februari a.s. zal de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop zijn tachtigste verjaardag vieren. Deze ar chiefopname toont Krop bezig met het restaureren van een door hem vervaardigd beeld van Erasmus. De 66-jarige expediteur H. Looijen uit Zwollerkerspel is gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf in It- tersum in de gemeente Zwollerkers pel om het leven gekomen toen zijn vrachtauto door een trein werd ge grepen. De signalen van de bevei ligde overweg weckten, toen L. de overweg opreed. De trein uit De venter, die om 11.42 in Zwolle had moeten aankomen, greep de vracht auto in de flank. De vrachtwagen chauffeur werd uit de cabine ge slingerd. De man was vrijwel on middellijk dood. De trein werd zo zwaar beschadigd, dat hij moest wor den weggesleept. De vrachtauto werd geheel vernield. Het treinverkeer was ruim een uur gestremd. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Delfgouw- seweg in Delft is gisteravond de 54- jarige heert T. Sonneveld uit Delft om het leven gekomen. De andere auto kwam in het water terecht. De chauffeur, de 52-jarige heer J. Jan sen uit Pijnacker, kon worden gered door twee jongemannen, die direct in het water sprongen. Hij had geen ernstige verwondingen. De oorzaak van het ongeluk is tot dusver niet bekend. Aanslaggrens op f 10.000: 40.000 aanslagen minder Als de aanslaggrens voor de in komstenbelasting óp f 10.000 ge bracht is, zullen ongeveer 40.000 aanslagen achterwege kunnen blij ven. Deze schatting geeft de staats secretaris van Financiën in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag in zake het wetsontwerp tot wijziging van inkomsten- en loonbelasting. Het achterwege laten van die 40.000 aan slagen levert een budgettair verlies op dat op vijf miljoen gulden wordt geschat. Zoals bekend wordt in het bewus te wetsontwerp voorgesteld de aan slaggrens te verhogen van f 8650 tot f 10.000, dit met ingang van het ka lenderjaar 1964. De staatssecretaris zegt nog dat de aanslaggrens in prin cipe niet gelijk behoeft te zijn aan de loongrens voor sociale verzeke ringen (die voor 1964 op f 9700 is bepaald). Bij het bepalen van de grens op f 10.000 heeft de overwe ging dat het totale loon van verre weg de meeste werknemers in 1964 beneden de f 10.000 zal liggen, een grote rol gespeeld. Dat die werkne mers in het algemeen niet in de in komstenbelasting worden betrokken heeft voor hen namelijk het voor deel dat ze het overwerk geldende lage bijzondere tarief van de loon belasting behouden. In antwoord op een vraag die in het voorlopig verslag gesteld was zegt de staatssecretaris, dat hij geen andere voorstellen van fiscale aard tot het stimuleren van overwerk in overweging heeft. Bij een botsing tussen een vrachtauto met aanhangwagen, gela den met vaten wijn, en een autobus in de buurt van Worrstadt, ten zui den van Mainz, zijn donderdagavond twintig mensen gewond, van wie zes levensigevaarlij k. Ruim 1300 Nederlandse militairen De 7de Internationale Militaire Bedevaart naar Lourdes wordt dit jaar gehouden van 4 t.e.m. 10 juni. De organisatoren van de Neder landse afvaardiging verwachten dat dit jaar wederom ruim 1300 militai ren naar Lourdes zullen reizen. Er zijn twee treinen voor de Nederland se groep besproken. De dienstplichtige militairen, die aan de bedevaart wensen deel te nemen, krijgen daartoe van de minis ter van Defensie 6 dagen buitenge woon verlof. Kardinaal Alfrink heeft tot nu toe ieder jaar de militaire bedevaart bij gewoond. Men verwacht dat hij ook dit jaar aan de uitnodiging gehoor zal geven. Kardinaal Koenig van Wenen komt met de Oostenrijksebedevaart mee en kardinaal Feltin van Parijs zal eveneens in Lourdes aanwezig zijn. De Internationale Militaire Bede vaarten naar Lourdes zijn ontstaan doordat zich bij de Franse militaire bedevaarten, welke na de tweede we reldoorlog werden georganiseerd, steeds meer Europese groepen aan sloten. Vorig jaar namen ongeveer 45.000 soldaten uit Frankrijk, Oos tenrijk, Nederland, België, Engeland, Ierland, Luxemburg, Italië, Duits land, de V.S. en Canada, alsmede de Scandinavische landen aan de bede vaart deel. Verschillende van deze landen, waaronder ook Nederland, hebben militairen uit de Scandinavische lan den geadopteerd, omdat vanwege hun geringe aantal voor hen de kos ten bijzonder hoog zijn. Een Spaanse firma heeft be vestigd dat zij 150 vrachtwagens aan Cuba heeft verkocht. Twaalf vracht wagens, die een laadvermogen hebben van 12 ton, werden vorige week uit Spanje verzonden en de overige zullen binnen een maand worden verscheept. IN WERELDNOOD 0NSVASTEN0FFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht (Advertentie) DE TBC-EXPLOSIE IN HARDINXVELD Het onderzoek naar de tubercu- lose-infectie in de gemeente Hardinx- veld-Giessendam heeft tot gevolg dat maandag twaalf personen hoofd zakelijk kinderen naar een sana torium moeten worden overgebracht. Het merendeel van hen lijdt in lich te graad aan tuberculose. Meer dan de helft van deze pa tiënten is rechtstreeks in contact ge weest met het gezin S., waarin on langs een baby van 16 maanden aan tbc is gestorven. De vader bleek in vrij ernstige mate door deze ziekte te zijn aangetast en is inmiddels al in een sanatorium opgenomen. Twee buurkinderen, drie kinderen van een zuivelhandelaar die veel bij dit gezin kwamen en vijf kinderen uit Giessenburg die familie zijn van de S. behoren tot de groep die sana- toriumverpleging nodig heeft. Twee van hen bezochten de christelijke la gere school te Giessenburg, waar nu volgende week onder alle leerlingen een onderzoek ingesteld zal worden. In het Brabantse Mariaheide kan men weer gerust ademhalen. De baily- brug van de genie over de provinciale weg is klaar en de kinderen kunnen nu zonder groot gevaar te lopen naar school. Tussen een cordon van mili tairen lopen de eerste schoolkinderen met een onderwgzeres over de brug.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9