3)e CaidóeSouAa/itt Makarios vindt Britse sterkte op Cyprus nu wel genoeg SPOOR BIJSTER VAN ONTVOERD DUITS JONGETJE ROB DENIJS Geen buit voor Nederlandse sleper RUSSISCH MAARSCHALK OVER DOOD VAN HITLER liV" Mislukte aanslag op Turkse premier f! DE GAULLE NAAR ALGERIë GROOT BAL Costa Rica wil bemiddelen OOK ONRUST IN SOEDAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.160 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAKARIOS: Nu is het wel genoeg Telef2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 VN-DEBAT TOT DINSDAG UITGESTELD President Makarios van Cyprus heeft vrijdag als zijn mening te ken nen gegeven dat er „geen plaats" is voor verdere uitbreiding van de bui tenlandse militaire strijdmacht op Cyprus. Als de veiligheidsraad instemt met het zenden van troepen uit andere landen en Engeland, zullen de Britse troepen naar evenredigheid moeten worden verminderd en vervangen, zo zei hij in een verklaring. De ontvoering van de zevenjarige Timo Rinnelt, uit de Westduitse stad Wiesbaden, heeft in deze plaats en haar omgeving grote opschudding verwekt. De procureur-generaal van Wiesbaden heeft een beloning van tienduizend Mark uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot arrestatie van de ontvoerder? leiden. De politie is het spoor van deze misdadigers op het ogenblik bijster. De procureur-generaal heeft een beroep gedaan op alle bewoners van Wiesbaden en omgeving om daad werkelijk mede te helpen bij de na sporingen naar Timo, terwijl de po litie op grote schaal aanplakbiljetten heeft doen aanbrengen met een foto van en bijzonderheden over het ont voerde jongetje. Timo Rinnelt is een week geleden verdwenen. Zijn ouders zijn vader is antiquair in Wiesbaden hebben aanvankelijk gedacht dat Timo mis schien voor korte tijd van huis was weggelopen, terwijl zij ook de moge lijkheid van een ongeluk niet uit schakelden. Doch zij hebben, als gemeld, don derdag j.l. over de post de sleutel van een postbox in het hoofdpostkantoor van Frankfort toegezonden gekre gen. In de begeleidende brief stond, dat zij daarin een losgeld van 15.000 Mark moesten doen. Toen de box werd geopend, werd daarin een schoen van het ontvoerde jongetje aangetroffen. Het huis van de familie Rinnelt wordt sinds donderdagavond door verslaggevers en fotografen bele gerd. Toen een van hen in de nacht van donderdag op vrijdag in de wo ning probeerde door te dringen, werd hij door de politie aangehouden. De politiemannen, die hem tegenhielden, hebben zelfs een ogenblik geloofd, dat zij een der ontvoerders hadden aangehouden. Zondag 23 februari a.s. van 3 tot 6 uur en de Lords in de DE BEURS NOORDWIJK De aartsbisschop legde de verkla ring af nadat een delegatie van de pro-communistische Akel-partij ui ting had gegeven aan haar „ernstige bezorgdheid" over de voortdurende uitbreiding van het aantal Britse mi litairen. De afvaardiging meende, dat deze uitbreiding een militaire bezetting van het eiland ten doel had met het oog op een verdeling. De nieuwe Britse troepenzending van 1500 man brengt het totaal aan tal Britse militairen op Cyprus op 6000 tot 7000 man. Van gezaghebbende diplomatieke zijde in New York werd intussen vernomen, dat het streven naar een internationale vredesstrijdmacht van 10.000 man terrein heeft gewonnen. Er bestond hoop dat mogelijk maan dag of dinsdag overeenstemming zal worden bereikt. Dan kan men een ontwerp-resolutie aan de veiligheids raad voorleggen. Groot-Brittannië zou de meeste soldaten leveren, hoewel deze een heid kleiner zou zijn dan de 6000 Britten, die thans op Cyprus zijn. Oe Thant heeft om uitstel van het debat tot dinsdag verzocht. Hierover zou vandaag worden beslist. „AMBASSADOR" GEZONKEN Het Britse vrachtschip „Ambassa dor", dat met zware slagzij door de Nederlandse sleepboot „Elbe" naar de Azoren werd gesleept, is zaterdag ochtend gezonken. De vrachtvaarder, die sinds dins dag stuurloos in een zware storm op de Atlantische Oceaan ronddreef, werd woensdag door zijn 35 leden tellende bemanning verlaten. Van hen werden twintig man gered. Bij een poging aan boord van een Ame rikaans schip te komen verloor de gezagvoerder van de „Ambassador" het leven. Naar veertien vermisten kijkt de scheepvaart in dit gedeelte van de Atlantische Oceaan nog uit, doch men heeft weinig hoop hen le vend aan te treffen, temeer daar twee lege rubbervlotten zijn gevonden. De Nederlandse sleepboten „Elbe" en „Ierse Zee" waren met een boor eiland op weg, toen het noodsignaal van de „Ambassador" in de lucht kwam. De „Elbe" spoedde zich naar 'het met graan geladen Britse vaar tuig en maakte vast. Het overbren gen van de sleepkabel en het dicht spijkeren van een kapotgeslagen luik moesten de Nederlanders onder barre weersomstandigheden verrichten. Het veertig graden slagzij makende schip liep kans elk ogenblik te zinken, doch kapitein Verschuur van de „El be" had hoop het de duizend mijlen naar de Azoren te kunnen slepen. Het weer werkte echter niet mee, want het bleef de afgelopen dagen stormen. Vrijdagmiddag meldde de „Elbe", dat de sleepkabel was gebroken. Vol gens de kapitein was het achterschip van de „Ambassador" toen aan het wegzakken. Op dat moment bedroeg de windkracht 10, terwijl er zware regenbuien vielen. Men zag toen voorlopig geen kans de verbinding nog te herstellen. Een vaartuig van de Cubaanse marine heeft een Amerikaanse piloot uit de Caribische zee opgepikt, wiens eenmotorig vliegtuig op een vlucht van Jamaica als gevolg van brand stofgebrek op zee had moeten dalen. De piloot had 20 uur in het water ge leden, toen het Cubaanse schip hem ontdekte. Op Cuba werd hem later medische hulp gegeven. NAAR OPLOSSING VAN RAADSEL? Toen Russische soldaten in de och tend van de tweede mei 1945 op de binnenplaats van de rijkskanselarij teBerlijn binnendrongen zagen zij daar een rokend tapijt met daarin gewik keld het verkoold lijk van Hitier. Dit schrijft maarschalk Wassili Tsjoeikov, voormalig opperbevelheb ber der Russische bezettingsstrijd krachten in Duitsland en thans bevel- ber der landstrijdkrachten, in zijn memoires „Het einde van het derde rijk", waarvan uittreksels zijn ge publiceerd in het weekblad „Litera- toernaja Rosisa" (Letterkundig Rus land). Deze uitlating van de Sow jet maarschalk betekent een geheel nieu we lezing van het gebeurde, daar uit vroegere verklaringen uit Sow jet- bron viel op te maken, dat het lijk van Hitier niet in het bezit was van de troepen van het Rode Leger, die Berlijn veroverden. Tn een duidelijke verwijzing naar de onderzoekingen van westelijke zijde om de omstandigheden van Hit. Iers dood vast te stellen, schrijft maarschalk Tsjoeikov: „Wij, de Sow- jet-strijdkrachten, veroverden Ber lijn en wij konden meer zien en te weten komen dan buitenlandse waar nemers. die zich in die dagen van Berlijns verovering ver van de plaats der gebeurtenissen bevonden." Zuid-Afrikaanse -r f - Prinses Irene en Don Carlos voor het „Haus Münster" in Kitzbuehel. In het midden Dame du Palais mevr. E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh-Dumeyer, rechts de heer C. Sesink, chef veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. bisschoppen verschillen van mening over de „apartheid" Twee vooraanstaande leden van de hiërarchie in Zuid-Afrika, hebben uit latingen over de „apartheid" die door aartsbisschop mgr. William Wh el an van Bloemfontein zijn geuit gekenschetst als meningen, die niet het officiële stand punt van de Kerk vertegenwoordigen. Volgens mgr. Dennis Hurley, aartsbis schop van Durban en mgr. Owen McCann, aartsbisschop van Kaapstad heeft mgr. Whelan voor eigen rekening gesproken. Mgr. Whelan van Bloemfontein had dinsdag gezegd, dat geen leer van de Kerk in strijd is met „de gedachte van een staat, die is samengesteld uit een aantal volks- of rassengroepen, die door de staat waarvan zij deel uitmaken ge handhaafd worden in hun eigen en onderscheiden identiteit". Mgr. Hurley heeft thans hierop ge zegd: „Alle berichten dat dit het offi ciële standpunt van de Katholieke Kerk is, zijn volkomen verkeerd". Mgr. Whelan heeft verklaard, dat hij zijn uitlating over de Zuidafrikaanse rassenverhouding heeft gedaan, weten de, dat hij directeur was van de afd. pers, radio en film van de bestuursraad van de Zuidafrikaanse bisschopsconfe rentie en niet in zijn hoedanigheid van aartsbisschop van Bloemfontein. Nederlands vet verstopt Duitse riolen In het begin van deze week is een Nederlandse vrachtauto- tankwagem-combiinatie in een hoofdstraat van de Westduitse stad Langen aan de Eems om geslagen, waardoor zevendui zend liter vet over de straat stroomde en in het riolerings stelsel! terecht kwam. Het vet is daarna gaan stol len, waardoor de rioleringsbui- zen van drie straten verstopt zijn geraakt. Het gemeentebestuur van Lingen heeft nu de Deense fir ma, die het vet heeft geleverd, om een oplosmiddel gevraagd. Indien het niet zou lukken om het vet daarmee op te lossen, zullen deze straten moeten worden opengebroken. MüM» BL_ Omgeven door fotografen en nieuwsgierigen verlaten prinses Irene en Don Carlos per auto „Haus Miinster", het vakantieverblijf in Kitzbuehel, voor een skitocht. De tachtigjarige premier van Tur kije, Ismet Inönü, ontsnapte vrijdag ternauwernood aan de dood, toen van enkele meters afstand drie kogels op hem werden afgevuurd, even nadat hij had plaatsgenomen op de achter bank van zijn auto. Een woedende menigte stortte zich op degene, die de schoten had gelost, een zekere Mesut Suna, elektricien in een tex tielfabriek. Snel ingrijpen van de po litie voorkwam, dat de man gelyncht werd. Onverstoorbaar reed de premier cF aarna naar het gebouw van de Turkse nationale vergadering voor het bijwonen van een debat en bracht hij later via de radio het Turkse volk dank voor de gelukwensen, die hij na de mislukte aanslag had ontvan gen. De Turkse politie arresteerde na de aanslag nog twee personen: een sportjournalist, die na de schoten wegrende en de chauffeur van een auto van de Roemeense ambassade, die met draaiende motor in de buurt van het bureau van de premier zou hebben gestaan. De chauffeur zei echter, dat hij wachtte op ambassa deur Ion Drinceau, die zich op het Turkse ministerie van buitenlandse zaken bevond. Inönü, een voormalig president, heeft een grote rol gespeeld in de geschiedenis van zijn land als sol daat, diplomaat en staatsman. Hij was eens de rechterhand van de vermaar de Kemal Ataturk. Sinds 1961, enkele korte onderbrekingen uitgezonderd, is hij premier. Zowel in Ankara als in Istanbul is de staat van beleg nog steeds van kracht na de mislukte staatsgreep van mei vorig jaar. Generaal De Gaulle heeft de uit nodiging van president Ben Bella, om een officieel bezoek aan Algerië te brengen, aanvaard, zo heeft de Algerijnse minister van buitenland se zaken, Boeteflika, vrijdagmiddag bil het verlaten van het Elysée ge zegd. Minister Boeteflika, die een onder houd met president De Gaulle had, dat 45 minuten duurde, zei nog, dat de Franse president Algerië zal be zoeken, zodra de regelingen daar voor zijn overeengekomen. Van de zijde van het Elysée werd gezegd, dat generaal De Gaulle zijn antwoord op de uitnodiging voor een bezoek aan Algerië had voorbehou den, zonder echter de mogelijkheid van een dergelijke reis uit te slui ten. AFRIKA R.K. Besloten Club Warmond geeft op zondag 23 februari in hotel „DE STAD ROME" m.m.v. THE FRANKLIN BROTHERS Zaal open 7.30 uur. (Advertentie) Het Panama-conflict De Panamese regering heeft een aanbod van de president van Costa Rica, Francisco Orlich, aanvaard om te bemiddelen in het conflict tussen Panama en de Verenigde Staten, zo is vrijdag te Panama-stad bekend gemaakt. De dag tevoren had presi dent Chiari van Panama aan de grens met Costa Rica een ontmoeting met president Orlich, aan wie hij een uiteenzetting gaf van het Panamese standpunt in het conflict. De militaire gouverneur van de provincie Bahr el Ghazal, in Soedan, heeft bekend gemaakt, dat drie man nen ter dood veroordeeld zijn, die vorige maand gepoogd hebben zich met geweld meester te maken van Waoe. Een van de veroordeelden is de zoon van een opperhoofd van de Dinka's, die een R.K. opvoeding heeft genoten. De andere zijn een militai re cipier en een gewone soldaat. Nog vijf bechuldigden, een ho ge gevangenis-functionaris en vier cipiers, zijn veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, 15 verdachten tot verschillende kortere gevangenis straffen. Vier verdachten werden vrijgesproken. Genoemde verdachten hebben al len terechtgestaan voor een militair tribunaal in Waoe. Deze rechtbank zal nog andere verdachten, onder wie een Italiaanse r.k. priester en vier Griekse kooplieden berechten, die beschuldigd worden van steun aan terroristische bewegingen in Z. Soedan. GHANA Het Ghanese parlement en president Nkroemah hebben grondwetswijzi gingen goedgekeurd, waardoor Gha na met ingang van vandaag een so cialistische staat is geworden waar in slechts één partij is toegestaan, namelijk de „Conventie Volkspartij" van de president. Voorts geeft de gewijzigde grond wet president Nkroemah de bevoegd heid naar eigen goeddunken rechters van het hooggerechtshof en de hoge raad af te zetten. Ook de vlag van Ghana zal dezelfde worden als die van de „Convehtie Volkspartij". ZOEKT U een Gero-cassette van f 40.- of f 400.—? v. d WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De taak van de Franse troepen in Gabon is vervuld, nu president Leon Mba in zijn functie hersteld en de militaire opstand neergeslagen is. Volgens een woordvoerder zijn aan Franse zijde één dode gevallen en verder drie ernstig en drie licht ge wonden. Aan Gabonese zijde waren 13 tot 16 man gesneuveld. MINDER ZONNIG Een groot hogedrukgebied boven het. continent verwijdert zich in oostelijke richting. Het centrum ervan was van morgen met een barometerstand van 1.036 millibar in het westen van Rus land aangekomen. In onze omgeving is de barometer sinds gisterochtend regel matig gedaald. Deze dalingen zullen zich gedurende het weekeinde voort zetten. Ze hangen samen met het lang zame opdringen van oceaanstoringen naar West-Europa. De luchtdrukver- schillen worden als gevolg hiervan groter en de zuidoostelijke wind wordt geleidelijk sterker. Tegelijkertijd komt een tweetal fronten dichterbij. De wol- kenschermen ervan gaan zich ook over Nederland uitbreiden, het laatst over de noordoostelijke provincies-, 't Wordt daarom morgen veel minder zonnig dan vandaag en zelfs is de kans op 'n beetje neerslag, in het bijzonder in het zuid westen van het land, .niet uitgesloten. Verwacht moet worden, dat de komen de nach al vrij veel bewolking aanwe zig zal zijn. Meer dan lichte vorst is dan ook niet waarschijnlijk, morgen over dag komt overal de temperatuur een paar graden boven het vriespunt. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Febr.: zon op 7.41, onder 18.07; maan op 13.15, onder 5.17. 24 Febr.: zon op 7.39, onder 18.08; maan op 14.20, onder 6.14. Hoogwaterstanden 23 Febr.: v.m. 11.23. 24 Febr.: v.m. 0.19; n.m. 12.52. KORRELTJE De Chinese wijk van Manilla is vrijdag door een reusachtige brand voor de helft in de as gelegd. De schade wordt op minstens 25 mil- Energie is veel, maar ze is niets, joen dollar geschat. De oorzaak is on- zolang ze niet op een goed doel ge- bekend. richt is.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1