PRINSES BEATRIX IN LEIDEN VOOR REDE Z.E. PHILIP JESSUP Marinevlieger voorkwam voor ramp Den Haag BRUTALE ROOFOVERVAL IN ROTTERDAM VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Corina Feenstra bood bloemen aan Gistermiddag heeft Zijne Excellen tie Philip C. Jessup, rechter van het Internationale Hof van Justitie, in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit een lezing gehouden over het onderwerp „Diversity and Uni formity in the Law of Nations". Deze lezing maakte deel uit van de serie der „Dag Hammerskjöld Memorial Lectures". Onder het talrijke gehoor van de heer Jessup bevond zich ook H.K.H. prinses Beatrix, die om onge veer vier uur aankwam bij het Uni versiteitsgebouw Haar werd bij de ingang van de zaal een fraai boeket bloemen overhandigd door de negen jarige dochter van prof. mr. R. Feen stra, Corina. Verder waren, behalve een groot aantal universitaire autoriteiten en vertegenwoordigers van internatio nale organisaties, aanwezig de heren B. Winiarsky, en J. Canier-Coignet, president, resp. griffier van het In ternationale Gerechtshof, Zijne Ex cellentie de heer B. Eng, Zweeds Ambassadeur in Nederland, de heer Andrew Cordier, Dean of the Schoolof Internationa] Affairs of Columbia University, de organisator van de Hammerskjöld Lectures, wethouder S. Menken, loco-burgemeester van Leiden, en prof. dr. W. den Boer, Rector Magnificus van de Leidse Universiteit. Volkenrecht De heer Jessup besteedde in zijn rede vooral veel aandacht aan de verschillen en overeenkomsten in de verschillende opvattingen omtrent het volkenrecht. De gehele geschie denis door zijn er pogingen onderno men een uniform rechtsstelsel te creëren, aldus de heer Jsseup, van uit de diversiteit van nationale en internationale stelsels. Herhaaldelijk zijn door vele lan den stellingen geponeerd, die aanslo ten bij hun belangen; de internatio nale communiteit heeft sommige van deze stellingen aanvaardbaar bevon den en overgenomen, andere heeft zij verworpen. Nieuwe procedures zijn binnen het kader van de UNO ont staan voor de verwerving van de gewenste uniformiteit, die objectief moet zijn, want tegenover een het bestuur regelende wet staat de door een ieder verfoeide anarchie. RECEPTIE Na afloop van de rede en een daar op aansluitende receptie in de ont vangstkamer verliet om ongeveer kwart voor zes H.K.H. prinses Bea trix het Universiteitsgebouw, waar voor zich toen een grote mensenme nigte had verzameld. Foto boven: Prinses Beatrix neemt glimlachend de bloemenhulde van Corina Feenstra in ontvangst. Foto onder: Z. E. Philip C. Jessup wordt voor de lezing door de presi dent-curator van de Leidse Univer siteit, dr. E. H. Reerink, aan H.K.H. prinses Beatrix voorgesteld. De Culemborgse hoofdagent van gemeentepolitie A.K., die op 13 fe bruari jongstleden buiten functie werd gesteld in verband met onregel matigheden met een dienstpistool, heeft vandaag zijn werk mogen her vatten. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat een drietal kinderen van tien jaar, onder wie een zoon van de hoofdagent, buiten zijn mede weten met het dienstpistool een aan tal schoten heeft gelost. Onder an dere werd in een huis door een ruit geschoten. Niemand werd echter ge deerd. De zaak tegen de hoofdagent zal verder disciplinair worden afgedaan. Deputaties van de verbindingstroepen en de stichting „Het Vierde Prin senkind" hebben donderdagmiddag aan prinses Christine, die dinsdag zeventien jaar is geworden, geschenken aangeboden. Op de foto bewonde ren H.M. de Koningin en prinses Christine een bedrukt wandkleedje, dat door minder valide kinderen werd aangeboden. EERST NU BEKEND: Doordat de Commandant Zeemacht Nederland dezer dagen een tevreden heidsbetuiging deed toekomen aan de luitenant ter zee O-C-vlieger R. A. Wolff uit Voorschoten is eerst thans in meer brede kring bekend gewor den, dat deze vlieger in september van het vorige jaar Den Haag voor een waarschijnlijke ramp heeft be hoed. Het gebeurde op 9 september. Vlieger Wolff was op 5000 meter bo ven Den Haag. Hij hoorde vreemde geluiden in de straalmotor van zijn „Seahawk" en snel zette hij deze af: juist op tijd, want bij het later ge volgde technische onderzoek bleek, dat de motor, die was vastgelopen, op het punt van ontploffen stond. Een ogenblik daaht de vlieger"nog aan het gebruik van zijn schietstoel, maar hij zag de stad onder zich lig gen en daarom besloot hij op een glijvlucht over te gaan. Hij wist het vliegveld Valkenburg te waarschu wen waar alles in actie kwam. De glijvlucht verliep echter prima en de vlieger kon heelhuids landen. Geschenken voor jarige prinses Een set koffers en een wandkleed zijn HKH prinses Christina gisteren op paleis Soestdijk aangeboden als verjaardagsgeschenken van de Ver bindingsdienst van de Koninklijke Landmacht en van de stichting „Het vierde prinsenkind". Deputaties van beide werden door de prinses, die dinsdag 17 jaar is geworden, ontvan gen. Koningin Juliana was bij de ontvangst aanwezig. De deputatie van de Verbindings dienst bestond uit kolonel ir. A. H. Rodrigo van de Inspectie Verbin dingsdienst, kapitein G. J. WassiTl van het 106e Verbindingsrasterbatal- jon, sergeant Milva M. L. Verhoef van de Inspectie Verbindingsdienst, dienstplichtig korporaal H. M. Mik kers van het 801e Verbindingsbedie- ningsbataljon, dienstplichtig soldaat C. W. S. van Herwijnen van het de tachement Utrecht depót Verbindin gen, en D. B. Douwes van de 523e Verbindingsdienstherstelcompagnie. De set koffers bestond uit drie kof fers, ^en hoedendoos en een beauty case van blauw-grijs leer. De twee 17-jarige mindervalide kinderen Wim Kraak uit Amersfoort en Wim Tom uit Warder (NH), be geleid door zuster J. Hoorn van het Rheumacentrum in Arnhem, boden het wandkleed aan. Dit kleed werd met de hand bedrukt door Corrie Er- kens en stelt de barmhartige Sama ritaan voor. Een felle brand heeft gister middag het met riet gedekte land bouwbedrijf van de heer W. A. Mil- lenaar te Babyloniebroek in het land van Altena geheel verwoest. Het in de keuken ontstane vuur greep zo snel om zich heen, dat slechst het melkvee en een paard konden wor den gered. Een hond kwam in de vlammen om en vrijwel de gehele in boedel ging verloren. De schade wordt geschat op 80.000 gulden. De eigenaar is tegen brandschade ver zekerd. Hij schoot voor de grap Een bewoner van een woon boot in het Lozingskanaal aan de Zeeburgerdijk te Amster dam-Oost kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven: hij hoorde een knal en zag op het zelfde moment hoe een kogel door het raam van zijn woon boot vloog en ergens in het hout bleef zitten. De man werd niet geraakt. „Dat was ook niet de bedoeling. Ik deed het voor de grap", ver klaarde de 26-jarige J. G. G. zonder beroep die de schutter bleek te zijn, aan de politie. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt. Enkele omwonenden meen den dat het schot afkomstig was van een plaats schuin te genover de woonboot. Daar lag ook een woonboot namelijk die van de dader. Toen de politie een kijkje ging nemen bekende hij onmiddellijk en overhan digde de politie een windbuks van zwaar kaliber waarmee hij volgens zijn zeggen het schot had gelost. De agenten vertrouwden „deze ruiterlijke bekentenis" niet en hadden het vermoeden dat de kogel met een zwaarder wapen zou zijn afgevuurd, te meer omdat de afstand zeker 120 meter bedroeg. Toen de agenten huiszoeking verricht ten leverde dat geen enkel re sultaat op. Ook in twee andere woonboten die vlakbij lagen werden geen vuurwapens ge vonden. Politiedeskundigen zullen onderzoeken of de te ruggevonden kogel uit de wind- büks kan zijn afgevuurd. Het rechercheapparaat van de Rot terdamse politie is een uitgebreide speurtocht begonnen naar een man die gistermorgen een roofoverval op de 45-jarige mevrouw C. J. E. En- gelsman-van Bezouwen heeft ge pleegd. Het misdrijf gebeurde in de woning van het slachtoffer aan de Stuurmansstraat in de Maasstad. De dader wist, na een bedrag van enige honderden guldens uit een geldkistje te hebben meegenomen, te ontsnap pen. De vrouw was alleen thuis haar man en kinderen waren vroeg in de morgen naar hun werk gegaan - toen er aan de voordeur werd gebeld. Zij deed open en zag op de stoep een onbekende man staan. Plotseling deed de bezoeker een stap naar voren en drukte de vrouw de gang in en zo de huiskamer binnen. Toen mevrouw Engelsman begon te gillen sloeg de man haar neer. Vervolgens begon de overvaller de huiskamer te door zoeken. Hij vond tenslotte in het dres soir 'n geldkist met papiergeld ter waarde van-mige honderden guldens. Na de inhoud ervan in zijn zak gesto ken te hebben vluchtte hij uit te wo ning. Kort daarop vond 'n buurvrouw, die het gillen had gehoord, het slachtoffer in de huiskamer. Zij bleek bij kennis te zijn en had de gebeur tenissen vrij nauwkeurig kunnen vol gen. Mevrouw Engelsman vertelde later aan de politie dat zij, nadat de overvaller haar had neergeslagen, niet bij machte was geweest over eind te komen omdat ze gedeeltelijk invalide is. Mevrouw Engelsman wist de po litie verder te vertellen dat haar be- lager ongeveer 25 jaar oud was, geen overjas aanhad, een donkere sjaal 17"riAI droeg en donkerblond haar, met een R\1 1 Kj \JvFLil grote kuif. over de aankoop van Russische goe deren. (Reeds heeft de VMF sinds enige tijd, in samenwerking met de Staats mijnen, opdrachten voor de levering van vier z.g. ureum (kunstmest) fa brieken aan de Sow jetunie. Deze fa brieken zijn gedeeltelijk opgeleverd, gedeeltelijk nog in bouw. De heer Damme, die in Rusland een wijdlo- pende serie van onderhandelingen voert, keert zaterdag naar Neder land terug, aldus vernam het ANP). NEDERLANDERS ONDERHANDELEN IN MOSKOU Uit Moskou wordt vernomen, dat ir. M. H. Damme, voorzitter van het NederlandUSSR instituut en direc teur van de Verenigde Machine Fa brieken Stork-Werkspoor, gisteren is ontvangen door de Sovjetrussische onderminister voor de buitenlandse handel. De heer Damme en een di recteur van staatsmijnen, die óok bij het onderhoud aanwezig was, ver toeven deze week in Rusland om besprekingen te voeren met buiten landse handelslichamen over de le vering van complete chemische fa brieken en andere outillage voor de industrie aan de Sow jetunie, alsmede Ten gevolge van de gladheid is de 17-jarige A. J. Post met zijn fiets ge slipt en met zijn hoofd terechtgeko men onder een achterwiel van een naast hem rijdende vrachtauto. De jongen werd op slag gedood. Op het Boerhaveplein werd gis termiddag de 28-jarige motorrijder J. Timmers door een autobus aan gereden en gedood. Tijdens een twistgesprek met zijn chef H. heeft de werknemer T. van een conservenfabriek Van ")Va- genberg-Festen,te Heusden deze met een mes neergestoken. De verwon dingen waren zodanig, dat het slacht offer naar een ziekenhuis in Den Bosch moest worden overgebracht. T. is door de rijkspolitie te Heusen ingesloten. Prins Bernhard, prins Albert van Luik en prins Charles van Luxemburg hebben donderdagmiddag in het Sche- veningse Kurhaus aangezeten tijdens een lunchbijeenkomst, georganiseerd door de drie nationale Benelux comité's. V.l.n.r. prins Albert, prins Bernhard en prins Charles tijdens een geanimeerd onderonsje.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7