RECHERCHEUR MOET SNELLER ZIJN DAN PSYCHIATER EN NOTARIS Alle gekheid on een stokje... TROUWEN PRINSES IRENE EN DON CARLOS OVER VIER MAANDEN? Mariaheide krijgt max. snelheid van 70 kilometer Erhard wil Oostduitsers in staat stellen West-Berlijn te bezoeken AARDBEVING OP DE AZOREN Amerika neemt maatregelen tegen handel op Cuba VERDWENEN „RUBENS" HOUDT BELGISCHE GEMOEDEREN BEZIG WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 «BSSH WtQCM BNiZMM RUDE N A,IJ[B( Nswmenonzi UEFI [mnkimi chauffeur -HGOEDE REIS7 Onbekenden hebben in de afgelopen nacht ter weerszijden van de provinciale weg en aan beide kanten van het dorp Mariaheide borden geplaatst. Op de borden, die te zien zijn, voordat men het dorp binnenrijdt, is te lezen „langzaam rijden a.u.b. Wij hebben onze kinderen lief". Wanneer men het dorp voorbij is, leest men op een an der bord „Dank u wel chauffeur en goede reis". Don Carlos van Bourbon Parma heeft gisteravond gezegd, dat hij hoopt „over ongeveer vier maan den" met prinses Irene te trou wen. Hij zei dit op het vliegveld van Frankfort waar een klein legertje journalisten hem op wachtte. Op de vraag wanneer hij ver wacht, dat het huwelijk zal wor den voltrokken zei Don Carlos: „De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. Het mag u vreemd in de oren klinken, maar ik kan dit zelf nog niet zeggen. Ik denk dat het over ongeveer vier maanden zal zijn". Op de vraag waar de prinses en hij na de voltrekking van het hu welijk zullen gaan wonen, ant woordde hij: „We zullen in Span je wonen en we hopen yan tijd tot tijd naar Nederland te kunnen gaan". De verloofde van prinses Irene zei, dat hij in Kitzbuehel met prinses Irene „twee of drie weken hoopt te blijven". Daarna hoopt hij tezamen met haar in Oosten rijk en West-Duitsland vrienden te bezoeken. De prinses, die gistermiddag in Kitzbuehel aankwam, zal tijdens haar vakantie op het „Haus Münster" ver- Leiden benoemt deskundige voor het verkeer B. en w. van Leiden hebben een verkeersadviseur benoemd. Het is de in Zürich woonachtige Nederlander ir. J. van Dijk. Ir. Van Dfjk studeerde in Delft en was assistent van prof. Leibrand, wiens naam eerder ge noemd werd als verkeersadviseur van Leiden, maar die in politieke moei lijkheden geraakte. Ir. Van Dijk komt 1 maart a.s. voor de eerste maal in Leiden poolshoogte nemen. Hij zal daarna een geregelde bezoeker van Leiden blijven om de zich opstape lende verkeersproblemen te bestude ren. Ir. Van Dijk is ook verkeers-ad- viseur van verschillende grote Zwit serse steden. Hij geeft colleges aan de universiteit van Zürich. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft vanmorgen medege deeld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat op voordracht van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant, ter verhoging van de verkeers veiligheid in Mariaheide (gemeente Veghel), voor de provinciale weg ter plaatse met ingang van 20 februari 1964 een maximumsnelheid van 70 km. per uur heeft vastgesteld. BAILEYBRUG. De maximumsnelheid geldt voor een afstand van 600 meter. Aan weerszijden van dit traject zal over een afstand van 250 meter een maxi mumsnelheid van 90 km. gaan gelden. Burgemeester J. P. Schreven van Veghel wil op dit besluit geen com mentaar geven. Hij wenst zich even eens van elk commentaar te onthou den over het door de minister van Defentie aan het provinciaal bestuur van Noord-Brabant gedane aanbod om de genie ten dienste van de inwo ners van Mariaheide over de provin ciale weg ter plaatse een baileybrug te laten bouwen. Zoals bekend wenst Mariaheide 'n snelheidsbeperking van 50 km. per uur. Op het aanbod van de minister van Defentie om een voetbrug over de weg te slaan, was vanmorgen nog geen antwoord ontvangen. blijven, dat eigendom is van graaf Paul Münster. Een grote menigte, verslaggevers en vakantiegangers, stond te wach ten op prinses Irene. Het gezelschap van de prinses stapte snel in taxi's en vertrok zonder op vragen te ant woorden. Ingevolge de wens van de prinses een ongestoorde vakantie te willen doorbrengen, was er geen officiële ontvangst. Alleen de districtscom mandant van de gendarmerie, Wald- bauer, was op het station van Kitz buehel. Na zich te hebben voorgesteld begeleidde hy per taxi prinses Irene, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis commissaris Sesink en de dame du palais van H.M. de Koningin mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh-Dumey- er. Het heeft nogal verbazing gewekt dat prinses Irene vertrokken is op de dag voor de verjaardag van haar jongste zusje, prinses Christine. Ook is het opgevallen, dat commissaris Sesink en de dame du palais van de koningin met de prinses zijn meege gaan. Geen verrassingen meer? De aanwezigheid van commissaris Sesink zou erop duiden dat de rege ring wil voorkomen opnieuw voor verrassingen te worden gesteld. Prin ses Irene en Don Carlos zouden, zo werd verwacht, waarschijnlijk met elkaar overleg plegen over de aan staande huwelijksvoltrekking. DE NIEUWE GRIEKSE REGERING. Het nieuwe Griekse kabinet dat de 76-jarige George Papandreoe na de overwinning van zijn „Unie van het centrum" heeft gevormd, telt 18 mi nisters en elf staatssecretarissen. De premier treedt ook op als minister van onderwijs. Vice-premier is Sftephan Stephano. poelos, terwijl de buitenlandse zaken zullen worden behartigd door Sta- vros Costopoelos. Andere belangrij ke leden van het kabinet zijn: André Papandreoe, algemene zaken. Kon- stantin Mitsotakis, financiën en Ga- roefalias, defensie. „Een rechercheur is een man die een in een crisistoestand ver kerende mens over de drempel heen moet helpen (de bekente nis) en alles wat die mens dan zegt moet vastleggen in een authentieke acte (het proces verbaal). Voor het eerste heeft een psychiater maanden, en voor het tweede een notaris% dagen de tijd. De rechercheur moet dit al les het liefst binnen enige uren zien klaar te spelen. Om het de toekomstige rechercheur bij het leveren van zulk een toppresta tie wat gemakkelijker te maken is de recherche-school opge richt". Het was de directeur van de recherche-school in Wolfheze, de heer C. A. Jongboer, die gisteren toen hij het onder zijn hoede staande instituut aan de pers voorstelde, op die manier het doel van de school omschreef. Levensvatbaar -initiatief De rechercheschool tot stand gekomen door een nauwe sa menwerking van de ministeries van binnenlandse zaken en jus titie is in maart vorig jaar begonnen met het geven van een proef cursus. Toen bleek dat het initiatief levensvatbaar was, is men op 7 oktober van het vorig jaar rechercheurs van rijks- en gemeentepolitie een na-opleiding gaan geven in een vijf weken durende cursus. In die vHf we ken wordt het midden in ae bos sen liggende lesgebouw bevolkt door drie klassen van zo'n 25 man. Per seizoen dat loopt van oktober tot Pasen daaraan volgend kunnen vijf cursus sen gegeven worden zodat men per jaar 300 tot 350 cursisten kan verwerken. Op die manier hoopt men in zo'n drie jaar een groot deel van de oudere recher cheurs in Nederland in Wolfheze ontvangen te hebben. De heer Jongbloed verheelde niet dat behalve dat de recher cheurs aan de school het nodige opsteken (mensen die inmiddels weer in de praktijk zijn terugge keerd komen met gunstige reac ties), deze cursisten, die veelal al jarenlang in de praktijk werk zaam zijn met een „inbreng" ko men, die men bepaald niet moet onderschatten. Die „inbreng" wordt op de school gebundeld en de staf hoopt ze uit te dragen aan jonge beginnende recher cheurs. Cursus uitgebreid. Die jonge beginnende recher cheur verwacht men over een jaar of drie. Als dan veel van de ouderen geweest zijn wordt de cursus uitgebreid tot 6 maanden Ze zal dan vermoedelijk veel duidelijker het karakter krijgen van een scholing in het vak van de grond af, min of meer in plaats van de doelgerichte oplei dingen die bij de politiekorpsen van^ de grote steden al wel be staan maar speciaal ten behoeve van de aankomende recher cheurs van de kleine politiekorp sen waar aan een opleiding nau welijks of niet wordt gedaan. Zover is het nu nog niet. Nu nog is men er speciaal op uit de kennis van de cursisten aan te vullen. Dat gebeurt door onder werpen te behandelen als ge rechtelijke geneeskunde, tech nisch opsporingswerk, beroeps ethiek, criminologie, verhouding politie-pers, omgang met tipge vers, fouilleren, enz. Die onder werpen behandelt men niet slechts in theorie maar voor een groot deel ook in praktijk. De voor menige „misdaad" als slachtoffer fungerende etalage pop, de tot een huiskamer om gevormde ruimte, compleet met ingeslagen ruit, en onlangs aan gekochte (kreukel)-auto zijn daar stille maar zeer duidelijke aanwijzingen gevende getuigen van. J tegen 14 februari geen stappen onder nomen zou hebben om zijn schepen en vliegtuigen te verbieden goederen van en naar Cuba te brengen. LEMMER MINISTER VAN VLUCHTELINGENZAKEN. Op alle eilanden van de binnen ste groep van de Azoren zijn giste ren weer aardschokken waargeno men. Hiertoe behoren de eilanden Terceira, Graciosa, Pico, Sao Jorge en Fayal. De schokken waren het hevigst op de laatste twee eilanden. In Belas (Sao Jorge) is opdracht gegeven tot de evacuatie van het ziekenhuis om dat men vreest, dat het zal instorten. De bevolking van zes dorpen op Sao Jorge die na eerdere aardschok ken was geëvacueerd, keerde inmid dels naar hun huizen terug. Op het eiland zijn 47 huizen beschadigd en enkele ingestort. De aardbeving werd gevolgd door onweer en storm met windsnelheden tot 120 kilometer per uur. Men vreest voor een vulkanische uitbarsting. Bondskanselier professor Ludwig Oost-Berlijn met Pasen en Pinkste- Erhard heeft gisteren te Bonn op een ren te bezoeken. Ernst Lemmer, ex-minister voor bijeenkomst van de chnstendemocra- Negentig procent der westberly- vraagstukken die heel Duitsland be- tische bondsdagfractie verklaard, dat ners was het eens met de passen- treffen en fel tegenstander van het zijn regering nimmer meer zal in- overeenkomst voor Kerstmis en de communisme, is benoemd tot West- stemmen met een werkwijze, zoals Oud- en Nieuwviering en tachtig duits minister voor vluohtelingenza- die in december 1963 is gevolgd bij procent wil een herhaling hiervan het uitreiken van tijdelijke passen met Pasen en Pinksteren. Ook mijn jjjj volgt als zodanig Hans Krü- aan West-Berlijners, die een bezoek regering is hiervoor. Het is slechts ger op> dje aftrad toen bekend werd aan het oostelijke stadsdeel wilden aan het ingrijpen der regering te gcmaakt, dat hij rechter was geweest brengen. Bonn te wijten, dat nog geen nieu- bjj speciaal nazi-gerechtshof in a'dus bezet Polen. we overeenkomst is bereikt", „Onder geen enkele omstandigheid de Oostduitse vice-premier Stoph. kan meer worden toegestaan, dat Oostduitse ambtenaren in Wöst-Ber- lyn te werk worden gesteld voor het uitreiken van passen, zoals dat toen is gebeurd", aldus Erhard. Erhard zou wel een regeling aan vaardbaar achten, waarbij Oostduit sers in staat zouden worden gesteld de 'bondsrepubliek te bezoeken. Zij souden aanvragen hiertoe bij De 65-jarige Lemmer, die in 1948 uit Oost- naar West-Duitsland vlucht te, was onder Adenauer minister voor de P.T.T. en minister voor vraag stukken betreffende heel Duitsland. In de jaren twintig was hij afgevaar digde in de Rijksdag. Toen de nazi's in 1933 aan het bewind kwamen, ging hü voor een jaar naar het buiten land. Vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen Twee mannen hebben zich meester gemaakt van een particulier vlieg- de tijdelijke passen, waarop de West- ^a^eer^^dT^aatregeT^og u*8 e° gedwongen naar Berliiners Oost-Berliin konden he- dat eenzehfle maatregel nog Havanna te vliegen, zo meldt het .«ellen Berlijn konden be mtgesteld is tegenover Marokko en radiostation „Wiod" in Miami (Flo- Spanje, in afwachting van een nader rjda). onderzoek naar de stappen van de j)e twee mannen, die Spaans spra- regeringen. ken, dwongen de piloot, Richard De hulpverlening wordt mgetrok- Wright, af te wijken van zyn route, Amerika heeft bekend gemaakt dat WestberlUuse autoriteiten moeten in- de militaire hulp aan Croot-Brittan- dienen, die ze dan, na akkoordbeyin- njjj Frankrijk en Joegoslavië vermin- ding, aan de Oostduitse autoriteiten derd Ial WOPden, omdat deze lan- zouden toezenden. De Onstduitsers den geen maatregelen hebben geno- zouden, indien zij toestemming voor men om hun schepen en vliegtuigen een reis naar WestDuitsland zouden te verhinderen Cub> aan te doen. krijgen, op een eenvoudig persoons bewijs kunnen reizen, in de trant van Zoeken naar verantwoordelijke figuur De verdwijning van het beroemde meesterwerk van Rubens, „Neger koppen", uit het Brusselse museum voor oude kunst blijft de gemoede ren in België bezig houden. Er is een interpellatie aangekondigd in het parlement waar de minister van nationale opvoeding en kuituur geen enkele mededeling zei te kunnen doen over het verloop van het on derzoek en slechts verklaarde, dat „administratieve sancties" zullen wor den genomen indien tekortkomin gen worden geconstateerd bij de be waking van de museumschatten. Het Antwerpse blad „Volksgazet" spreekt vandaag van „het geheim van de foto-elektrische cel". Alarmsysteem verwijderd? Aangezien slechts 27 nachtwakers beschikbaar zijn voor de bewaking van alle Brusselse musea had de con servator van het museum voor oude kunst, Robert Jones, begin vorig jaar een bijzonder beveiligingssysteem aangebracht. Achter elk schilderij was een foto-elektrische cel aangebracht, die zo gevoelig was dat bij het aan raken van het kunstwerk een alarm- schel in werking werd gesteld. Volgens het blad echter werd vo rig jaar september dit beveiligings systeem overbodig geacht en verwij derd. De „Volksgazet" eist nu, dat zal worden bekendgemaakt, wie deze be slissing nam en waarom. Volgens „De Nieuwe Gids" is uit het onderzoek van de lijst die de die ven achterlieten, komen vast te staan, dat het kostbare schilderij - de schat tingen variëren van 600.000 tot 3 mil joen gulden - onherstlebaar is ge schonden. Het doek werd niet uit de lijst losgemaakt, maar er uit gesne den. De Oostduitse vice-premier Willi Stoph heeft gisteravond in een voor dfng^^de'ooTduitsïtóeviste've?: ,k.™ toen*hjj een chartervlucht van Miami klaard: „Een overweldigende meer- derheid der Westberlijners is voor het Cuba^ sluiten van een nieuwe passenover- woórfvó'e^er''va^"hV"state"De- eenkomst, om hen in staat te stellen partment zei over de hulp aan Emge- land. dat die „in overleg" zal ver minderd worden. Ten aanzien van Frankrijk en Joegoslavië is de maat- regel echter „unilateraal" genomen, ratsji aangekomen voor een bezoek j Alle landen, die Amerikaanse hulp van acht dagen aan Pakistan. AmArilrnÜüf mlïïSSir?to Lif ontvangen zijn van de bepaüng over In Italië is gisteren de viering Amerikaanse overheid om te bemid- Cuba op de hoogte gebracht, kort na begonnen van het feit, dat Michel delen in het arbeidsgeschil bij de dat de wet op de buitenlandse hulp Angelo 400 jaar geleden overleed. Op "l%Waart l?ei> in december was aangenomen. In die zijn graftombe in de Florentijnse kerk soneel reeds 12 maanden staakt, is wet staat dat( enkele uitzonderingen Santa Croce werd een krans gelegd, op niets uitgelopen. Volgens onder- d,aargeiaten, geen geld gebruikt mag terwijl herauten in renaissance-cos- mlnister van arbeid James Reynolds worden voor hulp aan een land, dat tuums de trompet staken, waren de onderhandelingen stuk ge lopen op de starre houding van de REEDS 12 MAANDEN SPOORWEGSTAKING IN FLORIDA wet op de buitenlandse hulp, volgens naar Ke maakte. Amerikaanse welke landen die handel drijven met straa)jagere trachtten tevergeefs de hulp worden uitgesloten tweemotorige Piper „Apache" te on- derscheppen, aldus „Wiod". Premier Tsjoe En-lai van com munistisch China is dinsdag in Ka- V.N. brengen voedsel naar omsingeld Kwiloe De Verenigde Naties zullen door de lucht voorraden overbrengen naar de steden Idofa en Goengoe, in de West- kogolese provincie Kwiloe, die door terroristen zijn omsingeld. De ter roristen, die onder leiding staan van de linkse extremist Moelele, hebben wegen en bruggen in de omgeving van de twee steden vernield. In de afgelopen maand zijn ruim vierhonderd blanken uit Kwiloe ge vlucht. In Idofa bevinden zich nog onge veer vierhonderd Kongolese burgers, die in zes huizen zijn samengebracht. Zij worden beschermd door militairen van het Kongelese leger, dat ook on geveer driehonderd gevangenen be waakt. Kongolese stoottroepen zijn onderweg om Idofa en Goengoe te ontzetten. In beide steden bestaat grote be hoefte aan levensmiddelen en medi cijnen. Er bestaat ook gevaar voor het uitbreken 1 van besmettelijke ziekten, zulks als gevolg van het nog niet begraven zijn van lijken. Philippijnen weer minder vriendelijk tegenover Maleisië De Philippijnen zullen de diploma tieke betrekkingen met Maleisie niet hervatten voordat de geschillen tus sen Indonesië en de nieuwe federatie uit de weg zijn geruimd, zo is van daag in Manilla bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat president Diosdado Macapagal president Soekarno een boodschap heeft gezonden, waarin hij deze de verzekering geeft, dat de Phi lippijnen de diplomatieke banden met Maleisie pas weer zullen aanknopen wanneer de drie landen de kwestie- Maleisie tot een oplossing hebben ge bracht. De Philippijnen en Indonesië erkennen de federatie Maleisie, naar bekend, niet. President Macapagal zal nog deze maand een bezoek aan Indonesië brengen. Hij heeft kortgeleden in Cambodja besprekingen gevoerd met de premier van Maleisie, Abdoel Rachman. Hierna scheen de verhou ding tussen beide landen weer stuk ken verbeterd. De bevolking van Canada is de 19 miljoen gepasseerd. In 1963 steeg het aantal inwoners met 335.000 tot 19.102.000. president van de Floridase spoor- wegmaatschappij, Edward Ball. De laatste weken deden zich in Florida verscheidene sabotagedaden aan spoorwegmaterieel voor. SCHEEPSBERICHTEN Achilles 19 te Chimbote; Alblasser- djjk 21 te San Diego verw.; Altinak 18 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro; Artemis 19 te Carupano; Baarn 19 te La Guaira; Barendrecht 18 v. Port Sudan n. Suez; Breda 18 v. Bridge town n. Port of Spain; Caltex Delft t 18 v. Dumai n. Pladju; Caltex Ne derland t 18 v. Bahrein n. Khoral Amayah; Carrillo 18 v. Charleston n. Baltimore; Casamance 18 v. Duinker ken n. Rouaan; Crania t 18 v. Punta Cqrdan n. Landsend; Dinteldijk 19 t« Portland verw.; EOS 18 v. Piraeus n. Izmir; Friesland ssm 19 v. Imming- ham n. Rotterdam; Ganymedes 18 v. Antwerpen n. Amsterdam; Gulf Ita lian t 18 v. Port Said n. Gibraltar; Hathor 19 te Lissabon; Irazu 18 v. Cristobal n. Corpus Christi; Ittersum 19 te Bremen 18 v. Rotterdam; Ivoor kust 18 v. Antwerpen n. Amsterdam; Izalco 18 v. Buena Ventura n. Gua- vaguil; Jagersfontein 18 dw Ouessant n. Teneriffe; Kabylia t 18 v. Pointe Noire n. Douala; Karium 18 te Port Swettenham; Kreeft 18 dw Vigo n. Port Etiënne; Limburg 17 n. Chalna n. Belawan; Maashaven p 18 Finis- terre n. Dakar; Mersey Lloyd 19 te Singapore verw.; Mohamed Reza Shah t 18 v. Kopenhagen n. Banias; Munttoren 18 Malta gepasseerd n. Gela; Neder Rijn 18 te Yokohama; Nieuw Amsterdam 18 te New York verw.; Nista 18 te Ceuta; Papen- drecht t. p. 18 Istanbul n. Port Said; Prins Casimir 18 te Le Havre; Rogge veen 19 te Bangkok verw.; Rotterdam 19 te Bombay verw.; Schiekerk p. 18 Ameland n. Hamburg; Slamat 18 te Aakaba verw.: Van Riebeeck p. 18 Ras Fartak n. Masirah; W. Alton Jo nas t 17 v. Maracaibo n. Gibraltar. Voor een nieuw record zorgde ene mevrouw Nilsson, een Zweedse. Ongewild overigens, Dezer dagen gebeurde het, dat zij voor de derde maal achtereen haar baby in een taxi kreeg. Telkens in dezelfde taxi maar liefst, als zij op weg was naar het ziekenhuis. De taxichauffeur was ook steeds dezelfde en deze inwoner van het plaatsje Nilivaara ten noorden van de Poolcirkel verklaarde: „Ik blijf er koud on der ik ben er onderhand aan gewend. Tijdens de bevalling rijd ik langzaam, maar zo gauw het gebeurd is gaat het op topsnelheid naar het ziekenhuis". Een uitgeslapen Fin heeft het wereldrecord wakkerblyven gebro ken. De 52-jarige Toivo Silvo sloeg met stukken de slapeloze periode van een Italiaan, die elf dagen en zes uur geen oog dicht deed. De Fin, die blijkbaar over zijn slaap heen was, wilde best nog wel een paar dagen doorgaan. Hoe doet hij het? Wel, Toivo blijft zo lang mo gelijk in de ijskou buiten staan en als hij slaap krijgt trekt hij zijn hemd uit en gaat liggen rollen in de sneeuw; een bezigheid, die in Finland overigens tot de folkloristische attracties behoort. Postbestellers hebben iets over zich, dat hen herhaaldelijk in con flict met honden brengt. Ook in Amerika. Daar is men echter niet bij de (post)pakken neer gaan zitten. Oe Amerikaanse PTT heeft een venijnig wapen ter hand genomen, bestaande uit spuitbussen,, die een mengsel van peper en olie bevatten. Speelse en boosaardige honden die de bestellers in het uitoefenen van hun beroep belemmeren wor den voortaan regelrecht bestoven. De bijterige blaffers zullen met het PTT-wapen niet content zijn, maar er zijn geen blijvende schadelijke gevolgen aan verbonden. Verloor iemand onlangs in Italië zijn oor, dat hem later keurig in een pakje werd bezorgd, in Ecuador verheugt zich eé'n marine-officier in het bezit van een nieuwe hand. Hü raakte de zyne kwijt by een ongeluk. Na een operatie van elf uur pronkte hij met een tweedehands hand, die hem was aangenaaid. De hand was van een patiënt, die juist in het ziekenhuis gestorven was. Denk er maar niet te lang over na, beste lezer; en voor straksslaap lekker.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8