Nog geen onbevooroordeelde gezworene in Dallas gevonden WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 DC 1JMD8E COURANT PAGINA 7 Don Carlos, gefotografeerd bij het vertrek van het Barajas-vliegveld hij Madrid, op weg naar Kitzbuhel. waar hij aieh bij zijn verloofde prinses Irene zal voegen om gezamenlijk een skivakantie in Oostenrijk door te brengen. Wanneer krijgt jong echtpaar woning? "Sinds ons trouwen, toen we aan ons tweepersoonshuis houdinkje begonnen, sparen we CO-OP gezinsobligaties", zegt Mevrouw M.D. van Baarle- Warmenhoven, Mathenesser- dijk 290B in Rotterdam. "Dat loopt lekker op en toch voel ik de dubbeltjes-uitgaven niet. Bijna bezitten we nu de twee de obligatie. Als zoveel jonge gezinnen zijn we inwonend en hopen natuurlijk gauw een eigen huis te krijgen. Maar dat zal wel het een en ander kosten. De obligaties met die fantastische 7°/o CO-OP con sumentenrente zullen dan goed van p^s komen om die grotere woning net zo fijn in te richten als onze minia tuurbehuizing nu." (Advertentie) geving gepleegd zijn. De man en de vrouw hadden in een Bossche juwe lierswinkel juwelen en sieraden te koop aangeboden. De juwelier die argwaan kreeg, deed alsof hij daar voor geïnteresseerd was, doch belde intussen de politie op. Toen twee rechercheurs even later de zaak be traden hield F. S. nog even vol dat de sieraden niet van diefstal afkom stig' waren. Direct daarop vluchtte hij echter de winkel uit achternage zet door de rechercheurs, die waar schuwingsschoten losten, waarbij S. van schrik struikelde en viel. Het bleek dat de vrouw nog verschillende andere juwelen in haar handtas bij zich had. Een derde man die blijk baar op de uitkijk stond, wist te ont komen. De beide arrestanten zijn naar de Tilburgse politie doorge stuurd- De aankomst van prinses Irene op het station van Kitzhübel, waar zij verwelkomd werd door een politie-auto- riteit. Rechts mevrouw E. L. baronesse Sw eerts de Landas Wyborgh-Dumeyèr. Knecht stal in acht jaar tijd goederen t.w.v. 150.000 Bij een onderzoek naar aanleiding van een verduistering van ongeveer duizend gulden bij de firma H. H. de Klerk te Rotterdam is kómen vast te staan, dat deze firma over een periode van enkele jaren door de 43-jarige werknemer R. C. V. op de expeditie-afdeling is besrofen. De man heeft sinds 1956 voor ruim ander halve ton aan goederen, dekens, gor dijnstoffen, tapijten en meubelen uit het magazijn van zijn firma gestolen. Behalve V. zijn nog zestien ande ren, die verdacht worden van mede plichtigheid of schuldheling, door de recherche aangehouden. De 29-jarige chauffeur die eveneens in dienst is bij de firma De Klerk, is gearres teerd onder verdenking van mede plichtigheid. Vijftien anderen zouden de door de expeditieknecht gestolen goederen voor nauwelijks een vierde van de eigenlijke winkelwaarde heb ben opgekocht. Eén van hen heeft zelfs zijn gehele huis gemeubileerd en gestoffeerd met van deze diefstal len afkomstige goederen. V. heeft vermoedelijk de grootste diefstallen gepleegd tijdens vakan ties van de expeditiechef. Dan had hij enorme partijen goederen voor het grijpen. Tot nu toe zijn van de vijftien van heling verdachten er negen voor de officier van Justitie geleid. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er meer ar restaties volgen. Geheel los hiervan staat de ar restatie van de 21-jarige bijrijder J. J. B*, eveneens in dienst van de fir ma De Klerk, die verdacht wordt van diefstal van 3.200 gulden. Hij inde de bedragen bij de klanten, maar in plaats van de gelden af te dragen, kocht hij er een auto van, waarmee hij snoepreisjes maakte naar Amsterdam en Hamburg. Juwelen-dieven gepakt De Bossche recherche deelt mede dat de twee Tilburgers, die zij maan dagavond gearresteerd heeft, bekend hebben dat zij in de nacht van 30 november op 1 december j.l. in Til burg een juwelendiefstal hebben ge pleegd. Het zijn de 24-jarige los-arbeider F. S. en de 37-jarige huisvrouw M. van der S.-B. Zij worden ervan verdacht ook nog bij een dertigtal andere inbraken be trokken te zijn geweest die in de af gelopen maanden in Tilburg en om- De Zwijndrechtse politie is op zoek naar een ongeveer 35-jarige man die getracht heeft een zeventigjarige we duwe mevr. J. Meulenberg voor twee duizend gulden op te lichten. De man kwam bij haar met het verhaal dat hij dokter was. Hij moest haar ver tellen dat haar zoon een ongeluk had gekregen en direct geopereerd moest worden. De operatie zou twee dui zend gulden kosten, welk bedrag hij terston^ moest incasseren. Later bleek dat de zoon helemaal geen ongeluk had gehad. Mevrouw Meu lenberg had slechts enkele tientallen guldens in huis, zodat de oplichting niet doorging, maar de politie stelt toch alle pogingen in het werk om de oplichter die wellicht ook elders opereert te pakken te "krijgen. BENOEMING BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft be noemd tot tweede kapelaan te Scha- gen (N.H.) de w.e. heer J. A. M. Rij kers, die kapelaan was te Haarlem in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus. Het aktuele nieuws als verdovingsmiddel „Het actuele nieuws zal voor lopig nog wel het beste verdo vingsmiddel blijken in een we reld, die van mythisch magisch schijnt te worden". Uitgaande van deze stelling van de dich ter Adriaarf Roland Holst hield mr. L. B. van Ommen, chef der afdeling volksontwikkeling van het ministerie van O. K. en W., vanmiddag een speech op een bijeenkomst in de hootdstad waarop de eerste Jacob van Maeriantprijs werd uitgereikt aan prof. dr. A. Stolk. „Wij zijn geneigd om de waarde van de moderne com municatiemiddelen te over schatten", aldus mr. Van Om men, „omdat wij in een kri tiekloos optimisme menen, dat de mens thans zo veelzijdig en zorgvuldig over hetgeen in de wereld om hem heen gebeurt wordt geïnformeerd, dat bezin ning op de wijze waarop de voorlicnting pieegt te geschie den niet noodzakelijk is. De dagelijkse ervaring zou ons ech ter wijzer moeten maken. De verdoving van de aan telkens wisselende invloeden onder worpenen kan alleen maar worden opgeheven, zo vervolg de spreker, door toediening van een heldere drank die ge brouwen is uit de ingrediënten: kritische bezinning, historische waarheid, relativerende wijs heid en pedagogische hante ring". PROCES-RUBY WACHT OP JURY J Vrachtauto door trein verpletterd Op de spoorwegovergang bij de Munnikensteeg te Zwijndrecht is een vrachtauto, die na een aanrijding met een personenauto tussen de rails was komen vast te zitten, gegrepen door een uit de richting Rotterdam komende trein. De wagen werd met een enorme kracht weggeslingerd en totaal vernield. De trein kon na een half uur vertraging op eigen kracht zijn weg vervolgen. De machinist, de heer K. N. Smith uit. Rotterdam stelde op seinen van enkele mensen de noodremmen in werking, maar doordat de trein al te dicht genaderd was kwam hij driehonderd meter voorbij de spoorwegovergang pas tot •-tilstand. Eervol ontslag voor geschorste chef van politie te Culemborg De burgemeester van Culemborg heeft medegedeeld, dat hfl op grond van het resultaat van het door de rijks-recher che ingestelde onderzoek naar de gang van zaken in en rond het gemeentelijke politiekorps te Culemborg met onmid dellijke ingang eervol ontslag heeft ver leend wegens ongeschiktheid aan de sinds eind november 1963 geschorste in specteur-korpschef P.^E. van R., zulks zonder toekenning van wachtgeld. De onregelmatigheden bij de Culem- borgse politie leidden vorig jaar tot schorsing van brigadier J. v. Tongeren wegens insubordinatie. De rijksrecher che stelde op last van de officier van Justitie in Utrecht een onderzoek in. Later gelastte de procureur-generaal in Amsterdam op verzoek van de burge meester van Culemborg een onderzoek door de rijksrecherche. Hangende .dit onderzoek vroeg en kreeg korpschef v. R. verlof. Wegens onregelmatigheden, die aan het licht kwamen, werd Van R. Dinsdag, de tweede dag van het proces tegen Jack Ruby, die de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, neerschoot toen deze naar de gevangenis zou worden gebracht, heeft de rechtbank in Dallas zich beziggehouden met de samenstelling van de jury. Uit en kele honderden kandidaten moet zij 12 personen kiezen die onbevooroor deeld staan tegenover de verdachte. Aan het slot van de zitting van deze dag, nadat vier kandidaten door ver dedigers, rechters en officier van jus titie waren ondervraagd, was nog geen jurylid gekozen. Tegen de eer ste vier kandidaten waren verschil lende bezwaren gerezen. Zo begon een van Ruby's verde digers, Meivin Belli, met de onder vraging van een kandidaat-gezwo rene, een zekere Hilliard Stone, tech nisch tekenaar van beroep. Stone zei o.a., dat hij in een televisie-uitzen ding het neerschieten van Oswald door Ruby, op 24 november 1963, had gezien. Prompt werd daarop door verde diger Belli de eis gesteld, dat Stone niet als gezworene zou worden aan vaard en wel op grond van Texaan- se wet waarin is bepaald dat iemand, die het plegen van de misdaad heeft aanschouwd, niet als gezworene kan optreden. Deze eis werd echter door rechter Joe Brown afgewezen. De verdedigers van Ruby verklaar den echter Stone onder geen voor waarde als gezworene te kunnen aanvaarden. Rechter Brown diskwalificeerde 'n vierde gezworene, de 22-jarige me vrouw Lundberg, omdat bij de onder vraging bleek, dat zij reeds over tuigd was van de schuld van Ruby. Tevoren was een andere kandidaat afgewezen omdat hij verklaarde ge wetensbezwaren te hebben tegen de doodstraf. Een van de verdedigers van Ruby greep de situatie aan als ruggesteun voor zijn argument, dat het proces niet in Dallas gevoerd dient te wor den omdat het daar niet mogelijk is een onpartijdige jury samen te stel len. M erkwaardige verklaring van arrestant De maandag in de Texaanse stad Dallas gearresteerde 39-jarige hout hakker David Glass uit Beatty, in Oregon, heeft gisteren tegenover ver slaggevers verklaard: „mevrouw Rose Goefer, vrederechter te Albuquerque, in Nieuw-Mexico, heeft mij in juli 1963 verzocht Jack Ruby dood te schieten. Zij zei toen tegen mij: „Lee Oswald zal president Kennedy ver moorden. Het is noodzakelijk Jack Ruby uit de weg te ruimen, voordat deze Oswald vermoordt". Ik ben echter niet hier gekomen om Ruby te doden, doch uitsluitend om de procureur-generaal in te lich ten over de opdracht, die mevrouw Goefer mij had gegeven. Afgezien van deze merkwaardige verklaring wees niets in het gedrag van Glass erop, dat hij geestelijk ge stoord zou zijn. De politie zal even wel toch een onderzoek naar zijn geestelijke vermogens doen instel len. In de auto van Glass zijn pamflet ten aangetroffen, waaruit een anti communistische en een anti-semiti- sche geestesgesteldheid sprak. Het geweer van Oswald Het geweer waarmee president Kennedy werd vermoord is hetzelfde als waarmee enkele maanden tevo ren een aanslag werd gepleegd op generaal Edwin Walker. Dit is gis teren door de politie van Dallas be kend gemaakt, nadat twee politie mannen een rapport over hun onder zoek in deze kwestie hadden uitge bracht. I its uauai v.».- aiciu cii gcouivioi» ui ucwuiuci wuiu dinsdagmiddag een jacht in Zaandam te water worden gelaten. Het SChorsing van brigadier Van Ton- scheepje van ruim 12 meter lang en 6 meter breei, gebouwd in opdracht geren opgeheven. van de Zuid-Amerikaanse miljonair, heeft 2 zes-cylinder motoren en kan jn januari van dit jaar werd buiten- ■onder tussentijds bij te tanken 3500 mijl varen. De foto toont het jacht gewoon verlof in het belang van de hoog boven de grond. dienst verleend aan brigadier A. S. „Protestant Nederland" spreekt alleen voor zichzelf „Wat is toch die vereniging „Pro testants Nederland", die telegram men zendt aan de koningin en de minister-president? Die telegrammen zijn blijkbaar bij velen niet in de smaak gevallen, wat kan blijken uit de vele telefoontjes die binnengeko men zijn bij het Nederlands Protes tants Convent te Utrecht, waarvan de vereniging lid is. Ds. H. B. Meyboom, de predikant directeur van het convent vertelde niet zo gelukkig te zijn met het „steeds in het nieuws komen" van „Protestants Nederland". Deze ver eniging van nog geen 1500 leden heeft voor het verzenden van de telegrammen niet de kerken geraad pleegd, zij spreekt alleen voor zich zelf. De leden komen vooral uit de kleine kerken en groepen van de gereformeerde gezindte. Met nadruk gezegd: niet uit de gereformeerde kerken. Wel uit de gereformeerde bond in de hervormde kerk, uit de christelijk gereformeerde' kerken en de gereformeerde gemeenten. Het gewicht van een kleine groep, die veel publiciteit krijgt, wordt he laas door buitenstaanders nog wel eens overschat. Ds. Meyboom betreurt de tele grammen zeer. Havenarbeiders weigeren graan (voor S.U.) te laden Vakbondsleiders hebben de haven arbeiders van Galveston in Texas gisteravond bevolen geen tarwe meer te laden in een Brits schip, dat naar Rusland zou varen. Er liggen nog drie andere schepen in Amerikaanse havens, die niet naar Rusiland kun nen, omdat de bootwerkers op last van de vakbond weigeren de ladin gen tarwe aan boord te brengen. De vakbond besloot zondag tot deze boy cot omdat de Amerikaanse regering haar belofte, dat minstens 50 percent van de voor Rusland bestemde tar we in Amerikaanse schepen vervoerd Dinsdagochtend om t*en uur Is Belgische vorstenpaar, na zijn reis naar meeting sX po£nge>t Verre Oosten op het vlieSveld Brussel Nationaal teruggekeerd^ Foto: die vakbond over te halen die boycoteen WH lachende koning Boudewijn en koningin Fabiola, begeleid door te beëindigen. prins Albert en prinses Paola op het vliegveld.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7