EERSTE SANERING OP GROTE SCHAAL IN LEIDEN D4t Amsteimam RIJNSBURGS KLEURENPALET" Zangersavond Koorkring Rijnstreek HOOFDPIJNPOEDERS WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 (Advertentie) De jaarlijkse zangersavond van de koorkring „De Rijnstreek" van de Ne derlandse St. Gregorius-vereniging ls ditmaal uitgegroeid tot een grootse ma nifestatie op kerkmuzikaal gebied. Niet minder dan elf deelnemende koren met naar schatting 200 zingende mannen plus het enige dekenale jongenskoor wa ren aangetreden in de gematigd mo derne, maar stijlvolle dorpskerk van Hoogmade, met z'n weldadige klank eigenschappen, vooral voor de zang vanaf het priesterkoor (zo gezien jam mer, dat niet meer van onze dorps kerken rond 1930 in elkaar zijn gezakt). Het orgel bezit enkele, maar mist jammer genoeg meerdere, goede eigen schappen. Wie menen dat de mannen- zang op onze kerkkoren is doodgelopen, kregen deze avond ongelijk. Er is met ambitie, liefde en overgave en met het onmisbare liturgisch besef, in dienst baarheid van onze rijke eredienst, ge zongen, met, vanzelfsprekend, wisselend succes. Een rijke staalkaart werd ge presenteerd: 'n muzikale lijn van Jac. Gallus en da Palestrina (16e eeuw), Praetorius (17e eeuw), Martini (18e eeuw) over Haller, Loots tot Herman Strategier. De heer F. B. van Raadt, dirigent te Leidschendam (H.H. Petrus en Paulus) debuteerde in onze kring met een eigen compositie. Ware het niet, dat ijs en sneeuw deze avond de wegen in hun greep hadden gekregen, wat velen had weerhouden, dan was de riante nieuwe zaal van café v. d. Ploeg zeker te klein geweest, alwaar de pas benoemde voorzitter van de kring, pastoor v. d. Ven van St. Michael te Hazerswoude, de zangers al begroetend, met gevoel voor humor de leiding nam. Daar waren deken v. d. Boog uit Zoeterwoude met alle koren uit zijn dekenaat, ook Zoetermeer en de twee uit Leidschendam, alsmede de parochieherders van Hoogmade en Rijp- wetering met hun „zingende keer'len Gods". Bijzonder welkom was echter pater dr. Prudentius Mircks (O.Carm.), de directeur van de kerkmuziekschool te Utrecht, die in algemene zin behartens- waardige wenken gaf omtrent frazering (Gregoriaans van lange deelstreep tot lange deelstreep!) en beloofde, dat ieder koor een schriftelijke beoordeling krijgt thuisgezonden. Pater Mircks gaf een overzicht van de te verwachten ver nieuwde of gewijzigde liturgie in ver band met de taak van de kerkzangers die zeker niet overbodig gaat worden: Uitbreiding van de Woorddienst, meer gemeenschaps- en dus responsiale zang Spr. gaf het waarom en de noodzaak van wijziging duidelijk aan. Niet duide lijk is. waarin of waaruit deze bestaat (de commissie die daarvoor richtlijnen bestudeert werkt hard; moge het niet van lange baan tot lange baan wor den!) Een geanimeerd vraag- en antwoord spel volgde hierna, waaruit wel bleek, dat de „zangzolder" op zijn laatste zui len staat. D de laatste trein naar Utrecht om 11.30 uur vertrok, moest de geza menlijke repetitie worden afgebroken. Het heeft iets fascinerends zo'n grote groep zingende zangers onder kundige leiding. Gregoriaans is bij uitstek man- nenzang; moge het zo blijven. Wanneer deze avond iets daartoe heeft biige dragen, dan kan de kring „De Rijn streek" op 'n welgeslaagde avond terug, zien. (Advertentie) SAMENSPEL VAN NUCHTERHEID EN FANTASIE Dit is een beeld van het eerste grote saneringsplan, dat door de ge meente Leiden ter hand genomen zal worden. Het is het gebied tussen de Herengracht (links) en de Zijlsingel (rechts) met op de voorgrond de ge meentelijke begraafplaats aan de Groenesteeg en het laatste gedeelte van de Nieuwe Rijn. Dit gebied is volgens de toelichting, die B. en W. van Leiden gisteren aan de pers ver strekten wel het dichtót aan sanering toe. Eeuwenoude woningen maken plaats voor moderne fla .s, onder meer een torenflat met 12 verdiepingen. Linksboven ziet men de gebouwen van Meelfabriek de Sleutels, die ui teraard niet in de sanering zijn op genomen. De sanering betreft een oppervlakte van 14 hectaren. Men hoopt binnen de tien jaar het werk gereed te hebben en deze wijk te herbouwen in de geest zoals op bij gaande maquette is aangegeven. Men zal 500 woningen moeten slo pen, waarvan er thans nog 400 be woond zijn. De eerste huizen die ge sloopt worden zijn die aan de Kaar- semakerstraat en de Waardgracht. Daarvan zijn onlangs weer dertig wo ningen onteigend. In dit plan zullen de Waardgracht, Oranjegracht en de Zuidsingel gedempt moet worden. Het Gereformeerd Minnehuis aan de Kaarsemakerstraat zal niet wor- Beeld van de Waardgracht, die bin nenkort gedempt en gesaneerd tal worden. (Foto boven) 1. Zijlsingel 2. Waardgracht 3. Langestraat (naast Oranjegracht) 4. Herengracht 5. Meelfabriek den afgebroken. Het Wevershuisje aan de Oranjegracht, bezit van „Oud- Leiden" denkt men in zijn geheel naar het centrum van de stad te ver huizen. FRANSE TREILER GEZONKEN De kleine Franse vissersboot Clau- die Giselle is dinsdagavond ten zui den van het eiland Guernesey - een van de Britse Kanaaleilanden - in nood komen te verkeren. De beman ning moest het vaartuig verlaten en ging in een opblaasbare reddings boot. Later werd gemeld, dat de vis sersboot is gezonken. Van de beman ning was nog geen spoor gevonden. „Rfjnsburgs Kleurenpalet". Ziedaar het motto voor het bloemencorso, dat op de eerste zaterdag van augustus dit jaar op 1 augustus door Rijnsburg en wijde omgeving zal rijden. De ont werpen van de praalwagens, die in het corso zullen meerijden, zijn gister avond door de tekenaar, de heer G. Kiersch, tijdens een bijeenkomst in de koffiekamer van de Rjjnsburgse Bloe menveiling „Flora", getoond aan en verloot onder de adspirant-deelnemers. Evenals voorgaande jaren zal de op bouw van de wagens worden verzorgd door Ziegelaar en Zn. te Leiden. Het Rijnsburgse corso heeft een ge heel eigen stijl, waartoe in belangrijke mate de fantasie van de ontwerper heeft bijgedragen. De heer Kiersch verleent dit jaar voor de tiende keer zijn mede werking. De ontwerpen van de heer Kiersch kenmerken zich door een so bere, weloverwogen stijl De door hem ontworpen praalwagens zijn het resul taat van een schitterend samenspel tus sen zijn Hollandse nuchterheid en kleurrijke fantasie. Zijn ontwerpen voor het aanstaande corso zijn hiervoor een duidelijk bewijs. De heer Kiersch heeft zich bij zijn ontwerpen laten leiden door de veelheid van kleuren, waar door de Rijnsburgse bloemen zo'n grote vermaardheid hebben gekregen. Kleuren als motief De stoet zal worden geopend door een wagen, die de kleur „wit" tot onder werp heeft. Als expressie van dit mo tief heeft de ontwerper een witte bruid gekozen, temidden van witte en licht gekleurde bloemen. Boeiend, doch zoals de heer Kiersch ook zelf reeds opmerkte niet geheel vrij van proble men voor opbouw en uitwerking was z'n ontwerp voor de praalwagen „Rhap sody In Blue": een eenvoudige wagen, gesierd met blauwe bloemen. De heer Kiersch achtte een scherper contrast tussen praalwagen en luxe auto noodzakelijk. ,,De vormen van een vond hij, „de luxe auto moet zo een voudig mogelijk worden versierd". Als een soort compromis had hij in samen werking met het corsocomité zorg ge dragen voor de aanschaffing van enkele aanhangwagentjes, die achter de luxe auto's kunnen worden gekoppeld. Deze wagentjes kunnen dan door de huurder worden versierd en gebruikt voor re clame-doeleinden. SUGGESTIES De heer C. Meeuwenburg, voorzitter luxe auto mogen niet verloren gaan in van het Corso-comité, had vóór de be- een massa fraai geschikte bloemen" spreking van de wagens door de ont werper in zijn openingswoord aandacht geschonken aan enkele schoonheidsfout jes, die het geheel tijdens het corso van vorig jaar hadden verstoord, en hij deed enkele suggesties ter voorkoming hier van tijdens het corso van dit jaar. Bij deze bijeenkomst was behalve de adspirant-deelnemers onder wie het bestuur van de Bloemenveiling „Flo ra" als vertegenwoordiger van de gemeente Leiden, aanwezig de heer P. S. Harmsen, wethouder van financiën. BU de foto's: boven de wagen „Zomer weelde, waarin een tuinmotief wordt uitgewerkt. Centraal staat een fontein van bloemen. Onder „Herfsttinten", waarin hoofdza kelijk donkere, bruinachtige tinten zijn verwerkt. Spinnewebben, eekhoorns en een hertekop zijn zeer belangrijk. Baggermolen hapt Alpheuse grond weg voor vijver in „Noord?' Gisteren is men in Alphen aan den Rijn officieel gestart met de werkzaamheden t.b.v. het uitbreidingsplan „Noord", hoewel er reeds geruime tijd zand is opgespoten en straten aangelegd om straks naar de bouwterreinen te kunnen komen. Het officiële startsein werd gistermiddag om half vijf gegeven door burgemeester Z. Bruins Slot en een enorme baggermachine, de „Europa" een begin maakte met doorgraving van de dijk van de vroegere Westkanaalweg naar het toekomstige eerste Alphense meer.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4