NóG MOOIERE EN NóG DUURDERE NIEUWTJES OP VOORJAARSBEURS f 1.60 Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN Regering steunt ontwikkeling van nieuw Fokker-vliegtuig F-28 NA AANRIJDING ER VAN DOOR WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 STEEK'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR De Voorjaarsbeurs in Utrecht is altijd een voor namelijk technische aange legenheid, maar dat neemt niet weg, dat er ook in de zogenaamde consumptieve sector heel wat te zien en te bewonderen valt. Een van de grootste afdelingen in deze sector is die van het speelgoed. Ook op de komende beurs, die van 9 tot en met 17 maart wordt ge houden, neemt speelgoed weer een belangrijke plaats in. Zelfs de meest ver wende kinderen zouden hier hun hart nog kunnen ophalen, want de fabrikan ten dben hun best- om ieder jaar weer met nog ingenieuzer en nog prij ziger produkten op de beurs te verschijnen. De speelauto-de-luxe, om maar een voorbeeld te noemen, heeft werkelijk alles wat de volwassen auto heeft: een snorrende motor, een oliedruk- en een benzinemeter, richting aanwijzers, een uittrekba- re antenne, zonnekleppen, spiegels, ruitenwissers, een elektrische claxon, een klokje en een thermome ter, twee staaf batterij en zorgen voor de nodige p.k's. Meisjes zullen weg zijn van Susi Smart, de spre kende schoolpop. Een drukje op de knop en Su si leest en rekent als de beste leerlinge (dank zij een „inwendige" grammo foonplaat). Ze is 63 centi meter lang en wordt com pleet met schoolbord, schoolbank en krijtjes ge leverd. RAKETBASIS E n welke jongen zou niet een eigen raketbasis willen bezitten met een miniatuur Thor, Jupiter en Atlas plus een speciale rakettransportwagen en veertien man bedienings personeel? De raketten kunnen ook werkelijk af geschoten worden, maar de fabrikant heeft ook even aan de moeders ge dacht en de neuskegels voorzien van witte gummi doppen. Een van de exposanten zal afwasbare speelgoede ren meebrengen, die zo soepel zijn dat ze in de wasmachine kunnen wor den gereinigd en in de centrifuge of de wringer gedroogd. Alleen de ogen zouden beschadigd kun nen worden, maar di€ zit ten met schroeven vast en kunnen voor de wasbeurt worden verwijderd. Voor de baby is er ook een nieuwe commode, die na enkele jaren in een kin derbureau kan worden ge transformeerd. Aardig zijn ook de kinderzitjes van schuimplastic met een be kleding van pluche. De rugleuningen bestaan uit grote dierenkoppen met pluizige flaporen. ELEKTRISCH- GASFORNUIS De afdeling verwar mingsapparaten op de Jaarbeurs wordt deze keer natuurlijk sterk beïnvloed door de vondst van het Slochterense aardgas. Straal- en convector- haarden, fornuizen, cen trale verwarmingsinstalla ties, losse gasbranders, gevelkachels: bekende en minder bekende fabrikan ten uit binnen- en buiten land hebben op korte ter mijn gezorgd voor een enorme variatie aan toe stellen en apparaten waar mee van het aardgas ge profiteerd kan worden. Een van de exposanten heeft het zekere maar voor het onzekere genomen en een gecombineerd gas- en elektrisch fornuis geïntro duceerd. Wasmachines, mixers en andere elektrische - huis houdelijke apparaten zul len ook weer in een grote verscheidenheid op de Jaarbeurs worden getoond. In dit verband noemen we ook een rijdende vaatwas- machine, een elektrische voedselafvalvernietiger en - mischien wat minder.? huishoudelijk - een voor Europa nieuwe elektrische krultang. Misschien is een klassiek snufje in een moderne keuken wel aardig en daarom importeèrde een van de Nederlandse groot handelsfirma's geëmailleer de pannen met Egyptische motieven erin. „TELSTAR"- HORLOGE Een Zwitserse firma kondigt eveneens een pri meur aan en wel het eer ste elektronische polshor loge ter wereld. Het hor loge, dat niet tikt maar zoemt, werkt via een stern- vorkje dat langs elektroni sche weg aan het trillen wordt gebracht. Het aan- drijfradertje krijgt van het stem vork je zóveel energie, dat het 21.600 omwentelin gen per minuut maakt en daardoor - natuurlijk ver traagd - de wijzers, in be weging zet. Volgens de importeur is bij de con structie van dit micro-so- nische uurwerk dezelfde grondgedachte toegepast als bij de vervaardiging van de communicatiesate- liet Telstar. Het horloge loopt, als het regelmatig aan de pols wordt gedra gen, per maand hoogstens één minuut voor of achter. Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplaag) Voorlopige kosten 122 miljoen gulden Besprekingen onder leiding van de staatssecretaris van verkeer en wa- ttrstaat, de heer M. J. Keyzer, met betrekking tot de financiering van de ontwikkeling en de produktie van het nieuwe Fokker-straalverkeers- vliegtuig voor korte en middelgrote afstand, de F-28, hebben thans tot overeenstemming geleid tussen re gering en alle bij het project be- Gegarneerde BRUINE BONEN SCHOTEL SPEKLAP en GEBAKKEN UIEN AMSTERDAM(3) - HAARLEM- LEIDEN - DEN HAAG - ARNHEM(2) - UTRECHT trokkenen. Aldus heeft het ministe rie vin verkeer en waterstaat mede gedeeld. De regering heeft, zoals dat ook het geval is geweest met de ontwik keling van de Fokker F-27 „Friend ship". thans in beginsel haar méde werking toegezegd bij de financie ring der ontwikkeling van de F-28 door gelden ter beschikkipg te stel len van het Nederlands Instituut voor vliegtuigontwikkeling. In totaal zal door het Rijk een bedrag van 51.5 miljoen beschikbaar worden gesteld. Het NJ.V. zal het ontwikkelings contract sluiten met de n.v. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker en het beheer voeren over de door de regering beschikbaar ge stelde financiële middelen. De ont wikkelingskosten van het F-28-pro- ject worden geraamd op ongeveer honderdtweeëntwintig miljoen gul den. Aangenomen wordt, dat door deel neming van Westduitse, Franse en eventuele Italiaanse industrieën voor Nederlandse rekening een bedrag van circa honderdendrie miljoen gulden zal overblijven. Daarvan zou de helft door Fokker moeten worden gefour neerd uit een door dat bedrijf onder staatsgarantie te sluiten lening, een bedrag van maximaal eenenvjjftigen- eenhalf miljoen gulden zou overblij ven dat door het rijk via het N.I.V. ter beschikking zou moeten worden gesteld. Het is de bedoeling van de rege ring en van Fokker, dat de ontwik keling en de productie van dit eer ste straalverkeersvliegtuig van Ne derlands ontwerp in samenwerking met vliegtuigfabrieken in Frankrijk, de bondsrepubliek Duitsland en wel licht ook in Italië zullen geschieden. De F-28 wordt een tweemotorig vliegtuig, uitgerust met Britse Rolls- Royce ,,Spey junior" dubbelstroom- straalturbines. Het toestel zal ge schikt zijn voor het vervoer van, af hankelijk van de inrichting van het vliegtuig, vijftig tot vijfenzestig pas sagiers over korte en middelgrote afstanden (tot ongeveer tweeduizend kilometer). Fokker, heeft, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat reeds ge ruime tijd geleden een uitvoerige marktstudie voor de F-28 gemaakt waarbij duidelijk is geworden, „dat de verkoopsmogelijkheden van een (Advertentie) dergelijke machine gunstig schijnen" Haagse politierechter Een 21-jarige magazijnbediende uit Leiden maakte op 25 aug. een gevaar lijke rit door Katwijk. Met een snelheid van 80 km. reed hij door de Burgem. Varkenvisserstraat eh het valt niet te verwonderen, dat hij de macht over het stuur verloor. Dit had tot gevolg dat de auto tegen de voorgevel van een huis terecht kwam. Niettemin zag de magazijnbediende kans er met de auto vandoor te gaan. Wegens het in gevaar brengen der veiligheid van het verkeer en doorrijden na een aanrijding, had hij zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Er was voor 100.— schade aangericht aan de winkel en 1000.aan de auto, die aan een vriend van verdachte be hoorde. De officier van Justitie eiste voor de feiten resp. 100.en ƒ50.boete, plus 14 dagen gevangenisstraf voorwaar delijk en ontzeggen der rijbevoegdheid ged uitende zes maanden. De rechter veroordeelde conform die Getuige krabbelde terug Een 51-jarige portier uit Leiden werd voor de Haagse politierechter verweten, dat hij op de rijksweg te Oegstgeest met de door hem bestuurde auto linksaf was gegaan, zonder van dat voornemen tij dig te hebben doen blijken. Het gevolg was geweest, dat een inspecteur van de PTT, die achter hem reed, met zijn auto in botsing kwam waarbij de echtgenote van laatstgenoemde een heupfractuur bekwam en de aute's ernstig werden beschadigd. Volgens verdachte had hij tijdig rich ting aangegeven en was gaan voorsor teren. Dit werd bestreden door de in specteur en aanvankelijk ook door een getuige Deze kwam thans evenwel ge deeltelijk op zijn verklaringen terug en zei dat de portier wel de juiste maat regelen had genomen. De officier van Justitie eiste ƒ250. boete en voorwaardelijk 14 dagen ge vangenisstraf. De rechter vond zoveel twijfel, dat hij verdachte vrij sprak. Ruzie op het land Een 58-jarige landbouwer uit Katwijk had toestemming gekregen om kalveren te laten lopen op weiland van de ge meente. Toen iemand anders enkele ponnies op het weiland zette, werd de landbouwer daar kwaad over en bij 'n ruzie sloeg hij zijn tegenstander met een ijzeren pin op het hoofd. „U had hem wel dood kunnen slaan", constateerde de officier van Justitie die AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) tegen de landbouwer ƒ75.— boete eiste. De rechter veroordeelde dienovereen komstig. VIJF FRIESE BOEREN VERLAGEN MELKPRIJS De vijf bestuursleden van de afde ling Friesland van de organisatie „Bedrijfsvrijheid in de landbouw", z. g. vrije boeren, hebben vandaag be kend gemaakt dat zij vijven met in gang van donderdag 20 februari als proef de consumentenprijs van hun melk (ruim 4 procent vetgehalte) hebben vastgesteld op 35 cent per li ter. Zij willen in een van de Friese ste den de losse melk rechtstreeks aan de consument verkopen, in welke stad willen zij nog niet onthullen. De prijs van losse melk (circa drie procent vet) varieert in ons land van 46 tot 48 cent per liter. H.K.H. prinses Christina heeft haar zeventiende verjaardag in de huise lijke kring gevierd na gisteren ge woon naar school in Amersfoort te zijn geweeste Donderdag 20 februari zullen deputaties van de verbindings troepen en van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" de prinses ge schenken aanbieden. Aether klanken DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00' JJws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Chan sons de France.-10.25 Lichte ork.muz. gr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Leven op het land, boekbespr. en agrarisch nws. 12.30 Meded. tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week, act. kroniek. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Licht ork. gr. 14.30 Dayuma, hoorspel (herh. van 17 febr. jl.). 15.20 Koorzang: klass. muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Mod. kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte gram. 17.30 Schoolzang. 17.45 Metropole ork.: amus.muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht ork. met zangsol. 18.50 Soc. perspectief, lez. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Op cïe man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19 50 Lich te gram. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 20.40 Samen uit - samen thuis, gevar. progr. 22.20 Kerk orgelconcert: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.25 Boek bespr. 23.00 Rondom het kind: peda gogische etherleergang. 23.30 Piano recital gr.: mod. muz. 23.55 -24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte ork.muz. gr. 7.35 Kinderkoor met pianobegeleiding. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr. overzicht. Aansl.: lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Laat-romanti- sche Engels.e muz. gr. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huish. zaken, praatje. 11.15 Kerkorgelcon cert. 11.45 Levenskunst, lez. 12.00 Licht ens. en zangsol. 12.30 Meded. tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Me- tropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Viool en piano: klass. muz. 14.30 Hou je aan je woord: progr. vol speelse en literaire spitsvondigheden. 15.10 Jazzmuz. 15.30 Klass. kamermuz. 16.00 Voordracht. 16.10 Pianoduo. 16.20 Lichte gram. 17.00 Minjon. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Uitz. van de PvdA. 18.30 Licht instrum. ens. en zangsol. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sport- parade. 19.30 Zang en pianospel. 20 00 Nws. 20.05 Pimpinone, komisch zang spel. 21.25 Orestes, hoorspel. 22.25 Gitaarspel. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. en beursber. 23.00 Rep. Europ. biljartkampioenschap Bandstoten te Den Helder. 23.05 Nwe gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Bestelt al het land ons voer documentair progr. NTS: 20.00 Jour naal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Panggilan, toneelspel. 22.25 Zie de mens, le vasten-epiloog. 22.35 Iets van de Middeleeuwen, docum, met muz. NTS: 23.00 Journaal. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 23): Bijna nog voor ik op de grond lag hoorde ik de smak van een tafel, welke omver viel en kwam er iets vlak daarop met zo'n hevige doffe slag op het kussen neer, dat het ge hele ledikant ervan schudde. Ik was in mijn volle lengte op het tapijt gevallen maar het is daarom verwonderlijk, wat onmiddellijk ge vaar iemand soms voor kracht geeft. Geen kat zou vlugger weer op zijn voeten gestaan hebben of in deze totale duisternis vlugger achteruit gelopen zijn. De muur van de ka mer was slechts een halve meter verwijderd en ik bonsde er vrij on- zaclit tegen aan. Daar stond ik nu, hijgend en bevend, maar de pook hield ik stevig in mijn rechterhand gekneld. Het was niet wat men zou mogen noemen een positie om iemands optimisme aan te wakkeren, vooral niet bij iemand in pyama en blootsvoets. De enige troost welke ik had was, dat mijn bezoeker na zijn eerste aanval er niet beter aan toe was dan ik. Indien hij, zoals ik ver moedde, niemand' anders was dan mijn nieuwe bediende, dan had ik dit op hem voor, dat ik veel zwaarder was gebouwd dan hij. Ik kon het mij onmogelijk voorstellen, dat ik door Francis afgeslacht zou worden, zelfs niet in het donker. In bukkende hou ding kroop ik langs de wand, boorde mijn ogen in de duisternis naar de vermeende standplaats van mijn be zoeker en spande mijn gehoor op 't uiterste. Ik kon zijn versnelde adem haling horen, doch behalve dat, ver brak geen enkel geluid de stilte van de naoht. Sedert zijn prachtige houw op het bed, rustte h'j blijkbaar op zijn lauweren en aangezien hij niet wist, wat er van mij geworden was, wachtte hy vermoedelijk op een nieu we ingeving. Ik overlegde snel, wat te doen. In dien ik om hulp zou roepen, was mijn vonnis hoogstwaarschijnlijk ge veld, want als hij met een revolver of ander instrument gewapend was, zou hij zonder twijfel in de rich ting van mijn stem afvuren of lan ceren. Buitendien voelde ik een hoogmoedig verlangen, om dit zaak je zonder vreemde hulp af te wik kelen. Het beste leek het mij toe, hem maar aan te vallen en maar op mijn pook te vertrouwen. Met dit plan voor ogen, begon ik opnieuw ge ruisloos langs de wand te kruipen. Bij mijn derde stap schoof ik tegen een klein schilderij, dat terzijde week, van zijn haakje losraakte en met een zenuw-ontredderende slag op de grond terecht kwam. Ogen blikkelijk bukte ik zo diep mogelijk naar de grond, waar ik ademloos nog een klein eindje voort kroop, in af wachting van een revolverschot. Er kwam echter niets. Slechts een nauw hoorbare beweging uit de richting van het bed duidde er op, dat mijn bezoeker op zijn hoede was. Ik bleef nu op de plaats waar ik was en luisterde toe of ik het geringste geluid kon waarnemen en ja, daar hoorde ik het geschuifel van een slui pende voetstap. Ik overlegde bjj mij zelf, of ik moest wachten, waar ik was, of óp goed geluk af in het duis ter op mijn vijand losstormen. Wat mijn besluit zou geweest zijn, weet ik niet, want juist op dat kritieke ogenblik kwam mijn hand toevallig in aanraking met de hoek van het schilderij,, dat zoeven van de wand was gevallen. Nooit was de kunst mij zo welkom geweest. Ik omklemde die heilaan brengende lijst met de dankbaarheid van een uitgehongerd mens, die plot seling voedsel ontdekt en terwijl ik de pook van mijn rechter- naar mijn linkerhand overbracht kwam ik vlug overeind. Het minieme geluid dat mijn be weging veroorzaakte, deed de voet stappen stoppen. Ik wist echter, dat mijn bezoeker wanhopig dicht bij moest zijn en voor een seconde ston den wij beiden absoluut stil, terwijl elk van ons zijn adem inhield uit vrees zich aan de ander te verra den. Toen ontstond op enige afstand van me een uiterst zwak geritsel. Blik semsnel strekte ik mijn opgeheven rechterhand achteruit en slingerde het schilderij met al mijn beschik bare kracht recht in de richting van het geluid. Ik denk dat mijn projectiel op de punt van mijn bezoeker z'n neus moet beland zijn, omdat geen ander punt van contact zo'n gil van overrompe lende hellepijn zou kunnen veroorza ken als die welke nu de duisternis doorkliefde. Ik had geen tijd, mij over mijn succesvolle worp te ver heugen, doch bukte opnieuw omlaag en deed een paar haastige stappen naar de deur. Hij hoorde mij klaar blijkelijk, want hij sprong vooruit en gaf met een of ander voorwerp zo'n vervaarlijke slag tegen de muur, vlak boven mijn hoofd, dat het stucwerk naar alle kanten wegsprong. Ik be antwoordde deze slag met een pook- slag in de ijle lucht, die mij bijna een schouderontwrichitng kostte. Aangezien ik vond, dat ik tot dus verre het meeste succes bij het duel had gehad, liep ik terug, zodat ik bui ten gevecht stond. Hoe deze strijd tot een einde zou gekomen zijn, mag de hemel weten, want op dat ogenblik werd hij door een onverwachte onderbreking tot staan gebracht. Buiten op de gang weerklonken haastige voetstappen; daarop vloog de deur open en viel er een lichtstraal bijna verblindend in deze totale duisternis. Op de drem pel verscheen een slanke gedaante in het wit, die in de ene hand een kaars en in de andere een stok of zo iets hield. Ik schaam mij werkelijk over het geen vervolgens gebeurde. Als ik slechts zoveel hersens gehad als een koolrups, zou ik naar de deur ge vlogen zijn ,om mijn vijand de pas af te snijden. Hoe het ook zij, ik ijlde juist naar de tegenovergestelde deur; ik denk door een overspannen in beelding, dat bij de geopend»-deur een nieuwe vijand mij bedreigde. Ik be merkte mijn fout onmiddellijk, doch te laat. Er volgden haastige voet stappen, een verwarde worsteling op de drempel, waarna de kaars uit ging en ik de stem van mijn getrou we Milford luidkeels om hulp hoor de roepen. Met een vloek vloog ik pijlsnel naar de andere kant van de kamer, waarbij ik nog vrij onzacht tegen allerlei voorwerpen aanbonsde. Er was een glimp van licht van een straatlantaarn in de gang en bij het zwakke schijnsel kon ik twee ge daanten onderscheiden, die in een hevig gevecht gewikkeld waren. Juist toen ik de deur bereikte, zakte een van de twee op de grond en de andere, die zich losgerukt had vloog naar de trap, ik rende hem achterna en de wijze waarop wij die trap af stormden zou een gems duizeli g hebben. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2