NEDERLAND-POOLLAND 350 Aanrijdingen te Amsterdam EEN DODE KATWIJKSE VERONGELUKT BIJ EDE Patiëntjes van Naessens overleden r r PIN INSDAG 18 FEBRUARI 1964 DÏ LEIDSE COURANT D winter heeft gisteren voor de laatste maal? toegeslagen. In ge heel Nederland waren daarvan de gevolgen merkbaar. Vooral de wegen hebben het, ten gevolge van de langdurige sneeuwval en de daarop on vermijdelijk volgende gladheid, moeten ontgelden. Ook in Leiden en omgeving heeft de gladheid enkele min of meer ernstige ongelukken tengevolge gehad. De 44-jarige mevr. G. van Hoogdonk kwam gisterochtend met haar bromfiets op de kruising HoflaanWillem Klooslaan ongelukkigerwijs te vallen, waarbij een blessure aan haar knie opliep. Verder zijn in de Sleutelstad nog diverse aanrijdingen gebeurd, waarbij zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. In de meeste gevallen bleven de gevolgen beperkt tot enige blikschade. diam moest brengen, en getuige van het omgeval was. zich met hem in verbinding te stellen, (tel. 01710- 21025) dan wel met de politie in zijn woonplaats. Op de Rijksweg Utrecht-Arnhem is gistermiddag een ongeluk gebeurd, waarbij een bestelauto (onherstelbaar is vernield. Onze fotograaf reed even na het ongeluk langs de plaats des onheils, en maakte er bovenstaande foto van. (Foto Holvast). Een menigte van naar schatting 60.000 Afrikanen, Azia ten en Arabieren heeft zondag zijn loyaliteit betuigd aan de nieuwe revolutionaire regering van Zanzibar tijdens een massale bijeenkomst op het plein voor het Volkspaleis. De mensen werden hier toegesproken door sjeik Aleid Karume van de volksrepubliek Zanzibar (1.). De man in het midden is de „self-made" veldmaarschalk John Okello. De rechtse man is niet geïdentificéerd. Tengevolge van de gladheid hebben zioh gisteren in Amsterdam een 350- tal aanrijdingen voorgedaan. Geen van deze botsingen was echter van ernstige aard, zodat persoonlijke ongelukken van enige betekenis uit bleven. Kettingbotsing bij Woubragge Op rijksweg 4a Rotterdam-Amster dam onder Woubrugge ontstond om streeks 8 u. 'n kettingbotsing waar bij de heer A. Kroese (58) uit Am sterdam om het leven is gekomen. Het ongeval werd veroorzaakt door een tractor, die op de gladde weg begon te glijden en kantelde. De aan hangwagen van de tractor kwam hierdoor dwars op de weg te staan. De heer Kroese reed met zijn perso nenauto op de aanhangwagen in. Hij was op slag dood: Zijn dochter, die bij hem in de wagen zat, brak een en kel. Drie andere automobilisten konden eveneens niet meer tijdig tot stil stand komen en kwamen in een ket tingbotsing. Een inzittende van de laatste auto, de heer A. Keizer (25) uit Amsterdam kreeg een hersen schudding. Twee wagens werden to taal vernield. GETUIGE GEZOCHT 'De groepscommandant van de Gistermiddag is op Rijksweg 12 bij Rijkspolitie te Leiderdorp verzoekt Ede op de grens van Veenendaal een de bestuurder van een personenauto, personenauto die uit de richting die drie Amerikanen naar Rotter- Utrecht kwam aan het slippen ge- DODELIJK ONGELUK SANTPOORT Bij een verkeersongeval gistermid dag omstreeks half zes op de weg VelsenHaarlem is de 31-jarige heer G. Spier uit Haarlem om het leven gekomen. De heer Spier, die werkzaam was op het Hoogoventerrein, was met twee collega's in zijn bestelauto op weg naar huis. Ter hoogte van Santpoort slipte de auto bij het inhalen van een vrachtwagen. Met een snelheid van circa 70 km vloog de bestelauto door de middenberm en botste op de andere rijbaan tegen drie tegenlig gers. Het portier van de bestelauto werd weggeslagen, waardoor de heer Spier uit de auto werd geslingerd. Hij was op slag dood. Zijn beide collega's werden licht gewond. De inzittenden van de drie aangereden auto's werden niet ge wond. De auto's werden alle min of meer ernstig beschadigd. Deze arbeiders op een hop-plantage in het Engelse graafschap Kent, heb ben „hoogstaand" werk: zij controleren en bevestigen de palen en lijnen welke voor de teelt van hop nodig zijn en doen dit gemakshalve op hoge stelten. Dat het hier niet om de speelgoedstelten uit onze Jeugd gaat, blijkt wel uit de foto: de stelten zijn maar liefst ruim 3l/« meter hoog. raakt en van de'vier meter hoge weg afgevallen. Eén van de vier inzittenden, de 52- jarige mevrouw J. Plug uit Katwijk was op slag dood. De bestuurder de 56-jarige heer M. van Duyn uit Katwijk en een 17- jarige dochter werden vrijwel niet gewond. Een 24-jarige dochter liep beenwonden op. Terwijl de ziekenauto, die even la ter ter plaatse was, links van de weg geparkeerd stond werd de 35- jarige ziekenbroeder J. Heikamp uit Veenendaal door een auto aangere den waardoor hij aan beide benen werd gewond; een EHBO-er werd licht gewond. Ziekenfondsen verhogen artsenhonoraria De tussen de ziekenfondsen en de huisartsen reeds overeengekomen verhoging der honoraria voor 1964 zullen over het eerste ^wartaal ,van dit jaar nog met ca. 4,5 procent wor den verhoogd. Dit geldt tot 2000 in geschreven zielen per arts. Daarbo ven bedraagt de verhoging bijna vijf procent. De toeslag voor door apo- theekhoudende huisartsen verleende farmaceutische hulp wordt met vier procent verhoogd. Deze voorgestel de verhogingen zullen ter goedkeu ring aan een op 25 februari te Utrecht te houden vergadering der landelij ke Vereniging van Huisartsen wor den voorgelegd. Na afloop van het eerste kwartaal zal verder worden onderhandeld, aldus het voorstel, over een eventuele nadere aanpas sing in het licht van de bijzondere loon. en prijsontwikkeling, voor zo ver deze niet reeds begrepen is in de nu overeengekomen bedragen. Het oentraal bureau der vereniging stelt verder een verhoging voor de lan delijke richtlijnen voor cantroieta- nieven: voor spreekuur- en visite- controles met resp. 25 en 20 procent, alsmede een verhoging met 25 pro cent van de per retourkilometer vast gestelde vergoeding voor transport kosten en tijdverlies (exclusief vier netourkilometers Kleine groep Scheveningse vissers weer aan het werk Vanuit IJmuiden zijn gisteren in de namiddag Scheveningse vissers naar zee gegaan. De Vlaardtngse log ger „Bertina" VI 85 is uitgevaren met veertien Scheveningse opvaren den, die tot dusver in dienst van de reders aan de wal hebben ge werkt. Het schip ondervond bij het vertrek geen enkele moeilijkheid. De beman ning had aan het voornemen om weer naar zee te gaan geen rucht baarheid gegeven. De opvarenden zagen geen heil in het voortzetten van een staking nu de reders hadden aangezegd, dat er voor hen aan de wal geen werk meer was. Zij konden kiezen tussen varen of ontslag. Het feit dat er een goed gekeurde nieuwe CAO is, maakt het stellen van verdere eisen zinloos, zo meenden zij. Twee Schotse kinderen, een meis je van twee en een jongetje van vier, zijn in de afgelopen dagen aan leu kemie overleden, nadat zij door Gas ton Naessens met zijn serum tegen deze ziekte waren behandeld. Het meósje hal één en dejongen vier injecties gehad, voordat de Franse autoriteiten verdere- behan delingen met het serum, na een in gesteld medisch onderzoek, hadden verboden. De kinderen waren voor de behandeling met hun moeders naar Corsica gevlogen. Half-miljoenste gesproken boek uitgeleend De afdeling Gesproken Boek van de „Le Sage ten Broek"-bibliotheek te Grave (nationale lectuurvoorzie ning aan visueel gehandicapten) heeft dezer dagen haar half-miljoenste ge sproken boek uitgeleend en wel aan mejuffrouw F. Oosterdijk te Nijme gen. Deze vorm van lectuur voor blin den, waarbij het boek op de band wordt vastgelegd, heeft sinds de start in 1955 een snellle ontwikkeling door gemaakt. Er zijn thans in de biblio theek 1600 titels beschikbaar. Hier van zijn echter meerdere copieën ge maakt zodat er 25.000 banden uitge leend kunnen worden. Het aantal uitgeleende banden is gestegen tot ruim honderdduizend per jaar. Door de steun van de overheid en het werk van de nationale lectuur voorziening in gebrailleerde en ge sproken vorm „Vereniging Le Sage ten Broek" te 's-Gravenhage kan aan de steeds groeiende behoefte door blinden en slechtzienden aan gespro ken boeken in toenemende mate worden voldaan. Nederlandse chauffeur in W.-Duitsland veroordeeld Een rechtbank in de Westduitse plaats Delmenhorst bij Bremen heeft maandag de 40-jarige Nederlandse vrachtautochauffeur A. B. uit Wate ringen wegens dood door schuld en het toebrengen van lichamelijk letsel tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Ook moet de chauffeur 300 mark boete aan het Duitse Rode Kruis be talen. B. werd verweten dat hij op 4 ïgustus 1961 in Hengsterholz niet voldoende afstand had gehouden tot het voor hem rijdende verkeer. Toen dit plotseling moest remmen, kon B. zijn oplegger niet op de weg houden. Een naast hem fietsende 48-jarige landbouwer werd door de slippende combinatie verpletterd, terwijl een tegenmoetkomende auto in volle vaart op de oplegger botste, waar door de inzittenden zwaar werden gewond. MGR. JANSEN VOOR CONCILIEWERKZAAMHEDEN NAAR ROME De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal 8 maart deelnemen aan de bijeenkomst van de concilie- commissie voor de Oosterse Kerk. Vluchtelingen na Olympische Spelen Na de Olympische Winterspelen in Innsbruck zijn 33 bezoekers en één deelnemer niet naar hun vaderland teruggekeerd. Het Oosterijkse ministerie van bin nenlandse zaken in Wenen maakte bekend, dat 26 van hen 14 Honga ren, 10 Tsjechen en 2 Polen zich bij de Oostenrijkse autoriteiten heb ben gemeld. De overige zes Hon garen, een Tsjech en de ,T rodelaarster Ute Gaehler zijn di rect naar West-Duitsland of andere West-Europese landen gereisd. Schoffel u rijk... Een 23-jarige Zuidafrikaanse neger, Ezekiel Seleteng, heeft van een mijnonderneming te Jagersfontein een beloning van 1.695 pond (ruim 17.000 gul den) gekregen, omdat hij bij het schoffelen op het terrein van de mijn iets had gevonden, dat hij zelf voor een stuk glas aanzag, maar dat een diamant van 475 karaat bleek te zijn. Het was de grootste beloning die de maatschappij voor een dergelijke vondst heeft uitge keerd. VANAVOND HALF ZEVEN draaft Rob Levenslust richting gedekte tafel. Om zijn energie weer gretig aan te vullen... met lekker eten! Wat zal 't vandaag zijn? Dat weet Rob nog niet, hoewel... één ding is zeker: de hoofdschotel is vlees, met verrukkelijke jus. Moeder is er gul mee, elke dag! Want vlees' is immers groei, kracht, gezondheid. Vlees is meer waard dan moeder ervoor betaalt. (Advertentie) Een epidemie van amoebe-dy- senterie heeft in het Venezolaanse oliegebied ten zuiden van het meer van Maracaibo tot dusver aan meer dan honderd mensen het leven ge kost. De autoriteiten hebben maat regelen getroffen om verdere uit breiding van> de ziekte te voorko men. Avances eindigden elf meter lager Een zeventienjarige kelner uit Borne, die blijkbaar een oogje had op een aardig kamer meisje, dat in hetzelfde hotel werkzaam was als hij, heeft gis teren zijn ridderlijke toenade ringspogingen met een pijnlijke val moeten bekopen. Het twee tal stond op de bovenverdieping van het hotel, toen de kelner daar op de trapleuning een „handstandje" maakte om in druk te maken op zijn uitver korene. Het meisje keerde hem, nauwelijks onder de indruk, de rug toe en hoorde even later een doordringende gil. De acro baat bleek van de zich elf me ter boven de begane grond be vindende trapleuning te zijn gevallen. Zijn val werd „onder weg" nog gebroken door een koffer, maar hij kwam zó onge lukkig met het hoofd op. de grond terecht, dat hij met deer lijke verwondingen naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. Alexei Polikarpov, een 65-jarige gepensioneerde Siberiër, heeft op een voettocht door de Sowjet-Unie al 25.350 kilometer afgelegd. Hij is nu in Termez in Oezbekistan. Polikar pov wil 40.000 kilometer wandelen door de Sowjet-Unie en daarmee in het meest oostelijke deel ophouden Een scène uit het toneelspel „Pangglian" van Hans Keuls, dat donderdag avond onder spelregie van Walter Kous en camera-regie van Frits But- om er" een"boek"'over"te "schrijven zeiaar zal worden uitgezonden door de KRO-televisie. De uitzending komt „Honderd miljoen stappen in mijn tot stand in samenwerking met de toneelgroep „Centrum". We zien Pim vaderland". Dikkers als André Valerius en Harline Respati als Martine Valerius.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7