S)e OE THANT WERKT AAN OPLOSSING (op V.N.-basis) VOOR KWESTIE-CYPRUS ENGELAND PROTESTEERT TEGEN INVOER VAN WAPENS OP EILAND PROCES-RUBY BEGONNEN MET HET SELEKTEREN VAN DE GEZWORENEN ERHARD EN BRANDT WENSEN GEEN O.-DUITS PERSONEEL IN W.-BERLIJN Panam (niet KLM) gaat op Aruba vliegen Koerden zetten strijd voort Aanhoudend koud DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.157 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 „Zeg maar nee tegen de,pasjes (Erhard en Brandt) KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de leden van de Veiligheidsraad een aantal ideeën aan de hand ge daan die de spanning op Cyprus zouden kunnen doen verminderen. Er zijn geen nadere bijzonderheden over bekend gemaakt. Intussen vond druk overleg plaats van V.N.-gedelegeerden met vertegen woordigers van Griekenland, Turkije en Cyprus ter voorbereiding van het debat in de raad, dat voor vandaag op de agenda staat. In feite zou het debat gisteren van start zijn gegaan, doch in een vergadering die slechts zes minuten in beslag nam verdaagde de Voorzitter het om de betrokkenen nog wat tijd voor overleg te gunnen. Volgens betrouwbare bron vormde een voornaam punt voor dit overleg een suggestie van "Oe Thant voor een manier waarop een internationale vredesstrijdmacht gekoppeld zou kunnen worden aan de Verenigde Naties. Engeland en de Verenigde Staten hebben zich tot dusver afkerig getoond van plannen om deze strijdmacht onder gezag van de Veiligheidsraad te plaatsen, terwijl de presi dent van Cyprus, Makarios, niets wil weten van een strijdmacht bestaande uit door Navo-landen geleverde contingenten. De Britse minister voor Gemene bestzaken, Duncan Sandys, heeft gis teren in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat de regering van Makarios de invoer van wapens op het eiland toelaat. Hij deelde mee, zondag bij de Cyprische minister van buiten landse zaken uiterst krachtig hier tegen te hebben geprotesteerd. Zon- -der aartsbisschop Makarios te noe men zei Sandys: „Terwijl wij trach ten, op Cyprus de vrede te bewaren, bestaat er geen twijfel, dat er een zeer aanzienlijke hoeveelheid wapens het land wordt binnengebracht." Dit gebeurt met volledig medeweten en goedkeuring van de Cyprische rege ring," zo zei hij. Engeland had geweigerd wapens en munitie te verschaffen. Daarom was Cyprus nu bezig „van "andere zijde" wapens te kopen, aldus een Cyprische woordvoerder. De waarnemer van de Verenigde Naties op Cyprus, luitenant-generaal Prem Gyani, heeft gisteren een staakt -het-vuren bewerkstelligd tussen ze venhonderd Turkse Cyprioten, die in een schoolgebouw te Polis in het noordwesten van Cyprus omsingeld waren, en gewapende Griekse Cy prioten, die zich rond de school had den ingegraven. Intussen werden maandag weer nieuwe Britse versterkingen aange voerd. Zij vertrokken van de lucht machtbasis Lyneham in Zuid-Enge- landi er behoort administratief per soneel toe, maar ook een pantsereen heid. Er bestaat op Cyprus een grote behoefte aan mobiele troepen. Turkse activiteit. Voligens persberichten uit de Turk se havenstad Iskanderum patrouil leren Turkse straaljagers constant boven de baai van Iskanderum en de internationale wateren bij Cyprus. Eenheden van de Turkse marine in deze haven, die zich ongeveer hon derd mijl van Cyprus bevindt, zijn in staat van paraatheid. Griekenland heeft al zijn buurlan den gewaarschuwd, dat zijn strijd krachten opdracht hebben, elk bui tenlands vliegtuig, dat zijn luchtruim binnendringt omlaag te schieten, zo is maandagavond in Athene van ge zaghebbende zijde meegedeeld. Het afgelopen weekeinde is het Griekse luchtruim volgens de Grieken ver scheidene malen geschonden door „niet-geïdentificeerde" buitenlandse toestellen. Boodschap van De Gaulle aan Chroesjtsjov President De Gaulle heeft gisteren in een boodschap aan de Sow jet premier Chroesjtsjov de hoop uit gesproken, dat Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije het spoedig met de Cyprische regering eens kun nen worden over „de middelen tot herstel van de binnenlandse vrede in de republiek Cyprus". De bood schap van de Franse president vormt een antwoord op de boodschap die Chroesjtsjov een tiental dagen gele den zonid aan Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk Griekenland en Turkije. De Russische leider uit te daarin bezwaren tegen het zenden van Navo-troepen naar Cyprus. Aktie in mijn van Marcinelle duurt voort De 24 mijnwerkers, die vrijdag 'n protestactie begonnen tegen de slui ting van de kolenmijn „Nois du Ca- zier" bij de Belgische plaats Mar cinelle, hebben maandag een mani fest wereldkundig gemaakt. Daarin betogen zij, dat de 50 ton kolen, die de mijn nog produceert, „geen nadeel kunnen berokkenen aan de Europese gemeenschap". Het manifest werd op 1100 meter diepte opgesteld door de Italiaanse mijnwerker Angelo Galvan, die zich bij de ramp van 1956 in deze mijn, waarbij meer dan 260 arbeiders om het leven kwamen, bijzonder onder scheidde. Het werd ondertekend door zijn 23 collega's, onder wie 17 Italianen, 5 Belgen en een Duitser, die vrijdag weigerden aan de oppervlakte te ko men uit protest tegen de houd'/ig van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal.en de Belgische rege- ring, die de sluiting van de ramp mijn hebben bevolen. Dit is het schilderij „De Negerkoppen" van Rubens, dat in de nacht van zondag op maan dag uit het Brusselse museum voor oude kunst moet zijn gesto len. Een bewaker van het museum merkte maandagochtend dat het kostbare werk, dat drie en een half miljoen gulden waard is, was verdwenen. Gisteren is het proces-Ruby in Dallas begonnen. De nachtclub eigenaar staat terecht wegens moord op Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. Ruby gekleed in een blauw costuum, zag er bleek uit toen hij naast zijn verdedigers plaats nam in de rechtszaal, die aan 200 personen plaats kan bieden. Het proces begon met het terugtrek-, ken van een van Ruby's verdedigers. Meningsverschil over Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Moeizaam overleg in pasjes-kwestie PASSEN? GEEN KWESTIE VAN! Het verheugend vreedzame verkeer tussen de beide delen van een van 's werelds politieke brandpunten, Berlijn, zoals dat zich rond het Kerstfeest voordeed, heeft geen genade gevonden in de' ogen van het Westberlijnse en Westduitse parlement. Wat met Kerstmis wel kon, is met Pasen en Pinksteren, een onmogelijkheid. De Westduitsers wij bedoelen hiermee de autoriteiten vinden, dat hun communistische landgenoten en collega's politieke munt willen slaan uit het bezetten van de passenbureaus in West-Ber- lijn met Oostduits personeel. Dit moeten Westberlijners zijn, zo me nen Bonn en West-Berlijn. Het betreurenswaardige van deze vasthoudendheid zowel van oosterse als westerse zijde is, dat de bevol king van de zo jammerlijk gespleten stad de dupe is. Hoeveel goed is er niet gedaan met wat toegevendheid tijdens de jaarwisseling. Er zijn veel vreugdetranen geplengd door duizen den, die na, soms jarenlang, van el kaar gescheiden te zijn geweest een ogenblikje één mochten zijn. Dat West-Duitsland het bewind van Ulbricht in Berlijn niet wenst te erkennen is een begrijpelijke zaak, maar voor de bondsregering is het evenzeer ongewenst, dat bij de eigen Westberlijners een steeds sterker wordende ontevredenheid groeit ten gevolge van een ontoegevendheid, erwijl Oost-Berlijn met veel gevoel voor propaganda, opportuun de ga ten in de muur openhoudt.En niet in de laatste plaats kan de situatie in de communistische kaart spelen wat betreft de Oostberlijners. Die stonden vóór de kerstpasjes een feit werden ook al boos te kijken, om dat het allemaal zo lang duurde we gens de politieke motieven. Die boos heid trof niet Oost, maar West. Niettemin blijft vooropstaan, dat de oorzaak van alle ellende, de muur; geheel en alleen op naam van de Oostduitsers staat. Redelijkerwijs dient het normaliseren van mense lijke betrekkingen met het slechten van dit onding te beginmenu Bondskanselier Erhard en burge meester Willy Brandt van West-Ber lijn hebben gisteren nogmaals ver klaard, dat zij niet zullen ingaan op het aanbod van Oost-Duitsland om de Westberlijners gelegenheid te ge ven met Pasen en Pinksteren naar Oost-Berlijn te gaan op basis van de zelfde regeling die voor Kerstmis gold. Erhard en Brandt hebben gisteren overleg over deze kwestie gepleegd. Na afloop hiervan werd een korte verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordtt, diat die regeling, die door de Oostduitse regering is voor gesteld ,niet aanvaardbaar is omdat deze, als ze aanvaard r.ou worden, inmenging in het politieke leven van Berlijn zou betekenen en de vrijheid van de burgers van Berlijn zou aan tasten. In Bonn wil men niets weten van de eis van de Oostduitsers om Oost duitse postbeambten in West-Berlijn die aanvragen voor de pasjes te laten behandelen, zoals dat ook met Kerst mis is gebeurd. Men vreest namelijk, dat dit zal leiden tot een semi-per- manente aanwezigheid van Oostduit se ambtenaren in West-Berlijn, wat nu eenrpaail volstrekt onaanvaard baar voor het Westen is. De Westberlijnse en Oostduitse on derhandelaars zullen deze week echter toch weer bijeenkomen om te pogen een oplossing te vinden. On danks de verklaring van Bonn en de stadsregering van West-Berlijn, dat zij het eens zijn over deze kwestie, zouden er toch meningsverschillen tussen beide zijn op dit punt. De Westberlijners zouden de door Oost- Duitsland voorgestelde pasjesregeling veel meer het overwegen waard vin den dan Bonn. Zij zouden van mening zijn, dat het grote succes van die Kerstbezoe- ken van „mensenlijk" standpunt be zien, een herhaling raadzaam maakt zolang de Oostduitse ambtenaren al leen maar in West-Berlijn komen voor een nauwkeurig begrensde pe riode. visitatie De advocaat Howard gaf geen uit leg voor zijn beslissing om zich uit de verdediging terug te trekken. Hij zei echter, dat hij de stap met Ruby en diens familie had besproken. Rech ter Brown willigde hierop het ver zoek om terugtrekking in. Er waren minder journalisten in de rechtszaal aanwezig dan men had voorzien. Er hadden 292 personen op de lange banken, die als publieke tribune dienst deden, plaats genomen. Toen verslaggevers Ruby vroegen of hij dacht, dat hij onpartijdig zal worden berecht antwoordde hij: „Na tuurlijk zal ik rechtvaardig berecht worden". Rechter Brouwn leidde de rechts zaak in met de woorden: „De staat Texas versus Jack Rubinstein alias Jack Ruby". Hij verwierp vervol gens drie moties van de verdediging, alvorens de zitting op te schorten voor het verhoor van toekomstige juryleden. De drie moties behelsden een verzoek tot vrijspraak omdat Ruby op het ogenblik van de mis daad niet bij zijn verstand was. Voorts werd vrijspraak gevraagd op grond van een onpartijdig psychia trisch onderzoek. In derde instantie verzocht de verdediging, dat de na men van kandidaat-juryleden bij lo ting zullen worden 'aangewezen. VISITATIE De eerste moeilijkheid tussen rech ter Brown en de verdediging ont stond over de eis van de verdediging, dat alle aanwezigen met inbegrip van de mogelijke juryleden, zouden worden gevisiteerd. Na verscheidene minuten te hebben gepraat weigerde de rechter opdracht te géven tot vi sitatie van mogelijke juryleden ten- KEUZE UIT 150 Bij de aanwijzing van gezworenen werden zeven- tot achthonderd kaar ten binnengebracht, die door de rech ter zorgvuldig enige malen werden geschud, waarna hij er vijftien pak jes van tien uithaalde. Vervolgens werden de 150 uitgekozenen uitge nodigd de rechtszaal binnen te gaan, waarna zij de eed moesten afleggen en de rechter hen wees op hun rech ten en verplichtingen. Pers en pu bliek hadden tevoren de rechtszaal moeten verlaten. Daarna werden de gezworenen man voor man ondervraagd POLITIE ARRESTEERDE GEWAPENDE MAN De politie in Dallafc heeft een man aangehouden die zich in een gebouw ophield, dat grensde aan 't gerechts gebouw waar Jack Ruby, hangende zijn berechting, verblijft. De man was gewapend. Het was de 39-jarige David Glass uit Beatty in de staat Oregon. Hij kon geen verklaring geven voor zijn verblijf in Dallas en waarom hij zich gewapend in het gebouw, een ge meente-archief, ophield. Volgens de politie sprak Glass „on samenhangend" over de moord op president Kenet dy en mompelde hij ook iets over de moord op Oswald door Ruby. „Ik denk, dat hij rijp is voor een psychiatrisch onderzoek", zei de sheriff. In Auschwitz-proces Aanklagers en getuigen met de dood bedreigd Het hoofd van de Joodse gemeen schap in Frankfort heeft gisteren over de post een anonieme brief, onder tekend met een hakenkruis, ontvan gen, waarin alle vertegenwoordigers van het openbaar ministerie en alle getuigen in het Auschwitz-proces met de dood worden bedreigd. In de brief staat o.m.: „Wij willen wede. Doe alstublieft iets of het Duitse volk zal zich niet langer matig houden. Wij zullen een oorlog uitroepen, die vooral tegen de aanklagers in het Auschwitz-proces gericht zal zijn. Het zal niet lang meer duren voor we toeslaan." De brief gaat voort: „Alle getuigen in het proces zullen sterven voor dat het afgelopen is. Deze regels zijn geschreven door een kind, aan wie wij gedicteerd hebben. Duizenden van deze jongeren werken met ons samen (3.627). Pas op. Wij zullen toeslaan. Met Duitse groeten." De vorige maand ontving een der openbare aanklagers in het proces, Joaohim Kügler, eveneens 'n anonie me brief waarin hij voor de keuze „tussen leven en dood" werd ge steld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niet de KLM of de met haar sa menwerkende Venezolaanse lucht vaartmaatschappij V1ASA, doch Pan American World Airways gaat in april als eerste met straalvliegtui gen de nieuwe luchtlijn New York- Aruba onderhouden. Aruba zal dan 'gereed zijn voor de ontvangst van straalvliegtuigen. Wij verheugen ons is hoge mate over het besluit van Pan American om op Aruba te gaan vliegen „aldus de gezaghebber van Aruba, de heer O. S. Henriquez, die gisteren op doorreis van Israel voor een kort verblijf in Nederland aankwam. „Ondanks herhaald aandringen van onze kant horen we van de KLM niets over enig plan. In de inmiddels versohenen voorlopige zomerdiienst- negehng is alles bij het oude geble ven." Evenals vroeger blijft de KLM voorlopig alleen de korte verbinding tussen Curacao en Aruba onderhou den en wel met twee kleine Convair 340 machines. Een woordvoerder van de Koerdi sche strijdkrachten in Noord-Irak heeft gisteren in Berlijn verklaard dat de Koerden de wapens niet zu.1- Turkse leger- en vlooteenheden oefenen bij de kust van Cyprus. Ook Griekse vlooteenheden zijn in de wa- neerieggen, ondanks de staakt- teren rond het verscheurde eiland aan een oefenschema begonnen. Hier een beeld van Turkse schepen met het-vuren overeenkomst met de militairen tijdens een oefening. Iraakse regering. Een kleine depressie trok over Duitsland in oostelijke richting weg. De storing ging van een front, dat gekenmerkt werd door een belang- rijk verschil in de windkracht. Zo stond er aan de noordzijde van het front boven de Oostzee en de Noord zee een stormachtige oostelijke wind, terwijl aan de zuidkant de wind slechts zwak tot matig was. Het front bevond zich vanochtend boven het noorden van ons land en dag toen vrijwel stil. De sterke oostelijke winden werden veroorzaakt door 'n hogedrukgebied, dat zich uitstrekte van IJsland naar Scandinavië. Onder invloed van een storing bij de Noord kaap wordt het hogedrukgebied in Scandinavië aangetast. Daardoor neemt in het gebied met de sterke winden de windkracht af. Daaren tegen werden vanochtend de lucht- drukverschillen in het rustige gebied groter, omdat een oceaandepressie zich naar Frankrijk uitbreidde. Voor ons land betekende dit, dat de oos telijke wind in het noorden van het land minder krachtig zal worden, maar elders in het land wat zal toe nemen. De aanvoer van koude lucht duurt daarbij voort, waarbij in de n^cht en ochtend overwegend lichte vorst zal voorkomen. De kans op sneeuw blijft aanwezig. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Febr.: zon op 7.50, onder 17.59; maan op 10.37, onder 0.11. Hoogwaterstanden 19 Febr.: v.m. 6.59; n.m. 19.19. KORRELTJE Met vlijt brengt een middelmati ge kop het verder dan een knappe kop zonder vlijt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1