„De Ruif" Een zwerver vestigt zich in de Sleutelstad „Kijk die Rijk" de Gooyer Leidse Top-Tïen HULP AAN JONGE KUNSTENAARS Lopend vuurtje... Kunstijsbaan in Heerenveen ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 KunbtenaaW ui „OOK VOOR JOU" Een veertiendaagse pagina voor iedereen die jong is, jong denkt en zich jong voelt, on der redactie van Anton Abma en Cees van Leyden. Hij lijkt op een Steppe-bewoner met zijn wilde, reeds dunner wordende, haardos en zijn verweerd gezicht. Op een Primas, maar dan zonder viool. Nee, zijn wieg stond in Amsterdam. Zijn naam is Cor Snelders, die vorig jaar juni in de Jan Vos- sensteeg „De Ruif' begon. Cor, zijn vrouw Umé en dochter Saskia zijn bijzondere mensen. Zij om geven zich met kunst en doen alles om een groter publiek daarvoor te kweken en te bereiken. Hun propaganda-wapen daarbij heet ,£)e Ruif". Cor Snelders is een man, die een bewogen leven ach ter zich heeft en die vol plannen zit voor de toe komst. Om daar meer van te weten te komen, toog de redactie van „Ook voor Jou" richting ,Jluif'. Korte grammofoon- golfjes VAN AMSTERDAM NAAR LEIDEN „Groene Kalebas" deed hy over aan vriend en jazz- propagandist John H. Cordell, die daar, na New York en Montreal, de 3e Greenwich Village stichtte. Want Snelders wilde weer wat anders, iets van de grond af opbouwen. Via, via kwam hij in Leiden terecht. In het hartje van PLUS Dit is Rob de Nijs, roept de omslag van een fraaie album ons toe. Met begeleiding van The Lords, koor en orkest o.l.v. Jack Buiterman zingt Nederlands meest- succesvolle teenerzanger twaalf PLUS Kom huil dan liedjes, die zijn talenten voldoende laten uitkomen. Goede, rustige liedjes als „Afscheid", maar ook felle rockstukken. Een plaat, die ook ouderen best kunnen aanschaf fen! (DECCA DU 170.000). Dean Martin, drie toptalenten op één plaat. De vrolijke hoes belooft ons niets teveel, want het is een genoegen om de beide kanten te beluisteren (The oldest established en Fuque for tinhorn) (Reprise RR 27.947). MIN Hey Lilli, een plaatje van de Belg Ricky Morvan. Deze zanger is bij ons onbekend, maar het schijnt, dat hij in België Will Tura in populariteit naar de kroon steekt En dat is ons niet geheel duidelijk. Want zowel in „Hey Lilli" als in het liedje van de B-kant „Silhouet- te of my dreams" krijgen wij slechts wat moeilijk verstaanbare keelgeluiden te horen (Funckler RX 21.423). PLUS Who Cares. Fats Domino blijft „in". En terecht. Het blijft een genoegen om naar deze gezel lige dikkerd te luisteren. Tegen woordig laat hij zich begeleiden door een strijkorkest en op de ge ijkte momenten valt een koortje in. Een „lekker" plaatje, deze ABC- Paramount (AP 22171)-uitgave. van Milly de Sleutelstad, n.l. de Jan Vossensteeg. In het vroegere PLUS Song uit „Guys and Dolls' „Logement" begon Cor Snelders zijn „Ruif", met de bedoeling jonge kunstenaars een opvangcentrum te verschaffen. Een plaats van samenkomst, waar zij zich konden ont spannen en nieuwe ideeën opdoen enkonden ex poseren. Zodra Cor Snelders iets „ziet" in een jonge man, adviseert hij hem te exposeren. Dat ondervon den o.a. Jacques Turk en Stefan G. L. Buys. „DE RUIF" EEN HAVEN door Frank Sinatra, Bing Crosby en Scott. Aan de keerzijde „Ik moet verder". In Milly Scott heeft Ne derland een talentvol zangeresje gekregen. Beide nummers, verta lingen van resp. „Cry to me" en „Gotta travel on" vallen enigszins in het blues-genre. Melancholiek, maar knap gezongen. (MMP 1028). Het seizoen 1963fbi p is een drukke periode voor gein-man Rijk de Gooyer. Van de AVRO kreeg hij op- Een zaak als deze was werkelijk noodzakelijk voor Lei den", zegt Cor Snelders, „er zijn genoeg jongeren met dracht om elke maand artistieke aanleg, die maar wat zwerven en nu in „De een televisieshow sa- Ruif" een haven gevonden hebben, waar zij geestver wanten ontmoeten". Cor meent, dat er genoeg talenten men te stellen. Zijn grammofoonplaten- in Leiden zijn, op vele terreinen: fotografie, dicht- en wij- Artone nodigt - ia hem regelmatig uit naar de studio te ko men voor platenop- Platen aan de lopende band CABARET-JAZZ- MAALTIJDEN De best-verkochte platen in de periode 3-14 februari te Leiden zijn (cijfer tussen haak jes geeft de rangschikking aan op 1 februari j.l.). (1) 1. Pour moi la vie va commencer Johnny Halliday. Trini Lopez. Maria Elena Los In- dios Tabajaras. Kansas City Trini Lopez. Spiegelbeeld Wille- ke Alberti. Drina The Spot- Nimm' deine weisse gitarre Gert Tim mermans. (2) 2. (4) 3. (5) 4. (3) 5. (8) 7. 8. 9. (7) 10. Een deel van het interieur van De Ruif. Tweede van rechts de kunstenaar Stefan G. L. Buys, die op het ogenblik in De Ruif exposeert. Aan de wand enkele van zijn werken. Cor Snelders heeft zo'n jaar of tien door Europa ge zworven met een gitaar op de rug. Reizen en trekken zitten hem in het bloed. Hij wil steeds weer nieuwe horizonten ontdekken. Dochter Saskia: „Hij zong om te eten en betaalde met een lied". GROENE KALEBAS Snelders streek na jaren weer op het oude nest neer en startte in Amsterdam een sociëteit: „de Lijmkit" met daarnaast de befaamde „Groene Kalebas". In beide gelegenheden gaf hij jonge kunstenaars de kans hun kunnen te tonen. Namen als Ramses Shaffy, de foto graaf Hans Buter, stuntman Wim Wagenaar, Dave Parker, Enrico Neckheim zetten hun eerste schreden op het kronkelige pad van de Kunst via Cor Snelders. Hij hielp hen, gaf hen raad. Evenals Ingrid Valerius en de Spaanse danser Mario. Cor Snelders gaf ook vele jazz-musici kansen op te treden in zijn clubs. schilderkunst. Snelders en zijn vrouw willen ze graag ontvangen en vender helpen. Een groter publiek voor hen bereiken o.a. door de exposities. De sfeer in „De Ruif" is een zeer bijzondere, die zich namen moeilijk laat omschrijven, maar het is er een van ont spanning. Cor Snelders is de man, die ongemerkt alles regelt en leidt, zonder veel nadruk. Men kan er tafel tennissen en dammen en ook kaarten. Je kan er heer lijk debatteren, maar ook rustig in een hoekje zitten. Met zijn grammofoon platen heeft Rijk de Gooyer meer succes dan met zijn t.v.-werk. Het seizoen zette hij goed in met een frisse ver-r tolking van „Een bord Er zijn veel toekomstplannen. Zo wil Cor Snelders met spaghetti". Daarna binnenkort starten met jazz-concerten en intiem-caba- volgde „Zevenduizend ret. Onlangs organiseerde hij een „zwervers-avond", koeien" samen met vak waarbij een ieder in lompen moest verschijnen. Een ^oIinny Kraay- Russische avond en een Spaanse zullen nog volgen. Naast het vele geestelijke voedsel, vergeet Cor Snel ders óók de „inwendige mens" niet. Hij serveert spe ciale, goedkope maaltijden voor zijn gasten. Alles is eigenlijk goedkoop in „De Ruif". Ik ben een idealist", zegt Cor Snelders, „ik heb alles over voor de kunst, ik wil een goed propagandist zijn". Zo is een „zwerver" neergestreken in Leiden, in een breekt vroeger logement, dat nu „De Ruif" heet en stimu- aan leert daar de Kunst, in welke vorm die dan ook bedre ven wordt. Zijn naam is Cor Snelders. kamp. Remco Campert schreef de tekst voor een EP'tje „Liggen zo uw proble men?'?' Deze plaat is een kostelijke persifla ge op de rubriek, die in geen damesblad ont draag het Rijk is „in". Dat bleek wel met zijn kostelijke versie van „Hello Mudduh, Hello Fadduh". „Beste ouders, lieve Ine" en het ant woord „Beste kerel hier is Vader", zijn graag- ■>19911 n 9 gehoorde nummers. De D&Cll S Johannes Iassion beide nummers zong hij in zijn t.v.-show- Op 25 februari a.s. des avonds te -T acht uur wordt door het Leids Ka- Vanavond Vijlde merkoor in de Stadsgehoorzaal we- televisieshow derom een uitvoering gegeven van de Johannes Pas^on van J. S. Bach, Zijn televisieshows heb- waarmee dit koor verleden jaar in ^en ieders instem ming en enthousiasme Leids Kamerkoor" zingt 95 u voor de vijfde maal hard gewerkt, s&men van dit seizoen ge- met tekstschrijver Eli vraagd te kijken naar Asser, om een goede a- "7,,4/tAT.V en enuiuusuuuie Rijk de Gooyer. Rijk show af te leveren. We de Zuiderkerk zulk een uitzonderlijk geha(j; vanavond wordt heelt de laatste weken zijn benieuwd! succes boekte. De leiding berust bij Willem Mizée. Solisten zijn Ank Reinders (sopraan), Rijkje Wolfswinkel (alt), Herman Schey (Christuspartij), Chris van Woerkom (Evangelist), Cornel. Kalk man (tenoraria's) en Harry Blackmon (basaria's). Verdere medewerking wordt ver leend door het Residentie-Kameror kest, dat in het bijzonder in dit werk zijn sporen heeft verdiend, alsmede door Bram Martijn (orgel) en Hans Schouwman (klavecimbel). Het Leids Kamerkoor heeft zich in enkele jaren weten op te werken tot een koor van hoog niveau en ontving in verband daarmee een gemeente lijke subsidie, hetgeen een hoge er kenning inhoudt. Bij de uitvoeringen van dit koor wordt gestreefd naar eenzelfde en semble van solisten, hetgeen ten goede komt aan een steeds gavere vertolking en een diepere geestelijke beleving, een der voornaamste eisen welke Mizée aan deinterpretatie stelt. Men moge zich daarvan op nieuw gaan overtuigen. BWÉMwl Cor Snelders en zijn vrouw Umé achter de toog van De Ruif. r\E AMERIKAANSE jazzpianist Thelonious Monk is zojuist in Ne derland aangekomen. Vannacht zal hij in het Amsterdamse Con certgebouw optreden. IVE R.K. INSTUIF SASSENHEIM is gaan experimenteren. Voorheen organiseerde zij op zaterdag of zondag dansavonden, maar nu de vrije zaterdag gemeengoed is geworden, wil het bestuur het weekend al dansend openen: Op 31 januari j.l. is de eerste avond gehouden en deze is, zoals voorzitter Piet Zwetsloot ons vertelde, een succes ge worden. Het bestuur werkt er op het moment aan om na de vasten direkt de deuren van het Bruine Paard voor danslustigen te openen. VJET BEFAAMDE KWINTET George Shearing, dat wij de vorige week nog beluisterden in de film „Jazz op een zomerse dag", be staat niet meer. Shearing heeft zijn kwintet om persoonlijke redenen ontbonden en zal voorlopig niet meer in het openbaar musiceren. J EIDEN ZAL VANAVOND gevuld zijn met twistklanken. In de grote zaal van „Den Burcht" treden o.m. Z.Z. en de Maskers op. In „De Kleine Burcht" organiseert Jos Creyghton een dansavond, waarop Roy Bayer en The Diamonds te beluisteren zijn. 'WANDAAG OVER EEN WEEK, zaterdag 22 februari dus, is de Stads- gehoorzaal voor het Nationaal Jeugorkest, dat bestaat uit gevor derde amateurs en vakleerlingen onder de 25 jaar. Medewerking ver leent de pianist Joop Stokkermans uit Lisse. Op het programma staat o.a. het eerste piano-concert van Mendelssohn. De jeugd uit de be drijven en kantoren en de leerlingen van scholen kunnen kaarten aanvragen bij het bureau K. O., leden van jeugdclubs wenden zich tot het bureau van de Leidse Jeugd Actie. Het ziet er thans definitief naar uit dat Nederland aan het begin van het seizoen 19651966 de beschik king zal hebben over een derde kunstijsbaan. Vrijdag is namelijk bij Koninklijk Besluit het voorstel van de Gedeputeerde Staten van Fries land goedgekeurd om een miljoen gulden bij te dragen aan de bouw van een dergelijke baan in Heeren veen. Door de toezegging van dit be drag heeft het stichtingsbestuur de beschikking gekregen over ruim 3 miljoen gulden. Hierin zullen behalve Gedeputeerde Staten bijdragen de gemeente Heerenveen (1 min), de Ne derlandse Sportrederatie (3 ton), ter wijl de gemeente Heerenveen boven dien een lening zal verstrekken van 750.000.—.: Een ingenieursbureau uit Gorredijk heeft inmiddels de opdracht gekregen de plannen bestekklaar te maken. Volgens de plannen wordt de baan met een oppervlakte van 700.000 m2 de grootste van Nederland. Verder is er een rechte 400 meter baan gepro jecteerd voor kortebaanwedstrijden. De kunstijsbaan, die komt te liggen op de terreinen van de Koninklijke IJsvereniging Thialfe krijgt een ac commodatie voor 10.000 bezoekers. Er wordt ook nog een onderzoek ingesteld in hoeverre het gebruik van aardgas mogelijk is bij het leg gen en onderhouden van de ysvioer.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8