Brief uit Cheeta van Pola Negri amuseert de pers Met streepjes de mode in Iets maken voor niets! KJnaer onó c/ezecfd door TIPS VOOR DE ■HUISVROUW „Victoriaans" ondergoed Kleurecht licht Laat Uw kleintje rustig sabbelen „Nooit een zilveren wolk zonder donkere rand" De dagen van de grote sterren van het witte doek zijn definitief voorbij. Dit feit werd ons wel bijzonder duidelijk toen wij Pola Negri dezer dagen toevallig in Londen ontmoetten. Pola Negri werd in de twintiger jaren als het ware verafgood toen zij vamp nummer één van het witte doek was. En hoe vreemd ons dat nu misschien ook in de oren klinkt: Zij werd destijds heel serieus genomen. In de ogen van het publiek bestond er maar weinig verschil tussen de film-Pola en de echte Pola. En Pola Negri slaagde er in die illusie te bestendigen. had over de vrouw, waarop het lied- Joodse vrouw in een Duits soldatenliedje Op het witte doek met ogen als donkere meren en een gezicht, waar achter de een of andere vreselijke tra- gedie scheen schuil te gaan, was zij één en al sahittering. In het ware le ven had zij drie echtgenoten: een graaf een baron en een prins. Eens ver klaarde zij, (lat zg en Rudolph Valen tino een .proefverloving" hadden aan gegaan. Een andere maal beweerde zij, dat Lenin op haar verliefd was. Haar gedramatiseerde verklaringen baarden veei opzien. Bijvoorbeeld toen zg zei (als commentaar op haar on gelukkige huwelijken)„Nooit een zil veren wolk zonder donkere rand", of, over mannen: „Ik kan niet met ze le ven en ik kan niet zonder ze leven!" Haar kleding was geheel in over eenstemming met haar karakter: een mantel van luipaard en leren laar zen waren een favoriet ensemble. Het verhaal van haar succes is het stan daard Hollywood-receptgeboren in Polen, eens winkelmeisje in Berlijn met 'n loontje van zeven gulden per week... Toen de sprekende film kwam kon Pola Negri zich niet meer handha ven. Toch heeft zij gedurende haar gehele verdere leven films gemaakt, al was zij dan ook geen ster meer als vroeger. Enige dagen geleden iyas zg nog in Londen voor de Walt Disney- filir „The moonspinners". Tijdens een persconferentie hierover had zij haar jachtluipaard Cheeta bij zich. De verslaggevers vonden het leuk. In vroeger dagen zouden zg onder de indruk zijn geweest! Lily echt? Enige Duitse kranten hebben kortge leden een belangwekkende discussie ,Lili Marleen" geïnspireerd Het liedje is gebaseerd op een ge dicht van een Duitser, genaamd Hans Leip. Hij schreef het gedicht in de twintiger jaren en hg is dus nu een bejaarde man. Als men hem vraagt, wie de originele Lili was, dan draait hij er om heen. „Er zijn minstens 250 vrouwen, die denken, dat zij Lili zijn", zegt hij. Hij weet echter niet meer wie de echte is. Er is enige reden om te veronder stellen, dat een zekere Lilly Freud Marle de echte Lili is. In de jaren twintig trad zij op als cabaretière m Hamburg; zg en haar echtgenoot wa ren heel bevriend met Hans Leip. Zij herinnert zich, dat zij eens op een zomeravond met Leip in Hamburg wandelde terwijl zij gezellig met hem zicht beschenen, precies zoals in het liedje Hoe dan ook, in Hamburg is men geneigd te geloven, dat het lied je door deze omstandigheden is ge ïnspireerd. Lala Anderson, die Lili Marleen als eerste zong, zegt, dat mevrouw Mar le de echte Lili is en mevrouw Marle legt zich daar bij neer. ,Maar ik ben er niet gelukkig mee' zegt zij. ,.Ik ben er door geschokt. Ik ben er ziek van!" Want „Lili Mar leen" was het populairste lied van de Duitse soldaten tijdens de laatste we reldoorlog. En mevr. Marle is een Jodin, een nicht van de bekende psy- cho-analist Sigmund Freud. Haar moeder kwam in het concentratie kamp van Auschwitz om het leven... Als het dus inderdaad waar is, dat Hans Leip door mevr. Marle geïn ber de Nazi's dus indertijd gemar- spireerd werd tot het schrijven van het eens zo beroemde liedje, dan heb- cheerd op een liedje, waar merkwaar diger wyze een Jodin aanleiding toe heeft gegeven by het scfaryven er van en wij kunnen ons voorstellen, dat mevr. Marle dit allesbehalve prettig Lege plastic-flessen kunnen omgetoverd worden in speel goed. Met een ga renklosje wordt van twee flessen een verrekijker ge maakt en van de andere een pop en De deksels van potjes voor baby- voedsel worden vastgespijkerd aan een roterend blok. in de potjes kunnen spijkers, schroeven sn dergelijke be waard worden. praatte en de straatlantaarns haar ge- vindt! Binnonveringmatrassen behoeven niet zo vaak gekeerd te worden als bijvoorbeeld kapok- of verenmatras sen. Toch verdient het aanbeveling de matrassen af en toe te keren. Bijvoor beeld eens per maand, om te zorgen dat de matrassen gelijkmatig slijten Verse groene groente moet direct na het koken gegeten worden, aange zien deze anders waterig en te gaar gaat smaken. Als uw man wat later thuiskomt, kunt de groente het bes te warm houden in een afg sohaajtje op de stoom van een pan water. Maar nog beter is het de groente schoongemaakt en het water kokend te hebben, zodat u zodra uw man thuiskomt, kimt u beginnen te ko ken. Hij zal liever even wachten dan verkookt voedsel te eten. Heeft u wel eens dat u in elkaar gestapelde glazen niet meer van el kaar kunt krijgen. U kunt het eens proberen door ze in een afwasbak met heet zeepsop onder te dompelen en ze dan voorzichtig met twee han den uit elkaar te trekken. Een andere oplossing is wat dunne olie, naaimachine olie, tussen de gh gieten en deze dan voorzichtig los te draaien. IJscovlekken kunnen het best ver wijderd worden met warm schoon water. Overblijvende vetdeeltjes moe- te met een vetabsorberend middel verwijderd worden. Een vuil geworden matras geeft men nogal eens een schoonmaakbeurt met behulp van het nodige water. Be ter is het echter de matras flink uit te kloppen en daarna te behandelen me ee„ handstofzuiger. Hier volgt een handige manier om wollen mutsen en hoedjes te drogen: Blaas een ballon op in de vereiste grootte en teek de muts of de hoed er omheen. Deze droogt dan in mo del. Bij een gekostumeerd bal, waar bij ik dezer dagen tegenwoordig was, werd de eerste prijs door een schone zwemster gewon nen. Haar kostuum was Victo riaans en bestond uit een vest met lange mouwen en een ge streepte kniebroek van kant wol. Het heeft haar niet de minste moeite gekost dit kos tuum te verkrijgen want in elke lingeriezaak in Londen vindt men tegenwoordig deze 1964-versies naar Victoriaans voorbeeld. Er zijn combinaties in zwart, af gezet met zwart of wit kant maar er zijn ook combinaties in vele tinten rood. Voorts een onnoemelijke voor raad streepjes - zelfs ondergoed met gekleurde bandjes en kleine ruitjes. In deze winter is er nog maar één ding belangrijk: warm blijven! Eén van de manieren, die vele Londense n toepassen om warm te blij ven is, wollen ,,Victoriaans"-onder- goed te dragen. Uit bed komen op deze donke re, kou 'e ochtenden is iets, dat men het liefst zo lang mogelijk uitstelt. Maar de lingeriefabrikanten hebben geprobeerd toch nog een beetje glans te brengen voor deze eerste koude mi nuten van de dag. Zij kwamen met heerlijk warme gewatteerde dusters, doorgestikt met glinsterdraad en met goudband langs zakken en kraag. Bedsokken Rood flanel is beslist niet bestemd voor nachtjaponnen. Hiervoor moet men „brushed"-nylon in rood hebben. Helemaal „in" zijn nachthemden in de traditionele stijl. Doe er wat ru- Ohes aan witte broderie en een bijpas send netje om over de krulspelden heen te trekken en het nachtelijk mo debeeld is compleet. Bedsokken zijn deze winter in Lon den in ere hersteld. De nieuwe soor ten komen als onderdeel van een set (pyama of nachtjapon) en zij hebben dezelfde garnering. Graag zou ik zien, dat man ook voor volwassenen pyama's uit één stuk met „voeten" in de handel bracht. Ik heb kortgeleden zo'n pyama gekocht voor een kleuter. De zolen van de voeten zijn versterkt met een stevig plasticlaagje, zodat ze nit te gauw slijten. Het verbaast me altijd weer te zien hoeveel korte nachtjaponnen - van wintermateriaal wel te verstaan- in deze tijd van het jaar in de win kels zijn uitgestald. Mode-ontwerpers hebben me verzekerd, dat vele vrou- De etalages van de Londense lingeriezaken liggen vól met vro lijke nachtkledingstukken. Links: Nachthemd in ouderwetse stijl in een grappig dessin. Rechts: In ver band met de koude kopen Londen se meisjes veel hemden met mouw tjes en bijpassende kniebroeken. Let op de strookgarnering langs de pijpen wen deze lengte op prijs stellen en dat zij met het oog op de populari teit van de elektrische dekens geen enkel bezwaar hebben tegen het feit, dat de benen onbedekt blijven. Bedjasjes zijn nu ook onderdeel ge worden van een set, nachtjapon of pyama. De tot de taille rMkende jas jes met garnering van lint of kant zijn nu al net zo lang als-mantelpak jasjes. Wat de lingeriefabrikanten betreft, is de winter allang achter de rug. Zij zijn volop met de lente en zomer bezig en laten we dus maar eens zien, wat ze voor ons in petto hebben. Het meest opvallende daarbij is wel de kleurenschakering. Fel citroengeel en abrikoos met marineblauw zullen ons ondergoed een element van verras-, sing moeten geven! Als u graag iets voor niets hebt - i wie heeft dat niet? - ontdek dan de mogelijkheden van de vele dingen, die ongemerkt gratis kunt verkrij gen. Sommige van deze leuke din- ei. brengt u mee van de winkel, an dere bereiken u via andere bronnen. Neem bijvoorbeeld die leuke blauwe plastic-fles, die u gevuld met bleek- water heeft gekocht. Wat doet u er- als deze fles leeg is? Weggooien? Dat zou dom zijn. U kunt namelyk - na gced uitspoelen van de fles uiter aard - speelgoed maken van die lege plestic-flessen. Twee flessen van dezelfde kleur en afmeting, met ronde gfiten in de bo dem en met een leeg garenklosje met elkaar verbonden, maken een speel goedverrekijker. Een fles met een pingpong balletje er op wordt een pop met een blauwe jurk die u kunt garneren met kraaltjes kant of gitten. Schilder voorts een flink oog op een lege fles schroef de dop er stevig en u heeft een speelgoedvis voor in het bad die echt drijft! De mo gelijkheden zijn onbeperkt als u er eenmaal oog voor gekregen heeft. Nuttige ideetjes Een ander ding dat veel gebruiks mogelijkheden heeft is het potje met babyvoedsel. Vooral door het leuke kleine formaat valt hier iets mee te doen. Verf de schroef doppen in eer kleur die bij uw huisinrichting past maak zelf leuke etiketten en gebruik de potjes voor het bewaren van spe cerijen rozijnen, gedroogde peterse lie of monsters eigengemaakte jam De handige knutselaar zal de pot jes ook zeer geschikt vinden voor het bewaren van schroefjes spelden spijkers e.d. Gratis plastic-lepeltjes die men wel eens bij de koffie krijgt, zien er leuk uit maar wat kan men er anders mee doen dan koffie afmeten? Vul ze eens met klei, doe er wat kunstbloemen in en gebruik ze als plaatskaartjes bij een feestje. Bind verschillende lepeltjes aan elkaar en u krijgt een leuk speelgoed, waar baby zich lang mee verpiake- zal. Ook zgn de lepeltjes zeer goed bruik baar als zgn. pannetjes bij een speel goedfornuis. Sommige stomerijen geven bij elk gestoomd kledingstuk een gratis kleer hanger van ijzerdraad. Schilder deze in frisse kleuren en maak er mobiles van voor de kinderkamer of hand doekhangers in de badkamer! Zelfs oude postzegels zijn nuttig en niet alleen voor postzegelverzame laars. Een artistieke vriend van ons lijmt uitgeknipte postzegels op bloc- nootpapier en gebruikt ze als illustra tie bij monogrammen of om van ge woon papier iets bijzonders te maken. Be wij7 .1 dus te over dat iets voor niets altijd te vinden is als men de ogen er voor openhoudt en zgn vin dingrijkheid gebruikt. Niet alleen door zonlicht, ook door kunstlicht verschiet textiel, dat niet speciaal tegen 'icht is geïmpreg neerd. Het verschieten door kunst licht - in winkels, etalages en op kan toor - kan worden beperkt door het gebruik van n nieuw model fluores cerende elektrische licht buis Het glas van de buis wordt bedekt met een zeer dun 'aagje van een stof, die als filter optreedt en geen ultra violette stralen ie grote boosdoe ners op dit gebied doorlaat De nor male fluorescerende buizen bezitten deze eigenschap niet. ïn de Verenig de Staten is de prgs van een 4-vosts buis (ongeveer 1.2 m') rond i 12.50. Zijn duim helpt hem bij probleem Het is volkomen nor maal dat kleine kinde ren duimzuigen. Heel wat normaler bijvoor beeld dan het gerook van ons, volwassenen. Het eerste wat een pasgeboren kind waar schijnlijk leert, is, dat niets dezelfde voldoe ning geeft dan zuigen. Het is het antwoord op alle problemen waar 'n baby mee te maken heeft. De natuur heeft ervoor gezorgd, dat het tot zich nemen van voedsel - hetgeen bete kent zuigen - het vol maakte antwoord is op honger, dorst, eenzaam heid, verveling, vieze luiers en pijntjes. Bij 'n normaal gezond kind, dat een prettig thuis heeft, zal deze behoef te aan troost echter steeds minder worden. Het krijgt andere mo gelijkheden. Het kind ontdekt tot zijn vreugde, dat hij kan kruipen, lopen, kij ken, zingen of gillen. Na zijn allereerste jeugd wordt de belang stelling voor duim of vingers minder en ver dwijnt tenslotte geheel. Totdat dit gelukkige moment is bereikt, is het fout een baby het duimzuigen te verbie den. Zo men dit doet, zal hij een minder pret tige en aangename me thode vinden om zijn gemoed te spuien. Men mag dus niet proberen hem 't duim zuigen af te wennen door bijvoorbeeld mos- WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT terd of zo iets derge lijks op zgn duim te doen. Dit is misschien goefi voor een ernstig geval van nagels bijten maar zelfs hier is in het algemeen sprake van een diepgaande, in fantiele onzekerheid. Men kan het duim zuigen wel tegen gaan dopr de kleine dingen te later doen waardoor 't kind aan zgn duim niet toekomt; geef het bij voorbeeld speelgoed om vast te houden, knuffel hem eens extra en als hij anderhalf jaar oud is, kan men beginnen hem plaatjesboeken te laten bekijken en een voudige, verhaaltjes te vertellen. Wanneer kunnen ou ders zeggen: „We zijn er niet in geslaagd on ze zoon amusement en gezelligheid te geven, want hij duimt nog net zo hard als vroeger" Het antwoord is, dat hij op tweejarige leef tijd weinig belangstel ling voor zijp duim zou moeten tonen, ofschoon het volkomen normaal genoemd mag worden als hirj in ogenblikken van spanning toch nog even sabbelt. Als hij na zijn tweede jaar in deze gewoonte blijft volharden kan men mis schien deskundig advies inwinnen, maar haast is er niet bij. Er zijn zelfs wel gelukkige, ge zonde kinderen die zelfs op de lagere school nog naar hun duim verlan gen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6