m Hillegom nam op grootse wijze afscheid van burgemeester Van Nispen WAPENRAAM IN HAL VAN RAADHUIS Het gedrag van de dieren levert een wereld aan onderzoekingen op ZATERDAG 15 FEBRUARI 1994 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Oude schemerlamp als souvenir Het afscheid van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden als burgemeester van Hillegom is een grootse manifestatie geworden van wederzijdse vriendschap en waardering, van weemoed en vreugde en har telijkheid. Het begon met een buitengewone raadsvergadering om 2 uur* ten raadhuize welke door wethouder W. F. van Dam geopend werd. De zaal was versierd met boeketten rode en gele tulpen op de verschillende tafels en achter de plaats van het burgemeesterlijk echtpaar met een prachtig bloemstuk van gele forsytia en rode tulpen. Wethouder Van Dam, wnd. voorzitter stelde meteen daarna aan de orde een voorstel tot het plaatsen van een gebrandschilderd raam in de hal van het gemeentehuis met het familiewapen van de burgemeester, naast die van diens voorgan gers. Het raam was reeds gereed en zou, nadat de raad het geschenk had aangeboden en de burgemeester er mee akkoord was gegaan, worden ont huld. Tevens stelde hij voor om de schemerlamp welke op het bureau van de burgemeester heeft gestaan gedurende zijn burgemeesterschap en waar aan hij bijzonder gehecht schijnt, hem als geschenk aan te bieden. De raad ging met deze voorstellen akkoord. 27 Jaar hoofd der gemeente Daarna werd er een commissie van ontvangst benoemd bestaande uit de heren J. Versteege, E. Spilker, en de Smeente-secretaris, de heer J. Th. Punt. Nadat deze commissie de burgemeester en zijn echtgenote naar hun plaatsen had geleid nam wethou der Van Dam het woord en richtte zich tot de burgemeester. Hij had de burgemeester bij verschillende ge beurtenissen toegesproken en het was altijd met vreugde. Nu echter is er wel enige weemoed bij. Het is de laatste maal en daarom wat onple zierig, hoe vreugdevol ook de oor zaak van dit alles is en duidelijk wordt, dat wij een buitengewone bur gemeester hebben gehad, 27 jaar lang. Bij de komst in Hillegom heerste hier crisis en daarop volgde al spoedig de oorlog. Daarna waren we er weer „naar" aan toe. Hillegom was zwaar geschonden en toch is het de burge meester gelukt met de beperkte mid delen die er waren van Hillegom weer een mooie gemeente te maken. Ah bleef de woningnood, er kwamen nieuwe woonwijken tot stand. De be langen van Hillegom werden door de burgemeester uitmuntend behartigd. In het bijzonder prees spr. die onpar tijdigheid van de burgemeester en hij bracht hem dank voor alles wat de heer Van Nispen voor Hillegom had gedaan. Daarna bood hij de reeds hierboven genoemd geschenken aan, die door de burgemeester werden aanvaard. NIET AFSCHEPEN Wethouder P. de Boer sloot zich aan bij de woorden van wethouder Van Dam. Hij had evenals wethouder Van Dam, die 17 jaar wethouder is en hjj zelf gedurende 10 jaar lid van het college van b. en w., met vreugde gearbeid, vooral dank zij het voor zitterschap van de burgemeester. Hij had het volste vertrouwen dat hier een waardige opvolger zou komen, men kan Hillegom niet afschepen met een tegenvaller, was zijn mening. Ook hjj prees de tegemoetkomende houding van de burgemeester en zijn strikte onpartijdigheid. Er was wel eens verschil van mening maar het slot was altijd volledige overeenstem ming. HOOFS EN CORRECT De heer J. Versteege, raadsnestor, sprak namens de raad en getuigde dat deze edelman-burgemeester, hoofs en correct de vergaderingen had ge leid. Ook bij verschil van mening en als het wat scherp ging, was de voor zitter steeds weer bereid en in staat om er het goede en juiste uit te voor schijn te brengen. Ofschoon de finan ciële toestand niet rooskleurig was, ontbrak het niet aan goede initiatie ven en bleef Hillegom groeien in ver fraaiing en welstand. De benoeming tot commissaris van de Koningin in Overijssel stemde tot vreugde al is het voor de raad en geheel Hillegom een verlies. Overijssel mag zich ge lukkig prijzen. Als blijk van waarde ring had de raad als aandenken een lederen bureauset aan te bieden. GEEN VERRASSING Voor die gemeente-secretaris, de heer J. Th. M. Punt kwam de be noeming van de burgemeester tot commissaris niet als een verrassing, Er waren reeds eerder verschillen de eervolle betrekkingen aangebo den, maar deze werd geambieerd. Hij achtte het een gelukkige om standigheid dat de burgemeester tot het ambt van commissaris was be noemd onder vigeur van de nieuwe provinciewet van 1962, nu de com missaris der Koningin gepromoveerd is tot provinciaal bestuursorgaan en daardoor mutatis mutandis de even knie werd van de burgemeester in de gemeente. Hij dankte de burgemees ter voor hetgeen hij gedurende de 12 jaar, dat hij naast hem had mogen zitten als zijn „adjudant" van hem had geleerd. NIET GEZOCHT De burgemeester beantwoordde daarna de verschillende sprekers. Wat velen van de aanwezigen hadden ver wacht was onverwacht werkelijkheid geworden. Niet gezocht, was dit ambt hem aangeboden en hij had het niet mogen en ook niet kunnen afwijzen. Het afscheid van het college van de wethouders en de raad valt niet ge makkelijk. In de 27 jaar had hij hier veel meegemaakt en hij dankte al len, zowel ambtelijk als persoonlijk, voor alles. Dankbaar was hij, dat men liet uitkomen dat hij er in geslaagd was onpartijdig en voor iedereen de zelfde wijze van optreden te hebben betracht. Het was hem een genoegen te kunnen zegigen dat hij zich één voelde met Hillegom zoals Hillegom hem als een met hem beschouwde. Dankbaar aanvaardde hij het wapen raam en de lamp. Ook de raad dankte hij voor de wij ze waarop men hem altijd tegemoet was getreden in het bijzonder de secretaris. Met hem was een band gesmeed van zakelijke en persoonlij ke vriendschap. Dankbaar voor de geschenken en de vele vriendelijke woorden besloot de burgemeester met de wens dat Hillegom een goede en voorspoedige toekomst tegemoet zal gaan en dat Gods zegen op Hille gom zou rusten. Nadat een dronk was gewij d op het welzijn van de nieuwbenoemde com missaris der Koningin in Overijssel en op dat van zijn echtgenote die bij het betreden van de raadszaal bloe men waren aangeboden door de jeugdige José Punt werd de zitting gesloten. Receptie in Treslong Jong, J. G. van Wijnen en P. W. de Lange. Nadat wethouder van Dam de bijeenkomst had geopend sprak de gemeente-secretaris de heer J. Th. M. Punt namens het gemeenteperso- neel. Hij wees op de goede verstand houding van de burgemeester met zijn personeel, dat dan ook deze dag ais een nare dag beschouwt en ge neigd zou zijn de vlag halfstok te doen hangen. Spr. herinnerde aan de bezettings tijd toen op de burgemeester alle verantwoordelijkheid drukte en hij had alle respect voor de wijze waarop deze legio moeilijkheden wist op te lossen en velen de uitzending naar het Oosten wist te besparen. Het personeel had zich vaak aan zijn vast beraden en moedig optreden opge trokken. Daarvoor paste grote dank baarheid. Hij prees de enorme werk kracht, het grote organisatie-talent en de praktische kijk op de dingen. Bij alle overvloed van werkzaamhe den bleef hij de evenwichtigheid zel ve. Altijd gelijkmatig van humeur, prettig in de omgang, voor ieder klaar staande en bereid met raad en daad bij te staan. Hij stond te midden van zijn personeel en gaf daarmede ge stalte aan de woorden waarmede zijn proefschrift over de Weg en wet aan vangt: „L'homme est destiné a vivre en sooiété" (De mens is bestemd om in de gemeenschap te leven). Hij stond niet boven de werkgemeen schap, maar er midden in. SCHILDERIJ Het feit dat de burgemeester de bloembollenstreek verlaat, wanneer deze niet op haar mooist is, was voor het personeel aanleiding de kunstschilder Nico C. Berkhout, oud- Hililegommer, opdracht te geven de Bloembollenstreek te schetsen in haar fraaiste tooi. Dit schilderij bood hij* de burgemeester als aandenken aan. Daarna werd nog het woord ge voerd door de adjudant van politie, W. A. Hoekstra namens het korps Rijkspolitie en reservisten, en de heer D. van Dooren namens het korps van de vrijwillige brandweer. Zij onderstreepten hun waardering en hoogachting voor de burgemeester door het aanbieden van diverse ca deaus. Na deze bijeenkomst waren het de genodigden, die de zaal vulden. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, J. Klaasesz, de burgemees- teri uit de kring Bloembollenstreek en de Haarlemmermeer, waarvan burgemeester Van Nispen lid was, de geestelijkheid van de verschillende gezindten in Hillegom, de raadsleden met hun dames, vertegenwoordigers van organisaties en verenigingen en vele anderen kwamen him belang stelling tonen. Namens de collegae spraken de burgemeester van Noordwijk, mr. van Berkel en van Haarlemmermeer, mr. van Willigen. Namens het comité uit de burgerij voerde/ de voorzitter van dit comité notaris J. B. van der Lin den van de Heuvell het woord. Zij hadden allen woorden van waarde ring en onderstreepten ddt met het aanbieden van cadeaus, waaronder een zilveren schaal namens de bur-1 gerij. Voor de geestelijkheid sprak pas toor M. J. van Rijn van de St. Joseph- parochie. GEEN PRECEDENT De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz wens te geen precedent te scheppen met dit afscheid van een burgemeester. Hij wenste slechts een welkom te richten tot een nieuwe collega in het ambt van Commissaris der Ko ningin. Dit ambt is geen sémcure, zoals men schijnt te denken. Alleen' al het feit, dat de Commissaris der Koningin de gemeenten in zijn pro vincie binnen de vier jaar moet be zoeken, vraagt al veel tijd. Hij wens te de nieuwe commissaris een vrucht bare ambtsvervulling. Namens het intergemeentelijke electriciteitsbedrijf HLS werd de bur gemeester in' de werkkamer van zijn ambtswoning in Zwolle een lichtpunt aangeboden. LAATSTE WOORD Het laatste woord was aan de scheidende burgemeester. Hij dank te allen voor hun goede woorden en wensen, mede namens zijn echtge note. De commissaris der Koningin van Zuid-Holland meende hij de be langen van Hillegom nog één keer te mogen aanbevelen. Wat de burge rij van Hillegom hem bij zijn jubilea had aangeboden was al buitenge woon, dat zij nu weer met cadeaus kwam was „zoveel te veel", dat hij er geen woorden voor had. Hij zou Hillegom niet vergeten en wenste Hillegom en zijn burgerij alle goeds toe, geluk en voorspoed. „D^t Gods zegen op allen moge rusten". Daarna was er nog een receptie voor de Hillegomse bevolking. Ook daarvan werd volop gebruik gemaakt en werden vele goede wensen met geschenken aangevuld. Het was een groots en dankbaar afscheid, dat Hil legom van zijn burgemeester, die ge durende meer dan een kwart eeuw in hun midden was, heeft genomen. PREKEN DOOR LEKEN In de parochiekerk van de H. Jo seph te Hillegom zullen vastenpre- ken door leken worden gehouden, nl. door Jos. de Boer en Gabriël Smit, beiden eminente sprekers, bei den bekend om hun kennis en erva ring, beiden een voorbeeld als ka tholiek in hun wereld. Het program: 16 febr. en 23 febr.: Dr. Jos. de Boer, inspecteur Gymna siaal Onderwijs: Het gezin in de branding. Open of gesloten gezin. De moeilijk heden van het katholiek gezin. Con servatieve ouders en moderne jeugd. Zondag 1 en 8 maart. Gabriël Smit, De katholiek in de wereld van 1964. Vernieuwing van de Kerk en conser vatieve christenen. Zondag 15 en 22 maart. Alleen door het lijden van Christus kunnen wij ons leven begrijpen, kunnen wij de angst en de eenzaamheid over winnen, kunnen wij onze daadkracht houden in de chaos van de wereld. HILLEGOM Geslaagd Aan de Stichting Kli nisch Hoger onderwijs te Roterdam is geslaagd voor het examen semi- arts de heer A. J. Lanting. LISSE Fotoclub „Bollenstreek" De amateurfotografen uit de bollen streek hebben een bijzonder mooie avond gehad in de filmzaal van het Lab. voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Het bestuur was zo gelukkig om beslag te leggen op de heer F. Stoopman uit Den Haag, die sprak over het onderwerp „Fout en goed". Spr. had zijn lezing geheel afge stemd op de practijk en kreeg daar door de volle belangstelling en aan dacht van zijn gehoor. Promotie prof. dr. J. J. A. van Iersel Irene heeft vrijdagochtend onverwacht haar twee aanstaande schoonzusters, de 28-Jarige prinses Cecile de Bourbon Parma (midden) en de 35-jarige Marie Frangoise (rechts), die gehuwd is met de prins wan Lpbkowks, van Schiphol. Na aankomst vertrokken de prinsewen naar Soestdijk. Het vervolg van ddt afscheid had plaats in restaurant Treslong. Daar waren bijeengekomen de ambtena ren en werknemers van de gemeen te, de leden van de rijkspolitie post Hillegom, met de vrijwillige brand weer en een aantal leden van de BB. De burgemeester en zijn echtgenote werden afgehaald door een commis sie, bestaande uit de heren Chr. de Meer dan honderd vaste medewer kers heeft thans het zoölogisch labo ratorium te Leiden aan de Kaiser- straat en overzijde Witte Singel. Bij zo'n groot bedrijf zijn samenspel en goede menselijke kontakten een eer ste vereiste. Dit zei prof. dr. J. J. A. van Iersel gistermiddag in het Groot Auditorium van de Leidse universi teit in zijn intree-rede als hoogleraar in de experimentele dierkunde aan de Leidse universiteit. Er waren in het Groot Auditorium waar deze rede werd uitgesproken veel belangstel lenden. Prof. Van Iersel, die vooral bekendheid heeft gekregen op etholo gisch terrein, de gedragsleer der die ren, gaf in zijn rede een interessant overzicht van dit studiegebied. Het intrigeert de mens te weten, aldus spr., wat bijv. de betekenis is van de rode buik en borst, die het mannetje van de stekelbaars in het voorjaar krijgt, of waarom twee mannetjes in een gevecht gewikkeld plotseling beiden op de kop gaan staan, zodanig, dat het rood goed zichtbaar is voor de tegenstander. Hij vraagt zich af wat de functie is van de oranjekleurige veer, zo groot als een handpalm in de vleu gel van het mannetje van de manda rijneend, of van de lange, het vlie gen bepaald hinderende met schijn- ogen rijkelijk bestrooide pauwestaart. Of de gekleurde achterdelen van de Mandril, die volgens P. G. Wode- house zijn „klubkleuren aan de ver keerde kant draagt". Zulk een grapje raakt onbewust de waarheid. Hebben klubkleuren niet een signaalfunctie voor de leden van een zelfde groe pering? EIEREN ROLLEN Prof. Van Iersel beschrijft ver schillende onderzoekingen naar de eigenschappen van objecten, die een bepaald dier tot reactie verleiden. Zo heeft men in een serie van 60.09 proeven vastgesteld, dat de z.g. eirol- actie, waarmee een broedende zil vermeeuw een weggerold ei weer te rugrolt in het nest, wordt opgewekt door de eikleur, de grootte van het ei (hoe groter hoe mooier) en speciaal door de gespikkeldheid van het ei- oppervlak. De yorm van het ei is nauwelijks van betekenis voor de eirolreactie, een cylinder wordt even vlot gerold als een normaal gevormd model. MECHANISME Spr. ging vervolgens na langs wel ke schematische wegen de reacties ontstaan. Het is beter in dit verband, aldus prof. Van Iersel de neutrale term mechanisme te gebruiken in plaats van het teveel suggererende woord „schema" en termen als „sleu telprikkels" te vermijden. Er is niet altijd sprake van een sleutel, die in het slot van een reeks reacties bij het dier past. ROOFVOGELS Proeven werden ook gedaan met overzeilende modellen van roofvo gels en de reactie daarop van jonge kalkoenen. Zij schrikken echter ook van langzaam overvliegende heli copters en luchtschepen, omdat die nu eenmaal minder frequent voorko men dan vliegtuigen, waaraan de kal koenen wel gewend raken. Een in een broedmachine geboren kuiken volgt elk langzaam bewegend object. Ook de zang van vogels le vert duizend en een vraagstukken op. Prof. Van Iersel en mevrouw Van Iersel worden gefeliciteerd door prof. dr. F. L. R. Sassen. Een jonge vink studeert zijn melodie voor de volgende lente in aan de zang van zijn vader of buurmannetjes. In het uiteindelijke repertoire van de jonge vink kunnen zonder moeite verschillende versies worden onder kend, die overeenkomen met de eigenaardigheden in zang van erva ren buren. Experimenteel kan men hetzelfde bereiken met behulp van een z.g. zangtutor, een zang die van af de band wordt voorgespeeld. Daarmee kan men ook de grens van het imitatievermogen van de vink bepalen. Dit vermogen is bij de vink niet groot, in tegenstelling tot vele andere soorten vogels. Er wordt slechts geleerd van melodieën die niet teveel afwijken van het aangeboren stramien. Er ontstaan duidelijk dia lecten in verschillende vinken-vol- ken, maar toch zou men na een proef met isolering van jonge vinken ook mogen aannemen, dat er elementen in de zang aangeboren zijn. COMMUNICATIE Prof. Van Iersel behandelde ln het kort ook nog het vraagstuk van de ontwikkeling in de communicatie tus sen dieren van een soort. Het onder zoek van de ontwikkeling der signa len, inzonderheid de vraag of deze ontwikkeling begrijpelijk is, komt pas sinds kort op gang. Gefundeerde uitspraken hierover zijn alleen moge lijk als naast de studie van de func ties van het signaal zelf, gedetailleer de studies worden verricht van alle functionele systemen, die een orga nisme bezit en van de interacties tussen deze stemmen. Een drukbe zochte receptie volgde op deze inau gurale rede.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3