UIT SAMENWERKING VAN KVP EN PvdA WERD IN LEIDEN IETS GOEDS GEBOREN raÖL- BÉÉ JEUGDPARLEMENT ZET JONGEREN AAN HET DENKEN Het zou struisvogelpolitiek zijn als de jeugd zich niet met politiek bemoeide JONGE NOORDWIJKER VERZAMELT DINGEN UIT DE OERTIJD VAN DE „VELOCIPèDE" CAO-Metaal weer m 't geding .TERDAG 15 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 -'";:e Het begon allemaal in oktober van het vorige jaar. Boudewijn Ot- tevanger, 23 jaar oud en student in de rechten, was zojuist als af gevaardigde van de jongeren in het Leidse K.V.P.-bestuur gekozen „Afgevaardigde" is eigenlijk een te groot woord, want de Jonge- ren-K.V.P., hoewel nooit officieel ter ziele gegaan, leidde sinds jaren een bloedeloos leven en Boudewijns eerste opdracht was dan ook de jongeren-aktiviteiten weer krachtig ter hand te gaan nemen. Dat gelukte hem wonderwel. Binnen een maand kon hij het bestuur reeds een lijst van een 15-tal jongeren overleggen, die zich vol over gave in de politiek wilden begeven, terwijl inmiddels een tweede groep is gevormd en de oprichting van een derde en een vierde in voorbereiding is. Toen dan ook Nico Booy, voorzitter van de P.v.d.A.-jeugd, zich tot her-oprichting van het eveneens reeds lang ter ziele gegane jeugdparlement tot een andere K.V.P.'er, Jan van der Kamp, wendde, kon uit de samenwerking tussen de P.v.d.A. en herleefde K.V.P. de basis worden gelegd voor een nieuwe, verschil lende politieke stromingen omvattende discussiegroep. fracties, die voor alle partijen uit een gelijk aantal vertegenwoordi gers zouden bestaan. De eerste avond was dat aantal 4. Maar liefst niet te diep Anderen groepen werden aange zocht en in januari van dit jaar kwam men dan ook tot 'n officieuze oprichting van het Leidse Jeugdpar lement. Daarmee waren de moeilijk heden nog lang niet opgelost. Een der eerste problemen was het ont breken in vele partijen van een ei gen jeugdafdeling. Het kontakt met deze partijen moet dus op moeizame wijze via individuele leden tot stand worden gebracht. Dit slaagde slechts ten dele, A.R. en C.H.U. zegden on middellijk hun medewerking toe, bij de VVD liet de kontakt-persoon het echter op het beslissende moment afweten. Het gemeente-bestuur, van de plannen op de hoogte gebracht, zegde zijn medewerking toe en stel de een zaal, hoewel niet de gemeen telijke vergaderzaal, ten stadhuize beschikbaar. Over de vorm waarin het LPJ zou optreden is lang gedis cussieerd. Het bestuur [Nic. Booy (P.v.d.A.), voorzitter, Jan van der Kamp (KVP), vice-voorzitter, Ton Kohlbeck (KVP), secretaris en Gijs- bert Dompeling (AR), penningmees ter] werd het tenslotte eens over De heer Z. Bruins Slot, burgemeester van Alphen aan den Rijn, viert Van daag zijn zilveren ambtsjubileum. Vanmorgen is daartoe in de raadszaal een bijzondere bijeenkomst gehouden, waar de leden van de raad met hnn dames, alsook het voltallige secretariepersoneel aanwezig waren. Na mens de raad werd de jubilaris diens door de Nieuwkoopse kunstschilder H. Rol geschilderd portret aangeboden. Dit geschenk, waarvan wij hierbij een reproductie geven, werd door de burgemeester op hoge prijs gesteld. Foto: Inleider B. E. A. Ottevanger en parlementsleden De la Rie (CH), Dompeling (AR) Dronkert (AR) en Aarts (KVP) viel de keuze op een vrij neutraal onderwerp, dat evenwel voldoende komplekse kanten bezit om een avondvullend debat mogelijk te ma ken: de landbouw, nationaal en in ternationaal bezien. Slaapverwekkend Zo was dan alles geregeld,' middel bare scholen werden in kennis ge steld, de pers ingelicht en de frac ties doken ter voorbereiding onder in de stapels documentatie-materiaal, die het landbouwprobleem heeft op geleverd. Toch werd de met veel spanning tegemoet geziene openingszitting slechts een half sukses. Niet alleen omdat de WD ontbrak (daarvoor in de plaats verscheen een voltallige CPN-fractie, die in de discussie een geduchte aanwinst bleek), maar ook omdat de keuze van het onderwerp niet gelukkig bleek en te technisch om een levendig en principieel debat te kunnen opleveren. Vooral voor de pauze worstelden de fracties en de inleiders met ellenlange lijsten van cijfers van im- en exportprodukten, de slaapverwekkende percentages, waarachter de eigen mening, waarom het tenslotte ging, vaak duister bleef. De fracties verdronken in zeeën van documentatie-materiaal, waaraan zij zich niet dan met grote moeite kon den ontworstelen. Bijna echt Tekenend was de waarschuwing, die de voorzitter Nico Booy aan een der sprekers moest richten, dat hij zo technisch was dat de bijeenkomst op een echte parlementszitting ging lijken wat ten koste van alles ver meden dient te worden! Na de pauze, toen de moties los kwamen ging het echter beter. Toen kwamen de debatten pas goed op gang en werden scheidslijnen tussen de frakties eerst duidelijk afgeba kend. Toen ook bleek voor het eerst de mogelijkheid voor verrassingen. Want het is toch alleen onder jon geren mogelijk dat, zoals in twee achtereenvolgende moties getoond werd, de CPN een broederlijke coa litie vormden met de Anti-Revolu tionairen. De meningsverschillen aanvankelijk ietwat aarzelend aan getipt werden in den brede uitge meten, zonder dat men weigerde naar de stem van de ander te luiste ren. Het Leids Jeugdparlement is ge start. Een beetje onwennig, een tikje stroef. Maar met zekerheid, dat het initiatief zinrijk is geweest, dat prin cipiële zaken (pacifisme, Oost-West verhoudingen, het nut van de con fessionele partij, en noem maar op) aan de orde moeten worden gesteld. Want het zal niet meer zo lang du ren of deze jongeren zullen degenen zijn die zelf de beslissingen moeten nemen. Hopelijk zal het LJP hen een goedé training hiertoe zijn. Gemeentesekretaris dr. J. v.d. Poel: Uitbreiding debatten Daarnaast werd echter nadrukke lijk vastgesteld dat iedere jongere, die belangstelling heeft, aanwezig kan zijn en de mogelijkheid krijgt om aan de debatten deel te nemen. Het politieke levensbeginsel van 't LJP is immers, dat alle jongeren die belangstelling hebben voor de politiek, kunnen meedoen, ook al hebben ze nog geen politieke keus gedaan. En het LJP hoopt dan ook in de toekomst een bijdrage te kun nen leveren aan de politieke besluit vorming van de jeugd. Een wellicht wat pretentieus, maar krachtens haar aard en onètaan noodzakelijk doel. Ook de vaststelling van het eer ste onderwerp was een moeilijke zaak. Op de lijst van voorkeur-on derwerpen ontbraken de hangijzers niet, maar er werd gevreesd, dat wanneer deze reeds op de eerste debatavond uit het vuur werden ge haald, er organisatorisch gezien een extra belasting bij zou komen. Dus twee- en en meerwielers Naar aanleiding van de heroprich ting van het Leidse Jeugdparlement hebben wij de in juli jL in functie getreden secretaris van de gemeente Leiden, dr. J. v. d. Poel, naar zijn mening gevraagd over een jeugdpar lement en in bredere zin over het vraagstuk jeugd en politiek. Dr. v. d. Poel ziet een jeugdpar lement als een soort oefenschool, waar jongeren de gelegenheid krij gen politieke gedachten te ontwik kelen en te formuleren en kennis te nemen van de inzichten van an deren. Dit kan ook in eigen (poli tieke) kring, maar daar gaat men uit van veelal gelijkluidende begin selen en doelstellingen. In het par lement echter kan de jeugd 't stand punt van anderen leren waarderen en ook de betrekkelijkheid leren in zien van het eigen standpunt; tevens zal men leren de eigen standpunten te motiveren. Zo gezien biedt het jeugdparlement een goede gelegen heid om tot politieke bewustwording en volwassenheid te geraken. Politiek is de kunst van het be reikbare. Men zal leren zonodig wa ter bij de wijn te doen. Als men b.v. een voorstel indient, dat niet voor volle honderd procent haalbaar is, zal men met minder genoegen moe ten kunnen nemen. Noodzakelijker wijs wordt het dan een afwegen van belangen. Voor jeugdigen stemge rechtigden is het van groot belang, dat men dit tijdig leert inzien. Toch invloed Wij hebben de gemeentesecretaris gevraagd of het op zich genomen toch niet een merkwaardige situatie is dat een groep jongeren (sinds kort zijn de meesten stemgerechtigd geworden) van gedachten wisselen over belangrijke problemen, conclu sies trekken, moties aannemen e.d. zonder dat dit van enige invloed is op welke gang van zaken dan ook. De secretaris verwijst naar de in terne organisatie van sommige poli tieke partijen, met name de z'gn. gespreksgroepen of werkgroepen, welke conclusies en voorstellen door geven aan hoofdbesturen. De heer Van der Poel echter zou zich kun nen voorstellen, dat het jeugdparle ment zich af en toe ook bezig zou houden met zaken, die de Leidse po litiek raken, en dat het gemeentebe stuur van Leiden geïnteresseerd zou zijn te weten tot welke conclusies het jeugdparlement zou komen. Er zijn zaken waar men zich zeker een mening over kan vormen. Onlangs is b.v. in de raad behandeld wie de kosten zal moeten dragen, als de spanning van lichtnet van 125V naar 220V wordt omgeschakeld. Ook zou een behandeling van Leidse sane- rings- en uitbreidingsplannen wel licht interessant kunnen zijn voor het jeugdparlement. Botsing der meningen In het jeugdparlement zijn de po litieke groeperingen niet naar ver houding vertegenwoordigd; elke fractie kent 4 leden. Is dat niet een irreële situatie. Dr. v. d. Poel vindt dit geen groot bezwaar, indien de jongeren in het parlement de argu menten laten wegen en niet het aan tal stemmen. In het jeugdparlement gaat het immers meer „om de bot sing der meningen" dan om een fei telijke politieke beïnvloeding van 't maatschappelijk leven. Gevraagd naar zijn opvattingen meer in het algemeen over jeugd en politiek gaf de gemeentesecretaris van Leiden als zijn mening, dat het van belang is voor de jeugd zich met politieke vraagstukken bezig te hou den. Daarin kan een bewustwording schuilen van jezelf in verhouding tot de ander. Het bewustzijn, dat men niet als eenling leeft, maar het (in de toekomst) samen met anderen zal moeten runnen, dat bepaalde vraagstukken het algemeen welzijn raken. Volwassenheid brengt mee 'n oordeel over politieke vraagstuk ken en men kan o.a. op deze manier van zichzelf (althans dat is de ide aalsituatie) een volgroeid mens te maken met een zo breed mogelijke belangstelling. Voor de jeugd is de politiek bovendien nog van groot belang, omdat, zo meent de secreta ris, de politiek zich ook met de jeugd bemoeit. En het zou derhalve struis vogelpolitiek zijn als de jeugd zich niet voor politek zou interesseren. In de jongste grondwetswijziging ('t verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar) wordt de jeugd een kans geboden, die een oriëntatie op politiek gebied wenselijk zo niet vereist maakt. VERTEGENWOORDIGER VATICAAN BIJ EUROPESE GEMEENSCHAPPEN Nederland niet tegen Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat indien een' verzoek zal worden gedaan door het Vaticaan om een diplomatieke vertegenwoor diger bij de Europese gemeenschap pen aan te stellen, Nederland daar tegen niet gekant zou zijn. Als straks de deuren van de RAI in Amsterdam opengaan voor de grote rijwielen- en bromfietsententoonstelling, zal men ook een stand kunnen zien van een Noordwijker: van Wil Koomen. Hij exposeert geen super- de-luxe-fiets of een snelle brommer, maar enkele rijwielen uit de oertijd van de fiets. Wil Koomen is enkele jaren geleden begonnen met het ver zamelen van heel oude fietsen en hij werd er volkomen door „begeesterd". Hij bezit thans zeer zeldzame exemplaren, die hij tijdelijk heeft opgesla gen in een pand aan de Schoollaan in Bennebroek. Van het een kwam het ander. En in zijn rariteitenkabinet kan men naast wonderlijke vehi kels thans ook antieke petroleumlampen vinden die aan het eind van de vorige eeuw hun warme schijnsel door de kamers wierpen, een stokoude pathéfoon met een hoorn van hier tot ginder (maar die tot onze verbazing nog best speelt) en verschillende andere snuisterijen uit lang vervlogen tijden. Verder heeft de Noordwijker ook AllfI„ *wpp pn tal van fietslampen, olie- kaars- en V/UUC ItVCC" CII carbidlantaarns. Om die weer bruik baar te maken komen soms heel wat kijken, maar hij heeft de assistentie van een vriend, Fred Duivenvoorde uit Voorhout, die even enthousiast Als men over heel oude fietsen als de Noordwijker. spreekt, denkt men vaak direct aan het type met een heel hoog voorwiel KINDERWAGEN UIT 1900 en een piepend klein achterwieltje. Van het een kwam het ander. En Het merkwaardige is, dat deze fiet- toen Wil Koomen een poosje geleden sen zeker niet zeldzaam zijn. Inte- de kans kreeg een kinderwagen uit gendeeL De Noordwijker heeft ze 1900 of daaromtrent te kopen, liet niet eens in zijn collecte opgeno- hij die kans nipt, glippen. Het koddi- men. De Michaux uit 1895 is veel ge geval staat vlak naast een motor- dunner gezaaid. Het exemplaar, dat fiets, een onverwoestbare Harley Da- de Noordwijker in zijn bezit heeft vidson uit 1922 en dan heeft de is opmerkelijk gaaf. Zelfs de origine- Noordwijker ook nog de beschikking le lak is nog prima. Michaux was over een oude auto: een Austin 1930. een Parijzenaar, die de pedalen uit- Wil Koomen gaat. helemaal op in vond. Aan de Michaux, die in Benne- zijn hobby. Een liefhebberij waar broek te zien is, zitten de originele veel tijd en geld in gaat zitten pedalen nog - van zwaar, geel koper. Zo wist hij op een goede dag dat er De fieten die men toen maakte, wa- in Middelburg op oude Michaux te ren onverslijtbaar. Men laat U een koop was. Op een vrije zaterdag heel merkwaardige vierwieler zien - reed hij er heen. De eigenaar was een Rudge uit het begin van deze niet thuis. Die was de stad uit. De eeuw - die door drie personen voort- volgende week ging hij er weer heen. bewogen moet worden. Alles is nog Toen veranderde de fiets van eige- klokgaaf. Niet alleen, aan de bui- naar. „Soms heb je wel een geluk bij tenkant, maar ook het mechanisme, een handelaar-in-ongeregeld, maar Verder heeft Koomen nog een drie- die gevallen zijn zeldzaam. Het is wieier op de kop getikt - een Hum- zoeken en speuren en soms gaan er ber, die zeker zestig jaar oud is - weken voorbij, voor je iets op de en men is druk bezig deze toonbaar kop kan tikken dat je aanstaat, te maken. Zijn vrije tijd - hij is drag- Maar, zo zegt hij, „ik vind het reuze linemachinist - offert hij op aan het fascinerend en als ik het allemaal poetsen, schuren, schroeven, in- en vroeger had geweten, dan was ik ja ren geleden al met verzamelen be gonnen." Uit alles blijkt: de Noordwijker heeft pas een begin gemaakt en waar het eind is, zal hij straks wel zien Bij de foto: Wil Koomen op een Michaux uit 1895, een van de fietsen uit de oertijd van het rijwiel, die de Noordwijker in zijn bezit heeft. On ze fotograaf knipte Koomen in Hil- legom toen hij een tochtje door de bollenstreek maakte. uit elkaar halen. Burgemeester: De her-oprichting van het Jeugdparlement wil ik graag van een enkel persoonlijk woord vergezeld doen gaan. De betekenis van een Jeugd parlement als spreekbuis van jongeren van onderscheiden politieke richting, moet naar mijn mening hoog worden aangeslagen. Het dwingt de jongeren tot verdieping van hun politieke inzichten, het bevordert in sterke mate de burgerzin. Als gemeentebestuuder juich ik de her-geboorte van het Leidse Jeugdparlement van harte toe. Veel succes! De Burgemeester van Leiden Jhr. mr. F. H. v. Kinschot. In dé metaalindustrie zijn moeilijk heden ontstaan over de mogelijkhe den per onderneming naar boven af te wijken van de geldende cao-lonen. De vakbonden beschuldigen de on dernemersorganisaties in de metaal nijverheid ervan, dat zij belemmerin gen in de weg leggen om deze mo gelijkheden te benutten. In een brief hebben zij zich tot de Federatie voor de Metaal- en Elek trotechnische Industrie gewend, waarin zij stellen, dat Fokker's Vlieg tuigfabrieken bereid zijn deze onder nemingsgewijze loondifferentiatie toe te passen, maar dat deze onderne ming daarvoor geen toestemming krijgt van de werkgeversorganisatie. HAAGSE TRAM DUURDER? De directie van de Haagse tram zal de minister van Economische Za ken toestemming vragen de enkele ritprijs te verhogen van 35 cent tot 45 cent. De acht-rittenkaarten zullen worden verhoogd van 2,- tot 2.50 (in de tram). Bij voorverkoopadres sen kost een acht-rittenkaart een kwartje minder. Afgeschaft zullen worden de vier- rittenkaarten en andere kaartjes, zo als kinderkaartjes. Twee kinderen kunnen op één „knip" reizen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11