DE LEIDSE RAAD BEHARTIGDE IN 1830 DE ZAAK VAN DE PEUERAAR Alle gekheid op een stokje GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN „Daily Herald" wordt „The Sun" Wetsontwerp op burgerrechten won eerste ronde Wilt l) iets weten? Somalië roept Veiligheidsraad te hulp Geen strijd meer tegen de Koerden Mater Amabilisschool vierde het carnaval Haarlemse keuring bracht voortreffelijke darwinhebryden DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Peuren en slopen in de Camera Obscura Haarlemmermeer niet droogmalen ze dierbare gemeente zich in de vo rige eeuw niet bezig gehouden met het slopen van toen waardeloos ge achte bouwwerken, iets waarom wij onze voorouders maar al te graag allerlei lelijke dingen naar het hoofd slingeren. Met grote voortvarendheid ging men toen te werk. Met zo'n grote voortvarendheid, dat de hui- oord als enige agendapunt op iedere dige gemeenteraad daar misschien vergadering lijkt mij wel wat al te wel een klein voorbeeldje aan zou kras, vooral als ik hierbij bedenk, kunnen nemen. Er zijn nog krotten dat „recreatie" in de vorige eeuw genoeg, en laat onze nakomelingen nog bepaald geen „nationaal belang" maar schelden! ONZE GROTE vaderlander Nicolaas werd geacht. Hoe intensief heeft on- OLIVIER Beets was een virtuoos in wat wij met een modern woord .sight-seeing' plegen te noemen. In zijn Camera Obscura heeft hij behalve de families Kegge en Stastok ook enkele echte volkstypes in korte schetsjes aan een literaire beschouwing onderworpen Hij doet dit op enigszins romantische, lichtelijk idealiserende wijze, maar zijn Hollandse nuchterheid geeft aan zijn visie juist dat vleugje amusante realisme mee, dat zijn werk zo aan nemelijk en genietbaar maakt. Toch is zijn visie vrij oppervlak kig. Nergens gaat hij diep in op de eigenschappen van een aan zijn be schouwing onderworpen type, die dat type juist tot een „type" maken. Men neme „De Leidse peuëraar", niet zijn beste, maar voor mij-als-Leidenaar toch de meest interessante schets. De Leidse peuëraar is volgens Hilde- brand een hoogst belangwekkend wezen, alleen al om zijn alles-ver terende hartstocht voor het nu in onbruik geraakte peuren, die hem blijkbaar doet vergeten, dat hij van een hartstocht als deze alléén niet leven kan. Maar dat is een trekje, de romantiek eigen. ALS WIJ Hildebrand moeten gelo ven, bestond Leiden in de vorige eeuw louter uit ietwat pummelige peuëraars en zeer plat pratende echt genotes. Zelfs de gemeenteraad hield zich intensief bezig met het peuren, zij het op een enigszins verhevener niveau. De raad behartigde met een vuur, een betere zaak waardig de belangen van de Leidse peuëraars, hetgeen blijkt uit de mededeling, dat de raad zich met hand en tand ver zette tegen de droogmaking van de Haarlemmermeer, een in die tijd om zijn visrijkdom beroemd water, op een groot gedeelte waarvan Leiden visrechten bezat en, ten behoeve van zijn ingezetenen, niet wenste prijs te geven. Romantisch, ongetwijfeld. Maar ik moet protest aantekenen te gen Hildebrands ideeën over de werk zaamheden van de Leidse gemeente- Een korporaal van de Engelse verbindingsdienst in het kamp te Catterick, de 40-jarige Westindiër Lascelles Williams, heeft 175 pond sterling betaald om van verdere militaire dienst vrijgesteld te zijn. Hij wil beroepsgokker worden. Williams heeft een systeem uit gedacht waarmee hij bij de paardrennen in vier maanden tijd een kapitaal van 1.126 pond sterling vergaard heeft. Hij begon met 50 pond. „Dat is de merkwaardigste reden voor ontslagaanvrage die ik ooit heb gehoord", aldus de bevelvoerende officier. De 24-jarige huisschilder Gabriele Reggiani heeft in Modena Italië, het „wereldrecord wakkerblijven' verbeterd. Hij sliep in 276 uur niet. Dat was vier uur langer dan de oude recordhouder Giulio Fan- toni, ook een huisschilder. Wat nog niet wil zeggen, dat alleen huis schilders slapeloze nachten kunnen hebben. Dieven hebben in de Zweedse plaats Vaelcseraas de gehele vlees- en bananenvoorraad van een winkel gebruikt om het lawaai te dempen van de ontploffing waarmee zij de brandkast van dit bedrijf „kraakten". De inbrekers vertrokken met de inhoud van de brand kast, vierduizend kronen. Volgens de politie lieten zij een „vreselijke rommel" achter. In de Argentijnse plaats Olavarria in de provincie Buenos Aires zijn een „fakir" en een vrouw met wie hij samenwoonde aange houden, omdat zij de zesjarige dochter van de vrouw hadden ge dwongen, op glasscherven te gaan liggen als onderdeel van hun occul te activiteit. Het bestuur van het Britse verbond van vakverenigingen (Tuc) heeft de onlangs gesloten overeenkomst goed gekeurd voor de verkoop van de aan delen voor 75.000 pond sterling van de Tuc in het Londense dagblad „Dadly Herald". De Daily Herald, die meer dan 40 jaar het orgaan van de Britse socia listische partij is geweest, zal nu het uitsluitende eigendom worden van de „International Publishing co.", die reeds eigenaar is van de „Daily Mirror", de zondagsbladen „Sunday Mirror" en „People" en nog onge veer 350 publikaties. In het najaar zaal de Daily Herald omgedoopt worden in „The Sun", die een linkse oriëntatie zal behou den maar niet noodzakelijk de op vattingen van de Labourpartij zal weergeven. - Vertrokken personen in de week yest 53, Voorburg, Ln van Oosten- raad. Ik neem direct aan. dat de raad van 30 ,anfabr 1%4 c j Does burg 30. A. Hagedoorn, Bernhardka- in die tijd niet blaakte van arbeids- en j, Huizinga 1, Warmind, He- de 17a:,R'dan;; K. Door- lust, maar dat neemt met weg, dat renweg 26 A. BaWon en fam., Koom- man- M- G. Vree, Oude Singel 224. ik toch wel enige zin voor variatie- burgeriaan 19, A'dam, Osdorplaan gen Haag, Beeklaan 439. L. M. G bij de edelachtbare heren mag ver- 140 iy D J C van der Eist en fam PollmannHaanappel. Groenhoven- onderstellen; verzet tegen een plan Tib Siegenbeêkstr 27 Zandvoort' straat 13. Waalwijk, Grotestr. 203. C. tot vernietiging van een recreatie- Brederodestr. 26a. J. vai der Meersch' M van Gemeren, Witte Singel 53, en fam., Boommarict 20, België. K. Alphen a. d. Rijn, v Genderenstr. 11 Alaï en fam., v. Vollenhovenplein 97 Delft, v. Adrichemweg 365. L. J. Ver hoeven en fam., J. P. Coenhof 44, C. J. van den HoekBiesheuvel en fam., Hoflaan 207. Koudekerk a. d. Rijn, Dr. Vlaanderenlaan 15. B. Fis- Engelen, Scheidingstr. 19. J. Pranger scher en fa™-. W. Beckmanstr. 24, en fam., Boerhaavelaan 11, Monster, ^en Haag, R. Visscherstr. 259. Doktersassistente - Ik ben 16 jaar Kerkplein 26, E. Joziasse-lvan Kla- en zou graag inde avonduren willen veren Javastr 2, Waddinxveen. J. studeren voor doktersassistente. Hoe w Frisoweg 37 R. H. Lauwaars P. Gevestigde personen in de week lang duurt meestal zon cursus, en Paaltjenspad 8, R'dam, Statensingel van 30 jan7 febr. 1964 J. P. M. welke zoudt u mij daarvoor aanra- 55C, a. Joziasse, Hoflaan 34, Wad- Wagenaar en fam., arts, Stationspl. den. vraagt mej. C.V. dinxveen, J. W. Frisoweg 37. E. T. 28. W. Visser en fam., hoofdopzichter, Antwoord: Stelt u zich voor uit- Neuteboom, Witte Rozenstr. 21, Ede, Stationsplein 52. C. Muller en fam., voerige en volledige mformatie eens GldEdeseweg 118. J. M. Cloaassen ass. verkoopleider, Jacob Catsln 30. yerTm. m.et d.e.f.tlchtin® J:®' —v. Wanrooij, Lammenschansw. 80, G van Eijk en fam., vertegenwoordi- derlands instituut opleiding praktyk- Zutphen, Melatensteeg 29. H. M. A. ger, Sweelincklaan 36. H. G. Peters assistenten voor artsen, J. Verhulst- j SchnamaOverdevest, De Sitter- en fam., machinist, De Goejestr. 40. straat 128 te Amsterdam. Dit insti- iaan 37^ Voorschoten, Rijndijk 128. L. A. CarterHoogesteger en fam., cor- tuut (NIPA) geeft mondelinge m. C. Verkade, Tomatenstr. 68, Rot- respondente, Stationsplein 64. A. C. avondcursussen te Amsterdam, Den terdam, a.b. Hr Ms K. Doorman. S. van der Linden—v. Nobelen en fam., Haag, Zwolle, Nijmegen en Eindho- m. MoraalHarteveld, Boerhaaveln Geregr. 36. G. R. Heerebout, Plant- ven. De opleidingsduur bedraagt 1 7 Oegstgeest, Oranjelaan 2. B. Leigh, «Aon o? t r rwondoi- emRt püVe. of 2 jaar. Witte Singel 99, Gr. Brittannië. B. J. rk I Tlr- V UW J v- Horak, Witte Singel 106, N-Gin- J BHHH Overwerk - W« hebben in de St. neken, Julianalaan 19. E. F. C. Blok, pers, De Sitterlaan 112. W: J. Tin- Nicolaas- en Kerstweek s avonds Breestraat 69, Katwijk, Driepiassen- bergen, arts, Boerhaavelaan 208. M. overgewerkt en krijgen dit niet uitbe- weg 17 r je Nobel, Haarlemmerstr. J. Kroon, verpleegster, Rijnsburger- teald, wel wil de werkgever er vrye 247a, Bloemendaal, Grenslaan 18. J. laan 10. P. E. A. Jongeleen, Surina- dagen voor geven, door de uren op j. m. Goes, Rijnsburgerweg 5, Alk- mestraat 172. H. van Egmond—van te tellen. Mag dit? Als men 20 uren maar, Roskamstr. 8. M. M. Kuilman, der Hoogt, de L. de Kanterstr 2. "I soen 93. J. B. Diender, ambt. rijks politie, Driftstr. 48a. H. Zeelenberg, verpleegster, Houtlaan 55 M. C. Kui- overwerkt, wat moet hij daar dan Rijnsburgerweg 10, Vlagtwedde, Dr, voor geven? aldus M. R.. P. Rinsemastr. 18. H. Diepeveen, Antwoord: Deze kwestie heeft be- Rijnsburgerw. 34. Krommenie, Noor- trekking opde arbeidsvoorwaarden derhoofdstr. 68. J. S. Leander, Rijns- W. Opstel ten, J. v. Goyenkade 22. W Dotsch, Zoeterw. singel 97. M. H. Weijma, 1.1. verpleegster, Houtlaan 55. A. C. Stoute, Rijnsburgerweg 152 J. W Banda, Plantsoen 51. J. Eggink, Jan van Goyenkade 6. M. v. Kintsv. Gulik, wwkamp a.d. Haarl 124. waaronder U te werk bent gesteld, burgerweg 140, 's Gravenhage, H. J E. van der Brug, Noordeinde°9. M. Hierover kan uw werkgever u precies Zwaardecroonstr. 141. H. J. T. Schen- R. van Gils, v. Swietenstr. 25. J. A. inlichten, voorts de vakbond, waar- ning, Boshuizerlaan 1, 's Gravenhage, de Wit, verpleegstre, Houtlaan 55. G by u kunt zyn aangesloten en verder pr, Mariestr. 16. A. Capellen, R. en J. M. Vermeulen, militair, Noordein de Looncontroledienst of het Gewes- Schiekade 116, Maassluis, Zuiddijk de 2a. T. Haasnoot, verpleegster telyk Arbeidsbureau. Wendt U zich 12, H. G de Feij, Wiardi Beckmanstr Rijnsburgersingel la. A. L. Farid, J. dus tot eén van deze instanties. 17, Delft, Papsouwelaan 128. C. Pa- v. Stolberghof 16. E. W. Koning, toir, Witte Singel 18, Den Haag, Vol- Nieuwsteeg 10a. A. P. M. Wülfing- Wün Kan Wat is het adres van tastr. 10. M. Kok, a.b. t.o Haagweg 5, hof. Plantsoen 49. G. Berveling, Jul. Wim Kan, vraagt M. v. K. A'dam, Nwe Spiegelstr. 55. J. A. A. v. Stolberghof 43. L. A. J. M. Pan- Antwoord: Volgens onze gegevens Moerel, P. Paaltjespad 2, Noordwijk, dersv. Maasdam, Buys Ballotstr. 15 woont Wim Kan, Heerenweg 70, Oude Zeeweg 42. J. M. P. de Heiden C. W. Scheffel— Kauderer. Plantsoen Aalsmeer. v. d. Meijden, Korte Mare 32, Nij- 1. W. de Boer en fam. fotograaf. Oude _T megen, Gen. Smutsstr. 113. I. M. T. Rijn 104. M. H. de Jongh, Groenest. Politiek - Graag had L. v. N. de Zwikker—v. d. Klaauw, Alexander ------ - - - - adressen van de Partij van de Arbeid, straat 6, Breukelen, G. S. v. Ruwiel Communistische Partij Nederland en laan 16. G. J. M. van der Ploeg, Von- MHM het mad „De Groene Amsterdam- dellaan 5, De Bilt U., H. v. Erpweg trekv. M. E. J. Vollaers. Rapenburg mer"- 32. C. J. T. Bentvelzen, St. Jacobs- 12. C. van de Ketterij, militair. Antwoord: Adres P.v.d.A, Tessel- gracht 1, Lisse, Heereweg 448e. J. C. Noordeinde 2a. C. Flinterman, Rijn- schadestraat 31, Amsterdam; CPN laan 28. H. W van Harreveld, Oude kade 13. C. H. de Jong, Hogewoerd Keizersgracht 324, Amsterdam; De Reuder, Lange Mare 71a, R'dam, Hof Groene Amsterdammer, Westeinde 16, Amsterdam, tel. 020230864. Minister Bogaers - Wat is het adres en telefoonnumer van minister Bogaers, vragen T.A.v.Z. en Th. v.d. M. Antwoord: Minister P. C. W. M. Bogaers woont te Laren N.H., Lin- genskamp 25. Aan zijn telefoonnum mer kunnen wij u niet helpen. Prinses - Kunt u mij zeggen waar prinses Margriet geboren is? vraagt H.v.D. Antwoord: Margaretha Francisca (Margriet), prinses der Nederlanden is geboren op 19 januari 1943 te Otta wa in Canada. Zij is de derde doch ter uit het huwelijk van H.M. konin gin Juliana en Z.K.H. prins Bern- hard. Haar geboorte vond plaats toen het prinselijk paar als gevolg van de Duitse bezetting in ballingschap leef de. Daar volgens de Canadese wet een in Canada geboren kind de Cana dese nationaliteit verkrijgt, werd vóór de geboorte de vleugel van het zie kenhuis waar prinses Juliana ver toefde, tijdelijk tot Nederlands terri toir verklaard. Zij was het petekind van onze koopvaardij. Nu zij on langs volwassen is geworden, kan zij moeilijk langer „petekind" zijn. V.S.-basis op Cuba krijgt waterfabriek Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft maandag bekend ge maakt, dat een bepaald aantal arbei ders op de basis Guarutanamo op Cuba zal worden ontslagen en dat een nieuwe fabriek voor drinkwater binnenkort zal worden geïnstalleerd. Besloten is dit drinkwater in vol doende hoeveelheid voor de basis voortaan uit zeewater te winnen. Tij dens de bouw van de fabriek is de watervoorziening gewaarborgd, on der meer door aanvoer met tank schepen uit de Verenigde Staten en Jamaica. De woordvoerder van het Penta gon verklaarde maandag niet te we ten of alle 3.000 Cbbaanse arbeiders op de basis zullen worden ontslagen en wanneer de ontslagen ingaan. Hij zei evenmin door wie deze arbeiders zuilen worden vervangen. De gedelegeerde van Somalië bij de Verenigde Naties heeft medege deeld, dat Somalië om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad zal vragen, ter behandeling van de klacht tegen de „agressie" van Ethiopië. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Braziliaan Bemardes, wees de vertegenwoordiger van Somalië, toen deze het verzoek indiende, er op, dat de organisatie voor Afrikaan se eenheid zich reeds met het grens geschil tussen Somalië en Ethiopië bezighoudt. Dit zou, aldus een woord voerder van de voorzitter, beteke nen, dat de Veiligheidsraad niet eer der dan over vijf a zes dagen voor deze kwestie bijeen zal komen. De leider van de opstandige Koerden in Irak, Moella Moestafa Barzani, en president Abdel Salem Arif hebben bei den over radio Bagdad maandag bevel gegeven de vijandelijkheden tussen het Iraakse leger en de Koerden te staken. Barzani gaf bevel het vuren te staken en gaf de strijders de raad naar hun woningen terug te keren, het normale leven te hervatten en haat en verdeeld heid te overwinnen. „Er zullen ook vooruitzichten zijn voor de nationale rechten van de Koerden", aldus de ver klaring van Barzani. Uit naa mvan president Arid werd bekendgemaakt, dat de „nationale rech ten van onze broeders de Koerden" in het kader van een nationale eenheid met de Arabieren worden erkend, wat in de grondwet tot uitdrukking zal ko men. De negenjarige zoon van de fa milie Bus uit Lichtenvoorde is giste ren overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De jongen keer de zondag op de fiets terug van een carnavalsoptocht in de buurtschap Harreveld, toen hij werd aangereden door een personenauto. De jongen werd zwaar gewond in het ziekenhuis in Lichtenvoorde opgenomen. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 290 tegen 138 stemmen een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de regering uitgebrei de volmacht krijgt om de rassendis criminatie in de V. S. te bestrijden. Het wetsontwerp gaat thans naar de Senaat, waar het zeker op hevig verzet van veelal senatoren uit de zuidelijke 9taten zal stuiten. De be handeling in de Senaat zal evenwel waarschijnlijk eerst eind februari be ginnen. Rakettenspecialist in Berlijn overleden Professor Eugen Saenger, een der bekendste onderzoekers ter wereld op het gebied van de rakettentech- niek is gisteren in West-Berlijn aan een hartinfarkt overleden. Saenger overleed tijdens het geven van een college in de Westberljjnse universi teit voor technische wetenschappen De 58-jarige Saenger genoot, we gens zijn baanbrekende wetenschap pelijke arbeid en zijn publikaties over lucht- en ruimtevaart groot aanzien bij zijn internationale vakgenoten. Saenger werd op 1 maart 1963 als professor voor de vliegtechniek aan de Westberlijnse technische universi teit verbonden. LEIMUIDEN Kindermiddag; Ruim driehonderd kinderen waren zaterdagmiddag op uit nodiging van het speeltuinbestuur aan wezig in de zaal van „Het Wapen var Leimuiden", waar Bulletje en Boone- staak de rebellen-koning ontmaskerden Al met al een geschiedenis waaraan de kinderen veel plezier hebben beleefd en waar zij ook volledig met meeleefden De middag werd verzorgd door het „Leids Jeugdtoneel" o.l.v. de heer G Kilhn. 's Avonds organiseerde het be stuur van de speeltuinvereniging „De Peppel" in dezelfde zaal een dansavond die onder leiding stond van de plaatse lijke band „The Rangers" en waarvoor een behoorlijke belangstelling bestond Verkoop Na 83 jaar eigendom te zijn geweest van de fam. Sneeboer is thans „Het Wapen van Leimuiden" in andere handen overgegaan. Het pand is thans aangekocht door de heer C. N v. d. Poel. Tafeltennis De tafel tennisclub Play Fair behaalde in haar afdelingen de volgende resultaten. Dames 2 speelden in Noordwijk tegen TOVT en verloren met 64. D. Heuzen won twee partijen met zeer goed spel. C. van Nispen en A. Boers wonnen elk één partij. Junioren jongens 1 speelden in Ha- zerswoude tegen Slagvaardig 1 en wis ten een gelijk spel in de wacht te slepen. Junioren meisjes speelden in Leiden tegen Docos - maar verloren met 64. Junioren jongens 2 speelden in Ha- zerswoude tegen Avanti 2 en wonnen met 64. ALKEMADE Zoals bekend is, kent de Mater Amabilischool naast de lessen ook een uitgereid programma op cultureel gebied en ontspanning. Een hiervan is de carnavalsviering. De meisjes hadden veel werk gemaakt van hun costuums en ook de verloofden wa ren in een carnavalspak gestoken. Om 8 uur heette de leidster, mej. K. Soomer alle gasten welkom en uitte de wens tot een vrolijke avond, dit onder het motto van haar geboorte stad Bergen op Zoom „agge maar leut het". Zij verzocht hierna de band „De Bij-brothers" met hun werk te beginnen. Onder aanvoering van deze geroutineerde band was er reeds vanaf het eerste moment de juiste sfeer. Met het vorderen van de tijd nam de vrolijkheid toe, om ten slotte, althans volgens de leidster, die hoogte te bereiken welke men bij onze zuiderburen bij carnaval wenst. Ook was er een jury gevormd, wel ke voor de verschillende maskerade- costuums punten gaf. Dit bleek niet gemakkelijk. De prijswinnaars ver schilden tenslotte onderling maar één punt. Op het midden van de avond werden de prijzen bekend gemaakt en uitgereikt. Voor de paren was dit le pr. Kozakkenpaar n.l. Riet van Wieringen en Bob de Hey; 2e pr. In diaan en squaw Rini Wesselman en W. Versluis. Persoonlijke prijzen wa ren voor Ku Klux Klan - N .de Jong en voor Nar - Lida v. d. Meer. Als mooiste maskers werden beloond Magda Loos en Nico Bakker. Hierna nam de gezelligheid en vreugde toe en werden de prijswin naars „op z'n boerenfluitje" meege nomen door de zaal. Het gehele ge zelschap werd in de serpentines ge wikkeld. Rond middernacht werd deze car navalviering besloten met de Hoki- Poki. SCHEEPSBERICHTEN Aagtekerk 10 van Bangkok naar Hongkong; Acila (t) 10 t.h.v. Cadiz nr Landsend; Alcor pass 10 Berlen- gas nr Marseille; Area (t) 11 te Syd ney verw.; Avedrecht 10 te Kharg Isiland; Barendrecht 10 te Mena al Ahmadi verw.; Celebes 10 te Kopen hagen; Drente 10 te Willemstad; Fo rest Town (t) 6 te Sharpness 10 van Sharpness nr Eastham; Hector 10 in Straat Gibraltar nr Hamburg; Kara chi 11 te Bangkok verw.; Karakorum 11 te Chalna verw.; Katendrecht 10 van Aden naar Karachi; Keizers- waard 9 van Isle of Grain nr Stan- low; Kopionella-t 8 te Djibouti verw.; Leiderkerk 10 dwars Malta nr Rot terdam; Nieuw Amsterdam 10 te Bridgetown; Nijkerk 9 te Melbourne; Overijssel 9 te Port Elizabeth verw.; Prinses Irene 10 te Liverpool; Prins Willem 3 10 te Dar Es Salaam; Radja 8 te Suez 10 van Suez nr Tripoli; Rondo 9 van Malaga nr Marseille; Sabang 10 van Calcutta nr Penang; Schiekerk pass 10 Ouessant nr Ant werpen; Skadi 10 te Izmir; Stad Zwolle p. 7 Azoren nr Bergen; Ta- hama 11 te Milazzo verw. De tulpen en dam in het bijzon der de darwin hebryden excelleer den gisteren op dt wekelijkse keu ring in Haarlem. De hyacinten daar entegen kon men weer op de vingers van één hand tellen. Narcissen wa ren er wat meer. Om met die laatste groep te beginnen: bijzonder best waren de pannen met Golden Har vest die de fa. N. Straathof uit Roe- lofarendsveen naar voren bracht. Een zee van bloemen! Altijd boeiend blijft de elegant gebouwde Peeping Tom, nu in goede kwaliteit ten tone le gevoerd door P. Dames uit Lisse. Gigantic Star, een reus van een gele trompet trok weer veel belangstel ling. Inzender: G. Helmus uit Sas- senheim. En dan stond daar ook weer de kloeke gele trompet Mengelberg van de fa. Freriks Co te Hillegom, geflankeerd door de alleraardigste Spencer Tracy, wit dekblad met oranje kroon, van P. Hermans te Voorhout. Bü Ruigrok's Broeiproe- venbedrijf te Hillegom noteerden we nog het fraaie witte trompetje W. P. Milner. De hyacinten bleven beperkt tot goede kwaliteit multiflora's van Brigadier Piet en de semi-prof 6. Toen werd de aandacht van bri gadier Piet getroffen door een jonge man, die kennelijk niet gewend was aan de drukte van een groot station. Hij droeg een koffertje in de hand en sjokte langzaam en onbenullig op het controlehokje af. „Mot jij mijn kaartje nou terug hebben machi nist?" vroeg hij aan de controleur. „Natuurlijk," antwoordde deze. „Jij bent zeker nog niet vaak in de stad geweest, hè? Wat kom je doen?" „Ik mot naar het stadion," ant woordde de plattelander. „Voor niks meeschoppen met al die lui, die d'r geld voor krijgen. Karei Kleuntjes is mijn naam. Ik ben een zoon van boer Kleuntj es. Een beste boer, die vader van me. En een best stukkie land ook, dat-ie heeft. Jonge, jonge, daar steekt later voor mien een beste bo terham in. Daar hoef ik geen prof voor te worden. Wat jij?" De brave Karei Kleuntjes, volbloed amateur- voetballer, wachtte geen commentaar van de stationsbeambte en die sjokte er vandoor. Hij merkte niet, dat hij op een kleine afstand werd gevolgd door niemand minder dan brigadier Piet. Deze spaarde namelijk hand tekeningen op van sportmensen en het autogram van Karei Kleuntjes ontbrak nog aan zijn verzameling. Wie zal evenwel de verbazing van de onverschrokken dienaar van Her mandad beschrijven, toen daar voor zijn neus iets héél vreemds plaats vond. Plotseling stortten zich name lijk de twee Italianen boven op de arme Karei Kleuntjes. Ze kwamen uit een of ander portiekje gesprongen en begonnen Karei vol vuur te om helzen, waarbij ze gilden van geest driftig plezier. (wordt vervolgd) Arentine Arendsen, Pink Pearl en Eros, geëxposeerd door P. Dames, Lisse. De typische amaryllus equestre zagen we nu op de bol, nu van de fa. Klinkenberg uit Roelofarends- veen. De twee pannen met de rode tulp Flying Dutchman van Warnaar Co., Sassenheim deden het heel goed, evenals de voortreffelijke Fosteriana Finale van W. Lemmers Czn. te Lis se. Een juweel van een tulp met gro te, rode geelgerande bloemen. Daar naast stond van dezelfde firma de Kaufmanniana Joseph Kafka, die bij de voorgaande vergeleken een Klein Duimpje was. De fa. Gebr. Nieuwen- hüis uit Lisse bracht een kwartet nieuwigheden naar voren: de hel dergele Golden Rule, de rode King dom, de purperrose Satisfaction en Gold Bank, een mixture van citroen geel en brons. Vier tulpen die er zijn mochten. Heel mooi was de geel ge tinte Fosteriana Euromast van de fa. A v. d. Schoot uit Hillegom, die ook de verdienstelijke rode Nautilus toonde. Colijn Zn., Voorhout, oogst ten succes met de purperrose Anne Claire, Astoria en de karmijnrode Joyce. Cup Final blijft naar onze be scheiden mening een van de beste tulpen die de laatste jaren zijn ge wonnen. We zagen deze beauty nu van P. Hermans te Voorhout. En dan nu de darwinhybriden: Beauty of Apeldoorn, geel met iets abrikoos, van J. Schoorl uit Lisse (die ook nog de dubbele gele Kareol voor 't voet licht bracht), de rode Diplomat en London van G. Lubbe Zn. te Oegst geest, Gudoschnik van P. Dames, Lisse, de kloeke rode Empire State van H. van Iterson. te Rijnsburg, de gele Golden Dover van J. Jonkheer te Hillegom en nogmaals Beauty of Apeldoorn, nu getoond door Gebrs. Hartveld uit Noordwijkerhout. De zeer aparte Vredehof van J. H. Veld- huyzen van Zanten te Hillegom, trok sterk de aandacht en ook de witte zaailingen van Rijnveld Co., Hil legom, waren blikvangers. De beste vonden we no. 1027. Comet, een fris getinte sport uit de gewilde parkiet Doorman, was er van twee inzenders vain P. van Haaster, De Zilk en J. H Clement uit Lisse. In beide gevallen prima. De goede purperen broeitulp Prince Charles liet H. W. van Saa- se uit De Zilk zien en H. 't Mannetje Hillegom, etaleerde Rio Grande, een tulp die veel gelijkt op de fraaie randtulp Kees Nelis, maar Rio Gran de ia nog forser.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5