Interview met prins Hugo Carlos I DE SCHADUW VAN EEN MAN MAANDAG 10 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA i „We hebben ons gewoon gedragen.dat valt het minste opr PRINS DON HUGO Car los de Bourbon Parma 'beeflt een exclusief inter view toegestaan aan de di recteur van het Spaanse persbureau .,EFE", Don Carlos Seriitis, die het als volgt weergeeft: „De prins ontvangt mij in een zonnig appartement in dje Calle de Hermanos Becquer, dat een ruim uit zicht biedt op de Paseo de la OasfeeUena en het Plaza del dr. Gregorio Maranon. Telefoontjes uit Amster dam, Parijs en Londen rin kelen in het appartement en het geluid dringt zelfs tot in de keuken door". Prins Don Hugo Carlos de Bourbon is zeer gevat, welsprekend en ad rem. Vandaag is hij een beetje nerveus en het ontbreekt hem aan tijd, omdat hij zich gereed moet maken om prinses Irene naar Ne derland te vengezeilen, ter wijl de prins* bijna klaar staat in een ander vertrek. Intussen vraag ik de prins: Hoe zijn uw hoogheden er in geslaagd het geheim van uw betrekkingen tot vandaag toe te bewaren?" „Men hoeft alleen maar gewoon te doen om geen vermoedens te wekken. Als men geen spectacu laire voorzorgsmaatregelen neemt, zoals filmsterren gewoon zijn te doen, wekt men ook geen nieuwsgie righeid op. Aain de andere kant moet ik zeggen, dat de Spanjaard een ware gentleman is en wanneer men hem vraagt discreet te zijn, beschouwt hij dit als een gewetenskwestie. Vete bedienden van ver- De 33-jarige prins Hugo Carlos de Bourbon Panna op het vliegveld Tablada bij de Spaanse stad Sevilla, nadat hij zijn brevet als parachutist had behaald. schillende van onze vrien den hebben ail lang kun nen zeggen wart op 't ogen blik aap iedereen bekend wordt, maar geen van hen is ook maar op 't idiee ge komen zijn geheim of drts- orertiie te verkopen." Kent Nederland „Wanneer hebt u öllkaar Ieren kennen en waar hebt u elkaar verder ontmoet?" „Wij kennen elkaar aJ vele jaren en hebben el kaar op verschillende plaatsen in Europa ont moet, maar 'het is slechts kort geleden in Spanje ge weest, dat de kwestie haar beslag heeft gekregen. Wij hebben elkaar voonail in Madrid en in Catalonië ontmoet en kortgeleden op die beng Montseny, waar 't zo mooi en afgetogen is." „Wanneer denken uw hoogheden in het ruweflojk te treden?" „Dat zaJl afhangen van de gesprekken, die wy met de Nederlandse Ko- ninklyke famiHie zullen hebben. Ik zaïl ook naar Nederland gaan en zo als de gewoonte is zal daar alflies worden gere- geflid". „Kent uwe hoogheid Nederland?" „Ik ken hert vrij goed. Wat mij steeds bij de Ne derlanders heeft getroffen, is hun prachtige va derlandslievendheid, hun ruimdenkendheid en de waardje, die men daar hecht aan eën gegeven woord en aan zijn eer". Foto „Op dart ogenblik van het gesprek komt prinses Ire ne binnen, die haar man teil reeds aan heeft om naar het vMegvem te gaan. Prins Hugo (Carlos) de Bour bon Pairma stelt mij" aan haar voor en verzoekt de prinses haar mantel uit te dioen, zodat een foto kan worden gemaakt, die on middellijk over H wereld - net van „Unifax" zal wor den verspreid. Zo zal de foto vanavond ook in Ne derland aankomen, samen met het, hoewell nog niet officiële, dan toch defini tieve bericht van de sen sationele verloving, die vandaag het grote wereld nieuws vormt", aldus de directeur van het Spaanse persbureau „Efe". De „AUTOPARADE" begint weer Wacht met het kopen van een ge bruikte wagen tot vrijdag a.s.' Zie de advertentie op donderdag 13 februari (Advertentie). CHAOS IN SOESTDIJK Zelden zal de Nederlandse televi sie onder moeilijker omstandigheden hebben gewerkt als zaterdagavond, rondom de thuiskomst van prinses Irene met haar verloofde Spaans- Franse prins. Om welke reden dan ook: er heerste buiten de hekken van paleis Soestdijk zo'n chaos dat niet alleen tientallen camera's en kostbare apparatuur in het gedrang sneuvelden, maar dat ook de reporter Koos Postema vaak beangstigend door een opdringende massa van groten deels jonge mensen werd ingesloten. Desondanks werd zoveel mogelijk van de microfoon gebruik gemaakt. Maar de camera moest verstek laten gaan, omdat de PTT niet tijdig voor beeldaansluiting had kunnen zorgen. Jan Castelijns van de KRO. die de beurt van uitzending had heeft uit de doeken gedaan, hoe alles in el kaar stak. Alle beschikbare reporta gewagens waren voor de straalver bindingen reeds uitgezet. In Bergen op Zoom waar carnaval werd ge vierd, in Den Haag waar nieuws over de prinses werd verwacht en in Haarlem waar de Misuitzending van uit de kathedrale kerk van Sint Ba- vo werd voorbereid. De chaotische beelden, die nu en dan op het tv- scherm verschenen, lieten zien, dat ook de politie een zware taak had en dat Postema een ontdekt zangkoor uit het Limburgse Tegelen nauwe lijks kon bereiken. De KRO heeft gelukkig een en ander kunnen op vangen, bijvoorbeeld middels de pu blicist Aletrino, die alles van vorsten huizen afweet en door een richting- Jevend woord van de journalist oep Leyendekker vanuit Nieuws poort in Den Haag. Het NTS-jour- naal van kort voor middernacht kon niets anders geven dan een met gro te inspanning gemaakte foto van het jonge paar, als enig bewijs van de zo juist gesloten verloving. De journaal- dienst moge dan al eens achter de fei ten aankomen (de kwistige uitzen dingen van zondag vergoedden veel) nu heeft hij werkelijk machteloos ge staan, samen met honderd en meer journalisten uit binnen- en buiten, land. ZONDAG Het had er alle schijn van, dat de werkzaamheid van t.v., film- en fo topers zondagnamiddag niet veel be ter zou verlopen. Vanaf vier uur zag men de moeizame bezigheid van zo veel mensen die plaatjes wilden schieten, maar die telkens weer door Rijksvoorlichtingsdienst, politie of koninklijk adjudant op afstand wer den gehouden. Tenslotte hebben ze overwonnen doordat een wel zeer kwistige gelegenheid tot fotograferen werd gegeven. Het jonge prinselijk paar, stralend en bescheiden ver scheen achtereenvolgens op het ach terbordes, in de stuczaal van het. pa leis en in de voortuin. Dat was een verrassing, die werd gewaardeerd enuitgebuit. De royale geste werd beloond met applaus en groot gejuich, dat middels de microfoons doordrong. De tv-camera's, die de strijd tegen het aanvankelijk verbod hadden gewonnen, konden eindelijk veilig huistoe worden gevoerd. De avond werd voor een belangrijk deel gevuld met toepasselijke beel den: o.a. een door het journaal ge filmde biografie van de prinses en een met foto's opgesierde levens schets van de prins. ERNST EN LUIM De KRO had in de afgelopen dagen veel te dóen, afwisselend ernst en luim. Zondag werd de hoogmis uit gezonden vanuit de machtige Bavo- basiliek te Haarlem. De camera's van Hans Wortelboer hebben onder meer de rijkdom van bouw en inte rieur getoond in fraaie beelden, en de microfoons lieten zang en ge sproken woord de huiskamers bin nen. Van gans andere aard was de uitzending over de incomste van prins Carnaval in het Brabantse Bergen op Zoom. Frits v. d. Poel, zelf Brabander, gaf deskundige toelich ting bij heel veel leut en de regie liet alle ruimte voor Breugheliaanse tafereeltjes, waaraan slechts de kleur moest ontbreken. Men zag ook, hoe de burgemeester door het verwis selen van kledy carnavalist- werd met alle anderen die voor de came ra's verschenen en meehoste in de feestelijke kring. Later volgden ook beelden uit feestend Eindhoven. En maandagavond volgt een half uur in geblikte carnavalspret uit het Maas tricht van verleden jaar. LICHTE KUNST Nadat zondagavond de laatste beel den van vele dagen uitzending van de Olympische winterspelen in Oos tenrijk waren vervlogen, had de lady leading Pie Beck gelegenheid voor de prestatie van haar eerste tv- show. voor de Avro. Ditmaal was ze hostess van een extra dure nacht club in de muzikale sfeer van kort na de eerste wereldoorlog. We zagen een vijftien man sterk orkest, dat in combinatie voor de camara's debu teerde. De KRO heeft in 'n soort marathon- brandpunt een wat geestelijk ge stoord kunstenaar laten optreden, hetgeen men kiesheidshalve niet had moeten doen. Ook nu was de Mid- avondserenade van Jos v. d. Valk een lust voor oog en oor, geheel onder invloed van George Mitchell, met als gevolg, dat alleen maar Engels werd gezongen, door Anneke Grönloh in begrepen. In een korte uitzending zonder veel opschudding is „Stadhuis op stelten" platgelegd. In verband met de bewogenheid van zaterdag avond is de rubriek van dokter Trim bos uitgesteld. In de voorbije dagen hebben we bij de Vara Trini Lopez gezien en gehoord, de jonge Ameri kaan, die in korte tijd grote opgang heeft gemaakt. In Bellevue te Am- stredam, waar hij optrad, slaagde hij er in de zaal met jongelui op tem peratuur te brengen. Verder was er de Belgische showman Ferdi met opmerkelijke nummers en twee vrij moedige kleinen als „bruidspaar in de dop". En dat: zo jong al. KOMENDE UITZENDINGEN Vanavond bij de KRO denke men er aan, te kijken naar „Potasch en Perlemoer" in een nieuwe creatie van Boskamp en Blaaser. Dinsdag heeft de Vara muziek van Harry Warren en verder een nieuwe ouder avond. Woensdag bij de NCRV gaan beide Stiefbeens verdei: en donder dag vertoont de Vara „De schaduw van een revolverman". In een forum wordt de vraag behandeld, óf vrijge stelden werkelijk worden achterge steld. „St. Augustinus" Leiden en Omstreken over theorie en praktijk van de discussiegroep Zaterdagmiddag kwamen de leden van de „St. Augustinusvereniging", af deling Leiden en omstreken (Vereniging voor R.K. Onderwijsgevenden) in „Zomerzorg" bijeen voor de jaarvergadering, onder de als altijd gemoe delijke, maar niettemin zakelijke leiding van voorzitter J. H. Ponsioen uit Oud-Ade. De vergadering werd voor een gedeelte bijgewoond door de heer Poncin, voorzitter van de diocesane vereniging en vice-voorzitter van de K.O.V., die een aantal vragen en aspecten behandelde van recente bonds- activiteiten. Ter vervanging van de christelijke groet las rector Th. van Vugt („Duinzicht", Oegstgeest), g.a. van de afdeling, een gedeelte van de brief van Paulus aan Thimoteus. Het katli. onderwijs in „Welvaart, welzijn en geluk" In zijn inleiding ter opening van de vergadering wees de voorzitter o. m. op het boekwerk „Welvaart, wel zijn en geluk", bij lezing waarvan hij, naar hij zeide, „zijn ogen heeft uitgewreven" over hetgeen daarin gezegd wordt van het katholieke on derwijs. „De katholiciteit van ons on derwijs is boven alle twijfel verhe ven" aldus de heer" Ponsioen, die aankondigde dat op een volgende vergadering „beide partijen", waar onder dan de schrijver van het arti kel, hun standpunten zulien verdedi gen. „Niet om een rel te maken, maar om inzicht te krijgen in ande- rer mening". Men wil ook eens gaan praten over de functie „Hoofd van de school". Spr. herinnerde voorts aan het sa lariscongres te Utrecht waar 23 dui zend onderwijzers aanwezig waren er. de publieke opinie is wakker ge schud. „Onze voormannen zijn nog groep. Het lag in de bedoeling de theorie nog tijdens deze vergade- rink in praktijk te brengen, maar wegens tijdnood heeft men dit maar uitgesteld tot een volgende bijeen komst. Ook de notulen en het jaar verslag van secretaris L. van Veld hoven deelden dit lot. Wat de verdere - huishoudelijke - gedeelte van de agenda betreft: Mej. A. Omzigt (Leiderdorp)' kon als pen- ningmeesteresse een batig saldo aan tonen, maar er zal een fotografische adresseermachine voor worden ge kocht. In de kascommissie werden benoemd de heren v. d. Kroft en v. d. Klauw. Als kandidaten voor het hoofdbestuur zal een jongere wor den aangezocht, terwijl evtl. de her verkiezing van de heer Rotteveel zal worden gesteund. Voor het Sociaal Fonds werden kandidaat gesteld de heer Vreeburg, 2 de heer J. H. Pon sioen. De vacature in het afdelings bestuur werd vervuld door de ver kiezing van mej. v. d. Velden. Met de verhoging van de afdelings contributie met ingang van 1 juli a.s. ging de vergadering zonder stem ming accoord. Een suggestie om op de september- vergadering van de KOV een voorstel in te dienen teneinde te komen tot verlaging van de leerlingenschaal, waarbij in eerste instantie aandacht moet worden besteed aan de eerste klas, zal door het bestuur worden bestudeerd. GEM. AANKONDIGING Tenslotte feliciteerde spr. nog mej. Ruyg met haar zilveren jubileum, rector Van Vugt met diens verjaar dag, onder aanbieding van een ge schenk namens bestuur en leden en bracht nog dank voor de betoonde belangsteling bij zijn eigen zilveren feest. Mr. L. Vermeulen, stafdocent aan het A. C. de Bruyn-instituut te Doorn (het ontwikkelingsinstituut van de voormalgie KAB, thans KNV) ont wikkelde een aantal gedachten over tlieorie en praktijk van de discussie- VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat zij hebben besloten het op de Singelbrug in de richting Zijlsingel geldende doorgaanverbod in dier voege Je wijzigen, dat het zal gelden in de richting van het Utrechtse Veer. Afschriften van dit besluit zijn verzonden aan de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de minister van verkeer en waterstaat aangewezen verenigingen behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. (Advertentie) WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende 14 dagen na heden op kamer 111 ten stadhuize voor een ieder ter inzage liggen de tekeningen van een plan tot de bouw van 36 een gezinswoningen en 24 garages op een terrein nabij de Hoge Morsweg, ka dastraal bekend gemeente Leiden, sectie R, no. 614, ten behoeve van Nationaal Grondbezit n.v. te 's Gra- venhage. Het bouwplan voldoet niet aan het geldende uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 no vember 1933. Daar het plan echter in overeenstemming is met het ontwerp- uitbreidingsplan „Leiden-Morskwar- tier 1963", zijn zij voornemens de ge vraagde bouwvergunning te verle nen met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet. Belanghebbenden kunnen even tuele bezwaren tegen het verlenen van de vergunning binnen de boven genoemde termijn schriftelijk bij hun college indienen. (Advertentie) BOTSING IN AMSTERDAM: DODE EN TWEE GEWONDEN Op de Waddendijk ter hoogte van de Tien Gemetenstraat in Amsterdam Noord is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto in bot sing gekomen met een bus van het gemeente vervoerbedrijf. De bestuur der van de auto, de 23-jarige mon teur J. de Graaf uit de hoofdstad is zondagochtend in het Binnengasthuis aan de opgelopen verwondingen overleden. Twee van de drie vrien den die in zijn auto zaten, werden in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opgenomen. Auto en bus raakten el kaar in d^ flank. Volgens de politie zou de personenauto, die totaal werd vernield, niet voldoende rechts heb ben gehouden. 15) Hij weerhield zich, mij op de man af te vragen, of ik enige verdenking koesterde, doch ik voelde, dat de vraag op zijn tong lag. Ik veronder stel, dat hij het 't beste oordeelde om onder deze omstandigheden, het verdere verloop af te wachten. „Tegen de middag kom ik terug", zei hij eindelijk, terwijl hij zijn jas aantrok en zijn hoed nam. „Zeer goed", antwoordde ik; „ik zal hoogstwaarschijnlijk thuis zijn, doch zo niet, dan bel ik u even op, om uw bevinding te horen". Toen liet ik hem uit. Nadat ik de deur achter hem had gesloten, stond ik een ogenblik in twijfel, in de hal. Ik was het met mijzelf niet eens, of het aanbevelens waardig was, Maurice te vertellen, wat ik had vernomen, of hem een voudig te zeggen, dat Milford ernstig ongesteld was. Mijn instinctmatig wantrouwen te gen de jonge man behield ten slotte de overhand en ik besloot, dat ik al thans voor het tegenwoordige een be scheiden stilzwijgen zou handhaven. Het kon onder de gegeven omstan digheden geen verwondering wek ken, dat ik tegenover iedereen en al les achterdocht koesterde. Toen ik de eetkamer binnenkwam, groette Mau rice mij met een gerekt: „Wel?" Ongelukkig is het juist dat, wat Milford niet is; hij is er beroerd aan toe",zei ik kort en onvriendelijk. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij. Ik schudde mijn hoofd. „Ritchie weet het niet", antwoordde ik met een koelheid, een Ananias waardig. „Hij denkt, dat het een kwestie van enige weken is. Er komt een ver pleegster, om op hem te passen. Maurice geeuwde, ,,'t Is beroerd lastig voor je", merkte hy op. „Ja", zei ik, nu iets vriendelijker, ik, denk dat ik 'n andere huisknecht zal huren". Ik had genoeg van Northcote ge zien, om te weten, dat indien ik er prijs op stelde mijn identiteit, of lie ver de zijne, te bewaren, ik mij wach ten moest voor uiterlijke vormen van sentimentaliteit. „Weet je wat moet doen", zei Maurice, „ga maar met mij mee naar het verhuurkantoor van Seagrave. Ik moet in de buurt van Hannover- Square een boodschap doen en dan kunnen wij daar even aanlopen en dat meteen in orde maken. Zij heb ben daar steeds éen aantal fatsoen lijke sollicitanten in hun boeken staan". Dit denkbeeld kwam mij zeer ver standig voor en ofschoon ik geheel instemde met het wantrouwen van Northcote ten opzichte van zijn neef, gevoelde ik geen lust nu met hem te twisten. Dat was een luxe, die ik moest uitstellen tot ik vastere grond onde rmijn voeten had. „Zeer goed", zei ik. „Binnen een minuut ben ik klaar. Ik moet even naar boven, enige papieren wegslui ten." - „In orde", teemde hij, „maar blijf niet te lang weg." In niet al te aangename stemming ging ik de trap op. Open gevaar kan ik met kalmte tegemoet zien, maar dit geheimzinnige sluipmoor denaarssysteem begon op myn zenu wen te werken, Be begreep nu, waar om Northcote tot zulk een wan hopige stap was overgegaan, en ik vervloekte mijn dwaasheid, dat ik geen vollediger uiteenzeting van hem had verlangd, alvorens de zaak te beklinken. Het was zeer duidelijk: Hij wenste, dat ik vermoord zou worden om zichzelf aldus voor altijd aan het gevaar te onttrekken, dat boven zijn hoofd hing. Trouwens hij kon zelfs alles gelogen hebben! Ik dacht er echter niet over om mij nu aan het avontuur te onttrekken. Ik was besloten de gehele geschiedenis voor mijn eigen voldoening af te wikkelen. Ik heb er een ernstig be zwaar tegen, vermoord te worden, zelfs bü vergissing, in plaats van iemand anders, en het was mijn vu rigste wens, dat bezwaar met alle mij ten dienste staande middelen aan mijn onbekende tegenstanders dui delijk te maken. Bovendien was Mer- cia er nog. Wat ze eigenlijk met die bende te maken had, kon ik niet zeggen, maar gelijk de held in een to neelstuk, was ik ten volle van ver zekerd, dat het daar geen plaats voor haar was. Ik schilderde haar in een geheel verschillende omgeving, hetgeen een aangename verpozing voor mijn gedachten was, die mijn stemming weer geheel in orde bracht. Opeens dror^g het tot mij door, dat ik eigenlijk naar boven was gegaan, om het notitieboekje van Northcote te halen. Ik had hem be loofd, gevolg te geven aan de afspra ken, welke hij voor de eerstvolgen de dagen had gemaakt en ik wilde zien, of er ook aantekeningen in ston den voor deze middag. Toen ik het blad opensloeg, vond ik notities: een, dat ik om 12.30 bij zijn kleermaker in Sackv. llestreet zou komen en de andere, een vergadering van direc teuren der Londen Gèheral Traffifc Company in het Cannonstreeet-Hotel na de lunch. Geen van beide bezoe ken kwam mij zeer belangrijk voor, maar aangezien ik niets anders te doen had, besloot ik ze beide waar te nemen. Ik was zeer nieuwsgie rig naar de particuliere aangelegen heden van Northcote geworden. Toen ik beneden kwam, wachtte Maurice me op in de hal. Het trof me opnieuw, dat er een onderdrukte vol doening op zijn 'gelaat te lezen stond, maar ik liet die indruk varen op grond van mpgelijke overdreven ver beelding mijnerzijds. In mijn tegen woordige g eestestoestand was het gemakkelijk overal iets verdachts in te vinden. „Wat ik zeggen wil", begon hij on verschillig, toen de deur achter ons gesloten was, „is het je bedoeling een huisknecht voor vast te nemen, of is het maar voor noodhulp, terwijl Mil ford ziek is?" „Ja, natuurlijk maar voor die tijd", zei ik; „ik zou Milford niet willen missen." Hij knikte. „Nu, je zal by Seagrave gemakkelijk slagen. Je moet de keu ze maar aan hem overlaten." Ik was juist van plan, om te zeg gen, dat dit ook mijn idee was, toen een voorbijgaande auto opeens naast ons stopte en een vriendelijk, oudach tig heer met een grijze hoge hoed op, zijn hand buiten het portierrampje stak. Hallo, Northcote", zei hij, „jou wilde ik juist hebben." Dit was zeer vleiend, doch aange zien ik niet het flauwste idee had, wie hij kon zijn, was mij wel enigs zins vreemd te moede. Maurice loste echter onbewust de moeiijkheid op. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2