McDermott sprintkomeet in Olympische record-tijd Olympisch allerlei WERELDRECORDHOUDER CRISHIN NA TIEN JAAR ONTTROOND Russen, Tsjechen en Zweden winnen Maliepaard tweede in Andalusië Winterspelen Innsbruck Q&P Leeuw Ambrosius niet in zijn hempie Kees Pellenaers contracteert eerste renners WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De 23-jarige Terry McDermott uit Baby City in Michigan heeft Amerika zijn eerste gouden medaille van de Olympische Winter spelen bezorgd Dp Amerikaan reed in de zeventiende rit van de 500 meter tegen de Fransman Kouprianoff in een snelle roffel naar het Olympisch goud. De tijd van McDermott: 40.1 sec. betekende een verbetering van het Olympische record dat met 40.2 sec. op naam stond van de Rus Evgeny Grisjin. Grisjin, in 1956 en 1960 winnaar van de gouden medaille, heeft maar één rit lang uitzicht gehad op de Olympische titel, want in de vierde rit noteerde zijn landgenoot Orlov dezelfde tijd (40.6). Historisch moment Evgeny Grishin heeft de kroon van 's werelds snelste sprinter op de schaats, die hij tien jaar heeft ge dragen, moeten overgeven aan de sterke Amerikaanse ijsatleet. Een his torisch moment in de schaatssport, dat op de Olympische kunstijsbaan van Innsbruck werd voorafgegaan door een s'orm, ontketend door 44 schaatsenrijders, zoals nog nimmer is voorgekomen. Opgeladen in maanden van uren en urenlange trainingen kwamen ineens al deze krachten los. Er ont wikkelde zich een explosie waarvan Evgeny Grishin, de 32-jarige, breed geschouderde Russische sprinter, het slachtoffer werd. Lang wist hij zich staande te houden, al was zijn heer schappij reeds aangetast door zijn 25-jarige landgenoot Vladimir Or lov en door de 26-jarige Noor Alv Gjestvang, die zich op gelijke hoogte met hem hadden gesteld. Onweerstaanbaar Toen kwam echter de grote aanval van de 23-jarige Amerikaan Richard (genaamd Terry) Mc Dermott; een valse start zou slechts uitstel bete kenen. Mc. Dermott nam de tijd om de accu op te laden en daar ging hij los. Niet zo snel als Grishin weliswaar - na de eerste 100 meter was het verschil 0,1 sec. in het voordeel van de Rus - maar toen hij in de bocht Russen ongenaakbaar aan de kop van de medaille-lijst De verdeling van die 61 me- dailies (op die 500 m hardrijden werdien vier mediailflies uitge reikt) liuidt aLs volgt: goud zilver brons eenmaal op toeren was, ging hij on weerstaanbaar voort. In grote haast liep hij door de volgende bocht als een opgejaagde gazelle en op het laatste rechte eind u/as hij niet meer te stuiten in zijn jacht naar de gou den medaille en het Olympische re cord. Op het moment, dat hij door de finish schoot, wezen de chrono meters 40,1 sec. Niet alleen als kam pioen moest Grishin terugtreden, opk als recordhouder: Verrassing voor Noorwegen De verrassing van deze grote strijd op de 500 meter was ongetwijfeld Alv Gjestvang, weliswear bij de spe len van 1956 reeds derde achter Gris hin en Gratsj. maar dit seizoen nog geenszins op de voorerond getreden en in eigen land zelfs overvleugeld door de zeven jaar jongere Willy Hangen. De Russische sprintersélite was hem in Noorwegen de baas en later, toen ook de Amerikanen in Noorwe gen neerstreken, moest hij ook voor hen buigen. Heeft Gjestvang het spel zo goed gespeeld en zijn ware gezicht verborgen gehouden? Het lijkt er op, want mag voo,r Mc Dermott misschien gelden, dat hij onder iets gunstiger omstandigheden reed dan zijn voor gangers - de zon speelde zo nu en dan verstoppertje achter de wolken en juist op dat moment toonde hij zich in volle glorie - voor Gjestvang IJSHOCKEY In een wedstrijd voor poule A be haalde Rusland dinsdagmiddag zijn vierde overwinning. De Russen ver sloegen Finland met 10-0. De score kwam als volgt tot stand: 2-0, 4-0, 4-0. Voorts speelden Tsjecho-Slowakije en Zwitserland tegen elkaar. De Tsjedhen wormen met 5-1 (0-1, 2-0, 3-0). 's Avonds laat zegevierde Zweden met 10-2 over Duitsland. De tussen standen waren: 2-1, 4-1, 4-0. ging dat niet op. De Noor was de derde in de rij, die op 40,6 uitkwam. De uitslag van de 500 meter luidt: 1 Terry Mc Dermott (VS) 40,1 sec. (Nw. Olympisch record); 2 Evgeny Grisjin (Rusland); Vladimir Orlov (Rusland); Alv Gjestvang (Noorw.) allen 40.6 sec.; 5 Keiiti Suzuki (Ja pan) 40.7; 6 Eddie Rudolph (VS) 40.9; 7 Heike Hedlund (Zw.) 41.0, 8 Willy Haugen (Noorw.) 41.1, Bill Disney (VS) 41.1. Manfred Scbnelldorfer nog steeds de leiding Na de vijf verplichte figuren van het kunstrijden heren heeft de Duit ser Manfred Schnelldorfer nog steeds de leiding. De donderdagavond is ge reserveerd voor het vrije rijden. De stand na de verplichte figuren luidt: 1 Manfred Schnelldorfer (Did.) plaatse. 17 1027.1 pnt.; 2 Karol Di- vin (Tsj. SI.) 20 1018,6; 3 Alain Cal- mat (Fr.) 23 1008,3; 4 Scott Allen (VS) 32 990,8; 5 Emmerich Danzer (Oost.) 49 941,2. WIELRENNEN De Duitser Rudy Altig zegevierde dinsdag in de derde etappe van de ronde van Andalusië, een rit van Programma voor morgen v Skiën: afdaling dames, mee tellende voor Alpine combi natie. Vervolg yshockey-wedsitrijden. Kunsbrijden: Kür voor die heren. Schaaitsen: 1500 m met o.a. Lie- brechts en Ard Schenk. Granada naar Cordoha (255 km) voor onze landgenoot Bas Maliepaard en de Spanjaard José Segu. In het algemeen klassement bezet de Spanjaard momenteel de eerste plaats voor Willy Altig en onze land genoot Den Hartog. Rentmeester staat zesde. Maliepaard zevende en Stolker elfde. Geldermans staat op de zes tiende plaats. PVe achttien uitverkoren hockeyspelers voor Tokio hebben dinsdag- avond kennis gemaakt met Ambrosius, die van nu af lief en leed met de Olympische hockeyploeg gaat delen. Ambrosius is een levensgrote leeuw, kunstig vervaardigd door de echtgenote van coach Piet Bromberg. /""ekleed in een wat luchtige variatie van het Olympisch costuum blauwe blazer en korte grijze broek sloeg Ambrosius op één van de bijvelden van het Olympisch Stadion in Amsterdam de ver richtingen gade van zijn nieuwe vrienden, die na een betrekkelijk rustige periode, na het grote en voor Nederland succesvol verlopen toernooi van Lyon, verder begonnen te. bouwen aan de vorm voor Tokio. 17 r is door de betrokken leiders een nauwkeurig schema opgezet, dat vooreerst beoogt dé beenspieren te ontwikkelen. Vandaar, dat er nu wordt begonnen met loop-oefeningen en gymnastiek, waar aan de licht geblesseerde Fokker niet kón deelnemen. Pas half mei nadat op 28 maart het interlandseizoen is hervat met een uit-wedstrijd tegen Ierland in Dublin komt daar dan de interval-training bij. Dij de maaltijd na afloop zat Ambrosius mee aan tafel. Het is trouwens de bedoeling dat deze (Nederlandse) leeuw, die onder de hoede van doelman Veentjer werd gesteld, niet alleen bij wed strijden aanwezig zal zijn, maar ook de trainingen, die van nu af tweemaal per week worden gehouden, zal bijwonen. „Want hij moet onze jongens goed leren kennen". Het curieuze protocolaire van de 500 meter hardrijden heren. Op de hoog ste trede van het erepodium de Amerikaan Terry McDermott, de tweede plaats wordt gedeeld door v.l.n.r. de Rus Vladimir Orlov, de Noor Alv Gjstvang en de Rus Evgeny Grisjin. De bronzen medaille werd vanwege de elkaar verdringende tweede-prijswinnaars niet uitgereikt Kees Pellenaers heeft de eerste renners voor zijn nieuw te vormen „Televizier"-ploeg. De Bredanaar deelde gisteravond mede, dat Henk Nijdam, Jo de Haan en Piet van Est vandaag hun contracten zouden on dertekenen. BILJARTEN FINALE 3e KLASSE LIBRE. Vrijdagavond om zeven uur begint in restaurant De Mercuur de finale van het K.N.B.B.-gewest Het Westen derde klasse liber klein biljart. Afge vaardigde van het district Leiden is J. Huigsloot van de vereniging „De Vergulde Vos". Voor het district De Bollenstreek neemt P. van Leeuwen van de Lisser biljartvereniging Luto aan dit toernooi deel. WELK TOTO- FORMULIER VOOR A.S. ZONDAG Door de onzekere weersomstandig heden van de laatste weken is er „enige" onduidelijkheid ontstaan in zake het gebruik van de totoformu lieren. De situatie is op het ogenblik zo dat voor aanstaande zondag de twee de reserve-prijsvraag, die speelt op Engelse wedstrijden wordt gebruikt. Deze wedstrijden zijn vorige week reeds bekend gemaakt. Het blauwe toto-formulier no. 24 dat speelde op het bekervoetbal is volledig verval len. Dit weekeinde wordt dus alleen op de tweede reserve-prijsvraag ge speeld, waarvoor blanco oranje bil jetten in omloop zijn gebracht. Voor zondag 16 februari is de situ atie weer normaal. Men kan dan spelen op het rode formulier met no. 23. De Amerikaanse sprinter Terry McDermott tijdens zijn race op de 500 m., waarin hij het nieuwe olympische record zou vestigen van 40.1 sec. WIE DINSDAG het tumult, dat de Amerikaanse, Noorse en Russische supporters rond him supersnelle sprintfavorie ten op de 500 meter buitenbaan ontketenden, de rug toekeerde om in het overdekte stadion een kijkje te gaan nemen, had het gevoel of hij zo uit het Pa- rijse stadsverkeer de Notra Da me binnenstapte. BUITEN HET GEJOEL en ge schreeuw, het gejuich en applaus voor de grimmige man- nen, die in één machtige explosie van heel hun inhoud de baan rond joegen, binnen de bijna plechtige stilte rond de dood ernstige jongelieden, die bezig waren aan hun laatste drie figu ren van het kunstrijden. DE „FIGUURZAGERS" zoals zij schertsend door de hardrijders worden genoemd, waren in een strijd gewikkeld, die tenminste even verbitterd en hard was, als de duels op de lange Noren, alleen de sfeer waarin deze gevechten zich af speelden, vormde zo'n merk waardig contrast een contrast dat nog werd verscherpt door de wijze van beoordeling. Hier geen koel registrerend tijd-ap- paraat, maar negen juryleden met een hart, maar vooral ook met eigen opvattingen en inter pretaties, Minutenlang buigen zij zelfs met de neus langs de vloer om vervolgens het cijfer te bepalen. DE SUCCESSEN van de Fran se skisters en skiërs tijdens de winterspelen hebben bijzon der veel indruk gemaakt. De leiders van de Italiaanse ploeg, die tot dusver slechts magere resultaten boekte, zijn vol be wondering voor de Fransen en Het klassement van het kunstrijden heren op de negende Olympische winterspelen in Innsbruck wordt aangevoerd door de Duitser Manfred Schnelldorfer, 'die u hier bezig ziet aan de verplichte figuren. hebben deze daarom heel nede rig gevraagd of de Italianen voor het volgende seizoen samen met hen mogen trainen. MEER DAN EEN half miljoen toeschouwers hebben de eer ste zes dagen de verschillende onderdelen van de. Olympische winterspelen gevolgd. Men ver wacht dat daar nog eens een half miljoen bij zullen komen, waarmee alle records voor win terspelen zouden worden ge broken. De wedstrijden in het ijsstadion trokken het meeste publiek (bijna 200.000 kijkers in zes dagen). Ook de Alpine ski wedstrijden mochten zich tot dusver in een grote belangstel ling verheugen. 17LADIMIR MELANIN, de Y kersverse Olympische kam pioen biathlon, verklaarde dins dagavond vol trots, dat hij voor de eerste maal in zijn carrière met zijn twintig schoten even zovele treffers had geboekt. Me lanin had voor zijn toppresta tie echt wel een slechtere keus kunnen doen. Ï^E 20-JARIGE Duitse Ortrun U Enderlein, die dinsdag de Olympische tetel rodelen behaal de, verkiest motorraces eigenlijk boven rodelwedstrijden. „Mijn ouders vonden motorraces ech ter te gevaarlijk en toen heb ik maar toegegeven", zei ze, bijna verontschuldigend, toen zij een maal zeker was van het Olym pisch goud.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8