Huurovername Bij huurkoop aanbetaling met 5 percent verhoogd Vrachttarieven 3 a 4 omhoog Combinatiewagens goedkoper, bestel en vrachtwagens duurder Prij sverhoging onjuiste maatregel TWEEDE KAMER SPRAK OVER „RIJNMOND" WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KLAP WAS MEER DAN DAALDER WAARD „Wél ja, waarom ook niet," gaf de officier van Justitie bij de Haagse politierechter een 21-jarige monteur uit Boskoop toe; „eigen rechter spe len is gemakkelijk. Maar heit is nu eenmaal door de wet niet toegestaan," ao vulde de officier aan. Want verdachte had meteen wraak genomen over het feit, diat een an dere cafébezoeker beledigende woor den jegens die verloofde van ver dachte had gezegd. En toen had ver- daahte er meteen maar op los ge- aangeboden. Ruimte 200 m2. 100.per maand. Brieven onder no. 9070 aan het bureau van dit blad. Op een bijeeAkomst in het Amstelhotel in Amsterdam heeft het Nationaal Valentijn Comité dinsdagochtend hulde gebracht aan mevrouw M. C. Hermans, de echtgenote van Toon Hermans, die, al verschijnt zij ook nooit voor het voetlicht, toch een groot aandeel heeft in het sukses van haar man op het toneel. Foto: gelukkig lachend neemt mevrouw Hermans een grote mand met bloemen en andere geschenken in ontvangst van (mid den) de heer K. J. van Bentum, lid van het Nationaal V alentijn Comité, en de heer K. van Rijswijk. De nieuwste maatregel, die de re gering heeft getroffen om te grote spanningen in het economische leven tegen te gaan is 5 pet. verhoging van de eerste aanbetaling bij huurkoop met uitzondering van die voor scooters, motorfietsen, rijwielen en brommers en bij financiering van het kopen op afbetaling. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft daartoe gisteren een wijziging van de conjunctuur afbetalingsbeschik king en een (nieuwe) conjunctuur beschikking persoonlijke leningen 1964 afgekondigd. Leningen. Analoog aan de beperkingen, die de Nederlandse Bank heeft getrof fen voor de kredietverlening door de handelsbanken, zijn nu ook voor de persoonlijke leningen, beperkende voorschriften afgekondigd. Het bedrag dat per 4-maandelijk- se periode, te rekenen vanaf 1 jan. 1964 en zo vervolgens, door de indi viduele geldschietbanken ten hoog ste mag worden uitgezet, is het be drag, dat zij in de dienovereenkom- De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft toestemming gege ven de hoogst toelaatbare tarieven voor binnenlands goederenvervoer per vrachtauto te verhogen. Het in- terlocale ongeregeld vervoer mag met ongeveer 3 procent en het geregeld vervoer en het plaatselijk vervoer met 4 procent worden verhoogd. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt er op gewezen, dat deze wijziging van de tariefbeschikking in het kader van de door de regering vastgestelde prijsspelregels vooralsnog niet mag leiden tot verder gaande verhogingen van de voorheen werkelijk bereken de vrachtprijzen dan met de percen tages, waarmede de oude maxima zijn verhoogd. Ten aanzien van een eventuële na dere herziening der tarieven zal worden beslist aan de hand van de resultaten van een rentabiliteitson- derzoek, dat in deze bedrijfstak gaan de is. stige perioden van het voorafgaan de jaar hebben uitgezet, vermeer derd met 12 pet. Auto's. Voor personenauto's (met uitzon dering van bepaalde huurauto's en van autobussen) wordt de minimum kasstorting met 5 pet. verhoogd. De afbetalingsovereenkomst mag niet langer dan 24 maanden duren. Voor radio- en tv-toestellen, pla tenspelers, bandrecorders, accor deons, haarden, kachels, elektrische fornuizen, gasfornuizen en warmwa terapparaten wordt de kasstorting van 25 pet. tot 30 pet. verhoogd. Bin nen 18 maanden moeten zij afbetaald zijn. Voor koelkasten, wasmachines, cen trifuges, naaimachines, stofzuigers, meubelen, woningtextiel, bedden, matrassen en vloerbedekkingen wordt de eerste aanbetaling van 20 pet. verhoogd tot 25 pet. In 18 maanden moet de afbetalingsovereenkomst af gelopen zijn. Voor huishoudtextiel en kleding wordt de eerste kassastorting ook van 20 pet. tot 25 pet. verhoogd. De maximumduur van de overeenkomst bedraagt voor deze goederen 12 maanden. Drie liedjes geselekteerd voor nationaal songfestival Voor de nationale finale van het Eurovisie songfestival 1964 zijn in totaal 206 liedjes ingezonden. Hier uit heeft de nationale jury - bestaan de uit de heren Melle Weersma, Gijs Stappershoef, Ger van Leeuwen, Bert Paige, Co de Kloet en Ton Kool onder voorzitterschap van Dolf van der Linden - de volgende drie lied jes gekozen: „Vliegende Hollander", „Weer zingt de wind" en „Jij bent mijn leven". Deze liedjes zullen door Anneke Grönloh op de nationale finale, die 24 februari wordt gehouden, ten ge hore worden gebracht, waarna elf uit kijkers samengestelde jury's in het land zullen beslissen met welk lied je Anneke Grönloh Nederland zal vertegenwoordigen op de internatio nale finale die 21 maart in Kopen hagen wordt gehouden. De elf jury's zetelen in Slochteren, Sneek, Klazienaveen, Ens, Veessen (gem. Heerde), Utrecht, Schagen, Naaldwijk, Oss„ Aardenburg en Maastricht. GEEN „SMALENDE" GODSLASTERINGEN IN „ZO IS HET" In de televisie-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" véin 4 januari is geen sprake ge weest van smalende godslasteringen en daarom kunnen geen strafmaat regelen worden getroffen. Dit deelt de minister van Justitie, mr. Y. Scholten, mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Van Dis (SGP). GEEN ENQUETE OVER LANDBOUWSCHAP De landbouwwet, krachtens welke de a.s. mei-inventarisatie zal worden gehouden, biedt geen grondslag een enquête onder de agrariërs te hou den over het voor of tegen van het Landbouwschap, daargelaten de wen selijkheid van het stellen van deze vraag. Dit deelt de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, mede-in antwoord opt'n schriftelijke vraag terzake van het Tweede Kamerlid de heer P. Voogd (Boerenpartij). Westfriese Flora wordt Engelse tuin De Westfriese Flora, die dit jaar van 18 tot én met 23 februari in de bloembollenveilinghallen in Boven- karspel zal worden gehonden, krijgt een nieuwe opzet. Deze tentoonstel ling krijgt de vorm van een grote Engelse tuin met een oppervlakte van 4000 m2. De tuin wordt aange legd door architect A. Koper uit Bennebroek. Meer dan honderd particulieren hebben een plaatsje veroverd op de expositie die de grootste op dit ge bied is in Noord-Holland. De ge meenten uit West-Friesland werken in deze groots opgezette bloementen toonstelling samen. Ongeveer 7000 kisten en kratten met bollen en bloe men zijn voor deze expositie nodig. Het ligt in de bedoeling, dat de tentoonstelling op dinsdag 18 febr. wordt geopend door prof. dr. ir. K. Schenk, directeur van het Labora torium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, die uit het Westfriese An- dijk afkomstig is. Traditiegetrouw zal op de flora een collectie van 24 stuks stamboekvee te zien zijn. „Eigenlijk heeft 't slachtoffer het er -wel een beetje naar gemaaikit," moest de officier boegeven, hetgeen echter aan het strafbare fert niets verander de. Maar wel wilde de officier met de omstandigheden rekening houden en volstaan met f 100 boete of 20 da gen hechtenis, benevens 'n week ge vangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Wamt het bleek, dat verdachte al eerder „losbandig" was geweest en dat wilde de officier hean middels die voorwaardelijke straf afleren. „Als ze mij niet lastig vallen, doe ik het een ander ook niet," luidde de repliek van verdaohjbe. En honderd gulden voor de klap vond hij ook nogal duur. „Volgens het spreekwoord is die niet meer dan een daalder waard", gaf de rechiter toe, dtoah het werd meer. De boete werd bepaald op f50 of 10 dagen hechtenis, maar zonder de voorwaardelijke straf. JOYRIDING WAS GEEN DIEFSTAL Het ging er nu maar over, of de 18-jarige boomkwetkerskneoht uit Bo degraven, die zich voor de Haagse politierechter had te verantwoorden, van plan was geweest om de auto te verkopen, of er alleen maar een ritje in te maken. Aanvankelijk had ver dachte wel zo'n beetje enk end, dat hij geld nodig had en wel iets voelde voor het bod, dat iemand hem in een café op de auto deed. Doch uitein delijk ging de koop toch niet door. Maar wefl werd de rit gemaakt, zodat in élk geval toch de joy-riding bleef bestaan. De officier van Justitie meende dan ook niet tot het bewijs van de dief stal te kunnen komen, doch vond dat gebruik maken van een andermans auto ook wel erg brutaal, zodat hij er een week gevangenisstraf voor eiste. Rekening houdend met het blanco strafblad legde de rechter f75 boete of 15 dagen hechtenis op, plus de week gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Grote parkeergarages in Amsterdams centrum B. en w. van Amsterdam hebben het bouwplan voor een parkeergara ge voor ruim 500 auto's aan de Mar- nixstraat tegenover het Amsterdam se hoofdbureau van politie goedge keurd. De uitvoering van het plan van de Amsterdamse autohandelaar H. Tabak, volgens het ontwerp van architect P. Zanstra zal ongeveer 5,5 miljoen gulden vergen. Het ontworpen gebouw van vijf verdiepingen (71 bij 45 meter en 24 meter hoog) zal het busstation van de NZHVM, (vertrekpunt in de rich ting Zandvoort-Haarlem overkoepe len. Het gebouw komt daarom geheel op kolommen te rusten. Op het bouw terrein staan tevens nog acht huizen in eigendom van de gemeente, die moeten verdwijnen. De heer Tabak, die het terrein al enkele jaren in erfpacht heeft, verwacht dat de par keerprijzen 100 tot 125 gulden per maand zullen bedragen. De in- en uitritten zullen uitkomen op de Mar- nixstraat. Portret van mr. Oud in de Tweede Kamer Namens de VYD heeft de heer D. W. Dettmeyer gistermiddag een door prof. Sierk Schroder geschilderd portret van de liberale oud-fractie leider mr. P. J. Oud aan de voorzitter van de Tweede Kamer aangeboden. Mr. Oud, diens zoon en schoon dochter waren bij deze overdracht aanwezig. De kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel was bijzonder dankbaar voor dit voortreffelijke portret van een voortreffelijk schilder. Oud was een grote figifur in de Kamer en zijn geest waart er nog rond. Het eind van alles komt, als je gehangen wordt, zo zeide mr. Van Thiel, dat wil zeggen het eind aan een parle mentaire carrière. Besloten is om het portret te hangen als pendant van het portret van Hector Treub, een zijner grote voorgangers. De heer Oud was zeer aangedaan voor de hem bewezen eer. Sedert 1917 bracht hij meer dan veertig jaar in het gebouw van de Tweede Kamer als lid door en voorts vier jaar als Minister. Hij roemde de vriendschap en de goede menselijke verhoudingen tussen de leden, ondanks verschillen van opvattingen. In zijn dankwoord wees de heer Oud voorts op het enor me belang van een vrije Staten-Ge- neraal voor onze democratie, die hij zo vele jaren mocht dienen. E.V.O. concludeert: Bestel- en vrachtauto's zijn sinds de vorige RAI-bedrijfsautotentoon- stelling in 1962 duurder geworden. De prijsverhogingen gelden in meer derheid voor auto's, die hun oor sprong buiten de EEG-landen heb ben. Alleen de combinatie-auto's zijn sinds 1962 iets goedkoper geworden. Dit zijn de voornaamste conclusies van een onderzoek dat de EVO (Al gemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie) iedere twee jaar instelt naar de prijsbeweging bij bedrijfsauto's. Van 27 typen combinatiewagens bleken er sinds 1962 elf in prijs te zijn gedaald en eenzelfde aantal ge stegen. Lag de gemiddelde prijs in 1962 op f 8011, nu wordt f 7856 geno teerd. Dat is f 155 of bijna twee pro cent lager. Bij de bestelwagens bleken van 47 onderzochte typen er slechts zeven in prijs te zijn gedaald. Van elf bleef de prijs ongewijzigd, maar voor 29 auto's in deze categorie ging de prijs omhoog. Tegenover een gemiddelde prijs van f 7624 nu stond in 1962 een prijs van f 7424. Dat betekent een gemiddelde stijging van f 200, of ruim 2,7 pet. De benzine- en dieselvrachtwagens waarvan 164 typen uit 1962 naast de vergelijkbare in 1964 werden gezet, werden gemiddeld respectievelijk 3,3 en 2,2 pet duurder. Vain 54 benzine vrachtauto's ondergingen er 42 prijs stijgingen; van slechts vier typen gingen de prijzen omlaag. Van deze 54 typen is slechts een kwart uit de EEG afkomstig. Van 110 verge leken typen dieselvrachtauto's werd meer dan de helft (62 stuks) duur der, 26 typen werden goedkoper, ter wijl van 22 de prijs niet werd ge wijzigd. TWEEDE PLAN De heer Tabak heeft tevens een plan voor een tweede parkeergarage ingediend, geprojecteerd op de plaats -in de Spuistraat waar in de afgelopen winter een van zijn pan den afbrandde. Deze garage even eens een ontwerp van architect Zan stra, zal 200 auto's kunnen herber gen. De bouwkosten worden ge raamd op twee en een half miljoen. Dit i plan is nog niet goedgekeurd door de gemeente. EERSTE KAMER: geen negatieve propaganda in anti-rook-aktie De heer Kranenburg (CH), die tandarts van beroep is, voelt meer voor het propageren van verstandig roken, dan voor de reclamezin staakt het roken. Niets werkt zo averechts als het invoeren en propageren van verboden, zei hij gisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Voor hem staat vast, dat er verband bestaat tussen roken en longkanker. De cijfers lie gen er niet om, aldus de heer Kra nenburg, die een anti-rookcampagne verstandig geleid wil zien. Prof. Querido (PvdA) die eveneens 't ro ken aansneed, vindt het onzedelijk, dat de regering de schadelijkheid van sigarettenverbruik voor de gezond heid tracht te compenseren door een prijsverhoging. Temeer omdat de eventuele hogere opbrengst niet aan de bestrijding van longkanker ten goede zal komen. Behalve hert ongelukkige verband tussen roken en longkanker, kan toch moeilijk worden ontkend, dat roken een van de zimdieldjksite van alle menselijke ondeugden is", zei prof. Querido. Volgens hem geeft; ro ken n et zoveel sociale ontworteling als alcoholmisbruik naast gevaren van sexuele uitspattingen en goklust. Bovendien meende hij, dat de ro ker die het roken laat, een andere vorm van verslaving zal zoeken die wellicht nog schadelijker is. Meer voor die hand liggend is een hard nekkig pogen om de giftige stoffen uit de sigaretten te halen door nauw gezet wetenschappelijk onderzoek. Bovengemeentelijk bestuursorgaan Hoewel het over het wetsontwerp voor de Rijnmond amendementen be gint te regenen zal het ontwerp waar schijnlijk zonder beduidende wijzi gingen worden aangenomen. Minister Toxopeus kwam de Ka mer gistermiddag slechts in een en kele zaak tegemoet. Een gewone meerderheid, en das niet een twee derde meerderheid, is voldoende als het gaat in 't openbaar lichaam Rijn mond om de vraag of het aantal on derwerpen waarover zijn bevoegd heid reiken zal worden uitgebreid. Een andere tegemoetkoming is, dat Rijnmond zich ook met de ver deling van het woningcontingent over het waterweggebied zal mogen bemoeien. De heer Aarden (KVP), die samen met een groep gelijkge stemde KVP'ers 'n Rijnmondlichaam zonder verdere bevoegdheden een „onwezenlijke affaire" vindt, heeft een uitvoerig amendement inge diend, waarin de rechtstreekse be langenbehartiging wordt geregeld. De minister noemde zo'n ingreep destructief. Zelfs de PvdA, die toch niet afkerig is van rechtstreekse be langenbehartiging door de Rijnmond, zal het amendement van de heer Aarden niet steunen. Men zal de minister mét zijn opzet een kans ge ven, liever dan nog langer te wach ten. Op de duur, aldus de heer Wes terhout (PvdA) zal zich de behoefte aan belangenbehartiging wel doen voelen. Na met zijn motorfiets op de Rijksweg ErmeloHarderwijk tegen een auto gebotst te zijn, is de 19-ja- rige berijder G. E. Gerards uit Er melo overleden. Een militair, die op de duo zat, bleef ongedeerd. De Russische ruimtevaarster Valentina Terejkova, nog •en bezoek aan Engeland in Londen aangekomen. Foto: stad aankwam, werd zij verwelkomd door steeds bezig aan haar Europese toernee, is dinsdag voor toen zij bij de Russische ambassade in de Britse hoofd- kinderen, die haar bloemen aanboden. De dirigent Jos Cleber is dinsdagavond op Schiphol uit Zuid-Afrika teruggekeerd. Op de foto wordt hij om helsd door zijn dochter terwijl mevrouw Cleber toekijkt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7