IN VOLLE RAI BOKST ENGELAND MET E.E.G. Met vrachtauto's nog aan de spits 20 km Competitie in volle gang Stuur links of rechts? Reparatie van weg reuzen .Nu ook veiligheidsriemen- voor kinderen Tovenarij met pk s bedrijfs auto's J)e Bedrijfs-R.A.I. in het nieuwe tentoonstellingscomplex aan het Europaplein te Amsterdam, is met een oppervlakte van 45.000 m2 (zes voetbalvelden!) de grootste expositie van be drijfsauto's ooit in ons, land ge houden. Te zien zijn: 25 bestelauto's 37 vrachtauto's 26 combinatie-auto's 25 autobussen 39 speciale voertuigen 16 aanhangwagens 20 opleggers 120 stands met onderdelen Twaalf landen Totaal zijn er 106 merken (5 meer dan op de vorige 'Bedrijfs-R.A.I. in 1962), t.w.: Nederland 40 West-Duitsland 21 Engeland 17 Frankrijk5 Ver. Staten 5 Italië4 België 3 Oost-Duitsland 3 Tsjechoslowakije 3 Zweden 3 Oostenrijk 1 Zwitserland 1 Deze 47e R.A.I. duurt tien dagen De tentoonstelling is dagelijks open van 10.0017.00 uur en van 19.00 22.00 uur. Op zaterdag en zondag is zij 's a v o n d s gesloten. BEDRIJFSAUTODICHTHflO 1963 AANTAL BEDRIJFSAUTO'S PER 1000 INWONERS IWIItl J22 WEST BUITSLANB 3' Wereldprimeurs Daf 6x6 12-tons drie-asser voor werk buiten de verharde weg. Chrysler Farmobil in Griekenland geassembleerde lichte truck voor terreinrijden. Tatra 4x4 zware twee-assige wa gen met aandrijving op alle wielen. DAF MB 200 underfloor toer- wagenchassis met horinzontale mo tor tussen de assen. Leyland Panther autobusefrassis met horizontale dieselmotor achter in en luchtvering. Verheul VB-A-10 autobuschassis met motor achterin in langsrich- ting en luchtvering. Twee Nederlandse typen opleggers zelfdragende gesloten oplegger van Groenewegen en Kangoeroe-opleg ger va*1 Broshuis-Deckers. Ned. primeurs Austin A 60 Countryman combinatie- wagen met dieselmotor. Morris Oxford VI Travelier combi natiewagen met dieselmotor. Chrevolet Chevelle Stationcar com- binatiewagen afgeleid van de Che velle personenauto. Citroën AK bestelwagen afgeleid van de Citroën Ami 6. Fiat 1100 TN de Fiat 1100 T bestel auto met dieselmotor. Ford TT 1500 zwaardere bestelauto met versferkt chassis. Volvo Laplander terreinwagen met 4 aangedreven wielen en B18 motor. Austin FHK 100 en 160 chassis met horinzontale underfloor-dieselmotor. Morris FHK 100 140 en 160 chassis met horizontale underfloor-dieselmo tor. Fiat 643 twee truckuitvoeringen en één trekker voor zwaar vervoer. Ford Thames Trader 75 FC 6 x 4 truck met dubbel aangedreven tandemstel en dieselmotor. Mercedes-Benz LP 1620 volfront vrachtwagen, ontwikkeld uit de 334- serie. Mack en International frontstuur- chassis met kantelcabine. Verheul VB 10 met polyester-beplating. vraag naar autobussen zich beperkt tot 750 per jaar en dit aantal dan nog uiteen valt in een groot aantal typen en uit voeringen. Als men weet dat er vrij veel bussenbouwers zijn beseft men dat de spoeling hier dun is. Eerste reed Qmstreeks 1900 ging een lingerie- bedrijf in Den Haag over tot aanschaffing van een bestelauto AlsNalles meezat kon die wagen 20 km rijden. Uit veiligheidsover wegingen gold echter „niet sneller dan een paard in matige draf' Goedeoude tijd! D e R.A.I. staat weer vol Er zijn stands met buitenbeentjes zoals G.E.B.-montagewagens met een werksteiger die 11V4 meter boven de straat kan reiken, tankauto's voor suiker, krijt en meel, diepvriesauto's die een tem peratuur van 30 graden onder 0 handhaven, reinigingsauto's die de putjesschepper en straatveger uit het straatbeeld doen verdwij nen, een autobus die geheel met polyester is beplaat, enzovoort, enzovoort. Maar het grootst in aantal en kenmerkend voor deze Bedrijfs- R.A.I. zijn natuurlijk de bestelwagens en de vracht- en trekauto's. Als u mét ons belangstelling heeft voor de onderlinge concurrentie van de grote fabrieken en scherp door de propaganda-offensieven heen wilt rJen, ontdekt ge het volgende: Bij de bestelauto's krijgen leveranciers uit derde landen weinig kans. Het zijn de E.E.G.-fabrieken (Euromarkt) die door tariefvoor deel de dienst uitmaken. Het afgelopen jaar was de verkoop in ons land: West-Duitsland 60%, Frankrijk 16%, Italië 7,5%, Nederland 3.5%. Totaal 87%. Van de 13% die buiten de E.E.G. vandaan kwam boekte Engeland 10%. Geheel anders liggen de kaarten bij de vracht- en trekauto's. Daar hebben de niet-E.E.G.-leveranciers nog 45% van de markt, met de Engelse industrie met 32% over de gehele linie als kampioen. Hier komt West-Duitsland niet boven de 28% uit. Nederland komt je zitten op de lange reis, Hun rally kent geen ereprijs, Geen puntenklassement. Zij rennen naar Parijs en Bonn, In sneeuw, in mist, in zomerzon; Hun naam blijft onbekend. Hun monsvers brullen door de nacht, Met op de assen tonnen vracht, Naar oost en zuid en noord. En als de burger melig gaapt En lekker thuis zijn slaapje slaapt, Dan dreunen zij nog voort. Hun koffie geurt aan Seine-kant, Het brood gaat op in Zwitserland, Zij slapen in Milaan. En niemand uit de burgerij, Om vijf uur in de middag vrij, Kent ooit. dit vreemd bestaan. JAN HOTTENTOT met 23% uitstekend voor de dag. T\e tariefafbraak in de zes landen van de Euromarkt (Nederland, België, -Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) is-nu al tot 40% van de oor spronkelijke barrières gevorderd. Daar door zijn de onderlinge concurrentie verhoudingen verruimd. Wij zien clan ook op deze Bedrijfs-R.A.I. dat Frankrijk en Italië met vrachtauto's op onze markt willen komen. Ook de Belgische autobus- bouwers proberen hier vaste voet te. krijgen. De vraag „links of rechts stuur" blijkt steeds meer in de belangstelling te komen. Nogr niet zo heel veel jaren geleden werd deze kwestie bij de constructie van per sonenauto's opgeworpen. De dure Franse (Delahaye en Talbot) en Italiaanse merken (Alfa Romeo en Lancia) hadden nog meestal het stuurwiel rechts. Maar alge meen zal. men het er over eens zijn, dat b(j rechts houdend verkeer het stuur links moet zitten. Bü het bestelwerk ligt de probleemstel ling geheel anders. Hier zien wij dat het stuur rechts vele voordelen heeft. Sneller uitstappen, gemakkelijk aan het trottoir etc. en als enig nadeel het weer weg rijden uit de file van langs het trottoir geparkeerde ito's. Dat een goede buiten spiegel bü de gesloten bestelauto's hier aUernoodzakelijkst is, behoeft geen nader betoog. De zg. derde landen zitten niet stil. Engeland en Zweden (9% der vracht auto-leveringen vestigen dochter-on dernemingen in de Euromarkt om op die manier het prijsverschil te overwinnen. Zo krijgt Zwolle een Zweeds assembla- gebedrijf annex motorenfabriek. De vaderlandse vrachtauto-in dustrie (en daarbij denkt men als vanzelf aan de DAF te Eindhoven) is vooral sterk in de zwaardere ton nage-klassen, die steeds meer favo riet worden door de sterke groei van het internationale wegvervoer. Onze carrosserie-industrie heeft het niet makkelijk doordat de vervangings- Tfr zijn, althans in Amerika, vracht- -Lj auto's, die 800.000 km rijden zon der revisie. Zover zijn wij in Europa nog niet. Los daarvan is het duidelijk dat ook een zware wegreus wel eens reparatie behoeft. De reparatiewérkplaatsen van zware vrachtauto's vormen "een probleem. Er zijn er te weinig. Daar komt bij dat deze herstelwerkzaamheden altijd dringend zijn omdat de dure reuzen nauwelijks stil mogen staan. Niet altijd zijn de voertuigen praktisch gebouwd. Vaak mopperen monteurs, in de werkkuil: „Hoe krijgen ze het ver- jje auto-industrie kent in ons land ruim 300 toeleveringsbedrijven met onge veer 10.000 werknemers. Zij maken allerlei onderdelen en toebehoren. Eind mei gaat deze categorie een speciale expositie houden van garage-uit rusting, genaamd „Autovak". Dit is een primeur voor Europa. In afwachting daarvan nemen nu aan de R.A.I. een honderd fabrikanten en handelaren met onderdelen en accessoires deel. Er zijn belangrijke onder nemingen bij. Weet u dat de Koni-fabriek te Oud-Beijerland, voortgeko men uit een zadelmakerij, gespecialiseerd is in schokbrekers? Het bedrijf telt 700 employe's en exporteert naar 60 landen. Vele grote autofabrieken telt Koni tot klant. jjet grote nieuws bij de veiligheidsgordels op de R.A.I. is de kin der- veiligheidsgordel. Een primeur. Onze bandenindustrie weert zich ook. Weliswaar voeren wij jaarlijks nog voor 40 miljoen in, doch de uitvoer is aanzienlijk groter: f 60 miljoen. zonnen..." Te weinig ziet men bijv. de mogelijkheid remtrommels te demon teren zonder dat het nodig is de naven van de assen te trekken. Dat is namelijk een moeilijk en riskant werk. Ook de bereikbaarheid van filters is een precair onderwerp. Amerika (tijd is geld) ontwierp voor snelle reparaties de kantelcabine. Deze vindt thans navolging. Hoe nijpend het personeelsgebrek in de garages is, behoeven wij niet te schet sen, maar een truck, die „lekker repa reert" zoals dat in de vaktaal heet, zal ook het best gerepareerd worden en in de kortste tijd en dit vind men terug op de rekeningen. De gasturbine is ook reeds beproefd (Boeing), want uit de diesel leek het aan vankelijk bijzonder moeilijk nog enkele pk's meer te halen Vele jaren lang leek dit laatste motortype stil te staan, maar in de laboratoria werd koortsachtig ge werkt. "Ien beschikte over de juiste smeer olie en brandstoffen, maar hoe stond he: met de brandstofinspuiting, hoe met de verstuivers, was de inspuitpomp verder ontwikkeld? Hier bleek een verdachte stilstand te zijn ingetreden, tytdat zo mer 1963 een type pomp verscheen, die nieuwe mogelijkheden bleek te bieden. Maar ook in de meest verborgen delen tot in het hart van de dieselmotor ging men wroeten. Het werd een roulette met lucht en koolwaterstofmoleculen, het werd spannend. O.a. in Göteborg en München werd enorm grót gespeeld, maar men won pk's. Een 6 cilinder dieselmotor van 9.6 1 in houd te zien stijgen van 190 tot 212 pk bij gelijk toerental zondei toepassing var. een turbo-charger, is een gebeurtenis die men zal blijven bewonderen. Als men dan ervaart, dat met toepassing van een turbo-changer (uitlaatgasturbine met blo wer oftewel compressor) het aantal pk's nog eens met 18 stuks stijgt zonder dat de verbrandingsdruk omhoog gaat (men ziet hem zelfs dalen), dan blijkt, dat zich in die honderdste seconde in de verbran dingsruimten processen afspelen, waarvan men pas na uitvoerige bestudering de ge heimen te weten kwam. Nu is het halen van zoveel mogelhk pk's uit een bepaalde motorinhoud een zeer boeiende bezigheid, maar men moei nok proberen die pk's zoveel mogelijk aan te wenden voor de aandrijving. Dientenge volge zien wij bijvoorbeeld Maij personen auto's de „denkende ventiluteur" steeds meer aanhangers krijgen Op enkele trucks is deze ventilateur nu ook gekomen Reeds is er een Duits merk, waarbij de snelheid van de ventilateurbladen kan worden ge wisseld. Straks Rijwiel-R.A.I. Reeds nu kondigen w:j aan dat de R.A.I.-deuren van 28 februari t.m. 7 maart open gaan voor fietsen, bromfiet sen, motoren en scooters. Ons land staat volop in het teken van de motorisering, maar de tweewielers, die zo goed zijn voor onze gezondheid (ver blijf in buitenland), tellen nog altijd mee! HIERNAAST: fier drietal van onze nationale vrachtauto-industrie, de D.A.F.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5