met kolen gezelligheid voor het opscheppen Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN Tot licht motorrijwiel „omgebouwde" brommer door Leidse kantonrechter verbeurd verklaard L.T.B. neemt morgen nieuw kantoor officieel in gebruik WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De zittingen van de Leidse Kan tonrechters mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning met als officieren van Justitie mr. J. D. Lulofs en mr. N. J. Out kenmerkten zich gisteren door het groot aantal kleine en ongecom- ..gogogoch is z'n bordje kwijt Het stationsbord met de lang ste naam ter wereld erop is weer eens verdwenen. Het is het bord, dat bij het kleine sta tion in Wales van Llanfair- pwllgwyngyllgogerychwyrn- drobwllllantysiliogogogoch, in het graafschap Anglesey, staat. De stationschef van het plaats je heeft een anoniem telefoon tje ontvangen waarin een los prijs werd gevraagd. Deson danks houdt men rekening met een studentengrap. CEZELLIGE MENSEN STOKEN (Advertentie). Morgen, donderdag, 's middags om vier uur, zal de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, het nieuwe bureau van de r.k. Land- en Tuinbouwbond inzegenen. Daarmede zal de LTB officieel zijn nieuw tehuis betrekken, dat overigens reeds sinds 7 januari officieus in gebruik is. Eindelijk zijn de employé's van deze katholieke organisatie van de agrariërs in de bisdommen Haarlem en Rotterdam weer op een passende wijze gehuisvest. Niet luxueus, wel efficiënt. Er is nu tenminste weer vrijheid van bewegen. In de Parklaan, waar tot nu toe het bureau geves tigd was, moest men zich vooral de laatste jaren erg behelpen. Tot op de zolder moesten de personeelsleden ondergebracht worden. In kamertjes, die veel te klein waren, moesten vaak teveel mensen hun werk verrich ten. Concentratie op het werk bleek niet altijd mogelijk. De moeilijkheden zijn nu voorbij. Aan de Haarlemse Dreef staat nu een fraai plan, dat de bezoeker moeilijk een kantoor in de zakelijke zin van het woord kan noemen. Vergeer kan men spreken van de kantoor-villa. 'n Van Goch bracht 31 mille op Een aquarel van Vincent van Gogh, „boerenvrouw bij een haard" heeft gistermiddag op de kunstveiling Mak van Waay te Amst ddam de volgens deskundige redelijke prijs van 31.000 gulden opgebracht. De kunste naar maakte het werk in 1885 in Nuenen. Hoewel er ook door de vele naar de veiling gekomen buitenland- ders, vooral Engelsen en Duitsers, flink op het stuk werd geboden, deed een Nederlander het hoogste bod. Een getekend doek van Isaac Is raels „in een Parijs café" kwam voor 19.000 gulden in het bezit van Neder landse' particulieren. In de Ursulaklieniek te Wasse naar is gisteren overleden de 76-jari- ge weduwe mevrouw Th. M. Snelle- man-Beun uit Den Haag. Zij was daar gisteren op de hoek Arabislaan- Hoefbladlaan ernstig aan het hoofd gewond bij een aanrijding door een vrachtauto. pliceerde zaken, die weinig of geen aanleiding gaven tot uitvoerige ré- en duplieken met het gevolg, dat het geheel een vlot verloop had. Dat het Leidse kantongerecht steeds strenger gaat optreden tegen de jeugdige bromfietsers, die hun brom fiets door enkele veranderingen aan de standaarduitvoering in een licht motorrijwiel veranderen, ondervond gisteren een 18-jarige vormer uit Leiden. Zijn in beslaggenomen en tot motorrijwiel getransformeerde „brommer" werd bij vonnis van de kantonrechter mr. W. de Koning ver beurd verklaarti en zal derhalve van Rijkswege vernietigd worden. Evenals zovele andere steeds nog in aantal toenemende jeugdige bromfietsers had de jongeman op z'n bromfiets een z.g. race-carborateur gemonteerd en de uitlaatpijpjes ver wijderd. Door deze manipulaties had ook hij zijn standaard-brommer tot een snel en veel lawaai-makend mo torrijwiel gepromoveerd en de weg onveilig gemaakt. Het rijden zonder rijbewijs en het opzettelijk veroor zaken van de nodige extra decibels lawaai werd bij zijn aanhouding prompt met twee proces-verbalen gehonoreerd. Geen rijbewijs De jongeman kon uiteraard niet ontkennen, dat hij een andere car burateur had gemonteerd met de op zet de snelheid van zijn bromfiets aanmerkelijk op te voeren. Van de ontbrekende uitlaatpijpjes wist hij niets af en die moesten dus door de vorige eigenaar al zijn verwijderd. Ook bestreed hij het feit, dat hij nu een motorrijwiel bereed. „Het was en bleef een bromfiets en dat ik na het aanbrengen van die andere carbora- teur nu ineens een rijbewijs moest hebben was mjj totaal onbekend", hield hij stug vol. De kantonrechter kon weinig waardering opbrengen voor verdachtes handelwijze en ver dediging. „U voerde met opzet de maximumsnelheid van uw bromfiets hoger op en verwijderde ook de pijp jes met de bedoeling om met veel lawaai hard te kunnen racen", kwam hij tot de z.i. bewezen conclusie. Gezien de onder de aan-hun-brom- fiets-knoeiende-jongelui algemene be kendheid van dit feit, achtte hij het ook twijfelachtig, dat verdachte niet onderhavige zaak 40 boete subs 8 dagen voor het rijden zonder rijbe wijs en 25 subs. 5 dagen inzake de „defecte" uitlaat.- Voorts was hij dit maal nog wel bereid de teruggave van de in beslaggenomen bromfiets te vorderen. „Het was volgens mij geen motor fiets", bleef verdachte van oordeel. Ook vond hij 65 boete wel wat te veel. De kantonrechter was het inzake de teruggave van de bromfiets aan verdachte met de vordering van de officier niet eens, omdat z.i. een strenger optreden tegen die snel heidsrage noodzakelijk werd. Hij leg de dan ook in zijn vonnis de ver beurdverklaring van de bromfiets vast en verlaagde „ter compensatie" hiervan de geldboete tot totaal 20 subs. 4 dagen. „Geeft u me dan lie ver een hogere boete", riep de zicht baar geschrokken jongeman uit. „U bent bromfiets niet waard omdat u er te veel aan zit te knoeien en hem bovendien, zo ook is gebleken, zeer slecht onderhoudt", sloot de kanton rechter deze zaak af. Dit wordt onze mooiste huwelijksreis „Als we straks 25 Jaar getrouwd zijn, willen mfin man en ik graag naar Israël", vertelt mevrouw J. Blanken, Kapellelaan 113 te Roer mond. „Ik ben daarvoor druk aan 't sparen. En dat gaat bij CO-OP on gemerkt. Dat dubbeltje extra btf elke gulden aan boodschappen merk je haast niet. Bovendien loopt je spaargeld met die fantastische hoge rente van 7 ook aardig op. Ik ben nu al aan mijn vijfde CO-OP Gezinsobligatie bezig. Op die ma nier heb ik het idee toch mee te verdienen. Want als moeder van 6 kinderen kun je natuurlijk niet buitenshuis gaan werken." Lang gekoesterde wens vervuld Reeds jaren geleden opperde 't •hoofdbestuur van de LTB plannen om tot een andere huisvesting van hert bureau in Haarlem te geraken. De werkzaamheden van het bureau, dat ten dienste staat van maar liefst dertienduizend Leden, waren zo toe genomen, dat een royaler gebouw alleszins was gerechtvaardigd. Men ondervond bij de gemeente Haarlem weliswaar voldoende medewerking, maar er bleek in Haarlem weinig gelegenheid. Toch wilde de LTB Haarlem als centrale stad in 't werk gebied van de bond handhaven. Er was weil grond beschikbaar, maar zou men daarvan gebruik maken, dan zou het bureau toch wat te veel buitenaf liggen en daardoor te ex centrisch. Maar plotseling deed zich een prachtige gelegenheid voor om die plannen toch op een redelijke wijze te realiseren. Het katholiek meisjeslyceum „Sancta Maria" had aan de Dreef verschillende panden in gebruik als schoolruimte m§t als representatief gedeelte de oude villa op nummer 22. Bovendien had het lyceum het daarachter liggende en aansluitende pand Florapark 2 in eigendom. Toen bekend werd, dat de Zusters Franciscanessen van Heyt- huisen, die de school onder haar be heer hadden, plannen tot nieuwbouw hadden en die plannen ook inder daad werden doorgezet, nam 't hoofd bestuur van de LTB contact op met de congregatie. Spoedig was 'n voor lopig koopcontract gesloten, dat de panden Dreef 22 en Florapark 2 be trof. Enkele jaren later werd tot de finitieve koop overgegaan. Intussen heeft de LTB Florapark 2 kunnen afstoten, omdat het pand niet nodig VERBOUWING Toen de drukke en explosieve ge meenschap van lyceummeisjes ver huisd was naar haar nieuwe school gebouw, kon het architectenbureau ir. Paardekooper uit Lisse beginnen met het uitwerken van verbouwimgs- plarmen. De oude villa, die dateert uil de zeventiger jaren, moest danig onder handen genomen worden. In de loop der jaren was de ruimte op nieuw onderverdeeld, opdat er school lokalen kwamen. Die lokalen bleken als kantoorruimte ongeschikt, in ieder geval te groot Heel het gebouw moest opnieuw ingericht worden. In de herverdeling is het architecten bureau uitstekend geslaagd. Er wer den kleinere ruimten geschapen, met lagere plafonds. Via het creëren van kleine voorportaaltjes konden ge makkelijke doorloopjes geconstru eerd worden. Heel de inrichting werd ingesteld op het centrale trap penhuis, een monumentaal geval, diat vanuit het sousterrain, vooral be doeld is voor de utiliteitsruimten. In- het souterrain is ook een degelijke kantine met practische keuken. De bovenste verdieping is de vroegere zolder, die wat opgetrokken is om ook daar enkele werkkamertjes te bouwen. De verschillende diensten en instellingen van de LTB, die in de Parklaan waren ondergebracht, hebben hier weer, maar dan royaler, huisvesting gevonden. Een sieraad is de bestuurskamer, die vroegere leraarskamer van het meisjeslyceum. De fraaie lambrize- ring en de prachtige deur zijn na tuurlijk behouden gebleven. Daar door heeft de ruime kamer een be paald cachet gekregen. De verschil lende vakgroepen hebben bovendien een geschenk gegeven in de vorm van glas-in-lood-ramen. Deze zijn als een soort bovenlichten in de ramen aangebracht. Jan Prank uit Haarlem heeft de uitvoering verzorgd. Naar het werkterrein van de vakgroepen zijn ook de afbeeldingen op die ra men aangebracht: akkerbouw, vee teelt, tuinderij, boll enk wekerij, bloe misterij, boomkwekerij. Het pand, waarvan de verbouwing uitgevoerd is door het aannemersbe drijf Veenman en Vink uit HiHe- gom, is aan de Haarlemse Dreef niet alleen gunstig maar ook bijzonder mooi gelegen. Er is ruimschoots ge- legeniheid tot parkeren, die kantoor- motorrwiel had veranderd, villa is gemakkelijk te bereiken en de riante omgeving, nabij de Haar lemmerhout, is een extra-gelukkige omstandigheid. De tuin voor de villa is nog in aanleg. Men mag verwach ten, dat juist de LTB daaraan de grootste zorg besteed. Te dien aan zien heeft de bond een bijzondere stand op te houden. KWALIJKE ZAAK De officier liet in zijn requisitoir duidelijk uitkomen, dat hij de steeds toenemende rage om de snelheid van bromfietsen langs allerlei wegen op- zakelijk op te voeren een bijzonder kwalijke zaak vond. Hij eiste in de Aethprklnnkpn DONDERDAG 6 FEBR. 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 KRO, 11.45 VPRO, 15.15—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws 8.15 Strip voor de jeued, 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Cello en piano: klassieke mu ziek, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Lichte grammofoonmuziek, 12.15 Le ven p het land, gesprek, 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Deze week: berichten van bui tenlandse correspondenten en lezin gen. 13.00 Nieuws, 13.15 Klassieke grammofoonmuziek, 13.45 Voor de Vrouw, 14.15 Vocaal ensemble (gr.). 14.30 Prisma-Reprise: fragmenten uit de Prismaprogramma's. 15.00 Klas sieke en moderne grammofoonmu ziek, 16.00 Biibeloverdenking, 16.30 Moderne kamermuziek. 16.50 Gram mofoonmuziek, 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Grammofoonmuziek, 17.30 Schoolzang, 17.45 Metropole-orkest: amusementsmuziek, 18.15 Sportru- briek, 18.30 Licht instrumentaal kwintet. 18.50 Sociaal perspektief, lezing, 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Op de man af. praatje, 19.15 Meisjeskoor met orgebegeleiding, 19-30 Radïokrant. 19.50 Lichte gram mofoonmuziek, 20.10 De jeugd op (Advertentie). eigen wieken, hoorspel (28), 20.40 Samen uit - Samen thuis: gevari eerd programma, 22.00 Kerkorgel concert, 22.30 Nieuws, 22.40 Avond- overdenking, 22.55 Boekbespreking, 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang, 23.30 JSopraan en pia no: Hedendaagse Spaanse liederen, 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m Een vervolgverhaal van Suske en Wiake 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Programma-overzicht en lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Ochtendgvmnas- tiek, 9.10 De groenteman, 9.15 Klas sieke grammofoonmuziek, 9.40 Mor genwijding. 10.00 Lichte grammofoon muziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje, 11,15 Radiophilharmonisch orkest: klassie ke muziek. 11.45 Levenskunst, praat je, 12.00 Dansorkest met zangsolisten, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoon muziek (De programma's vanaf 10.00 uur kunnen onderbroken worden door 10 min. Intermezzo Olympische Winterspelen), 12.45 Olympische Win terspelen 1964: verslagen en beschou wingen over de heden gehouden wed strijden, 13.00 Nieuws, 13.15 Medede lingen. eventueel actueel of grammo foonmuziek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Licht orkest. 14.00 Hobo en pia no: moderne muziek, 14.30 AVRO's Radio Revue, gevarieerd programma (herhaling van 4 febr. j.l.), 15.25 Pianorecital: Moderne muziek, 16.00 Voordracht, 16.20 Lichte grammo foonmuziek, 16.40 Lichte grammo foonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 De Olympische Winterspelen 1964: verslagen en beschouwingen over de heden gehouden wedstrijden. 17.55 De gesproken brief, 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel, 18.20 Thans volgt een programma van de Partij van de Arbeid in de zend tijd ter beschikking gesteld van de politieke partijen, 18.30 Licht orkest: Latijns-Amerikaanse muziek, 19.00 Voor de kleuters, 19.05 Sportpara<Je, 19.30 Orkesten Parade, 20.00 Nieuws, 20.05 Kamerorkest en soliste: Klas sieke muziek, 21.05 Asterplein, hoor spel, 22.20 Olympische Winterspe len 1964; 22.30 Nieuws en medede lingen, 22.40 Actualiteiten, 23.05 Dis- cotaria: nieuwe grammofoonplaten, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 9.55—12.45 Olympische Win terspelen Innsbruck 1964: schaatsen 1500 m heren in het Ijsstadion te Innsbruck, 12.5514.00 Skiën: afde ling dames; NCRV: 15.00 Iri ogen schouw, journaal in samenwerking met KRO. 15.15 Astma, een volks ziekte, uitzending over de bestrijding van astma, 15.45 Pauze, 16.00 Voor dc kleuters, 16.15 Einde. NTS: 19.30 Olympische Winterspelen Innsbruck 1964: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag, 19.45 Filmoverzicht van de Olympi sche winterspelen te Innsbruck, 20.00 Journaal. NCRV: Memo, actualitei ten, 20.30 Kind vermist, Nederlands Televisiespel. NTS: 21.55 Olympische winterspelen Innsbruck 1964: Kunst- rijden, vrije figuren heren, 22.30 Journaal, 22.40—23.10 Filmoverzicht van de Olympische winterspelen te Innsbruck. 11) Toen ik mijn studerkamer bereik te, was het eerste wat ik deed, mij een flinke cognac inschenken. Ik had er grote behoefte aan. „Als dit spelletje zo drie weken moet duren", overpeinsde ik, „zal ik denkelijk rijp zijn voor een asyl voor drankzuchtigen." De opwekkende, geur van mijn siga ret bracht mijn natuurlijke gedach- tengang weer in werking. Per slot van rekening was ik nog in leven, en blijkbaar niet herkend, hetgeen eigenlijk toch een stand van zaken was, zo gunstig, als ik met enig recht maar mocht verwachten. Northcote had echter oprecht ge sproken, toen hij zijn aanbod be schreef als een, waarop maar weinig mededingers zouden ingaan, indien hun de waarheid bekend was ge weest. Aangenomen, dat de ondervinding van de eerste^ avond een duidelijk beeld gaf van hetgeen mij te wachten stond, schenen mijn kansen om het le ven er niet bij in te. schieten uiterst gering. Indien Mercia een man ge weest was, zou .ik op dit ogenblik zonder enige twijfel een lijk geweest zijn. Wie was zij en in welke betrek king had zij tot Northcote gestaan? Dat de zonderling verantwoordelijk was voor de dood van haar vader .was duidelijk gertoeg, maar betreffen de de omstandigheden van die treu rige geschiedenis, tastte ik volslagen in het duister. Zij moeten wel zeer bezwarend geweest zijn om een jong meisje er toe aan te zetten, een stap te wagen, die werkelijk een wan hoopsdaad mocht heten, indien zij ten minste niet het werktuig van ande ren was. Hoe het ook zij, ik ont veinsde het mij niet, dat ik buiten gewoon verlangend was, haar nog eens te ontmoeten. Haar beeldschoon gezichtje was zo duidelijk in mijn ge heugen gegrift, alsof ik een schilderij zag en hoe het kwam, weet ik niet, maar ik gevoelde dezelfde hartklop pingen als op het ogenblik toen zij haar hand in de mijne legde.. Terwijl ik dit alles bij mijzelf over woog, schrok ik er plotseling van, dat ik sentimenteel begon te worden. Ook was het niet aan de minste twij fel onderhevig, dat ik langzamer hand zo slaperig was geworden als een uil. Met een lach en een geeuw stond ik op, draaide het licht uit en ging in mijn slaapkamer. Het was een groot vertrek, zelfs groter dan de studeerkamer. Ik deed een ronde om alle schuilhoeken te doorzoeken en bevond tot m(jn vol doening, dat er geen mooie meisjes of bezoekers van welke aard ook op de loer lagen. Daarna deed ik de twee deuren van de slaapkamer en die welke toegang tot het studeervertrek gaf op slot. Na mijn kleren te heb ben uitgedaan, trok ik de zijden pya- ma van Northcote aan die de trou we Milford voor mij had klaar ge legd. Mijri laatste daad was het resuft aat van een plotselinge ingeving. Alvo rens in bed te springen, ging ik naar het venster en keek voorzichtig door een kier van de jaloezie. Juist op het ogenblik, dat ik dit deed, kwam de donkere gestalte van een man uit de schaduw van de struiken te genover mijn raam te voorschijn en liep vlug de weg op. Ik sprong in bed en draaide het licht uit. „Nu, ik ben benieuwd", zei ik tot mezelf, „of dat senar Guarez niet ge weest is." Vijf minuten later sliep ik als een os. In aanmerking genomen de portie cognac, welke ik aan mijn maag had toevertrouwd, ontwaakte ik de vol gende morgen merkwaardig fris. Met een soort vage verrassing keek ik rond, vol nieuwsgierigheid hoe ik hier in 's hemelsnaam terecht gekomen was. Het volgende ogenblik kwam met een plotselinge schok alles wat de vorige avond was gebeurd in mijn geheugen terug. Het drong tot mij door, dat ik in de slaapkamer van Northcote was en dat er door iemand zacht, doch dringend aan de deur werd geklopt. Ik sprong uit bed, schoot een paar muilen aan, die op witte schapenvacht stonden en ging naar de deur, welke ik ontsloot. Ik verwachtte Milford te zien, doch in plaats van die trouwe dienaar, stond ik voor een aardig uitziend dienst meisje in bont katoenen jurk en witte muts op. Zij droeg een blad waarop een pot thee en enige brieven. Ik liep haastig terug, schopte mijn sloffen uit en kroop onder de de kens. Zij kwam aarzelend in de kamer en zette het blad op het tafeltje naast het bed. „Ik breng u de thee, mijnheer, om dat Milford op het ogenblik onge steld is." „Zo!" antwoordde ik „dat spijt me. Wat scheelt hem? Hij mankeerde gisteravond niets." Ze schudde haar hoofd. „Ik weet het niet, mijnheer, maar hij schijnt erg naar te zijn." „Heeft hij pijn?" vroeg ik. „Ja, manheer, nog al erg, naar het schijnt". „Het beste is, dat je maar direct de dokter roept", zei ik, terwijl ik een kop thee inschonk. Dit was erg onprettig voor mij. Ik mocht in geen geval verstoken blij ven van de diensten van de enige persoon, die, zoals Northcote mij had gezegd, te vertrouwen was! „Moet ik dr. Ritchie opbellen, mijn heer?" vroeg het meisje. Ik knikte. „Vraag hem zo vlug mo gelijk te komen. Na het ontbijt koon ik kijken, ijken, hoe het met Milford is." Toen het meisje weg was, ging ik in bed opzitten en begon het kleine1 stapeltje brieven, dat op het blad lag, door te zien. De meeste waren te herkennen als circulaires en rekenin gen, doch een er van met een wapen tje in een hóek van de omslag, scheen van meer belang te zijn. Ik scheurde hem open. 105 Belgrave-Square S.W. Beste Northcote. Gisteren had ik een onderhoud met Rosedale en zover ik kan nagaan, loopt alles naar wens. Rosedale stelt voor, de maatschappij in de eerste week van oktober op teo-ichten. Er zijn nog een paar dingen, waarover ik je gaarne zou willen spreken; daar zullen wij aanstaande woensdagavond wel gelegenheid voor hebben. Ik heb je advies opgevolgd en de „Seagull" gekocht. Morton vroeg er een veel te hoge prijs voor, maar hij stelde zich tevreden met een kleine betaling, en zal moeten wachten met de rest tot de maatschappij op poten staat. Je toegenegen Sangatte. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2