Brief Uit Koninklijke baby's brengen kinderkamers in het nieuws Levendige kleuren Profiteer van Uw geschenken TIPS VOOR DE HUISVROUW door PARIJS WIKKELT ZICH IN SJAAL EN STOLA TIPS HOE GEDRAAGT U ZICH BIJ DE UITVERKOOP Stofzuiger om de hals ALS TOMMY BUIKPIJN HEEFT Vijf koninklijke baby's kunnen in 1964 wereldnieuws worden. De eerste, die verwacht w«rd. i /.is die van prinses Sophia van Griekenland (haar echtgenoot is prins Don Juan Carlos van Spanje)In februari wordt de eerste baby van prinses Alexandra van Kent verwacht, in maart de vierde baby van koningin Elisabeth van Engeland en in dezelfde tijd het tweede kind van de hertogin van Kent. Prinses Margaret zal het koninklijke vijftal completeren als in april haar tweede baby wordt gebo ren. Met al deze koninklijke baby's op komst, is het niet te verwonderen, dat ontwerpers van meubilair alle aandacht besteden aan de inrichting van de kinderkamer. Pas aan meubilair, dat met het kind ''meegroeit" zal de plaats inne men van de traditionele rose en blau we meubeltjes met veel krullen en fratsen. De kleuren zijn veel levendi ger pastelblauw en pastelrose ma ken plaats voor een diepere kleur blauw en roserood en hier en daar wordt geel met wit of beige gebruikt Belangrgk bij het inrichten van de plaats waar de baby een groot deel v'in zijn eerste ogenblikken op aar de zal doorbrengen is het verkre gen van een constante temperatuur zonder tocht en voldoende licht en lucht. Baby's hebben een hekel aan hel zonlicht. Het is dus goed een bescher- ming te hebben, die behalve het te sterke licht ook de tocht uitbant. Ba bybedjes hebben tegenwoordig voorts rijkelijk versierde hoofd- en voetein den. Uan top lot teen Bij het begin van het nieuwe jaar zijn veel vrouwen heel wat ryker aan parlums,schoonheidsartikelen en wat dies meer zij dan vóór de feestdagen Het is echter de vraag of men van al die overdaad een praktisch ge bruik maakt. Men moet sterk in zgn schoenen staan om niet al die opwindend uit ziende flesjes en potjes achter elkaar open te maken om al die heerlijke geu ren op te snuiven. Maar als men niet van plan is de inhoud direct te ge bruiken ,dan kan men de potjes en flesjes beter gesloten houden. Parfum en lotion verdampen en dat is jammer Een luxueus uitziende fles parfum zou men het liefst op een goed zicht bare plaats neerzetten, maar indien men de parfum in goede conditie «il houden is dit niet gewenst. Laat de fles in de geschenkdoos en leg deze in een lade of kastje, waar de inhoud niet aangetast kan worden door licht en lucht. Andere gepar fum eerde toiletartikelen zullen ook hun kracht verliezen indien men ze geopend laat slingeren. En wat moet men eginnen met ma ke up artikelen in verkeerde tinten? Veel winkels geven d*- gelegenheid tot een week na datum van aankoop te ruilen maar over het algemeen heeft men er een hekel aan cosmetische ar tikelen terug te nemen. Gebruik een te donkere kleur lip penstift als basis en doe er een lich tere kleur overheen. Gebruik een te lichte kleur op de tint die u normaal gebruikt. Poeder kan vermengd wor den met de soort die u al had. Men kan dit het beste doen met een spa- t<of stomp mesje op een velletje vetvrij papier. Vloeibare foundation- cremes kunnen meestal ook met suc ces gemengd worden! Men bouwt tegenwoordig alles in, tot tennisballen toe. Voor hang- en leg kast heeft men tegenwoordig een com binatie van planken en garderobe, die robette" wordt genoemd. Wij hebben er een gezien met schuifdeuren voor de planken en panelen aan de onder kant, die omgekeerd kunnen worden en dan een schoolbord vormen. Er zgn voorts allerlei praktische combinatiemogelijkheden met een kin derstoel. Een van de meest prakti sche uitvoeringen heeft een beklede stoel, die tot kindercommode omgeto verd kan worden. Als de stoel niet n ge ruik is, kan deze vlak opgevouwen worden en de achterkant van de stoel wordt dan tafelblad. De baby kan er niet uit vallen omdat de stoel in staande po sitie vanzelf sluit. Schommelpaard Een eenvoudig uitgevoerde tafel met een afneembaar onderblad is op de toekomst gericht. Als de kleine zover is, dat hij naar school gaat, kan het onderblad uitgetrokken worden en wordt de tafel een bureau. Nieuw op het gebied van speelgoed (een belangrgk onderdeel van de in richting) is, dat het vrolijk geschil derde schommelpaard weer in de mo de is. Dit geldt ook voor het "duiveltje- in-het-doosje" en de trommel met rub berdoppen op de trommelstokken om de oren van de mensen in de omge ving van de kinderkamer te sparen! Vloerbedekking Er zgn vele mogelgkheden voor nieuwe vloerbedekking, linoleum vi nyl, asfalt- of rubbertegels enz. Al de ze soorten, indien van goede kwaliteit zullen lange tijd voldoen. De keuze hangt af van de persoonijke smaak. Asfalt tegels zijn waarschijnlgk de sterkste vloerbedekking maar niet de mooiste. Zij zgn nogal koud, absorbe ren absoluut niets en er zullen barst jes en scheurtjes in komen waarin zich stof en vuil verzamelt. Het schoon houden is dus ook vrg moeilgk. Goede kwaliteit linoleum of vinyl is zeer ge schikt. Deze soort vloerbedekking is gemakkelijk schoon te houden, wordt geleverd in prachtige kleuren en kan overal tegen uitgezonderd naaldhak ken. Uitgaansschoenen Voor uitgaansgelegenheden is een zwart leren schoen altgd zeer nuttig Wil men ze tussen de uitstapjes door in goede conditie houden, doe er dan spanners in, wikkel ze in vloeipapier en stop ze in een schoenendoos. Als de schoenen nat geworden zgn: deze helemaal volstoppen met vloei papier en laten drogen, niet bij de kachel of in de zon. Als ze droog zijn poetsen. Hardnekkige vlekken kunnen het beste bestreden worden met een heel klein beetje spiritus op een zach te doek. Theebladen Gooi nooit theebladen in de asbak want ze zgn goed bruikbaar in 1e tuin. Daarom, als de theepot leeg is, deze vullen met schoon water en leeg- gieten bij de wortels van rozen of hortensia's. V etvlekken Vetvlekken op zijde kunnen verwg- derd worden door er voorzichtig over heen te wrijven met een zwakke pot- as-oplossing. Leergroeven Men kan voorkomen, dat er groe ven komen door bet leer regelmatig te voeden met een goede meubelwas of kleurloze schoencrème. Goed in wreven met een zachte doek en voor- ai regelmatig behandelen! Volgende maand is volgens de Parijse modekalender de winter officieel voorbij en be gint de lente. Dit zal de vijftig of zestig ontwerpers, die wen sen, dat inkopers uit de gehele wereld hun salons bestormen om de modes voor 1964 uit te zoeken, wel naar de zin zijn maar wij worden er juist in de koudste tijd van het jaar mee overvallen. De lentemode te presenteren als er nog sneeuw in de straten ligt, klinkt misschien wat belachelgk maar toch is deze presentatie gebaseerd op zeer praktische overwegingen. De inkopers moeten immers de tijd hebben het een en ander uit te zoeken en de sa lons hebben tijd nodig om de kleding te vervaardigen. Ook het inpakken en de douanefor maliteiten nemen tijd en dan komen e no„ buitenlandse reizen bij. Al met al duurt het nog wel een maand of ze weken voor dit alles afgewikkeld is en dan - hopen we - is de len te er metterdaad. Anti-vries-kleding Laten we echter niet teveel voor uitlopen en ons nog bepalen tot de manier, waarop Parijs zich momen teel warm houdt. Het grootste suc ces als antivrieskleding is ongetwij feld wel de wollige geruite mantel geweest met plastic-voering, die aan beide zijden draagbaar is en ideaal wanneer bgvoorbeeld de sneeuw in re- ge.. overgaat. De mantels, met revers of met ron de hals, recht van lijn en met smalle gestrikte ceintuurs, hebban hun de buut gemaakt op de linker oever van de Seine in een klein modezaakje na- bij de Boulevard Saint Michel, het hart van het Quartier Latin! Ook mantelpakken De studentes van de Sorbonne von den het de beste aanschaf voor hun wintergarderobe in de lagere prijs klasse maar het heeft niet lang ge duurd of de winkels aan de rechter oever van de Seine namen het idee over, in een duurdere uitvoering. Zij kwamen ook met een „omkeerbaar" mantelpak. Ergens lijkt me die gladde en koele plasticvoering niet zo prettig maar aan de andere kant lijkt het me heel praktisch je mantelpak bin nenste buiten te kunnen keren bij een onverwachte regenbui. Mits er na tuurlijk een plaats is om zich te verkleden. Het probleem of men voor e< fees telijk avondje thuis een lange broek moet kiezen of een lange rok heeft zich eenvoudig opgelost. Het is zo koud geweest in de Franse hoofdstad, dat men beide draagt. Voor meer offi ciële feesten thuis hebben de bouti ques aan de Faubourg St. Honoré chique harembroeken met strikjes aan de enkels. Meestal zijn ze van don- kergetint satijn (paars, woudgroen en nachtblauw zijn de favoriete kleuren) en worden er rechte rokken met zy- splitten op gedragen in een bijpassen de kleur wol, mohair of bouclé. Lynx-capuchons Een late wintermode in bont is lynx - men ziet in Parijs veel capu chons met lange banden van lynx die om de hals gewikkeld worden. De Anna Karenina-mantel, waarmee Dior enige maanden geleden voor de dag kwam (bijna tot de enkels rei kend, afgezet met bont en met mili tair aandoend boordsel gesloten) is op vele manieren nagemaakt. De meeste dames nemen genoegen met de korte uitvoering maar bont- randen langs de zoon en veel boord selgarnering op de mantel *s hét win- teruniform geworden in de chiquere buurten van Parys. Voor winteravonden thuis: Zwarte crèpewol is Jean Patou's keuze v de lange japon (links). De split tot kniehoogte geeft bewegingsvrijheid en de mouwen lopen by de polsen uit. RechtsSatijnen harembroek van Dior waarover een geruite rok in vele kleu ren mohair en wol. De satijnen blouse gaat schuil onder een driehoekige sjaal van tweed. De uitverkoop is een veelbespro ken onderwerp voor de vrouw maar welke dames gaan nu in het bijzon der op de uitverkoop af? Ik heb eni ge jaren lang gegevens op dit gebied verzameld en ik heb de betreffende dames onderverdeeld in soorten met vogelnamen. Hier zijn ze: De zeemeeuw. Herkenbaar aan het plotseling toe schieten en herhaaldelijk schreeuwen als ,,Van mij!". Zwerft plotseling van de ene afdeling naar de andere en vraagt voortdurend ieders aan dacht. Heeft de neiging woedend te worden indien ze lastig gevallen wordt door meer heelheiden inkoop stere. Grote kolibri. Vlug van beweging, stopt alleen n het beste van de toonbank te ..pikken" om daarna door te „fladde- naar de volgende stopplaats. Neuriënd geluid wordt veroorzaakt Een stofzuiger, die licht genoeg is ongeveer 3.5 kg - om hem aan een band om de nek te dragen wordt thans in de. Verenigde Staten in de handel gebracht en wordt speciaal aanbevolen voor gebruik in zieken huizen, bedrijven en auto's, waar het gebruikelijke apparaat om de een of andere reden niet of moeilgk kan worden ingezet. Het was op zichzelf natuurlijk geen heksentoer zulk een apparaat te construeren, maar het moest vrijwel trillingsvrij zijn, wilde het de gebruiker geen zeer hinderlij ke nekmassage geven. Deze moeilijk heid schijnt te zijn rogelost door een ingenieus ophangsysteem van de mo tor. Elektro-magnetisch deursluitwerk Om deuren, zowel in gesloten als in open stand te „zekeren" wordt thans in Amerika speciaal sluitwerk, waarbij gebruik gemaakt wordt van elektrische magneetjes, vervaardigd. Met een gewone schakelaar wordt de deur in een bepaalde stand vast gezet. Het elektro-magnetisch circuit kan op elk ogenblik weer worden ver broken door de schakelaar om te draaien. Men verwacht, dat deze con structie vooral in ziekenhuizen, kin derkamers en scholen e.d. van veel nut zal blijken. Zij maakt het moge lijk om een patiënt die in de badka mer of op de W.C. onwel wordt, zon der veel moeite te bereiken, terwijl bij normaal gebruik de privacy vol doende wordt verzekerd. Ook is het een voordeel, dat de deur in geopen de toestand niet meer door een wind vlaag of anderszins kan gaan zwaai en of dichtvallen. Mitella van kunstweefsel Kunst weef seis worden nu ook - en waarom ook niet? - gebruikt voor draagverbanden waarin de arm wordt geplaatst na een verwonding of erger. Een dergelijk verband van polyaetheen heeft vele voordelen oo- ven de gebruikelijke katoenen doek, die men daarvoor thans meestal ge bruikt. Het schijnt de arm makkelijker te „passen", het is transparant, water proof, en licht van gewicht. Het wordt minder gauw vuil dan een mi tella van katoen en is ook makkelij ker schoon te maken. In Engeland neemt het gebruik ervan snel toe. door het herhalen van alle dingen op het boodschappenlijstje, teneinde vooral niets te verbeten. Wa&dvogel. Altijd enorm bevederde hoeden op het hoofd waardoor anderen alle uit zicht op koopjes wordt benomen. Waadt overal waar enig publiek zich verzameld heeft. Staat vooraan voor dat iemand het ook maar in de ga ten h^eft. Papegaai. Staat altgd in de rij. Wipt onge duldig van de ene voet op de ande re. Is bang iets te lissen maar weet meestal niet waarop gewacht wordt. Tan' -vvogel. Schijnt nooit bij het doel te kunnen komen. Heeft altijd een lange bood schappenlijst. Zwaait met de armen om aandacht te trekken. Broedende moedervogel. Bijzonder ongeduldig. Kijkt eerst de kat uit de boom. Altijd volbehan- gen met zakken en pakken. Heeft een hekel» aan volksverzamelingen maar sluit zich aan om voor het gezin de goedkope bevedering te verkrijgen. Spreeuw. Altijd opgewekt. Pikt aan een stuk door, wipt van de ene hoek naar de andere, pikt iets op en laat het weer vallen voor wat anders. Tsjilpt vro lijk tegen iedereen. Duif. Stevig gebouwd en resoluut van tred. Is meestal uit op mooiere be vedering ter verbetering van het ei gen uiterlijk. Vadervogel. Een vrij zeldzame verschijning in deze tijd van het jaar. Neutrale be vedering om niet op te vallen. Vrij s, schreeuwt regelmatig „par don" en „neem me niet kwalijk." Mooiweer-kweler. Maakt gelegenheden als de uitver koop tot een excuus voor een hele dag vrij van het nest. Het gezin moet maar voor zichzelf zorgen. Heeft geen vooropgezet plan. Excur sie is meer gewoonte dan noodzaak. DreigvogeL Bekend om de doordringende kre ten en bewapening van koffers, para plu's en enorme boodschappentassen. Probeer uit de buurt te blijven van deze vogels als u niet fijngedrukt wenst te worden bij het halen van zeer bijzondere koopjes. Opschepper. Ontbreekt nooit. Verveelt een le der in de onmiddellijke omgeving met niet aflatende woorden als „ik heb een koopje, een koopje!" Havermoutkoekjes die pikant zijn Het nieuwe jaar zet meestal sober in. Na de decembersmuhveken is moeders beurs plat. Toch wil ze haar gezin graag volwaardige maal tijden voorzetten. Een goedkoop en - mits met rg klaargemaak' - zeer smakelijk gerecht, dat wy in de oor logsjaren vaak de familie voorzetten, is pikante havermoutkoekjes. L' kunt ze geven bij de broodmaaltyd, en bg de warme maaltijd kunnen ze het vlees vervangen. Deze kunnen zowel in olie, boter als vet gebakken wor den en zijn uitstekend geschikt, om de resterende oliebollenolie van ou dejaarsdag mee op te maken. Bak flink wat fijn gesneden uien in een pan lichtbruin. Maak intussen een beslag van havermout, een el, zout, wat maggi en melk. Zorg er voor, dat het beslag niet te dun is. Nu de uitjes er doorroeren. Hiervan ronde of snitzelvormige koekjes bak ken. Als u vlugkokende havermout heeft genomen, zijn de koekjes al gaar, als deze aan beide kanten goudgeel gebakken zijn. Overal in de wereld vindt men kinderen, die regelmatig aanvallen van buikpijn krygen. In vroegere jaren kwam moeder in zo'n geval voor de dag met een flesje wonderolie en vulde vader de stenen kruik met heet water om op Tommy's pijn- lyke buikje te leggen. Er zyn nu andere re medies maar de moei- lgkheden duren voort. De oorzaak van deze aanvallen is vaak moei lgk aanwijsbaar. Wat meestal gebeurt is, dat een kind, dat verder gezond is, plotselinge maagkrampen krijgt. In andere gevallen is het kind ziek of voelt het zich ziek. De krampen kunnen voorkomen in de nacht, op school of op elk ogenblik van de dag. DOKTER ERBIJ Het is goed te begin nen met een onderzoek bij de dokter. Als hij er net zo weinig raad mee weet als moeder en het onderzoek geen noemenswaardige kwa len aan de dag heeft gebracht, wordt de ver dere behandeling veel al aan de ouders over gelaten. De dokter zal misschien nog met een knipoog iets in de geest van „hy groeit er wel overheen" zeggen. Dit is inderdaad het geval met ongeveer een derde gedeelte van de kinderen. Ongeveer dei- tig procent blijft last van maagkrampen hou den tot in de volwas senheid terwjjl de rest geleidelgk aan minder last krijgt van buik krampen maar klaagt over pijnen elders in 't lichaam. Psychologische facto ren, bij de ouders of by de patiënten, kunnec zeer belangrgk zijn. De leeftydsgroep waar- WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT bg deze buikkrampen het meest voorkomen, is die van 8 tot 12 jaar. Het kan een teken zijn van emotionele opwin ding bg het kind. Wellicht wordt er te veel van het kind ver wacht. Misschien zgn vader en moeder uit blinkers en willen zg niet toegeven, dat het intellect van hun kind aan de middelmatige kant is. Het is opval lend, dat de krampen bg deze kinderen vaal beginnen op maandag morgen of net voor he begin van het nieuw> schoolseizoen. En hier mee bedoelen we nie te zeggen, dat de kram pen op aanstellery be rusten. SPANNINGE> Men vindt deze steed; terugkerende aanvaller vaak bg kinderen, wiei ouders een gespannen verhouding hebben. Ei kan een bepaalde span ning in huis zyn. De huisarts is de juiste man om deze mogelgk- heid te onderzoeken. Kinderen, die te snel eten zgn ook potentiële maagkramppatiënten. Laat de dokter 't kind onderzoeken, maar laat Tommy niet merken, dat u bezorgd is over zgn buikpgn. Men kan beter zeggen, dat pap pa er genoeg van heeft om 's nachts uit zgn slaap gehouden te wor den. Gooi de schuld ook niet op emotionele oor zaken indien hiervan geen spoortje te vinden is bg ouder of patiënt en indien men op geen enkele meinier.kan vast stellen of er geen fy sieke reden ts. bijvoor beeld een opstandige blindedarm, opgezette klieren of een slecht ge- "bit!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14