WELKE FILM DEZE WEEK? 7ZhcVi MENSELIJKHEID BESTE FUNDAMENT VOOR FILM DIE WAT BETOGEN WIL KORTE GOLF Ds. King voorgedragen voor Hijs Nieuwe toeristische weg in Vierambachtspolder officieel opengesteld Communistisch complot ontdekt in Honduras 2 Sowjet-kunstmanen met één raket gelanceerd 't Auschwitz-proces VRIJDAG 31 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 „Spaar de spotvogels" ZUIVER SPEL ROND HET PROBLEEM VAN DE RASSENSCHEIDING Tijdens de rechtszitting. Gregory Peck als advocaat, Broek Peters als de - ten onrechte - verdachte neger Tom Robinson. hun Studio. - De geschiedenis heeft ge leerd. dat boek. toneel en film mach tige wapenen zijn, ook tegen de ras senscheiding in Amerika. Dit geldt in sterke mate voor de film, die Ro bert Mulligan heeft gemaakt van het boek van Harper Lee, dat de Ame rikaanse Pullitzer-prijs verwierf: To Killa Mockingbird. De film kreeg drie Oscars en een prijs in Cannes. Gregory Peck speelt in deze rolprent de hoofdrol, hij draagt deze film, hoevel bewondering men ook kan hebben voor het zuivere spel van de kinderen. De regisseur heeft de grimmige ernst van het dagelijks le ven in een kinderbestaan, die in het boek "zo zuiver werd weergegeven, goed begrepen. Dit is zijn grootste verdienste. Hij voert de toeschouwer met zijn ka mera als het ware in het lang niet kinderachtige wereldje van op groeiende kinderen binnen. Mary Badhamen Philip Alford spelen le vensecht de rollen van Scout en Jem, kinderen van advocaat Finch. Zij hebben geen moeder meer en zijn voor een belangrijk deel van de dag aan eigen spel overgeleverd. Mees terlijk zijn de filmopnamen, waarin de onheilspellende sfeer rond het huis van de boeman: „Boe" Ratley zijn getypeerd. Hoofdmotief in deze film is de rechtzaak tegen een ne ger, die ten onrechte ervan verdacht wordt, een meisje te hebben aange rand. Advocaat Atticus Finch krijgt deze zaak als verdediger toegewezen. Het verhaal speelt zich af in de der tiger jaren. Het was voor advocaat Finch een hachelijke zaak de verde diging van de jonge neger voor zijn rekening te nemen. Hij riskeert de wraak van zijn dorpsgenoten en wordt bovendien be lasterd. Zijn geestelijke integriteit doen hem echter in deze zaak tot de laatste minuten vechten als een leeuw voor het leven van de neger, van wie vaststaat dat fiij onschuldig is. Tegen zijn pleidooi in verklaart de jury de jonge man schuldig. Toch breekt er dank zij zijn oprechte houding een nieuw besef door in de benauwde harten der dorpelingen over de juiste grenzen van de mo raal. De neger wordt op zijn vlucht doodgeschoten, maar het neger volk, dat de rechtszaak vanaf de af gescheiden tribunes volgde, staat recht, om aan de verdediger van het recht eer te bewijzen. „To Kill A Mockigbird", is het aan kijken waard; hier en daar wat al te simplistisch Amerikaans, met al te opgelegde Stars-and-Stripes-for-ever- romantiek, maar met een diepmense lijk fundament," hetwelk tot op heden nog altijd de beste grondslag is ge weest voor een film, die wat beto gen wil. Verwarrende spionage in de Oriënt Lido. Ergens in de buurt van Istanbul, in een mysterieuze oosterse sfeer, speelt zich een affaire af rond (naar men zegt) zeer waardevolle documenten. Een uit Wenen af komstige spion wilde deze do cumenten in handen krijgen om uit het land te kunnen verdwijnen met zijn vrouw Olivia (Frangoise Arnoul). In de loop van het verhaal komen er steeds meer louche figuren bijtussenpersonen en bendeleden die in dienst van een bejaarde, ex travagante misdadige leider zijn. Het spel is heus wel goed; Frangoise Arnoul trekt anderhalf uur lang 'n ontevreden gezicht en laat, wanneer daar de tijd voor is, een enkele maal een fraai gevormd been zien. Moord partijen zijn er aan de orde van de dag. Helaas is aan de intriges vaak geen touw vast te knopen. Het einde van het liedje is, dat de waardevolle papieren niet in handen vallen van degenen die zo veel moeite er voor over hadden ze te bemachtigen. Het is een zeer middelmatige film, waar over we met de beste wil niet en thousiast kunnen zijn. Het snufje sex was juist voldoende, de film voor te behouden aan strikt volwas senen. STEEDS MEER VOORLICHTING Rex. De film „Mogen wij zwij gen" is een zogenaamde voorlich tingsfilm. Zij is echter gegoten in de vorm van een verhaal om de voor lichting aantrekkelijker en duidelij ker te maken. Van dit verhaal in deze oorspronkelijk Deense film be hoeft men zich niet al te veel voor te stellen. Het is opgelegd pandoer. Grit, het meisje, en Robert, de jongen, trekken vaak met elkaar op en wor den steeds vertrouwelijker met el kaar. Het is daarom dan ook voor beiden te betreuren, dat Robert in militaire dienst moet en dan natuur lijk met slechte vriendjes meegaat en met vrouwen van lichte zeden in aan raking komt. Ook met Grit gaat het intussen op dit terrein niet zo best. Als zij elkaar weer ontmoeten staan zij beiden met de scherven geluk in de handen. Zij trouwen wel maar besluiten, dat er geen kinderen moeten komen. Ge lukkig is er een begrijpend arts, die hen weer op de goede weg helpt. Het verhaaltje mag dan niet veel om het lijf hebben, de strekking is positief. De jonge - liefst wel vol wassen - toeschouwers krijgen deug delijke voorlichting over de gevaren van de geslachtsziekten, over het ge slachtleven en de geboorte. „Gefah- ren der Liebe" is niet de eerste film van dit soort. Men krijgt zo nu en dan wel eens de indruk, dat we vol gepompt worden' met voorlichting over het sexuele leven. Het gaat er mee als met de tovenaarsleerling die de formule niet meer wist: we roepen „ho!" maar het stroomt maar door, emmers vol. De Katholieke Filmkeuring maakt het voorbehoud voor volwassenen en geeft als toe lichting: wegens enkele vrijmoedige beelden ter verduidelijking van de verschijnselen van geslachtsziekten, die eigenlijk minder geschikt zijn voor gewone bioscoopvoorstellingen. PROLONGATIES Luxor begon een zevende week aan de kostelijke documentaire over ons allemaal: „Alleman". De mens is een boeiend wezen als je maar lang genoeg blijft kijken. We kunnen van onze fouten en eigenaardigheden maar niet genoeg krijgen. Alle leef tijden. Trianon: Lawrence of Arabia Mammoetfilm over heldhaftig Brits officier temidden van woeste woes tijnvolken. Mooie natuuropnamen en geen enkele vrouw: KFC: 14 jaar. Aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat woensdag j.l. plaats vond op de Delft weg tussen Rotter dam en Delft, is gistermorgen in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam de 95-jarige schilder J. Voogt uit Delft overleden. Hij zat in een auto, die in botsing kwam met een vrachtwagen nadat deze geslipt was en dwars op de weg was komen te staan. De heer Voogt werd uit de wagen geslingerd, en liep o.m. een schedelbasisfractuur op. Bij een landing met de automati sche piloot is een transportvliegtuig van de KLM woensdag te Gander van de landingsbaan geraakt. Een oud satijnen kazuifel, bestikt met achttien karaats gouddraad, die door een militair uit Nieuw-Zeeland uit de ruine van het klooster van Monte Cassino werd meegenomen na de beroemde slag aldaar in de oorlog, zal per vliegtuig uit Wellington naar Italië worden teruggebracht. De waarde ervan wordt geschat op ruim vijfduizend gulden. Het bestuur van het CNV zal die ver bondsraad, die op 3 februari bijeenkomt, voorstellen op 17 febru ari een algemene vergadering te hou den en in die vergadering de heer J. v. Eibergen' te verkiezen als voor zitter vam het CNV. De heer Eibergen korrut dam im de plaats van de heer C. J. v. Mastrigt, dtie als voorzitter zal aftreden. Vier Italiaanse werklieden zijn donderdag in de omgeving van Mi laan geëlektrocuteerd, doordat de me talen stelling waaraan zij werkten, een hoogspanningskabel raakte. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft in een schrijven aan burgemees ter Willy Brandt laten weten, dat zij na afloop van de rouwperiode om de dood van president Kennedy een be zoek aan West-Berlijn zal brengen. Een datum is nog niet vastgesteld. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het gratis verstrekken van sigaretten in militaire hospitalen verboden Het gebruik van tabakspro- dukten blijft echter toegestaan in de ze instellingen. vr Acht leden van het Zweedse parle ment hebben ds. Martin Luther King, de Amerikaanse negerleider en strij der tegen de rassenscheiding, als kan didaat voorgesteld voor de Nobel- vredesprijs 1964. In de voordracht staat, dat ds. King, die de Amerikaan se negers sinds 1955 geleid heeft in hun strijd voor gelijkheid, er in ge slaagd is zijn aanhangers aan het be ginsel van geweldloosheid te houden. ONDERZOEK NAAR NIEUWE GEVECHTEN IN LAOS Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een ver klaring gezegd, dat op korte termijn een onderzoek dient te worden inge steld naar nieuwe gevechten in Laos, waarbij communistische gezinde Pat- het Lao hulp zou krijgen van Noord - vietnamese troepen. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft de Pathet Lao grondgebied nabij Takhek in Midden-Laos, aangevallen en be zet, dat reeds geruime tijd in handen was van de neutralisten. ALPHEN AAN DEN RIJN BROMFIETSER - BIJ OVERSTEKEN - OP SLAG GEDOOD Een inwoner van het gemeentedeel Aarlanderveen te Alphen aan den Rijn, de gehuwde 54-jarige tninder, de heer G. A. Klein is woensdag avond op de Nienwkoopseweg aldaar, toen hij per bromfiets die weg wilde oversteken om naar zijn woning te gaan, door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Alphen a. d. Rijn frontaal aangereden. De heer Klein, die tien kinderen heeft, werd op slag gedood. Het kwik daalt, maar de stemming stijgt! Want U brengt Knorr winter- soepen op tafel. Binnen 20 minuten! Hollandse Erwtensoep met echte erwten 68 ct Bruine Bonensoep met hele bonen 78 ct wintersoepen (Advertentie) hy in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. Hij heeft een linkerduimbreuk, her senschudding en verdere- uit- en in wendige verwondingen opgelopen. Het ongeval deed zich voor toen hij op het dak van genoemde loods bezig was met zijn werkzaamheden, waarbij een asbestplaat door midden brak. BRAND IN KINDERTEHUIS MAN VIEL ACHT METER In een voorstad van Melbourne Bij een ongelukkige val van 8 me- zijn vanochtend bij een brand in een ter is de jeugdige dakbedekker H. V., kinderdagverblijf zeven kinderen om wonende in de Haarlemmermeer en het leven gekomen. 20 kinderen kon- werkzaam by een bouw van een loods den worden gered. Toen de brand- voor de scheepswerf „De Dageraad" weer arriveerde, stond het gebouw aan de Woubrugseweg te Alphen a. al in lichtelaaie. d. Rijn zo ernstig geblesseerd, dat MILJOENENORDER VOOR BOSKOOPS BEDRIJF Mulder's fabriek van rollend ma teriaal en landbouwmachines N.V. in Boskoop heeft van de firma Krupp in Essen een opdracht ontvangen voor levering van truckmixers van verschillende typen, voor een waar de van circa 1,7 miljoen, zo deelt de directie mede. NOORDWIJK Krulsjascompetitie. De uitslag van de jongste competitiewedstijd van de Kruis jas vereniging Noord- wijk, gehouden in hotel De Beurs, van de 10 hoogst geplaatsten is als volgt: E. Wijnands 9066 p.; mej. L. Cas- pers 8300; mevr. v. d. Meer 8273; mej. C. Caspers 8160; L. Verhoeven 8019; W. M. v. d. Meer 7972; mevr. Wijnands 7866; J. Brederode 7812; C. Vermeulen 7762; G. Caspers 7756. WOUBRUGGE Aan de misère van het slechte wegdek op de Woudsedijk en de Zwetweg, lopende langs de zuidelijke oevers van de Braassemermeer en de Leidse Vaart in de Vierambachtspolder is thans voorgoed een einde gekomen. Burgemeestèr J. C. van Wageningen kon donderdagmiddag, in aanwezig heid van zijn ambtgenoot uit Ter Aar, de heer Hoogenboom, de verbrede en van een goed wegdek voorziene weg officieel voor het verkeer open stellen, door het wegnemen van een wegversperring. De 4600 meter lange weg is in de oostelijke helft van Langeraar tot de Herenweg in Rijnsa- terwoude 4.50 meter breed, in de westelijke helft tot aan de Boddens Ho- sangweg 3 meter breed. Er bevinden zich uitwijk en pick-nickplaatsen ten gerieve vafi de toeristen en in belang van de dagrecreatie. De organisatie van Amerikaanse staten heeft medegedeeld, dat in Hon duras een communistische samenzwe ring om de regering omver te wer pen, is ontdekt Er hebben verschei dene arrestaties plaats gehad. Zo werd een krachtige radiozender in beslag genomen, die in recht streekse verbinding met Cuba, Mos kou en Peking stond. Ook werden documenten gevonden, waaruit o.a. bleek, dat op een particulier vlieg veld in Honduras versterkingen uit Cuba zouden worden afgeworpen. Honduras heeft de O A S niet om in grijpen gevraagd. De Sowjet-Unie heeft gisteren twee wetenschappelijke stations in twee verschillende banen om de aarde ge» bracht. Zij zijn met één raket ge lanceerd. Dit meldde het Russische persbureau Tass. De stations zijn Elektron 1 en Elek tron 2 genoemd. Nummer één draait volgens de eer ste gegevens in 2 uur en 49 minuten om de aarde. De kleinste afstand tot de aarde is 406 km en de groot ste 7.100 km. Nummer twee heeft een omwente lingsperiode van 22 uur en 40 min. zijn kleinste afstand tot de aarde is 460 km en de grootste 68.200 km. De lancering maakt deel uit van het onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer en van de ruimte. Door de twee kunstmanen is men nu in staat gelijktijdig de binnenste en de buitenste stralingsgordel van de aarde te bestuderen. Het resultaat van het onderzoek zal worden gepu bliceerd. Ex SS-Obersturmbahnfiihrer Vik tor Capesius heeft in het proces te Frankfort tegen 22 voormalige artsen en bewakers van het concentratie kamp Auschwitz, verklaard destijds niets geweten te hebben van de pijn lijke dood van gevangenen door mid del van een injectie met fenol. ,Ik wist er toen 1943-'44 niets van, dat men talloze gevangenen ver moordde door ze een injectie in het hart .xet fenol te geven", aldus de 56-jarige Capesius, die als chef van de grote apotheek van het kamp dit fenol beheerd en uitgegeven zou heb ben. De openbare aanklager vroeg Ca pesius daarp of hij geen eigendom men van de gevangenen gestolen had en daarmee na de oorlog zijn apo theek te Reutflinigen in Baden- Würt- temberg gefinancierd had. Capesius ontkende heftig. Hij had in 1950 een krediet van 90.000 mark van de staat gehad en zijn schoonheidssalon had hij in 1956 voor 11.000 mark gekocht. De 59-jarige ex-SS-Oberscharfüh- rer Josef Klehr wordt o.m. ervan beschuldigd, dat hij gevangenen heeft uitgezocht voor de gaskamer en ook „lichamelijke oefeningen" heeft la ten doen die de dood tengevolge had den. Hjj gaf gisteren toe, dat hij op uitdrukkelijk bevel van de kamparts Endress, gevangenen met fenolinjec ties vermoord had. „Maar, mijnheer de president, ik zat in een „dwangbuis", wij waren net als de gevangenen slechts num mers. Voor dr. Endres waren aca demici pas echte mensen". Een blik op het nieuwe recreatie gebied in de richting Langeraar langs de Leidse Vaart met rechts de pas geopende weg. PRACHTIG POLDERLANDSCHAP ONTSLOTEN Hiermede is een bijzonder fraai stuk landschapsschoon ontsloten met wijde vergezichten over het mee tot Oude We tering en over de polders tot Alphen a. d. Rijn. De vroegere hekken zijn ver wijderd en tevens is gezorgd voor een deugdelijke afrastering voor het vee in de polder. De weg, die aan herstel 420.000 gulden heeft gekost, vormt tevens een belangrijke schakel in het grote pro vinciale rijwielpadennet. De kosten zijn verdeeld over de Vierambachtspolder, het Hoogheemraadschap Rijnland, de Provinciale Waterstaat en de Cultuur technische Dienst. Het verdere onder houd komt ten laste van de polder, die hiermede ook een betere ontsluiting kreeg met enkele geïsoleerde boerde rijen. DE OPENSTELLING Voor de opening waren in hotel „De Weeger" enkele autoriteiten bijeenge komen, waaronder de burgemeesters van Ter Aar en Woubrugge, dijkgraaf J. v. Rijn en enkele leden van het polderbe stuur, de heer C. van Dam van de Cultuurtechnische Dienst, J. van den Oever namens de Prov. Waterstaat, de aannemers gebr. Schouls uit Leiden e.a. De heer Van Rijn sprak zijn grote voldoening uit over de voltooiing van deze weg. Overigens achtte hij het enigszins onbillijk, dat uit de opbrengst der polderlasten het onderhoud van deze weg betaald moet worden, daar het hier nu gaat om een openbare weg. Tevens dankte hij alle overheidsinstanties, die hun subsidies hadden bijgedragen. Burgemeester Van Wageningen zette het doel uiteen, waartoe tot de recon structie van deze weg was overgegaan. De hoofdzaak is de ontsluiting voor de zo dringend noodzakelijke uitbreiding van recreatiemogelijkheden. Bovendien is er thans een betere aansluiting met de hoofdwegen en is weer een mooi stuk natuur ontsloten. Woubrugge heeft er weer een schakel bijgekregen, die een onderdeel vormt van de Randstad Hol land. Tenslotte hoopte spr. op een ver der goede verhouding tussen het ge meentebestuur en de polder en een hechte band tussen Woubrugge en Ter Aar. LEEMTE De Cultuurtechnische Dienst ontdekte hier al jaren geleden een leemte, aldus de woordvoerder C. van Dam, die ver der uitwijdde over deze schakel in het grote provinciale rijwielpadennet. Hij toonde zich verheugd over deze gemaak te „kortsluiting" tussen Woub rug ge- Rij nsa terwoud e en Ter Aar. die hope lijk nog vele jaren gebruikt zal worden. Na de opening maakten de aanwezi gen een autorit over deze weg, die nog moet worden voorzien van een slijt- laagje. Tenslotte bleef men nog wat bij een in Paviljoen De Braassem.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4