PRESIDENT TSJOMBE BESCHULDIGT KASAVOEBOE VAN COMPLOT TEGEN WIJLEN LOEMOEMBA AMERIKAANSE „RANGER" Rusland tegen buitenlandse inmenging op Cyprus OP WEG NAAR DE MAAN «TJTÏJïm |.Vva~V/enfar« Breekt nieuw bewind in Zuid-Vietnam met Frankrijk? Tsarapkin betreurt incident met Amerikaans vliegtuig MAREL VOOR AUTO'S Rn weer 712 occasions Iemco n.v. Betrekkingen mogen niet worden geschaad De terreur in Kongo VRIJDAG 31 JANUARI 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.01 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. nun., Telefoontjes 1,75 KRIJCT MAAN een KLAP? BELGISCH BLAD MET INTERVIEW IN BESLAG GENOMEN In Brussel is gisteren groot opzien gebaard door verklaringen van de voormalige Katangese president, Moise Tsjombe, die president Kasa- boeboe en andere Kongolese politieke leiders beschuldigt van een complot, dat tot de dood van de toenmalige Kongolese premier Patrice Loemoem- ba heeft geleid. Tsjombe legde de verklaringen af in een onderhoud met het Brusselse conservatieve blad „Pourquoi pas?". Enkele uren na de verschijning werd het blad in op dracht van de Belgische minister van Justitie in beslag genomen en waren leden van de rijkswacht op weg om bij de wederverkopers alle exempla ren op te halen. Tsjombe's verfcLamimigen komen er op neer, dat Loemoemba en twee an dere Kongolese gevangenen tegen zijn weigering in per vliegtuig naar Elisabetihsbad de hoofdstad van de voormalige deelstaat Kamitoanga werden gezonden. Dij aankomst wa ren zij zo mishandeld, dat zij na enikele uren overlieden. Tsjomibe zegt in heit interview, dat het „noodzakelijk is, dat alle dub belzinnigheden over de dood van Loemoemba worden weggenomen". Rehabilitatie „Ik wil mijn plaats iin het politieke leven in Kongo weer innemen en mij ontdoen van iedere verdenking van een misdaad, waarvoor ik niet ver antwoordelijk ben". De huidige minister-president van de voormalige Belgische kolonie, Adoula, zou destijds aan Tsjombe hebben gezegd: „Wij zullen Loe moemba naar je toe sturen en dan moet jij er maar een eind aan ma ken". Loemoemba was toen reeds door Kasavoeboe afgezet en bevond zich in een gevangenis. Tijdens een bijeenkomst tussen Kongolese en Katangese leiders zou voorts president Kasavoeboe tegen Tsjombe hebben gezegd: „Jij be- gijpt niet het grote gevaar, dait 'emoemba vertegenwoordigt. Als hij er in slaagt zijm plannen uit te voeren, laat hij het parlement absb- lute volmachten voor hem goedkeu ren en zal Kongo ondier een dicta tuur moeten leven". heel eenvouidig. AMie drie gevange nen waren stervend. Er was een wonder nodig om hun leven te red den". „Praat er niet over" TsjomJbe riep een spoedzitting van zijn kabinet bijeen en siaaigde er in in de loop van de nacht telefonisch contact met president Kasavoeboe te krijgen. Hij deelde hem mede, dat de drie .gevangenen zoudien overlij den. „Indien zij sterven, begraaf hen dan en praat er vooral niet over", zou het antwoord van Kasavoeboe zijin igeweest. „Dood of levend, ik stuur ze morgen naar je terug", heeft Tsjomibe volgens „Pourquoi pas?" daarna woedend gezegd. Loemoemba stierf die nacht om 3 uur. Het terugzenden van de lijken naar Leopoldstad was de volgende dag onmogelijk, omdat de piloot dat weigerde, allckis Tsjomlbe's lezing. In het in beslag genomen nummer kondigt de redactie van „Pourquoi pas?" aan in het nummer van de vol gende week hief antwoord te, zullen geven op die reeds drie jaar open vraag „Wat is er met die lijken ge beurd?" Nadat Loemoemba een zestal we ken later weer was aangehouden werd Tsjombe in Elisabethstad in een hotel door Kasavoeboe uit Leo poldstad opgebeld, aldus het verdere interview. „Ik stuur je drie pakjes. Je moet ze aannemen". Op 'n vraag van Tsjombe wat er in zat, zou de Kongolese president hebben geant woord: „Dat zal je wel zien. Ze zijn onderweg in een vliegtuig". Aan boord van het vliegtuig bleken Loe moemba en twee andere gevangenen te zijn, bewaakt door een persoon lijke vijand van de ex-premier en zes Kongolese militairen. „De piloot was misselijk. Hij bad zich met zijn bemanning in de cock pit opgestoten, liever dan te moeten aanzien hoe de drie mannen, die aan elkaar waren vastgebonden, geduren de die gehele vlucht met onvoorstel bare wreedheid werden geslagen". De leider van het transport toonde bij aankomst de baard, snor en bril van Loemoemba. Zij werden naar een leegstaande De premier van Groot-Brittannië, wil zien, maar Griekenland, Turkije woning in Elizabefhstad vervoerd, sir Alec Douglas-Home, heeft giste- en de Cyprische regering daarmee „In dat huis heeft geen misdaad ren in het Lagerhuis verklaard, dat moeten instemmen. De leider van plaats gelhad", aldus Tsjombe. „De zijn regering een internationale de Labour-partij, Harold Wilson waarheid is minder sensationeel en troepenmacht voor Cyprus gevormd keurde het initiatief tot vorming van 1een dergelijke eenheid goed, maar optreedt. De Sowjet-Unie heeft gisteren be zwaar gemaakt tegen „iedere buiten landse inmenging in( de binnenland- meegeteld, is er meer dan 32,5 miljoen se aanSelegenheid" van Cyprus, on- De Verenigde Staten hebben gis- dollar besteed aan de opbouw van der welke voorwendsels deze ook teren vanaf de raketbasis te Kaap ^es daarvan geschied". In een verklaring van het Kennedy, in Florida, het 365 kilo- if 59f meter ,film op aar" Russische persbureau „Tass" wordt h'cxPoiufi gelanceerd, dat de uit elkaar is gespat. 368.296 kilometer lange weg naar De laatste foto's van de serie moe- en „de onafhankelijkheid van Cy- j I T-V - 1 -V-V O MU vil „UC UUdllidllKCllJKilClI de maan moet afleggen. Dit is de ten een stukje laten zien, dat niet moet besehermen„ twaalfde Amerikaanse poging groter is dan een tennisbaan; ze wor- De Cyprische regering had de Sow jet-Unie meegedeeld, dat er „ernstig om waardevolle gegevens over den genomen van een hoogte van de maan te verkrijgen. 60 meter. De maanraket heeft vanochtend 'n gevaar voor agressie jegens Cyprus" 26 mmuten na de lancering werden radiografische koers verbetering ge- bestaat, seinen ontvangen, waaruit bleek, dat kregen. Op een radiosignaal van de In Londen vertrouwen officiële de „Ranger 6" de ingewikkelde be- aarde startte een motor die hem moet kringen er intussen op dat de Ver wegingen had uitgevoerd, die het bijsturen. De Ranger bevond zich enigde Staten aan de voorgestelde voertuig in de juiste positie moesten toen op 161.000 kilometer van de aar- strijdmacht zul en deelnemen, gevolgd brengen voor de laatste fase van de de. De Amerikanen hopen nu binnen door andere NAVO-landen als Frank- maanvaart. Vier minuten later, toen twaalf uur te kunnen zeggen waar rijk, WestDuitsland, Italië en Neder- „R anger 6" een snelheid van 38.708 het ruimtetoestel op de maan zal val- land. Verwacht wordt, dat ook Grie- kilometer per uur had bereikt, maak- lem. De koerscorrectie was noodzake- kenland militairen zal leveren zodra te het voertuig zich van de tweede lijk omdat de Ranger een baan volg- de V.S. met het plan instemmen en laatste trap van de raket los. de die hem duizend kilometer naast Turkije heeft het plan van het begin Een uur na de lancering werd het maan 2011 doen belanden. af aan gesteund. sein uitgezonden waarop de „Ran- ger 6" zijn vier meter lange „zonne- vleugöls" moest ontvouwen, Deze vleugels worden in de richting van de zon gedraaid, waardoor energie wordt verkregen voor de voeding van de batterijen van het ruimte voertuig. H.K.H. Prinses Beatrix der Nederlandendie vandaag haar 26ste verjaardag viert, ter gelegenheid waarvan Max Koot deze foto maakte. OPNIEUW AZIATISCH - AFRIKAANSE CONFERENTIE China en Soedan zijn van oordeel, dat de tijd rijp is voor een tweede Aziatisch-Afrikaanse conferentie, zo meldt het Chinese persbureau. Deze mening bleek bij de besprekingen in Khartoem met premier Tsjoe van van China. Tsjoe is gisteren uit Soe dan naar Ethiopië, gegaan. 3000 foto's. Men verwacht dat „Ranger 6" zon dagochtend vroeg nabij het maanop pervlak zal zijn aangekomen. Gedu rende de tien minuten vóór het tijds stip, waarop het ruimtevoertuig met een snelheid van 9.600 kilometer per uur op de maanoppervlakte te pletter zal slaan, zullen de zes televisieca mera's aan boord van de „Ranger 6" drieduizend foto's nemen. rikaanse ministerie van buitenland se zaken „niets te zeggen" hadden toen verslaggevers hun vroegen of het vliegtuig foto-apparatuur voor luchtspionage aan boord had. „Het ministerie van buitenlands zaken zei op ddt gebied niet gespe cialiseerd te zijn en gaf de raad de De Russische afgevaardigde naar W'aag aan het Pentagon voor te leg- de 17-landen ontwapeningsconferen- &en", aldus Tass. „Het Pentagon hult De voorafgande mis.uMngen nle, rikaans straalvliegtuig boven Oost- Duitsland „een betreurenswaardig in- Verhaal van ooggetuigen, cident" genoemd. „Het zal echter geen enkele terug- Bewoners van het dorp Vogelsberg slag hebben op het werk van de ont- uabij Erfurt in Oost-Duitsl and, waar wapeningsconferentie, of op de Rus- Amerikaanse vliegtuig is neer- sisch-Amerikaanse betrekkingen", zo gestort, hebben verklaard, dat zij zei hij. Tsarapkin verklaarde niet te machinegeweervuur en vervolgens 'n beschikken over bijzonderheden van ontploffing hoorden toen het toestel het voorval, maar hij opperde de mo- ziob in een heuvel boorde. Door laag- gelijkheid, dat de opdracht om het hangende bewolking konden zij geen toestel, neer te schieten was gege- aanvallende vliegtuigen waarnemen, ven door een of andere ondergeschik- zagen alleen hot naar beneden te instantie. tollende brandende Amerikaanse toe- Ter voorkoming van dergelijke be- stel dat een vleugel miste, treurenswaardige incidenten moet Iedereen m het dorp rende naar de men, aldus Tsarapkin, geen vliegtui- plaats van het wrak waarin de drie gen boven grensstreken laten vlie- Amerikanen, klaarblijkelijk reeds gen. dood, beklemd zaten. Zij waren ver- Een Amerikaanse woordvoerder schikkelijk verbrand en gewond. Een zei, dat de Amerikaanse afgevaardig- (^er Amerikanen scheen een kogel in de Foster bij het betreden van de tiet been te hebben. De Oostduitse vergaderzaal zijn bezorgdheid over F^kiie en brandweer kwamen enige het luchtincident aan Tsarapkin had tijd later over de modderige wegen meegedeeld. Foster had er echter aan- aan toegevoegd, dat het incident de Een Amerikaanse colonne heeft bevelhebben toestemming gehad de stoffelijke overschotten van de drie Amerikaanse inzittenden van het Luchtspionage. Dit is een tekening van het Amerikaanse ruimtevaartuig Ranger VI. De Ranger was met een Atlas-Agena-raket gelanceerd van de Amerikaanse raket-basis Cape Kennedy. De Ranger heeft zes televisie-camera's aan boord om beelden van de maan naar de aarde over te brengen. De correspondent in Washington van het Russische persbureau Tass neergeschoten toestel op te halen als- zei, dat functionarissen van het Ame- ook het wrak van het vliegtuig. Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, telefoon 01751 - 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, telefoon 08300 - 36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, telefoon 04900 - 69266 In Saigon, de hoofdstad van Zuid- Vietnam waar generaal Ngoejen Khanh gisteren een onbloedige staatsgreep uitvoerde, was het vandaag rustig. Slechts een klei ne betoging waarin het nieuwe regiem om bescherming van de rechten der arbeiders werd ge vraagd en geruchten, dat anti- Franse betogingen op touw wor den gezet, waren de uiterlijke kenmerken van de gebeurtenis sen van de vorige dag. Nog geen erkenning De diplomatieke vertegenwoordigin gen in Saigon verkeren in twijfel of zij het nieuwe bewinid moeten erken nen. Men neigt naar de mening, dat de militaire revolutionaire raad, die vorig j aar aam die macht kwam, daar bij de bevoegdheden vam die presi dent heeft overgenomen en dat deze raad nog steeds bestaat. Een groot vraagteken is of Zuid- Vietnam de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk zal verbreken. De raad van notabelen nam gisteravond een resolutie aan waarin werd aan gedrongen op een breuk met Frank rijk. De raad, die door de oude junta met adviserende bevoegdheden werd bekleed en waarvan de toekomst niet zeker is, heeft geen wetgevende macht. Op de Franse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad was geen bericht van verbreking der be trekkingen ontvangen. Doordat de op 2 januari van dit jaar geïnstalleerde raad van notabe len werd verward met de militaire junta verscheen gisteravond die on juiste mededeling, dat besloten was tot verbreking van de betrekkingen met Frankrijk. Studenten van de universiteit van Saigon hebben thans de tekst van een óp 27 januari aangenomen re solutie bekendgemaakt waarin zij aandringen op „nationalisatie" van Franse eigendommen. Zij schaarden zich voorts achter de aanbeveling van de raad van notabelen aan de militaire junta en de regering de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te beëindigen. In die Chinese wijk van Saigon ont plofte vandaag een bom voor een gebouw, dat bij Amerikaanse functio narissen in gebruik is. Verscheidene Vietnomezen werden met verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. Enkele auto's werden vernield. De piloot van een legervliegtuig meldt, dat hij in de straten van Idio- fa, een stad in de Kongqlese provin cie Kwiloe, die woensdag door Kon golese guerrillastrijders is aangeval len, twee stapels lijken heeft zien liggen. De aanvallers zijn inmiddels door Kongolese militairen verdreven. Negentien Amerikanen van de (Advertentie) Baptistisdhie zendiingspost te Iwpen- goe zijn met vliegtuigen geëvacueerd. Zij zijn ongedeerd doordat de plaat selijke bevolking hen heeft be- sdhermd tegen de giuerri'llastrijders van Pierre Mulleie. Diezelfde avond nog waren er 2 mannen die geweren droegen, bij de post gekomen. Zij hadden gezegd, dat zij de leiders van de overvallers waren en dat er in de Kongo geen plaats voor blanken was. Dit zwakten zij later weer af met de verklaring, dat Amerikanen daar wel mochten wonen en werken om dat zij èn Amerikaan èn protestant zijn. Maar Belgen en katholieken zouden onthoofd worden. Die twee negers waren de hele nacht geble ven. De volgende dag hadden dorpe lingen uit de buurt allies wat nog waarde had uit de post weggehaald. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZACHT WEER Een hogedruikgebied strekt zich uit van de Azoren naar Spanje. Aan de noordzijde ervan stroomt 'n grote hoeveelheid zachte en vochtige lucht in de richting van West-Europa. Ook ons land komt geheel in deze zachte lucht, zodat de temperatuur de eerst komende dagen boven normaal zal zijn. Ten westen van Schotland be vond zich vanochtend een aktieve depressie, waarvan de koers op het zuiden van Scandinavië was gericht. In verband met deze depressie wak kert de wind in ons land tijdelijk aan tot krachtig of hard uit weste lijke richtingen, terwijl er af en toe enige ragen of motregen kan vallen. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Febr.: zon op 8.22, onder 17.26; maan. op 21.45, onder 10.2-0. H oogwaterstanden 1 Febr,: v.rn. 5.31; n.m. 17.46. KORRELTJE Ieder mens heeft een vermogen aan liefde; 't is maar de vraag, of men het naar waarde weet te be nutten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1