PONDERDAG 30 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT BEZOEK VOOR PRINSES IRENE De stap van de prinses Britse reaktie betreft een glas-in-lood-raam Hofprediker: „Verschrikkelijk" De Britse ochtendbladen hebben donderdag: veel aandacht gewijd aan de overgang van prinses Irene tot iet katholieke geloof. De „Daily Mail" voegde aan het bericht toe, dat de toetreding van de prinses tot het katholieke geloof de Nederlandse gemeenschap in Londen voor een probleem heeft geplaatst. Het blad merkte op, dat de Neder landse kerk op Austin Friars in Lon den een glas in lood-raam bevat met de beeltenis van de prinses toen zij, als meisje van tien jaar, de eerste steen legde. Dat was in 1P.50, aldus de „Daily Mail". Vier jaar later open de zij de kerk. „Nu heeft de Neder landse protestantse kerk een glas-in- lood-raam van een katholieke be keerlinge". Het Algemeen Handelsblad heeft een der officiële hofpredikers, romi- nee G. Forget van de Waalse gemeen te in Den Haag gevraagd naar zijn commentaar op het bericht dat prin ses Irene katholiek is geworden. Do minee Forget, wiens indrukwekken de, in het Frans uitgesproken kan selgebed bij de begrafenis van konin gin Wilhelmina nog in veler herinne ring is, wilde het bericht aanvanke lijk niet gelloven. Hij toonde zich ronduit ontsteld: „Meneer, het is verschrikkelijk. Ik wist er helemaal niets van, maar als het waar is dan is het verschrikke lijk. Ik vind het heel erg, want ik moet niets van de Roomse Kerk heb ben. Ik ben anti-rooms. Natuurlijk virud in het betreurenswaardig dat ik als hofprediker niet op de hoogte ben gesteld. Maar het is een grote, grote gebeurtenis, die grote gevol gen zal hebben." BASIS In een toespraak in de radiokrant van de NCRV heeft chef-redacteur Gerard Hoek over prinses Irene's be sluit onder meer opgemerkt: „In de verklaring, die door het particulier secretariaat van de prin ses is uitgegeven, wordt verwezen naar de interesse, die prinses Irene heeft getoond voor de gemeenschap pelijke basis van het christelijk ge loof. Was die basis dan niet te vin den in de kerk, waarin ze werd ge doopt en haar belijdenis deed? Heeft niet ieder, die in de decemberdagen van '62 bij de begrafenis van konin gin Wilhelmina in de geest meeleef de. een zeer sterke indruk behou den van de grote kracht van het christelijk geloof, zoals dat in de re formatorische kerken wordt gevon den?" VASTENAKTIE 1964 Voor het 4e achtereenvolgende jaar zullen de bisschoppen van Nederland 'n beroep op de gelovigen doen om de vastentijd een nieuwe vorm te geven in een zo groot mogelijke hulpverlening aan de noodlijdende mens In de ontwik kelingsgebieden. De vastenactie 1964 heeft voor dit jaar drie grote motieven gekozen: hulp voor de zieken, hulp aan de armen, hulp aan de jeugd. De vastenacties beginnen steeds meer voet aan de grond te krijgen. De eerste in 1961 bracht I1/» miljoen gulden op, in 1962 steeg de opbrengst tot S miljoen, in 1963 tot 3»/i miljoen gulden. Voor hulpverlening in 1964 is op de Kerk van Nederland een beroep gedaan tot een hoogte van 13 miljoen gulden voor 88 verschillende projecten in Zuid- Amerika, Afrika en Azië. OPNIEUW OVERSTROMINGEN IN ALGERIE In de buurt van het dorp Timgad in het Algerijnse district Constantine is dinsdag een autobus met 28 inzit tenden door van de berghellingen kolkend water meegesleurd. Slechts drie inzittenden konden zich in vei ligheid brengen, de anderen worden vermist. Ruim drie dagen heeft het in dit gebied onafgebroken geregend Een groot aantal huizen is door over stromingen beschadigd. Het nabijge legen district Biskra is tot rampge bied verklaard na zware overstro mingen eerder deze maand. Een na tionale campagne is op touw gezet om de ongeveer 34.000 daklozen te helpen. Gistermiddag schrok de familie Elshof aan de Dorpsstra ling en met geweld vlogen de rode kolen de woning bin het duidelijk waar deze „zegen" vandaan kwam, n.l. van De auto reed volbeladen langs de Dorpsstraat toen een van deze zandauto is waarschijnlijk verblind door de tenauto op, die een twintigtal meters werd meegesleurd verlost, tot staan kwam. Zoals de foto laat zien was de at van Zoeterwoude op uit haar dagelijkse doen. Piotse nen en kwamen zelfs op de tafel terecht. Spoedig werd de groentenauto van de Leidse grossiersfirma Siere. met zand geladen vrachtauto naderde. De bestuurder schaarse) zon. Hoe het zij, hij botste tegen de groen en tenslotte, vernield en van een groot deel der lading schade aanzienlijk, zowel aan lading als aan voertuig. ZOETERWOUDE „DE HANZE" GING VASTEN AVOND KAARTEN De R.K. Middenstandsveren. „De Hanze te Zoeterwoude vierde vas tenavond met een gezellige kaartbij- eenkomst in café Paardekoper. Ook de dames waren goed vertegenwoor digd. In zijn openingswoord wekte de voorz., de heer H. J. C. Paardekoper, de winkeliers op zich te houden aan de vrij willige winkelsluiting op woensdagmiddag. Ook het grote gold van de sluiting van de zaken des zaterdagsmiddags om 5 uur, vroeg hij niet verloren te laten gaan. Hij vroeg aandacht voor de overige avonden van het winterprogramma. 4 Maart is er een bezinningsavond met als ge spreksleider pater Francino. Na Pasen hoopt men de heer Ko nijn te engageren om een inleiding te houden over het brede vlak van de reclame. In mei hoopt men met een groot aantal leden naar Heiloo te gaan. Daarna kwamen de kaarten op ta fel. Met het verstrijken van de uren steeg de spanning en de stemming tot ten slotte een groot aantal leden met een prijs naar huis toe ging. Zwaar gewonde op rijksweg onder Lisse Na eerst uit 'n auto geslingerd te zijn werd de heer K. uit Amsterdam gis termiddag op rijksweg 4 ter hoogte van het viaduct over de Lisserweg nog overreden door een vrachtauto met aanhanger. Met zeer ernstige verwondingen is de heer K. naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak begon gistermiddag een personenauto, bestuurd door de 33- jarige mevrouw N. J. S. uit Amstel veen, te slippen terwijl zij in de rich ting Den Haag op de linkerweghelft reed. De auto belandde in de mid denberm, maakte een slag en kwam met een harde klap tot stilstand te gen een boom. De heer K. werd bjj deze manoeuvre uit de wagen ge slingerd en kwam terecht op de rij. baan. Een vrachtwagen, die op dit moment naderde kon een aanrijding niet meer voorkomen. Mevrouw S. en haar 9-jarig doch tertje werden voor behandeling van hun lichte verwondingen vervoerd naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. De auto werd onherstel baar vernield (zie foto). In de Nederlandse ambassade heeft prinses Irene bezoek gekregen van een „Tuna", een zang- en dansgroep van een faculteit aan de centrale uni versiteit van de Spaanse hoofdstad, welke haar het erelint van bescherm vrouwe aanbood. Foto 1 toont v prinses temidden van haar gas ten tijdens het zingen van een vrolijk lied. zij draagt het ere lint, dat bij het beschermvrouw- schap van de T una behoort. Foto 2: prinses Irene genoeglijk in gesprek met een van haar bezoekers, de jonge aristocraat, markies De Las Claras, een van de jonge Spanjaarden van wie geruchten willen, dat hij naar de hand van de prinses dingt. Stralend droeg de prinses het erelint en een echt spaanse „Mantilla". De bestuurder van de goederen trein die zaterdag in Zakolany in Tsjecho-Slowakije tegen een passa- gierstrein reed is gearresteerd omdat hij voor de ramp, waarbij veertien mensen omkwamen, verantwoorde lijk wordt geacht. IN MEMORIAM JOHN F. KENNEDY WAARDIG EN BOEIEND CONCERT DOOR NED. MADRIGAALKOOR Duruflé's Requiem en Nelson Messe van Jos. Haydn DE GEDACHTENIS vierend van de grote Amerikaanse staatsman Ken nedy heeft het Nederlands Madrigaal koor het Requiem van Maurice Duruflé uitgevoerd onder leiding van Herman Strategier, 'n waardige vertolking van het pieuze Requiem, dat geen angstige accenten bevat, maar leidt tot troost en overdenking. In Leiden was dit werk in eerste uitvoering. Van het begin af aan kon men de kwa liteit van deze wedergave waarnemen. Herman Strategier heeft met het koste lijk apparaat dat hij ter beschikking heeft: het „Nederlands Madrigaalkoor" een ontroerende verklanking ervan ge geven. Effecten wenst de volgeling en élève van Charles Tournemire niet te bereiken. Zijn muziektaal is warm en geloofwaardig. Gregoriaanse motieven en koralen wisselen elkander af, onder steund door een prachtige orkestpartij. Bezield, innig en exact werd er gemusi ceerd. De beide solisten, voor dit werk uitgenodigd, waren Mea Naberman, mezzo-sopraan en Max v. Egmond,bas. Zij begrepen het werk volkomen, zon gen met weelde van stemgeluid, eigen muzikaliteit en overtuiging. VOOR HET KLEINE, zeer geculti veerde koor moet men respect heb ben. Zeer attent op de inspirerende di rigent, werden de bedoelingen, waar mede Herman Strategier het werk leid de, gerealiseerd. Het koor, fraai van timbre, durfde welhaast altijd de moeilijke inzetten naar waarde te nemen en gaf technisch een hoogstaande pres tatie. Zeer pieus, en het werk typerend, puur en verstild soms ook, als een innig gebed. Het Utrechts Stedelijk Orkest vervulde zijn begeleidende taak met veel toewijding en accuratesse. Hierna volgde één minuut van aan dacht en stilte. De Amerikaanse ambassadeur was in de zaal aanwezig om deze nis-viering bij te wonen. DE RODE KOOL LAG (ONGEKOOKT) OP TAFEL De ambassadeur van de Verenigde Staten in Den Haag *en zijn echtge note woonden gisteravond de uitvoe ring van het Nederlands Madrigaal koor in de Stadsgehoorzaal te Leiden bij. Uitgevoerd werd o.m. het Re quiem van Maurice Duruflé. Bij deze gelegenheid werd de overleden pre sident van de V.S., John F. Kennedy, herdacht. Op de foto v.l.n.r.: de wet houders S. Sannes, P. Harmsen, de heer en mevrouw Rice, en wethouder S. Menken. T^A DE PAUZE was het de Nelson Messe van Haydn, door hem ge schreven ter gelegenheid van Nelsons overwinning bij Aboe Bekir. Haydn was een vroom man, die Onze Lieve Heer op zijn manier waardig huldigde, op gewekt naar zijn landaard, gemoedelijk, met eigene geloofsovertuiging, met vreugdevolle muziek, die hem uit het hart kwam. Voor de concertzaal een werk met prachtig en krachtig klinken de koorgedeelten, die aan „Die Schöp- fung" doen denken en waarin vreugde en ernst elkaander op gelukkige wijze afwisselen. Er is met discipline, opge wektheid en verfijning gezongen. Gaaf en mooi klonk het koor. Bij de twee voornoemde Solisten voeg de zich Heieen Verkleij, sopraan, die haar omvangrijke partij fraai en onga. kunsteld zong. Gaaf in de moeilijke co loraturen. Jan Waayer, die de tenor Han le Fèvre (die wegens ziekte verhinderd was) verving, zong met veel expressie. Max van Egmond gaf zijn partij met volle nobele intonatie. Met muzikale distinctie heeft de partij van Mea Na berman geklonken. Het solistenkwartet was van klankkleur heel mooi, goed op elkander ingesteld en expressief. Jan van der Meer was de vertrouwde orga nist in beide werken. Het orkest secun- deerde gespannen en op levendige wijze, gericht naar de directie van Strategier. Het Nederlands Madrigaalkoor is een klein luisterrijk koor, dat zich in de beroemde Nelson Messe verdiept heeft in spirituele vreugde. Een boeiend concert.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3