MILITAIR MAAKTE MET „SOLDU- VEHIKEL" DE WEGEN ONVEILIG WITTE KRUIS Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN UITGEBALANCEERDE SAMENSTELLING WOENSDAG 29 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER DODELIJK ONGELUK IN ROTTERDAMSE HAVEN De 28-jarige eerste stuurman J. H. H. R. Schouten uit de Westfranken- laan in Schiedam, is gisteren aan boord van zijn schip, het Nederland se kustvaartuig „Nassauhaven", dat in de 2e Katendrechtse haven ligt, bij het lossen van de lading getrof- „ïk kocht die auto toen ik uit mili- bewering op vrij scherpe toon. Ge- kweker beiden achteruitrijdende een fen door een baal hennep van 100 taire dienst kwam en meende, dat zien het feit, dat verdachte zonder inrit aan de Hoofdstraat te Leider- kilogram, die uit een pallet viel. De ik er een koopje aan had", verklaar- enige aanwijsbare noodzaak andere dorp in wilden en elkaar daarbij zeeman moest met ernstige verwon de een 22-jarige fabrieksarbeider uit weggebruikers in gevaar had ge- merkwaardigerwijs niet opmerkten, dingen worden overgebracht naar Katwijk, die voor de Leidse kanton- bracht, eiste mr. Out f 60 boete subs. Dientengevolge vond „op de drem- het Zuiderziekenhuis, waar bij aan- rechter mr. W. de Koning terecht 12 dagen. Daar verdachte wel inzag, pel" van de uitrit de .ontmoeting' van komst bleek dat hij was overleden, stond en het grote aantal rijp-voor- dat zijn beroep op overmacht c.q. beide achteruitrijdende vrachtauto's de-sloop-autobezitters vertegenwoor- een lekke band geen succes ople- plaats. Overigens een allesbehalve digde, dat nog steeds dagelijks de verde, gooide hij het tijdens zijn zachte ontmoeting, gezien de mate- Hij laatste woord over een andere boeg. riële schade, die er uit voortvloeide. „Het kwam misschien voorname- lijk wel door mijn onervarenheid en De chauffeur had niets tot zijn mannen een goede neus hebben ge- ik vraag daarom uw uiterste clemen- verdediging aan te voeren. De bloem- had bleek wel uit het feit, dat het tie", aldus zijn méér geloofwaardig kweker des te meer. „Hü kwam van ^eren xs ae aantal gebreken schrikbarend hoog pleidooi. „Dat klmkt beter dan een de overkant van de weg aanrijden iandse schippersvrouw W Kleine was. Een defecte stuurinrichting, niet beroep op overmacht vond de kan- en van die kant kon ik toch geen Van het schip De List" uit Amster- goed functionerende remmen, totaal tonrechter en vonniste met f 40 subs, verkeer verwachten dat toevallig ook dam op de Maas te Maaseik in het die inrit in wilde rijden", zo verze- water gevallen en verdronken, kerde hij zijn onschuld in deze merk- zij en haar man hielpen met hun Lomedv C&DCrS waardige coïncidentie. „Een onbegrij- schip een Belgische schipper die aan J r pel ij k feit vond de officier en daar de Belgische overkant was vastge- Onder de nodiee hilariteit on de bloemkweker even schuldig lopen. De vrouw pakte op een mo- publieke tribune moesten een ^7-ja- ^ls diens tegenpartij" achtte, eiste ment een kabel van het Belgische "u*** vca~ rjo-e bloemkweker uit LeiderdorD en ^0 tegen beiden een boete van f 30 schip en liep daarmee naar achteren zuchtte de kantonrechter. „Ik kocht T,?J asubs- 6 dagen. „Ik behoef toch de op hun eigen schip het wagentje van de soldij, die ik ®®n 21 JariSe chauffeur uit Anna Pat> overkant van de weg niet in de ga- Zii moet toen gestruikeld ziin en had opgespaard en het mocht dus ^Aaad^op"'^ f.en te !""iden"' Wueld de bloemkwe- overboord gevallen en tussen beide met al te duur uitvallen bekende iJ wsiné uaren zich krampachtig vast aan het schepen terecht gekomen. De Belgi- verdachte volmondig. gekomen In het scenario van een tt blJ »rechts van de weg reed", sche schipper lukte het nog de vrouw „Ik dacht wel dat het geen dure fe °^n* nu eenmaal op alle kanten aan boord te hijsen maar korte tijd wagen is geweest", repliceerde de *oade«ot en de letten", besliste de kantonrechter later is zn overleden, kantonrechter ironisch. Zowel hü als lok hilarheit hehhpïf kortweg. Ook hü achtte beide ver- Zy was moeder van twee kinde de-officier, mr. N. J. Out, spraken ook "lariteit hebben opgewekt. dachten even schuldig aan de bot- ren er hun verbazing over uit, dat ver- Uit het proces-verbaal bleek na- sing en drukte dit uit in een vonnis dachte het vehikel nog had kunnen melijk, dat de chauffeur en de bloem- van tweemaal f 20 subs. 5 dagen. „besturen" en geen brokken had ge- wegen extra onveilig maakt, werd met „het koopje" op de Haag- weg aangehouden en dat de politie- versleten banden, een defecte uitlaat 8 dagen, en een doorgeroeste carosserie, was slechts, aldus de kantonrechter, een „bloemlezing" van de defecten, die het vehikel vertoonde. „Hoe kon u zoiets kopen", ver- SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN Gisteren is de 22-jarige Neder- MAAKT U VLOT WEER FIT! Hoofdpijn? Griep? Spierpijn? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. 't Geheim schuilt in de uit gebalanceerde samenstelling] Wetenschappelijk verantwoord. Uiterst werkzaam. Witte Krui8 poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Bovendien: géén salicylzuur, dat vaak maag klachten veroorzaakt Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwas senen! ook verkrijgbaar In tabletten en cachet*. Bij uw apotheker of drogist. maakt. „Dat koopje van u was vol gens de politie een groot gevaar op de weg en u gaf dus wel btijk van een groot gemis aan verantwoorde- tij kheidsge voel", hekelde eerstge noemde verdachtes handelwyze. Hy eiste dan ook in totaal f 100 boete subs. 20 dagen alsmede de ver nietiging van rykswege van het in beslag genomen wrak. „Dan ben ik niet alleen m'n hele spaarpot, maar ook de sloopwaarde nog kwyt", protesteerde de zuinige ex-militair. De Kantonrechter gaf te kennen, dat hij verdachte niet al te veel wilde duperen, doch daarente- HILLEGOM REGERINGSVERKLARING OVER LONEN EN PRIJZEN. (Advertentie). Het komende afscheid van burgemeester Van Nispen Comité uit de burgerij gevormd Tweede Kamervoorzitter Van de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Samen uit - Samen thuis: gevari- Thiel zal de regering vragen of zü Schoolradio, 10.00 Voor de kleuters, eerd programma. 22.00 Kerkorgelcon- bereid is, in het parlement een ver- 10-10 Klassieke grammofoonmuziek, eert: moderne muziek, 22.30 Nieuws, Srïïuf °iver de situ?" n-°?. v°°r de zie,ke?: "j45 Van aiie B°^n tie op het gebied van lonen en pry- markten thuis: plaatjes die verschy- zen. Mr. Van Thiel beloofde dit gis- nen, blüven en verdwynen, 12.15 Le- termiddag aan de leider van de so- ven op het land, gesprek. 12.30 Mede- cialistische fractie, dr. Vondeling, delingen t.b.v. land- en tuinbouw, der P. van de Boer, een der raadsleden die een discussie in de Kamer ge- 12.33 Deze week, lezingen, 13.00 en door de secretaris. Deze plechtigheid wenst achtte en het lieft zou willen Nieuws, 13.15 Moderne kamermu bespreking, 23.00 Platennieuws, 23.30 Vers in het gehoor, literair program ma 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. zal worden besloten met een afscheids- spreken aan de hand van een mede- ziek, 13.45 Voor de vrouw, 14.15 Mi- speech van de burgemeester. deling van de regering. Waarschyn- litair orkest (gr.), 14.30 Reprise: AVRO- 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 In verband met het afscheid dat de "Sfi bu^m^r v.„ Hllléfon, Jhr. mr. Om S uur U er dan «en aftchaidabij- op-weg vry te geven. Hy verlaagde de geldboete dus tot f 25 subs. 5 da- dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden eenkomst voor het personeel in „Tres- lijk zal het kabinet, dat vandaag in fragmenten uit recente Prismapro- een speciale vergadering byeen- komt, het verzoek van ling bespreken. dg byeen- gramma's, 14.55 Amsterdams kamer- Nieuws 7..10 Ochtendgmtmas- dr. Vonde- orkest: klassieke muziek. 15.30 Vo- caal ensemble: gewijde muziek. 18.00 ^0 Dagopanmg. 8.00 Nieuws 8.15 Bijbeloverdenking, 16.30 Hon»»».» Programma-overzicht. Aansluitend, strykkwartet: moderne muziek, gën°"en"~vöniüstè inzake de zèëistë op 14 '»bru"rl van HlUegem zal nemen, lrm8" Hi" zal de secretaris als eerste - vernieüging eonfonn heel. zlrh een comité gevormd met het bet woord voeren. Deze bijeenkom* al Aetherkl(lTlken Overmacht baatte niet heeft zich een comité gevormd met het om 4.15 worden beëindigd, doel om op de afscheidsreceptie, die in Om 4.30 begint de receptie voor de Treslong zal plaats vinden, de sche.den- genodigden WMrby de wethouders. de de burgemeester een passend geschenk gemeente-secretaris en de raadsleden aan te bieden namens de burgeftj. In 'n niet hun dames aanwezig zullen zyn. Voor de jeugd. 17.25 Grammofoon- *"d«£™aS* DONDERDAG 30 JAN. HILVERSUM I 402 m 9.15 Klassieke grammofoonmuziek (gr.) 9.40 Morgenwyding, 10.00 Lich te grammofoonmuziek, 10.50 Voor de in- kleuters, 11.00 Huishoudelyke zaken, De kantonrechter en officier kon den zowel voor de rfjeapaciteiten als daartoe iets bfj te dragen, de verdediging van een 52-jarige vertegenwoordiger uit Koudekerk eveneens weinig waardering opbren- leden: B. J. van Linden van den Heuvel, muziek, 17.30 Schoolzang, 17.45 Me- tropole-orkest: amusementsmuziek, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Licht strumentaal kwartet, 18.50 Sociaal lezing, 11.15 Gevarieerd muziekpro- 7.00 KRO, 11.45 VPRO, 14.15— perspektief, lezing, 19.00 Nieuws en gramma, 12.00 Dansorkest, 12.30 Me- clrculaire aan de inwoners van Hille- De voorzitter van het comité uit de 24.00 NCRV. weerpraatje, 19.10 Op de man af, dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, gom doen «y een beroep op alle burgers burgerij, notaris B. J. van Linden vpn 7,00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, praatje, 19.15 Mannenkoor met or- 12.33 Uit het bedryfsleven, lezing, den Heuvel, zal de burgemeester en 7.15 Ouverture radio voor vroc- gelbegeleiding: Geestelyke liederen, 12.40 Lichte grammofoonmuziek, 12.45 mevr. Van Nispen toespreken en een ge mensen, 7.55 Overweging, 8.00 19.30 Radiokrant, 19.50 Lichte gram- Het comité bestaat uit de volgende f^cheidsgeschenk overhandigen. Van 6 Nieuws, 8.15 Strip voor de jeugd, 8.20 mofoonmuziek, 20.10 De jeugd op ei- aar, tot uur is er openbare receptie. Lichte erammofoonmuziek. 8.50 Voor een wieken, luistersnel f271 20.4f gen. De vertegenwoordiger moest voorzitter; H. J. J. Wamelink, secretaris; zich verantwoorden, omdat hij op de H Roeland, penningmeester; W. H. Bo- Achthovenerweg met zijn auto der- det; mej. M. M. A. Copray; Chr. Evers; mate naar rechts was uitgeweken, mr. F. J. Gerritsen; A. L. de Graaf; K. dat hij half in de wegberm terecht Haakman; mevr. C. A. M. ten Hagen- kwam en vervolgens naar links Verduyn; G. A. D. Kolf; L. M. Koppers; zwenkende aan de overzijde van de mevr. A. J. C. Meüer-Uljee; F. W. Prei- weg tegen een gevel was opgereden, del jr.; J. S. L. van Reisen; A. van Roo- Het was mijn schuld niet, want [oor een leeglopende achterband gleed ik de berm in en werd mijn auto vrijwel onbestuurbaar", zo trachtte verdachte de rechter ervan te overtuigen, dat hier slechts van overmacht sprake was. „Volgens de getuigen week u zon der enige noodzaak uit en uit het Olympische Winterspelen, 13.00" Nieuws. 13.15 Mededelingen, evenlu- Lichte grammofoonmuziek," 8.50 Voor gen wieken, luisterspel" (27), 20.40 eel of grammofoonmuziek, 13.25 Buitengewone raadsvergadering Op vrijdag 14 februari zal de burge meester officieel afscheid nemen van de gemeente in een buitengewone raads vergadering, die om 2 uur ten raadhuize ^iiti^port blijkt, "dat'Vbeidë Za' worden gehouden onder voorzitter- achterbanden de normale spanning £haP van de loco-burgemeester weth a„. w. F. van Dam. De burgemeester zal Een vervolgverhaal van Suske en Wiske hadden, dus niets met die afwyken- de koers te maken hadden", weer- daarbij vergezeld zijn van zijn echtge note en bij aankomst aan het raadhuis tertje van de secretaris mevrouw Van Nispen een boeket bloemen aanbieden. De burgemeester zal worden toegespro ken door de loco-burgemeester, wethou- legde de kantonrechter verdachtes S»r onbt=^itó van raadsleden worden binnengeleid. Dan zal een doch- VOOR 12 MILLE JUWELEN GESTOLEN Uit een etalage van een juwelier in de Kalverstraat te Amsterdam heeft een ruitentikker de afgelopen nacht kans gezien ondanks een tra liewerk een aantal juwpJen met een totale inkoopwaarde van 12 mille te stelen. Met een stuk betonyzer was door het traliewerk heen een gat in Daling in industriële produktie In november is het indexcyfer der de ruit gemaakt. De alarminstallatie industriële produktie, blykens het trad niet in werking. Via het gat CBS, voor de industrie totaal, ex- heeft de ruitentikker kans gezien een clusief bouwny verheid, gekomen op zestal ringen met diamanten, een do- 152 (basis 1958 is 100). In oktober zijn gouden armbanden en een col lier uit de etalage te graaien. was het 158. In november 1962 was het cyfer 146. Beursberichten, 13.80 Lichte orkest en zangsoliste, 14.00 Sopraan, alt en piano: duetten, 14.30 Klank-om-rank- le levens, biografie in een Notedop, 17.00 Voor de jeugd, 17.55 Gesproken brief, 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actueel, 18.20 Uitzending van de Christelyk Historische Unie: Onder- wyzersalarissen. Tot U spreekt Dr. H A. Schuring, 18.30 Licht ensemble met zangsolisten, 19.00 Voor de kleu ters, 19.05 Sportparade, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Radio- philharmonisch orkest en solisten: klassieke en moderne muziek. In de pauze (20.50-21.20): gehoord, gezien, gelezen, een veertiendaags kunstsym posion, 21.45 Koorzang (gr.): lichte muziek, 20.00 Olympische Winterspe len, 22.10 Licht ensemble met zang solisten, 22.30 Nieuws en medede lingen, 22.40 Actualiteiten, 23.05 Dis- cotaria: nieuwe grammofoonplaten, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 11.5513.00 Olympische Win terspelen Innsbruck 1964: Skiën, af daling heren te Patcherkofel; VPRO: 15.00 Programma voor de vrouw, 15.45 Pauze, 16.00 Programma voor de kleuters; NTS: 19.30—19.45 Olympi sche Winterspelen Innsbruck 1964: Nederlands kommentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag, uitgezon den vanuit de studio te Innsbruck, 19.4520.10 Journaal, 20.10 Filmover zicht van de vandaag gehouden wed strijden te Innsbruck, VPRO: 20.25 Griekse muziek met beelden van Griekenland, 20.55 Majoor Barbara. TV-spel, 22.40 NTS: Olympische Win terspelen 1964 te Innsbruck: Over zicht van de vandaag gehouden wed- strüden, 23.10 Journaal, 23.15—24.00 IJshockey Canada-Zweden in het Ijsstadion te Innsbruck. 5) „En het is mislukt?" Ik lachte. „De Britse kapitalisten", zei ik, „zijn nog even rijk als toen ik hier kwam." Hij knikte. ,Wat is u nu voorne mens te gaan doen?" „Zo spoedig mogelyk naar New York te gaan", antwoordde ik. „Heeft u veel vrienden in Lon den?" vroeg hij. „Myn kostjuffrouw is vriendelyk genoeg, zolang ik mijn kostgeld be taal, maar dat is dan ook het begin en het einde van mijn vrienden kring". Er ontstond een korte stilte. Toen stond Northcote van zijn stoel op, liep naar de deur en deed haar op slot. Ik volgde zijn bewegingen met aandacht. Daarna kwam hy weer b(j door Victor Bridges mij aan tafel zitten en stak een si garet op. „Mynheer Burton", sprak hy, „op welke waarde schat u uw leven? Ik bedoel, tegen welke som zoudt u be reid zijn een zeer grote kans te lo pen, 't leven te verliezen?" Hü stelde de vraag op zo'n zake lijke toon en zonder de minste emo tie, dat ik een glimlach niet kon onderdrukken. „Dat weet ik werkelyk niet", zei ik. „Als ik van mening was, dat het waarde had, zou ik het in publieke veiling brengen". Hü boog zich over de tafel naar my' toe en keek me recht in m'n ogen. „Indien u wilt doen, wat ik ver lang", zei hü langzaam, „zal ik u dert igduizend pond geven. Ik ben tainelük aan verrassingen gewoon maar in dit onverwachte aanbod lag zoveel heerlükheid opge sloten dat het mü de adem benam. Ik leunde achterover in mün stoel en keek ntijn dubbelganger met on geveinsde bewondering aan. „U doet werketijk zaken op grote schaal, rrnjnheer Northcote", zei ik. „Betaalt u contant?" Als antwoord haalde hü uit zün binnenzak er vüf bankbiljetten uit, welke hy op tafel legde. „Hier is vüfduizend pond", zei hü kalm. „Indien u met nujn aanbod accoord gaat, zal ik u een ohèque voor de rest geven." Ik beschouwde de bankbiljetten met dezelfde nieuwsgierige eerbied, waarmede men hooggeplaatste vreemdelingen gadeslaat. Er was geen twüfel aan, of zij waren echt Ik stak, uitwendig zeer bedaard, een sigaret op. „Het moet, dunkt me, wel een on aangenaam karweitje zyn", zei tic enigszins spijtig. Voor de eerste maal sedert ik hem had ontmoet, lachte mün gastheer. Het was een onverbiddetijke lach, die niet de minste vrolijkheid en in het geheel niet aanmoedigend werkte. „Ja", zei hij droogjes, „als ik er een inschrüving voor zou openen, geloof ik niet, dat er veel deelne mers zouden opdagen." Toen zweeg hü even. „Alvorens ik verder ga", vervolgde hü, „vraag ik u, wilt u mü uw woord van eer ge ven absoluut te zwügen over het geen ik u ga zeggen, ook als u het niet accepteert?" „Zeker", zei ik zonder de minste aarzeling. „Goed dan". Wederom hield hü even op, alsof hy over de keuze van zün woorden nadacht. „Binnen enige dagen", zei hü langzaam, „zal ik, als ik niet zekere maatregelen neem, dood zün." Ik dacht onmiddeltijk aan het kleine voorval met dat verlopen type op de kade en ik voelde, dat hü de waarheid sprak. „Om u de volle waarheid te zeg gen", sprak hü, „ik moet verdwü- nen. Als ik onder mün eigen naam in Londen btijf, word ik vast en ze ker vermoord. Het mag een kwestie van dagen of weken, misschien van maanden zijn dat zal hoofd- zakelük van müzelf afhangen maar het einde is zeker en onaf wendbaar." Ik schonk my zelf een glas cognac in en hield het tegen het licht. „De toestand", zei ik, „heeft tenminste de verdienste van zeer eenvoudig te zUik" Dezelfde koude glimlach speelde om zün mond. „Het is niet zo eenvoudig als het lükt. De heren, die zo verlangend zün, om mün reis naar de hemel te bespoedigen, bewüzen mü de twijfel achtige eer van hun uiterst scherpe aandacht. Het kan wel eens mogelijk zün hun te ontlopen zoals ik ge loof het deze avond gedaan te heb ben maar al ga ik het land uit, toch is het leven een open kwestie." „Ah", mompelde ik. Het begon mü enigszins duidelüker te worden. Hü knikte, alsof hü een onuitge sproken vraag beantwoordde. „Ja", zei hü, „de gedachte kwam ineens bij mü op, toen ik u onder de lantaren zag staan. Als ik aan iets bovennatuurtijks geloofde, zou ik zeggen, dat de duivel u gezonden had, want ik kan nyj moeilijk inden ken, dat er een andere macht is, die verlangend is my' 'te helpen, doch dat ligt aan mü." „Nu", zei ik luchtig, „als de dui vel mij heeft gezonden, heb ik het tenminste aan hem te danken, dat ik een goed souper heb gehad. Wat wilt u nu, dat ik voor u zal doen?" Hij gaf niet dadelijk antwoord. Toen deed hij, zeer zacht sprekend, mij het verbijsterende voorstel. De woorden dropen als trage drup pels van zijn lippen af, maar toch met hevige intensiteit. ,Ik verlang, dat u mijn plaats in de wereld gaat innemen. Ik ver lang, dat u deze avond met mij van kleren verwisselt en dit restaurant als Stuart Northcote verlaat." Ik haalde diep adem en boog voor over, terwijl ik met beide handen de tafel vastgreep. „Ja", zei ik, „en wat verder?" „Ik verlang dat u naar nujn huis in Park-Lane gaat en daar drie we ken btijft wonen, zoals ik zou ge daan hebben. Als u aan het einde van die drie weken nog in leven is, het geen buitengewoon onwaarsclujnlijk is, dan kunt u doen, wat u verkiest." Slechts een ogenblik dacht ik, dat het gehele geval scherts was; de vrucht van een of andere belache lijke weddenschap of een voorbü- gaande gril van een idiote millionair. Doch een blik op de harde blauwe ogen, die steeds onbarmhartiger de mijne zochten, vaagde ogenblikkelijk die gedachte uit mün bein. „Maar, dat is iets onmogelyks", riep ik. „Zelfs indien uw bedienden het verschil niet zouden opmerken, dan toch moet dit met uw vrienden wel het geval zün." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2