OUDERS MISHANDELDEN KIND TOT HET STIERF Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN VRIJDAG 24 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR DE RECHTBANK: Rechter memoreert gruwelijke feiten een tikje gegeven". Gabor N. zei slechts: „ik heb maar twee keer ge slagen, verder heb ik niets gedaan". niet in staat is geweest te beseffen dat een kind van twee jaar hun ruwe handelingen onmogelijk kon verdra gen. Hij eiste tegen beiden een ge vangenisstraf van vier jaar met af trek van het voorarrest. De raadsvrouwe van Antonia N., mevrouw C. H. Verstegen-Kettlitz, was van mening dat haar cliënte zich niet schuldig heeft gemaakt aan sa disme jegens haar kind. Ook achtte zij de opzet tot doden niet aanwezig. Zij vond het noodzakelijk dat haar Het was een eigenaardig toneel stuk, dat de kijkers donderdag bij de ruer en Pianis KRO te zien kregen. „De buurman" A.ierle: was namelijk een spel met krankzin nige situaties en een nachtmerrie. hoof rol van wijlen Jan Musch zal overnemen. Het korte kolderstuk ,Boer op sokken", dat de Vara 's avonds tevoren vertoonde, had wei nig om het lijf. Het meest viel op Bob Verstraete, die een vlot num mertje Vlaams weggaf. Bij de KRO is Rens van Dorth eindelijk weer eens „even langs" gekomen. Zijn ei gen aandeel in de show was beschei den: des te meer reliëf kreeg het op treden van Fred Kaps, die niet slechts verbaasde met nieuwe goo cheltrucs. maar die ook acteur bleek te zijn. Rom Milton was niet slechts een goed soeler maar ook chanson- cliënte. na het uitzitten van de straf, onmiddellijk zal worden opgevangen Toneel en show De lichamelijk» toestand van Rony 0m verdere ongelukken te voorko- gaat steeds verder achteruit. Er ko- men. De officier van justitie bij de recht- men meer blauwe plekken, meer bul- bank in Rotterdam, mr. B. van der ten en wonden op het kinderlichaam. niet BEWEZEN Meulen heeft gistermiddag vier jaar Zelfs als het kind begint te braken gevangenisstraf met aftrek van het worden de folteringen doorgezet. Nog J- A. van de Ven, de verde- nige situaties en een nachtmerrie. De KRO zond donderdag het eerste voorarrest (vieren een halve maand) steeds als „opvoedkundige raaatre- dager van Gabor N., poneerde in «in y d toeschouwers werd duidelijk deel tRt van een serie van zes over geëist tegen de 32-jarige loodgieter ejl" Op 30 augustus sterft het kind pel.doo, dat de schuld van de man gemaakt, we]k een angstige dr00m ""w^e^VnTom Te bevolkings- Cabor N. en diens 24-jarige eehtge- tfte volge van een hersenbloeding m deze zaak onvoldoende vaststaat. §e medisch studente Lise be. T^eTrlan™ De vruchtbare note Antonia N.-B. uit Rotterdam. Mr Van der Meulen achtte zware Hij wees erop dat de klappen die leefde in een Trijwel verlaten Parij- a™eur Dani" de Lange stond er wegens zware mishandeling van hun miAandeling de dood tengevolge zijn client het kind heeft gegeven ge- se huurkazerne. waarin ze een ka- tare voor dat krachtige steun kon minv tiitaa tone vnnnKo Dnnw h^hhfMlHp VftllfOmPn hpOTP7PD TTll HppltplllW fmVOpdPIld Pil OOrr]l?prpnd W .1 1 t dork vüui, Ucll K.1C1L p.c ruim twee jaar oud zoontje Rony, hebbende volkomen bewezen. Hij deeltelijk opvoedend en corrigerend tengevolge waarvan het kind op 30 vond het een verzachtende omstan augustus ƒ.1. is overleden. De getuige- deskundige patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust verklaarde ter zitting, dat het overlijden van Rony volgens hem te wijten is geweest aan een ern stig hersenletsel, dat moet zijn ver oorzaakt door harde slagen of stom pen tegen het hoofdje van Rony. Dr. Zeldenrust had in zijn sectie rapport verder nog melding gemaakt van een vrij groot aantal min of meer ernstige letsels o.m. in de buik- diigheid dat het echtpaar kennelijk Burgemeester van Oegstgeest - in nieuwjaarsrede tot de raad - gaf terugblik over afgelopen jaar geconcentreerd op de grote rol die ze worden «jehoden. Tn te spelen had. De mannenrollen wa ren goed bezorgd bij Joop van der Donk als Lisa's verloofde. Cor van Henk van Ulsen, die in komende In de eerste vergadering van de ten op dit gebied te doen beamtwoor- holte van het kind die wijzen op gemeenteraad van Oegstgeest in 1964 den, terwijl in de begroting de plan- tern{,£rp4aaPht ernstige mishandelingen. Het echt- heeft burgemeester du Boeuff een nen voor het nieuwe jaar zijn uit- &- paar gaf de ten laste gelegde feiten terugblik geworpen op het afgelo- eengezet. gistermiddag slechts gedeeltelijk toe. pen jaar en bijzonder op enkele orvni invr De man en de vrouw verklaarden hun zaken de aandacht gevestigd. Dat de Lüü" dek BfcvuijKiiNi* zoontje verscheidene malen te heb- woningnood daar een voorname De bevolking nam in 1963 volgens ben geslagen, maar zij hadden dat, plaats innam behoeft bijna geen ver- een voorlopige berekening toe van zo zeiden ze, slechts uit opvoedkundig melding. 14211 tot 14410. Het aantal vestig in- oogpunt gedaan. „Werd in de memorie van toelich- gen bedroeg 1263. terwijl 1201 per- Het proces tegen het Rotterdamse ting op de begroting het aantal sonen de gemeente verlieten, echtpaar leverde, zoals wel te ver- woongelegenheidbehoevenden gesteld Door geboorte nam de bevolking en verscheidene licht gewond wer wachten was, zeer veel gruwelijke op 364, helaas moet i£k vermelden, toe met 260 personen, terwijl het aan- den. feiten op. Het begon al met het voor- dat dit inmiddels al weer is geste- tal overledenen 128 bedroeg, 't Aan- Het aantal misdrijven, dat in 1963 lezen van de dagvaarding door mr. gen tot 373," aldus de burgemeester tal voltrokken huwelijken bedroeg t&r kennis van de politie werd ge- Van der Meulen. Rony N. werd in GEMEENTEGRENZEN senbloeding is overleden". Vele, bij- gering. na ongeloofwaardige bijzonderheden Het aantail vestigingsvergunningen, toeristenkaarten. getuigen en uit die van de verdachten na-oorlogse woning, 67 voor 'n heel De geraamde brandschade bedroeg Haag niet heeft stil gezeten, 'n Wets- zelf. huis uit de oude voorraad en 3 voor pl.m. f20.000,-. POLITIE gedaan, zal de velen die gistermiddag verstrekt, terwijl in 5 gevallen me- De politiewerkzaamheden ontwerp met betrekking tot de wij ziging van de gemeentegrenzen rond om Leiden, dat na-ar aanvankelijk irenische toon lieten horen, was ei- ■Ml PPPMPHM rnemen, was gezegd, nog in het oude jaar bij genli.ik eon voortbouwen op heteeen het proces in de zittingszaal van het dewerkiwg werd verleend voor een zoals "te verwachten is bij een toe- de Tweede Kamer der Staten-Gene- mgr. W. Bekkers eerder voor de KRO Een opmerking echter door mr. een half huis. Aan 52 kamerbewo- Van der Meulen in zijn requisitoir ners werd een vestigingsvergunning Rotterdamse paleis justitie aan woningruil. name van de bevolking en een da- raai zou worden ingediend, berust had uiteengezet. Laten we vaststel de Noordsingel bijwoonden, nog lang Ingevolge de door uw raad in zijn geljjkse stijgende verkeersdrukte, vermoedelijk nog bij de Raad van len. dat in het omstreden programma bijblijven. „Gabor N. wilde niet naar vergadering van 27 februari 1963 steeds toe. garije naar Nederland gevluchte Hon gaarse loodgieter trouwt, wordt Ro- en de rest in de vrije sector. Op 31 december waren 274 wonin- ny, die onder toezicht staat van de gen in aanbouw, te weten 41 woning raad voor de kinderbescherming, van- wetwoningen, 64 premie A-wonin- uit Buren naar Rotterdam gehaald gen en 162 flatwoningen vam het om daar bij zijn moeder op te groei- Algemeen Mijnwerkersfonds, die en. ai'le t.z.t voor verhuur beschikbaar zullen komen. In de vrije sector zijn voorts nog 7 woningen in aanbouw. Dat er genoeg belangstelling is om te mogen bouwen, blijkt wel hieruit, dat voor 697 woningen aanvragen ter noot Na" "enï'ete~wèlïen komen °ër verkrijging van rijksgoedlkeuring zijn echter moeilijkheden, want het echt- ingediend. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske OPVOEDING In het begin lijkt het allemaal erg voorspoedig te gaan, zowel met Ro ny als met Antonia en haar echtge- WEGENPLAN paar merkt dat Rony nog niet zinde lijk is, dat hij nog niet goed kan pra ten en nagenoeg niets eet. De ouders Het grote wegenplan „Oudenhof" is gaan dan „opvoedkundige maatrege- in een ver gevorderd stadium en za! len" treffen. Het kind werd geslagen aan het eind van dit jaar gereed zijn. geschopt en gestompt en zelfs een- Het wegenplan Bijdorp, 4e gedeelte maal vanuit zijn stool anderhalve is vrijwel gereed, terwijl met het meter in een hoek gegooid. Als Rony wegenplan ten westen van deRhijn- niet wilde eten werd een passende geesterstraatweg een aanvang is ge- straf gevonden: twee uur lang in de maakt In het afgelopen jaar werd hoek van de kamer staan. Het is zelfs de reconstructie van de Marelaan een keer voorgekomen, zo bleek uit met het aansluitende gedeelte Em- het politierapport, dat door de presi- mailaan uitgevoerd, dent mr. A. R. Jolles ,werd voorge- Ook is vrijwel gereed de aanleg lezen, dat het kind op zijn knietjes van de drie voetbalvelden ten zui- op een harde cocosmat moest zitten den van de rioolwaterzuivering met met de waarschuwing nog in de oren 't bijbehorende half verharde oefen van „pas op als je doorzakt". Als veld. Daar echten- eerst een voldoen - dat wel gebeurde werd Rony met een J plasticbuis geslagen. Op al deze feiten, die destijds door voordat deze velden bespeeld zullen het tweetal tegenover de politie ge- kunnen worden, deeltelijk waren toegegeven, reageer- Ook in het afgelopen jaar werd de Antonia N. onder meer met een weer voortgegaan met de verbete ik sloeg zoals een moeder behoorde ring van de straatverlichting ten te slaan" en ik heb het kind maar einde deze aan de moderne inzich- lijk antwoord gegeven op gestelde vragen over het concilie. Omdat de inleiding met overigens fraaie beel den wat langdurig was, werd afbreuk gedaan aan de eigenlijke uitzending, die zoveel opheldering bood. Vanwe ge de klok moest men bruusk afbre ken. Komende uitzendingen De Avro komt vanavond met het oorspronkelijk t.v.-spel „De illusio nist" van Leo Derksen. Zaterdag gaat bij de NCRV de muzikale come- die „Brigadoon" en zondag bij de Vara „Dorus' beeldroman", geheel opgenomén in Volendam- Daarna is er een nieuwe show rondom Corrie Brokken. mer had. De schrijfster Jeanne worden verleend aan de film. die Ed Maxim-David is er vrijwel in ge- van der FJsken in dit verband had slaagd aan te tonen, dat het meisje gemaakt. Het ging deze keer alleen overspannen was en ook waardoor. maar oni cie feiten: verderop in het en Thera Verheugen als Lisa in con- programma zal ongetwijfeld meer in flict met haar geweten heeft zich 7icht in het behandelde onderwerp afgelopen dagen heeft de KRO tweemaal „Brandount" uitgezonden: één er van was geheel gewiid aan de wan- Rijn en John Soer. Verder was de i^ele economische positie van het Ne' regie een kolfje naar de hand van derlandse dabladwezen. Er kwamen Frits Butzelaar. Kijkers, die zich „De vjjf deskundigen uit verschillende wijze kater" van Heiiermans berin- sectoren aan te pas: maar waren de nerden zullen met genoegen hebben vertoonde bpelden uit bet krantenbe- teruggedacht aan het spel van enige driif wel voldoend* Huideliik voor de acteurs, die deel uitmaakten van ieek jn het vak*» Wél duidelijk kon vroegere bezettingen. Verder heeft WOrden gemaakt het feit. dat er voor Jan Willem Hofstra gesproken met de kranten iets moet gebeuren, mede bet vooruitzicht van t.v.-reclame. opvoeringen in nieuwe bezetting de xn Filmvenster van de Vara werd de befaamde filmer Bergman uitvoerig aanrijdingen waren 4 doden te be- besproken en in „Top of Flop bleek treuren, terwijl 19 personen zwaar dat jongelui van de provincie- - - ■- stad Zwolle vertrouwd zijn met kauwgum. De KRO heeft weer eens 'n lange Hitchcockfilm vertoond en w tcu uiteraard zat men vol spanning voor Hoewel het nieuwe bouwcontin- 122, terwijl 5 gevallen van echtschei- bracht, bedroeg 115. In vele geval- het beeldvenster. „De moord per de maanden juli en augustus van het gent nog niet is vastgesteld, meen ding in de registers van de burger- len mocht het gelukken de daders bandrecorder was wel n uitzon- vorig jaar „grovelijk ondoordacht en ik te moeten betwijfelen of dit ho- lijke stand werden ingeschreven. to achterhalen en voor de officier onderwerp grovelijk onevenredig aan zijn leef- ger zal worden dan in 1963. Door De reislust van de bevolking moge van Justitie te geleiden, tijd geslagen, getrapt of gestompt de bouwstop is bovendien de bouw- u blijken uit de aantallen afgegeven tengevolge waarvan hij aan een her- activiteit in de vrije sectorbouw zeer paspoorten en toeristenkaarten. 963 Het geestelijk woord De Vara had zendtijd ingeruimd Paspoorten werden verstrekt en 428 Op het gebied der wijziging van de om dominee J. J. Buskes uit Amster- gemeentagrenzen is het in het afge- dam van de synode der Hervormde over de laatste twee weken van Ro- dat door de afdeling huisvesting in De brandweer rukte in 1963 14 lopen jaar betrekkelijk rustig ge- ny's leven zouden daarna nog op te het afgelopen jaar werd afgegeven, maal uit, waaronder 4 keer ter as- weest, ad moet ik er direct aan toe tekenen zijn uit de monden van vier bedroeg 199, waarvan 129 voor een sistentie van de Leidse Brandweer, voegen, aldus spr., dat men in Den kerk gelegenheid te bieden nader in te gaan op het omstreden program ma „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer". Wat beide predikanten op State. Als de voortekenen niet be- onoordeelkundig is gehandeld en dat de begrafenis van zijn zoontje, om- vastgestelde regeling ter bevordering De organieke sterkte van de groep driegen, zal ook dit ja«ar nog geen nu wel de tijd is aangebroken, een dat de televisie voor ging". vam de doorstroming van goedkope Rijkspolitie is gesteld op 21man, sprake zijn van een grenswijziging, streep te zetten onder de jammerlijke Uit de vele honderden feiten, die naar duurdere woningen werd in 6 terwijl de feitelijke sterkte slechts Er wordt echter niet gerust en wij misvatting van begin januari. In tijdens het drie uur durende proces gevallen in totaal rond f6000,- uiit- 12 man bedraagt. mógen er dam ook niet „gerust" op Brabantse parochie van Best heeft in de openbaarheid werden gebracht, gekeerd, terwijl daartegenover inge- Het aantal aanrijdingen, dat door zijn. Waakzaamheid blijft geboden!, niet slechts de eigen bisschop mgr. W. kon men tenslotte het volgende beeld volge de ministeriële regeling tot het de politie is behandeld, bedroeg 372. zo besloot de burgemeester zijn toe- Bekkers, maar ook de Groningse construeren: toekennen van een vergoeding bij Dit is 45 meer dan in 1962. By deze spraak tot de Raad. bisschop mgr. P. A. Nierman duide- Op 24 mei 1961 wordt in een wees- verhuizing van een grote naar een huis in het Gelderse Buren een jon- kleine woning in 4 gevallen in to- getje geboren. Het is een kind van taal f2085,- werd uitbetaald. Antonia B., de vader is onbekend. Het aantal woningen, dat in 1963 Rony, zo heet de 'baby, blijft in het gereed kwam bedroeg 88, waarvan weeshuis als de moeder Buren ver- 24 woningwetwoningen. Aetherklanken ZATERDAG 25 JAN. 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Week van gebet* voor de eenheid der Christenen 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Gewijde muziek (gr.), 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws, 8.15 Voor de jeugd, 8.20 Djinn, gevarieerd pro gramma. 12.00 Angelus. 12.04 Country Western Express (gr.). 12.25 Pla- tennieuws, 12.30 Mededelingen tb. v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht en semble en vocaal ensemble, 12 55 Katholiek nieuws, 13.00 Nieuws. 13 15 Marktberichten, 13.18 Musicerende dilettanten, 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Reisbureau Mu- sica, 15.20 Promenade orkest en z-mg- solisten: operafragmenten, 16.00 Voor jonge mensen, 16.15 Jazzmuziek, 16.40 Licht instrumentaal trio, 17.00 Leiding geven, lezing, 17.10 Lichte grammofoonmuziek, 17.30 Boekbe spreking. 17.40 Lichte grammofoon muziek, 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht orkest, 18.50 Lichtbaken, le zing, 19.00 Nieuws, 19.10 Kerken- bouwzondag, toespraak, 19.15 Actua liteiten, 19.30 Radiophilharmonische orkest en solist: populaire klassie ken, 20.30 Rieleksen gevarieerd programma, 21.30 Buurmans krant, informatie uit het buitenland, 21.50 Bric a brac, gevarieerd programma. 22.20 22.25 Beschouwing over de vandaag gespeelde wedstrijden van het 26e Hoosovenschaaktournooi te Beverwijk, 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschij ningsvorm van de kerk in de we reld van vandaag, 23.10 Nouveaute's: nieuwe klassieke grammofoonpla ten, 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO. 10.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.30 Wegwijs, tips voor trips en vakanties, 8.40 Lichte grammofoonmuziek, 9.00 Loon naar werken, politiek praajte. 9.10 Voorr(ot)onde: licht programma. 9.40 Niemand ontziende?, lezing, 9.55 Bijgeloof in de 20e eeuw, lezing, 10.00 Buitenlandse weekoverzicht, 10.15 Rotonde: gevarieerd program ma, 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw, 12.33 Sportnieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers, 14.10 Uitlaat, pro gramma voor de twintigers, 14.45 Ar tistieke staalkaart, 15.15 Radio Jazz club, 15.45 Waarom ik als Humanist voor het Socialisme koos, toespraak, 15.00 Matinee op de vrije zaterdag: Radiokamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek. Tn de pauze: 16.55-17.15 Boekbespreking. 17 50 Pianospel: moderne muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.30 Mu- ziekkiosk: nieuwsflitsen uit de we reld van de lichte muziek, 19.00 Pau- lus de boskabouter, 19.10 Radioraad: vragenbeantwoording. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's bekercompetitie. 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 Ram blers bandshow, 22.00 Langs verge ten wegen, hoorspel. 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten. 22.50 Babysitten: lichte gramofoonmuziek, 23.20 Instru mentaal trio en zangsoliste: jazzmu ziek, 23.40 Lichte gramofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMA'S NCéV: 15.00 Walt Disney-film, 15.25 Filatelistisch allerlei, 15.45 Al les draait om moeder. 16.10 Slap sticks, film, 16.30 Dier in het vizier. 17.00—17.45 Voor de kinderen, 19.30 Voor de kleuters, 19.35 Lassie. TV- film, NTS: 20.00 Journaal, NCRV: 20.20 Memo, 20.30 Brigadoon, muzi kale comedie, 21.50 Hoe bestaat 't, wetenschappelijk programma, 22.15 Herrie om Harry, tv-spel, 22.45 Mor gen is het zondag, NTS: 22.5523.00 Journaal! 1) Met een hongerige maag en slechts vier shilling op zak, is de keuze waar te gaan dineren een probleem dat een ernstige overweging vereist. Ik stond in dubio tussen Parelli en het restaurant van Carci. Bij Pa relli geven ze voor drie shilling vier behoorlijke gerechten; dus bleef er een shilling over, om iets te drin ken plus een fooi voor de kellner Daartegenover stond dat de tafella kens er vreselijk vies waren en dat de atmosfeer in de zaal bijna even vergiftigd was als in een opiumkit. In dit opzicht verdiende Carci on getwijfeld de voorkeur. Maar in die inrichting had men het nadeel, voor zijn shillings bijna geen voedsel te ontvangen. En aangezien op dat ogen blik mijn hoofdbeweegreden „voed sel" was, besloot ik per saldo de ver kwikking van mijn waarschuwende maag aan Parelli op te dragen. Zo dra ik de deur opende was de eerste die ik zag, Billy Logan. In het eer ste moment meende ik, dat ik mij vergiste, maar mijn tweede blik toonde mij het lange rode litteken, dat van af zijn ene ooghoek recht omlaag liep. Dit litteken was het enige, dat Billy als herinnering aan een mislukte opstand in het schone Chili had meegebracht. Hij zat vol aamUicht te eten en ik liep tot vlak bij zijn tafeltje, zonder dat hij mij bemerkte. „Zo Billy", zei ik, „hoe kom jij in 's hemelsnaam hier op dit vreedzame plekje?" Hij keek verschrikt op. „Allemach tig! ben jij het, Jack Burton", riep hij. „Kerel, ik dacht, dat je dood Ik trok een stoel onder het tafeltje uit en ging tegenover hem zitten. „Het spijt me, dat ik je moet te leurstellen, Billy", zei ik, „maar ik gevoel nog helemaal geen neiging om dood te gaan." ,,'t Is de schuld van die stomme ezel van een Goldley", verklaarde Billy, terwijl hij zijn arm over de ta fel stak en mijn hand greep, als wilde hij zich vergewissen, dat ik vlees en bloed was, „hij vertelde mij, dat ze jou ergens op een*of ander afgele gen plekje in Bolivia een kopje kleiner hadden gemaakt." „Ja", antwoordde ik droogjes, „ik geloof, dat er een relaas van in de kranten heeft gestaan en ik vond het voor my beter, om het niet tegen te spreken". Billy glimlachte. „Nu, ik moet je zeggen, dat ik er destyds wel een beetje aan twijfelde, want ik vond je er geen kerel voor, om je door zo'n Zuidamerikaan zo maar het levens licht te laten uitblazen." „En toch scheelde het maar een haartje", zei ik. „Aannemen! Een diner en een fles lager". „Nee, houd je vrij", onderbrak Billy me. „In dat geval", aei ik, „aan ik in plaats van een fles lager liever bourgogne nemen." „Breng er twee", bestelde Billy de kellner. „En laat mij nu je geschie denis eens horen", vervolgde hij, toen de man zich verwijderd had. „De laatste maal dat ik je zag, was bij een vechtpartijtje in Euenos-Aires; weet je nog wel?" „Nou en of!" antwoordde ik, „en het was om dat gevalletje, dat ik „voor mijn gezondheid" een reis naar Bolivia ging maken." Billy grinnikte. „Ik leid er uit af, dat je je herstel niet hebt gevon den." Ik stak een sigaret op, in afwach ting van de hors-d'oeuvre. „Ik vond iets beters dan gezond heid, ik vond goud", zei ik. „Is 't waarachtig?" riep Billy, „waar?" „Ik geloof niet, dat di$ plaats een naam heeft", antwoordde ik, „ik heb er trouwens ook niet naar geinfor- meerd. Ik was geheel alleen en het land was bezaaid met Indianen. Kyk eens hier", ik stroopte mijn mouw op en toonde hem een groot litteken van een pijlwond, „dit is een van hun visitekaartjes", voegd' ik er bij. Billy bekeek het litteken met kennersoog. „Je mag van geluk spre ken, dat het ding niet vergiftigd was", oordeelde hij. „En hoe is het met het goud afgelopen?" „Ik kan de plaats nog precies te rugvinden", antwoordde ik, „maar ik moet eerst geld hebben, want het is geen werk voor een mens alleen. Daarvoor ben ik naar Londen geko men." „En heb je het kapitaal bij elkaar kunnen krijgen?" Ik schudde mijn hoofd. „Integen deel, ik heb alles, wat ik had, uitge geven. 't Is hier een wantrouwige kliek en ik was niet van plan mijn geheim te verklappen. Ik zal het nu te New-York moeten proberen." „Daar heb je gelijk in", antwoord de Billy. „Als -je niet in smoking of rok en met een wagonlading intro ducties verschijnt, wil de Engelsman gewoonlijk niets met je te maken heb ben. Je zult aan de overzijde van de Oceaan ongetwijfeld beter slagen. Wanneer ga je er heen?" „Zodra ik maar kan", zei ik. „Ik ben hier zolang blij ven rangen, tot ik juist nog genoeg over had, om mijn kosthuis te betalen. Morgen ga ik naar de havens en neem de eerste boot, waarop ik een plaats kan krij gen." „Ik wou, dat ik met je mee kon", zei Billy peinzend. „Waarom niet?" stelde ik voor. Hij schudde zijn hoofd. „Ik ben op 't ogenblik in een zaakje betrokken", verklaarde hij, „dat mij een werk kring in Mexico belooft. Ik ben nu al zes weken met Maxwell aan het onderhandelingen en ik verwacht, dat de beslissing nu wel zal vallen." „Nu, weet je wat, geef mij je adres,', zei ik; „ingeval mijn onder neming slaagt en de jouw^ niet, zou ik graag hebben, dat je bij mij kwam". Billy haalde een potlood en een stukje papier voor de dag en krab belde er een paar woorden op. „Hier woon ik momenteel", zei hij, „34 Vauxhall Road. Ik zal daar mijn nieu we adres opgeven als ik er weg ga". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2