Sjoukje stelde kampioenschap veilig door fantastische kür GRANDIOZE DEMONSTRATIE VAN ARTISTIEK-ATLETISCH KUNNEN Alain Calmat verdreef Manfred Schnelldorfer van eerste plaats Rudie Liebrechts had geen geluk met de loting voor de 5000 meter Boeiende race verwacht ZATERDAG 18 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gelukstelegram voor kampioene De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft Sjoukje Dijkstra in haar hotel te Grenoble het vol gende telegram gezonden: „Van harte gelukgewenst met het voor de vijfde maal her haalde Europese kampioen schap kunstrijden. Nu op naar Insbruck". Drieduizend enthousiaste toeschouwers hebben vrijdagavond in het uit verkochte ijsstadion van Grenoble een indrukwekkende hulde gebracht aan een Nederlands meisje. Aan Sjoukje Dijkstra, die op de mooie vloer van de nieuwe ijsbaan in de Franse notenstad voor de vijfde achtereen volgende maal het Europese kampioenschap kunstrijden behaalde. Zij eindigde op deze ereplaats voor nummer twee Regina Heitzer en nummer drie Nicole Hassler. Het was voor niemand een verrassing dat dit gebeurde, want wat had er eigenlijk nog mis kunnen gaan voor Sjoukje, die na de verplichte figuren een voorsprong van 63.7 punten op haar eerste grote rivale Regine Heitzer had. Bij vijf van de negen juryleden bedroeg dat punten- verschil zelfs meer dan 4.4 gemiddeld. Sjoukje kon dus een potje breken, maar er brak niet veel gisteren met startnummer 13 op vrijdag Integendeel, zij voegde nog 43 punten aan die voorsprong toe. 5,7 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,7 - 5,8 - 5,8 - 5,8; en voor de artistieke indruk: 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,7 - 5,7 - 5,6 - 5,7 - 5,7 - 5,8. De 5,6 was van de Hongaar Ker- Zo mogelijk nog enthousiaster werd de inderdaad schitterende en foutloze kür van de Oostenrijikse Belli Sengstsöhmidt, de talentvolle leerlinge van de achtvoudige wereld kampioen Arkl Schafer ontvangen. Belli sprong en cirkelde zonder een wijfeLimg over het ijs en door de betere infhoud van Sjoukjes kür bleef Belli Sengstsöhmidt iets onder 't to taal van onze landgenote. Wervelend Wouter Toledo elfde Eén klein foutje was voor de zoveelste maal Nicole Hassler, de frele Franse kunstrijdster reed eveneens voortref- een fe*Ük. Zij werd door de juryleden Het verloop van het tweede drie- ^jj het neerkomen even weg. tal figuren heeft de kansen in de J J strijd om de Europese herentitel in adembenemende démonstratie van hoog gewaardeerd voor de bijzonder een prachtige compositie met moei- muzikale wijze waarop zij haar vnje Zij was nerveus als altijd, maar het lijke sprongen, en pirouettes, afwis- riJden voor het voetlicht bracht met was de nervositeit van het raspaard- gelend in tempo, verbonden door Prachtige sprongen en haar beroem- je, dait alleen met de normale wed- mooi gereden passen. Sjoukjes dub- de pirouettes, die door geen enkele strijdzenuwen een topprestatie kan belsprongen waren weer formidabel rijdster hier m Grenoble werden leveren. Inwendig was zij zidh vol- van stijl en hoogte. De dubbel sal- overtroffen. komen bewust van haar kracht, en ohow, onmiddellijk gevolgd door dub- toen zij voor haar generale olympi- bel Rittberger in het tweede deel van was weer beter dan in Boe- sche repetitie het ijs opgleed, straal- dit vier minuten durende vrije rij- d'apest een jaar geleden, maar zij de haar gehele houding zelfvertrou- den was een der hoogtepunten. Een had echter teveel punten verloren wen uit. En toch wat enkele meisjes onderdeel was beter dan ooit, die gra- °P Regine Heitzer om de tweede tevoren was gebeurd, zou ook Sjouk- tie en de sierlijkheid in de langzame Pte-afts van Boedapest te kunnen con- je overkomen. delen. Sjoukje had er in haar trai- tmueren. Regina Heitzer, dae on- Eenmaal in een dubbel flip gleed mnfi extra aandacht aan besteed en een ongeïnspireerde kur met eenmaal m een auoDei sup gieea weinig moeulnke soroneen. glad en hoewel zij voor alles een sportmei6je weinig moeilijke sprongen, glad en is, is zij erin geslaagd dat gracieuze automatisch reed, eindigde voor de op natuurlijke wijze aan het atleti- Zekerheid de combinatiesprong met de Franpaise op de tweede plaats met niet zo'n heel groot verschil. Regine Heitzer kreeg 6 juryleden op haar (hand die de Oostenrijkse op de twee de plaats stelden, tegenover drie tweede plaatsen voor Nicole Hassler. UITSLAG De drie groten van Grenoble. In het midden Sjoukje, links Regine Heitzer, rechts Nicole Hassler. Maar verder oogstte Sjoukje al- ujj Grenoble vrijdagmorgen volledig leen maar open doekjes, een ovatie verbinden, doen keren De Duitse kampioen aan het slot, een vufde Europese ti- Manfred Schnelldorfer, die na drie tel een medaille aan een fraaizy- figuren de leiding had, raakte zijn den lrnit, veel kussen en veel bloe- voorsprong geheel kwijt. En nu al- men. Sjoukje Dijkstra beeft bp in leen het vrije rijden op het program- ternationate kampioenschappen der- ma staat heeft de Franse lieveling gehjk eerbetoon op de hoogste trede van het publiek, Alain Calmat, de van het podium ad zesmaal eerder euier en tot slot de axel was er leiding met 12 tegen 19 als plaats- meegemaakt, maar het zijn beleve- geen twijfel meer mogelijk. De jury- De officiële uitslag luidt: 1 Sjoukje Het Franse zaalhandbalteam ciifer en 1173 6 tegen 1159,1 als pün- nissen in een mensenleven, waar ie<jen moesten nog rekening houden Dijkstra (Ned.), pl.c. 9, 2330,7 p.; 2 heeft zich vrijdagavond in Parijs ge- tentotaal men no°^ genoeg van kan krijgen, me^ jjet rijden van o.a. Regina Heit- Regina Heitzer (Oost.) 21-2224; 3 plaatst voor de eindronden van het en heel haar blozende gelaart straal- zer Nicole Hassler en ook Helli Nicole Hassler (Fr.) 28-2214; 4 Sal- toernooi om het werelkdampioen- Wouter Toledo, de Nederlandse de blijdschap uit. Want al was het Sengstschmid, die allen na Sjoukje Al*n Stapleford (GB) 43-2098,2; 5 schap, dat in maart in Tsjecho-Slo- vertegenwoordiger in dit Europese dan geen verrassing geweest, al kan kwameu, maar zij konden toch niet Helli Sengstsöhmidt (Oost.) 54-2104,6; wakije wordt gehouden, elitegezelschap, heeft zich ook in de men dan nuchter zeggen dat het al- anders doen, dan de Nederlandse ijs- 6 Diana Clifton-Peach (GB) 65-2046,7 De Fransen versloegen Spanje met laatste serie verplichte figuren kun- lemaal vanzelfsprekend was, het koningin hoog belonen. Sjoukje moest (majoriteit); 7 Inge Paul (Did.) 64- 16—8 (rust 6—6). De eerste ontmoe- nen handhaven op de elfde positie, blijft nu eenmaal sport en als het er het door haar fout bij de dubbele 2051,5; 8 Carol Ann Warner (GB) ting was in een Spanse zege geëin- die hij donderdag al innam. Hij heeft op aan komt bestaat er in die sport füp ZOnder 5.9 stellen. Voor de tech- 79-2013,9; 9 Inigrid Ostler (Oost.) 78- digd: 16—13. een geringe achterstand op de Ita- geen zekerheid. nische waarden, het belangrijkste 2026,7; 10 Jana Mrazkova (Tsj.) 82- De Fransen plaatsten zich dus door Uitstekende prestaties liaan" Abbondati. Het staat echter vast dat Toledo in het vrije rijden van zaterdag geen kans zal krijgen zijn positie in het klassement te ver beteren. Daarvoor zijn de rijders die Voordat de Nederlandse in haar vlak boven hem staan de Frans- zeegroene pakje met donkere kraag man Dureville, de Westduitser Düm- op het ijs verscheen had het publiek Ier en de Italiaan Abbondati te enkele goede prestaties gezien, sterk in hun kür. Het is de zaak voor Toen echter de muziek van Gradua- de Hagenaar dat hij de Zwitserse en tion Ball eenmaal was ingezet en Engelse kampioen, Markus Germann Sjoukje na een mooie open axel en en Ywel Evans, achter zich houdt. een explosieve dubbele axel boven De stand na de verplidhte figuren het ijs wervelde als eerste grote proe- ziet er als volgt uit: ve van haar techniek en timing, 1 Calmat (Fr.), pl.c. 12, 1173,6 p.; klonk uit de dichte rijen nog voor 2 Schnelldorfer (W.-DLd.) 19-1159,1; het applaus een langgerekte' zucht cijfer kreeg zij respectievelijk: 5,8 2003,- betere doelcijfers. VANDAAG EN MORGEN DE EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN In een omlijsting van het gesproken woord van Oslo's burgemeester 3 Divin (Tsj.-SI.) 28-1143,7; 8 Dure- van bewondering, als bij de eerste Brynjoulf Buil en de voorzitter van de Noorse schaatsenrijdersbond Georg viLlie _(Fr.) 74^-1009,9; 9 HugoDiim- knallende vuurpijl in een vuurwerk. jfrog en de muziek van Giuseppe Verdi vertolkt op het orgel door Leif Nielsen, had vrijdagavond in de grote, imponerende hal van het prach- een vuurwerk. Ier (Did.) 92-989,6 (majoriteit); En zo ging het door. Markus Sjoukje had haar kür sedert het «W stadhuis van de Noorse hoofdstad de loting plaats voor de 500 en Germann (Zwits.) 108^-967,5; 13 vorig jaar niet gewijzigd en waarom 5000 m. van het Europese schaatskampioenschap. Het is het immer for- Evans (GB) 109-872,3. zou zij dit ook gedaan hebben. Het mele, maar altijd ook weer belangrijke voorspel van de schaatstoernooien. Immers, vooral voor de 5.000 en 10.000 m. vormen de indeling en de pa ring een essentieel deel van het toernooi. Vindt men tegenover zich een stimulerende tegenstander of een volgzame leerling? Heeft men de concurrentie voor zich, op wier tijden men zich kan richten en waaraan men enig houvast heeft, of wordt het een start in het duister, waarbij als enig oriëntatiepunt dient 't naar beste weten samengesteld, maar nimmer onfeilbare schema van de coach? getwijfeld zullen beiden al hun re gisters opentrekken om de tijden, diie tevoren Liebrechts, Moe en Nïlsson op de klokken hebben gebracht, te overtroeven. RESULTAAT LOTING De loting voor bet Europees schaats- kampioenschap, dat zaterdag en zon dag a.s. in Oslo wordt gehouden, ziet er als volgt uit: 500 meter: 5e serie: Rudi Lie brechts (Ned.)-Thomas Damson (GB), 13e Goeran Slott (Zweden)-Cees Ver- dré Kouprianoff, die bij voorbaat kerk (Ned.), 16e Peter Nottet (Ned.) reeds ruimschoots versiiagen is. Daar- rijdt alleen, na komen in het zevende paar te genover elkaar de Russische kans- 5000 meter: le serie: Moe-Lie- hebber nummer een, Juri Jumasjev, brechts, 4e Kouprianoff-Jonny Nils- er. de sterke Noorse stayer Fred A. son, 7e Maier-Jumasjev, 10e Verkerk' Voor wat dat betreft heeft onze Maier. Beiden kwamen dit seizoen J«rvinnen (FinJ.) grote favoriet, Rudi Liebrechts, het tot 66n 51161816 van 7'49'6 6n on" (Zweden)' op de 5 km slecht getroffen. Hij loot- te als eerste uit. Een troost was slechts dat hij in de 19-jarige Noor Per Ivar Moe een tegenstander van vrijwel gelijke waarde kreeg, waar door reeds de inzet van dit nummer zeer boeiend kan zijn. Rudi's beste prestaties uit zijn carrière op de 5000 meter dateert van tien dagen gele den, toen hij te Hamar tot 7 min. 44.2 sec. kwam. De jonge Noor reed zijn snelste vijf km van het seizoen half december in Bislet: 7.51.3, waar mee hij dus nog iets op onze land genoot achterblijft. In Hamar echter, op 5 januari, werd Liebrechts (7.54.9) overtroffen door Moe (7.52.9) en een alleszins spannende strijd ligt in het verschiet, die ongetwijfeld met zeer grote in teresse door de concurrentie zal wor den gevolgd. Hiervan komt Jonny Nilsson als eerste in de baan, nl. in het vierde paar tegen de dit seizoen nog niets betekenende Fransman An- Profeet Cassius was jarig. Cassius Clay is 22 geworden en de huidige wereldkampioen zwaargewicht boksen Sonny Liston, die op 25 februari zijn titel tegen Clay op het spel zal zetten, is dat niet ontgaan. Clay, genoegzaam bekend om zijn pugilistieke, maar vooral om zijn oratorische kwaliteiten, heeft zich al in Miami Beach, de stad waar het gevecht ge houden zal worden, gevestigd en viert het heuglijke feit met een enorm feest. Liston be vindt zich in Las Vegas, „om dat schreeuwen van Clay tij dens zijn voorbereiding ten minste niet te horen", maar liet van zijn belangstelling voor Cassius blijken door hem een telegram te sturen met de vol gende inhoud: „Beste Cassius, ik hoop dat je een prettige verjaardag hebt. Ik heb een verrassing voor je, maar die bewaar ik tot de 25ste februari, dan zal ik je die persoonlijk geven. Wind je dus niet te veel op tij dens de festiviteiten, anders kun je misschien op die datum niet aanwezig zijn." IJSHOCKEY Het Russische B-ijshockeyteam heeft vrijdag in Moskou met 21 15e. Nofctet-Slott gewonnen van Canada. De tussen standen waren: 10 10 01. Sjoukje legt de „laatste hand" aan haar vijfde Europese kampioenschap in successie. Peter Post is vrijdagavond in Keu len voor ruim 3500 toeschouwers Europees omnium kampioen bij de profs geworden. Post won alle vier de onderdelen van de wedstrijd. De tweede plaats was voor de Zwitser Pfenninger en de derde voor de Duitser Junkermann. Zij verzamelden resp. dertien en vijftien punten. Tijdens de wedstrijden in Keulen maakte de Duitser Rudi Altig, die in augustus van het vorig jaar aan de rug werd geopereerd zijn rentree. Rik van Steenbergen eindigde met oen totaal van 17 punten als vierde. Bijna alles is aanwezig in Innsbruck, ook de bobsleden van de Olympische deelnemers, die hier worden afge laden. Alleen de sneeuw ontbreekt en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat dat onmisbare ingredient voor de winterspelen al spoedig langs natuurlijke weg zal worden aangevuld. De plaats waar de sleden worden bijeen gebracht, de startplaats voor de bobslee wedstrijden, is nog volkomen sneeuwvrij.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9