Gebedsbijeenkomst vanavond 7.15 uur GOUDEN ONDERSCHEIDING OP FEEST VAN DE LEIDSE AANNEMERSBOND AFSCHEID VAN PROF. BOSCHMA VAN UNIVERSITEIT MEDISCHE DIENSTEN 25 Jaar welsprekendheid Leidse Agenda - ^'11% ZATERDAG 18 JANUARI 1964 Dg LEID8E COURANT PAGINA I ^p- Uw ideale kontaktlijm is «v7,SNELFIX: lijmt snel en muurvast (Advertentie) De bijeenkomst hedenavond in de Pieterskerk voor alle christenen te Leiden zal om kwart over zeven wor den gehouden en niet, zoals verkeerd stond in de krant van gisteren, om kwart voor acht. Onder schetterende fanfares, waar voor het tamboer- en trompetterkorps van de Koksschool zorgde, is de Ne derlandse bouwwereld gistermiddag in de Stadsgehoorzaal ter receptie gegaan. Uit alle delen van het land waren de receptiegangers naar Lei den gekomen om in de Stadsgehoor zaal het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Aanne mers- en Patroonsbond geluk te wen sen met het zestigjarig bestaan. In Leiden zetelt dan ook maar niet zulk een „gewone" afdeling, of zoals de bondsvoorzitter, de heer L. te Pas uit Naarden, het uitdrukte: een afde ling van formaat, welke op lande lijk- en districtsniveau bekwaam ka der heeft geleverd. Kader, dat voor de organisatie steeds uitstekende krachten naar voren heeft gebracht- Op grond van deze Leidse verdien sten was het de heer Te Pas, die zich gelukkig prees deze middag even uit de sleur van de dagelijkse proble matiek te zijn weggerukt, een groot genoegen de afdeling een bondsvlag te mogen aanbieden. Voordat dit woord van bijzondere waardering werd gesproken, waren de jubilerende secretaris-penning meester, de heer J. Olivier uit Voor schoten, reeds drie onderscheidingen, w.o. een koninklijke, ter hand ge steld. De heer Olivier, die deze func tie reeds 25 jaar bekleedt, ontving daarvoor allereerst de donk van de voorzitter van het departement Lei den van de Ned. Ver. voor Nijver heid en Handel, ir. E. Rumpel, die er aan herinnerde, dat de jubilaris o.a. ook deel uitmaakt van de Com missie van Advies van het Gew. Ar beidsbureau, de plaatselijke Commis sie voor de Vakopleiding, van de samenwerkende patroonsverenigin gen en de Leidse Bestuursraad. Al deze functies heeft de heer Olivier, aldus spreker, op voortreffelijke wij ze vervuld en vandaar de onder scheiding van de maatschappij, t.w. het vererend getuigschrift en de daarbij behorende vergulde zilveren penning. De volgende onderscheiding kreeg de jubilaris ter hand gesteld door de oud-voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer P. C. Veer, thans districtscommissaris van de NAPB. Vanuit het bondsbureau had de heer Veer de gouden legpenning voor zijn oud-secretaris meegebracht. In zijn felicitatietoespraak wees de heer Veer erop, dat de heer Olivier alle tegenwoordige bestuursleden had zien komen. Dait hij voor hen steeds de vraagbaak was en voor de Leidse afdeling de motor, welke nimmer weigerde. Ondanks deze eervolle onderschei dingen, was het voor de „zilveren"- secretaris-penningmeester de groot ste verrassing toen de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, hem, in tegenwoordigheid van de burgemeester uit zijn woonplaats, de heer L. de Kool, mededeelde, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de gouden ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Evenals de voorgaande sprekers had ook burgemeester Van Kinschot grote bewondering voor de vitaliteit van de 77-jarige secretaris- penningmeester. Het was de heer Olivier niet ge geven om reeds direct een dankwoord te spreken: het tamboer- en trom petterkorps van de Koksschool maak te front naar de receptiezaal om in een klankvolle hulde zijn felicitatie BIDWEEK OM EENHEID Wij bidden dat de Geest van Chris tus de scheidsmuren tussen de ver deelde christenheid zal neerhalen. MORGEN: Wij bidden dat alle katholieken onder leiding van de H. Geest door hun meeleven met de evangelische vernieuwing van de Kerk groeien in het verlangen naar de eenheid, zoals Christus die wil. MAANDAG: Wij bidden dat alle oosterse ortho doxen en oud-katholieken onder lei ding van de H. Geest door hun bele ving van de Eucharistie-viering groeien in het verlangen naar de eenheid, zoals Christus die wil. „uiit te blazen". Een onverwachte geste, waarvoor bestuur onder aan voering van de voorzitter, de heer C. Kamsteeg, en receptiegangers zich uiterst verrast en dankbaar toonden. Nadat eindelijk ook de heer Olivier een dankwoord had kunnen spreken, zorgden de dames L. van Riet-Bro- caar en M. T. Kamsteeg-Metz, al weer voor een nieuwe verrassing. Namens de dames van het bestuur en de jubileumcommissie, van welke commissie de heer Leo Zitman de stimulerende kracht was, boden zij het bestuur van de jubilerende af deling een door de kunstschilder A. C. Rosemeier vervaardigd schilderij van de Marekerk aan. Een schilderij, waarvoor voorzitter Kamsteeg zich zeer erkentelijk toonde en dat een plaats zal krijgen in het te bouwen bondsbureau van de afdeling. Eerst na ai deze vriendelijke woor den begon de receptie, die velen uit de bouwwereld tezamen bracht. Ver der waren aanwezig mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de 3 Ootober-vereeniging en secretaris van de Leidse Vereeniging van In dustriëlen, tal van burgemeesters en wethouders uit omliggende ge meenten, ir. J. J. G. van Hoek, ere voorzitter van de NAPB, kolonel Th. H. Wessels, commandant van de Koksschool, de heren Th. den Hee- ten en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de Leidse wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, vertegenwoor digers van tal van zusterafdelingen, de Ned. Chr. Aannemersbond en de Ned. Kath. Aannemersbond, de Bond van Makelaars, de Ned. Stucadoors- patroonsbond en de Bond van Ned. Schilderspatroons, ir. M. C. de Jong, voorzitter van het Kon. Genootschap MSG, de heer J. Sjoerds, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer A. J. van der Zanden, wnd.-voorzit- ter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandbond, de he den J. v. Iterson en P. C. ten Broek, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Vereniging van Grond- en Huiseigenaren, de heer D. van Too- renburg, hoofd van het Bureau Bouw- voorbereiding van de Leidse Uni versiteit en voorts vele architecten, aannemers, onderaannemers, direc teuren van Gemeentewerken en hoofden van gemeentelijke takken van dienst. Eerst tegen vijf uur kwam aan deze druk bezochte en geanimeerde receptie een einde. Om half zeven vonden bestuur, jubileumcommissie en genodigden zich weer terug in één van de koffiekamers van de Stadsgehoorzaal, waar zij aanzaten aan een sfeervol en vooral gezellig diner. Ook tijdens deze gezamenlijke maaltijd, waarbij de heer B. J. Huur man als tafelpresident optrad, werden nog vele goede en waarderende woorden gesproken. pelijke arbeid en contacten met velen zeer veel geleerd te hebben. In zijn college wees prof. Bosch- ma enige malen op de noodzaak van exact taalgebruik, waarbij hij onder meer de naam „Horzelnest" voor de Leidse Universiteit veroordeelde. De ze bijnaam, die ontleend is aan een uiting van woede van de Duitse be zetters, zou volgens hem berusten op een onjuiste vertaling van het oorspronkelijke Duitse gezegde. Namens de rector magnificus en de senaat werd de scheidende hoog leraar toegesproken door prof. dr. D. J. Kuenen, eens leerling en thans collega-hoogleraar-bioloog van prof. Boschma. Deze merkte op, dat prof. Boschma zijn tijd slechts bij uitzon dering heeft verdaan aan comité- werk, doch vrijwel geheel besteedde aan wetenschappelijk werk en onder wijs. Wanneer het organisatorische werk hem wel ten deel viel, zoals in de rol van decaan van de faculteit, deed hij dit methodisch en voortref felijk, daarbij een schat aan erva ringen en raadgevingen nalatende aan zijn opvolgers. Hij getuigde voor de kwaliteit van wetenschappe lijke publikaties, zowel van hemzelf als van anderen die onder zijn lei ding publiceerden, benevens van vasthoudendheid, scherp kritisch ver mogen ook ten bate van anderen, te vens lankmoedigheid en mildheid. Een van zijn meest opvallende trek ken is een eerlijkheid, een streven naar recht door zee gaan, die ieder een doen weten, wat men aan hem heeft. Deze trekken zijn ook vereeuwigd in een schilderij dat de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey van hem maakte, en dat prof. Kuenen hem namens alle relaties, die tot het af scheidsgeschenk hadden bijgedragen aanbood. Hij deed dit vergezeld gaan van een Album Amicorum, dat de namen van deze relaties bevatte. Namens de wetenschappelijke re laties, in het bijzonder de huidige en vroegere medewerkers van het Rijksmuseum, sprak dr. L. D. Bron- gersma, die na een korte toespraak een feestbundel aanbood, waarin 56 relaties van prof. Boschma bijdragen publiceerden op het gebied van de systematische dierkunde. Deze bun del verscheen als 30ste deel in de serie „Zoölogische Mededelingen", uitgegeven door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Als derde spreker zegde de heer C. L. C. Meijer, praeses van de Leidse Biologen Club, dank voor de wijze, waarop prof. Boschma gedurende een zo lange reeks van jaren zijn stu denten leiding en inspiratie wist te geven bij hun studie. Nadat prof. Boschma een kort dankwoord had gesproken, waarin hij buitengewone erkentelijkheid be tuigde voor de gesproken woorden, Belangrijk werk als systematicus Zo groot was gistermiddag de be langstelling voor het afscheidscollege en de daarop volgende huldiging van prof. dr. H. Boschma, oud-hoogle raar te Leiden in de systematische zoologie en oud-directeur van het Rijksmuseum, voor natuurlijke his torie te Leiden, dat de twee grootste collegezalen, waarover Leiden be schikt, moesten worden ingeschakeld voor het onderbrengen van de aan wezigen. In een van de zalen was de plechtigheid in de andere zaal via een gesloten televisiecircuit te volgen. Prof. Boschma is ruim 41 jaar aan de rijksuniversiteit te Lei den verbonden geweest, waarvan sinds 1928 als lector en sinds 1931 als hoogleraar en ook als directeur van het museum voor natuurlijke historie. Hij trad in verband met het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd aan het einde van het vorige academische jaar af, maar vervul de nog enige tijd een leeropdracht tot zijn opvolger was aangesteld. Prof. Boschma herinerde in de aanvang van zijn afscheidscollege aan de wel zeer omvangrijke onderwijs taak, die hij bij zijn benoeming tot lector in 1928 opgedragen kreeg. Die taak omvatte zeer vele wetenschaps gebieden, die thans tot specialismen of zelfs groepen van sepcialismen zijn verheven. Inmiddels ontwikkelde zijn we tenschappelijk onderzoek zich steeds meer in de richting van de systema tische dierkunde, op welk gebied zich ook zijn oratie als hoogleraar in 1931 bewoog. Het vervolg van zijn college wijdde prof. Boschma hoofdzakelijk aan een opsomming van zijn weten schappelijke arbeid en van de steun die hij daarbij van zijn collegae on dervond. In de jaren twintig richtte dit onderzoek zich voornamelijk op koralen, waarvoor hij in sommige opzichten een betere systematiek ont wikkelde ondanks de omstandigheid, dat hij zichzelf beslist niet als syste maticus beschouwde. Prof. Boschma dankte de velen, die hem door hun stimulerende ar beid mede hebben ontwikkeld tot systematicus. Gedurende zijn beheer van het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie had hij het grote voor recht, om voortdurend op de hoogte te blijven van de wetenschappelijke resultaten van de onderzoekers, die aan deze instelling verbonden waren. Hij noemde het verheugend te erva ren, hoe dezen zich met hart en ziel wijdden aan het doorgronden van de bijzonderheden van de verschillen de diergroepen. Prof. Boschma zeide, in het museum door deze wetenschap- Gistermiddag om tien minuten voor twee moest een bus van de NZH, die onder het Rijnsburgerviadukt reed, plot seling remmen voor een paar honden, die onverwacht de weg overstaken. Door deze onverwachte manoeuvre ver loren enkele passagiers het evenwicht, waarbij de 61-jarige heer C. Ufferli uit Amersfoort zo ongelukkig kwam te val len, dat hij met een gebroken linker onderbeen in het Academisch Zieken huis moest worden opgenomen. Een tweede passagier liep een wond op aan het rechteronderbeen. Gisteravond rond zes uur is een personenwagen in de Haarlemmervaart gereden. De brandweer heeft de wagen in de loop van de avond weer boven water gehaald. Merkwaardig genoeg ontbreekt van de bestuurder ieder spoor. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anne E. d.v. C. de Ridder en B. M. H. Jorgensen; Cornelia H. M. d.v. J. T. Volwater en M. C. van der Ploeg; Annemarieke R. M. d.v. P. Raar en G. M. Verbruggen; Jan- neke Y. d.v. C. Schaap en A. D. Du- rieux; Peter J. z.v. L. F. B. Dubbel dam en H. J. G. Kluit; Gerritje P. d.v. A. Korte en W. van der Luit; Carla Lisette d.v. M. M! Kastner en A. L. A. Verwer; Dorine P. J. d.v. T. C. Droogh en F. E. M. Goldhagen; Dirk J. A. z.v. T. C. Droogh en F. E. M. Goldhagen; Andreas J. z.v. J. W. van Leeuwen en P. H. M. Granne- mam; Reinierus J. W. S. z.v. J. C. v. Leeuwen en J. M. Stolwijk; Wilhel- mina J. C. d.v. C. J. Prins en J. P. M. Kerkvliet; Gerry C. d.v. A. A. v. Dockum en I. A. van Wilgen; Robert T. z.v. B. W. Belt en E. A. Kok. Overleden: J. P. van Doornen, 43 jaar, man; L. Bouthoorn, 86 jaar, man; R. M. R. P. Hermes, 2 jaar, dochter; C. Geel, 91 jaar, man; A. H. de Graaf, 28 jaar, vrouw; M. C. Beu gels, 77 jaar, vrouw. OEGSTGEEST TERUG UIT DE MISSIE. Maandagmiddag om 4 uur worden op Schiphol verwacht twee kinderen van oud-koster J. A. Molenkamp te Oegstgeest. Het zijn pater Kees Mo lenkamp MSC en zijn zus, zuster Paulina (Corrie) van de congregatie van de Franciscanessen van de H. Elisabeth van Breda (Menno van OoehoornstraatPater Kees Molen kamp is jarenlang werkzaam geweest in de missie op Biliton en zuster Paulina verblijft in Medan. Beiden komen nu in ons land van een wel verdiende vakantie genieten. Bij deze gelegenheid zal tevens het 25- jarig professiefeest worden gevierd van hun broer Dick Molenkamp ScSc. Oud-koster Molenkamp heeft nog een derde zoon die priester is. Leiden en Omgeving Leiden Gedurende het komende weekend nemen waar de artsen Meel, Thorbeckestraat 5, teL 22522; Van Gent, Plantage 14, tel. 22538; Wy- dicks, Witte Singel 17, tel. 30177; Jan sen, Rijnsburgerweg 29B, tel. 53024; Roodenburg Vermaat, Boshuizerlaan 8, tel. 26655. Voor nabloeding of on geval te allen tijde directe hulpver lening. Voor alle overige dringende hulp tandarts W. G. van Leeuwen, Van der Helmstraat 6, telef. 32095. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060, is geopend. Alkemade en Leimniden. Dkt. Schürer, Peeklaan 22, Oude Wete ring, tel. 01713-511 en dkt. Brink horst, Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721-269. Alphen aan den Rijn. Dkt C. Castelein, Oudshoornseweg 108 tel. 3596. Apotheek Allart, Raadhuis straat 206, tel. 3185. Wit-Gele en Groene Kruis zuster Parlevliet, Hooftstraat 164, tel. 2340. Bodegraven. Dkt D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030; zuster W. Fa- ber, Irenestraat, teL 2599. Boskoop Dkt. Jongeneel, telef. 2019. Wijkverpleging zuster De Haan, tel. 2805. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. Le Cocq d'Ar- mandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Wijk verpleging zuster E. Snellenberg, M. Trompstraat 29, teL 6316. Tandarts Bollenstreek H. Hoek, Grachtweg 2, tel. 02530-3126. Apotheek Hillegom en Lisse: Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 78. Katwijk aan den Rijn Dkt. H. M. Hueting, tel. 2102. Apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwfjk aan Zee Dkt. J. C. A. Cleveringa, teL 2061. Apotheek zie Katwijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn. Wijk verpleging zuster Van der Leer, B. G. Cortslaan 34, Leiderdorp, tel. 01710- 23109. Bij ongevallen aan de Rijn dijk tel. 01714-278. Dokterdienstefl zie Leiderdorp. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104. Wijkverpleging zuster Verhaar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-245. Leiderdorp Dkt. Bakema, Hoofd straat 2, Leiderdorp, teL 24828. Apo theek zie Leiden. Leidschendam Dkt. Perquin, tel 3510. Wit-Gele Kruis tel. 4161. Am bulance tel. 3923. Lisse Dkt. A. J. Duymaer van Twist, Heereweg 293, tel. 4353. Tand arts Bollenstreek en apotheek zie Hillegom. Nieuwkoop, Noorden en Zwammer- dam Nieuwkoop en Noorden dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, Nieuw koop, tel. 01625-555. Nieuwkoop en Zwammerdam dkt. G. J. Bremer. Nieuwkoop, tel. 01725-103. Noordwijk Dkt. De Beer, tel. 2751. Wit-Gele Kruis zuster Laaper. tel. 2338 of 3067. Apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. G. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533-2285. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom Wijkverpleging: Wit- Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. D. Held, Mare- laan 36, tel. 52255. Wit-Gele Kruis zuster Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. W. de Graai, tel. 7777. Wijkverpleging zuster Vriend, Heereweg 386, telef. 7880. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnema, Churchillaan 11, tel. 02532-7202. Voorschoten Dkt. F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Tandarts al leen zaterdag en zondag om 9.30 uur voor spoedgevallen E. A. Gastelaars, Schoolstraat 60. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar Dkt. J. A. J. Pauli- des, Van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561; dkt. W. J. de Jong, Witten- burgerweg 188, tel. 9124. Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge Zie Langeraar. GEVEILDE PERCELEN. In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild: t.o.v. not. M. P. Kaptein: bene den en bovenhuis Tesselschadestraat 19-19a gemijnd door H. D. van Wei zen qq op 26.200,t.o.v. mr. S. M. Brandenberg: 6 beneden en 6 bovenwoningen Lage Rijndijk 31 t.m. 41a gemijnd door de heer De Jong qq op 59.700.Huis aan de Zand straat 25-25a gemijnd door de heer Starkenburg qq op ƒ8.600. Huis Kolfmakerssteeg 17, gemijnd door de heer v.d. Kley qq op 2.602. Begin 1939 werd in Leiden als ge volg op een welsprekendheidswed strijd van de Leidse studenten een „Vereniging tot bevordering der wel sprekendheid" opgericht. Deze ver eniging thans circa 40 leden tellend, vierde gisteren haar zilveren jubi leum. Allereerst brachten de heren en dames een bezoek aan de Sterren wacht aan de Kaiserstraat, waar zij werden rondgeleid door de heer Her man Kleibrink. Het geluk was met de feestvieren den want in een heldere hemel zag men een stralende jupiter door de sterren wachtkij ker. Rond negen uur arriveerde men aan het Karrewiel aan de Steen straat, waar - nadat 'n enkele ver snaperingen de tongen wat had los geweekt - de voorzitter, de heer M. A. H. van Remundt het sein gaf voor een algemene spraakwaterval, waar aan geen der aanwezigen zich mocht ontrekken. De heer Van Remundt memoreerde 25 jaar welsprekend heid, en het lid mevr. J. Hoogeveen- De Vries, gaf in een humoristische speech enige markante feiten uit de afgelopen kwart eeuw aan. Tijdens n de redevoeringen vond men ook nog tijd voor een welvoorziene dis. Het bestuur van de jubilerende vereniging wordt gevormd door de heren Van Remundt, D. van Vliet, H. F. Barg en H. Vogel. de aangeboden eerbewijzen en de zeer grote belangstelling, werd een drukbezochte receptie gehouden in de hal van het Fysiologisch Laborato» rium. In de Zuidvietnamese provincie Kien Hoa is gisteren een Amerikaans hefschroefvliegtuig door communis tische opstandelingen onder vuur ge nomen en in de lucht ontploft. De vier inzittende Amerikaanse militai ren kwamen om het leven. ZONDAG 19 JANUARI Rijksmuseum voor Volkenkunde Vertoning van een kleurenfilm over de Papoea houtsnijder Matjemosh. Aanvang 3 uur. Kynologenclub Rijnland Hoai- dienfeest in de Stadsgehoorzaal, Aan vang 9 uur. MAANDAG 20 JANUARI Leidse gemeenteraad Openbare raadsvergadering in het Stadhuis. Aanvang 14.30 uur. Leidse Schouwburg Abonne- mentsvoorsbelling „De Klaploper" van Toergenjew, door Toneelgroep „Het Centrum". Aanvang 20 uur. VEBO Familie-avond met to neelvoorstelling door „Sempre Avan- ti" in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 19.30 uur. DINSDAG 21 JANUARI Leidse Schouwburg Abonne- mentsvoorstelling „De Klaploper" van Toergenjew, door Toneelgroep „Het Centrum". Aanvang 20 uur. WOENSDAG 22 JANUARI AKWV Kringbijeenkomst Le vendaal 30. Aanvang 16.30 uur. Vanmorgen vond uit het oude Diaco- nessenziekenhuis aan de Witte Sin gel de verhuizing van de laatste pa tiënten plaats. Zij werden naar het nieuwe gebouw aan de Leidse Hout overgebracht. De ambulancewagens werden door een politiewagen voor afgegaan. Ook het Roode Kruis ver leende medewerking. Op de foto 2 helpers met een patiimt in actie. v ■"•1

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3