S)e ftzidaeSou/fco/rvt Beraad van kabinet en Stichting v.d. Arbeid OPRUIMING Honderd procent loonsverhoging (inRio) Leerplicht in België verlengd CHROESJTSJOW WEER NIET OP ZIJN MONDJE GEVALLEN VOLGENS BEKLAAGDEN IN PROCES LEEK AUSCHWITZ EEN HERSTELLINGSKAMP Sjoukje voor vijfde maal Europees kampioene Soekarno en Kennedy zijn het eens AMERIKANEN OP ZANZIBAR VRIJ Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEI DEIS EN OMSTREKEN ZATERDAG 18 JANUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.129 Internationale bidweek 1964 Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging J. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 LONEN EN PRIJZEN Het ministerie van Sociale Zaken •n Volksgezondheid deelt ons 't vol gende mee: „Op verzoek van de regering zal op de avond van vrijdag 24 januari a.s. een gesprek over de loon- en prijsontwikkelingen plaatsvinden van een aantal kabinetsleden met een delegatie van de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigd* or ganisaties van werkgevers en werk nemers. Het overleg wordt gehouden in het gebouw van de directie van de arbeid (Balen van Andelplein 2) te Voorburg. De delegatie van het kabinet zal bestaan uit de ministers Veld'kamp, Andriessen, Witteveen, Biesheuvel en Bogaers en staatssecretaris dr. J. Het Naessensserum De prefect van Corsica, Marcel Turon, is naar Parijs gegaan voor een bespreking met de Franse minis ter van gezondheid, Marcellin, nadat bericht was, dat nog meer patiën ten, behalve de enkele kinderen die met het antileukemieserum van de genezer Gaston Naessens behandeld zijn, op Corsica zijn die behandeling willen komen vragen. Naessens zelf, wiens serum zoals bericht is thans in Parijs onderzocht zal worden heeft intussen erop aan gedrongen dat niet meer patiënten naar Corsica zullen komen, omdat er niet genoeg bedden en momenteel ook niet genoeg serum beschikbaar zyn. Desondanks is donderdagavond de 36-jarige leukemiepatiënt James El- der. de zesde uit Schotland, uft Glasgow naar Corsica vertrokken. De Schotse zakenman Daniel Da vie verwacht Gaston Naessens dit weekeinde in Edinburgh. Davie maakt deel uit van een vereniging voor kankerbestrijding en wil Naes sens eventueel financieel helpen om zijn onderzoekingen in Schotland voort te zetten. Het Brits medisch blad heeft in tussen nogmaals gewaarschuwd te gen ongegronde verwachtingen over de doeltreffendheid van het serum, omdat een gefundeerd oordeel daar over zeker een periode van twee jaar observatie nodig zou zijn. Het blad schrijft echter ook dat een mo gelijke behandelingsmethode tegen een dodelijke kwaal niet zonder meer van de hand gewezen moet worden alleen omdat zij van ongewone her komst is. F. G. M. de Meyer vain Sociale Za ken en VoAk sigezo ndfoeid. In het algemeen, zo vernemen wij nader, zal de delegatie van het be stuur van de Stichting van de Ar beid worden gevormd door de voor zitters van de organisaties van werk gevers en van werknemers, die in dit bestuur zitting hebben. Aange nomen mag worden dat de voorzit ter van het verbond van «Nederland se werkgevers, de heer H. J. de Kos ter, eveneens deel zal uitmaken van de delegatie. Het Verbond van Ne derlandse Werkgevers is niet verte genwoordigd in het bestuur vam de stichting. In het recente verleden heeft de voorzitter van dit verbond ook het beraad over het mammoet akkoord in de stichting bijgewoond. De 9taking bij de gas-, telefoon- en trambedrijven in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro is beëindigd nadat de werkgevers een loonsverhoging van honderd procent hadden toegestaan. Hiermee is een crisis tussen presi dent Joao Goulart en zijn politieke tegenstander Carlos Lacerda, gou verneur van de staat Guanabara, af gewend. De Belgische ministerraad heeft gisteren een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de leerplicht wordt verlengd tot 16 jaar. Reeds het vol gend jaar zullen de kinderen tot hun 15e jaar leerplichtig blijven en in 1968 tot hun 16e jaar. In een communique, dat in Brussel is verstrekt, wordt er de nadruk op gelegd, dat deze maatregelen vrij wel neerkomen op een bekrachtiging van een bestaande toestand. Tachtig procent van de leerlingen gaat reeds tot 15-jarige leeftijd naar school en 60 procent van de leerlingen krijgt tot 16 jaar onderwijs. Prinses Irene heeft in Madrid een bezoek gebracht aan de St. Raphael-kliniek voor gehandicapte kinderen. Foto: terwijl het ene jongetje eerbiedig de handjes vouwt, heeft het patientje op de voorgrond een indianen- muts opgezet. De Sowjetrussische minister-pre sident Nikita Chroesjtsjow heeft gis teren bij een bezoek aan een fabriek in Kalinin, waarbij hij werd verge zeld door zijn Cubaanse ambtgenoot Fidel Castro, gezegd: „Sommigen, die zich communisten noemen, oefenen kritiek op ons. omdat wij ernaar streven ons land rijker te maken, zijn inwoners een beter leven te ge ven. Doch het is een vreemde logica, die aan deze kritiek ten grondslag ligt. Deze personen zeggen: „Naarma te het Russische volk het beter krijgt neemt het gevaar van verburger lijking in de Sowjet-Unie toe. Doch ons antwoord luidt: „Indien een n.sii maar één pak heeft, moge God hem bijstaan. Hij moet er twee of drie hebben." Chroesjtsjow sprak ook over het huidige graantekort in de Sowjet- Unie. Hij verklaarde, dat de normale graanaanvoer voor de bevolking is verzekerd. Hij vervolgde: „De kapi talisten meenden, dat zij ons, door gebruik te maken van onze slechte In het Auschwitz-proces versche nen gisteren de voormalige SS-ser- geant Bruno Schlage en de ex-SS- kapitein Hans Hofmann voor hun rechters om zich te verantwoorden voor hun aandeel in de gruweldaden in dit vernietigingskamp. De nu 53- jarige Hofmann, die reeds wegens moord in het Dachaukamp tot le- venslange gevangenisstraf is ver- BREESTRAAT 173 TELEF. 23337 oordeeld, brak tijdens zijn verhoor in tranen uit en zei, dat het onbillijk (Advertentie), was, dat zijn vroegere superieuren van het dodenkamp niet terecht staan. „Nu zitten wij hier voor hen". Zijn betuigingen van onschuld en zijn beweringen over zijn goedheid tegenover zieken en kinderen leid den tot een uitbarsting van de zijde van de president, die opmerkte tot dusver alleen maar te hebben ge hoord, dat de SS-ers niets anders deden dan speelterreinen voor kin deren aanleggen, rapporten opma ken en vrijgelaten gevangenen naar het station brengen. Hofmann gaf hoog op van zijn goedheid voor de zieken. Deze was zelfs zo ver gegaan, dat hij eens 700 a 800 speciale rantsoenen naar het kamphospitaal had laten brengen, wat tot een telegrammetje uit Ber lijn aanleiding had gegeven met de vraag of hij gek was om zoiets in het vierde jaar van de oorlog te doen. Toen de president strafoefeningen ter sprake bracht, die in de afdeling voor zigeuners werden gehouden, zei Hofmann, dat het „sportoefenin- gen in de open lucht" waren. „Ik zou het niet anders kunnen uitdruk ken. Ook Schlage ontkende alle schuld. Hij was alleen maar verantwoordelijk voor de sleutels en het openen en sluiten der celdeuren. Nooit had hij ook maar één gevangene zien ster ven. Van de massale vergassingen wist hij niets af. „Eerst bij het Aifch- witzproces hoorde ik hoe ze werden uitgevoerd", aldus deze 59-jarige be- Om de stad Hengelo te sparen voor een ramp, nam de kapitein-test vlieger M. G. („Matje") Janssen, donderdagmiddag het besluit, niet zijn tijdens de start in brand gevlogen vliegtuig van het type Starfighter te verlaten, maar om een noodlanding te maken op de vliegbasis Twente, hetgeen gelukte. Foto: kapitein Janssen bij een toestel van genoemde type. Wel gaf hy toe vrachtauto's vol met lijken te hebben gezien, „doch dat ging mij niet aan. Ik werd niet verondersteld me daar op te houden, zodat ik maar naar mijn kantoor ging". Toen de openbare aanklager op merkte, dat Schlage dan kennelijk als een kluizenaar in zijn kantoortje verbleef, antwoordde deze: „Ja, ja, het was allemaal vreselijk. We -durf den er niet aan te denken". Bij Montereau is woensdag avond een auto met twee Amerikaan se militairen en twee vrouwen in de Seine gereden. De vier inzitten den verdronken. Somali heeft bij Ethiopië ge protesteerd. Drie legervliegtuigen van Ethiopië zouden twee politieposten van Somali hebben beschoten. graanoogst van 1963, in een hoek konden dringen. Zij wilden, dat wij meer dan de wereldprijs voor het graan zouden betalen, dat zij ons wilden leveren. Maar wij hebben ge zegd: „Indien u ons graan tegen de geldende wereldprijs wilt leveren, zullen wij dit kopen, zo niet, houdt dan uw graan maar". Het resultaat was, dat zij ons hun graan tegen de wereldprijs verkochten", aldus de Sowjet-premier. RAKETTEN Chroesjtsjow zei ook: ..Er zijn ?i* van hen, die gezegd hebben: „Eerst brengt de Sowjet-Unie raketten naar Cuba, om ze daar later weer vandaan te halen." Hij zei: „Wij hebben de belofte gekregen, dat Cuba niet zal worden binnengevallen. En de ra ketten, die op ons eigen gebied staan opgesteld, kunnen hun doelen ook bereiken." De Russische eerste minister ver klaarde ook: „Wij hebben Egypte. Indonesië en Algerije geholoen zich van hun vijanden te bevrijden. Ik zal niet nog meer landen noemen U weet. over wie ik het nu heb". Chroesjtsjow zi ook: „Er zijn ka meraden in het buitenland, die zeg gen. dat Chroesjtsjow het bij het verkeerde eind heeft en dat hij bang is voor oorlog. Wel, ik heb twee we reldoorlogen moeten meemaken en mijn zoon, een vliegenier, is in de afgelopen oorlog gesneuveld. Ik heb al eerder gezegd, dat ik wel eens de gek zou willen ontmoeten, die wer kelijk niet bang is voor een oorlog. Slechts een kind, dat nog niets be grijpt, of een gek is bang voor niets", aldus de Sowjet-premier. Hij vervolgde: „We kennen de oor log en wij weten wat deze voor het mensdom zou inhouden. Dat is ook de reden dat wij alles in het werk stellen om een oorlog te voorkomen. ALLE MIDDELEN Wij hebben geen oorlog nodig. Doch indien ons een oorlog wordt opge drongen, zullen wij de aanvaller ver pletteren. Wij beschikken over alle middelen, om dit te doen. Laten zij, die met agressieve neigingen behept zijn, dit vooral voor ogen houden", aldus de Sowjetrussische eerste mi nister Chroesjtsjow. Pauselijke opwekking bij Internationale bidweek Paus Paulus VI heeft gisteren in een apostolische exhortatie de wens geuit, dat „de gehele kerk vooral ge durende de internationale bidweek vurig gebeden tot God zal richten op dat zijn bedevaart naar het H. Land rijke vruchten moge dragen". De Paus richt zijn brief aan de bisschoppen in verband met de inter nationale bidweek van 18 tot 25 ja nuari. Hij spreekt daarin uitvoerig over zijn bedevaart en zijn ontmoe ting met patriarch Athenagoras van Constantinopel. „Onze vredeskus en ons gezamenlijk bidden van het On ze Vader zien wij", aldus de Paus, „als de eerste vrucht van een volko men eenheid in de ene Kerk van Christus, ook al is die eenheid nog ver". De Paus vraagt de bisschoppen in zijn brief, dat zij in alle parochies in hun diocesen bijzondere dankdien sten zullen houden voor het geluk kige resultaat van zijn bedevaart naar het H. Land. In het bijzonder beveelt hij de internationale bidweek aan. De Paus wijst er verder op: „Mo ge het niet zo zijn, dat de zonen der Katholieke Kerk, omdat zij reeds door de genade der goddelijke Voor zienigheid de volheid der waarheid bezitten, zich minder ijverig tonen in een zo heilige zaak". Arabisch topgesprek in Cairo ten einde; „besluiten" genomen De conferentie van Arabische staatshoofden in Cairo is gisteren ge ëindigd. Men heeft besloten in augus tus weer bijeen te komen, in Alexan- drië. De algemene secretaris van de Arabische liga, Hassoena, deelde me de, dat er besluiten zijn genomen „om het Zionistische gevaar af te wenden". Deze besluiten lagen op defensief en op technisch terrein en betroffen „het organiseren van de Arabische bevolking van Palestina om deze in staat te stellen haar land te bevrij den en haar toekomst te bepalen". De Arabische staatshoofden had den met algemene stemmen besloten hun geschillen bij te leggen en de be trekkingen nauwer aan te halen. De genomen besluiten worden niet nader omschreven, ook niet wat be treft het plan van Israël om Jor- daanwater te gebruiken voor be vloeiing het voornaamste agenda punt van de conferentie. Sjoukje Dijkstra is vrijdag na een subliem gereden kuer voor de vijfde maal Europees kampioen kunstrij den geworden. Na haar grote pun- tenvoorsprong op haar rivalen, de Oostenrijkse Regina Heitzer en de Fran?aise Hassler werd Sjoukje Dijkstra door de juryleden met cij fers van 5.7 en 5.8 zowel voor uit voering als inhoud gewaardeerd en hierdoor werd zij onbereikbaar voor haar concurrenten. President Soekarno van Indonesië en Robert Kennedy, de minister van justitie van de V.S., zijn het van daag bij hun laatste gesprek in Tokio eens geworden over de voorwaar den waaraan moet zijn voldaan om een topconferentie van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië kans van slagen te geven. Een definitieve be slissing over het houden van zo'n conferentie zal worden genomen na de bezoeken van minister Kennedy aan Manilla, Koeala Loempoer en Djakarta, resp. op maandag, dinsdag en woensdag a.s. Spaanse stierenvechter treedt in het klooster De beroemde Spaanse stierenvech ter Juan Garcia, bekend onder de nam „Mondeno" treedt begin april in het klooster. Hij heeft dezer da gen reeds zijn bezittingen onder zijn familieleden verdeeld. Zijn enige broer, die matador is in gevechten met jonge stieren en de bijnaam heeft „Mondeno H", heeft een buitengoed ten geschenke gekre gen in San Lucas la Mayor plus drie miljoen pesetas (ruim 200.000 gulden) en een auto. Zijn vader kreeg een luxe appartement in een wijk van Sevilla de Los Remedios, ook 200.000 gulden en de Mercedes Benz, die de matador in het seizoen 1963 heeft gebruikt. Frederick Picard, zaakgelastigde en consul van de Verenigde Staten op Zanzibar, is gisteren vrijgelaten. Hij is in Dar es Salaam (Tanganjika) aangekomen. Picard werd donderdag op Zanzibar aangehouden op be schuldiging zich met binnenlandse aangelegenheden te hebben bemoeid. De derde secretaris van de Ame rikaanse ambassade heeft nu de func tie van zaakwaarnemer overgeno men. De Verenigde Staten bestude ren nog de kwestie van de erkenning van de nieuwe regering van Zanzi bar, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington. De buitenlandse correspondenten op Zanzibar hebben ofwel het land verlaten of worden in een hotel in Zanzibar bewaakt. Twaalf journalis ten en 130 Engelsen zijn aan boord van het Engelse schip Owen ver trokken. In Dar-es-Salaam werd bekendge maakt, dat Tanganjika erin heeft toegestemd een contingent van hon derd politiemannen naar Zanzibar te sturen om tè helpen bij het hand haven van de orde De eerste groep werd vrijdagavond per vliegtuig naar het eiland overgebracht. Sultan naar Londen. De afgezette sultan van Zanzibar Seyid Jamsjid bin Abdoella, reist met een gevolg van ongeveer 60 men sen naar Londen, waar hij zondag avond wordt verwacht. Zijn verzoek om toelating heeft het ministerie van binnenlandse zaken ingewilligd om dat hij een ingezetene van het ge menebest is en de omstandigheden daartoe aanleiding gaven. vaartuigen door de Britse autoritei ten in beslag zijn genomen. De Tam- pomas, aldus dit ministerie, is op verzoek van een schuldeiser, door de justitie aan de ketting gelegd en de Ambulombo krijgt de jaarlijkse re visiebeurt. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Een duizendtal jongelui heeft van daag voor de ambtswoning van de Britse ambassadeur in Djakarta ge protesteerd tegen wat genoemd werd het vasthouden in Hongkong van twee schepen met Indonesische pel grims. De leiders van de demonstratie zei den, dat men later naar de Ameri kaanse ambassade zou trekken om te protesteren tegen het Amerikaan se voornemen de zevende vloot van de Stille naar de Indische Oceaan te verplaatsen. De Indonesische minister van de fensie Nasution zei dinsdag jl., dat de Britten twee Indonesische sche pen met pelgrims in Hongkong in beslag hadden genomen. Het ministerie van koloniën in Lon den heeft tegengesproken, dat de Lichte tot matige vorst Een omvangrijk hogedrukgebied met centrum boven de Balkan beheerst nog steeds het weer in het grootste deel van Europa. Als gevolg van de geringe bewolking en de zwakke wind in het hogedrukgebied daalde de temperatuur in de nacht aanzien lijk. In de Balkan, Oostenrijk en Zuid-Duitsland vroor het de afge lopen nacht 15 tot 20 graden, in W.- en Oost-Duitsland 10 tot 15 graden en in ons land, België, N.-Frankrijk en Zuidoost-Engeland 5 tot 10 gra den. Ook in het Middellandszeegebied is het ongewoon koud. Zelfs in Zuid- Italië, Griekenland en het Midden- Oosten komt in de nacht plaatselijke lichte Vorst voor. Op de Oceaan ten westen van Ierland is een diepe en actieve de pressie tot ontwikkeling gekomen, die in de richting van IJsland koerst. Onder invloed van deze storing neemt de wind in onze streken iets toe uit zuidoostelijke richting met later mogelijk ook plaatselijk wat bewolking. Voor het overige wordt voor de komende 24 uur in 't weers- verloop in ons land nog weinig ver andering verwacht. De komende nacht zal het evenals in de afge lopen nacht weer licht tot matig vriezen. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Jan.: zoxi op 8.39, onder 17.03; maan op 11.09, ondier 22.25. 20 Jan.: zon op 8.38, onder 17.04; maan op 11.29, onder 23.42. H oogwaterstanden 19 Jan.: vjm. 5.58; njn. 18.14. 20 Jan.: v.m. 6.36; n.m. 18.54. KORRELTJE Het komt er niet op aan hoe lang, maar hoe goed men heeft geleefd. (Seneca)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1